ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ABONNBy,RNERDAG 19 FEBRUARI 1942 ZIÈRIKZÊSCH! COU&ANÏ Kinderspelen z.>jni op ABONNEMENT t79'7 - 188S Prljt: In Zierikzee 'j 1.60, elderi 'J l.B per kwartaal. Weekabonnementnn i*sp. Uitgave: JT.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 is en is centa. Losie nummers s cents. Giro no. 137677 - Dip.: A. J, deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag. 98STE JAARGANG No. 14864 ADVERTENTIES) Prijs: 55 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prljxen. Suc ces] es op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tof 's morgens 9 nor. JAPAN'S PLANNEN IN OOST-AZIË Verklaringen van Tojo in den Rijksdag De premier Tojo, heeft in een uitvoe rige verklaring in den Rijksdag zijn stand punt bepaald omtrent de situatie in O. Azië na de capitulatie van Singapore. De val van Singapore, zoo verklaarde hij, beteekent de bezetting van alle be langrijke Britsche en Amerik. steunpunten in Oost-Azië door de Japansche troepen. De Japanners zullen voortdurend de ope raties in Birma voortzetten om de Brit sche militaire steunpunten te veroveren en om dezen Anglo-Amerikaanschen ra- vitailleeringsweg voor Tsjoenking te blok- keeren. De Japanners denken er in het minst niet aan de Birmeesche bevolking als hun vijand te beschouwen. Als deze bevol king bereid is met Japan samen te wer ken bij het afschudden van de oude! Britsche kluisters, zal Japan aan de be volking daarna zijn positieve medewer king verleenen bij de vorming van een ,,Birma voor de Birmeezen". Tojo zeide voorts, dat voor-Indië thans dei beste gelegenheid heeft om het mee- doogenlooze despotisme van Groot-Brit- tannië af te schudden en deel te nemen aan den opbouw van de Groot-Aziatische welstandssfeer. Japan verwacht, aldus de premier, dat Voor-Indië den status van ,,I n d i voor de Indiërs", waarop het land recht heeft, zal herstellen en dat) het bij de verleening van steun aan de patriottische inspanning der Indiërs niet schriel zal blijken. Tojo verzekerde voorts, dat Japan ook de wenschen en de traditie der bevolking van N e d.-I n d i zal respecteeren, in dien deze de bedoelingen van Japan be grijpt en bereid is aan den opbouw van een grooter Oost-Azië mee te werken. Omtrent het China-, van Tsjoenking verklaarde Tojo, dat dit met het oog op den voortdurenden opmarsch der Ja pansche troepen in Birma veroordeeld is binnenkort te worden afgesneden. Het bewind van Tsjiang Kai-sjek is geïso leerd en hulpeloos en Japan is voorne mens dit bewind met alle vastberaden heid den doodsteek toe te dienen. De staatsman gaf evenwel de verzeke ring, dat Japan's standpunt jegens de bevolking van China dusdanig is, dat het streeft naar broederlijke aaneenslui ting met haar, want Japan is voorne-' mens den nieuwen opbouw van Oost- Azië in samenwerking met de bevolking van China tot stand te brengen. Australië's huidige positie Factor tijd bestaat niet meer ,,De capitulatie van Singapore betee kent voor Australië^het equivalent van Duinkerken en het begin van den veld slag". zoo verklaarde de Australische mi nister-president, Curtin, naar de Brit sche nieuwsdienst uit Canberra meldt. Aldus een DNB-bericht uit Stockholm. ,,Van den afloop van dezen veldslag, zoo vervolgde hij, hangt niet alleen het lot van de commonwealth, doch öok grootendeels het lot van de Engelsch sprekende wereld af. Ons land wordt niet langer beschermd door de omstandigheid, dat wij een bii- drage voor den wereldoorlog leveren, neen, wij moeten den vijand verzet bie den, want hij dreigt onze kusten binnen te dringen.. Wij moeten thans alles mo- biliseeren wat wij hebben en wat ons1 toebehoort. De factor tijd bestaat niet langer. De slag om Australië vereischt thans dezelfde inspanning als de slag om Groot-Brittannië, d.w.z., dat elkeen zich moet wijden aan den strijd en of fers moet brengen". De Australische minister van Oorlog, Forde. noemde de capitulatie van Sin-, igapore ,,een harden en wreeden slag". De regeering, zoo vervolgde hij, zal stel lig niet probeeren den ernst van den toestand voor de bevolking te verdoeze len. Het is duidelijk, dat de strategische voorwaarden voor den strijd in den Stil len Oceaan en in den Indischen Oceaan in ons nadeel veranderd zijn. Het recht- streeksche gevaar, dat de andere gebie den. waaronder Australië, bedreigt, is ernstig verscherpt. De belangrijkste vraag op dit oogen- blik is niet, waar de eigenlijke verant woordelijkheid ligt. doch wat wij moe ten doen. Forde betoogde, dat de toe stand in den Stillen Oceaan van Austra lië uit moet worden overmeesterd en dat de regeering alles in het werk moeti itellen om dit doel te bereiken. Voorts deelde de minister méde niet te kunnen' zeggen, of Australische troepen uit Sin gapore kunnen worden geëvacueerd. Hij zeide hierover nog bijzonderheden te verwachten. Ook heeft hij geen nadere berichten ontvangen -over de Australi sche troepen op Nieuw-Guinea en Ambon, TOMOYOEKI YAMASHITA, de veroveraar van Singapore Wie is Toriioyoeki Yamashita, de man die Singapore veroverd heeft? In zijn jeugd was hij, te oordeelen naar de Ja pansche bladen, allesbehalve een brave Hendrik. Hij leglde een onoverwinnelijken afkeer aan den dag voor de school.' Als er slechts een kleine mogelijkheid bestond, behoorde Yamashita tot de afj wezigen.... Werd er echter ergens „slag" geleverd, dan was de krachtig gebouwde knaap er bij gewoonlijk in de hoe-» danigheid van aanvoerder. Hij. werd geboren in een klein dorp op het eiland Sjikoku. Zijn grootmoeder trachtte den onderwijzer zoo goed mo gelijk te vervangen, door Yamashita el- ken dag een paar klassieke verzen te teeren te geven. *Zijn vader, die nog wal onderwijzer aan een volksschool was. wist tenslotte geen anderen raad met den jongen dan hem naar een middel bare school te zenden, die bekend stond om haar strenge tucht. Aangezien spoedig bleek, dat hij uit sluitend uitmuntte door groote lichaams kracht. werd hij opgeleid voor de mili-» taire school. Spoedig had hij het ge bracht tot luitenant en deed hij dienst in de kazerne. Plotseling echter ging hij belang stellen in de aanvoering van den troep. Uit den meer dan matigen scho lier groeide een vlijtige student met groot doorzettingsvermogen ^an de militaire academie. Na een met glans afgelegd examen ging hij als militair attaché naar Europa; daarna werd hij aangesteld aan het ministerie van Oorlog. Vervolgens ging hij als bevelhebber van een troepenaf-< deeling naar het front in China, waar hij zich onderscheidde door zijn schitte rende strategische prestaties. Daarna werd hij benoemd tot bevelhebber van de luchtmacht. Yamashita werkte zich, met de hem eigen energie, in zijn nieu wen werkkring in. In 1940 stond hij) aan het hoofd van de militaire missie, welke naar Duitschland werd afgevaar digd om een grondige studie te maken van de Duitsche successen aan het West front. Elk onderdeel daarvan werd met de uiterste zorg nagegaan, teneinde het re sultaat aan te passen aan Jap'ansehei verhoudingen. Hiervan heeft hij met vrucht geprofiteerd na het uitbreken van den oorlog met Amerika en Engeland: de overwinning van het schiereiland Ma- lakka en tenslotte van Singapore, zet ten de kroon op zijn' werk. DE STEMMING IN ENGELAND gelijkt een politieke crisis United Press noemt de stemming in Engeland een politieke crisis, meldt het D.N.B. uit Genève. Men meent te Londen, dat de ernstige kwestie, die zich heeft voorgedaan, niet kan worden geregeld door handige rede voeringen of door het prestige van Chur chill. Sommigen gelooven zelfs, dat Chur- chills positie als premier in gevaar ver keert. i United Press verklaart, dat dé critiek zich niet keert tegen bepaalde leden der regeering. Men heeft den indruk, dat een algeheele kabinetswijziging noo- dig is. Sir Stafford Cripps is een der genen, die men gaarne in het Engelsche oorlogskabinet zou zien. Voor de .Engelsche radio heeft, aldus Radio Mundial, de commentator Ray ver klaard, dat de rede van Churchill een appèl tot de vastbeslotenheid van het Engelsche volk ten opzichte van fiasco's was geweest. Geen tweede land, zoo verklaarde Ray verder, kun teleurstel lingen zoo goed dragen; de Engelsche regeeringen hebben zich echter gewoon lijk tegen moeilijke situaties niet opge wassen getoond. Churchill zal een Lagerhuis vinden dat hem twee eischen zal stellen. De eene is, dat een klein oorlogskabinet zonder ministerieele verantwoordelijkheid zal worden gevormd, en de tweede dat Churchill de functies van minister-presi dent en minister van defeijsie van el kander scheidt. De commentator voor spelde dat het Lagerhuis van Churchill zaï wischan, dat hij hat ministerie van defensie aan een anderen man overgeeft. Groote strategie is een taak die een man ten volle kah bezighouden. De strategie moet niet meer in han den van één man blijven, die zijn energie moet gebruiken om voor het welzijn van het land te zorgen en de algemeene lei ding van den oorlog uit te oefenen. Sovjetlormatie afgesneden en vernietigd DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht maakte Woensdag bekend: In den centralen sector van het Oostelijk front werd wederom een vijandelijke formatie van Haar ver binding afgesneden en vernietigd. Talrijke gevangenen, 11 kanonnen, vele machinegeweren en een groo te hoeveelheid ander oorlogsma teriaal viel on onze handen. Meer dan 1000 dooden van den vijand - werden op het slagveld geteld. De luchtmacht bracht, ter ondersteu ning van het leger, vooral in ^den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijk front, sterke for maties gevechtsvliegtuigen, duik bommenwerpers en jachtvliegtuigen in den strijd. Zij dreven verschei dene vijandelijke kojonnes uiteen en vernietigden groote hoeveelheden rollend materiaal. Bij de. gevechten van gisteren werden 28 vijandelijke pantserwagens vernield en 51 vliegtuigen vk den vijand neer geschoten. Bij de Engelsche Oostkust be schadigden gevechtsvliegtuigen over dag een klein koopvaardijschip. An dere luchtaanvallen waren gericht tegen ravitailleerings-installaties in de haven van Great Yarmouth. In Noord-Afrika verkenningls-ac- ties in het gebied ten Z.O. van El Mekili. 10 Britsche verkenningspant serwagens werden buiten gevecht gesteld. Formaties van de Duitsche en Italia ansche luchtmacht bombar deerden Tobroek, alsmede een Britsch vliegveld en viel vijande lijke kolonnes met bommen en boordwapens aan. In de wateren rondom Kreta Werd een Britsche duikboot waar schijnlijk tot zinken gebracht. En kele Britsche bommenwerpers on dernamen in den afgeloopen nacht vruchtelooze storingsaanvallen op N.W. Duitseh gebied. HEI NIEUWE SPANJE is anti-bolsjewistisch Na de Spaansch-Portugeesche bespre kingen heeft Franco bij een receptie in het Alcazar voor de generaals en hooge officieren van de Andalusische garnizoenen een toeipraak gehouden, waarin hij in het bijzonder den nadruk legde op het anti-bolsjewistische karakter van het nieuwe Spanje. De Caudillo sprak over den Europee- schen kruistocht tegen het bolsjewisme en verklaarde, dat zonder het zegevie rende resultaat van den nationaal- Spaanschen strijd thans geen Spaansche vrijwilligers in de uitgestrekte vlakten van de Sowjet-Unie zouden staan. Een deel der wereld, zoo ging de generalissi mus voort, strijdt juist thans voor de vernieling van de macht, die 20 jaar lang een Europeesch bolwerk heeft ge vormd tegen de roode horden. Wij kun nen, aldus Franco, onverbloemd spreken van het bolwerk, dat Europa twintig jaar lang heeft verdedigd tegen de ergste aller invasies, n.l. tegen ^le invasie van het communisme. Al dien tijd trachtte Sowjet-Rusland met alle middelen het achterland van Europa te ondermijnen en zijn vijfde colonne woelde in geheel Europa, evenals hier in Spanje. In dezen tijd van den strijd tuSschen de volken der aarde beleven wij het, dat men het bolwerk zou willen vernieti- igen en Europa als eventueelen buit aap het bolsjewisme zou willen uitleveren. Wij vreezen niet,_ dat dit zal gebeuren, wij hebben het volstrekte vertrouwen, dat het zoo niet zal gaan, maar wanneer er .een oogenblik van dergelijke geva ren mocht komen en wanneer de weg naar Berlijn zou worden geopend, zou niet slechts een divisie Spaansche vrij willigers derwaarts trekken, maar er zou j zich een millioen Spanjaarden ter be- schikking stellen (geestdriftge toejui- chingen). Ofschoon ik, zoo ging de Cau- dillo voort, zooals ik zeide de zekerheid j heb, dat zooiets niet noodig zal zijn, i verheugt mij uw geestdrift, want die geeft de bevestiging, dat Spanje een tweede maal zou opstaan tegen het com munisme. De Spaansche staatschef verklaarde ten slotte, dat Spanje er zonder de eensge zindheid van het volk zou uitzien als een aantal officieren zonder soldaten. De nationale revolutie is geen destructief maa? constructief werk, dat allen brood en rechtvaardigheid wil geven. italiaanscH wsermaehtsbericfot Het 627e weermachtsberiCht van het opperbevel maakt bekend In het gebied ten Zuid-Oosten van Mekili gevechten van wederzijdsche ver- kenningsafdeelingen. Een kolonne pant serwagens werd vernield. Italiaansch- Duitsche luehtformaties bombardeerden de vesting Tobroek en een vliegveld in de buurt van Mersa Matroeh, schoten met 'machinegeweren en plaatsten bom- treffers van klein kaliber op autoko- lomnes, die troepen en materiaal ver voerden. Den vijand werden aanzienlijke verliezen toegebracht aan manschappen en materiaal. 4 van onze jagers, die aan bovengenoemde actie deelnamen, zijn niet teruggekeerd. Als gevolg van de gisteren op Benghasi ondernomen luchtaanval, hebben eenige gebouwen onbelangrijke schade gekregen. De vliegvelden op Malta zijn opnieuw en doeltreffend door Duitsche vliegtuigen gebombardoovd' Eo» werd bij een luchtduel neergeschoten. De Britsche kruiser van 4300 brt., waar van in het weermachtsbericht van 16 dezer melding werd gemaakt, dat door het optreden van een onzer torpedovlieg tuigen tegen konvooien was besphadigd, is later gebleken te zijn gezonken. PRODUCTIE VAN SIGAREN Dekking van takakskehoefte door voorraad en invoer Reeds is medegedeeld, dal de produc tie van rookartikelen nog ongeveer tot het einde van het loopende jaar zou kunnen worden voortgezet, mits de ver wachtingen omtrent den invoer werden vervuld. De tabaksmedewerker van het Hbi bespreekt nu in het bijzonder de positie wat de sigarenvoorziening be treft. Te* voorziening in de behoefte a£&i tabak voor de Nederlandsche Industrie, zijn er plannen om in het loopende jaar ruwe tabak aan te voeren uit verschil lende landen, o.a. uit de Balkanlanden, Frankrijk, Italië erf Algiers. De in te voeren soorten zijn in de eerste plaats geschikt voor de verwerking door de kerf- of sigarettenindustrie. Ten einde den produetieduur in de sigarenindustrïe te verlengen, werd besloten een deel der onder de in te voeren tabakken voorkomende, mede daarvoor geschikte soorten, beschikbaar te stellen voor de sighienindustrie, ter verwerking als bin nengoed. Wanneer de invoer overeen komstig de plannen verloopt, zal de sigarenindustrïe, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, wat de binnengoed positie betreft, op basis van het huidige verwerkingspercentage tot ongeveer be gin December a.s. kunnen produceeren. De ombladpositie is voldoende om op basis van het huidige verwerkingsquo- tum in de behoefte tot half December a.s. te voorzien. De dekbladpositie zou, indien ter zake geen voorzieningen werden getroffen, minder ver reiken. De hier aanwezige oude voorraad dekblad is toereikende tot ongeveer eind September a.s., ter- j wijl van - de reeds ingevoerde Hongaar- sche labak, welke binnenkort als om blad zal worden toegewezen, wellicht slechts een klein gedeelte als dekblad zal kunnen worden verwerkt. Ten einde de productie van sigaren te kunnen handhaven tot 1 December a.s., Is het daarom noodzakelijk, dat het ontbrekende kwantum dekblad wordt ge sorteerd uit het thans nog aanwezige natuuromblad. Het. eventueele tekort, dat hierdoor aan omblad ontstaat, zal moe ten worden aangevuld met kunstomblad. Het ziet er dus naar uit, dat de Ne derlandsche sigarenindustrie tot begin December, hoewel in beperkte mate, kan blijven produceeren. In ieder geval blijkt, Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag): zon onder 18.69. Morgen (Vrjjdag) zon op 8.49; zon onder 19.01. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 10.36; onder 23.54 Eerste kwartier Maandag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. dat de desbetreffende instanties alle moeite doen, om het Nederlandsche pu bliek zoo lang mogelijk van rookartikelen te voorzien. INDIE IN GEVAAR Indië iin gevaar. Hoe dikwijls is er niet op gewezen, dat het onverantwoor delijk gedoe van de „Nederlandsche re geerders" in Londen ons Indië in de waagschaal stelde. Wij hier im Neder land moeten lijdelijk toezien en kunnen aan den gang van zaken niets veranderen Maar wel kan dat gebeuren in Europa. En het gebeurt ook. Toen Europa in gevaar was hebben duizenden flinke Ne derlanders zich gemeld om dat gevaar at te wenden. Schouder aan schouder met de Duitsche weermacht hebben zij den strijd aangebonden met het leger van den sowjetT Europa in gevaar. Nederlanders snelden te wapen. Zorgt u er voor, dat het tiezen mannen aan niets ontbreekt, als zij bij de uitoefening van hun plicht vallen- Steunt daarom de Nederlandsche ambu lance en stort uwbijdrage op giroreke ning 87600, Nederlandsche ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Een Duitseh zeeverkenningsvliegtuig heeft Dinsdagmiddag, naar van militaire zijde te Berlijn werd medegedeeld, ten N. van het eiland Kreta, een vijandelijke duikboot waargenomen die door terstond te duiken, aan een dreigende aanval trachtte te ontkomen. Bommen van den zeeverkenner troffen het reeds half on dergedoken schip aan den toren. Een viel er vlak naast den scheepswand. Na de ontploffing nam de vliegtuigbeman ning een geweldige olievlek«.waar op de plaats waar de duikboot in de diepte was verdwenen. Aangenomen kan wor den dat de boot vernietigd is. De geheele Japansche pers uit haar vreugde oiter de capitulatie van Singa pore en 'bestempelt den 15den Februari als „den dag, waarop de wereldgeschie denis een beslissende wending nam". De beteekenis van deze gebeurtenis, zoo schrijft de „Tokio Asahi Sjimboen", wordt duidelijk als men bedenkt, dat eensklaps het Britsche Imperium in Oost-Azië zijn einde heeft gevonden en feitelijk heeft opgehouden te bestaan. Singapore zal thans een der sterkste steunpunten van Japan worden voor de voortzetting van zijn oorlog tegen Engeland en de Ver. Staten DE R'JBAAN VERBODEN1 ART. O) 7. VE&ENVERNEE péREGEU NG. Polyfeon»lTi*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1