ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 9 FEBRUARI 1942 OPöENO! ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: In Zierikzee 1/1.60, eïderf 'J 1.90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 91, Tel. 32 öiro no. 137617 - Dir.: A. J. de-Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No." 14855 ADVERTENTIES I Prijs: 12 centi per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjesop Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. DE OORLOG IN OOST AZIE Beschieting van Singapore Naar aanleiding van het algemeene of fensief dat de Japanners tegen Singa pore zijn begonnen, meldt het DNB uit Tokio: Bij helder maanlicht duurde de .be schieting den gieheelen nacht voort, ter wijl ook bombardementsvliegtuigen in ac tie kwamen. Een bosch aan het zuidelijke uitein de van den verbindingsdam geraakte in brand. De vlammen verlichtten den ge- heelen horizon. Ook de oorlogshaven Seletar werd in brand geschoten. Donderdagmorgen werd het artillerie duel na het aanbreken van den dag voortdurend heviger. De batterijstellin gen van Krpnji, ten zuidwesten van den verbindingsdam» werden nog voordat de tegenstander het vuur kon openen, on der vuur genomen. In een speciaal bericht van de „Jo-< mioeri Sjimboen" wordt gezegd, dat de Japansche artillerie 'haar vuur concen treert op de batterijen luchtdoel- en veldgeschut alsmede op de olietanks ten zuiden van den verbindingsdam. ia ie Java Zee In aansluiting op het reeds Zater dag gepubliceerde bericht van het Ja pansche hoofdkwartier omtrent de ern stige verliezen, die de .Ned. vloot in de Javazee heeft geleden en waarbij twee kruisers van de Javaklasse door Japansche vliegtuigen werden vernietigd en een derde beschadigd, deelen wij mede. dat de bedoelde bodems de Java en de Sumatra 6670 ton .groot zijn. De Java is in 1925 in dienst gesteld en de Sumatra in 1926. De, snelheid' bedraagt 31 mijl. De wapening bestaat uit tien kanonnen van 15 c.M., bene vens het noodige lichtere geschut. Aan boord bevinden zich Twee vliegtuigen. De normale bemanning bestaat uit 525 koppen. Met den kruiser van 6450 ton is waarschijnlijk bedoeld de De Ruijter, die in 1936 in dienst is gesteld. Dat schip, dat een snelheid heeft van 32 mijl, bewapend met zeven kanonnen van 15 c.M. De normale bemanning bestaat uit 435 koppen. De Amerikaansche kruisers van het type Marblehead zijn bewapend met tien stukken van 15 c.M., benevens luchtdoelartillerie en lichter geschut en zes torpedolanceerbuizen. Zij voeren twee vliegtuigen piee. De Japanners bezetten Samarinda Het communiqué' van het Ned.-Indische hoofdkwartier te Batavia meldt, dat de stad Samarinda op Borneo door de Ja panners is bezet. Samarinda is de hoofdplaats van de gelijknamige afdeeling van de residen tie Zuider- en Oosterafdeeling van Bor neo en zetel van den assistent-resident van die afdeeling. Het is een van de voornaamste handelsplaatsen van de Oost kust van Borneo. Vooral met Singapore, Java en Celebes wordt een levendige levendige handel gedreven, waaraan de Chineezen een groot aandeel hebben. In de nabijheid bevinden zich belangrijke petroleumbronnen. DE VERWOESTINGEN IN DE SOVJET-UNIE op last van Stalin Dezer dagen is van de hand van dr. Kraus een boek verschenen, waarin hij zijn indrukken weergeeft van een reis naar de bezette gebieden van de Sov jetunie, na het uitbreken van den oor log ondernomen. De D. Ztg. i. d. N* ontleent aan dit boek de volgende pas- De industrie en de vele andere in stallaties zijn opgeofferd aart het ver nietigingsbevel van Stalin. Toen de ro.o- de tsaar zijn troepen zag wijken wilde hij zijn tegenstander een woestenij ach terlaten. Hij wilde, zooals de Chinee zen bij hun terugtochten, zwart gebla kerde zones scheppen, waarin geen huis. geen boom en geen grashalm meer te vinden is. De natuur en de zucht tot zelfbehoud van het volk heeft hier wel iswaar belemmerend gewerkt, maar toch gelukte het met de hulp vam de in dustrie-commissarissen, de fabrieken te verwoesten of onbruikbaar te maken echter slechts voor een deel, want ook voor verwoesten moet men beschikken over een slagvaardige organisatie, be paalde ervaringen en bijzondere vak kennis. In de nieuwe Sovjetlanden (Polen en de Baltische landen), waren de verwoes tingen niet groot, daar de snelle Duit- sche opmarsch den Russen niet voldoen de tijd had gelaten. Belangrijker reeds was de schade in die gebieden van Estland, waar het heftigst gestreden is en het qrgste was diet in Bessarabiëj, waar vele steden en dorpen vrijwel met den aardbodem gelijk waren gemaakt. In het oude Sovjet-Gebied werden dé eerste systematische verwoestingen van. de industrie aangetroffen. Daarnaast kon men ook reeds con- stateeren, hoe machines naar elders wer den overgebracht. Soms troffen de Duit- sehe troepen volledig onbeschadigde fa brieken aan, daaruit echter alle machi nes waren verdwenen. Wanneer de Rus sen slechts over weinig tijd beschikten, moesten zij de voor verzending gereed staande machines ter plaatse of aan de stations achterlaten. Bij herhaling heb ben de troepen, goederenwagens met ma chines buit Na het begin van het October-offen- sief legden de Sovjets zich er meer en meer op toe, machines en uitrusting stukken voor hun industrieën in het Oos ten te redden. Het gebeurde veelvuldi- ger. dat gedemonteerde machines hal verwege werden achtergelaten. Het meest was men er op uit, electromotoren en kleine speciale machines voor de indus trie en Siberië te redden; groote in stallaties en machine-combinaties werden achtergelaten. Het beeld van de verwoestingen is zeer verscheiden. Er zijn steden, die voor meer dan 50 procent verwoest zijn en andere die in het geheel geen schade hebben. In de meeste steden zijn de verwoestingen beperkt tot de industrieels installaties en zijn de woonhuizen en de openbare gebouwen ROTTERDAM BEGRAAFT ZIJN DOODEN Slachtoffers van bombardement ter aarde besteld Onder groote belangstelling van offi- cieele en nietiofficieele zijde worden in deze dagen, na den Britschen vlieger aanval op het vredige Rotterdam, weder om de tientallen slachtoffers onder de burgerbevolking op de onderscheidene be graafplaatsen te ruste gelegd. Op de begraafplaats Oud-Charlois zijn Maandag twee en is Dinsdag één slacht offer ter aarde besteld. Er bestond aan den Linker Maasoever voor deze droeve gebeurtenis zeer veel belangstelling van stadgenooten. Op de RK. Begraafplaats en op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk wor den sedert Maandag telkens weer rouw stoeten ontvangen, die hun droeven last naar de laatste rustplaats brengen. Ook hier is de belangstelling overweldigend Om de geopende groeven scharen zich familieleden en bekenden en ook hier is de overheid telkens vertegenwoordigd, om van haar deelneming in de'tragische gebeurtenis, die zoovele Rotterdammers smartelijk heeft getroffen, te getuigen. Tal van bloemstukken, dikwijls^,gezon den door de autoriteiten, dekten de gra ven en er hebben zich op de dooden- akkers ontroerende tooneelen afgespeeld En nog komt er aan de lange, droevigle rij geen einde. Een en zevéntig dooden, waarschijn lijk nog meer, tallooze gewonden, van wie er voor hun verder leven verminkt zullen zijn.... het is de droeve balans. Een balans die naast ontzetting, ver bittering en afgrijzen wekt. Verbittering! over een zoo*" onverantwoordelijk spel, over een zoo misdadig bedrijf van hen, die zich onze vrienden noemen. Boven het gekreun der gewonden rijst het protest van een volk uit, dat zich dagelijks de wreedheid van den totalen oorlog moet rea liseeren en dat niet bij machte is op den gang van dit bedrijf eenigen invloed te oefenen. Men moge zulks te Londen ook be denken, al is de vrees "gewettigd, dat een dergelijk beroep zijn doel zal missen. Rotterdam heeft reeds zoo dikwijls het gelag moeten betalen. Dé 71 dooden van 28 Januari zijn een felle aanklacht te gen de weerzinwekkende oorlogmethodes der Engetache vrienden. Groeiende waardeering voor /.Winterhulp en Nederlandsche Volksdienst De poorten van het grootste sociale werk van de laatste eeuwen gaan open. Waren de poorten dan gesloten? Om deze vraag te beantwoorden, dient te worden rvastgesteld, dat hier in Nederland wél veel aan sociaal werk werd gedaan, maar dat men "nochtans niet' in staat was, het sociale probleem tot een oplos sing te brengen. Er was geen weder zij dsch begrip Men leefde vreemd naast elkander. (Het was geen volksgemeenschap maar een klassenstaat, waarin wij woon den. En wij allen hebben idat kunnen bemerken, als wij tenminste met open oogen door het leven zijn gegaan. Ter wijl er veel gebrek, armoede, >en levens- j moeheid was, was er bij diegenen, die niet onder deze omstandigheden leefden de goeden niet te na gesproken weinig of geen sociaal gevoel en geen gemeenschapszin. Men leefde langs el kaar heen. En nu is reeds dm betrekkelijk korten tijd iets van wat wij zooveel lange jaren hebben gemist, gaan groeien onder ons Nederlandsche volk. (Het sociale wenk van Winterhulp en Nederlandsche Volksdienst heeft de grenzen van een beperkte wer kingssfeer overschreden en is meer en meer geworden de band, die alle Neder landers van welken rang of stand ook, gaat binden. De critiek, die in. de eerste maanden -zoo veelvuldig te hooren was, is langzaam maar zeker tot zwijgen ge bracht en dat wel allereerst, omdat men is gaan voelen dat hier daden gesteld worden. Daden, die nu werkelijk een einde zullen maken aan veel, dat oon een oplossing vroeg. Het is op het oogen- blik reeds zoo ver gekomen, dat dn de^ provincie Friesland bijvoorbeeld, ruim 40* pet. van de inwoners daadwerkelijk het Winterhulpwerk steunen.. En het verblij dende is, dat hier geen sprake is van slechts een symptoom, maar dat allerwege in den lande het besef groeit, dat de Winterhulp Nederland en ide Nederland sche Volksdienst moodig zijn. AARDAPPELRANTSOEN TIJDELIJK VERMINDERD Aanvulling met peulvruchten De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscberij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen en peul vruchten. Bij de stopzetting van de particuliere winterbevoorrading metaardappelen is medegedeeld, dat bij de bevolkingscentra voldoende reserve-voorraden aardappe len lagen opgeslagen om daarmede den winter in te gaan. Thans is reeds gedu rende vier of vijf weken uit dien voor raad geput en nog zou met de aardappe lenvoorziening onder de heerschende zeer moeilijke omstandigheden op deze wijze nog eenigen tijd kunnen worden door gegaan. Het is echter onzeker, hoe lang nog uit de voorraden geput zal moeten wor den, zoodat de overheid gedwongen is tot een voorzichtige verbruikspolitiek. Daarom is besloten tot'het volgende: Gedurende het tijdvak van 8 Februari •tot en met 21 Februari as., derhalve ge durende 2 weken, zal t elk der met 08A genummerde bonnen van de aardappel- kaart Inecht geven op het koopen van 13/4 Kg aardappelen. Volledigheidshalve wordt hierbij opgemerkt, dat de normale verbruiker1" over 2 aardappelkaarten, derhalve over 2 met 08A genummerde bonnen beschikt. Voorts geeft gedurende genoemd tijdvak bon 08B van de aardap pelkaart recht op het koopen van 1/2 kg aardappelen. Teneinde dé' gevolgen van deze tijde lijke halveering van het rantsoen op te vangen, is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 15 Februari tot en met 28 Februari as., een nader nog aan te wijzen bon van de aardappelkaart recht zal geven op het koopen van 750 gram peul vruchten. Daarnaast zal van 8 tot en met 21 Februari bon 212 van de bonkaart Algemeen recht/geven op den aankoop van 250 gram peulvruchten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men genoegen zal dienen te nemen met de soort peulvruchten, welke de winke lier voorradig heeft, m.a.w. men kan niet, en zeker niet voor alle bonnen waarover men beschikt, een bepaalde soort peul vruchten verlangen. Voorts is, teneinde te waarborgen, dat •en ieder op den than* geldigen bon De heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V., brengt met zijn medewerkers een bezoek aan verschillende bedrijven in Duitschland, waarvan hierboven een foto. De practische opleiding der leerlingen geschiedt In een eigen instructief bedrijf, waarbij.de modernste machines ten dienste staan Polygoon-Fotodienst D.A.S. van, ide aardappelkaart tem volle zijn rant soen zal kunnen betrekken, bepaald, dat de geldigheidsduur van bon 07A en 07B van' de aardappelkaart, welke zou eindi gen op Zaterdaigj 7 Februari, wordt ver lengd tot en met Zaterdag 14 Febr. a.s. VERSCHILLENDe' BERfcHTEN Diphteriegevallen in West-Brabant Verschillende gemeenten mi West-Bra bant worden reeds gernimen tijd ge plaagd door een hardnekkige idiiphtherie- epidemie, waarop tot dusver alle bestrij- dingspogingen van overheidswege zijn afgestuit. Vooral te Etten-Leur en om geving schijnt deze epidemie zich te heb ben vastegezet. Inenting en herinenting der schoolkinderen heeft de ziekte niet kunnen verjagen, zoodat in den loop der laatste weken weer verschillende perso nen, oudere zoowel als jongere, naar de barakken van Breda en Oudenbosch moesten worden overgebracht. Initio ge meente, zoomede ,im de dorpen- Sprumdel en St. Willebrord, hebben zich verschil lende gevallen met doodelijken afloop voorgedaan. De ziekte heeft ook in Baarle-Nassau en te Baarle-Hertog ver ontrustende afmetingen aangenomen. Na dat daar^de scholen wegens de vele ge vallen van diphtherie waren gesloten, Jjeeft de epidemie zich imtusschen 'nog uit gebreid. Reeds een vijftal kinderen is er aan bezweken. Spoorwegdiefgtallen Aanhoudend worden te Venlo (dief stallen gepleegd uit *poorwegwagons, welke op de emplacementen van het sta tion gereed staan om gelost te worden. Korten tijd geleden werden twee spoor- wegdieven door een nachtwaker betrapt, terwijl zij bezig waren uit 'n opengebro ken wagon goederen te stelen. Deze jon gemannen, beiden uit Venlo afkomstig, zijn inmiddels voor de rechtbank te Roer mond veroordeeld tot gevangenisstraffen van anderhalf jaar. Naar aanleiding van deze arrestatie is te~-Venlo een uitgebreid onderzoek in gesteld, dat tot gevolg had, dat nog ver scheidene personen in hechtenis werden genomen in verband met deze diefstallen. Thans zijn weer twee Venlonaren gear resteerd, die in het bezit bleken te zijn van verschillende heerencostuums, welke van zoo'n spoorwegdiefstal afkomstig zijn Deze twee personen zijn thans ter be schikking van de justitie te Roermond gesteld. Misschien zuilen nog andere ar restaties volgen. üköHTZA&BR Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 18.4:1, Morgen (Dinsdag) zon op 9.07; zon onder 18.4^. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 4.85; onder 13.45 Nieuwe Maan Zondag 15 Febr. Eerste kwartier 'Woensdag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. gedwongen, zich in het bijzijn van alleen hem, verdachte, te omtkleeden, zulks ter wijl het niet noodzakelijk was, dat hij genoemde vrouwen op het lichaam on derzocht. De procureur-generaal,- prof. dr. R. van Genechten, eischte op 22 Januari j.i. d* in art. 137 W. v. Str. genoemde maxi mumstraf van. vier jaar gevangepis, zoo mede ontslag uit den militairen dienst en ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Het Hof heeft den verdachte heden veroordeeld tot vier jaren gevangenis straf met aftrek van het voorarrest ((sinds September 1940) en met ont slag uit den militairen dienst met ont zetting van de bevoegdheid om bij d« gewapende macht te dienen. Politierechter te Middelburg J.a van H., 44 jaar, zonder berospi wonende te Stavenisse, wegens dief stal van 5.6 vierk. meter molton, toe- behoorende aan W. van Haaften, ge pleegd in Juli 1941 te Stavenisse. Eisch: f25 b. s. 15 d. h. Uitspraak: conform eisch. Kapitein veroordeeld Hot Vredegereehtshof te Den Haag heeft Donderdag uitspraak gedaan in de 'zaak tegen den 41-jarigen kapitein der artillerie G. J. Verweij, wien 'ten laste was gelegd.vdat hij, door het (toenmalige) militair gezag belast met het doen van nasporingen en huiszoekingen, in den nacht van 13 op 14 Mei 1940, althans in of omstreeks dat tijdvak, te Alkmaar, door misbruik, althans door aanmatiging .van gezag vier vrouwen of meisjes heeft Jij MsrjB 6of jtokjen.'! 63'is ook; otexoeG.' NU Z.ITTEN- WE AU SONQEq. ROLSN (Poly bo on- L««mk *t)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1