ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 11 FEBRUARI 1942 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE OORLOG IN OOST-AZIÉ ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee rf 1.60, elder* 'f 1.9Q Weekabonnementin resp. per kwartaal. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeaehe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A.J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14857 j ADVBRTENTIBS !j Prijs: 22 cents per regel, minimaal 68 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur, DE JAPANNERS RUKKEN OP HET EILAND SINGAPORE VOORT Het DNB meldt uit Tokio: De Japansche troepen die bij Kranji aan land zijn gebracht zijn, gesteund door kleine tanks, den opmarsch begonnen langs den weg, die naar Singapore leidt. De eerste tegenstand, bij Mandai, twee k.m. ten Zuiden van Kranji, op smali ste plaats van de straat van Johore, werd gebroken. De Japanners verwacht ten nieuwen, heftigen tegenstand bij Boe- kit Panjang, vijf k.m. verder naar het Zuiden. Naar Domei meldt hebben de op het eiland Singapore aan land - gezette Ja pansche troepen het vliegveld Tengah bezet en de rivier de Tengaih, 15 k.m. ten Westen van de stad Singapore, be reikt Men meldt, dat de inneming van Singapore nog slechts een kwestie van tijd is. Naar van het front wordt gemeld, aldus Domei, zijn keurafdeelingen van de Japansche strijdkrachten, die op het eiland Singapore aan land- zijn gegaan, snel opgerukt tot aan de Britsche stel lingen aan de rivier de Kranji. Een door Reuter gepubliceerd officieel bericht meldt, dat de landing der Ja panners aan de Noordwestkust van het eiland Singapore Maandagnacht- tusschen 11 en 12 uur geschiedde. Olietanks van Seletar staaE in brand Uit Johore Baroe wordt gemeld aldus Domei Het kanongebulder bereikte Maandag avond zijn hoogtepunt. Tegelijkertijd vlo gen golven legervliegtuigen over Singa pore en wierpen er srpingstoffen neer, ondanks het intensieve vijandelijk af- weervuur. De zware kanonnen van het fort Tsjangi begonnen te dreunen. Van de 38 olietanks van Seletar staan er thans 28 in brand. Hooge zuilen zwarte rook kronkelen naar den hemel, terwijl de vlammen overslaan naar de overige tanks. De sterkte van de vijandelijke strijdkrachten, die zijn opgesloten in Sin gapore, wordt geraamd op 28.000. Zij bestaan uit de 18e divisie Britsche troe pen, de Australische negende divisie en ongeveer 23 batallons gemengde troepen vrijwilligers, Da strijd om Singapore Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier maakt bekend, dat de Japansche strijdkrachten na het verzet van den vijand op het eiland Singapore te heb ben gebroken op 9 Februari volledig het viegveld Tengak bezet hebben', een der vier militaire luchtsteumpunten op het eiland. Op grond van een officieel commu niqué uit "Singapore meldt de Londen- sche nieuwsdienst het volgende: Een he vige Japapsche aanval, die in aanslui ting op de landing op het eiland ge schiedde, werd door duikbommenwer pers, machinegeweervuur en artillerie on dersteund. Dientengevolge, alsmede als gevolg van de vijandelijke insurgatie, werd na hardnekkigen gevechten overgegaan tot ene verderen aftocht van de Britsche troepen. Japansche luchtaanvallen op Batavia Domei meldt uit Saigon, dat uit Ba tavia wordt vernomen, dat in het Ned.- Indische weermachtsbericht medegedeeld is. .dat Japansche vliegtuigen voor het eerst Batavia hebben aangevallen. Ook Palembang op Sumatra is door Japan sche bommenwerpers aangevallen. De Ja pansche troepen, die de bezetting van Baiikpapan op Borneo hebben voltooid, rukken thans naar het Zuiden op. Volgens een bericht van SPTi uit Ba tavia berichten te Medan en Palembang verschijnende dagbladen, idat het Totoa- meer op Sumatra een basis voor water vliegtuigen zal worden en ten dienste zal komen te staan van de Nederlandsen- Indische en de Britsche luchtmacht. De vliegtuigen zullen van hieruit de straat van Malakka kunnen controleereri. burg kwam het in den nacht van 5 op 6 Februari tot zware gevechten, in het verloop waarvan de Duitsche troepen een sterken vijamdelijken aanval, waaraan een j artilleriebeschieting aan vooraf was ge- j gaan, met succes af aioegen met gevoelige verliezen voor den*vijand. Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stu ka's vielen in den NoordÜijken sector - een voor den vijand belangrijk spoor wegemplacement aan en vernielden vier i locomotieven, terwijl een trein zwaa^be- J schadigd werd. Een nieuwe aanval werd i ondernomen op den Moermanskspoor- weg. Op de Krirn werden vijandelijke ravi- tailleeriiDgen over de dichtgevroren straat van Taman naar Kertsj aangeval len, waarbij zwaire schade werd aange richt. ONTPLOFFING TE TANGER Het DNB meldt uit Madrid: Het vice-secretariaat van volksopvoe ding heeft de pers de volgende mede- deeling verstrekt: „Onder de passagiers, die Vrijdag met de postboot uit Gibraltar te Tanger aan kwamen, bevond zich een Engelsman met diplomatieke koeriersbagage. Op de kade stond een Spanjaard, Sixto Silva, te wachten, die hulp verleende bij het overbrengen van de koeriersbagage in een' taxi. Bij 'het overbrengen ontplofte een stuk der bagage. Na de ontploffing was de omgeving van den auto bedekt met Engelsche propagandamateriaal. 11 menschen kwamen om het leven, 36 werden gewond. Tot de dooden behoo- ren zes inheemschen. Van de vijf omge- men Europeanen waren er drie in dienst van het Britsche consulaat. Ook Sixto Silva kwam om het leven. De verontwaardiging over het door Engeland veroorzaakte ontploffingsonge luk in Tanger, aldus meldt het DNE? uit Madrid, heeft uitdrukking gevon den in een groote betooging. Duizenden Arabieren en Spanjaarden trokken met Marokkaansche vlaggen door de straten" der stad en juichten voor generaal Franco en den Kalif en riepen: „Weg met de Britsche daders". Er werden groote transparanten meegedragen, die op schriften droegen als „Tanger protes- teeert tegen den gemeènen aanslag der Britten". Ook voor Britsche winkels werd door sommigen gedemonstreerd, waarbij steen en naar de ruiten werden gewor pen en de politie moest optreden. Voor de gezinsleden der slachtoffers werd een collecte gehouden, die het gemeen tebestuur opende met een bedrag van 500 pesetas. Naar uit Tanger wordt gemeld, aldus het DNB heeft de hooge. commissaris van Spaamsch-Marokko zich begeven naar ide plaats des onheüs, waar de ont ploffing van Britsche koeriersbagage 14 slachtoffers eischte. Hij schonk 100.000 francs en de Italiaansche consul 10.000 francs voor de nagelaten betrekkingen Een extra-editie van het officieuse blad van Tanger „Espana", dat Zondag- i achtend is verschenen wegens de ont ploffing in de haven van Tanger, keert Veertien dooden z*ck inamens de bevolking, zeer scherp tegen de afschuwwekkende politieke en propagandistische actie van Engeland. ZWARE GEVECHTEN BIJ I SCHÜSSELBURG In aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het DNB nog het volgende: Het Duitsche Oostelijke front houdt on danks wekenlang durende aanvallen der bolsjewisten en abnormale weersomstan digheden, onwankelbaar stand. De af weer ge vechten werden op. offensieve wijze gevoerd, waardoor de bolsjewisti sche formaties voortdurend tot zware krachtsverspilling gedwongen werden. In het centrale deel van het Oostelijke front hebben Duitsche pantserstrijdkrach ten in de eerste dagen van Februari een succesvol! en aanval gedaan op bols jewistische stellingen. Door het dappere optreden der Duitsche troepen werd de vijand totaal verrast: deel en van twee bolsjewistische divisies infanterie wer den omsingeld. In totaal werden vijf re gimenten infanterie van Juin achterwaart- sche verbindingen afgesneden en inge sloten. In hevige gevechten, die dagen lang duurden, werd de ring om deze vijandelijke st rijdier ach ten steeds nauwer toegehaald. Pogingen van andere bols jewistische eenheden om door aanvallen op de Duitsche pantserformaties de in gesloten regimenten te ontzetten, misluk ten door den vastberaden afweer der Duitsche pantsersoldaten, die, naar twee kanten vechtend, den vijand overal met succes terugsloegen. Ook de uitvalspo- gimgen van de ingesloten bolsjewisten stortten met bloedige verliezen voor de Duitsche pantserkanormen en de stellin gen der Duitsche infanterie ineen. De Moermansk-spoorweg In het Noordelijke deel van het Ooste lijk front sloegen de Duitsche troepen bij succesvolle afweergevechten, op 6 en 7 Februari herhaaldelijk hevige aanval len van de bolsjewisten af, ofschoon het ongewoon felle winterweer den Duit- schen soldaten het hanteeren van hun wapens sterk bemoeilijkte. Bij Schlüssei- V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het Duitsche opperbevel deelde gisteren in een extra weermachts bericht het volgende mede: Duitsche duikbooten hebben in den Atlantischen Oceaan 8 vijan delijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 50050 brt., als mede een korvet tot zinken ge bracht en een ander groot stoom schip door torpedotreffers zwaar beschadigd. Van deze schepen wer den er 6 met een gezamenlijken inhoud van 34500 brt. nabij de Noord-Amerikaansche kust in den grond geboord. Italiaansch weermachtsbericht Kruiser en duikboot bij Malta getroffen Het 617e communiqué van het Italiaan- scha hoofdkwartier luidt-: Aan het front van Cyyenaïca bedrijvig heid van verkenhingstroepen. In het ge bied van Tobroek, Bardia en Mersa Ma- troe hebben Duitsche luchtstrijdkrachten concentraties van voertuigen, kampemen ten en opslagplaatsen hevig bestookt met bommen en machinegeweervuur. Zij trof fen troepen, vernielden materieel en ver oorzaakten talrijke branden. Bij een En- gelschen luchtaanval op Syrte zijn zes slachtoffers gevallen. Er is lichte schade aangericht. Bij hevige aanvallen, overdag en des nachts op Malta ondernomen, hebben: ai- deelingen vliegtuigen der As-mogendhe- den vliegvelden en vlootbases bestookt. Een duikboot, getroffen door bommen van het zwaarste kaliber, door Duitsche vliegtuigen uitgeworpen, is zeker vernie tigd. Een kruiser is getroffen. Tijdens gevechten hoven het eiland zijn drie Bristol-Blenheims door Duitsche jagers neergeschoten. Bijden aanval op 4 Februari op Pa lermo gedaan, is een derde vijandelijke bommenwerper bij Palazzo Adriano neer gestort. Een onzer konvooien werd in den af- geloopen nacht door totrpedovliegtuigen aangevallen. Het schoot er een neer en vervolgde onbeschadigd zijn weg. HOE LANG ZAL SINGAPORE HET HOUDEN In de Engelsehe openbare meening1 valt een algeheele ommekeer waar te nemen met betrekking tot het weerstandsver mogen van Singapore. Men vestigt cr in de pers de aandacht op, dat Singa pore in de allereerste plaats bedoeld is als zeevesting en dat de verdediging van de landzijde altijd geheel op het tweede plan heeft gestaan. Tot voor enkele maanden had mén het voor een onmogelijkheid gehouden, dat de vesting zou kunnen worden aangevallen van de landzijde. De geweldige natuurlijke hin dernissen, welke het schiereiland Malak ka opleverde, schenen deze theorie te bevestigen. De feiten hebben aan dezfe verwach tingen den bodem ingeslagen. Singapore is thans bloot gesteld aan een belege ring van de landzijde en met stijgende zorg neemt men in Londen kennis van de onophoudelijke Japansche aanvallen, waaraan de vesting bloot staat. Over het uiteindelijke resultaat maakt men aden weipig illusies meer. Japan heeft een In den Dierentuin te den Haag is Zondagmiddag ten bate van het Duitsche Winterhilf8werk een éénpansmaaltyd gehouden, waarbof ook de Rykscnmmistarit dr. Seysa Inquart, aanzat. Een overzicht tydens den maaltff l. De R§k*commit- saria, in het midden, derde van links, tusschen z$n volksgenooten. Stapf Mol leger van 100.000 man belast met den aanval. Dit leger is tot de tanden ge-' wapend en wordt gesteund door een gröot aantal vliegtuigen, die bemand zijn met piloten, wier stoutmoedigheid aan het ongelooflijke grenst. Inderdaad heeft de Japansche aanvals- tactiek alle Britsche berekeningen in de war gestuurd. Men heeft alle plannen gebaseerd op de quasi-zekerheid, dat de aanval van de zeezijde zou geschieden en daarbij ook gerekend op de heer schappij tpr zee van de Britsche vloot. In tegenstelling daarmede is Singapore van de landzijde aangevallen, terwijl van assistentie door de Engelsehe vloot' geen Alle hoop is nu gevestigd op het intact houden van de vliegvelden ten einde althans in staat te zijn, de Engel sehe vliegtuigen geregeld te latenstar ten. "Men is ook zeer teleurgesteld door het feit. dat de Engelsehe troepen er niet in hebben kunnen slagen, een b'rug- gehoofd te vormen aan gene zijde van de Straat van Johore, hetgeen den vij and althans eenigen. tijd op een afstand zou hebben kunnen houden. De stem ming iu Londen is uiterst pessimistisch. Waarom inlegvellen voor distributiestamkaarten? Zooals bekend is gemaakt worden in- legvellen voor distributiestamkaarten uit gereikt. Hieronder volgt een korte uit eenzetting van hetgeen met deze inleg vellen wordt beoogd. Een uiterst scherpe controle op het uitreiken van distributiebescheiden is vereischt. Men heeft getracht eenscheTpe controle te bereiken door voor de ont vangst van distributiebescheiden te laten aft eekenen. Dit stuitte echter op het practische bezwaar van veel tijdverlies. Door het gebruik van inlegvellen zal nu het bezwaar van tijdverlies door het plaatsen van handteekeningenworden ondervangen. 4 1 De inlegvellen zijn namelijk kaarten met bonnen. Bij het uitreiken van dis tributiebescheiden zal nu telkens een van de bonnen door den betreffenden distributie-ambtenaaT worden afge- scheurd. Bij de volgende malen, dat distributie- bescheiden worden uitgereikt zal dus niet i alleen de distributiestamkaart, doch ook j het inlegvel mede moeten worden ge bracht. Het is daaTom verstandig stam kaarten en inlegvèl tezamen, desnoods aaneengeheeht door middel van een pa pierklemmetje te bewaren. Zonder inleg vel zal men geen distributiekaarten kun- nen ontvangen; het is daarom zaak de inlegvellen evenals alle andere distribu tiepapieren zorgvuldig te bewaren. Voorts doet men göed er aan te den ken, dat het verboden is zelf bonnen van het inlegvel ,af te scheuren. Ook passé men er voor op, bonnen op de een of andere (wijze ongeldig te maken. Het eenige resultaat is, dat men zich zelf schade berokkent. i Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 18.44. Morgen (Donderdag) zon op 9.04; zon onder 18.46. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 6.42; onder 15.38 Nieuwe Maan Zondag 15 Febr. Eerste kwartier Woensdag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Overeenstemmende verklaringen van Engelsehe gevangenen bevestigen, zoo meldt een oorlogscorrespondent van de „Stampa", dat het Britsdie linieschip „EU- sabeth" bij den aanval van Italiaansche marine-eenheden op de haven van Alexan- drixë zwaar is beschadigd, zoodat het ais volkomen buiten gevecht gesteld kan .worden beschouwd. De pantserkruiser „Valiant" ligt geheel op één zijde. AFWEERGEVECHTEN IN HET OOSTEN DUREN VOORT DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel der weermacht deelde Zondag mede: Aan het Oostelijke front duren de zware afweergevechten voort. Ver scheidene. groepen der vijandelijke strijdkrachten werden door tegenaan vallen vernietigd. In den strijd te gen een vele malen sterkeren vij and heeft de 269e divisie infanterie uit Noordwest Duitschland zich bij zonder onderscheiden. In vier weken heeft zij meer dan 120 vijandelijke aanvallen afgeslagen en in talrijke tegenaanvallen sterke vijandelijke strijdkrachten vernietigd. Van 31 Januari tot 6 Februari heeft de Sovjetluchtmacht 239 vlieg tuigen verloren. Daarvan werden er 117 bij luchtgevechten en 18 door afweergeschut neergeschoten. De rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oos telijke front 13 Duitsoeh vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika Verkenningsbedrij vigheid aan weerskanten. Boven de Duitsche Bocht hebben jagers gisteren vijf vliegtuigen van een afdeelirig Engelsehe bommen werpers neergeschoten zonder zelf verliezen te lijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1