ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 7 FEBRUARI 1942 OPCiENOi ZIERIKZEESCHE COURANT 1 ABONNEMENT s Prijs: In Zierlkzee J 1.60, elders [ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. IS en 15 eents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1869 Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNieuwabode, Zietikzee,"Sohaith. B 94, Tel. 32 Giro 110.137677 - Dir.: A. J. de booze - Hoofdrad.: M. J. Kosten, Zierikzee DE MARINEBASIS SINGAPORE Met de inrichting waren millioenen gemoeid Dertig millioen pond had Engeland al in 1935 in Singapore gestoken. Althans volgens de ofiicieele mededeelingen van de Admiraliteit, waaraan door maritieme deskundigen in binnen- en buitenland zeer terecht geen geloof werd gehecht. Want reeds in 1924 was het met het; aanleggen van de vloothasis Seletar be gonnen en die zou twintig millioen pond kosten. Sindsdien was het heele eiland; waarotpi de stad Singapore ligt, lang zamerhand in een reusachtige vesting herschapen. In de laatste jaren is deze vesting op allerlei manieren versterkt!. Het kan veilig worden aangenomen, dat inmiddels honderden millioenen ponden aan Singapore zijn ten koste gelegd. De dertig millioen pond, welk een indruk wekkend bedrag ihlet ook is, verzinkt hierbij in het niet Een der voornaamste onderdeelen bij den aanleg van de vlootbasis was de bouw van een droogdok, groot genoeg om er linieschipen in te kunnen repa- reeren. Een vlootbasis, waar dergelijke bodems na opgeloopen schade biet kon den dokken, leek waardeloos. Toen Enge land Singapore ging versterken, bevond zich in heel zijn Aziatische gebied geen droogdok, dat hiertoe in staat was. Der halve moest er een gebouwd worden:. Dit was niet zoo erg. Maar het moest in Engeland gebeuren. De werf van Swan, Hunter Wigham Richardson te Walls- end-on-Tyne kreeg de opdracht tot bou wen, maar de Nederlandsche sleepbooten van L. Smit Co. uit Rotterdam brach ten het in 1928 behouden op de plaats van bestemming. Deze karwei kostte tweehonderdduizend pond sterling. De stad Singapore is feitelijk een Chineesche stad. De Chi- neezen maken er de overgroote meer derheid van de bevolking uit (380 000 van de 450.000). Er wonen verder 70.000 inheemschen van Malakka en 56 000 Azi aten uit alle deelen van Azië, met een vrij groot aantal Japanners. Japanners zoowel als Chineezen vermen er evenwel geen vaste bevolking. Ze keeren, zoodra dit eenigszins mogelijk is, weer naar hun land terug. De bijna acht duizend Europ anen omvatten enkele duizenden Engel- schen, welke eveneens tot de passanten behooren. Er zijn slechts enkele Engel- sche families, die er--sinds een drietal generaties wonen en er eenigen invloed van beteekenis oefenen. Het Engelsche garnizoen vormt uiteraard een tijdelijke bevolking. De stad is jong en modern aangelegd, met breede, rechte straten. Op Poeloe Brani ligt een der grootste tinsmeiterij en ter wereld. Het tin heeft Singapore groot gemaakt. Rubber is er eveneens een. belangrijk handelsartikel. Toch is de be langrijkheid van Singapore als handels centrum gedurende de laatste jaren zeer achteruitgeloopen, vooral door Japan's ©economische expansie. Het is thans als vlootbasis belangrijker, vandaar, dat de Japanners er alles op zullen zetten, om zich er van meester te maken, want de vlootbasis zal hun nieuwe handelsimpe- riumi moeten beschermen. DE OORLOG IN OOST AZIË Zeeslag in de Java Zee Het keizerlijk Japansch hoofdkwartier maakt bekendVliegtuigen van de Japam- sche marine ontdekten op 4 Februari op 30 mijl ten Zuiden van liet eiland, Kangeau ,in de Java zee een vijandelijite vlootformatie. De vliegtuigen brachten een Nederlandschen kruiser van het type „Java" tot zinken, beschadigden ernstig een anderen Nederlandschen kruiser van 3450 brt., vernietigden een anderen Ne derlandschen kruiser van het type „Java", alsmede een Amerikaansche kruiser van het type Marble Head vain 7000 brt. en brachten voorts een schip van 5000 brt. tot zinken. In dezen zeeslag werd de Nederlandr sche oorlogsvloot bijna geheel vernietigd. Eén Japansch vliegtuig ging verloren. De kruisers van het Java-type de „Java" en „Sumatra" waren 6670 ton groot. Met den kruiser van 3450 brt. is waarschijnlijk bedoelde |de ,yde Ruijter", Konvooi uit de lucht bestookt De Japaneche luchtmacht ontdekte bij Tandjong Balei, Oostelijk van Sumatra, in de Straat van Makassar, een krachtig beschermd konvooi. De Japansche lucht strijdkrachten brachten^van dit Icoavool 98STE JAARGANG No.. 14854 ADVERTHNTIBSJ Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. een schip van 10.000 brt. tot zinken, wierpen een schip van 6000 tan in brand en beschadigden nog twee andere sche" pen elk van 3000 brt. zwaar. De Japan sche vliegtuigen hadden ondanks het he vige afweet-vuur van de vijandelijke schepen geen verliezen. .CHURCHILL EN HET EMPIRE" Het vertrouwensvotum in het Lagerhuis Het DNB meldt uit Berlijn: Onder het opschrift „Churchill en het empire" schrijft de bekende diplomatieke medewerker van de „Berliner Bprsenzei- tung" Karei «Megerle over het dispuut van Churchill met het Lagerhuis. In zijn inleiding wijst Megierle erop, dat de Duitsch-Japansche-Italiaansche di plomatie alle Engelsche oorlogsplannen overhoop heeft geworpen. Om zijn po sitie te redden heeft Churchill echter in het Laegrhuis moeten trachten te be wijzen, dat hij desondanks de juiste stra tegie en het juiste oorlogstooneel heeft gekozen. Er bleef hem ook niets an ders over, zoo schrijft Megeri/j, wanneer hij niet zijn geheele politiek en daar door zich zelf wilde prijsgeven. Het is voor het eerst, dat Churchill zich in deze positie van totale verde diging bevond. Wanneer het Churchill door zijn geheele gewicht in de schaal te werpen gelukt is nog eens de critiek in het voorterrein het zwijgen op te leggen, dan is dit niet een bewijs van innerlijke sterkte, doch van zwakte. Hij moest afzien van den truc om zonde bokken uit te leveren. Hij moest ook een motie van vertrouwen eischen om de oppositie tot zwijgen te brenglen. Dat de critiek halt heeft gehouden voo* den persoon van Churcmll vindt zijn oorzaak, aldus Megerle, in het feit, dat Churchill thans onontbeerlijk is, om dat niemand in staat is hem te vervan gen. Dientengevolge heeft het echte ge zag, dat slechts is te verklaren uit den noodtoestand waarin Engeland zich te genwoordig bevindt. Wat Engeland's on geluk is zoo verklaart Megierle, werd Churchill's geluk, nj. het gebrek aan politieke persoonlijkheden van formaat en het feit, dat het bewustzijn van het Engelsche volk een wereldrijk te bezit ten na den wereldoorlog is ingedommeld. Het kraken van de ineenstortende dee len van het rijk zal op zekeren dag! Churchill's parlementaire bewijsvoering overstemmen. Het onderwerp „Churchill en het empire" zal derhalve niet meer verdwijnen van de agenda van de En gelsche natie en de nieuwe slagen van de mogendheden van de spil zullen er voor zorgen dat de vraag in Engeland op zekeren dag luidt: „Churchill of het empire". HET AFTREDEN VAN DE EGYPTISCHE REGEERING De rol van den Koning Het ANPi meldt uit Bern: Ten aanzien van de regeeringtscrisis in Egypte meldt de Neue Züricher Zei- tung uit Londen: Te Londen wist men reeds voor het uitbreken van de regeeringserisis te Ksi- ro, dat Koning Faroek ontstemd was over het besluit van zijn regeering om de diplomatieke betrekkingen met Vichy te verbreken, zonder zijn meening daar omtrent te hebben gevraagd. De koning was van meening, dat dit optreden van zijn kabinet een inbreuk vormde op de privileges van de kroon en eischte der halve het aftreden van Sali Sami Pasja, tot dusver minister van buitenlandsche zaken. De eerste minister, Sirri Pasja, stond echter achter den minister vari buiten landsche zaken én wees er op, dat ko ning Faroek afwezig was uit Kairo, toen het door hem betwiste besluit door het kabinet was genomen. In Britsche kringen, zoo meldt de correspondent verder, hoopt men de spanning tusschen den koning en zijn minister te kunnen opheffen. Nu is ech ter Siri Pasja en zijn kabinet afgetre den, hetgeen klaarblijkelijk er op wijst, dat het tusschen hem en den koning tot een definitieve breuk is gekomen. Te Londen wijt men deze verscher ping van het conflict vooral aan zekere raadgevers van den koning die naar men daar zegt nu en dan een „koortsachtige" politiek bepleiten en zich daarbij bedienen van de „jeugdig|e storm achtigheid" van den vorst. Men gelooft te Londen in ieder geval niet als oor ssela ven de kabinetscrisis een werkelijk DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevef van de weer macht maakte Vrijdag het volgende bekend Aan het Oostelijk front brachten troepen van het Duitache leger, ondersteund door sterke formaties van de luchtniacht, tot afweer van vijandelijke aanvallen en succesvol le tegenaanvallen, den vijand weer zware verliezen .toe aan menschen en materiaal. Bij de, ondanks ijzi ge» sneeuwstorm, ondernomen plaatselijke tegenaanvallen in het gebied ten N.O. van Koersk, verloor de vijand in een strijd, die ver scheidene dagen duurde, 294 ge vangenen, w.o. een divisiecomman dant, 1450 gesneuvelden, 6 pant serwagens, 25 stukken geschut, tal rijke zware en lichte infanterie- wapens, alsmede andere oorlogs tuig. In den strijd tegen de bolsje wistische luchtstrijdkrachten, waar aanformaties van de Italiaansche luchtmacht deelnamen, werden gis teren 38 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Gevechtsvliegtuigen wier- pen in den nacht van 4 op 5 Febr. de gebouwen van de vliegtuigfa briek W or ones in brand en plaat sten bomtreffers op de automobiel fabriek te Gorki. In het zeegebied random Enge land beschadigde de luchtmacht door bommen 3 tamelijk groote koopvaarders, waarvan er één in brand geraakte en slagzij ver toonde. Nachtelijke aanvallen met vernietigende uitwerking waren voorts gericht op spoorwegdoelen op de lijn New Castle—Edinburgh. In Noord-Afrika werd de achter volging van den vijand in het Oos telijk deel van de Cyrenalca voort gezet. Formaties van de Duitsche luchtmacht bombardeerden Britsche tentenkampen, concentraties van auto's en vliegvelden rondom To- broek. Bij doeltreffende aanvallen overdag van Duitsche gevechtsvlie gers op vijandelijke schepen en militaire installaties in de haven van La Valetta op het eiland Malta, werden 2 Britsche duikbooten be schadigd. De jagers, die de ge vechtsvliegtuigen -ter bescherming vergezelden, schoten, zonder eigen verliezen te lijden, 3 Britsche vliegtuigen neer. lijke .brandverschijnselen. De toestellen keerden naar hun basis terug met een dood© en eanigs gewonden aan boord. VERSCHILLENDE BERICHTEN Boerderij afgebrand De kapitale boerderij van den heer C. Hoogenschagen te Callantsoog is tot den grond toe afgebrand. De geheele inboedel, waaronder groote voorraden hooi en stroo, alsmede vele landbouwwerktuigen, ging verloren Met moeite kon het vee, ongeveer 50 stuks, in veiligheid worden gebracht. De oorzaak is de uitbreiding van een niet tijdig bemerkten schoorsteenbrand Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Sluikhandel ontdekt In samenwerking-met ambtenaren van den C.C.D. heeft de marechaussee een onderzoek ingesteld naar het verhande len van rogge en tarwe buiten de wette lijke voorschriften om te O u d e-P e k e 1 a Het onderzoek wees uit, dat van den oogst 1941 meer dan 100" hl. door fraude aan de normale distributie waren ont trokken. Hierbij waren betrokken twee molenaars, zes bakkers en 50 landbou wers, allen te. Oude Pekela. Het onder-' is nog niet geëindigd. Reeds zijn personen in arrest gesteld Zoo gewonnen, zoo gerold Een inwoner van Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem een bedrag van f 1600 is - ontrold .Deze man bleek, na veel geluk, veel ongeluk te hebben gehad. Met een zoon en een paar vrienden speelde hij ln de loterij en iop het lot, waarvan zij een gedeelte hadden, viel de vijftig duizend Nadat de man het geld had geïncasseerd en aan zijn medespelers het hun toekomende had uitbetaald, hield hij f 1600 over In de zeer goede bui, die hij begrijpelijk had, is hij toen een paar café's gaan bezoeken, waarbij hij over het hem toegevallen ge luk nogal loslippig was. Thuis gekomen, constateerde hij dat de ongeveer f1600, die in een van zijn zakken had gezeten, verdwenen was. Naar hij vermoedt is hem het geld ontrold. ernstig politiek meeningSverschll te mos ten aannemen, aangezien de koning uit- drukkelijk van zijn grondwettige rech- j ten op den voorgrond heeft geplaatst j doch niet de aangelegenheid zelf, welke de aanleiding vormt tot de crisis, n.l, het verbreken der betrekkingen met de 1 regeering van Vichy. Weliswaar herin- 1 nert men zich daarbij, dat eenige lie den uit de naaste omgeving van Faroek indertijd duidelijk aarzelden om de be trekkingen met Italië af te breken. In ieder geval verwacht men echter, dat de formatie van een nieuw kabinet ;n Kairo een zekere kalmeering zal brengen !tallaanichweermacht»b*richt j Voortdurend» strijd in Cyrentfca Het Ital. weermachtsbericht van Vrijdag luidt als volgt: In Cyrenaica trekken de detachementen, die den vijand achter volgen, na Tanieni bezet te hebben, op naar de streek van El Gazala. Het aan tal Britsche pantserwagens, bult gemaakt of vernietigd op 91 Januari, bedraagt 220 Tijdens een aanval op een vijandelijk vliegveld hebben formaties van de spil op den grond eenige Britsche toestellen vernield en verscheidene andere bescha digd. Havitailleerings-inrichtingen wer- den verscheidene malen getroffen, Italiaansche en Duitsche botmmenwer- pers hebben hun doeltreffende actie op doelen van Malta hervat en zichtbare re- sultaten behaald, Boven het eiland heb- ben Duitsche jachttoestellen tijdens ge vechten 3 Hurricanes neergeschoten Een van onze patropille-torpedovliegtui- gen, die een konvooi hadden aangevallen, j dat zwaar geëscorteerd werd buiten To- broek, slaagde er in, ondanks den he- I vigen luchtafweer, «en vrachtschip" ts treffen, dei «til bleef Jiggso met duid»- Winterhulp Nederland Het is koud, maar in deze koude brandt een vuur, een vuur van naastenliefde en volle verbonden heid, het vuur van het schoone werk van Winterhulp. Het is nog wel geen groot vuur, maar het verwarmt en het zendt zijn warme stralen alom in de sloppen van de armsten onzer volksgenooten, daar waar vaak geen geld is oon kolen' te koopen, waar geen warme maal tijd op tafel staat en zelfs veelal de noodige kleeding en dekking ontbreken. Landgenooten, dat vuur van Winterhulp moet blijven bran den. Dezer dagen komen ze weer bij u, de collectanten. Door koude en sneeuw gaah ze rustig hun weg^ want in hun hart dragen ze bet verlangen om door hun werk al de ze ellende mede te helpen opheffen. En als ze straks ook aan uw deur kloppen, stuurt ze dan niet weg, maar ontvangt hen met een begrij penden glimlach, geeft hun mede, wat gij hebt te missen, doet hen begrijpen, dat gij iets zijt gaan verstaan van volksverbondenheid en gemeenschap. Mede door uw gave zal het dan mogelijk zijn, dat straks weer in honderden gezinnen de kachel kan snorren, warm eten op tafel staat en ook de noodjge dekking niet antbTeekt. De dankbare vreugde op het ge laat van de armsten uwer volksge nooten zal uw grootste belooning zijn. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 18.37. Morgen (Zondag) zon op 9.11; zon onder 18.39. Maandagzon op 9.09 zon onder 18.41. Maan op 2.07, onder 12.24 Maan op 3.23onder 13.01 Tnssohen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zon dag 15 Februari. Eerste kwar tier Woensdag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart Boa 04B, 0 'en D voor sieren geldig tot on met 14 February De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat op de reeds eenigen tijd geleden bij den detaillist ingeleverde bonnen 04 B, 04 C en 04 D> reserve, nog eieren mogen worden afgeleverd tot en met Zaterdag 14 Februari 1942. De geldigheidsduur van genoemde bon nen wordt dus verlengd met één week. 8-7-6-0-0 Zoo u het vergeten was: acht zevea zes dubbel nul is het gironummer van de Nederlandsche ambulance. Op dit gironummer kunt u uw bij drage storten voor de Nederlandsche hulpexpeditie, die aan het Oostfront haar menschlievende taak zal gaan ver richten. - Acht zeven zes dubbel nul is het giro nummer waarop dagelijks honderden verjaardagsstortingen binnenkomen. Acht zeven zes dubbel nul is eeni belangrijk getal. Stort uw bijdrage voor de Nederlandsche ambulance op giro nummer 8—7—6—0—0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. Berichten uit het -gebied van Tsjiau- kiiki melden, dat de sneeuw in idat deel van T u r k ij e een hoogte van -twee M. heeft bereikt. Op het plaatsje Tsjoeroen- viran is een lawine nëergekomen, waar door zeven huizen werden bedolven. Twaalf personen werden gedood en ver scheidene gewoiid. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. SEROOSKERKE Zondag 8 Febr., 3.30 uur, ds. Boschloo van Eikerzee; Kerk1- werve 11 uur ds. Veen. Door een instorting iin een kolenmijn bij het Japansche plaatsje Ube (prefec tuur Yamaguch'i) zij volgens de „Yomit- oeri SjLmboeft" alle 180 arbeiders, die zich in de mijn bevonden, om het leven gekomen. De mijn ligt gedeeltelijk onder den bodem van de zee. De plaats waar 't ongeval plaats vond ligt een kilometer vma dm landzftd». j Mannen 'van de daad. Nederlanders* ook Uw vaderland is in gevaar. Helpt mede het bolsjewisme te vernietigen, door dienst te nemen bij de Waffen SS. Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Waffen SS, Stadhouderslaan 32, Den Haag, Foto FelKnga-Peters,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1