Inderdaad Uit Stad en Provincie Zenuwachtig? Jni/nficuzM'Ó U had reeds den eersten termijn van uw luisterbijdrage moeten voldoen Betaal nu over de giro, dat spaart U aan het eind van het jaar de reis naar -een postinrichting om een nieuwe luistervergunning te gaan halen; wie over de giro betaalt, krijgt de luister vergunning voor 1943 aan het einde van dit jaar thuis gestuurd. Gireer ol stort in vier of twee termijnen, nog beter in eens voor het geheele jaar, op gironummer 400200 Staatsbedrijf der P.T.T. -'s-Gravenhage. ELLEMEET. Burgerlijke Stand over Januari. Overleden; 5. Cornelia Johanna van den Houten, 35 jaar, echtg.e van Jan Klompe t2 Serooskerke. Donderdagmorgen ontspoorde bij de halte Serooskerke een locomotief van de RTM tengevolge van ijs tusschen de rails. Een tweede locomotief wist de eerste weer vlug op het goede spoor te brengen, waarmee dit incident, één van de vele, waarmee het trampersoneel deze dagen te kampen heeft, vreer tot het verleder, behoorde. j RENESSE. Terwijl in de Schelphoek en op andere plaatsen de schaatsensport hoogtij viert, kan in deze gemeente thans heelemaal niet meer gereden worden. Velen willen dan ook een ijsvereeni- ging alhier opgericht zien, die een ijs- baan zou moeten aanleggen, 'waarvoor wel enkele perceelen in deze gemeen- te geschikt zijn, of de „Reetjes'» daar-t voor geschikt moeten maken, hetgeen eveneens wel te doen is. Er zijn in deze gemeente vele harts tochtelijke liefhebbers der schaatsensport Eén van hen zal dan tenslotte toch het. initiatief moeten nemen, waardoor de plannen verwezenlijkt kunnen worden, temeer daar de te maken kosten er door het houden van wedstrijden en het hardrijden op verschillende afstan den desnoods voor deelnemers uit het geheele eiland er best uit te halen zijn, Jeugdige personen, die nog maar nauwelijks de schoolbanken verlaten heb ben. en anderen, houden zidh in hun werklooze periode onledig met het dood gooien, althans de pogingen daartoe,, van onschuldige kleine vogeltjes, die reeds half versuft door de koude in de onmiddellijke nabijheid der wonin gen, stukjes brood trachten op te pik ken, die welwillende inwoners voor deze vogeltjes ter beschikking stellen. Hopen- lijk worden deze belhamels door oude ren op het verkeerde van hun daad) gewezen. OOSTERLAND. Donderdagavond gaf de Christelijke Zangvereeniging „V.Z.O.S." alhier, in het Chr. Jeugdgebouw haar jaarlijksche uitvoering, onder leiding van den directeur, dhr. Hoogendoorn van Zie- rikzee. De samenkomst werd geopend door Dr. W. H. Weeda, die na het zin gen van een vers van gezang 38, voor ging in gebecL, waarna hij het openings woord sprak. Hierna werd het woord verleend aan het groote zangkoor hetwelk begon met bekende Bondslied. Achtereenvolgens wer- !jo9H 5110 fiq jfïig :uo/jluozd2 eoiaiq nop Blijf met ons Heer; Morgenlied; Loof nu den Heer en O, Christuskind. Nadat deze liederen door het vrij talrijk opge komen publiek met aandacht waren be luisterd, kwam het Kinderkoor aan idle beurt. Door de kinderen werd achtereen volgens gezongen: Avondlied; Davids Spruit, en 2 Lenteliederen, de laatste met een echo, die in deze zaal goed tot haar recht kwam. Ook de kinder zang getuigde van goede studie, en werd door de aanwezigen met bewondering beluisterd. Toen na de pauze het gordijn verwij derd werd, waren wij getuige van een oogsttaferaal, dat vreemd aandeed in dezen tijd van het jaar. Het dayerend applaus uit de zaal bewees dat ook d(it stuk zeer in den smaak. wiel. Hierna zongen 3 jongedames het be7 Ifende „Angelus". Verder werd een zee- mans-tableau vertoond. Een samenzang, gezongen doo/r 2 kleine meisjes van het kinderkoor, n.l. Suze Stoutjesdijk en Adri Hage Pd., trok in bizondere mate de aandacht. Daarna wederom een tableau, voorstellende een tuil verlichte bloe men. Ook dit kwam in de geheel ver duisterde zaal goed tot zijn recht. Hierbij werden door het koor, dat verdekt stond opgesteld, toepasselijke Liederen gezon gen. Het solozangstuk door mej. A. Beije getiteld: „Weest stil in den Heer", was hierna aan de beurt. Hierna werd een kwartet ten gehoore gebracht door de daraee Jo Rotte en Martina Bouwman en de heeren D. Bal en W. Meerman, waarnaar ook met genoegen geduisterd werd. Vervolgens kwam het groote koor ten laatsten male op het podium teneinde het slotkoor„Psalm 108" van Mobach, ten gehoore te brengen. Dit schitterende zangstuk werd met gewijde aandacht ge volgd. Het bleek eveneens goed ingestu deerd te zijn. Dr. Weeda was zeker de tolk der gansche vergadering, toen hij in zjjn slotwoord den dank overbracht aan al len, die aan het welslagen van dezen avond hebben bijgedragen Een bijzon der woord richtte Z. Eerw. tot het lid der vereeniging, dhr. Bram Roks, die reeds 15 jaren de vereeniging met zijn beste krachten heeft gediend. Voorts een bijzonderen dank aan den ijverigen en energieken directeur van het koor, dhr. Hoogendoorn, voor de loffelijke wijze waarmede alles werd ingestudeerd. Na dankgebed werd de uitvoering gesioten met het zingen van den Avondzang Ons Christelijk zangkoor mag op een geslaag de uitvoering terugzien. STAVENISSE. Dinsdagavond j.l. werd in de bewaarschool een gecombineerde jaarvergadering gehouden van de beide jeugdvereenigingen te dezer plaatse In zijn openingswoord sprak Ds. Damsté de hoop uit, dat allen weer een prettigen indruk zouden krijgen van het plaatselijk jeugdwerk. Het programma bestond uit niet minder dan 16 nummers Zoowel de zangnummers alb de verschillend© ge dichten kwamen uitstekend tot hun recht Een keurig jaarverslag werd door de secretaresse en de penningmeesteresse van de M. V. uitgebracht. In de pauze bestcxnd gelegenheid tot het bezichtigen van de gemaakte kleedingstukken. Om streeks el fuur werd de zeer geslaagde avond door Ds. Damsté gesloten, die daarbij de hoop uitsprak, dat vele jonge lui, vooral jongens,»in het komende ver- eenigingajaar lid zullen warden van de J. V., welke zeer nuttig werk verricht. ZemMivta&Cetten maten en houden U kalm-5uisje75cb ONDERWIJS Eeuwfeest N, 0. G. Het Nederlandsche Onderwijzersgenoot schap (N.O.G.) zal op 7 en 8 Februari op eenvoudige, doch waardige wijze zijn eeuwfeest herdenken. Hedenmiddag houdt 't hoofdbestuur een receptie bij „Kras- napolsky". 's Avonds zal het gezelschap Cees Laseur een blijspel opvoeren Zon dag 8 Februari wordt een algemeen© ver gadering gehouden, waarvan de huishou delijke zitting plaats vindt van 9 tot 11 uur en de openbare vergadering om 12 uur begint. LAND- EN TUINBOUW De uitwisseling van Nederlandsche en en Duitsche jongens en meisjes Naar de Landstanidspersdienst mede deelt, wordt de uitwisseling van jongens en meisj.es met Duitschland, waarover reeds eerder werd bericht, serieus voor bereid. De Duitsche en Nederlandsche jeugd zal eerst gedurende een week iln een der mooiste Nederlandsche streken sa menkomen om elkander te leer en kennen en over hun bedrijf, te spreken, zoadat ze van te voren eenigszims bekend zijn met het bedrijf, waarop ze komen. Iedereen moet natuurlijk medewerken in bedrijf en/of huishouding. De jongens en meisjes worden naar wensch zooveel mogelijk in bedrijven geplaatst, waarmee ze bekend zijn of waarin ze thans werk- zaam zijn. j Op deze wijze leeren ze andere werk wijzen, methodes -en machines grondig kennen, hetgeen van onschatbare waarde is voor een ruimeren kijk op eigen be drijf en huishouding. Als zakgeld wordt :in Duitschland 15 a 20 rm. per maand gegeven, hetgeen over eenkomt met f 10 f 15 .in Nederland. Tot 10 dezer worden aanmeldingen aangenomen door de afd. Volk en Bo dem van -den Nederlan-dschen Landstand, Zeestraat, Den Haag. Opgegeven moet worden: leeftijd, adres, godsdienst, be- drijfstype, grootte en de verdere wen- schen, die men heeft ten aanzien van streek en bedrijf, waar en waarop men graag geplaatst wil worden. Uitvoering van de L^ndarkeider-wet De secretaris-generaal van financiën heeft o.m. het volgende bericht aan -ie burgemeesters gezonden: Voor destichting van plaatsen inge volge de L and a rbelde rswet vormen de bijzondere tijdsomstandigheden eeai be zwaar. Ter tegemoetkoming daaraan geldt tijdelijk de navolgende regeling: Zoo inood'lg zal een gedeelte van het toe te kennen voorschot, tot een maxi mum van 40 pet. der bouwkosten rente loos «n zonder verplichte jaarlijksche aflossing, beschikbaar worden gesteld. Elk geval aal op zichzelf worden be schouwd. De factilitert wordt voorloopig voor vijf jaren verleend. Daarna zal g<val voor geval worden nagegaan, of en in hoeverre rente en aflossing over bedoelde voorshands renteloos verstrekte voor schotten, zullen worden gevorderd. De faciliteit komt geheel voor rekening van het rijk. In verband' hiermede wordt tevens be paald, dat .ingeval van toepassing van dezer steunmaatregel de „eigen bijdrage" van den betrokken landarbeider ten,min ste 1/10 van de koopsom van -den grond, vermeerderd met 1/10 van 60 pet. van de bouwkosten der woning, zal moeten ba- dragen. De kosten van een plaatsje mogen in den regel niet meer dan f4000 bedragen. Met het oog op de gestegen bouwkosten zal, :in-dien noodiig, deze grens kunnen worden overschreden, terwijl tijdelijk niet zal worden vastgehouden aan -den regel, dat geen voorschot wordt verleend tot -een hooger -bedrag dan f360. Zooals bekend, is reeds bepaa-ld, idat in verband met -dezelfde omstandigheden -een nieuwe -bijdrage kan worden verleend voor den bouw van woningen ingevolge de Woningwet en van z.g.-n. E.W.P.-wo- ningen, onafhankelijk van de vraag, of de ni-euwe _bouw gepaard gaat met krot- opruiming. j Veemarkt-overzicht L.S.P.D.) Het zeer strenge winterweer van- vorige week maakte het schier on doenlijk, zoowel voor mensch als -dier om -daarin, ©enigen tijd te vertoeven-. 1 Het spreekt -daarom vanzelf, -dat het aanbod op de veemarkten daardoor uitermate beperkt was. j Zoo werden .in Rotterdam 's Dinsdags b.v. in het geheel 100 stuks- vee aange- boden, terwijl juist Rotterdam een ider markten ;iis, waar onder vrijwel alle om standigheden de handel doorgaat. Ditmaal beperkte het aanbod zich ech ter tot -enkele versche melkkoeien -en wat vare-vee. Het melkvee kon daardoor behoorlijk geplaatst worden tegen vrijwel denzelf- -den- prijh van de vorige week, n.l. voor f 475 tot f 600. V-erder 'is -er wat mageii vee opgekocht voor de levering aan de Bedrijfsorganisatie, -hetwelk ditmaal, ook al1 was het voor een and-ere provincie bedoeld, -direct te Rotterdam kon wor den afgeleverd. Het jonge vee, .waarvan ook nog wat aanbod was, kon niet ge plaatst worden. De handel was naar -omstandigheden nog goed vertegenwoordigd. De meeste vraag was naar een geschikt dier om te leveren aan de Bedrijfsorganisatie. Er werd ongeveer f120 tot f130 be steed boven -den prijs, welke er -door de Bedrijfsorganisatie voor wordt betaald De leveringsplicht kostte -dus zoo om -en nabij -f125. Hoewel we nu al F-ebr. 1942 schrijven, ,is de leveringsplicht van December '41 nog steeds niet af geloo p-en, vandaar -de aanhoudende vraag naar dit vee op de vrije markt. Officleele Landbouwmededeellngen voor do Provincie Zeeland RADIONIEUWS Godsdienstige uitzendingen in de week ran 1 t'm. 7 Februari 'Zoiiclag 8 Februari. 1 Hilversum I: 10—10.80 uur, Gewijde muziek;- 10.30—11.30 uur, Studiedienst; 11.30—12 uur, Gewijde muziek. Maandag 9 Februari. 10—10.15 uur, Hilversum It, Morgen wijding. 1 16—16.20 uur, Hilversum I, Bijbellezing door Ds. M. E. Ouw-ehand te Blokzijl- 22.10—22.15 uur, Hilversum II, Avond- wijding. Dinsdag 10 Februari. 10—10.15 uur, Hilversum II, Morgen wijding. 16—16.20 -uur, Hilversum I, „Zieken troost" door den heer J. J. Stoltenhof te Den Haag. 22.10—22.15 uur, Hilversum II, Avond- wijding. Woensdag 11 Februari. 10.10.15 uur, Hilversum II, Mor,gen- wijding, 16—16.20 uur, Hilversum I, Bijbellezing door Ds. E. B. 'Couvee te Utrecht. 22.10—22.15 -uur, Hilversum II, Avond- wijding. t BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN FLACONS I Tot tlu toe kon de verpakking van Krnsohen hier te lande nog regel matig voortgang vinden. 8ohaarsohte aan verpakkingsmate riaal bemoeilijkt thans de levering van Uw geneesmiddelen. Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Krnsohen afleveren, indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert vin gelijke grootte. fl\j ver goedt U daarvoor 5, 3 of 2 oents, naar grootte KUNSTMESTHERZIENING Zooals vorige week werd medegedeeld en uit een onzerzijds gepubliceerd offi- ceel persbericht blijkt, zijn thans de aan vraagformulieren voor opgave van het teeltplan 1942 bij de PBH verkrijgbaar. - Voor herziening van de reeds verstrek te kunstmesttoewijzing komen alléén die bedrijven in aanmerking, waarop voor het oogstjaar 1942: 1. Grasland is of zal worden gescheurd 2. Belangrijk meer aardappelen en/of suikerbieten worden verbouwd dan in 1941 (het verschil moet minstens 10 pet. bedragen). 3. De groententeelt zal worden uit gebreid. Voor de deelt van vlinderbloe mige gewassen (b.v. erwten, boonen) wordt géén aanvullende stikstoftoe wij-, zing verstrekt. 4. Producten worden geteeld' voor zaadwinning, met uitzondering van vlin derbloemige gewassen (Contractteelt het contract moet worden overlegd). 5. Meer koolzaad wordt verbouwd dan voor oogst 1941. 6; Eveneens komen voor herziening in aanmerking bedrijven, die sinds „rooven oogst" 1941 zijn vergroot èn -waarvoor nog geen toewijzing is verstrekt, ook niet aa\i den vorigen giebruiker). Dus alléén zij, die in één of meed van de hierboven genoemde zes gleval- len verkeeren, kunnen zich bij 'hun PBH vervoegen en een aanvraagformulier in- vlulen. In alle andere gevallen heeft het in dienen van een aanvraagformulier geen zin, daar dit toch niet in behandeling komt. Het feit, dat men voor het in- idienen van een aanvraag in aanmerking komt, houdt niet automatisch in dat men dan ook meer kunstmest krijgt toege wezen. Aan de hand van het opgegjeven teelt-», plan 1942 en de oude normen, word^ de toewijzing opnieuw berekend. Is de uitkomst hiervan zóó, dat het verschil mo.£ de reeds verstrekte toewijzing de moete waard is, dan wordt er een aan vulling verstrekt. Omdat het formulier vrij ingewikkeld is en een nauwkeurige invulling abso luut noodzakelijk is voor de uitvoering van de regeling, moeten de formulieren bij den PBH worden ingevuld, die hier over uitvoerige instructies heeft ontvan gen en veelal de gewenschte inlichtin gen zal kunnen verstrekken. Teneinde een. vergeefsche gang naar den PBH te besparen, zorge men ervoor over de volgende gegevens te beschik ken: 1. Het volledig teeltplan 1942, hetgfeen zaaiensveld en in aren moet worden opgegeven. Indien men land verhuurt voor één jaar, dan moet dit, benevensi het product, dat er op verbouwd wordt, in het teeltplan van den verhuurder wor den opgenomen. In dit geval is de ver huurder verplicht de hiervoor toe gewezen kunstmest aan den huurder af te staan. Hieruit"volgt dus, dat ge-', huurd land niet in de opgave van het teeltplan 1942 moet worden opge nomen. 2. Als de bedrijfsgrootte sinds roo ven oogst 1941 is gewijzigd dan moet worden opgegeven de juiste oppervlak te van de vermeerdering of verminde ring, de namen der vorige gebruikers) van wie land werd overgenomen of de inamen der telers aan wie land werdi afgestaan, de kunstmest in k.g. zui ver die voor de uitbreiding van den vorigen gebruiker of van ons bureau is verkregen of door, U aan den ge bruiker werd afgestaan. 8. Indien de groententeelt wordt uit gebreid en de bijzondere vergunning hier voor verstrekt is, dan moet wdbden op gegeven de oppefvlakte waarmede deze teelt in 1942, vergeleken bij 1941 wordt uitgebreid, uit welke producten die uit breiding bestaat en welke producten in 1941 op deze perceelen werden verbouwd 4. "Indien weiland is of zal worden gescheurd voor oogst 1942, dan moet de juiste oppervlakte worden opgegeven. 5. Indien producten voor zaadteelt worden verbouwd, dan moet het con tract aan den PBH worden afgegeven;, dié het met de aanvrage aan ons door zendt. Na ^nzage wordt het contract aan den teler teruggezonden. Voorts raden wij belangstellenden aan, om van de bepalingen, welke aan de voorzijde van het formulier zijn ver meld, terdege kennis te nemen, daar dit in de toekomst hen veel moeilijkhe den kan besparen. LEVERING VAN STROO AAN ERKENDE HANDELAREN Korten tijd geleden werd door de PBH's aan de telers van graan- en peul vruchtgewassen een kaart uitgereikt waarop door hen moest worden opge geven, de vermoedelijke totale stroo-op- brengst van de voor het oogstjaar 1941 door hen uitgezaaide graan- en peul- vrachtengewassen. Bovendien moesten op deze kaart worden vermeld, de kwanta stroo, welke van oogst 1941 reeds aan handelaren en/of verbruikers worden af geleverd, alsmede de kwanta, welke voor den winter 1941/1942 voor eigen bedrijf benoodigd zouden zijn. Het doel van deze opgave was, een overzicht te verkrijgen van de kwanta stroo, welke alsnog voor aflevering aan de bekende handejaren beschikbaar zou den komen, die, in verband met de omn standigheid, dat zeer groote hoeveelhe- 1 den stroo eenerzijds benoodigd zijn voor de Veehouderijbedrijven in de weide-ge- j bieden, alsmede voor de stroo-induistrie en anderzijds om te kunnen voldoen aan de opgelegde transport-verplichtingen. Uit de inmiddels binnengekomen, door de telers (i ngevulde kaarten blijkt nu j reeds,dat het totale kwantum stroo, I hetwelk door onze provincie- voor bo- j vengenoemde doeleinden zal dienen te worden geleverd, niet zal worden be reikt, indien niet alle telers aan dezé stroolevering hun volle medewerking ver- leenen. Eenerzijds hebben diverse telers bij het verstrekken der gegevens de stroo- opbrengst per H.A. voor de verschillen de gewassen zeer laag genomen, ander zijds werd het vermoedelijk stroover- bruik voor eigen bedrijf zeer hoog ge schat. waardoor het voor den handel vrijkomende kwantum stroo abnormaal laag bleef, i In verband hiermede moet er nadruk- j kelijk op gewezen worden, dat de op j de opgave kaart vermelde stroo-soorten i zeer dringend benoodigd zijn voor aflevering aan den handel, een omstandigheid, die voor de telers de noodzaak medebrengt, om de utters te zuinigheid met 'het stroo-verbrulk op eigen bedrijf te betrachten. Er kan, voor wat betreft het verbruik van stroo voor den veestapel in het winterseizoen, geen hoogere norm worden toegestaan, dan 800 K.G. stroo per groot stuks vee, voor zaadbedrijven, terwijl deze norm voor de klei-bedrijven op slechts 600 K.G. is gesteld. Tevens dient ook het ge bruik van stroo voor bedèkkingsdoel- einden zoo laag mogelijk te worden ge houden. - Het zal voor die telers verplichtend worden gesteld, om al het overige stroo aan de erkende handelaren af te leveren. Iedere teler zal in verband hiermede binnen afziieribaTen tijd een minimum le: veringsplicbt van stroo worden jpgelegd welke leveringsplicht dus ten al'le tijde nog zal kunnen worden verhoogd. Zoo- als 'bekend, komen de navolgende stroo- soorten voor aflevering in aanmerking: tarwe-, gerste-, haver-, rogge-, erwten-, bruine- en witte boonen- en veldboonen- stroo, alsmede kanariezaadstroo. Teneinde aan deze leveringsplicht te kunnen voldoen, zij er nogmaals op ge wezen, dat het stroo-verbruik op eigen bedrijf zoo minimaal mogelijk zal moeten worden gehouden. AAN DE B E A. II VERKOCHTE POOTAARDAPPELEN Sommige telers, die met de B.E.A. II een verkoopovereenkomst voor pootaard- appelen hebben afgesloten, verkeeren1 blijkbaar in de meening, dat ze geheel of gedeeltelijk kunnen worden ontheven van de leveringsplicht van die poot- aardappelen. Deze verkeerde meerling is wellicht ontstaan door het misverstaan van een perspublicatie van 19 December jl., waarin sprake was van het wederom vrijgeven voor den handel van eeniige rassen pootaardappelen, waarvan het verhandelen een tijd verboden is geweest Hoe het ook zij, de hoeveelheid, welke aan de B.E.A. is verkocht, moet in haar geheel worden geleverd. Met de afname zal, als de weersom standigheden dit'toelaten, wel spoedig worden begonnen. RUNDVEEVOEDER Tegelijk met de opgave van den vee stapel in de week van 914 Febr. a.s. zullen de PB.H.'s voederbonnen uitrei ken voor 25 kg rundveevoeder per koe, welke volgens de registratie van 11 Jan. 1942 aanwezig was. Er worden) 2 bonnen uitgereikt. De helft van het voeder kan worden betrokken in het tijdvak van 22 Februari—21 Maart en de andere helft in het tijdvak van 22 Maart—18 April 1942 Men geve er zich rekenschap van dat dit de laatste rundveevoedertoewijzing is voor het winterseizoen 1941—1942, 2oo- dat een economische verdeeling wordt aangeraden. De schapen- en geitenhouders dienen eveneens de bonnen af te halen in de week van 9—14 Februari LEVEREN VAN VARKENS Na 1 Februari 1942 mogen geen var kens van 40 kg of zwaarder meer op de bedrijven zijn, met uitzondering vain fok- materiaal. Het leveren van varkens zelf brengt onder de tegenwoordige omstan digheden ook vele moeilijkheden mede. Wij doelen hier voornamelijk op het ver voer. De handel zal niet bij machte blij ven om de te leveren varkens op de boerderij af te halen. De varkenshouder zal zich dienen aan te passen en zooveel mogelijk zelf voor het vervoer der var kens naar de leveringsplaats moeten zor gen. ERWTEN OP GESCHEURD GRASLAND Op zichzelf is de teelt van erwten vrij, -dus ook op gescheurd grasland. Wil men echter voor de scheurpremie (f150 per ha) in aanmerking komen en tóch erwten zaaien op gescheurd grasland, dan kan men dit doen, mits men in totaal op het bedrijf niet meer erwten teelt dan 't vorig jaar. Deze laatste bepaling vervalt echter, duW.z. men mag wel meer erwten telen dan het vorig jaar, indien men zich schriftelijk verplicht om op het gescheur de grasland, (na de erwten), een opper-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2