KIEUWSBODE VRIJDAG 13 FEBRUARI 1942 OPOEHOi ZIERIKZEESCHE COURANT DE OORLOG IN OOST-AZIË de japanners rukten woensdag singapore binnen - de vesting als het ware gehalveerd de strijd in ned.4ndië de: petroleumoorog strijd in het donets-bekken ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ1.00 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 18 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no/137677 - Dir.: A.J.deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14859 ADVBRTENT1BSI PriJ»: 22 cenb per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc ces) es op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9 uur. Luitenant-generaal Yama-sjata heeft tot - de Britsche strijdkrachten, "die in dè ves tingwerken ten Noorden der stad Sin gapore zijn ingesloten, een om tien uur gisteren afloopend ultimatum gericht zich over te geven. De Britten hebben aan dezen eisch geen gevolg gegeven en bie den nog verzet. Daarom zijn de Japan- sclie strijdkrachten tegen de door de Britten nog bezette weerstandsnesten eer» hevig offensief begonnen. De Japanners hebben voor het begin van "dezen aanval de burgerbevolking, die gevaar loopt in de Noordelijke stads wijken, den raad gegeven dit gebied te verlaten en in veiliger zone een toe vlucht te zoeken. .,In 52 uur hebben onze troepen Sin- gepore veroverd", aldus meldde de» ver tegenwoordiger van Domei Woensdag avond uit de stad 'Singapore. Toen wij van Tagah üit in Oostelijke richting op Boekit Timah aanrukten, rie pen onze soldaten elkander toe: „Mor gen moeten wij in Singapore zijn". Met groote geestdrift aldus de vertegenwoor diger van Domei, doorbrakfen de Japan- sche soldaten stelling na stelling en dre-' ven de yluéhtende Enelschen voor zich uit. Wij marcheerden in twee afzonder lijke colonnes, bijzondere stoottroepen lichte aanvalswapens aan het hoofd, die elkander in snelheid- trachtten te over treffen. Toen wij Woensdagochtend om zeven uur de eerste huizen van Singapore aan den Westkant naderden, laaide de vij- - andelijke tegenstand nog eens op, doch werd direct gebroken. Kort na acht uur werd een korte rust gehouden, daar wij buitengewoon uitgeput waren. Doch reeds na enkele minuten waren de troei pen niet meer te houden. Onder geest driftig geroep drongen zij groepsgewijs de straten van Singapore binnen en be gonnen onmiddellijk met de opruimings werkzaamheden geholpen door de bewo ners der stad. De Engelsche, Indische en Australische troepen werden ontwapend en in groote groepen weggevoerd. Over al weerklonk „banzai"-geroep voor kei zer en volk. Aanvallen op de forten mogelijk Het DNB meldt uit Tokio: Nu de Japansche troepen Singapore bereikt hebben, is de vesting als het, ware in tweeën gesneden. Van een hoofd lijn uit, die ongeveer van het Noord- Westen van het eiland naar het Zuiden loopt, kunnen thans talrijke aanvallen worden gedaan op de forten en verJ sterkingen aan de kust. Vlak bij den hoogsten heuvel van het eiland, die door de Japanners is bezet, liggen de twee waterreservoirs, die den Engelschen nog waren overgebleven. Waarschijnlijk zijn zij eveneens i;n Japansch bezit. Na zeer zware aanvallen gedurende meer dan vijftig uur hebben dp Japan sche troepen, naar blijkt uit de laatste) te Tokio ontvangen frontberichten, de strijdkrachten van den tegenstander ter sterkte van omstreeks 30.000 man thans van drie kanten ingesloten. De belang rijkste gevechtshandelingen schijnen zich volgens deze berichten ongeveer in het midden van het eiland Singapore aan weerszijden van den weg, die van Noord naar Zuid loopt, af te spelen en wel in het bijzonder op de Oostelijke heu-. veis in dit gebied. Met -een ternauwernood ondèrbroken serie zware ontploffingen zijn gisteren de versterkingswerken^de petroleumtanks en de andere voor den oorlog belang rijke installaties van Singapore in de lucht gevlotgen. De stad trilde van de ontploffingen, waarvan moeilijk kon- wor den vastgesteld of zij veroorzaakt wa ren door de Engelsche troepen of door1 ontploffende granaten van de Japansche artillerie en bommen van de Japansche vliegtuigen. Brandende fabrieken Naar de correspondent van de En gelsche bladen uit New Delhi meldt, hebben' de Britsche troepen bij hun te- rugtoch: uit het Noord-Westen yan het eiland Singapore de „politiek der ver brande aarde" gevolgd. Zij hebben alle opslagplaatsen en olietanks in brand ge stoken en alle installaties, die den vij and op, de een of andere manier van nut zouden kunnen zijn, vernield. De Exchange Telegraph meldt: De po litiek der verschroeide aarde wordt on verbiddelijk voortgezet. Rubberfabrieken, een groote, uitgestrekte conservenfabriek en steeds meer andere industrieele be drijven vliegen in de lucht en verlich ten den hemel door hun vuurgloed. Op het Raffles-vliegveld komen de eer ste zwaar gewonden van het' front aan. Zij worden terstond naar de operatie hospitalen overgebracht, die onafgebro ken in de weer zijn. Om 10 uur ides', avonds werden alle brandweren opgeroe pen ter bestrijding van een grooten brand' in de binnenstad. Het bericht van de bestorming van Singapore heeft op het [geheele Japan-' sche volk' een buitengewoon diepen in druk gemaakt en (groote geestdrift ver oorzaakt. De plechtigheden, die sedert den vroegen ochtend plaats vonden naar aanleiding van de stichting van het rijk werden in het geheele land tot reus-' achtige demonstraties van vreugde en dank. De klokken van alle tempels in het land meldden de historische 'over winning. Inneming en verwoesting van Balik-Papan Radio Mundial meldt uit Londen: De Engelsche bladen publ-iceeren een ooggetuigeverslag over de inneming en verwoesting van Balikpapan. Twee offi cieren van het Nederlandsch-Indische leger, wien hót gelukte met een deel van het garnizoen na verschrikkelijke ontberingen door de wildernis van Bor neo te ontkomen, hebben na hun aan komst op Java van de verovering van Balikpapan door de Japenners verteld. Nadat de Japanners een groot aantal luchtaanvallen op de stad hadden ge daan, braken er branden uit, zooals men nog nooit gezien had. De stad brandde reeds vier dagen en vier nachten, eer het den Japanners gelukte te landen op 24 Januari. De officieren berichtten, dat het vol komen onmogelijk geweest was de branden te blusschen. Dichte rookwolken hulden de baai van Balikpapan in een nevel. De Japanners landden in dezen nevel in kleine booten ten Noorden van de stad. Op denzelfden avond werden aan den anderen kant van Balikpapan sterke troepenafdeelingen aan land gezét. Toen de schemering viel, had" de vijand reeds de stad omsingeld en bedreigde met on geveer 10,000 man Balikpapan. Allen wa- met machinegeweren en automati sche geweren uitgerust. De toestand was voor de verdedigers bij voorbaat hope loos. Desondanks gelukte het hun den vijand op te houden. De Japanners be gonnen vervolgens den stormaanval en spoedig waren zij in de straten der stad. Een deel van het garnizoen slaagde erin door de vijandelijke linies heen te bre ken en te ontkomen. Bestrijding van branden op petroleum- velden in den Indischen Archipel In Borneo en de andere petroleumge- bieden, welke de Japanners hebben bezet, nadat zij voor het meerendeel door de voormalige bezitters zooveel mogelijk ver nietigd en in brand gestoken waren, ontwikkelt zich een nieuwe oorlog: de petroleumoorlog. Deze petroleumoorlog is de strijd, dien de Japanners hebben aan gebonden tegen het vuur, dat hun de vruchten van hun overwinning dreigt te ontrooven. De petroleumbronnen van Sarawak brandden reeds, toen de Engelschen in zagen dat zij het terrein onmogelijk zou den kunnen houden. Zware rookwolken .stijgen ten hemel; zij verduisteren het azuur en nemen fantastische vormen aan Aanden voet van elke rookwolk, in het van petroleum doortrokken slijk, dat zelf rookt, brandt en ziedt, ziet men spookachtige, geheimzinnige wezens rond springen. Zij zijn bekleed mat een hard en stijf BEKENDMAKING Het bureau van den Weermachts- bevelhebber Jn Nederland deelt mee: v „Een laffe overval door vier Ne derlanders den tweeden Februari 1942 op een Dijitschan soldaat ge pleegd, waarbij deze laaghartig werd doodgestoken, vond reeds denzelfden dag door een Duitsche militaire rechtbank zijn vergelding. Twee der daders werden ter dood veroordeeld, de beide anderen tot langdurige tuchthuisstraffen. De doodvonnissen werden door den kogel voltrokken. Bovendien werd een communisti sche agitator gefusilleerd, die even eens door een Duitsche militaire rechtbank ter 'dood veroordeeld was". omhulsel, dat hen volkomen omsluit en -aan al hun bewegingen een eigenaardige stijfheid geeft. Deze mannen, die er uit zien als mannen uit een andere, spook- achtige wereld, zijn leden van de Japan- sche petroleumbrigade. Het zijn de „vuur- duikers", zooals de volksmond hen heeft genoemd. J Hun kleeding, dié hen tegen de vlam- men en den ronk moet beschutten, beeft j veel gemeen met de uitrusting van een diepzeeduiker. Het hoofd wordt beschut door een stalen helm, beveiligd door as best; een smalle spleet, voorzien van een kijkglas, veroorlooft den drager de om geving op te nemen. Aan den helm be vindt zich ook een buis, in deij, vorm van een trompet: het ademhalingsappa- raat. (Jj? Om het vuur té bestrijden, dat om hen heen laait en dat hen dreigt të vernieti gen, bedienen zij zich van eigenaardige, smalle spuitjes, waaruit een schuimende massa vloeit. Zonder zich een oogenblik te bedenken storten zij zich telkens .op nieuw in den vuurgloed; onversaagd en onvermoeibaar zetten zij den strijd tegen het vernielende element voort. Inderdaad schijnt het den Japanners in de meeste gevallen gelukt te zijn, de vlammen te dooven. Onmiddellijkis men daarop aan den arbeid getogen, om ty trachten de petroleumbronnen weder te goen vloeien. In de met Duitsche en Nederlandsche kleuren versierde zaal van het Raus der deutschen Arbeit" te Maagdenburg sprak de commissaris van het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen tot de Nederlandsche arbeiders, die daar werkzaam zijn. Een overzicht van de zaal tfjdens de rede van den heer Woudenburg. Polygoon-D.A.F. RADIONIEUWS Iteliaanschweermachtsbericht Mislukte Britsche uitval j Het Italiaansche weermachtsbericht van Woensdag luidde: Bedrijvigheid van patrouilles en ar- tillerievuui* 'aan hetfront van' Ain el Gazala. Ten Oosten van Mechili mislukte i een vijandelijke uitval met steun van pantserslrijdkrachten als gevolg van de j snelle inmenging van onzè tanks. Ver- scheiden® aanvallen, doeltreffend gedaan door de luchtmacht, veroorzaakten bran den en verwoestingen in den rug van den vijand. Drie Engelsche jagers wer den in den strijd neergeschoten, een vierde door de luchtdoelartillerie Duitsche vliegtuigen hebben ook gis teren militaire installaties op Malta herA haaldelijk gebombardeerd. Duitsche toe stellen haalden een konvooi in, dat reeds door Italiaansche torpedovliegtuigen was aangevallen en troffen herhaalde malen twee groote koopvaarders en twee es- cortevaartuigen. Het 621e weermachtsbericht luidt: In Cyrenaïca valt niets belangrijks te melden. Concentraties van vijandelijke gemotoriseerde middelen in de buurt van El Aden werden door vliegtuigen van de luchtmacht aangevallen en gedeelte lijk vernield. Een vijandelijk toestel werd door Duitsche jachtvliegtuigen neerge- i haald. Ondanks de ongunstige weersomstan- digheden hebben Duitsche vliegtuigen overdag en des nachts vernietigingsacties ondernomen tegen vliegvelden op Malta en in de nabijheid vanhet eiland met bommen van zeer zwaar kaliber het voorschip van een Britschen kruiser ge- troffen. Vijandelijke toestellen hebben zonder succes een aanval ondernomen op een van onze eilanden in de Aegeische Zee. Donderdagmiddag hebben de Japan sche troepen de,, strategisch belangrijke stad Martaban aan den Westelijken oever van de rivier Salwin, nq den vijande- lijken tegenstand te hebben gebroken, hebben bezet. Op 10 Februari werd de bezetting van Bandjermasin aan de Zutd1- kust van Ned. Borneo voltooid. Zaterdag 14 Februari Ernstige muziek. De pianiste Annie Ridder speelt om 11.20 uur over Hilv. I een thema met i variatie's van A, Poglietti en twee so- nate's van P. W. Rust en L. van Beet hoven. Om 12.01 uur is een programma te beluisteren Hilv. II geheel bestaande uit werken van Nederlandsche componisten Uitvoerenden zijn: Louis de Vries, so praan en Pierre Palla, piano. Van 18.30— 19.00 uur worden over Hilv*. I a capelle koor-werken uitgevoerd door Spangens koor q.l.v. Jos. Vranken Jr. Voor de jeugd. Van 13.40—14 uur Hilv. II heeft de eerste declamatie-cursus met jongeren plaats o.l.v. Adriaan van Hees. Lichte Muze:< Van 1930 uur wordt over Hilv. I een revue van Jac. van Tol uitgezonden, die de veelbelovende titeLdraagtVijf kwar tier plezier Land en Volk. Dirk van den Hul spreekt van 1845 —19 uur Hilv. II in zijn bekende serie „Als ik het voor het zeggen had" over „Goede en slechte verstaanders". Bondagartsendienst Zierikzee Zondag 15 Februari: Dr. Boogerd en Dr. Verepyck. Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 18.48. Morgen (Zaterdag) zon op 9.Ö0; zon onder 18.50. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 8.13; onder 17.48 Nieuwe Maan Zondag 15 Febr. fierste kwartier Woensdag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier* Maandag 9 Maart. Naar hot ANP uit Stockholm verneemt, meldt Reuter dat in Landen officieël is bekend gemaakt, dat de commandant der gecombineerde strijdkrachten, deAmeri- kaansche admiraal Hart, om gezondheids redenen van het commando is ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd de com mandant van de zeemacht in Ned.-Indië, viee-admiraal Helfrich. Uit Genéve wordt volgens een radio bericht uit Londen gemeld, dat aan de beurs aldaar de koersen van de tinaan- deelen met 80 pet en die van rubber- aandeelen met 30 pcf. zijn gedaald. Bommen op woonwijken in Noord-West-Bnitèchland Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Woensdag bekénd De gevechten in het Oosten gaan bij afnemende vorst voort. Aan het Donets-front heeft de vijand sinds gisteren alleen al in den sector van één Duitsch legercorps' verloren: 1639 gevangenen, meer dan 7500 dood en, 8 tanks, 19 stukken ge schut, 164 machinegeweren en gra naatwerpers en omvangrijk ander oorlogstuig. Aan onze eigen aanvalssuccessen in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft een formatie Roemeensche skiërs een groot aan deel gehad. Bij Leningrad zijn nieuwe uitvals- pogingen vvan den vijand in het af- weervuur van het Duitsche oimsinge- lingsfront bezweken. Aan de Zuid-West kust van Enge land hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht met bommen twee koopvaarders van 7000 ton in totaal tot zinken gebracht. Een der de groote vrachtboot werd waar schijnlijk vernietigd en nog een schip DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA beschadigd. Andere gevechtsvlieg tuigen die voor een gevyapende ver kenning waren vertrokken plaatsten in scheervlucht bonitreffers van zwaar kaliber op een groote fabriek aan idé Oostkust van Schotland. In Noord-Af rika zijn vrij krach tige verkenningsstrijdkrachten van den vijand teruggestegen. Stuka's en torpedovliegtuigen berokkenden den vijand aanzienlijke verliezen aan rol lend materieel. Ten Noord-Oosten van Tobroek vertoonde een lichte Britsche kruiser na een bomaanval van een Duitsch vliegtuig slagzij. Een vrij beperkte formatie Brit sche bommenwerpers heeft in den afgeloopen nacht woonwijken in het kustgebied van Noord-West-Duitsch- land aangevallen. In de afweergevechten der laatste dagen heeft Feldwebel Schmidt, groepscommandant bij de eerste compagnie van het 119de regiment infanterie, zich dooi' persoonlijke dapperheid bijzonder onderscheiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1