Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA V'dag 13 Februari HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.; 7.46 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.46 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 920 Gram.; 11 Voor de kleuters; 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist; 12 Ensemble Jean Lancé; 12 40 Almenak; 12.46 BNO: Nieuws en economische berichten; 13 Productie slag; 13.16 -Omroeporkest; 14 Haarlem- sche Orkestvereeniglng; c.a. 15.40 Gram. 16 Godsdienstige lezing; 16.20 Zang met planobege'sidlng; 16.45 De Ramblers; 17.16 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten; 17.80 Voor de jeugd; 17.45 Haarlem's Kamermuziekensemble; 18.10 Sportwetenswaardighedan; 18.30 Otto Hen driks en zijn orkest; 19 Actueel half* uur; 19.30 „Gardenia's", muzikaal pro gramma; 20 Gram.; van 20.15 alleen voor de Radiocentrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken; 20.16 „De Europeesche kunst der Renaissance"; 20.45 Gram.; 21 Ensemble „De Kwint slag"; 21.46" BNO: Nieuwsberichten; 22— 24 Gram. HILVERSUM 11.^301.-5 M. 7.15—8.45 Zie programma Hilversum 1. 8 45 Gram.; 10 morgenwijding; 10.15 zang met pianobegeleiding; 10.40 „Rondom de ruitertjes: Wie heeft «van Alkmaar niet gehoord?" 11 Pianovoordracht; 1130 Gr. 12 Mol to Cantabile; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13.05 Geva rieerd middagprogramma; 15 Voor de vrouw; 1545 Amabile-sextet; 16.30 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws* economische en beursberichten; 17.30 Sa lonorkest; 18.30 Zakenlieden aan het woord; 1845 Gram.; 19 BNO: De Jor- daner vertelt over sociale nooden; 19.10 BNO: Nieuwsberichten; 1920 Orgelcon cert; 19.45 Reportage; 20 Rotterdamsch Philharmonisch orkest; van 20.15 alleen voor de Radiocentrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 21 Boekbespreking; 21.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest; 21.45 BNO Nieuws berichten; 22 Gram.; 22.10—22.15 Avond wijding. WEDLOOP OM DE PETROLEUM Stille Zuidzee als petroleum-cent'um Sedert, kort voor het begin van deze eeuw, de Nederlanders naar petroleum gingen boren op het eiland Sumatra, behooren de groote en kleine eilanden aan de Westkust van den Stillen Oce aan, van de Koerilen in het Noorden tot de Nieuwe Hebriden aan de Oost kust van de Stille Zuidzee, tot de meest begeerde petroleumgébiedem. ter wereld. Met niet minder ijver en volharding hebben de Engelschen, Amerikanen, Ne derlanders "en vóór den wereldoorlog ook de Russen een onderzoeik inge steld naar petroleum op het vasteland van Azië. Inmiddels moet worden vastgesteld dat de randgebieden in het Westen van de Stille Zuidzee niet overal hebben op- •geleverTf, wat men meende ervan te mo gen verwachten na de rijke vondsten op Sumatra en de eerste explotatie van andere eilanden. Dit neemt echter niet weg, dat de petroleumbronnen rijk ge noeg vloeiden om de petroleum-jnaat- schappijen in staat te stellen, hooge di videnden uit te keeren. De eenige groote mogendheid echter, die werkelijk in den Stillen Oceaan thuis behoorde, bleef met leege handen zitten: Japan. Engeland en Amerika beschouw den dit als een soort garantie, dat Japan niet tot een aanval zou overgaan; doch, zooals deze oorlog bewijst, er zijn ge- 0.0 <v"> <y> m M M A& JxS WIJ hopen altijd, en in alle omstan digheden is het beter te hopen dan te wanhopenwant wie kan het mogelijke berekenen. Feuilleton Jeugddroom Roman van Chrisjtel Broehl-Delhaes 66 Nadruk verboden Vertel me eens, beste kerel, zei Braubach, toen Erich, zooals bijna dage lijks den laatsten tijd op een avond zijn - vrije uren in de villa van den industrieel ^doorbracht, heb jij ook een kaart van Johanne ontvangen? Nee, antwoordde Erich, ik heb een brief gekregen. Op dit oogenblik keek het nichtje van den gastheer, AstriéF Braubach, Erich op lettend aan; in fa-et aangrenzende ver trek preludeerde haar broer Jürgen aan den vleugel naar motieven van Bach. Broer en zuster, beiden negentien jaar oud, logeerden.nu reeds een paar weken bij den broer van hun vader. Terwijl Jürgen het plan koesterde over een paar dagen weer te vertrekken om zijn studies te kunnen hervatten, had Astrid reeds een paar maal den wensch te kennen gegeven nog wat te mogen blijven. Ze kon daarbij met eenige «zekerheid ver wachten, dat deze wensch gaarne zou worden ingewilligd, want tijdens haar verblijf had ze zich als hulpvaardige assistente van haar tante, die nog steeds vallen, waarin de politieke noodzaak zegeviert over het gebrek aan grond stoffen. Overigens heeft Japan zijn schade ©enigermate ingehaald. Het bezit petro leumbronnen in het hooge Noorden, op het eiland S ach al in; er is petroleum ontdekt in Japan zelf; er zijn boortorens opgericht op Formosa; in Mandsjoekwo Is petroleumhoudende leisteen ontdekt, dis thans wordt geëxploiteerden in Mandsjoekwo past men het hydreerings- systsem voor kolen toe. In het Noorden van China zijn voorts Japanschs geologen aan het werk om petroleum te vinden. De Engelschen hebben ten slotte pe troleum ontdekt in Birma. Deze Brit- sche kroonkolonie levert in hoofdzaak de petroleum voor de verzorging van Indië. Met een productie van 1 millioen ton per jaar is Birma wel is waar geen Venezuela, zelfs niet eens 'n tweede Roemenië doch in vereeniging met de productie van Ceylon en vooral van Britsch Noord-Borneo vormt het toch een zekere ikrachtreserve voor de Engelsche vloot en luchtmacht in Singapore. De aanval van de Japanners tegen Sara wak (Br. Noord-Borneo) vormde der halve een aanslag op de Engelsche pe- troleumlinie in den Stillen Oceaan. In den Indo-Pacific neemt Sumatra nog altijd onbetwist de eerste plaats in. Daarom ook heeft Japan nog tot in de lente en zomer van het vorige jaar, hardnekkig getracht, een overeenkomst te sluiten met Noderlandsch-Ihidië. Na dat .aanvankelijk vrij positieve resultaten waren bereikt, toonde Indië zich min der bereid,, de onderhandelingen tot een goed einde te brengen. Ten slotte ging het Nederlandsch-Indi- sche gouvernement over tot het bevrie zen van de Japansche saldi, in navol* ging van Engeland en Amerika, hetgeen' de levering van petroleum voorgoed uit sloot. Reeds in de laatste jaren vóór het uitbreken van de vijandelijkheden had Sumatra belangrijke hoeveelheden petroleum méér geleverd aan Singapore dan aan Japan. Van de 8 millioen ton petroleum, die Indië produceerde, was bijna 51/g millioen ton afkomstig uit Su matra. DE WEKKER RINKELT Lang en doordringend rinkelt de wek ker om die slapende landgenooten te wekken, die meenen, dat zij door rustig te blijven doorsluimeren, anderen met de verplichtingen van dezen tijd kunnen belasten en zelf straks, als het werk ge daan is, langzaam kunnen ontwaken, zich rustig uitrekken, om dan de vruchten te gaan plukken. Neen waarde landgenooten, het is ook uw tijd om te 'ontwaken en aan het werk te gaan. Inderdaad er wordt al- direct veel van u gevergd. Van de oude- inspanning van alle krachten ter verster king van het thuisfront. Van de jongeren het vervullen van den plicht ons volk en land en geheel Europa te beschermen tegen het bolsjewisme. Jonge landgenoot, de wekker rinkelt. Wordt wakker, grijpt de wapens, schaart u in de gelederen van onze dappere jstrijders, meldt u aan bij het vrijwil ligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage 1 - 1 -BLI Bij het plaatsje Calandrië (Italië) m de nabijheid van de spoorbrug der lijn Ventimiglia—Mentone, heeft zich 'n ern stige steenlawine vodïgedaan. De neer stortende massa's steen en grond ver nielden een huis, dat als onderkomen diende voor soldaten, die de spoorlijn bewaakten. Van de 10 man ikonden drie zich in veiligheid brengen, de overige zeven vonden den dood. De spoorlijn werd beschadigd. Het ANP verneemt uit Sjanghai: Jah- waharlal Nehru, die te New-Delhi is aangekomen, werd door twee vooraan staande persoonlijkheden uit de omge ving van Tsjiang Kai-sjek ontvan gen en zou nog gistermiddag een ont moeting met Tsjiang Kai-sjek hebben. eenigszins lijdend was, schier onmisbaar weten te maken. Zoo zoo, ben jij als bevoorrechte met een brief bedacht? Wij hebben met een korte reisbeschrijving, waarin het alieen maar wemelde van namen,, ge noegen moeten nemen, zei Braubach, waarbij hij zijn best deed een luchtigen toon aan te slaan. Ook mij schreef ze voornamelijk, waar ze allemaal geweest is en waar ze nog heen wilde gaan. Maar terloops gewaagde ze toch ook nog van een nieuw boek, waar ze mee begonnen was en van samenwerking met een nieuwen uit gever, een Zweed. Ach?! zei Braubach geïnteresseerd'. Noemde ze zijn naam ook? Erich tastte naar zijn portefeuille en nam daar Johanne's brief uit. AJ kunt den brief zelf wel lezen, als u dat wilt. Er staat niets persodnlijks in. Braubach protesteerde; zóó was zijn vraag natuurlijk niet bedoeld. ,Het ont ging Erich echter niet, dat de zaak hem werkelijk belang inboezemde en daarom zëi hij: -x- Nou, dan zal ik u den brief voorlezen Niemand verzette zich daartegen en derhalve ontvouwde Erich het epistel en begon Johanne's interessante reisbeschrij ving met zooveel zorg en op zoo plas tische wijze voor te lezen, dat de toe hoorders er onmiddellijk door geboeid werden. 9 Jürgen onderbrak zijn pianospel en VERSCHILLENDE BERICHTEN Smokkelhandel in tarwe Ambtenaren van den CCCD zijn te Zevenbergen een sluikhandel in tarwe op het spoor gekomen. Te Gouda had men een partij tarwe ontdekt en het j onderzoelf dat naar aanleiding daarvan werd ingesteld, leidde naar Zeven bergen. Het bleek, dat men hier had te doen met een smokkelcentrale van grooten omvang. Tal van personen de den hieraan mee. Op geraffineerde wijze werden groote partijen tarwe aan den normalen handel onttrokken. 0.m. ont dekte men dat in flesschen van Auto- gas, die per auto werden vervoerd, tar we was verstopt. Reeds 15 personen zijn geverbaliseerd. Groote partijen tar we zijn in beslag genomen. Diefstal 'uit melkwagens De Arnhemsche politie heeft drie 17- jarige jongens gearresteerd, die zich reeds geruimen tijd schuldig) maakten aan diefstal van pakjes boter uit melk wagens. Als de slijter zijn klanten hielp, sloeg een van de jongens zijn slagk terwijl de beide anderen op den uitkijk stonden. Uit het verhoor van de jon* gens bleek, dat zij op deze wijze soms op een dag 16 a 20 pakjes boter in| handen kregen, die in den zwarten han del tegen hooge prijzen werden verkocht Het ontvangen geld werd in hoofdzaak aan lekkernijen in cafétaria's besteed. Zieke schapen frauduleus geslacht Op een bedrijf te Abcoude zijn on langs twee frauduleus geslachte scha pen en een kalf in beslag genomen. De Amsterdamsche redherche, onder wier rayon genoemde plaats valt, riep daar toe de hulp in van een controleur van den centralen crisis-contróledie'nst, die over de zeer onhygiënische localiteiten, waarin het vleesch werd aangetroffen, verslag heeft uitgebracht. De slachters hadden zich niet iri het minst bekom merd om de hygiëne en de volksgezond heid op onverantwoordelijke wijze in ge vaar gebracht. Een deel van het vleesch was, toen de inbeslagneming plaats had', n.l. al verkocht. De schapen waren lijdende geweest aan rotkreupel en schurft en het kalf had geleden aan een longaandoening. Er kon worden aangenomen, dat de dieren vóór het slachten reeds sterven de waren of reeds waren gestorven. Het vleesch was ingezouten in ongereinig- de melkbussen. Op het bedrijf waren nog acht scha pen aanwezig, die alle aan rotkreupel lijdende waren. Van 24 varkens, die mede aanwezig waren, bleken er slechts vijf geregistreerd te zijn, Deze zijn in beslag genomen. Naar Domei meldt, hebben de Japan sche expeditie-troepen Dinsdagochtend Martaban 'bezet. Martab'ap, een vrij groo te havenplaats ligt aan den Westelijken oever van de baai waarin de rivier de Salwin uitmondt. Van het reeds enkele dagen geleden ingenomen Moelmein leidt de spoorweg over Martaban naar Ran goon met een zijtak naar den weg door, Birma. Er is besloten tot den 'aanleg van) een spoorwegverbinding van Sjanghai naar Singapore, aldus heeft de vice-pre sident van de Centraal-Chineesche spoor wegmaatschappij verklaard. Hij heeft dit gedaan na een bezoek aan Tokio, aldus seint het DNB uit Sjanghai. De lengte! van de beraamde verbinding bedraagt vierduizend kilometer. Het DNB meldt uit Madrid: In politieke kringen verluidt, dat het Spaansche staatshoofd, generaal Fran co, zich in geselschap van den minis-* ter van buitenlandsche zaken, Serrano. Suner, naar Sevilla zal begeven. Het heet, dat zij daar den Portugeeschen president, generaal Carraona, ep den premier Salazar, zullen ontvangen. voegde zich bij de anderen. Ook voor hemen zijn zuster was Johanne Gahl geen vreemde meer. In gesprekken met hun oom en Erich Kyber was haar naam meer dan eens genoemd en bovendien hadden zij beiden „De grond der va deren" gelezen; wélk boek ook bij hen een onuitwischbaren indruk had achter gelaten. Astrid had Erich reeds ettelijke malen "op zijn tochten door den Eifel vergezeld en als hij daar over Johanne Gahl en d% vele uren, dié zij samen in deze landstreek "hadden doorgebracht, sprak, placht zij stil naar hem te luisteren, zander hem ooit met een enkel woord te onderbreken. Als Erich dan na ge- ruimen tijd verrast opkeek, omdat hij niets meer hoorde, ontmoette hij haar heideren, waakzamen blik, die hem tot zijn blijde verwondering verried, dat ze al diei> tijd met intense belangstelling naar hem had geluisterd. Zij was in alle opzichten het gezelschap, dat hij in deze moeilijke dagen het meest noodig hal. De rust en de stille sympathie die er van haar aantrekkelijk persoontje uitgingen, deden even .weldadig aön als haar opgewektheid en gezonde humor, die haar, als Hamburgsche, geen oogen blik verlieten en meer dan eens wan neer hij zich op hun gemeenschappelijke wandelingen verbaasde over haar intel ligentie en helder inzicht in onderwer pen, die hen beiden interesseerden, be kroop hem het gevoel, dat met het af- L Hoesten (H Door hot gebruik van Hoeativel, ▼erdwyoi Bw hoest geheel en ei 1 Hoestival «Wat Mij o hardt Maakt ia goed". Fiaeon 90 ot. Bij Apoth. an Drogiiten. r— RENESSE. Zaterdagavond j.l. vond de jaarvergadering plaats van de Geitenfok- vereeniging „De Koe van den Werkman" alhier. In zijn welkomstwoord memo reerde de waarn. Voorzitter de betere gang van zaken in de laatste tijden, voor al ook doordat het ledenaantal gestegen was van 25 tot 43. Van de talrijke ingekomen stukken wil len we hier vermelden een mededeeling van 4e Provinciale Vereeniging, waaruit bleek, dat reeds een voorloopige bespre king tot resultaat gehad heeft, dat ook dit jaar weer een fokpremie te ver wachten iSj in den vorm van subsidie der stichting Winterhulp Nederland. Met het doorzenden van subsidieaan vragen naar W.H.N. zal de secretaris zich wederpm belasten. In het vorig jaar is door medewerking van voornoemde Stichting een bedrag van pl.m f3516 ten goede gekomen aan de leden van de Prav. Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren J. Horst en L. Dorreman Cz., wederom her kozen. Besloten werd dit jaar een avondkeu ring te organiseeren, waarvoor wederom prijzen beschikbaar gesteld zuilen worden Enkele leden zullen zich in de onmid dellijke toekomst toeleggen op melkcon- trole. l Bij de rondvraag bleek, dat bij meer dere leden vraag naar liksteenen bleek te bestaan, waarna beslotèn werd deze zoo spoedig mogelijk aan te schaffen. Verdere inlichtingen zal de secretaris verstrekken Dit jaar zal ook de aan- en verkoop van foklemmeren centraal geregeld wor den. Aspirant koopers kunnen bij het bestuur nadere inlichtingen verkrijgen. Daarna sloot de voorzitter, dhr. Fasol de goed geslaagde vergadering. SIRJANSLANDi. Deze gemeente /kreeg Maandagnamiiddag bezoek' van^verschei- dene bewoonsters en bewoners van het naburige Dreischor, die waren komen wandelen over de buitendijks gelegen slikken en dé z.g. Sir Janslandsche geul m het Dijkwater. Bij 'Iaagwater kan men in normale omstandigheden zelfs nog niet overal en elk tij met de laarzen de Geul 'door* waden, of overal over de zachte slik loopen. Nu was er dus van het Iaagwater en de stevige ijskorst gebruik gemaakt om de kortste weg te nemen naar hier. Zulk een reis behoort zeker tot de hooge uitzonderingen. Na eenigen tijd hier vertoefd te heb ben, trokken de wandelaars weer terug ST-MAARTENSDIJK. Burgerlijke Stand over Januari, Geboren: Willemina, d. van P. B. de Viet en A. W. Priem; Isaac Marinus, z. van D. J. Bartelson en C. Hamelink; Maria Anna, d. van C. Wie laard en E. P. Oosdijk; Cornelia Hen* drika, d. van J. Koopman en E. P, Deurloo. Overleden: P. M. Mol, 63 j., echtg.e van C. M. Elenbaas; M. Ket ting. 78 j., wed. van M. J. Bos; J. Quist; 88 j., wedn. van J. Slager. Ingekomen: M. C. Noordhoek van Wis- senkerke. Vertrokken: G. Westerweel uit Wageningen; J. M. v. d. Houten en ge zin uit Vlissingen. POORTVLIET. Burgerlijke Stand over Januari Geboren: 7. Jannie Christien, d. van J. I. Hollebrands en M. H. Bijl; 13. Cornells Jacobus, z. van S. de Wit en J. J. Kramer. Gehuwd: Jacob Abra- hem Elenbaas, 26 j. j.m., en Cornelia van der Male, 22 j. j.d. Overleden: Cor- scheid van Johanne de weg naar het geluk toch ook voor hem nog niet ge heel was afgesloten. Maar nóg nam Johanne Gahl een te groote plaats in zijn hart in, dan dat deze jonge Hamburgsche er nu 'reeds in zou slagen, tot zijn duidelijk omlijnde gedachtenwereld door te dringen. Terwijl 'hij nu zoo las, wat uit Jo hanne's geest en uit haar hart kwam, waren de fluweelbruine oogen van Astrid Braubach op zijn gezicht gericht en door haar neergeslagen oogleden heen, keek zij in zijn hart, dat zich wilde bevrijden en toch nog gevangen was. En in de on macht van haar negentien jaren groeide het verlangen hem op de een of andere manier Te kunnen helpen. Hoe ze dat moest aanpakken, was haar nog niet ge heel duidelijk, maar een inwendige stem zei haar, dat dit doel alleen te bereiken zou zijn door in zijn en Johanne's geest met hem mee te voelen en mee te leven, door 'zijn vertrouwen te wekken en te trachten hem innerlijk nader te komen. Die uitgever, zei Braubach peinzend, die zoo aan het slot maar terloops wordt genoemd, terwijl hij toch zeker, als in nauw verband staande met Johanne's werk, hoofdpersoon Is, geeft jne te den ken. Erich keek op en daar Astrid haar oogen niet van hem had afgewend, be merkte ze, hoe zeer Braubachs ondoor dachte opmerking heni trof. Ze boog nelia Adriana Maria van de Velde, 51 j., echtg.e van G. K. J Krijger (overleg den te Breda); Cornelia Plantsoen, 74 j., wed. van W. Anthonisse; Geertrulda Bar- telina Wagemaker, 82 j., wed. van C. Overbeeke. Ingekomen: Abr. Jansens van Emmen; Jan M. Uijl van den Haag. Vertrokken: P Poot naar Scherpenlsse. THOLEN. Maandagmorgen kwam de heer J. v. d. Est alhier, wonende aan de Singel, tot de ontdekking» dat 13 stuks konijnen van hem gestolen waren. De politie stelde een onderzoek naar de daders in. Bij hpt slederijden "van den heuvel in het Boschje is de 11-jarige Jan Eve- raers zoodanig terecht gekomen, dat hij een diepe wonde boven het oog opliep, welke gehecht moest worden. Dinsdag morgen reed de gehuwde H. R.f.terwijl hij in groote glijvlucht van den heuvel afkwam, met zijn schouder tegen een verkeersbord, met het gevolg, dat hij zijn sleutelbeen brak, zoodat ook hier voor doktershulp moest worden inge roepen. LAJN DÖOCJW EN VKETEEfcT Winterhard graan (L.S.PIX) Ons land heeft behoefte aan goede soorten winterhard graan, een be hoefte, welke in het bijzonder gevoeld wordt, nu we drie strenge winters ach ter den rug hebben en een vierde be leven De winter-roggegewassen zijn hier tegen vrijwel elke koude bestand, maar de wintergerst is matfr matig winterhard;. Nederland heeft behoefte aan een ras, dat behoorlijk tegen de vöTst bestand is. De wintertarwe geeft groote ver schillen. Er zijn' flink geharde soor ten als de Duitsche Carsten V en de Zweedsche Mendeltarwe, die vrijwel even •sterk zijn als de rogge. De Fransche Bersee is daarentegenminder hard dan de wintergerst.' Vele rassen komen ove rigens in hardheid overeen mét deze graansoort. En juist deze rassen worden het meest verbouwd, waarbij gespecu leerd wordt op een zachten winter of sneeuwval. Uiteraard was de .schade daar door de laatste jaren enorm. En toch nemen velen dit risico liever, omdat onze meeste harde winter-tarwesoorten ver schillende gebreken vertoonen. Welke jonge energieke boeren willen nu- in sa menwerking met het instituut voor Plan tenveredeling, dat ongetwijfeld gaarne goed materiaal voor de tarweveredeling beschikbaar zal stellen, trachten tot eenige nieuwe winterharde selecties te komen? Deze prachtige taak geeft daarenboven door het nieuw ingestelde „Kweekers- recht" uitzicht op een behoorlijke be looning voor den verrichten pioniers arbeid. Landelijke Hijvereenigingen (L.S.P.D.) In verband met de financieele positie der federatie is het niet goed mo gelijk een uitvoerig werkplan voor 't ko mende seizoen op te stellen. Te meer wordt dit bemoeilijkt door de bijzondere om standigheden, waarin 'ons land zich thans bevindt en waardoor onder meer het hou den van wedstrijden, cursussen, bijeen komsten e.d. ten zeerste wordt bemoei lijkt. De werkzaamheden zullen dus af hankelijk zijn van de financieele moge lijkheden, van verkeersomstandigheden en piet in het laatst van het volhouden van den nog overgebleven kern van lan delijke ruiters. Gezien het resultaat in het afgeloopen werkjaar, zoowel wat be treft dé activiteit der leden, alsmede de financieele resultaten, is de federatie niet pessimistisch. Er is nog steeds een kern van geestdriftige voorstanders der lande lijke ruiters overgebleven en het is op dezen kern, dat een beroep wordt gedaan om te zorgen, dat de mooie en nuttige plattflandsorganisatie in stand blijft, ten einde zich voor te bereiden voor de groote, uitvoerige en ingrijpende taak, die haar straks wacht. Op dit punt kan op het oogenblik nog niet nader worden zich snel wat naar voren, aldus zijn aan dacht opeischend en zeiJe moet eens bij ons in Hamburg komen, Erich. Het is wel niet op eilanden en schiereilanden gebouwd, zooals Stockholm, maar veel van hetgeen Johanne Gahl over de Zweedsche hoofdstad -schrijft, zul je er toch ook vinden. In de eerste plaats water..,, denk maar aan de Binnen- en Buiten Alster. Je kuint bij 't Alster-pavil- joen in een boot stappen en zoowel 's zomers als 's winters tot dicht bij ons huis in Uhlenhorst varen. En 's zomers, ach, dat heeft elke rechtgeaarde Hambur ger zijn boot op .de Alster. "Wij hebben in den tuin een eigen steiger. Daar ligt Jürgens zeilboot voor anker, nietwaar Jürgen? Een blos van blijde opwinding kleurde haar gezicht; ze sprak zonder haperen, warm en vol innige overtuiging. En dan laten we ons op warme zomeravon den voor het „Uhlenhorster Föhrhaus", een der mooiste uitspanningen van heel Duitschltfnd, heen en weer drijven en luisteren naar het concert en bewonde ren de prachtige illuminatie en het vuur werk. En dan is het zoo heerlijk, als we heel zachtjes terug kabbelen naar~ huis, zoo, dat je alleen maar het water tegen den boeg hoort klotsen en hier en daar wat droomerige muziek van een gitaar of een mandoline. Kun je je dat vooretellen? (Wordt vervolgd), -J*»- r <J -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2