ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE L' DINSDAG 17 FEBRUARI 1942 m OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DE OORLOG IN OOST-AZIË 1 ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ1.10 per kwartaal. Weekabonnement» msp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Sehuith. B 94, Tel. 32 Gfiro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14862 ADVBRTHNTIB8 I P-rij*: SB cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 't morgens 0 uur. NA DE CAPITULATIE VAN SINGAPORE - DE AANVAL OP - EN DE VERDEDIGING VAN NED.-INDIË Maandagmorgem. 8 uur (Japansche tijd) zijn de eerste gesloten Japansche kolon- nes, de tankformatie Kitajama aan de spits, de stad Singapore binnengerukt. Op het vroegere paleis van den Britschen gouverneur en op talrijke andere belang rijke gebouwen, wappert de Japansche vlag. De premier Togo heeft in een uitvoe rige verklaring in den Rijksdag zijn stand punt bepaald omtrent de situatie in Oost- Azië na de capitulatie van Singapore. Tojo merkte o.a. op dat Voor-Indië trans de beste gelegenheid heeft om het meedoogenloos despotisme van Gr.- Brittannië af te schudden endeel te nemen aan den opbouw van een Groot Aziatische welstandssfeer. Japan ver wacht, aldus Tojo, dat Voor-Indië de status „Indië voor de IndiëTs", waarop het land recht heeft, zal herstellen. Tojo verzekerde voorts dat Japan ook de wen-- schen en tradities van Nederl. Indië zal respecteeren, indien het de bedoeling van Japan begrijpt en bereid is aan den op bouw van een grooter Oost-Aziè mede te werken. De Wavell-linie Na den val van Singapore is thans in politieke en militaire kringen te Lon den het probleem der verdediging van Nederlandsch-Indië, met name van Su matra en Java, in het middelpunt der groote politieke beschouwingen gekomen Alleen doorjde snelste en krachtigste maatregelen kan wellicht deze laatste linie van verzet behouden blijven. Alles wijst er echter op, dat de Japanners, die steeds dichter naar de Wavell-linie zijn opgerukt, de geallieerde verdedi- igers niet tot rust willen laten komen. Alles in dezen oorlog heeft tot dusver bewezen, dat de tijd niet voor het de mocratische blok werkt. De Japanners zijn den Anglo-Amerikanen en hunbond- igenooten sinds het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië vele lengten voor, en deze voorsprong zal waarschijnlijk niet meer zijn in te halen. In dit verband wordt in Londen ook op de toenemende nervositeit in Bata via en. Melbourne gewezen, waar het gevoel reeds toeneemt, dat ook de W a vell-linie. ondanks alle proclamaties, reeds moet worden afgeschreven. De openbare meening in genoemde hoofd steden verwijt Londen en Washington, dat zij hun „strategie van den Stillert Oceaan" op 20.000 k.m. van het brand punt van het oorlogsterrein opstelden, zoodat- deze, nog voordat zij werd uit gevoerd. grootendeels door de nieuwe gebeurtenissen was achterhaald. Voorts verwijt men den Engelschen veel te be loven, maar weinig hulp te sturen. Naar verder verluidt heeft de nieuwé „inspectiereis" van Wavell naar Rangoon en New Delhi Batavia nog- nerveuzer gemaakt. Niet alleen daar, doch ook te Melbourne wordt verklaard, dat Wa vell in Batavia veel harder noodig is dan in Britsch-Indië. Men vreest ook, dat de opperste geallieerde leger leiding opnieuw onder den druk der jongste rampspoedige gebeurtenissen de tevoren opgestelde rangorde der ver dedigingsplannen in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan omverwerpt en dat de „veiligheid" van het rijke Britsehe-Indië den Engelschen nader aan het hart ligt dan de verdediging van „buitenposten", zooals zij Nederlandsca- Indië en zelfs „Australië reeds noemen. De beteekenis van den val van Singapore De Duitsche bladen noemen den val van Singapore een feit van historische beteekenis, dat de grootste-gevolgen zal hebben. De Berliner Börsen-Zeitung" noemt het verlies van Singapore een ramp voor Engeland, dat echter zal moe ten begrijpen, dat de val van Singapore pas'het begin eener ontwikkeling is, aan welker einde de ineenstorting van een wereldrijk staat. Een rechtstreeksohe wis selwerking tusschen de legerleiding der Almogendheden in Europa, Afrika en op den Atlantischen Oceaan ziet de „Deutsche Allgemeine Zeitung" in het feit, dat de zeemogendheid Engeland niet in staat was, in weerwil van het sinds weken dreigende gevaar voor haar belangrijke stelling in Oost-Azië andere slagschepen naar die wateren te sturen. Dè Britsche vloot heeft door Duitschland en Italië zoo zware verliezen geleden, dat zij op verre oceanen niet meer zoo sterk kan zijn als de bescherming van de verstrooide doelen van het Empire over crp.hoo.Io «-o.oiJ Met een bezwaard hart, zoo schrijft de „Daily Express", verneemt het Brit sche volk hetbericht van den val van Singapore. Men ziet thans in, dat men met een machtigen en sterken tegen stander heeft te doen, gelijk aan Duitsch land. De Japansche strijdkrachten te land en in de lucht zijn goed afgericht^ zij zijn uitstekend op de hoogte van den pantseroorlog en straatgevechten, oor logsmethoden, welke de Britsche legers nog steeds niet goed hebben geleerd. -De doodstrijd van Singapore wekt bij het Engelsche volk gevoelens van rouw. En geland moet rekening houden met nog meer harde slagen, welke Japan en Duitschland zullen uitdeelen, alsmede met nieuwe verliezen aan gebied en prestige. De ,.New York Sun" betoogt, dat de geallieerden zich in den Stillen Oceaan tot den verdedigingsoorlog moeten bepa len, tot zij voldoende zijn toegerust voor het offensief. De „Washington Post" ver klaart, dat de bron der JapansChel kracht in het Japansche karakter moet worden gezocht. De Japanner beschouwt zichzelf als een radertje in de groote machine der natie, zijn zich geven aan keizer en land heeft een wonderbare eenheid geschapen. Deze psychologie heeft getriomfeerd over de verwachting, dat Japan zich geen oorlog met de Ver. Staten zou kunnen permitteeren. De vij and, die in den Pacific tegenover ons staat, is een geweldige vijand. De Japan» ners hebben door hun schitterenden op- marsch in de rimboe van Malakka be wezen, dat zij uitstekende strijders Zijn. Itallaanschweermachtsberlcht Luchtgevechten hoven Lybië en Malta Het 263e Italiaansche weermachtsbe- richt luidt: Beperkte wederzijdsche verkennings actie in, het gebied van Mechili. In her haalde aanvallen van formaties bom menwerpers der As-mogendheden, wer den depots en opslagplaatsen van den vijand tusschen Tobroek en Mersa Ma- troeh getroffen en in brand gestoken. Eenheden van de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht beschoten strategi sche installaties o|pi het eiland Malta. Duitsche jagers vernielden in luchtge vechten acht Engelsche vliegtuigen, waar van vijf in Libye en drie boven Malta. De stad Argos in Griekenland was het doel van een vijandelijken luchtaan val. Er zijn geen slachtoffers te betreu ren. Enkele woonhuizen werden licht be schadigd. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht over de omgeving van Catania en wierpen brisant- en brand bommen. Te Biancavilla en Santa Maria di Licodia zijn zes dooden en acht ge wonden onder de bevolking te betreuren. Aan enkele woonhuizen werd zware scha de aangericht. In de omgeving van Agri- gent, een gemeente van Santo Stefano Quisquina, werd een vijandelijk vliegtuig gevonden, dat vernield was. DE INLEGVELLEN VOOR DE DISTRIBUTIESTAMKAART De secretaris-generaal van landbouw en visscherij vestigt er met nadruk de aandacht op, dat ieder er in zijn eigen belang voor zorg dient te dragen, dat hij op de daartoe door de plaatselijke distributiediensten bekend gemaakte tijd stippen het inlegvel voor de diistributiê- stamkaart afhaalt of doet afhalen, Bij de uitreiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen zal namelijk voortaan zoo wel de distributiestamkaart als het bij- behoorende inlegvel dienen te worden medegebracht. Daar de eerstvolgende uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen reeds in Maart zal plaats vinden, is het noodza kelijk, dat ieder ar voor zor® draagt in Februari in het bezit te zijn van het vereischte inlegvel. Indien men zich hier aan niet houdt, loopt men de kans de in Maart uit te reiken bonkaaarten niet of te laat te zullen ontvangen- Personen, die verzuimd hebben op de door den plaatselijken distributiedienst bekend gemaakte tijdstippen hun inleg vel ai te halen, dienen zich zoo spoedig mogelijk alsnog met dén distributiedienst in verbinding te stellen. Zooals bekend, dient de distributiestamkaart en de bon reserve „13a", reserve „13b", reserve „13c" ot reserve „l3d" bij het afhalen der inlegvellen te worden medegebracht Naar aanleiding van de in de pers verschenen mededeeling, dat wie verhin derd is het inlegvel af te halen, de stam kaart met bon 13 van de bonkaart „re serve" aangeteekend kan opzenden naar het distributiekantoor, wordt er nog op gewezen, dat dit uitsluitend geldt voor het geval het den belanghebbende ten eenenmale onmogelijk is in zijn woon plaats het hem toekomende inlegvel af te halen of te doen afhalen. Dit zal dus slechts bij hooge uitzondering voorkomen Radio New York meldt, dat de Ver. Staten het voornemen hebben, om in April een vliegdienst zonder tusschen- landing over den Atlantischen Oceaan naar Noord-Ierland in te richten. Het traject zou wekelijks driemaal gevlogen worden. (DNB) Op 14 en 15 Februari werd de «Dag der Duitsche Poliiie" gevUrd. Dat de Duitscht Politie ook een bfjzondere taak in de gemeenschap heeft te vervullen, bewes zf} he vorig jaar, toen zjf allerwegen voor de jeugd maaltyden organiseerde. Hierboven een^ overzicht tjjjdens den maaltyd, welke in het Koloniaal Instituut te Amsterdam was aangerichtPax Holland de Haan Sovjet-aanvallen bleven zonder succes Britsche motortorpedobooten gingen verloren Het opperbevel uei wcciWauiii deelde Zaterdag het volgende mede In verschillende sectoren van 't Oostelijk front heeft de vijand zon der succes zijn aanvallen voort gezet. Zij zijn onder bijzonder hoo ge vijandelijke verliezen ineenge stort. In den sector van één le gercorps heeft de vijand ongeveer 200o dooden verloren. Tijdens vele eigen aanvallen zijn vijandelijke strijdkrachten terugge slagen, verscheidene ingesloten groepen van den vijand verder sa mengedrongen en van hun verbin- dnigen afgesneden onderdeelen van den tegenstander vernietigd of ge vangen genomen. Sterke strijdkrachten van dé luchtmacht hebben vijandelijke con centraties en ravitailleeringscolon- nes uiteengeslagen en met goede resultaten veldstellingen der bols jewisten, alsmede spoorwegdoeien bestookt. j,- Aan het Moermansk-Tront hebben formaties jachtvliegtuigen een vijandelijk tentenkamp vernie-, tigd. De verliezen der Sovjet-lucht-1 strijdkrachten bedroegen gisteren 39 toestellen. In het verloop van het zeege vecht aan den Oostelijken uitgang van het Kanaal op 12 Februari hebben Duitsche torpedobootjógersl en motortorpedobooten Britschf* motortorpedobooten aangevallen, waarvan er twee tot zinken wer-, den gebracht. Een mijnenveger red-j de 35 overlevenden van het gezon ken patrouillevaartuig, welks on dergang 't eenige Duitsche scheeps- verlies bij deze gevechten is. Onderzeebooten hebbëh bij aan vallen op konvooien in den Atlan tischen Oceaan een korvet en drie vijandelijke koopvaardijschepen van totaal 26.500 ton, waaronder een igroote motor-tankboot, tot zinken gebracht. Vier andere schepen wer den door torpedotreffers ernstig beschadigd, In het zeegebied ten Noorden van Tobroek hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen treffers ge plaatst op 2 oorlogs- én 2 koop vaardijschepen van een sterk be schermd konvooi. Rekening kan worden gehouden met den onder gang van een torpedobootjager en een transportschip van 10.000 ton. Bovendien werd in de haven van Tobroek een kleiner vrachtschip ernstig beschadigd. In het Wester lijk deel van Marmarica hebben gevechtsvliegtuigen verscheidene Britsche pantserwagens en vracht- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA autos' vernietigd. Begeleidende ja gers schoten vijf vijandelijke jacht vliegtuigen neer. Op het eiland Malta hebben gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers opslagplaatsen voor mate riaal en benzine in brand geworpen Britsche bommenwerpers 'hebben in den afgeloopen nacht eenige plaatsen van West-DuLschland aan gevallen, waarbij o.a. een kinder ziekenhuis in Essen werd getroffen. De civiele bevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewon den. Bij deze aanvallen werden 2 vijandelijke bommenwerpers neerge schoten, 3 andere vliegtuigen' ver loor de vijand door afweer van jagers en geschut aan de kust van het Westelijke bezette gebied. Het opperbevel van de weer macht deelde Maandag mede: f In den centralen sector van het i, Oostfront werd een der ingesloten vijandelijke formaties vernietigd. 800 gevangenen en 42 kanonnen' I vielen in onze handen. Ook in de andere frontsectoren leed de vij and nieuwe zware verliezen. In den strijd tegen de bosjewistische lluchtmacht werden Zondag; bij 2 [eigen verliezen, 46 vijandelijke vlieg tuigen vernield. In het Kanaalge- ibied plaatste een blokkadebreker |in een kort gevecht met vijande lijke motortorpedobooten verschei- jdene treffers. De ondergang van een Britsche motortorpedoboot Cs waarschijnlijk. In Noord^Afrika hadden plaatse lijke aanvallen van Duitsch-Italiaan- sche strijdkrachten een geslaagd verloop. Op Malta werden door bomtref- fers van Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen aanzienlijke ver nielingen onder de militaire instal laties en kadeinrichtingen aan de haven van La Valetta aangericht. Bij luchtaanvallen van vliegtuigen op het eiland werden drie op den grond staande Britsche bommen werpers vernield en benzinedepots in brand geworpen. In luchtgevech ten boven Malta en in 't Oostelijk deel van de Cyrenaïca schoten Duit sche jagers zonder eigen verliezen 15 Britsche vliegtuigen neer. In de geslaagde doortochtspoging van onze zeestrijdkrachten in het Ka naal hebben de onder bevel van kapitein ter zee en commodore Ruge staande mijnenvergers, als- •-mede escoVtevaartuigen, een groot aandeel gehad. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon- onder 18.57. Morgen (Woensdag) zon Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 10.11; onder 22.46 Eerste kwartier Maandag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laat-te kwartier Maandag 9 Maa»t. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. VERSCHILLENDE BERtCHTEN In een hooiberg opgesloten Den heer L. te Ankeveen is een eigen aardig ongeval overkomen. Terwijl hij op den hooiberg op zijn en werkzaam was, kwam plotseling de ikap van den hooiberg naar beneden, waardoor* de man werd opgesloten, terwijl hij ook eenige kwet suren opliep. Zijn gesmoord hulpgeroep werd na eenigen tijd vernomen, waarna omwonenden te hulp snelden, waarop de man spoedig uit zijn onaangename gevangenschap kon worden bevrijd. Nieuwe* namen voor waterstaatswerken De Secretaris-Generaal van het depar tement van Waterstaat heeft in de Staatscourant bekend gemaakt, dat in het volg de hierna genoemde waterstaats werken zullen worden aangeduid, zooals daarachter is aangegeven: Het Wilhelmirfhkanaal als „Het ka naal van de Zuid-Willemsvaart naar de Donge" Het Julianakanaal als het „Kanaal van Maastricht naar Maasbracht"; De Beatrixsluis te Vreeswijk als „Do Oostelijke sluis te Vreeswijk"; De Wilhelminasluis te Andel als „De sluis te Andel"; -«• De Wilhelminasluis te Vianen als „De kleine sluis te Vianen", en De Wilhelminabrug te Maastricht als „De nieuwe brug te Maastricht". Nod. landbouwers in het Oosten Met onmiddellijke inwerkingtreding worden in het verkeer met de naar de bezette Oostelijke gebieden vertrokken Nederlandsche landbouwers en hun fa milieleden alsmede vrienden en beken den in Nederland en omgekeerd, gewone en aangeteekende briefkaarten alsmede gewone en aangeteekende brieven tot 250' gram .toegelaten. Een bijzondere be handeling (expresse, enz.) is niet toege laten. De zendingen moeten geschieden volgens de tusschen Nederland en Duitschland geldende posttarieven. Op de adreszijde moet de afzender het ken merk „Landwirtachaftspoat" varmeiden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1