NIEUWS AKKERTJE faj.v.d.valk grossier ZIERIKZEE Neem'n RADIO-PROGRAMMA Ztit er dag 14 Februari HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.'; 745 Ochtendgymnastiek 7.55 Gram.; 8 Causerie „Brandendekwes ties (opn.); 8.15 Gram.; 8.20 Ochtengym- nastiek; 8.80 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gr.; 10 Ernstige muziek (opn.); 11 Veer de vrouw; 11.20 Pianovoordrucht; 12 Ensem ble Rentmeester; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuwe- en economische berichten 13 De landarbeider is boer; 18.16 Orkest Willy Eberle; 14 „Waarom leeren wij eigenlijk?"; 14.20 Na gedanen arbeid..- muziek en vreolijkheid"15.50 Gram.; 16 Bijbellezing; 16.20 Cello en piano; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten; 17.30 Gram.; 17.35 Duitsche taalcursus; 18 Gram.; 18.15 Het kwartier van den arbeid18.30 Span- gens koor; 19 Actueel halfuur; 19.30 Stedelijk orkest van Maastricht; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken; 20.15 Gram.; 20.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solist; 21.15 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten1; 22 —24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—8 Zie Hilversum I. 8 Gram.; 8-15 —8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram.; 10,00 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.30 Lichte muziek (opn.); 12 Zang met pianobege leiding; 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten; 13.05 Orgelconcert; 13.40 Jeugd draagt voor; 14 Utrechtsch Stedelijk orkest; 14.45 Spitten en mesten in den groententuin; 15 Utrechtsch Stede lijk orkest; 15.45 Hier WA.; 16 Omroep orkest; 16.45 Gram.; 17 Voor de binnen schippers; 17.15 BNO: Nieuws-, econo mische- en beursberichten; 17.30 Orgel spel; 18 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de NSB); 18.15 Roemeensch orkest Gregor Serb an; 18.45 Als ik 'tvoor 't zeggen had; 19 BNO: Groningsch praatje; 19.10 BNO: Nieuws berichten; 19.20 Het kleine Omroépman- nenkoor; 19.45 Wat zal ik de komende week beluisteren; 20 Gram.; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken; 20.15 Revue-programma; 21.30 Film- praatje; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Toelichting op het weermachtsbe- richt; 22.10—22.15 Avondwijding. KERKNIEUWS „Kerken" bij elkander Teneinde brandstof te besparen hebben de Ned. Herv. Gemeente, de Geref. kerk, de Chr. Geref. gemeente en de Geref. ge meente te Veenendaal een onderling ac- coord gemaakt waardoor men slechts in één kerkgebouw behoeft samen te komen. Er worden Zondagsmorgens voor deze verschillende kerkformatie achtereenvol gens in één kerkgebouw uurdiensten ge houden en Zondagsmiddags eveneens. V V w v w <X> Want veel te pogen, zonder radd, i en ver - te springen zonder maat, en zaken aangaan boven macht dat brengt er menig in de gracht (Cats) Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 66 Nadruk verboden Zeer zeker, antwoordde Erich en hij moest bekennen, dat hij inderdaad Johanne's briefreeds vergeten was en de Alster zag met haar vele bochten en aanlegsteigers, mqt haar slanke kano's en ontelbare zeilbooten. Je moet heusch van den zomer eens komen, hield ze, verheugd *over zijn ongeveinsde belangstelling aan. Dan zullen we je alles laten zien, nietwaar! Jürgen? Braubach overlegde,- hoe treffend het was, dat ze zich telkens achter haar broer verborg, alsof het niet alleen de drang van haar eigen hart was, die dat alles wenschte en zou bewerkstelligen. Wij hebben van ons Huis uit een schitterend uitzicht op dat gedeelte van Hamburg, dat de „Miehel" als kenteeken draagt. Het is helaas vaak door den mist die uit zee opstijgt aan 'toog* ont trokken, maar als het dan weer helder wordt, is het altijd weer nieuw en steeds lijkt het een fata morgana, die daar V. Goed nieuws voor onse winkeliers I U zit op voorraad te waohten! Alles wat U bestelde bleef weken en nog eens weken lang weg. Het vervoer was door de vorst vol komen gestagneerd en na het dooit sal het vermoedelijk nog wel een dag of tien duren voor de achter stand is ingehaald. Uw belangen sijn de onse Uw be langen te dienen was ook in dexe tot stilstand dwingende dagen, ons streven van 's morgens vroeg tot avonds laat. U kunt gerost sijn Van der Valk heeft niet stilgeseten en sorgde er ondanks veel moeite en kosten voor dat Uw winkelvoorraad weer spoe dig aangevuld zal kunnen worden. Een vijftien tons wagen van de spoorwegen is nu voor ons in Ber gen op Zoom aangekomen. Bij kraakt van de Pealvruohten, jam, stroop en biskwies. Er wordt reeds gelost en naar Steenbergen vervoerd. In de loop van volgende week be ginnen we met aflevering der achter stallige orders. Weliswaar zullen we onse klanten niet alles fn één beer kunnen afleveren. Wat we krijgen wordt ze goed mogelijk verdeeld. Maar.... we zorgen er voor dat U weer vooruit kunt. Nieuwe orders moeten vanzelfsprekend wachten. En ondertus8ohen gaan we door. U weet er alles van: //Wij stian voor U op den uitkijk en wanneer er wat te halen valt is van der Valk er bij zusje Pietje, wonende aldaar. De meis jes, die om omstreeks acht uur op weg waren naar Dalem, werden op den don keren dijk ingehaald door een man, die hen onverhoeds aanviel en beiden met messteken verwondde. De jongste werd in den rug getroffen en Tina in den arm De slachtoffers stortten op den weg neer, waar de heer V. uit Gorkum hen vond en naar Dalem bracht. Zij werden daar binnengebracht bij het hoofd der school,, waar 'n geneesheer de eerste hulp ver leende, waarna zij naar het ziekengast- huls werden overgebracht. Geconsta teerd werd, dat bij het jongste meisje vermoedelijk een ,long is geraakt. De steek, die haar zusje werd toegebracht, heeft haar arm geheel doorboórd. De meisjes konden geen enkele mede- deeling doen, die de politie eenige aan wijzing geeft omtrent den dader. Olfideele Landbouwmededeelingen voor de Provincie Zeeland VERSCHILLENDE BERICHTEN Een jaar te vroeg Een echtpaar te Willemstad vier de dezer dagen feest ter gelegenheid van het zeldzame feit, dat zij 60 jaar ge leden in het huwelijk werden verbon den. Het was, den leeftijd van het krasse paar in aanmerkinggenomen, een ge slaagd festijn en er werd geen wan klank gehoord. Evenwel, 's anderen daags kwam even een oude kennis aanwippen, die de goede stemming niet had willen bederven, maar er, nu alles achter den rug was toch even aan wilde herinne ren, dat men wel wat voorbarig gefeest; had, want het echtpaar was niet 60, maar 59 jaar getrouwd. Navraag ten gemeentehuize, waar men deze vergis sing evenmin had opgemerkt, wees uit, dat het echtpaar inderdaad de bloemetjes een jaar te vroeg heeft buitengezet. Ze hopen het nu in 1943 nog eens dunnetjes over te doen. Overval op twee meisjes Op den Dalemschen dijk te Gorkum is Maandagavond een aanslag gepleegd op twee jeugdige meisjes, de veertien jarige Tina van Dijk en haar twaalfjarig uit den nevel "opdoemt. Toen zij zweeg, stond Braubach op en terwijl hij met een vaderlijk gebaar een lok uit haar voorhoofd streek, 2ei hij, als om haar betoog kracht bij te -zetten: Ja Kyber, Hamburg moet je heb ben gezien en ik zou Astrids aanbod dan ook maar eens in ernstige over weging nemen. Erich echter vond slechts een verle gen dankwoord voor de hartelijke uit- noodiging van het meisje. Dat alles lag voor hem nog in zoo'n ver verschiet. Het rijtuig rolde in een gemoedelijk tempo door den Jamtlandschen zomer. Af en toe wikkelde Frederik Hedlund de lichte reisdeken wat steviger om Johan ne's knie. Zij knikte telkens dankbaar en hoewel hij haar gezicht niet kon zien, bemerkte hij dit knikken en het stemde hem gelukkig. Johanne echter nam den man naast haar in het wagentje, dat behalve hen beiden, alleen nog den koetsier op den bok herbergde, yan tijd tot tijd eens, nauwkeurig en met meer dan gewone belangstelling op. Hij kon ongeveer veertig jaar zijn hij had nooit over zijn leeftijd gesproken en aan de slapen begon zijn haar reeds te grijzen. Hij had veel van de wereld gezien eif bijna elk land in Europa bezocht. Nu btond hij aan het hoofd van een oude, bekende uitgevers-maatschappij en als Moord to Amsterdam In een benedenhuis in de Hillegaert- straat te Amsterdam Zuid, is een 45-jarige alleen wonende man vermoord Het slachtoffer, vertegenwoordiger van een firma in de hoofdstad, had de ge woonte zijn maaltijden bij zijn broer te gebruiken, met uitzondering evenwel van de Zondagen, op welke dagen hij meestal in de stad ging eten. J.l. Maandag kwam hij niet zooals ge bruikelijk bij zijn broer aan huis. Deze vermoedde, dat hij ziek was, weshalve hij zich Dinsdag aan de woning ver voegde. Hem werd evenwel niet: open gedaan. Door een bovenraam slaagde hij erin zich in de Woning te laten zakken, waar hij een afschuwelijk schouwspel vond. Zijn broer lag met ingeslagen sche del en met snij- en steekwonden aan zijn hals in de Woonkamer en was kenne lijk reeds eenigen tijd geleden overle- r den. De politie heeft bij haar onderzoek uit verschillende omstandigheden gecon cludeerd, dat de moord vermoedelijk Zondag is gepleegd. Voorzoover Was na te gaan zou diefstal niet de drijfveer van den misdaad zijngeweest. r Dag van do Duitsche politie Als onderdeel van het „Kriegswinter- hillBswerk des Deutschen Volkes" wordt 14 en 15 Februari de „Dag der Duitsche politie" gehouden. In Nederland en voor al in de steden, waar Duitsche politie- troepen liggen, zullen deze dagen geheel worden beheerscht door dit groote, na tionale werk. Evenals het vorige jaar zullen look ditmaal de mannen in de groene uniform geheel hun vermogen en ijver ér op zetten, om aan de Nederland- sche bevolking eenig begrip te verschaf fen Jvan dit sociale en gemeenschaps- j wer* (ANP) - HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ i Trekking van 13 Februari. I i f1000 met premie van f30.000: 10597. Premie van f3000: 19218. f400: 1 6251. BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN - FLACONS! Tot nu toe kon de verpakking van^ Kru&ohen hier te lande nog regelaatig voortgang vinden, Sohaarsohte aan verpakkingsmateri aal bemoeilijkt thans de legering van Uw geneesmiddelen. Daarom kan voortaan üw apotheker of drogist slechts Krusohen afleveren, indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel iulevert T.n gelijke grootte. Hij rer- goedt U daarvoor 5, 3 of 2 oentt, o aar grootte zoodanig was hij zeer gezien in geheel Zweden en vooral in Stockholm. Met alle prominente figuren in het land was hij bevriend en hij kreeg zooveel in vitaties voor feestelijkheden, zoowel in de stad als op het platteland, voor jachtpartijen en soirées, dat hij^ tijd te kort kwanl iom aan alle ge'volgie kun nen geven. En toch was hij niet wat men noemt een buitengewoon gezellig mensch, geen man, die in gezelschap on middellijk opvalt, maar wanneer hij sprak, werd er naar hem geluisterd, om-i dat men wist, dat hij iets bijzonders te- zeggen had en wanneer hij zich een maal in een gesprek liet betrekken, dan wist hij zijn gehoor vaak uren achtereen te boeien. Meestal echter was dit den aanwezigen dames niet naar den zin. Zij mochten Frederik Hedlun graag; hij was langi en slank en maakte met zijn gebruind gezicht en lichtblond haar een uitnemen- den indruk. Ze vergaven het hem gaarne, dat hij niet bijzonder goed danste, ze trokken er zich niet veel van aan, dat hij weinig sprak, maar als hij iets tegen haar zei, dan woog dat zwaarder dan de vleiendste-complimenten van een ge- heele reeks andere heeren. Hem over kwam, wat niet velen anderen man nen gegeven is; hij viel op door zijn groote reserves en hij lokte door zijn terughoudendheid aan. MELK- EN BOOMOPHAALDIENSTEN In verband met de slechte berijdbaar heid der wegen ondervinden de verschil lende zuivelfabrieken zéér groote moei lijkheden met hun geregelde melk-, resp. roomophaaldiensten, zoodanig zelfs, dat de voor de fabriekmatige verwerking bestemde melk of room soms gedurende meerdere dagen niet kan worden opge haald en zoodoende op de boerderij moe ten blijven. In verband Inprmede is het dringend noodzakelijk, dat aan de bewaring van de melk en room op de boerderij de grootst mogelijke aandacht wordt be steedf teneinde te bereiken, dat de fa- briek in staat blijft, Jiiervan een zoo goed mogelijk product te bereiden Moet de room gedurende meerdere dagen op de boerderij worden bewaard, dan dient (dit op oen koele, doch vorstvrije plaats te geschieden Verséh gewonnen room moet eerst voldoende zijn afgekoeld, vóórdat vermenging met reeds eerder gewonnen room plaats vindt. Vooral aan het laat ste dient voldoende aandacht te worden besteed. Bij levering van melk aan de fabriek, worden de moeilijkheden grooter, im- - mers de te bewaren hoeveelheid is hier beduidend grooter dan bij roomlevering' Teneinde deze moeilijkheden te ondervan gen, kan aan melkleveranciers een tijde lijke vergunning worden verleend, om de voor fabriekslevering bestemde melk te centrifugeeren. De betreffende melkfabrieken, die al het mogelijke doen, om tenminste enkele keeren per week de ophaaldien sten te doen functionneeren hebben zich bereid verklaard de aldus «gewon nen room, mits de?e op de boerderij goed is verzorgd te ontvangen. Het is in verband hiermede noodzake lijk, dat melkleveranciers die moeilijk heden hebben met de aflevering van de melk aan de fabrjeken en die overigens in bet bezit zijn van een centrifuge, zich telefonisch .of schriftelijk in verbin ding stellen met de Afd. Zuivelcontróle te Goes, Landbouwhuis, welke instantie voor het uitreiken- van tijdelijke room- vergunningen zorgdraagt. Zonder voor kennis van de Afd. Zuivelcontróle mag de verzegeling van de centrifuge niet verbroken worden. Doet men dit toch, dan stelt men zich onvermijdelijk aan een tuchtrechtelijke vervolging bloot. AFHALEN VAN MELK IN Z G. B-UBENPLICHT De aflevering van melk in z.g. buren- plicht door veehouders is in Zeeland zeer belangrijk. Ongeveer- 1500 veehou ders leveren n.l. per dag aan* diverse personen enkele liters melk af, zonder hiervoor de melkbonneh in ontvangst te nemen. Deze afleveringen worden uitsluitend toegestaan, ingeval de betreffende vee houder in het bezit is van een melkver- gunning A, welke eerst aan hem wordt uitgereikt, nadat deze veehouder de melkkaarten van de personen ten wiens behoeve de melk wordt afgeleverd, heeft ingenomen en opgezonden aan de Afd' Zuivelcontróle te Goes. Aflevering van melk door veehouders die niet in het be zit zijn van een melkvergunning A is ver boden. Op de melkvergunning A moeten de namen en geboortedata van de per sonen, ten wier behoeve de melk wordt afgeleverd, zijn vermeld. Aflevering van melk in burenplicht ten behoeve van personen wiens namen niet op de be doelde vergunning A zijn vermeld, is eveneens verboden. AFLEVERING VAN MELK AAN SLIJTERS Gezien de omstandigheid, da't iri^-vele gemeenten in Zeeland de standardisati'e van melk nog niet is doorgevoerd, wordt de consumptiemelkvoorziening in deze ge meenten nog verzorgd door slijters, die eenerzijds de melk- afkomstig van eigen melkvee uitventen, anderzijds de uit te venten melk van andere ihelkvee- houders betrekken. Zeer nadrukkelijk zij er op gewezen dat, de verkoop van melk door veehou ders aan slijters uitsluitend contractueel Iran geschieden. De betreffende contrac ten worden opgemaakt door bemiddeling van de Melkfederatie buiten Walcheren. Londensche Kade 27, Middelburg. Ver koop en aflevering van mëlk door vee houders aan slijters zonder contract der genoemde Federatiè is strafbaar. OPGAVE VEESTAPEL Bij vele veehouders bestaat nog misver stand over het opgeven van den vee stapel ter verkrijging van voederbonnen Daar verwacht moet worden, dat hierop binnen korten tijd een nauwlettende con trole zal worden toegepast, lijkt het ons wel gewenscht hierop nogmaals de aan dacht van de veehouders te vestigen 1. Opgave moet elke 4 weken worden gedaan van al liet vee dat 0 p het bedrijf aanwezig is; dus ook opgeven, het veo dat van anderen op het bedrijf aanwezig is. 2. Daartegenover geeft iemand, welke vee op het bedrijf van een ander houdt, dit vee niet op, hoewel hij van dat vee wél eigenaar is. 3. De registrqtiekaart dient met inkt door den veehouder eigenhandig te wor den onderteekend. Als uitzondering hier op kan worden toegestaan dat „per order" door een huisgenoot „yvordt ge- teekend, wanneer hiervoor eerst toe stemming is verleend. 4. Steeds opletten, dat het vee in de juiste categorieën wordt4 ingedeeld op de registratiekaart, bv. naar leeftijd, ge wicht, soort, enz. Bij dé laatste havertoe- wijzing is gebleken, dat hieraan nog veel mankeert, daar paarden, welke reeds lang in het bedrijf medewerkten, nog steeds als „niet werkpaarden" werden opgegeven, waardoor dus ook geen ha- vertoewijzing werd gegeven. 5. De opgave dient .te geschieden naar den toestand op den datum, welke in het persbericht als zoodanig is genoemd, dus niet naar den toestand van het oogen- blik waarop de veéstapel wordt opge geven. VARKENS VAN 25-40 K.G, Zooals bekend mogen varkens boven 25 kg. niet vervoerd worden zonder gel dig vervoerbewijs. Varkens van 40- kg. of zwaarder mogen daarenboven niet aangehouden worden zonder een toewijzing èn een leverings contract of vergunning voof fokmateriaal Nu de bepaling van kracht is gewor-* den .dat geen varkens boven 40 k.g>. meer op de bedrijven mogen zijn met uitzondering van fokmateriaal, dient oij de p.b.h.'s een leveringscontract te wor den afgehaald alvorens de varkens aan de Centrale geleverd worden, dus ook bij een gewciht van b.v. 30 of 35 k.gf. Op het leveringscontract is tevens een vervoerbewijs afgedrukt dat moet wor- - den ingevuld voordat het vervoer een aanvang neemt. F0K2EUGEN TOEWIJZING Ieder die in -1941 een toewijzing heeft ontvangen van één of meer fokzeugen zal ook, over een paar weken .een toe wijzing* ontvangën voor 1942. Als regel zullen de houdersvan 1 of 2 zeugen: niet beperkt worden. De houders van 3 of meer zeugen daarentegen wel. Per toegewezen zeug zal tot 1 Jau. 1943 slechts één toom biggen worden gemerkt. Voor leden van een erkend varkensstamboek zal voor zoover het betreft de stamboek zeugen méér dan één toom biggen per zeug gemerkt kunnen worden. Nieuwe fokkers kunnen niet meer wor den ingeschreven. VOEDERBIETEN Elders bestaat er nogal vraag naar voederbiet^ door personen die daar- Johanne had eenvoudig op een schip mei. Frederik -Hedlund kennis gemaakt, op een van die kleine plezierbootjes, die tusschen Stockholm en Wisbij varen en waarvan rijk en arm gebruik pleegt te maken. Ze waren met elkaar in gesprek gekomen, doordat Hedlund hoorde, dat Johanne en haar moeder vreemdelingen waren, to,t wie hij zich altijd in bijzon dere mate voelde aangetrokken. Zijn liefde voor het eigen land, welks bijzon dere schoonheid hij gaarne onder het oog bracht van hén,' die er belang in stelden, maakte heni tot een onontbeer- Hjken gids bij hun bezoek aan Stock holm. In zijn verklaringen mengde zich onwillekeurig de vraag naar het doel van hun verblijf. Johanne deed het voorkomen, alsof zij met haar moeder uitsluitend een vacantiereisje maakte, maar uit haar woorden klonk toch dui delijk het verlangen hier te werken. Zoo leerde hij de schrijfster Johanne Gahl en .haar „Grond der vaderen" kenneni. Sindsdien waren zij veel samen. Hij gaf haar vopr de verschillende plaatsen, die zij bezocht, aanwijzingen met betrekking tót de voornaamste bezienswaardigheden en hotels. Af en toe verscheen hij onver wachts zelf 'in een plaats, waar ze juist vertoefde, om haar dan met zijn snelle auto een eind verder het land in te brengen. Haar kinderlijke blijdschap over deze verrassende ontmoetingen, die haar zoo buitengewoon goed te pas kwa men, deed hem zooveel genoegen, dat ze steeds veelvuldiger werden en zoo waren ze vaak dagenlang samen. Hij bleef in dezelfde stad als zij, zocht een onderdak bij vrienden en kennissen en bracht haar den ^volgenden dag weer ergens anders heen. Later moest ze ook in vitaties aannemen van families, die de vreemdelinge gaarne haar gastvrijheid wilden betoonen. Aanvankelijk had ze hieraan slechts schoorvoetend en vooral om Hedlund niet te krenken, gevolg gegeven, maar meer en meer-was zij dit nauwer con tact met hartelijke en innemende men- schen van een vreemd volk gaan waar- deeren en voelde zij zich er evenzoo thuis als in haar eigen kennissenkring. Ook i)u waren zij onderweg naar een landgoed, waar een traditioneel feest zou worden gevierd, een echt huiselijk Zweedsch feest. Hedlupd liet zijn blik over de frisch groene, met' bloemen bezaaide weiden dwalen en zei: ik ben benieuwd, hoe de Zweedsche winter je zal bevallenl Tot dusver heb je alleen maar licht en* nog eens licht gezien; in den winter wordt alles even duister. Of ik dezeu winter nog in Zweden ben, Weet ik niet, zei Johanne aar zelend^ LI I i.i I I 1 (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2