HOEST ABDÊJSÊROOP in alle vormen. akker's GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN o®"' fc::j RADIO-PROGRAMMA Vrgdag 20 Februari HILVERSUM I. 415.5. M. 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek; 8-30 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9,20 Gram.; 11 Voor de kleuters; 11.20 Joan Lancé; 12 Ram blers; 12.40 Almanak; 12.45 BNO'.NLeuws- en economische berichten; 18 Productie slag; 18.15 Amabile-Sextet; 14 Arnhem- sche Orkestvereenlging; 16 Godsdienstige lezing; 16.20 Zang met pianobegeleiding; 16.45 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, econo mische- en beursberichten; 17.80 Voor dè jeugd; 17.45 Orgelconcert; 18.10 Sport - wetenswaardigheden; 18.30 MelQdisten; 19 Actueel halfuur19.30 Otto Hendriks en zijn orkest; Van 20.15 alleen voon de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken; 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban; 20.45 Boekbespreking; 21 Ensemble De Kwint slag; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22— 24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8-45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.40 Zoo is Katwijk; 11 Zang met pianobegeleiding 11.25 Gram/; 12 Romancers en soliste; 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten; 13 Gevarieerd middagprogramma 15 Voor de vrouw; 15.45 Rovida-sextet; 16.30 Gram.; 16.45 Voor de schoolgaande jeugd; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Salonorkest en gram.18.35 De economische rechter houdt zitting, II; 18.50 Gram.; 19 BNO: De Jor- daner vertelt over sociale nooden; 19.10 BNO: Nieuwsberichten; 19.20 Orgelcon cert; 19.45 Reportage; 20 Zang en het Röntgenkwartet. Van &0.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken; 20.15 De Europeesche kunst der Barok, lezing; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; 22.10—22.15 Avondwijding. In een rede te Boston heeft Wendell Wilkie, volgens Zweedsche berichten1, Roosevelt aangespoord, den bevelvoerend den generaal op de Philippijnen, generaal MacArthur, terstond terug te roepen en hem het opperbevel over alle Ameri- kaansche strijdkrachten toe te vertrou wen. MacArthur, aldus Wiillkie, is de eenige man bij de Amerikaansche weer macht, die in vollen omvang de nood zaak van een nauwe samenwerking tus- schen leger, vloot en luchtstrijdkrachten heeft ingezien. Dinsdag is naar ANP uit Stockholm verneemt, in een kolenmijn in Yorkshire een ontploffing ontstaan, waardoor 12 personen gedood en 30 gewond werden. In de mijn was Maandag brand uitge broken en Dinsdag besloot men wegens riA \7AfOAof«nhA nncrincr het vuur te blus» schen een deel van de mijnschacht te sluiten. Met dit werk was men bijna gereed toen de explosie ontstond. veroorzaakt door een kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. eo eo ftp M M <-^> cv. w w w dc Geef mij de schoonheid van den inner- lijken mensch en moge uiterlijk en in nerlijk in harmonie zijn. Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 70 Nadruk verboden Dat is geen onbescheiden wensch; je zou er me een dienst mee bewijzen, antwoordde Johanne, en ze zocht reeds naar den brief in haar taschje. Hedlund keek verrast op. Je stelt al te veel vertrouwen in me, Jo.... Je hebt het zoo vaak gerechtvaar digd, Frederik. Heb ik dal werkelijk? Zijn blijd schap over haar compliment is echt. Ik wou, dat ik je volle vertrouwen had, Jo, voegt hij er spontaan en ver langend aan toe. Nee, denkt Jo, nu wil ik gïeen nietszeg gend antwoord geven, niet iets dwaas of onbelangrijks. Op deze woorden moet hij een zelfde antwoord hebben, apders ben ik oneerlijk geweest, al dien tijjc! door. En ze zegt: Ik geloof, dat je dat ook hebt, Frederik. Hoewel de woorden slechts aarzelend over haar lippen komen, vervult hun on miskenbare beteekenis hem plotseling met de hoop, dat zijn innigste wensch toch m vervulling zal gaan. Hij grijpt naail beide handen en omvat zoo tevens Erich Kybers brief. Jo en ik ben altijd bang ge- i Nieuw® bon Boter- en Vetkaart j De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekeDd, dat gedurende het tijdvak Van Donderdag 19 Februari tot en met Vrij dag 27 Februari 1942 eik der met „09" genummerde bonnen van de boterkaart recht geeft op .het koopen van 125 gram boter of 100 gram rundvet. Dit laatste kan uitsluitend worden betrokken door hen, die in de periode van 2 tot en meli 5 Februari j.l. bon 09 bij hun slager hebben ingeleverd. Gedurende het tijd vak van 19 tot en met 27 Februari a.s. geeft voorts elk der met „09" genum merde bannen van ae vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter zon der reductie of margarine. Voorts wordt de geldigheidsduur der met „08" genummerde bonnen van de boterkaart en van de vetkaart verlengd tot en met Vrijdag 27 Februari 1942. I De geldigheidsduur der met „204" tot en met „208" genummerde bonnen van de bonkaart algemeen, welke tot en 'toet 21 Februari a.s. elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas, wordt ver lengd tot en met Zaterdag 28 Februari 1942. n Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bon van de bonkaart algemeen, welke gewoonlijk wordt aan- I gewezen voor het koopen naar keuze van havermout of peulvruchten, gedu- rende het vierwekelijksche tijdvak, het- welk op Zondag 22 Februari a.s. begint, uitsluitend recht zal geven op het koopen van peulvruchten. EEN JAAR RADIO-BELASTING Aantal overtreders gering Aan de postkantoren overal in het land worden op het oogenblik de luister- vergunningen ingewisseld, beplakt met het vereischte aantal radiozegels. Tot 12 Maart bestaat daartoe nog de ge legenheid en danna '12 Maart zal de afdeeling „Administratie luisterver gunningen" van het hoofdbestuur der P.T.T., eerst kunnen beginnen met het opmaken van de balans van een jaar radiobelasting. Zoo omstreeks Juli zullen de uitein delijke resultaten in cijfers kunnen wor den vastgelegd. Echter reeds nu wordt in de bureaux te Scheveningen op volle toeren gewerkt. Van alle" kantoren stroomen de kaarten toe, correspondentie wordt gesorteerd en geschiff. De centrale voor de admini stratie der luistervergunningen gelijkt êen gonzenden bijenkorf.... Ondanks deze drukte vond een redac teur van het A.N.P. de heeren P. A. eiiöci lm.ii. ax w. ntJuacu, respectieve lijk administrateur en chef van het bu reel administratie der luistervergunningen en ontheffingen, bereid hem eenige in lichtingen te verstrekken over de erva ringen, opgedaan in een jaar radiobe lasting. Op de vraag of er sprake is van eenige verschuiving van toestelbezitters naar de distributie of omgekeerd, antwoordde de heer Enserinck: Aangezien de verplichting tot het aah- vragen van een luistervergunning eerst in het afgelaopen jaar nadrukkelijk wérd vastgelegd, kan voorloopig nog niet wor den nagegaan of er een verschuiving is voorgekomen. Het aantal aangeslotenen op de radio-distributie bedroeg ultimo December 1940 305.247, terwijl het op 31 December 1941 was teruggeloopen tot 255.051. In 1941 werden 1.235.165 luis tervergunningen aan toestelbezitters af gegeven, terwijl in dat jaar 58.425 toe stellen zijn afgeschaft. In verband met de toeneming van het aantal houders van toestellen is de algemeene indruk wel, dat er een verschuiving is ingetreden van de radiodistributie naar de toestel len, maar met zekerheid valt dat niet te zeggen. weest, 'dat ik de plaats" van den jongen Kyber nooit zou kunnen innemen. Nee, dat kan je ook niet, lachte ze, want je neemt een veel grootère plaats in. En dan in vollen ernst: Ik kan niet anders zeggen; ik voel nu eenmaal zoo. Johanne l Lees eerst eensl verzoekt ze, zich aan zijn handen onttrekkend. Ze nemen naast elkaar plaats op een der met rood trijp bekleede banken in het midden van de zaal en /daar ont vouwt Hedlund den brief. Johanne kijkt toe en tracht op zijn gezicht te lezen, welken indruk Erichs mededeelingen op hem maken. Dat is toch een mooie en allerminst verontrustende brief, Jo! Hij gewaagt voor het laatst nog eens van zijn liefde voor jou, maar dan .bekent bij open hartig, dat er een ander in zijn leven is gekomen, en uit de manier, waarop hij over dit meisje schrijft, blijkt wel, dat zij hem geenszins onverschillig is. Als hij zegt, dat ze op jou lijkt, dan wil hij zich als het ware tegenover jou ver ontschuldigen. Ik kan er niets in vinden, dat je reden tot ongerustheid zou kun nen geven, Jo. Hij heeft een meisje ge vonden, dat alle goede eigenschappen heeft, die hij in een vrouw zoekt on dat ook, wat haar leeftijd betreft, goed bij hem past. Van dit ongewone geluk moet hij zich nu eerst nog bewust wor den. Hij-ziet die andere en zoekt nog jou. Maar dat gaat voorbij, want uit den twljfiel, die zéch in zijn brief open- Voor de contróle, die centraal geregeld wordt door den chef controledienst luis tervergunning, werd het land verdeeld in vijftien districten. De contróle ge schiedt huis aan huis. Bij overtredingen wordt zoo noodig proces-verbaal opge maakt of zelfs het toestel In beslag ge nomen. In sommige gevallen kon wo"rden volstaan met een waarschuwing. In het jaar 1941 werden ongeveer 280.000 controlebezoeken afgelegd. De overtreders werden door den kantonrech ter behalve tot het ten volle nako men hunner verplichtingen, tot geldboe ten veroordeeld. De ontduikingen, die werden gecon stateerd, waren van meer of minder ernstigen aard. Het aantal gevallen, waarin opzettelijk geen aangifte werd gedaan van een goed bruikbaar toestel, bedroeg 2500. Het aantal tot 31 Januari 1942 ont vangen verzoeken om „ontheffing" be droeg 131.198. Op 124,099 verzoeken werd een beslissing genomen. Toegewezen wer den daarvan aan abonné's van radio-cen trales 23.419, aan toestelbezitters 79175 en afgewezen 21.505. VERSCHILLENDS 8ERICHTEN Clandestiens slachter gesnapt De gemeente-poliitiie te Dongen, heeft in samenwerking met de ambtenaren van den C.C.C.D- de hainid gelegd op eeil complot clandestiene slachters, - bestaan de uit vijf personen. Aan het hoofd hier van stond de slager C. E. Het laatstei geval, het clandestien slachten van een rund, had hij in samenwerking met vier handlangers verricht. Ook tegen eenige koopers ikon men nog proces-verbaal op maken. Hoeveel runderen en krulstaarten het slachtoffer zijn geworden, is nog niet bekend. Nieuwe Commissaris van Groningen Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette- Nederlandsche gebied benoemde op grond van par. 1 zijner verordening nr. 108-1940 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den vroe- geren Regeeringscommissaris voor de Bestuurshervorming in Nederlandseh-Indië C. F. Staargaard te Laren- tot Gommis-' saris der Provihcie Groningen. (Christiaan Frederik Staargaard, ge boren te Soerabaja, 28 Febr. 1885, bezocht de H.B.S. te Amsterdam en studeerde te Leiden. Van 1905—1917 was hij bestuurs ambtenaar en van 1917—1928 was hij onderhoofd, later hoofd van het kantoor Bestuurszaken der Buitengewesten van het Departement van Binnenlandseh Be stuur. Van 1928—1932 was de heer Staar- goard Rogooringceorrimissarie voor de' Be- stuursherv orming) Moordaanslag te Amsterdam Dinsdagavond heeft een 17-jarig jong- menisph <een moordaanslag gepleegd op een 40-jarige vrouw, die alleen een be- tnedienhuis in de Frans Halsstraat be woont. Tegeni 8 uur vervoegde de jongen zich met een naar later bleek gefingeerd briefje aan de woning, waair de vrouw niets kwaads vermoedende, hem binnen liet. Nauwelijks was de buitendeur 'ach ter hem gesloten, of hij haalde achter, zijn rug een bijl te voorschijn en voor dat de vrouw besefte, wat zijn bedoeling, was, bracht de jeugdige misdadiger haar eenige slagen op het* hoofd toe. Hoewel de vrouw zware wanden opliep, zag zij nog kans een kamér binnen te vluchten en daar de politie op te bellen. De dader had onmiddellijk na zijn misdrijf de wo ning verlaten. Dank zij het feit, dat het slachtoffer den jongen eenlgsziins kende, kon de po litie er reeds spoedig in slagen hemt te arresteeren. Omtrent het motief van den dader tast d© politie nog in het duister,. baart, blijkt reeds, dat hij geneigd is het verladen los te laten en dan is het slechts een kwestie van tijd. Johanne zwijgt en staart peinzend voor zich uit. —.Ben je nog niet tevreden? vraagt Hedlund. Nee, zegt Jo, gedecideerd, zoo kan ik nog niet tevreden zijn. Je weet alles, Frederik, van hetgeen het leven tusschen Erich en mij zoo mooi heeft gemaakt. Ik heb een gro,ot, aandeel ge had in zijn jeugd en in zijn werk, hij heeft mij toebehoord en ik wil en kan hem niet plotseling aan zijn lot over laten. Hij is intusschen vijfentwintig jaar geworden, Johanne! Ja, maar dat behoedt hem nog niet voor dwaasheden. Ik ken Erich',. Hij mag geen dwaasheden voor zijn leven begaan; dat verdraagt hij niet, dat zou hem verlammen. Hij heeft een vroolijke, opgbwekte natuur, die het niet zonder harmonische omgeving kanstellen. DaV meisje zal ze hem verschaffen. Ik hoop het. Ik geloof Jo, zegt Hedlund harte lijk, dat ik je nog een goeden raad kan geven. Zoolang de lichte nachten duren, blijf je nog hier en als het in Zweden donker begint te worden, dan trekken we naar Duitschland, naar den Eifel en naar de Palts. We komen dan nog juist op tijd voör den druivenoogst. Wil je met me meegaan? vraagt ze verrast en stralend over haar heele gezicht. Elk der volgende bonnan Geeft recht op het koopen ven: o t/m. 8 jaar 15 Febr. t/m. 21 Febr. 1942 09 A brood 4 rants. 09 B brood 7, rantsoen 09 A vleesoh 1 rantsoen 09 B vleeseh 7i rantsoen brood ot gebak vleeBok of vl.waren 25 Jan. t/m. 21 Febr. 1942 in tijdvak van vier weken 197 algemotn 1 kg suiker 1 J 1 1 kg 05C of 05D Reserve 50 gram oaoao 50 5r> gram 198 algemeen 500 gram j»» 500 500 500 500 gram 199 t/m. 202 algemeen 1 rantsoen bloem, brood of gebak 4 4 4 4 r&utK 06D07D Reserve 250 gram rijst 500 - - gram 203 algemeen 250 gram haverm. of peulvr. 250 250 250 950 gram 209 algemeen 250 gram gort 250 250 250 250 gram 210 algrmèea 100 gram rermioelü of maizfna 100 100 ioo- 100 gram 204 t/m. 208 algemeen 100 gram kaas 500 500 500 500 gram 06 A t/m 09 A melk I 37* liter melk 28 14 liter 06 B t/m 09 B melk I l8/i liter melk 7 7 liter 10 Febr. t/m. 18 Febr. 1942 08 boter 17« rente. Bijzondere rantsoenen 28 Deo, t/m 21 F*br. 1942 193 algemeen 250 gram 8 Febr. t/m 21 Febr. 1942 212 algemeen 250 gram 8 Febr. t/m 21 Febr 1942 08 A aardapp. I l8/* 08 B aardapp. 1/t 15 Febr. t/m 28 Febr. 1942 09 A aardapp. I l8/< 09 B aardapp. j 7j boter boter zonder redactie of Margarine koffiesurrogaet peulvruchten aardappelen aardappelen aardappelen aardappelen Beschikbaar per pen>OGD 4 t/m. 14 t/m. Vol 13 was Jaar Jaar senen in tijd rak ven één w«ek i 22 2'/. riet, ia tijdr.k van 9 dager. 250 250 250 250 260 250 250 250 gran. gram Nederl, kinderen naar Duitschland De Nederlandsche volksdienst zal ook in het a.s. seizoen weer veel kinder- j transporten naar Duitschland organisee- ren. Reedszijn dezer dagen eenige 10-tal- j len jongens en meisjes afgereisd. De opening van het reisseizoen zal echter eerst in April plaats vinden. De reizen van dit jaar zullen- in het teeken j der uitwisseling staan, d.w.z. er zullen tegenover de Nederlandsche kinderen, die naar Duitschland gaan, Duitsche kinde ren bij Nederlandsche pleegouders voor een zes-weeksch verblijf worden onder gebracht, hetgeen dé toenadering van de Duitsche- en Nederlandsche jeugd zal bevorderen. Ja, Jo, zegt hij zacht en vol eer lijke overtuiging, ik wil je in 't ge heel niet meer alleen laten. Ik houd van je, Jo en ik verzoek je mijn vrouw te willen worden. Frederik ik Niemand bevindt zich op dit tijdstip in het museum. Het is er zoo stil, als hun stemmen zwijgen, dat men zich in een andere wereld waant. Je behoeft me nu geen antwoord" te 'geven. Jo, zegt hij. Het is genoeg, dat je het weet. En als we uit Duitschlan'dj terugkomen, hier misschien in den winter dan wil je het me wel zeggen. Nietwaar, Jo? Ze knikt met tranen in haar oogenj Denkbaarheid en blijdschap wellen in haar op. Ze zou hebben kunnen juichen. Dan buigt hij zich^tot haar over, neemtj haar hoofd in zijn beide sterke handen en kust haar midden op den mond. En zij vergeet Erich 'Kybers laatsten, hartstochtelijken kus. Dagen plassen neer in de zee van den i tijd. alsof de menschen vergeten hadden, dat zij leefden en dat elke dag, waarop, zij niets hebben' gedaan, toch eigenlijk een verloren dag is. Erich Kyber gaat bij de Braub'achs in en. uit; het is voor hem een gewoonte I geworden. En al evenzeer heeft hij er zich aan gewend, dat Astrid er is, die hem verwacht en hem voorzichtig en on merkbaar. alleen met gebaren en onop vallende handelingen, verzorgt. Dat is nu Boerderij afgebrand Maandagmiddag is de kapitale boeren- behuizinge te Oude Bildtd.ijk onder St. Anna Parochie, bewoond door den heer K. J. Jensma, afgebrand. Dertien kost bare paarden en al het andere vee zijn gered. De inventaris is geheel verloren gegaan. De oorzaak is vermoedelijk een schoorsteenbrand. De bandenprijsvraag De prijsvraag voor het ontwerp van een rijwielband ter vervanging van den rubberband, verleden jaar door het cen traal instituut vqp.r industrialisatie uit geschreven, nadert haar einde. De 'schif ting onder de meer dan 2000 ingezonden voorstellen in die, welke wel, en welke niet voor een prijs an aanmerking ko- eenmaal zoo en hij ziet er niets bijzon ders in. Braubach slaat hem vaak ongemerkt' gade en dan schudt hij zijn hoofd over hem. Ziet Erich dan niet Astrids van blijdschap tintelende oogen, als ze hem begroet, ziet hij niet, hoe lief ze is, is hij dan blind voor alles, wat dit meisje in veler oogen zoo begeerenswaard maakt? O, zeker, Johanne was een bui tengewone vrouw, maar moet men daar om de oogen de oogen sluiten voor alle anderen en het leven laten verebben zonder er iets van in zich op te nemen? Er moet noodig iets gebeuren, maar er wil niets komen, dat den dagelijkschen loop der dingen onderbreekt. Erich en Astrid trekken samen door den Eifel. Ze kijkt toe, als hij schildert, ze babbelt met hem, als hij moe is van het schilderen; ze gaan en staan dicht naast elkaar en bewonderen samen de schoonheid der na tuur en het steeds weer boeiend pano rama, maar er gebeurt niets beslissends. Beste kind, zegt Braubach op ze keren dag tegen haar, het helpt allemaal niets: je zult moeten vertrekken! Kyber verkeert in een soort droomtoestand, waaruit hij slechts door een of anderen schrik tot de werkelijkheid kan worden teruggeroepen den schrik van jouw vertrek. Nu haar oom zelf haar moeilijkheden ten sprake brengt, voelt Astrid zich als betrapt. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2