Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE OORLOG IN OOST-AZIË donderdag 12 februari 1942 z^^eeschi^oürant abonnement 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee 'J 1.60, elders 'f 1.S0 per kwartaal. Weekabonnementsn resp. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 is en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag. 98STE JAARGANG No. 14858 ADVBRTBNTIB3 Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9 uur. FELLE GEVECHTEN BIJ SELETA, DE VLOOTBASIS VAN SINGAPORE - JAPANNERS HEBBEN GISTEREN DE EILANDVESTING SINGAPORE BEZET Troepenlandingen op verschillende plaatsen Het DNB meldt uit Tokio: Sedert Maandag hebben de Japanners onafgebroken op de meest verschillende plaatsen van de eilandvesting Singapore troepenlandingen uitgevoerd en materi aal aan land gebracht, zoo melden de laatste berichten. Stoottroepen hebben in bijna alle gevechtssectoren nieuwe ter reinwinst kunnen hehalen. Van het'vliegveld Tengah uit, dat Maandag bezet werd, trokken Japan sche strijdkrachten in Zuid-Oostelijke richting naar de stad .Singapore op en waren, toen deze berichten werden uit gegeven, nog slechts ongeveer 14 km ,van de stad verwijdend. De voornaamste gevechtslinie strekte zich uit van Tengah in Noordoos telijke richting,tot de omgeving van de oorlog s ha v e n Seletar. Vooral om deze haven spelen zich uiterst felle gevechten af. De Japansche luchtmacht is sinds het begin der operaties voort durend iii actie en valt vijandelijke stel lingen, vooral echter batterijen, met bom men van het zwaarste kaliber aan. Het DNB meldt uit Tokio: Naar verluidt heeft de Japansche com- mandant aan het front op Malakka, generaal Jamasjita, de overgave van Singapore geëischt. Naar Reuter, officieel uit Singapore meldt, zoo verneemt het ANP uit Stock holm, hebben de Japanners Dinsdagnac.it kans gezien in de streek tusschen Soen- gei Mandai en Soengei Kranji opnieuw te landen op enkele plaatsen. De vijand aldus dit bericht heeft zijn aanvallen met stuka's en mitrail leurs op onze vooruitgeschoven stellin- len in den Westelijken sector voortgezet De fcrug van Johore Naar uit een niet-officieel bericht van het front in Singapore blijkt, zoo meldt het DNB, hebben de Japansche trpepen van het vliegveld Tengah Dinsdagochtend- na zware gevechten den weg Singapore- Kranji ten Zuiden "van Boekit Panjang bereikt. Daarmede is reeds de beslissende strijd om den binnensten versterkingsgor del van de stad Singapore begonnen. Een onafgebroken stroom vary Japan sche troepen en voorraden glijdt thans over d e brug van J o h o r e om de Japanners op het eiland te versterken, nadat de genie den geheelen nacht hard heeft gewerkt aan het herstel van dezen dijk met brug, die de Engelsehen bij hun terugtocht naar het eiland hadden opgeblazen. Ook ditmaal hebben de zwemmers weer belangrijke diensten aan de, Japansche actie bewezen. Den -nacht voor 't groote offensief zwomïnen zij onder dekking der Japansche artillerie naar den dijk om een onderzoek in te stellen naar de plaatsen, waar deze was vernield. Zoodra de vij- and het Zuidelijke uiteinde van den dijk had ontruimd, werden ijlings de noodige herstellingen uitgevoerd met materiaal, dat men al had kunnen gereedmaken. Zwemmers verkennen de kust De zorgvuldigheid, waarmede do Ja- panners de voorbereidingen getroffen i hebben voor de landingen op het eiland Singapore, wonden in een "frontbericnt geschilderd.. De commandoposten, zoo wordt daarin gezegd, waren dag en nacht in actie om de nauwkeurigste inlichtin- gen te vergaren over de beste mogelijk- heden voor de landingen, de zwakste I plekken van den vijand en vele andere bijzonderheden. Een groote rol speel- i den hierbij zwemmers, wier optreden ook thans evenals bij Hongkong, met bijzon- i dere waardeering dient vermeld te wor- den. Des nachts, nog voordat de maan was opgekomen, zwommen zij, door de i duisternis beschermd, naar de vijande lijke oevers en trachtten daar de diepte van het water en de beste landings plaatsen uit te vorschen. Hun inlichtingen waren voor de legerleiding van onschat bare waarde. Singapere gevallen Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier maakte Dinsdag bekend, dat de Ja pansche strijdkrachten, die -op het eiland Singapore opereeren, in den vroege mor genuren Boekit Timah, een berg op j slechts 9 km afstand van de stad Singa- I pore hebben bestormd en bezet. De J borg, die 177 meter hoog is, verschaft i uitzicht op de stad. Hetcommuniqué vermeldt verder dat de Japansche troepen voortgaan met den vijand voor - zich uit te drijven. Op de Noordkust van het eiland zouden nieuwe landingen zijn verricht. Aan de Noord kust woeden zware branden en de nach telijke hemel wordt helder verlicht door het opflikkeren van het vuur uit de ka nonnen. De Japansche troepen zijn gistermiddag 2 uur het Westelijk deel van de stad Singapore binnengetrokken. Naar de radio hedenmorgen mededeelde hebben de Japansche troepen in 52 uur Singapore veroverd. Stelling na stelling) werd gisterendoor de Japanners genomen. Toen ze een maal in de vesting waren begonnen ze onmiddellijk imet de opruimingswerkzaam heden. De Engelsche,Britsch-Indische en Australische troepen werden ontwapend en weggevoerd. Voortdurend stroomen nieuwe troepen de stad binnen. DE VAL VAN SINGAPORE beteekent een ern&tig. verlies voor Engeland In een wel zeer kort tijdsbestek is het den Japanners gelukt de Engelsche vlootbasis Singapore, aan de straat van Malakka, te bezetten. De, laatste berich ten óver den strijd op het eiland, door. de zeestraat van Johore, van het vaste land van Malakka gescheiden, gewaag den telkens van verdere vorderingen van de onstuimig opdringende Japan sche troepen. Thans is de val van Sun gapore een feit. Engeland heeft een zware' nederlaag in het Verre Oosten te incasseeren. De geweldige zeevesting, waaraan millioenen zijn ten koste ge legd en die voor onneembaar gold, is in andere handen overgegaan. Bij de verdediging van Singapore is jarenlang voornamelijk met een aanval vanuit zee rekening gehouden. Zoodoende liggen de groote vestingwerken aan de Zuidzijde en op de eilanden voor de kust; vooral Blakang Mati bij den ha-, veningang is zwaar versterkt. De laat ste maanden zijn langs de Straat van Johore versterkingen aangelegd, maar gezien de ervaringen op Hongkong heeft men een overtocht niet kunnen verhin deren. Ook de dam, van Johore Baroe naar het eiland Singapore, die door de Britten voor een deel onklaar was ge maakt, maar die de Japanners hebben kunnen herstellen, kon de invasie naar Singapore niet tegenhouden. Voor Ned-Indië is de val van Singa pore van niet minder beteekenis. De straat van Malakka komt niet alleen onder'Japansche controle, maar ook Su matra is nu voor de Japansche vliegers gemakkelijker té bereiken, daar de vlieg tuigbases van Singapore zich in hun handen bevinden. De stad is jong en modern aangelegd, met breede, rechte straten. Op Poeloe Brani ligt een der grootste tinsmelterijen 1 ter wereld. Het tin heeft Singapore groot gemaakt. Rubber is er eveneens een belangrijk handelsartikel. Toch is de be langrijkheid van Singapore als handels centrum gedurende de laatste jaren zeer achtemitgeloöpen, vooral door Japan's economische expansie. Het is thans als vlootbasis belangrijker, vandaar, dat de Japanners er alles op hebben gezet, om zich er van meester te maken, want de vlootbasis zal hun nieuwe 'handelsimpe* rium moeten beschermen. BRITSCH-INDIË LOOPT GEVAAR In het Zuiden vallen de Japanners aan Engelsch-Indië vormt ontegenzeggelijk de voornaamste bron van den rijkdom der heerschende, klassen in Engeland. Tegelijkertijd echter vormt het ook het zwakste punt van het Empire, tengevolge van'de voortdurende wrijving, welke be staal-tusschen het Indische volk en de Engelsche' heerschers. Reeds zoo vaak is Indië de status van Dominion toege zegd. vooral op oogenblikken, waarop het raadzaam scheen, het Indische volk eenigszins te kalmeeren door het doen van toezeggingen. ^Wanneer het onmid dellijke gevaar dan was geweken, werd de vervulling van de belofte op- de lange baan geschoven. Indië is thans ook' o.orlogstooneel 'ge worden; en in- Engeland weet men slechts al te goed, wat er afhangt van zijn houding zoowel als van zijn ver dediging. De veiligheid van Indië moet worden verekerd, meer nog dan die van Groot-Brittannië zelf. En deze veiligheid is in gevaar, niet alleen door de be dreiging van buitenaf,die steeds ern stiger vormer aanneemt, doch ook door de gezindheid van het Indischs volk, dat weigert, zich nog langer tevreden te stellen met beloften. Indië is in gevaar. Het land, dat den Engelschen koning zijn keizerstitel ver leent en dat voor de heerschende klas- .sen in Engeland de voornaams te bron van zijn rijkdom" vormt, verkeerde reeds in gevaar, toen de weg, die er heen leidt, werd afgesneden. Gibraltar en Suez zijn niet meer de ijzeren toegangspoor ten in handen van Groot-Brittannië, wel ke zij vroeger wzX&n: Doch een ander- nog grooter en meer onmiddellijk ge vaar is uit het Verre Oosten komen op- zétten: Japan, het land van de rijzende zon, is reeds zijn poorten binnengedron gen, d; apan, dat zich door Engelsche noch door Chineesche troepen laat weer houden en gestadig verder oprukt. BRAND OP DE „NORMANDIE" in ia haven te New Vork Het ANP meldt uit Stockholm: Op den grooten oceaanstoomêr Lafa yette (eertijds Normandië geheeten), die in de haven van New York ligt, braikj zooals reeds gemeld Maandag brand uit. Toen de brand ont stond bevonden zich 2500 arbeiders aan boord. De meesten hunner hebben zie.i kunnen redden. Leden van de marine verklaarden voorts dat zich 300 man van de kustwacht en 1500 burgers aan boord bevonden toen de brand uitbrak. De meesten zijn echter ontkomen'. De brand is om 18 uur M.E.Z. uitge broken. Het vuur ontstond op het pro-, manadedek en sloeg binnen een halfuur op het geheele hoofddek over. Spoedig daarop stond ook het bovenste dek in lichter laaie. Binnen de havenwijk van New York hingen dichte rookwolken. Drijvende brandspuiten, politiemotorboo ten, afdeelingen van den hulpdienst en' ambulances waren onmiddellijk ter plaatse Na zeven kwartier waren er geen vlammen meer te zien.; wet stegen nog steeds dikke, zwarte rookwolken om hoog. Enkele minuten later kreeg de Normandie., lichte slagzij naar bakboord waarop de arbeiders last kregen de ha- venpier te verlaten. Andrews, de bevelhebber van het der de vlootdistrict had bevel gegeven, dat iedereen de Normandie moest verlaten, i Hij noemde dit een voorzorgsmaatregel en zeilde, dat dit niet beteekent,- dat men alle hoop op behoud van het schip heeft 1 opgegeven. Hij zeide de reactie van het Vaartuig op den vloed te willen afwach ten, die ongeveer 6 uur (11 uur Britsche zomertijd) zal opkomen. De Britsche nieuwsdienst meldt verder, dat de Nor- mandie Dinsdag om' 6 uur 45 gekanteld is Over den brand op het Fransche s.s. Normandiè verklaren ingelichte kringen in Vichy, dat de brand ontstaan is, ter wijl men aan het werk was, óm de Nor mandie in een hulpkruiser der Ver. St. om te bouwen, aldus Radio Mundial. Volgens de laatste berichten over de Normandië zou men het vuur hebben weten te beperken. De schade wordt ■geraamd op vijf millioen dollar. Het passagiersstoomschip „Normandië" is groot 83423 ton bruto en 36985 tonj netto: Het schip bezit zeven dekken en werd in 1935 voor rekening van de Com pagnie Générale Transa tl antique te Havre bij de Chantiers Ateliers de St. Na- zqlre (Penhöet) S.A. te. St. Nazaire ge- boumd. Italiaansch weermachtsberlcM Luchtaanval op Alexandria Het hoofdkwartier der Italiaaosdhe weermacht maakt bekend: In Cyrenaïca geen gebeurtenissen van belang. Formaties van het luchtwapen hebben met succes doelen in het vijan delijke achterland bestookt met bommen en machinegeweervuur. De vijand deed luchtaanvallen op eenige plaatsen inTri- politanië. Er werd geen schade veroor zaakt. De inboorlingenbevolking had 2 dooden. De offensieve operaties van het Duit- sche luchtwapen tegen het eiland Malta zijn voortgezet. Een Bristol Blenheim is tijdens een gevecht neergeschoten. Onze vliegtuigen hebben de haven vaii Alexandrië in Egypte aangevallen en herhaalde malen haveninstallaties ge troffen. Ondanks feilen vijandelijken af weer keerden al onze vliegtuigen op hun steunpunt terug. -Gevechten in gebieden van Ain el Gazala Het weermachtsbericht van Dinsdag luidt In het gebied van Ain el Gazala zijn gevechten tusschen vooruitgeschoven ele menten te onzen voordeele geëindigd. Formaties luchtstrijdkrachten hebben groote colonnes van den tegenstander, bestaande uit gemotoriseerde voertuigen verslagen. Een belangrijk deel er van we^d vernield- Tijdens een Teeks zegevierende gevech ten hebben Duitsche jagers elf Engelsche vliegtuigen neergeschoten zonder verlie zen te lijden. Desacties yan het Duitsche luchtwapen tegen het eiland Malta zijn voortgezet Xtaliaansche bommenwerpers hebben in den nacht van acht op négen Februari wederom met succes een aanval gedaan op de vlootbasis van Alexandrië. Vijandelijke vliegtuigen hebben som-, mige plaatsen in Griekenland gebombar deerd en eenige civiele gebouwen doen instorten. Onder de Grieksche bevolking vielen 11 dooden en 11 gewonden Een van onze patrouilles torpedovliegtuigen die in het Oosten van de Middellandsche Zee een vijandelijk konvooi had ontdekt, dat geëscorteerd werd, heeft een zwaren kruiser getroffen. Van IJsland wordt vernomen, dat het aldaar is gelukt, met behulp van heete bronnen, (bananen te kweeken. Het is de eerste maal, dat de teelt van een dergelijke tropische vrucht op een zoo noordelijke plaats mogelijk is geworden (SPT) Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag): zon onder 18.46. Morgen (Vrijdag) zon op 9.02; zon ónder 18.48. Tu88chen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 7.33; onder 16,47 Nieuwe Maan Zondag 15 Febr. Eerste kwartier Woensdag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. EEN TROTSCHE VADER Gisteren wandelde door Den Haag een trotsche vader met twee boomen van zoons, die beiden de uniform van de Waffen-S.S. droegen. Stram stapten de knapen naast hun vader voort en hun zware laarzen stampten op den vader- landschen bodem, dien zij na langen tijd van afwezigheid eindelijk weer betraden 5Want de beide knapen hadden den veldtocht in Griekenland en in de Sowjet- meégemaakt. Tijdens den laatsten werden ze gewond, de een zwaar, de ander wat minder zwaar. Doch dank zij de voortreffelijke medi sche hulp, welke hun geboden werd, wa ren ze spoedig weer op de been. Eén gelukkige vader..... Hij zou u kunnen vertellen hoe de snelle hulpverleening het leven ,van zijn beide zoons geréd heeft, .toen zij in den strijd, gewond werden. Vergeet u daarom de Nederlandsche ambulance niet? Steunt deze hulpexpeditie en stort uw bijdrage op girorekening 87600, Neder- sche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. AANBESTEDINGEN De burgemeester van Middelburg heeft aanbesteed de inwendige herstelling van een gedeelte van den op 17 Mei 1940 getroffen steenen onderbouw van den Abdijtoren. Hoogste inschrijver was J. van Alen- kerk te Zierikzee voor f61.500; laagste E. G. Lindenberg te Vlissingen voor f24.100. aanval op britsch convooi in de middellandsche zee Uitbraakpogingen 'bit Leningrad mislukt - Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: Aan het Oostelijke front heeft de tegenstander in den lo.op van de voortdurende gevechten wederom zware, bloedige verliezen geleden Eigen aanvalsacties leverden plaat selijke successen op. Zestien vij andelijke tanks werden vernietigd. Het luchtwapen heeft den af- weerstrijd van het leger gesteund door doeltreffend optreden van ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers. Met succes heeft het scheepsdoelen in de wateren van de Oostelijke Krim bestreden. Voor Leningrad zijn nieuwe, door sterke strijdkrachten uitge voerde uitbraakpogingen van den vijand vruchteloos gebleven. Artil lerie van het leger heeft voor den oorlog belangrijke doelen bij Kroon stad met succes beschoten. Bij den succesrijken afweer van zeer zware massale aanvallen van den tegenstander hebben de 23ste divisie gemotoriseerde infanterie en het Vlaamsche legioen zich bijzon der onderscheiden. Na herhaling van het extra be richt betreffende dén strijd op den Atlamtischen Oceaan vervolgt hét - - bericht: In Noot d-A f r i k a wederzijd. iche verkenning^activiteit. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA duikbommenwerpers hebben, zwaar door jagers beschermd, steunpun ten, colonnes, vrachtauto's en ma teriaal-opslagplaatsen van den vij and in de Marmarlsche woestijn en in .Noord-Egypte gebombardeerd Tijdens luchtgevechten werden in dit gebied drie vijandelijke toestel len neergeschoten. Ten Westen van Marsa Ma tree heeft een Duitsche formatie vliegers in het Oosten van de Mid dellandsche Zee een zwaar bevei ligd konvooi met bijzonder succes aangevallen. Daarbij werden een lichte kruiser, een torpedoboqtjager en twee groote transportschepen door volle treffers met bommen zoo zwaar beschadigd, dat de ver nietiging van een deel dezer sche pen verwacht kan worden.. Vliegvelden en andere militaire installaties van het eiland Malta zijn overdag en des nachts met bommen bestookt. Bij den afweer van aanvalspogin- gen van het Britsche luchtwapen in de Duitsche bocht heeft Ober- feldwebel Lüth binnen een uur 3 vijandelijke^ bommenwerpers neer geschoten en daarmede het aan tal van zijn luchtoverwinningen ge bracht ,op 29.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1