ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 FEBRUARI 1942 OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENT.: Brlji: ln Zierikzee 'f 1.60, elder! y l.m per kwartaal. Weekabonnemenian nap, 18 en 16 cent*. Laaie nummers 8 cents. Verschijn! lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 187677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14865 ADVERTENTIES I Brtjs: a cents per regel, mtnlmnil 88 cent*. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tol 's morgens 9 uur, DE OORLOG IN OOST-AZIE Japanners rukken uit Palembang Westwaarts op In de straat Gaspan ten Noorden van Batavia is naar uit Tokio gemeld wordt een vijandelijke torpedobootjager door Japansche bommenwerpers tot zinken ge bracht een tweede torpedobootjager werd beschadigd. Uit Sjanghai vernèemt het ANP, dat te Batavia is medegedeeld, dat Japan sche gevechtsvliegtuigen talrijke kleine Soend a-eiland en, tusschen Java en Australië, hebben aangevallen. In Ned.- Indische militaire kringen is men er niet zeker van of ook het tweede vliegveldl van Palembang reeds door de Japanners is bezet. Het feit echter dat geen radio contact met dit vliegveld mogelijk is, doet vreezen dat het of door de Japan-* ners bezet of onbruikbaar is gemaaktj Verder is men te Batavia van meening dat Japansche voorhoedetroepen van Pa lembang naar het Westen oprukken [langs de Spoorlijn naar de bocht van Lompoer. Volgens berichten uit Singapore zijn reeds Japansche marine-eenheden in de haven van Palembang aangekomen. Om trent de sterke van de marine-eenheden zijn geen berichten ontvangen. Rangoon wordt geëvacuserd Naar „Exchange Telegraph" uit Ran goon meldt, zijn de Japansche voorbe reidingen voor een offensief tegen Ran- gioon reeds duidelijk waarneembaar. Met het oog daarop wordt de evacuatie der Birmaansehe hoofdstad in versneld tem po voortgezet. De Britsche verdedigingslinie is terug getrokken tot achter de rivier de Bilin en als laatste natuurlijke verdedigings lijn ligt daarachter de Sittang. Overal, aldus „Exchange Telegraph", hoort men den roep: ,,We hebben ver- sterkingen en nog eens versterkingen, noodig en wel zoo snel mogelijk". Volgens Radio Mundial melden de cor respondenten der Engielsche bladen om trent de situatie in Birma, dat de Ja-* panners op den rechter vleugel der Brit sche troepen een zwaren cTruk uitoefenen. Bangka en Billiton Bangka en Billiton, gelegen voor de kust der residentie Palembang, zijn, na Malakka, de grootste vindplaats van tin erts ter wereld. Den ertshoudenden grond wordt hier o.m. door middel van bagger molens in dagbouw (open groeven) „ge licht" en vervolgens gewasschen. In ovens wordt het zuivere metaal dan uit het ib»rts gesmolten en in de bekende tinschuitjes gegoten. Op Bangka wordt het grootste gedeelte van het erts zelf gesmolten; het erts van Billiton ging naar Singapore en de laatste jaren ook naar Nederland om in Arnhem bewerkt te worden. De productie van Bangka bedroeg in 1929 22.000 ton en die van Billiton 13.000 ton, d.w.z. in totaal ruim 20 pet. den wereldproductie. In verband met de da ling der tinprijzen na 1930 werd door het International Tin Committee een be perking der productie over de geheele wereld vastgesteld, zoodat Bangka in 1933 nog slechts 800o ton voortbracht.. Uiteraard zijn de restricties na het uit breken van den oorlog verzacht, daar het metaal zeer belangrijk is voor de oorlogsindustrie. In 1941 werd op Bangka de record opbrengst van meer dan 30.000 ton ge wonnen. Verreweg het grootste gedeelte hiervan ging naar de Ver. Staten en de rest naar Zuid-Amerika. Voor 1942 schijnt het exportquotum van Ned.-Indië op 66 duizend ton te zijn vastgesteld. Het gemeentebestuur van La Rochelle beraadslaagt over een project, dat de haven van La Rochelle de grootste vis- schershav-en van geheel Europa zou ma- kén. De visschers van La Rochelle zouden dan in staat zijn, naar gemeenteraadsle den verklaarden, geheel centraal Europa van visch te voorzien. (RM) Naar de Britsche berichtendienst meldt is officieel medegedeeld, dat de Brit sche luchtmacht de slagschepen Scham- horst en Gneisenau toen deze in een Fransche haven lagen, 3299 maal met vliegtuigen heeft aangevallen en daarbij ^^^4000 ton bommen heeft geworpen. De "T^fBritten verloren daarbij, naar uit de of- ficisele mededeeling verder blijkt, 247 mtui «1 48 vliegtuig». CHURCHILL VOOR HET LAGERHUIS Onmiddellijk debat over de toekomstige oorlogsvoering van de hand gewezen Volgens een belicht van den Engel sehen berichtendienst heeft, naar het A. N.P. uit Stockholm meldt, Churchill in het Lagerhuis ten aanzien van de succes volle doorbraak der Duitsche oorlogs schepen* „Scharnhorst" en „Gneisenau" en „Prinz Eugen" door het Kanaal en aan gaande den val van Singapore zijn standpunt uiteen gezet. Hij verklaarde, dat de Duitsche vloot acties voor Engeland beslist/ voordeelig zijn geweest en de Britsche positie in den Atlantischen Oceaan hebben verbe terd. Hij deelde verder mede, dat opf voorstel van de admiraliteit en het mini sterie van luchtvaart wordt onderzocht, waarom de beweging der vijandelijke oorlogsschepen zoo laat is ontdekt en of de samenwerking tusschen "luchtmacht en marine zoo nauw is geweest als zij had moeten zijn. Ten aanzien van Singapore verklaarde Churchill geen t verdere mededeelingen te kunnen doen en gaf hij den raad zich te onthouden van „opgewondenheid en be schuldigingen". Naar uit het bericht van den berich tendienst verder blijkt, hebben de leden van het Lagerhuis vervolgens veertig minuien lang gedebateerd aver de vraag of onmiddellijk een debat over de toe- J komstige oorlogvoering zou worden ge- opend. j Churchill was echter van meening, dat i „een zeer verhit debat op dezen mid- I dag, zoolang onze gedachten nog door de gebeurtenissen versomberd en bleïnvloed worden" slechts als uitwerking zou heb ben, dat „in de geheele wereld zeer slechte en ongunstige reacties zouden ontstaan".' j Deze wo or dén van Churchill werden met levendig „Hoort! Hoort'."-geroep ont- vangenhet Lagerhuis keurde de ver- daging van de debatten over den oor- logstoestand tot een der volgende bijeen- komsten goed. j Naar de BTitsche berichtendienst voorts meldt, heeft Churchill ten aanzien van het onderzoek, door hem in het Lagerhuis aangekondigd, woordelijk gezegd: „Dit onderzoek zal in het geheim wor den ingesteld en ik twijfel ten zeerste, of het resultaat voor publicatie geschikt zal zijn. Ik ben niet bereid een mededeeling over het onderzoek te doen of de ver zekering te geven, dat het resultaat openbaar zal worden gemaakt". De Britsche berichtendienst meldt uit betrouwbare bron te vernemen, dat Chur chill niet voornemens is, een specialen minister voor de defensie te benoemen. Italiaansch weermachtsbericht Het 628e weermachtsbericht luidt als volgt: Aanvallen door gemechaniseerde vijan delijke strijdkrachten ten O. van 'Mehili werden afgeslagen. De ongunstige weers gesteldheid' heeft de activiteit van de luchtmacht aanzienlijk beperkt. Een on zer verkenningsvliegtuigen, welke in het Oostelijk bekken van de Middellandsche zee door twee jachtvliegtuigen werd aan gevallen, heeft hiervan 1 neergeschoten, j Het slaagde erin, hoewel beschadigd, op 1 zijn basis terug te keeren. Het andere! toestel van het type-Wellington, blijkt in een luchtgevecht met een Duitschen jager in het centrale bekken van de Mid dellandsche zee te zijn vernietigd. In de omgeving van Isola delle Co- rente, ter hoogte van Syracuse, is een Britsch vliegtuig in zee gestort. De uit 3 personen bestaande bemanning^ w.o. een officier, werd gevangen genomen. Naar het D.N.B. uit Bangkok ver-* neemt heeft Tsjiang Kai-sjek, die Dins dag te Calcutta is aangekomen, daar be sprekingen ge'voerd met den president der moslemliga en met mahatma Gandhi. Tsjiang zal waarschijnlijk Vrijdagavond uit Calcutta vertrekken om over Birma naar Tsjoengking terug te reizen. <j< Het Zweedsche blad Sozial-demokraten bericht, dait het aantal werkloozen in Zweden stijgt. In Jan. van dit jaar be droeg de stijging, tegenover Jan. van het vorige jaair, reeds 30 pet. voor de groote steden en 29.6 pet. voor het ge heele land. In Jan. 1942 werden 6741 nieuwe werkloozen in de arbeidsbureau x ingeschreven. (SRT) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht maakte Donderdag het vol gende bekend: Aan het Oostelijk front werden tal van aanvallen van den vijand afgeslagen. Zij Ijverden ondanks he-' vige wanhopige uitbraakpogingen in een zoo nauw mogelijk gebied sa mengedrongen en gaan hun onder gang tegemoet. De bolsjewisten ver loren gisteren 44 vliegtuigen, ter wijl slechts 1 eigen vliegtuig wordt vermist. In de wateren rondom Engeland beschadigden gevechts-vliegtuigen overdag een - groot koopvaardijschip door bommen en brachten 'n Britsch patrouillevaartuig tot zinken. Duit sche marinevaartuigen brachten voor de kust van Nocfrwegen een vijandelijke duikboot tot zinken. Britsche vliegtuigen, die in den afgeloopén nacht de Duitsche bocht binnen vlogen, werden door het viiur van de luchtdoelartillerie ge noodzaakt terug! te keeren. Lucht doelgeschut haalde een vijandelijke bommenwerper omlaag. OPVOEDING ONZER JEUGD j Rede van ir. Mussert j voor den Arbeidsdienst In Pulchri Studio: te Den Haag heeft Woensdagmiddag-ir. A. A. Mussert, de leider van de N.S.B. voor het kader van den Nederlandschen Arbeidsdienst ge sproken. De leider van de N.S.B. zette de be- teekenis uiteen van de revolutie, welke zich in Europa voltrekt, niet alleen als reactie op de zgn. Fransche revolutie, maar als een nieuw tijdvak in het leven van de volkeren. Een tijdvak, waarin klassenstrijd en klassenwaan worden uit geroeid om te komen tot de noodzake lijke volkseenheid, een tijdvak, waarin elk volk weer wordt erkend als werkge meenschap, gebaseerd op den arbeid en op het besef dat arbeid de grondslag is van 'smenschen bestaan; hoe reeds in het grijs verleden bepaalde arbeid, n.l. eentonige en zeer zware arbeid, dien men door slaven en later door hoorigen kon laten verrichten, werd beschouwd als koopwaar, en hoe na de officieele af schaffing - van de slavernij een nieuwe vorm van slavernij ontstond doordat zij, die geen kapitaal hadden, waren ver plicht hun arbeidskracht aan den meest biedende te verkoopen, op straffe van aan dei* hanger te worden prijsgegeven. Maar de revolutie van heden heeft mede ten doel de afschaffing van deze slaver nij, door de eer van den arbeid te her stellen, en een van de middelen daartoe is de arbeidsdienst, waar het trotsche devies „ick dién" komt, in plaats van het: ik moet verdienen. Voorts behandelde ir. Mussert de be- teekenis van den arbeidsdienst als scha kel in de opvoeding van den modernen jongen mensch, niet alleen voor den werklooze of voor de zonen van Jan Boezeroen, met vrijstelling van de vaderszoontjes, maar voor het gansche volk; ten eerste door het bij brengen van orde, tucht en discipline, door de opvoeding tot netheid en frisch- heid, ten tweede door de ontwikkeling van den eerbied voor arbeid, het uit drijven van de luiheid, de vrees voor het vuil maken der handen, tenslotte door de ontwikkeling tot. gemeenachapsmensch, tot sociaal voelend wezen, tot zoon of dochter van «ons volk, waardoor men leert, zijn aangeboren egoïstische in stincten in toom te houden. Het vinden van geschikte werkobjecten voor den arbeidsdienst zal moeilijkheden geven. Men mag daarbij den gewonen arbeid niet beconcurreeren noch het na tuurschoon aantasten. Te veel reeds is dit laatste door een niets ontziende "ka pitalistische wereld gebeurd. Zeker zal de arbeidsdienst nog objecten kunnen vin den jp landontginning en droogmaking, maar meer nog in verhooging van natuur- en stedenschoon, in behoud van monu menten, waardoor tevens de liefde tot den bodem en voor de schoonheid van ons vaderland wordt aangewakkerd. De schakel ln de opvoeding van den modernen jongen mensch is de arbeidsdienst slechts een schakel. Na de opvoeding aanvanke lijk door de moeder alleen, daarna dooi de ouders, in de scholen, waar ouders en kerk hun natuurlijken en rechtvaar digen invloed hebben, maar waarbij de Jeugdstorm het volksbindende element zal vormen en vervolgens in den ar beidsdienst, komt als sluitstuk de mili taire dienst. In het nieuwe Europa zal er een streng onderscheid zijn tusschen degenen die al of niet de wapenen mo gen dragen, en het Nederlandsche volk als germaanseh volk zal dit recht stel lig ontvangen. In het komende Europa zullen de 'Germaansche volkeren, als zijnde van eenen bloede, lotsverbonden op leven en dood, schouder aan schouder naast elkander staan. Velen verstaan dit nog niet, maar het is een historische nood zakelijkheid en het Nederlandsche volk worde zich van deze roeping bewust. De dagen van 10—14 Mei hebben 'ge toond, dat een afzonderlijke Nederland sche weermacht geen reden van bestaan heeft. In de toekomst zal de Nederland sche soldaat deel uitmaken van de groo te Germaansche weermacht om zijn va derland te verdedigen waar dit behoort te geschieden, n.l. aan de grenzen van. Europa. Zooals in Rusland ïs gebeurd, zal hij toonen een even goed soldaat te zijn als de Duitsche. Aldus den Jeugdstorm doorloopen heb bend, ln den Arbeidsdienst geschoold, deugdelijk militair opgeleid, grootge bracht in godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, zal straks de jonge Nederlander op zijn 21sten jaar plechtig en feestelijk worden opgenomen als volwaardig staat- burger in de Nederlandsche volksgemeen schap. De tooKomst Ons volk komt in grooten nood te verkeeren. Het is de 16de en 17de eeuw met groot doorzettingsvermogen en on gekende kracht tot stand gebrachte net van handelsnederzettingen over de ge heele wereld is in den loop der eeuwen geleidelijk verloren gegaan, waarbij steeds Albion erfde. En nu het Engelsche im perium ten gronde gaat, zal, door de wijze waaro|p wij ons koloniaal bezit aan Engelöche garanties hebben gebon den, mogelijk ook de laatste rest ver loren gaan. Arm en berooid zullen wij dus uit dezen oorlog komen en van dén grond af aan opnieuw moeten beginnen. Reso luut zal men daartoe de handen uit de mouwen moeten steken en aanpak ken, steunend op het eenige wat ons gebleven is, onzen vaderlandschen bo dem, en de volkskracht van 9 millioen menschen, met als eenig kapitaal 3e goede eigenschappen van hand en hoofd en-hart van ons volk. Maar de arbeids dienst zal onze jonge mannen en meisjes moeten leeren, dat wij voor ons volk opnieuw een weg moetenbanen en hen daarvoor geschikt moeten maken. Aan het slot van zijn rede sprak ir. Mussert een woord van dank tot den General-Arbeitsführer Bethman, die zich zooveel moeite geeft om het instituut van den arbeidsdienst ook hier te ma ken lot een voorbeeldig opvoedingsin stituut, voor al zijn moeite en zorgen. Hij sprak de verwachting uit, dal deze in zijn later leven met voldoening zal kunnen terugzien op zijn arbeid in de- lage landen aan de zee. INSTALLATIE VAN DEN NEDERL CULTUURRAAD in antwoord op de rede van «den Rijks commissaris bij de installatie van den Nederlandschen Cultuurraad, heeft prof. Snijder o.m. het volgende geantwoord: Wij moeten, aldus prof. Snijder, van het uitzicht uitgaanzelf voor alles lid eener gemeenschap te zijn; dan slechts kan in onze stem ook die van ons volk klinken, slechts dan kunnen wij de rich ting waarin het geheel zich beweegt aanvoelen. „Richting" kan men echter slechts erkennen als men voorwaarts bliikt en een doel voor oogen houdt. Wanneer wij de richting, die ons volk nemen zal, omdat het moet kennen, zoo zullen wij misschien moeizaam den «weg moeten zoe ken, maar missen zullen wij hem niet, ook al zouden wij hem moeten banen! Hét verleden heeft ons geleerd, dat dé weg van het Nederlandsche volk niet rechtlijnig verloopt. .En zooals ieder on zer in zijn eigen leven keerpunten heeft Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 19.01. Morgen (Zaterdag) zon op 8.46; zon onder 19.08, Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 11.24; onder 0.59 Eerste kwartier Maandag 28 Februari. Volle maan Dinsdag 8 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. gekend, zoo staat ook het Nederlandsche volk heden aan een keerpunt en moet in het onbekende en ongewone zijn weg zoeken. Het was steeds onze trots, dat ons volk zich eens een eigen weg in de wereld gebaand heeft. Wie thans begrijpt, dat hier een nieuwe we reld ontstaat, die heeft de plicht iden nieuwen iweg te zoeken en te helpen banen". Wanneer het uw bedoeling is, dat de Nederlandsche Kultuurraad het kultureele geweten van het Nederlandsche volk is, zoo kan dit slechts zijn wanneer hij po sitief tegenover de beslissing van het heden staat. Daardoor wordt ons onze richting aangewezen. Wij zien de gebeur tenissen niet als „veranderde tijdsom standigheden", maar gelooven aan een hoogere leiding, die zich daarin verwer kelijkt. Aan dit inzicht ontleenen wij den moed ook de consequenties te aanvaar den en de verplichting mede te werken, mede te handelen en te leiden. U zult geen concrete plannen van mij verwachten. Wij zullen steeds dat doen, wat ons dienstig schijnt tot het hoogere doel en in overeenstemming met de richting van het geheel. Daar door hoopt de N.K.R. het best het Ne derlandsche volk en dat niet alleen te dienen. Dat u den N.K.R- hebt in gesteld om de belangen van de Neder landsche kuituur te behartigen is ons een bewijs, dat ook gij overtuigd zijt, dat voor het nieuwe Europa een zelf standige kuituur een waardevol en onontbeerlijk bestanddeel zal zijn. In deze overtuiging vatten wij onze taak op, vertrouwend dat het Nederland sche volk, wanneer het eenmaal zijn weg gebaand, zijn plaats in de nieuwe gemeenschap veroverd heeft, den Führer die ons allen de nieuwe wegen wijst en thans het lot van Europa in zijn sterke handen houdt, en u, mijnheer de Rijks commissaris, als den voltrekker van zijn wil dankbaar zal zijn. Hierna «begroette Prof. Snijder de ge- neraal-commissarissen en de secretaris sen-generaal en richtte hij meer in het bijzonder het woord tot de leden van de eind 1940 door hem opgerichten Neder landschen Kuituurkring. Het is al meer dan een jaar geleden sinds wij voor het eerst bijeenkwamen en er is in dit jaar veel gebeurd. Van den beginne af aan hebben wij gestreefd naar samenwerking met de bezettende overheid omdat wij inzagen dat «dit de weg was voor ons volk op grond van ons verleden, onzen ingeboren aard en met het oog op onze toekomst, die wij niet anders dan in een groot Europeesch ver band kunnen zien. De grondslag van deze samenwerking als gelijkgerechtigde V/fclO XüLKE OUM VfiOOCN MAKIN 3 MlKUWt n>ML6tlM<VN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1