Ncmn Akkertje Hoesten Uit Stad en Provincie men, is thans reeds zoover gevorderd, Mat dc eerste groep nog slechts uit 40 inzendingen bestaat. Binnenkort komt de jury weer bijeen. Het is geenszins uit gesloten, dat zij voor het eindje ,van deze maand in staat zal zijn, de prijs winnaars aan te wijzen. Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flaeon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. RADIONIEUWS Vrydog 20 Februari Ernstige muziek. St. van Wiegen speelt van 17.45—18.15 over Hilversum I op het orgel van de Domkerk te Utrecht. Passa Caglia in E. kl. t. van J. Reinberger en de vijfde sonate van Joh. Seb. Bach. Het Röntgen-kvvartet en de alt-zan geres Lilly Schroder voeren een pro gramma uit, waarop o.a. de door Hans Schouwman getoonzette „Wij" zangen van Frederik van Eden voorkomen. H oorspelen: Van 18.30—18.45 uur wordt over Hil versum II een luisterspel uitgezonden: „De economische rechter houdt zitting". Voor de jeugd. Van 17.30—17.45 uur hoort U over Hilversum. I het leesclubje o.l.v. Margo Wernsinck: „Ken je dat boek?" Voor de jeugd. Van 16.45—17.15 over Hilversum II valt een uitz-ending te beluisteren: „De vröo- lijke strafregels", een chemisoh-paedo- gisch, ethymologisch programma voor H.B.S.ers en Gymnasiasten. ««MaaajgCTewH-aroqCT» n.j i i jLiJB RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg P. van de P., 45 jaar, werkman te Zierikzee, wegens diefstal van een hoeveelheid suikerbieten, toebehoorende aan de N.V. Suikerfabrieken te Dintel- oord, gepleegd op verschillende tijdstip pen in October-November 1941 te Dui- vendijke. Eisch: f10 b(. s. 5 d. h. Uitspraak conform eisch. A. J,, 24 j., landarbeider "te Sch er-; penisse, wegens diefstal van 48 K.G. mosselen, toebehoorende aan L. P. Pe- kaar, gepleegd op 21 October 1941 te Scherp enisse. Eisch: f25 b. s. 10 d. h. i Uitspraak conform eisch. T. D'. B., 44 j., kapitein Roode-Kruis- boot te Zierikzee, wegens beleedi- ging van N. van der Wolf, directeur1 distributiedienst en E. O. Kaltofen, amb tenaar distributiedienst. op 28 October '1941 te Zierikzee. zulks terwijl deze amb tenaren waren in de rechtmatige uitoefe ning hunner bediening. Eisch: f25 b. s. 20 d. h. Uitspraak f25 b. s. 10 d. h. LANDBOUW EN VEETEELT Onze veestapel Over verschillende onderwerpen waar mede de veeartsenijkundige dienst te ma ken heeft, van belang voor veehouders en. zuivelbereiders, maar feitelijk ook voor de geheele bevolking, heeft dr. B. J. C. te Hennepe, die prof. dr. H. C. L. E- Berger opgevolgd is als leider van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht eenige mededeelingen gedaan. Wat betreft de verplichte tuberculose bestrijding onder het rundvee deelide dr. Te Hennepe mede, dat een wettelijke regeling in een zeer vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeert. Zij zal hoofdzakelijk provinciaalsgewijs weTken en alle rundveehouders zullen er aan moeten deelnemen. De op dit gebied! bestaande goede organisaties zullen wor den ingeschakeld, terwijl zal worden voortgebouwd op hetgeen uit particulier initiatief in Friesland sedert 1920 en in overige provincies sedert 1928 werd be- Vu F" minuten'' ONBEQACHTZA AMIie ID V/IELEN t-OS .EN QANDE.N K.WIJT" reikt. Het is de bedoeling bepaalde ikev- nen, welke geheel t.b.c.-vrij zijn, te vor men, om van daar uit geleidelijk het goti sche land vrij van tuberculosegevaar te krijgen. Mond- en klauwzeer Bestaan, zoo luidde een vraag, er wel licht ook plannen voor een meer inten sieve bestrijding van. het mond- en klauw zeer? Inderdaad. Besprekingen hierover met de districtsinspecteurs van den Veeart- senijkundigen Dienst en andere deskun- gen worden thans gehouden. In Duitscfi- lauid en Denemarken wordt reeds een nieuwe entstof toegepast en thans houdt het Staatsveeartsenijkundig Onderzoe- kingsinstituut te Amsterdam zich met de bereiding van entstof bezig, die de dienst hier te lande binnenkort hoopt te gebrui ken. Een moeilijkheid is het echter om vol doende virus te verkrijgen en voorts het geld voor de bereiding van vaccin, want men moet, om voor honderd koeien ent stof te maken, het virus van een koe hebben, d.vv.z. dat voor onzen geheelen veestapel, die omstreeks twee millioen dieren omvat, 20.000 runderen het virus moeten lever&n. De immuniteit als gevolg van inenting met deze stof kan op zes a acht maanden per dier worden ge steld. 1 r Onlangs is ook een runderhorzelbesirij- ding in uitzicht gesteld. Is daarover iets naders mede te deelen? De verscliijning van het Runder- horzólbesluit is spoedigste verwachten. Daarbij zal het worden verboden, run deren met horzelbuiten waarin de lar ven van de gevreesde horzelvlieg zi'ch bevinden vrij te laten rondloopen of in de stallen aanwezig te hebben, zonder dat die bulten op deskundige wijze zijn behandeld, waardoor het dooden der lar ven is verzekerd. Installatie Landstand, in Neord-Brabant In het Casino te s'-Hertogénbosdh is Dinsdagmorgen onder groote belangstel ling* de Nederlandsche Landstand in N. Brabant geïnstalleerd. Het hoofd van den Nederl. Landstand dhr. E. J. Roskam, die ter gelegenheid! van- deze officieele installatie een rede hield, zei^e dat de landstand geen nieuw soort landbouwvereeniging is,"hij is uit een jgansch andere wereld' geboren dan de vroegere landbouworganisaties en de grondslag berust op. een totaal andere wereldbeschouwing. Wij zijn 'gekomen, aldus spr., om het inkomen van den boer en den landarbei der veilig te stellen en om de machteiï te breken, die eeuwenlang de boeren hebben beroofd van hun boerenrecht, hun hoereneer en van hun plaats 'in de volks gemeenschap, waarop zij staan móeten, krachtens de wet der schepping. Het kan God's wil nooit zijn geweest, dat boerengrond in handen van niet- boeren is en de boer moet werken te gen sjaggerprijzen, die op en neer schom melen met de booze wet van vraag en aanbod op de wereldmarkt. De grond van Brabant, aldus spreker, is door den Schepper gegeven aan den Brabantsehen boer, die hem zal overdra gen aan 'zijn zoon en die hem zal be| werken voor de voedselvoorziening van zijn eigen volk. Aan de grootgrondbe-i zitters of dit nu kerken, kloosters, bank instellingen of rijkaards zijn, zeg ik dan ook, versta uw tijd, en treedt metons in eerlijk overleg, want de vrijmaking' van den boerengrond is voor ons een heilige strijd, dien wij door zullen zetten om den wil van ons beginsel. De God' van onze vaderen zal ons de kracht! geven om dien strijd te voeren tot de volkomen zegepraal, de bevrijding van het volk van Brabant van zijn knellende banden, waarin het eeuwenlang lag ge kluisterd. Een erfhoevenwet Als eerste grondslag voor den opbouw van ons hoerendom is de komende ver ordening van het erf'h oeven rech t, waarbij in beginsel zal worden vast gelegd dat de grond niet alleen van, den boer zal zijn, maar ook aan dent boer zal Worden toegewezen, van groot belang. Over de te voeren prijspolitiek zeide hij: Het is niet volgens de wet! der schepping1, dat de boer uit Neder land graan moet importeeren van den anderen kant van den aardbol om daar-i van boter en eieren te maken en die te leveren naar honderd of duizend k.m. van zijn hoeve verwijderde gebieden. Hieruit volgt, dat de prijs van onze ar tikelen gebaseerd moet zijn op een recht vaardige belooning van den arbeid on zer handen. Een vast geordende prijzen politiek, moet hier dus doorgevoerd wor den, verder een gezonde marktordening, zoodat de prijzen, die het publiek be taalt, niet 100 pet. hooger liggen, dan die, welke/ de boer ontvangt. Het huidige apparaat der voedselvoor ziening mag dan ook geen lichaam meer, zijn met 20.000 ambtenaren, dat den boer onder staats-dictatuur houdt, doch het zal een apparaat worden, dat te zijner tijd moet versmelten in de af deeling marktordening van den Landstand. Zouden wij van de kapitalistische dicta tuur terecht komen in de staatsdicti- tuur. dan komen wij van den regen in den drop. Daarom is de Landstand ook geen deel van het staatsapparaat, doch het tot zelfbewustzijn gekomen boere- dom, dat zijn eigen zaak zal behartigen. ST.-ANNALAND. Na een bestaan van ruim 10 jaar moet 1 November a.s. het kiescollege voor de Ned. Herv. kerk Aveer plaats maken voor den Kerkeraad. De gehouden stemming gaf den volgen den uitslag: uitgebracht 88 stemmen, 6 van onwaarde, 29 voor kiescollege. 48 voor kerkeraad. Als bijzonderheid mag wel worden vermeld, dat in deze plaats deze week een echtpaar zijn 55-jarige echtvereni ging zal herdenken en een ander paan zelfs zijn 60-jarige herdenking. Vreugde en Arbeid De persdienst van het N.V.V. in Zee land meldt: Om te voldoen aan de verzoeken van verschillende kleinere plaatsen in de provincie, heeft het werkgemeenschap „Vreugde en' Arbeid" van het N.V.V., "gezien,' het groote succes van de in dit seizoen gehouden cabaret-tournee's, 'ge meend de verzoeken van deze plaatsen te moeten inwilligen, zoodat thans een fUmtournee voor >de provincie Zeeland is georganiseerd, dat uitsluitend 'die plaat sen zal bezoeken, waar de bewoners van bijna alle amusement vè'rstoken blijven en, daar '„Vreugde en Arbeid" .altijd zoo veel mogelijk alle wenschen vervult, zullen ook deze menschen hun filmavond krijgen. Op dit tournee zal vertoond worden de bekende Nederlaradische sprekende film: „VADERTJE LANGBEEN", met in de hoofdrol de zoo zeer bekende Neder- landsche actrice Lili Bouwmeester. Wij komen met dit tournee in de vol gende plaatsen: 27 Februari: Noordwelle; 28' Februari: Nieuw er kerk; 1 Maart: Direischor. Wij rekenen ook ditmaal weer op volle zalen KERKNIEUWS 1 Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor St.-Philipsland ds. G. H. J. Marsman te Bruinisse. VJSSCHERUBERICHTEN Wijziging VisBcherij-reglementen In de Nederlandsche staatscourant van 18 Februari is een besluit van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij verschenen, waar bij -eenige visscherijreglementen worden gewijzigd. De inhoud daarvan is van uit eenloopenden aard. De bedoeling van de eerste wijziging is het verminken van vischsoorten, waar voor een minimum-maat is vastgesteld, om zoodoende 't bepalen van de juiste maat onmogelijk te maken, te bestrijden. Daarom wordt opzettelijk verminkte visch als ondermaatsche beschouwd. De twee de wijziging beoogt het Zeeuwsche stroo- men-visscherijreglement meer in overeen stemming te brengen met de overige reglementen. De bedoeling van het derde artikel is, om overtreders van een voor waarde, welke door het districtshoofd in een verleende schriftelijke vergunning is opgenomen, strafbaar te stellen. De .overblijvende artikelen betreffen alle het bijzonder vissóherij regiement voor de afgesloten Zuiderzee. MEDISCHE RUBRIEK Het injectie-spuitje Het Wt- dezer dagen een halve eeuw geleden, dat door de vooruitgang dor medische wetenschap de mógelijkhe. i werd geboden, geneesmiddelen in het bloed t» spuiten Slechts ontbraken daar voor de benoodigde instrumenten. De in het gebruik zijnde spuitjes waren betreK- kelijk primitief, vervaardigd uit leer, gummi of asbest en konden niet vrij worden gehouden van ziektekiemen. Een injectie hiermede leverde groot gevaar op voor infectie. De Duitsche dokter Wülfing Luer was de eerste, die de mogelijkheid te berde, bracht, een glazen cylinder met een gla zen kolfje te verbinden. De Thiiringeri glasindustrie loste het probleem op en zoo ontstond het injectiespuitje, dat thans nog in de geheele wereld wordt ge bruikt. Aanvankelijk was de injectienaald ook van Iglas, doch door de lichte breek baarheid werd deze door metaal vervan gen. (S.R.) TECHNIEK EN CULTUUR Ce gramofoonplaat De film en de gramofoon zijn beiden kunstvormen, die zich in de laatste kwart eeuw het snelst technisch hebben ont wikkeld, Er zit in die samenvoeging van „kunst" en „techniek" iets van een con tradictie), maar toch kunnen beiden zon der die schijnbare tegenstelling niet tot hiooge prestaties komen. Zooals de film eens een kermisvermaak was (ieder van ohs herinnert zich nog wei de eerste producten van het witte doek meer regen dan beeld!) zoo was de eerste gramofoon een schreeuwend ding, dat door middel van een monsterachtige hoorn een erbarmelijk geluid voortbracht, dat men met geen mogelijkheid muziek zou kunnen noemen. Wij zijn laatst nog eens in de gelegen heid' geweest een opname bij te wonen in de Telefunkenstudio. Zoo'n opname is een wonder van techniek. Zij geschiedt' in een ruimte, die accoustisch volkomen van elk geluid is afgeschermd. Voor elke opname wordt urenlang geëxperimen teerd: herhaalde malen het orkest her- groepeerd, de afstand van den zanger tot den microfoon nauwkeurig bepaald, enz. enz. Te veel en te technisch om, alles op te noemen. Op verschillende plaatsen, in de studio zijn microfoons opgesteld om elk onderdeel van het ge luid nauwkeurig 'te registeeren. Met de fijnste technische apparaten worden de klankcurven op een wasplaat gegraveerd. Van deze wasplaat wordt dan later één of worden meerdere cli- ché's gemaakt en daarvan - worden dan de gramofoonplaten afgedrukt, die in den handel worden gebracht. De grondstoffen van de gramofoonplaten bestaan uit ver-; schillende soorten lak en leisteenmeel. Bei'de grondstoffen zijn schaarsch en daarom moet men oude gramofoonplaten inleveren, wanneer men nieuwe wil koo- pen. De oude gramofoonplaten gaan naar Berlijn, naar de Telefunkenfabriek, waar zij opnieuw tot nieuwe gramofoonplaten worden verwerkt. (S.R.) MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 17 Febr. Heden werden ter Veemarkt aangevoerd: 1337 dieren, waaronder 680 runderen, 41 paarden, 21 weulensJ, 7 schapten, 4 (lammeren, 408 nuch tere kalveren, 78 graskalveren, 96 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien 615, 510 en 400; kalfkoeien 610, 510 en 400; vare koeien 435, 325 en 275, vaarzen 400, 305 en 220; pinken 300, 220 en 185; 'graskal veren 180, 135 en 60. De aanvoer van graskaLveren was kor ter met matigen handel eri prijshoudend. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was iets ruimer met zeer kalmen handel en gedrukte prijzen. Varekoeien aanvoer als vorige week' met tragen handel 'en onveranderde prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer klein met sleepende handel en prijshoudend'. SINT-MAARTENSDIJK. Gedurende de week varu 9 tot en met 14 Februari 1942 is over de veiling alhier verkocht: 100.000 kjg. uien; prijsklasse A f5.80; afwijkende f4.64. DE BETEEKENIS VAN BIRMA Rijstleverancier van Britsch-Indië 70 °/o van de wolframuitvoer ging naar Engeland De concentrische opmarsch van de Ja- pansche en Thailandsche troepen in Birma, de inbezitname van de provincie Ternasserin en de afsnijding van de spoorlijn Tsjoenking-Rangoon belemmert niet alleen de ravitailLeering van de Tsjoengking-troepen, maar bedreigt -te vens de voedselvoorziening van de enor- ge Britsch-IndisOhe bevolking. Birma, jjat een bevolking van 14.7 millioen zielen op een oppervlakte van .ongeveer 600.000 km2. telt, is van groote economische beteekenis. 60 pet. van zijn boideir.oppervlakte wordt gebruikt .voor den verbouw van rijst. Birma* is een van de belangrijkste rijstproducenten der ge heele wereld met een productiecijfer, van 8 millioen ton. De jaarlijksehe rijstexport naar Britsch-Indië en Ceylon bedraagt ongeveer 3 millioen ton. In normale tijden nam Duitschland ongeveer 170.000 ton per jaar ,op. Na China is Birma de tweede wolfram- producent van de wereld met 5500 ton. De mijnen in Tavoy en Merqui in het Zuiden, zijn, zooals bekend, reeds in handen der Japanners. Engeland legde beslag op 70 pet. van de Birmaansche wolframexport, als ge volg van hei feit, dat vele wolframmijn en door Engelseh kapitaal werden gefinan cierd. Jaarlijks werd ongeveer 1 mill', ton olie naar Britsch-Indië uitgevoerd en een drietal raffinaderijen nabij Ran goon verschafte den Britten de zoo kost bare vfiegtuigbenzine. Ook de lood-, koper en zinkproductie van Birma is van beteekenis. De lood- mijnen bevinden zich in het Noorden des lands en zijn bezit van de B'awdin-Mine en de Burma-Corporation, welke laatste in Namtu een belangrijke loodsmelterij en raffinaderij exploiteerde. 50 pet. van het gewonnen lood werd naar Engeland en 15 pet. naar Java -geëxporteerd De Bawdin-mine, die. tot cie belangrijkste ondernemingen Ier wereld behoort, pro duceerde eveneens koper, zink en nikkel. Het verlies van Birma zou voor het Britsche wereldrijk derhalve een zware slag beleekenén. Niet alleen wordt de voedselvoorziening van de Britsch-Indi- sche Hindoes in gevaar gebracht, maar de Birmaansche productie van wolfram en lood dekt volkomen de behoeften van de Jopansche industrieën. (S.R.) Rotterdamscho Tramweg-Maatschappij De mededeeling, welke de directeur van de Rotterdafnsche Tramweg Maatschappij in de op 23 Januari gehouden aandeel houdersvergadering betreffende onder handelingen met de Nederlandsche Spoor wegen en de Rotterdamsche Electrische Tram, die zich voor overneming van het bedrijf zouden interesseeren, heeft ge daan, was, als bekend, voor de obligatie- houders, die volkomen onkundig warén van dergelijke besprekingen, een verras sing. Waarom? Als er AKKERTJES zijn, die de pijnlijke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartter. De Nederlandsche Pijnstiller Wel lag het in de bedoeling alsnog tot een regeling te kómen en overleg daaromtrent .te plegen, doch men meen de, dat de overheid eerst zou moeten worden bewogen met betrekking tot de schuldbrievenwet, een verordening in het leven te roepen, die den weg voor ver dere onderhandelingen effent. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat er op dit oogenblik noch van de zijde van de R.TjM., noch van den kant van de obligatiehouders stappen zijn geno men opi tenslotte tot een vergelijk te kunnen komen. Voorloopig nemen obligatiehouders, die zeer nieuwsgierig zijn tot welke resul" taten de besprekingen tusschen de direc tie van de R.T.M. met de genoemde maatschappijen zullen lijden, een afwach tende houding aan. Maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft Woensdag een bespreking gehad met de toonaangevende personen uit het Indische politieke leven. Vooral de toekomstige politiek >en positie van Indië zullen het onderwerp van de onderhandelingen zijn Dé maarschalk is daar toe met zijn vrouw- te Calcutta aangekomen. (SPT). BUSLICHTINGSTIJDEN ZiERIKZEE Nieuwitrast: Kraanplein: 't Vrijs: Op werkdag en 4.15 4.20 4.25 11,16 11.20 1126 15.05 15.10 1515 19.85 18.40 19.45 Financiën en Oeconomie Spaarbanken De laatste jaren is er bij de spaarbaa» ken in het algemeen meer geld opge vraagd dan ingelegdDat was reeds ie 1939 het geval en weinig spaarbanken ontkwamen aan dit verschijnselhet gold zoowel voor de Rijk^postppaarbank, ais ds bijzondere spaarbanken (Nat en dergelijke) aangesloten bij den Nederlaodtohen 8paar- bankbond en de spaarbanken derooöpera» tieve boerenleenbanken. - -v Reeds voor het astbreken van den oor log in September 1939 kwameo er enkele maanden met meer opvragiDgen dan in- legg'Bg,n voort hetge<?n verband hield met extra-inkoopen door het publiek en de vrees, dat bij bepaalde gebeurtenissen het spaartegoed n'et caeer veilig wns. In September 1939 bedroeg hel negatieve lolegealdo bij de bijzondere spaarbanken oa. f 13 millioen, dooh de volgende maan den belangrijk minder. In Februari 1940 werd er weer iets meer iDgalogd dan op gevraagd, dooh in Jnni en Juli 1940 vroeg het publiek niet mioder dan f 11 millioen meer op dan het inlegde. In Augn8tDS was dit bedrag tot ca. I 6 millioen gedaald en met eenige schommelingen bleef het verder dalen, totdat in Mei 1941 bij de bijzondere spaarbanken de omslag t-n goeda kwam. De inleggingeo omrtroffan de terugbe talingen met oa. S ton en el bleef hot de volgende masnden rond dit bedrag schommelen, als geheel boekten de 182 bijzondere Nednrlandsoho spaarbanken toch verder steeds kltiae toenemingen van het inleggerstegoed. Do andere ge noemde oat*gori»ëa spaarbanken toonden ongeveer dezelfde ontwikkeling. Dit de jaarcijfers over 1941 blijkt in- tueroheo, dat door de cpvragingeo ia de «erste masnden het totaal der "terugbeta lingen f 169 millioen heeft beloopen togen inlèggingen vau f 156 millioen zoodat on danks do verbetering sedert Mei er toch over het geheele jaar nog een achteruit gang was. Intussohen heeft hot publiek gezien, dat zijn spaar tegoed nog even veilig is als *rooger. Het feit, dat de distributie van vele artikelen de mogelijkheid tot nitgaven heeft bsperkt, terwijl het volksinkomen door de groote staatsuitgaven en de ver mindering van de werkloosheid is geategöD, doet gelden overhouden, waarvoor de spaar banken een veilige plaats vormen. Oa «paarbanken zelf zorgen er zooveel moge lijk voor, dat z g. oneigenlijke spaargelden •f.w.z, groote tijdelijk onbelegde bedraear, die feitelijk bij de groote banken thuis behooreu, niet bij de spaarbanken worden belegd, waartoe do aantrekkelijke rente vergoeding aanleiding geeft. Indien men het tegoed by de rijkspost spaarbank over het geheele land op oa, 500 millioen stelt, het tegoed bij de bij zondere spaarbanken op 350 millioen, hij de spaarbanken der boerenleenbanken op 400 millioen en bij de overga spaarbanken op 100 millioen, dan bedraagt het t«toI* spaartegoed van het publiek oa. VJr milliard (N.R.O.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3