IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! VRIJDAG 6 FEBRUARI 1942 ZIERIKIiHSCHÊ COURAHT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 'f 1.60, elders rf 1.90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14853 ADVERTENTIES J Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9 uur. DE OORLOG IN OOST-AZIË Verscheidene branden- woedden in Singapore Singapore staat ,op verscheidene plaat sen in brand, zoo meldde Dinsdagochtend de oorlogscorrespondent van de Tokio Asahi Sjimboen. Verkenningsvliegers heb ben waargenomen, dat de verbindingsweg tusschen Johore Bahroe en Singa pore steeds zwaardere beschadigingen vertoont. De door den vijand opgeblazen plaatsen, die oorspronkelijk een breedte van 20 M, -hadden, zijn door nieuwe ontploffingen verbreed tot ongeveer 40 M. Jn de aorlogshaven van Singapore liggen geen oorlogsschepen meer. Wel echter ten Zuiden van de eilandvesting, waar een uit 20 tot 25 oorlogsbodems en transportschepen bestaande vloot is ge concentreerd. De meeste deskundigen zijn het er thans over eens, dat de positie van Sin gapore thans wanhopig" is, aldus schrijft de Londensche correspondent van de Chicago Daily News. Algemeen is men thans van meening, dat Singapore tegen luchtaanvallen niet voldoende kan wor den beschermd. Daar echter de lucht aanvallen tegenwoordig steeds krachtiger worden wordt het steeds duidelijker, dat het moeilijk is, dergelijke aanvallen lan gen tijd te doorstaan. Men gelooft, zoo merkt de correspondent op, dat het doel der Japansche strategie is, het zeer sterke militaire garnizoen op het eiland Singapore murw te maken, alvoi-ens de algemeene aanval wordt begonnen. - De kwetsbaarheid van Singapore voor luchtaanvallen is vooral een gevolg van gebTek aan voldoende bescherming door jachtvliegtuigen. Het belangrijkste vlieg veld op het eiland ligt reeds binnen het bereik van het 'Japansche geschut. Het andere voornaamste vliegveld aan den Zuidelijken kant van het eiland staat voortdurend bloot aan bomaanvallen. Ernstig is het ook, dat de Britten op het vasteland geen luisterposten meer hebben,, zoodat de Japansche bommen-' werpers vaak niet kunnen worden gesig*- naleerd. De Times geeft volgens den Britschen berichtendienst toe, dat het Britsche em- pire in dezen oorlog „reeds meermalen gedwongen was" gebieden prijs te geven Geen enkel gebied echter, 200 schrijft het blad, is zoo waardevol en zoo be langrijk voor de Britsche oorlogsinspan- ningen als Singapore. j SINGAPORE'S STRATEGISCHE WAARDE Het DNB meldt uit Stockholm: Hetl is niiet noodiig den inadlruk te heggen op de strategische waarde van Singapore, i zoo verklaart, volgens den Londenscheii j berichtendienst, Gl^i^r Stewart in een i commentaar op den strijd om Singapore. Stewart geeft toe, dat de .Japanners, die uiterst hevige aanvallen op Singapore doên, door de verdediging van Singapore niet in hun offensief gehinderd kunnen worden. De Japanners behoefden bij den aanval op Singapore noch de open zee, noch een beschermd gebied over te ste- ken. Vervolgens geeft Stewart toe, dat het vraagstuk van de Britsche ibescheir- t ming door jachtvliegtuigen op „kennelijke moeilijkheden" stuit. i In Engeland wenseht men, dat de aan- dacht der Japanners van Singapore wordt afgeleid, daar het vreeselijk as de eigen landgenooten „zoo te moeten zien lijden" zonder hen te kunnen helpen. Tenslotte 1 verklaart Stewart, dat de bliksemsnelle Japansche aanvallen staan tegenover de voorziening met oorlogsmateriaal voor Britsche tegenaanvallen. Het materiaal kan. echter eerst na een lang transport op zijn bestemming gebracht worden. Het te zenden oorlogsmateriaal staat onder weg voortdurend aan gevaren bloot. Stewart deed tenslotte nog de 'bekente nis, dat Engeland niet in staat is on middellijk ihulp te verieenen en 'ddentenge- volige veroordeeld is om te wachten. DE AANVAL OP SOERABAJA Militair centrum van Ned.-Indië j Naar men oüt Soerabaja aan het A.N.P. j meldt, zijn bij den luchtaanval van 3 j Februari aan Nederiandsch-Indischezijdsi I aanzienlijke verliezen geleden. Verschil- j lende vliegtuigen werden beschadigd'. Het j luchtalarm duurde vain 10.10 tot 12.30 j uur. Behalve de reeds genoemde plaatsen in den Oosthoek van Java, heerschte ook i activiteit boven het eiland Madoera, als- med« de plaatsen Toebao «a Grieeee. Aan de Noordkust van Java ligt de voornaamste handelsstad van onzeover- zeesche gewesten, Soerabaja, dat met 342.000 inwoners, w.o. 26.000 Europeanen,/ slechts 100.000 inwoners minder telt dan Batavia. De gunstige ligging aan een vei lige reede en de bevaarbare Kali Mas hebben industrie en handel in d.e „sui- kerstad" een hooge vlucht doèn nemen. Reeds in de negentiende eeuw werd de monding van de Solo verlegd om aan slibbing der reede te verminderen, .ter wijl later voor een bedrag van 75 mil- lioen gulden havenwerken zijn gebouwd In den huldigen oorlog speelt Soera baja, nu Singapore practisch uitgescha keld is, een belangrijke rol als vloot- en luchtsteunpunt in het Z.W.-deel van den Stillen Oceaan. Hoewel hier reeds voor den oorlog de grootste vlootbasis van Ned. Indië 'gevestigd was, is deze vooral na 1939 haastig uitgebreid. Dit geldt in het bijzonder voor het vliegterrein Moro- krembangan ten W. van de stad en het iparine-établissement aan de monding der. rivier. RISTO RYTI'S REDE Heop op viada zoador haat Het DNB meldt uit Helsinski: Na een godsdienstoefening; heeft pre sident Ryti de eerste werkzitting van het Finsdhe parlement in. 1942 geopend met een redd, waarin hij zich uitvoerig bezig hield met de buitenlandsche po litiek. Ryti sprak van den „overval van de Sovjetunie" op Finland en zeide,. dat de Sovjetunie ook na den gedicteerden vrede van Moskou heeft getracht, Fin land als vazalstaat te behandelen en zich mengde in de binnenlandsche aan gelegenheden. Het verdrag van Voiocul- les is er niet In geslaagd een veiligeni volkenrechtelijken toestand of e«n doel treffend uitvoerend gezag tot ondersteu ning van het volkenrecht te scheppen. Het optreden van de Sovjetunie tegen over Finland, de randstaten en Roeme nië toont aan, dat onder zulke omstan-* digheden het volkenrecht vaak niets an ders dan een vuistrecht is. Het Finsche volk moet in dezen toestand zijn kalm-' te bewaren, aldus vervolgde Ryti, en slechts op feiten bouwen. Met groote voldoening maakte hi* mel ding van de sympathiè en de hulpvaar digheid, op oeconomisch gebied betoond vooral door Duitschland en ook door Zweden, Denemarken, Italië, Zwitserland en Hongarije. De geschiedenis en onze ervaring, aldus vervolgde hij, hebben ons geleerd, met welke staten de be trekkingen belangrijk rijn. In den loop van onze historie is er, van Rusland afgezien, (gieen vijand geweest, die ge tracht heeft ons land door oorlog te veroveren. Maar Rusland heeft daar voor ongeveer 25 oorlogen tegen ons gevoerd. Ook in de toekomst behoeven wij van andere zijde geen veroverings pogingen te vreezen. De strijd, welks doel voor ons bestaat in de bevestiging van onze eigen veiligheid, moet thans tot een zegevierend einde worden ge bracht. want het bolsjewisme is voor ons en geheel Europa nog steeds het grootste gevaar. De Britsche minister van buitenland sche zaken, aldus vervolgde de president, heeft blijkbaar niets tegen het program ma van Stalin in te brengen, zooals ook blijkt uit de laatste besprekingen tusschen Stalin- en Eden. Ryti sprak vervolgens over de betrek kingen met Zweden en Du it sc Vi la n d. Gedurende 650 jaar heeft Fin land de lotgevallen van Zweden ge deeld en door tallooze banden is het met dat land verbonden. Duitschland is de eenige groote mogendheid, die in Oostelijke richting dezelfde belangen als Finland heeft. Tevens kan het in het! Oosten op doelmatige wijze voor Fin land optreden. Daarbij komt, dat Fin land sedert eeuwen nauwe cultureele en economische betrekkingen met Duitsch land heeft onderhouden. De trouwe wa penbroederschap tegen het imperialisti sche bolsjewisme is dan ook onder alle omstandigheden een natuurlijke zaak. Aan het einde van zijn rede zeide Ryti, dat de voorwaarden van het ver drag van Versailles door haat en wraak gevoelens gedicteerd zijn. Finland moet hopen, dat de mannen, die na dezen oorlog over de vredesvoorwaarden zul len beslissen, er in zullen slagen, zon-* der haat en wraakzucht een blijvenden rechtstoestand te scheppen, onder welks bescherming ook kleine volken zonder wete en ellende kunnen leven en werden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel vain de weermacht maakte Donderdag het volgende bekend Aan het Oostelijk front zijn tal rijke bolsjewistische aanvallen met zware verliezen voor den vijan 1 afgeslagen. Eiigen tegenaanvallen leidden tot plaatselijke successen. In den centrallen frontsectcxr werd een vijandelijke strijdmacht inge sloten en vernietigd. Formaties der luchtmacht deden met succes aanvallen op troepen concentraties, marcheerende ko- lormes en vliegtuagsteunpunten van den vijand. Aam 'de Oostkust van Noord-Ame- rika hebben Duafsehe duikbooten 6 vijandelijke koopvaarders van 47000 brt. in totaal, w.o. een erts boot van 15000 brt., tot zinkenxge- bracht. In Noord--Afrik a werd de achtervolging van den vijand voor bij Derna voortgezet. Gevechts- vechtsvliegtuigen 'dreven Britsche kolonmes ten Westen van Tobroek uiteen en bombardeerden de terug tochtswegen van 'den vijand. Vol gens 'de tot dusver ontvangen be richten zijn bij de gevechten in Cyrenaica in den loop van Januari door Duitsch-Italiaanscha troepen 3500 gevangenen binnenge bracht, alsmede 370 pantserwagens en 192 kanonnen buit gemaakt, of WPTO iio+iigd- Duitsche duikbooten hebben voor Solloem een door torpedojagers be schermd konvooi aangevallen. Zij plaatsten op verscheidene eenhe den lbomtreffers. De ondergang van een Britsche torpedojager it waar schijnlijk. Op het eiland Malta hebben Duit sehe gevechtsvliegtuigen, onder be scherming van jagers de haven La Valetta met bommen van zwaar en extra zwaar kaliber bestookt. In luchtgevechten ten Oosten van het eiland werden zondereigeni verliezen, 3 Britsche jachtvliegtui gen neergeschoten. QUISLING, NOOR.5CH PREMIER Zijn niinwQ positie Op de te Berlijn gehouden perscon ferentie in het ministerie van buitenland sche zaken- was de verandering in de politieke en staatsrechtelijke toestanden in Noorwegen het hoofdthema der ge sprekken. In politieke kringen in de Rijks hoofdstad, waar men sedert eenigen tijd een dergelijke ontwikkeling voorspelde, stelde men in het licht, dat uit het voor-' beeld-Noorwegen blijkt, dat Duitschland bereid is tot samenwerking met die Vldkun Uulfling, die zich belast heeft met het minister-presidentschap yan Noorwegen Foto Reels krachten, wier politieke opvatting, voor al wat het bolsjewisme en Engeland aan gaat, dezelfde is als die van Duitschi land. dus met die krachten, waarop Duitschland kan vertrouwen. De staatsrechtelijke positie van Quis ling is. naar Duitsehe meening, geken schetst met de omstandigheid, dat Quis ling thans de functie,•'welke Koning Haa kon had en de functies van staatsraad en van minister in zich vereenigt. Zijn taak is o.a. de Noorsehe staatsleiding in den geest van het autoritaire prin cipe op te bouwen. Zooals Quisling in zijn rede aankon digde, zal een Rijksthing een vertegen woordiging van de verschillende lagen van het vok, samengesteld worden, om aan de leiding van den staat mee te werken. De jongste ontwikkeling in Noorwer gen behoeft nog niet als afgesloten te worden beschouwd, zooals ook van Duit sehe zijde naar voren werd gebracht, en het is allicht uit een dergelijke over weging, dat de in Berlijn de ronde doen de geruchten zijn geboren, volgens welke Quisling ook tot staatsleider zal worden benoemd. Quisling's levensloop Na de bolsjewistische revolutie werd de toenmalige Noorsehe officier van den generalen gtaf, kapitein Quisling, militair attaché bij het Noorsehe gezantschap in Petersburg. Later werd hij medewerker van Frithjof Nansen bij 'het liefdewerk ten bate van de hongerende Oekrainers. Daar bleef Quisling drie jaar, om ver volgens deel uit te maken van een hulp comité ten behoeve van de vluchtelingen en slachtoffers van den Grieksch-Turk- achen oorlog. Als secretaris van Nansen hij in 1925 in Armeni.ë. Daarna, tot 1930, was Quisling weer in de Sov jetunie. ten deele in opdracht van den Volkenbond en ten deele als lid van hét Noorsehe gezantschap' te Moskou. Na zijn terugkeer in Noorwegen werd Quisling lid van de boerenpartij. In 1932 hield hij als minister van verdediging- een rede voor het Storting, waarin hij voorbereidingen der arbeiderspartij tot bolsjewistisch hoogverraad onthulde. Op 17 Mei 1933 richtte Quisling dan de Nasjonal Samling op met een politiek programma, waarin naast een nationaal- •ocialisme naar een vrij, zelfstandig en sterk Noorwegen werd gestreefd. DE STRIJD TEGEN DE SOVJETS Winter remt dr krijgsbedrijven De activiteit der bolsjewieken aan het Oostelijk front is in strijd met de be richten van den tegenstander zelf niet meer zoo intensief als bij 't begin, zoo wordt in Berlijnsche welingelichte krin gen verklaard. Als reden hiervoor ,ziet men in deze kringen de voor de begrip pen van alle beschaafde volken bepaald enorme verspilling van krachten en ma teriaal bij de bolsjewieken en den on gewoon hoogen sneeuwval. Hier en daar ligt de sneeuw aan het front tot twee métèr hoog en waar de wind de sneeuw doet opwaaien, wordt zij hoog en sterk als groote muren. Er kan dientengevolge in deze sectoren, vanwaar juist de Sovjet- berichten steeds weer successen melden, van groote activiteit aan den kant van den vijand niet gesproken worden De toestand aan het Oostelijk front is echter nog om andere redenen voor de bolsjewieken allesbehalve benijdinswaar- dig, want: 1. als gevolg van de omstandigheid, dat de Duitsehe voorhoeden zich strijdend tergutrekken naar strategisch gunstige posities, is de regelmatige revitailleering der bolsjewistische voorhoeden door de weersomstandigheden van den winter op verschillende plaatsen bijna onmogelijk geworden. Voor de Duitschers is zij daarentegen door de korter "geworden achterwaartsche verbindingen beter ge worden. 2 De winter heeft geen eenzijdige uit werking ten gunste of ten laste van een der oorlogvoerende partijen, doch remt de activiteit aan beide zijden. 9.'Met deze door de natuur opgelegde beperking heeft de hoogste Duitsehe le gerleiding bij het veldtochtplan rekening j gehouden, ondanks alle andersluidende beweringen van den vijand Het voor jaar zal bewijzen aan welken kant de rekening goed is opgemaakt. 4. Alleen de Sovjet-leiding heeft haar militaire verwachtingen op den winter gesteld en heeft,' daar zij riiet in staat is met een zeker doel voor oogen te ope- rseren «n haar plannen in groot ver- bwid t« ai on, ds ratten, dis Uit de groote Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 18.35. Morgen (Zaterdag) zon op 9.13; zon onder 18.37. Maan op 0.52onder 11.54 laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zon dag 5 Februar;. Eerste kwar tier Woensdag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart i NEDERLANDERS, ook uw vaderland 19 in gevaar. Neemt daarom dienst bff de Wdff en S.S Stadhouderslaan öv, den Maag vernietigende -veldslagen van den zomer en het najaar zijn overgebleven, en de reserves uit Siberië en den Kaukasus niet hecht onder vorming van een zwaarte punt opgesteld, doch hopeloos versnip perd. 5. De fout van wilde aanvallen aan 't front bracht eerSt wel plaatselijke suc cessen, doch deze moesten om bovenge noemde riedenen verstoken blijven van elke operatieve uitwerking. Zij schiepen zelfs integendeel de mogelijkheid voor de Duitsehe tegenaanvallen in de flan ken op de plaatsen waar de bolsjewieken hun aanvallen hadden gericht en daar mede de voorwaarde voor de afsnijding der bolsjewistische voorhoeden In welingelichte Duitsehe kringen be vestigde men ook, dat de aanvallen der bolsjewieken voor 80 pet. uitgevoerd wer- 'den en worden door eenheden, hoogstens ter sterkte van een bataljon en meestal ter sterkte van een compagnie. Alleen al oni die reden kan van grootscheepsche sche aanvallen der bolsjewieken niet worden gesproken. Voorts vestigt men er jn Berlijn de aandacht op, dat het heden reeds 5 Februari is, dus dat de tijd der winteroperaties voor de bolsje wieken nog maar zeer beperkt, zoo niet verstreken is. Ilallaansch weermachtaberlcht Derna gepasseeri Het 614e weermachtsbericlit deelt me- de: De troepen van de as blijven, na Derna te zijn gepasseerd, den vijand in Oostelijke richting vervolgen. Bij d« gevechten, die in Cyrenaica geleverd zijn werden tot 31 Januari 3500 gevange nen gemaakt en 370 pantserwagens en 192 kanonnen, vernield of buit gemaakt. De luchtmacht heeft in nauwe samen werking met de luchtstrijdkrachten her haalde malen terugtrekkende kolonnes en achterwaartsche verbindingen van den vijand gebombardeerd en branden en ver nielingen veroorzaakt. Aanvallen der Duitsch-ltaliaansche luchtmacht op Malta werden zonder ophouden voortgezet. Lucht- en vlootbases werden met goed gevolg asngevallen en op talrijke doelen werden voltreffers geplaatst. Engielscne toestellen hebben gisteren brisantbommen uitgeworpen in de buurt van Palermo, waarbij een trein getroffen werd,; 4 doo- den onder het treinpersoneel. Het af weergeschut en onze jagers kwamen terstond in actie. Van de 6 aanvallende vliegtuigen, die aan den aanval deel namen, stortte er 1 in zee in de buurt van het 'plaatsje Santa Flavia. Een an der sloeg te pletter in de buyrt van het plaatsje Frizzi. Een deel der be manning, die het leven er had af gei bracht, werd gevangen genomen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1