Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Vrfldag 6 FJmiuri HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 .Gram.; 7.45 OchtendgymnastieK; 7.55 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek; 8.30 BNO: Nieuwsberichten8.45 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gram.; 10.15 Ensemble „De Kwintslag" H Voor de kleuters; 11.20 Ensemble Ritmeester; 12 Molto Cantabile; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten: 13 Productieslag; 13.15 Romancers; 14 Utrechtsch Stedelijk Orchest, solist en gram.; 16 Godsdienstige lezing; 16.20 Zang met pianobegeleiding; 16.45 Roe- meensch orkest Gregor Serban; 17.15, BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Cello met pianobegeleiding; 18.10 Sportwetens- waardigheden18.30 Uitzending voor Nederlandsche arbeiders in Dulitschland; 19 Actueel halfuur; 19.30 Gevarieerd pro gramma. (Van 20.15 alleen voor de Ra diocentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken)20.15 Gram.; 20.45 Moeilijkheden met Fluffy; 21 Ge varieerd programma21.45 BNONieuws berichten; 22—24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Arnhemsche Or- kestvereenigimg10.40 „Morgenschemer in Amsterdam; 11 Pianovoordracht; 11.30 Gram.; 12 Amabile-sextet12.45 BNO: Nieuws-, en economische berichten; 13.05 Melodisten en soliste; 13.50 Gram.; 14.00 Orkest Willy JEberf©14.45 Gram.; 15.00 Voor de vrouw; 15.45 Salonorkest; 16.30 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- 'en beursberichten; 17.30 Musette-orkest; 18.15 Gram.; 18.30 „De organisatie van het bedrijfsleven in actie"; 18.45 Gram.; 19 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nood-en; 19.10 BNO: Nieuwsberichten; 19.20 Orgelconcert, zang 19.45 Reportage; 20 Gram. (Van 20.15 alleen voor de Rgdio-centrales, dliie over een lijnverbinding met de studio beschik ken); 20.15 Viool en piano; 21 Boekbe spreking; 21.15 Gram.; 21.45 BNO-.Nieuws berichten; 22 Gram.; 22.10—22.15 Avond- wijding. Eerste Zwiteersche ambulance terug De eerste Zwitsecrsche ambulance is van het Oostfront te Bern teruggekeerd, zoo meldde Zondagavond de BNO. De tweede Zwitsersche ambulance vertrekt 8 Febr De leider van de teruggekeerde ambu lance verklaarde, dat de gewonden,- Duit- sche zoowel als Russische, een uitsteken de behandeling hebben gehad." De Nederlandsche ambulance zal wel dra afreizen. Hebt u reeds gestort? Zoo niot, doo Jvot dan Jiod-cii ncrg' op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche lambulanoe, Kontogtone- gracht 22, 's-Gravenhage. Do Nederlandsche ambulance Naar het A.N.P. verneemt is de Hil- versumsche chirurg D. E. Schouten aan gewezen als leider van de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront Tijdens de verkenningsvluchten, aldus SPT, is geconstateerd1, dat op Java sterke Nederlandsch-Indische en Australische troepeneenheden worden geconceiftreercL Blijkbaar, aldus wordt in militaire krin gen te Tokio verklaard, bestaat de be doeling, Java tot toekomstig centrum der geallieerde operaties te maken1. Vooral in de omstreken van Soerabaja heerscht een koortsachtige activiteit. Naar de Matin tïit Marseille verneemt, is een vlot met 15 matrozen op het als luchthaven gebruikte Berremeer omgesla gen. De matrozen waren met het vlot uitgevaren, om het wrak te lichten van een op het meer gezonken watervliegtuig Heit vlot sloeg echter om en zeven ma trozen lieten hierbij het leven. (DNB) BIJSLAGKAARTEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID I I De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de bij- slagkaarten voor zwaren, zeer zwaren en bijzonderen arbeid voor de derde periode van 1942® op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken tijdstippen vóór 21 Februari a.s. zullen worden uitgereikt. Ook ditmaal zullen de kaarten wor den uitgereikt door den, distributiedienst in de gemeente, waar de rechthebben den hun arbeid verrichten. Slechts schip pers kunnen de bijslagkaarten in ont vangst nemen bij den distributiedienst in de gemeente, waar zij ligplaats heb- gekozen. i De regeling! betreffende de verschil lende groepen van personen, die recht kunnen doen gelden op een bijslagkaart voor zwaren, zeer zwaren of langdu- rigen arbeid, blijft geheel ongewijzigd. Aan hen, die geen bijslagkaart voor c langdurigen arbeid voor de 2de periode hebben ontvangen, doch wel rantsoenbon- nen, wordt alleen dan een kaart uitge reikt, indien sedert het tijdstip van uit reiking: van die rantsoenbonnen 13 we ken zijn verloopen. Ten behoeve van hen, die de hierbedoelde bijslagkaart voor de tweëde periode van 1942 om vingen, moét niettemin een aanvrage worden ingediend om in aanmerking te komen voor een nieuwe bijslagkaart. j DE THANS GELDIGE BONNEN Öm misverstand te voorkomen, wordt van officieele zijde nog eens de aandacht op het volgende gevestigd: Voor brood, gebak, vleesch1,* vleesch- j waren en aardappelen is deze week gel- dig bon aio. 7. Van de boterkaairt eveneens bon 7, uit sluitend voor boter. Op bon 7 van de vetkaart kan men naai' verkiezing mar garine koopen of botter zonder reductie Bovendien zijn nog geldig bo/m 6 aard appelen, bon 6 van de boterkaart voor boter, bon 6 van de vetkaart voor boter met reductie en bon 195 voor peulvruch ten (tot en met 21 Februari). i Houders van boterkaarten kunnen des- igewenseht bon 9 van de boterkaart tof en' met Donderdag inleveren 'bij hun sla ger om daar in het tijdvak van 19 tot en met 27 Februari a.s. irundvet op te ontvangen. Zooais men zich zal herinneren, is er van officieele zijde in het najaar reeds op gewezen, dat er in den winter een periode zou komen, waarin minder vet in den vorm van boter beschikbaar kon worden gesteld. Opzettelijk spreken wij van vet in den vorm van.' boter, omdat in dezen tijidi hoofdzaak is, dat men een bepaalde hoe veelheid vet krijgt. Of dit to idem voirm van boter, margarine of rundvet wordt genuttigd, is van ondergeschikt belang. De voornaamste zorg voor de overheid is, dat iedereen, ondanks ide moeilijkheden, die zich to de verschillende jaargetijden voordoen, zijn deel krijgt. I Daarom zijn houders van vetkaarten geruiraen tijd to de gelegenheid gesteld, op hun velbannen boter, te koopen tegen verminderden prijs. Thans is de tijd aam- igebroken, dat de overheid met boter extra zuinig moet zijn, maar zooals inder tijd ook reeds werd aangekondigd, kan nu margarine beschikbaar worden ge steld, die daarvoor achter de hand is Houders van vetkaarten kunnen echter als zij dat willen, op bon 7 van -de vetkaart ook boter krijgen,, doch zonder reductie. Dat hierop thans geen reductie wordt verleend is billijk, want wat voe dingswaarde betreft, doet margarine voor boter yolstrekt niet onder. Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 60 Nadruk verboden WatHoe kan jij dat nu weten? Ik dacht, dat je regelrecht uit Parijs kwam? Wie kan je dan verteld hebben, dat Jo de Braubachs weer bij elkaar heeft ge bracht? Wie? vroeg Erich, zijn moeder met intense verbazing aanstarend. Wel, Ruppert Braubaeh en zijn vrouw 1 Ze kwam regelrecht van Helga Braubaeh bij 'me en heeft me alles ijl vertrouwen verteld. Je had eens moeten zien, hoe gelukkig ze was Wie? Jo? riep Erich, terwijl hij met een ruk overeind kwam. Ja, natuurlijk Jo! Daar hebben we het toch over.... Moeder, neem me niet kwalijk, maar ik moet direct weg. —"Wat is er dan aan de hand, jongen? Laat me nou.... Je zult alles wel hooren, alles, alles! Vanmiddag of van avond, als ik Ja meebreng.... Erich, ben je .....Gek, stapelgek! riep hij, maar het Het verbod tot gebruik van namen van levende leden van 't Huis v. Oranje-Nasssau De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft onder verwijzing naar de verordening van den commissaris-ge neraal voor de veiligheid, resp naar het verbod van het gebruik van namen van levende leden van het huis Oranje- Nassau van 17 September 1941, per 3 klonk nu bijna jubelend. Vraag me niets meer, moeder! Hij greep zijn jas en griste naar zijn hoed die op den grond was gevallen. „Tot 6traks moeder"! Eer het mevrouw Kyber duidelijk was geworden, wat er gebeurd was en in hoeverre zij met haar woorden had bij gedragen tot deze schier verbijsterende verandering in zijn houding, sloeg be neden de huisdeur dicht. Ze had den ge- heeien. middag tijd om er over na te denken. Maar vrouwen, en vooral moe ders, hebben in zulke dingen een helder inzicht en er was tenslotte niet zoo heel veel' combinatievermogen voor noodigom te begrijpen, dat Erichs raadselachtig gedrag met Johanne Gahl samenhingt Erich had zich het allereerst naar de Gahls gespoed. Waar is Ja? vroeg hij mevrouw Gahl, die hem open deed en tegelijker tijd wilde hij reeds oudergewoonte langs haar heen loopen om de trap naar haar werkkamer op te vliegen. Maar mevrouw Gahl zei verwonderd: Jo is niet thuis, Brich. Niet? Zijn gezicht verried zoowel schrik als teleurstelling. Waar is ze dan? Mm er zoo'n haast bij is... Me vrouw Gahl nam hem verbaasd op, ga haar dan maar achterna.! Ze is den Januari 1942 door het afkondig» van een besluit aan den secretarissen-generaal in de Nederlandsche ministeries veror dend, dat straten, pleinen, parken en waterwegen, alsmede publiekrechtelijke lichamen, privaatrechterlijke lichamen, waaraan een publiekrechtelijk lichaam is verbanden, of inrichtingen dienende voor apenbare doeleinden als scholen, zieken huizen, tehuizen voor ouden van dagen enz voor welker kenmerking de namen van levende leden van het Koninklijk Huis zijn gebruikt, een nieuwe benaming moeten krijgen. Ter uitvoering van deze verordening zullen de bevoegde Nederlandsche dienst- inist'anties in den aller/iaasten tijd tof de noodige naamsveranderingen overgaan VERSCHILLENDE BERICHTEN Kerk te Smilde afgebrand Zondagavond na bet einde van de gods- diienstoefentog, lis 'brand ontdekt to ae Gereformeerde ikenk te Sm,tl do. In een minimum van tijd stond het igeheele ge bouw to •Echter laaie. Terstond' heeft de 'brandweer te Smilde assistentie gevraagd aan de brandweer .te Assen, die reeds na 'korten tijd met twee spuiten, aanwe zig was. Ondanks het harde werken As het kerkgebouw geheel afgebrand, doch men is erin- geslaagd het caiteohisatie- lokaal en de pastorie te behouden. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken to het feit, dat de kachel, die midden in de kerk stond, te hard [is gestookt, en dat via het rookkanaal vonken tusschen het plafond en1 'het dak zijn gekomen. He aanval op Botterdam Het aantal slachtoffers van den Bri/t- schen bomaanval op 28 Januari' jl., is opnieuw (gestegen. Diaar enkele zwaar ge wonden 'bezweken zijn ds het aantal idooden .thans 71, terwijl 56 zwaar' ge wonden in de ziekenhuizen liggen. Dat van Britsche zijde dit Nederland sche bloed vergoten wordt, heeft voor de oorlogsvoering geen enkel nut. Het is ook in dit geval, gelijk reeds vele malen geschied is, met volkomen precies heid te constateeren. ,Op grond van een gehouden onderzoek kunnen wij mededeelen, dat bij den bo- vengenoemden aanval gpen enkel militair doel is getroffen, dat onder de dooden, gewonden en vermisten geen enkel per soon van Duitsche nationaliteit voorkomt en de slachtoffers uitsluitend Nederland sche burgers zijn, terwijl Nederlandscb cultuurgoed van waarde vernield werd Zoo liep o.a. het museum Boymans een schade op, die van deskundige zijde op ruim een ton gouds geschat werd Had niet de luoMhescherming zoo krachtig geholpen bij het beperken der schade en het blusschenvan branden, dan zou de Nederlandsche" schade wij herhalen: uitsluitend Nederlandsche schade nog grooter geweest zijn. Bonnendieven gepakt Den laatsten tijd zijn er te Ouden bosch verschillende inbraken en dief stallen gepleegd. Op tal van plaatsen .werden konijnen, fietsbanden en brood- bonnen gestolen. Ook werd ingebroken bij een bakker, waar kort geleden reeds eerder indringers een bezoek hadden gebracht, bij welke gelegenheid een groot aantal broodbonnen op opplakvellen was ontvreemd. Ditmaal konden zij geen bonnen bemachtigen, zij moesten zich vergenoegen toet een hoeveelheid brood, krakëlingeti en vier blikken speculaas. De marechaussee heeft twee personen gearresteerd, in wier zakken nog! kra kelingen werden gevonden, 'die van iden inbraak afkomstig waren. - IÜ1-.A De maand Februari brengt ons een aanzienlijke winst aan daglicht. Op 31 Januari waren de tijdstippen van zons opkomst en -ondergang 9 \uur 25 en 18 uur 22, op 28 Februari zijn 'die tijden (resp. 8 ;uur 31 en 19 uur 15. Dat is dus een verschil van één" uur en 47 minuten. Het lengen der dagen wordt to deze maand goed merkbaar. Eifel- in. Je -weetj dat ze zich daar het liefst ophoudt. Ondanks Italië 1 Erich stónd een oogenblik als aan den grond genageld, maar daarna nam hij .haastig afscheid en verdween met denzelfden spoed, als waarmee hij ge komen was. Hij draafde regelrecht naar het station. Eerst onderweg bedacht hij zich, dat hij niet .eens wist, waarheen ze eigenlijk gegaan was. Er ging om dezen tijd een trein naar Heimbach; maar ze kon evengoed érgens anders heen zijn. In arrenmoede besloot hij bij den man aan het loket zijn licht op te steken. Vertelt u me eens, kent u (de schrijf ster Johanne Gahl? 1 Ja, de man kende Johanne Gahl. Pe geheele stad kende haar; bovendien werd haar foto nog herhaaldelijk in de bla den en radio-tijdschriften afgedrukt. En nu wenschte Kyber te weten, waarheen Johanne Gahl een kaartje had genomen! Dat was nu toch nog niet zoo een voudig. De man aan het loket had Jo hanne jniet bediend. Zijn collega wist het ook niet meer, maar gelukkig kon de derde en laatste zich herinneren, dat hij haar een kaartje naar Abenden had gegeven. Brich nam hetzelfde. Toen hij het perron opkwam, zette zich juist een trein in beweging. Kyber sprong^ op de treeplank van den laatsten wagon, slaagde er met moeite in een portier te openen en rolde een geheel leegeti coupé Z1ERIKZEE. De Prov. bootdienst tus schen Terneuzen—Hoedekenskerke is weer intact, Noord-Beveland zit' goed deels geïsoleerd. Alleen het veer Veere— Kamperland geeft eenmaal per dag; ver binding met den vasten wal. Te Zijpe kan men weer 6 7 maal per dag over naar A,J.«Polder. De veerboot „Mi nister Lely" is gisteren uit Numansdorp te Zijpe gearriveerd. Men zal trachten de dienst Zijpe—Numansdorp morgen weer op gang te brengen. Te Aardenhout is op 81-j. leeftijd overleden de heer A. W. J. Callenfelsl, oud-inspecteur der belastingen te Mid delburg. De thans overledene is ook nog alhier werkzaam geweest. HAAMSTEDE. Burg. Stand over Jan. Geboren: Jan Gijsbertus Francois, z. v. Antoniu9 Martous Maria Simons en Mar tha Maria Josepha Oliva Platteau; Stof fel Willem, z. v. Pieter Arie van Egmond en Marina Adriana Vis; Joost Willem, z. v. Jacob Adriaan Geleijnse en Adriana Cornelia Verspoor', Joannes Jacobus, z. v Comelis Jacobus de Koster en Antoi nette Theodora Maria van de VenJo hannes, z. v. Willem Jaköb Flohil en Wilhelmina Martina Catharina. Verwest GehuwdLambreehü van dé Velde, 24 j. en Wilhelmina Maria van Wijck, 23 j.; Anthonie Jan Geleijnse, 28 j. een Geer- truida Wilhelmina Bom, 20 j. Overleden: Cornelia Janna Zijta, 26 j dochter van Adriaan Zijta en Aagje Sla ger; Kornells Tangeman, 83 j., weduwn. van Cornelia van Meurs, eerder weduwn van.Klara den Boer; Nicoi'aas de Bruine, 84 j., weduwn^-van Jobina Adriana. de Koster. GevestigdJan van den Berge van Nieuwerkerk; Pieternella Klazina Manni van Naaldwijk; Lijntje Lena van Strien uit 's-Gravenhage; Gijsbertus Jacobus Ver- weij uit Sint Laurens; Cornelia Malipaard uit Rotterdam; Willem Jakob Flohil en gezin uit Burgh. Vertrokken: Martha Johanna Dussel naar Wemeldinge; Maria Prijntje van den Berge naar Bruinisse; Paulus Adriaan de Koster naar OssJoris van den Hoo- ven naar Naaldwijk; Johanna Klaaftse naar Dreischor; Maria Wilhelmina van der Male naar Nieuwerkerk. BROUWERSHAVEN. Burgerlijke Stand over Januari. Geboren; 3. Pieternella Clara, d. van I. Zorge en H. A. Slaa- ger; 6. Cornells -Jacob, z. van J. Dekker en A. H. Duinhouwer; 9. Janny Johanna, d. van J. Kik en C. C. Goris (beiden van Rotterdam); 13. Willemina Adriana, d. van S. Duinhouwer en J. de Meij; 25. Adriana, d. van M. H. van der Weele K-. de Nooiier. Gehuwd: 23. Pieter Coumou, 23 j., (van Zierïkzee) en Corn nelia Margaretha Malepaard, 24 j. Over leden: 6. Pieternella "de Graaf, 76 j., echtg.e van J. van de Velde. 1 Loop der bevolking óver Januari. Ingekomen: 2. Chr. Wiste van Wolph- aartsdijk; 17. F. Klaasse van Rotterdam 30. J. J. E. de Kater van Leiden. Ver trokken: 6. Chr. C. Bruggeman naar Vlissingen; 7. A. Roggeband naar 's-Gra- venhage; 14. N. L. van Donge naar Brui nisse; 19. C. van der Weele naar Noord- welle; 23. C. M. Malepaard naar Zie rikzee. BRUINISSE. Bij de op 9 en 10 De cember 1941 gehouden examens voor het vanwege de Associatie voor examens Praktijkdiploma Boekhouden slaagden o.a. de heeren Joh. van der Vel e te Brou wershaven en M. Timmerman te Zie rikzee, beiden leerlingen van mej. A, C. de Konjüg. Burgerlijke Stand over Jan. Over leden: 17. Pieternella Bouterse, 81 j., wed. van P. Okkerse; 22. Jacomina Luik, 91 j., wed. van Jacob van den Berge; '22. Machiel Jumelet, 68 j., wedn. van M <S£ Laten wij hopen, wat Wij willen, Maar dragen wat wij krijgen* binnen. Hier zat hij moederziel alleen en had dus volop gelegenheid na te den ken, over alles wat er gebeurd was,. Daarbij herinnerde hij zich plotseling, dat Jo, toen hij zich bitter beklaagde over haar houding, eens gezegd had, dat ze niets van hem wilde weten dat ze hem afweerde, omdat ze hem niet wilde verliezen. Verstandige JohanneOok hij begreep nu, waarom ze zijn verliefd heid had afgewezen en zijn vlammende liefde slechts schoorvoetend had beant woord; ze wist, dat er een jongere vrouw tusschen zou komen, een jonge, licht zinnige, fascineerende vrouw En zij wenschte niet, de sta-in-den-weg, maar evenmin de terzijde geschoven te zijn. En hij hij was er prompt ingeloopen Gitta MenschlinEven gingen zijn gedach ten uit naar dit, slechts voor haar ge noegen levende luxe vrouwtje en hij ver mocht daarbij zelfs een glimlach om zijn lippen te brengen. Eigenlijk volko men normaal, die kleine misstap, dit af dwalen van het goede pad. Hoe juist had Johanne dat voorzien. Maar desondanks had ze op „to be or nat to be" gespeeld. In het leven van eiken man duikt wel eens een Gitta Menschlin op misschien moet dat wel zo,o zijn en dan hangt het maar van de omstandigheden af, of hij voor goed genezen dan wel voor altijd verloren is. Er zijn ook mannen, zelfs tot op dat Jacomina de Ronde; 24. Lodewijk van den Berge, 70 j., echfcg. van Lena van Popering. De heer A. Aarnoudse, die gekozen is als diaken der Oud-Ger. Kerk, heeft deze benoeming aangenomen. SCHERPENISSE. De heer L. Vos heeft ontslag genomen ah ouderling der. Ned Herv. gemeente. Op 18 Februari zal alhier de 10- jaarlijksche stemming plaats hebben voor de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk voor het uitbrengen hunner stem vóór kerkeraad of kiescollege. De Chr. Jongelingsvereeniging „De Jonge Samuel" hield in de pastorie der Ned. Herv. kerk hare algemeene jaar vergadering voor leden,donateurs e genoodigden. Verschillende onderwerpen en gedichten werden voorgedragen, af gewisseld met zang en muziek. Voor de aanwezigen was het een zeer ge zellige avond. ST.-ANNALAND. Jaarvergadering van het Mussahemgilde op 30 Januari jl. Het aantal leden is gelijk gebleven en be draagt «29. Door 20 leden werd aan de verplichtingen voldaan eni ingeleverd1580 musschen, 1002 musscheneitjes, 10 kraaien tem 3 'eksters. Het aantal zg. wtoterrmus- schera bedroeg 713. De hoogste aanbren ger was de heer Jb. Gunst met 548, zijn opvolger de heer M. Beeke met 300 musschen. (Ze kr&gèn hiervoor een premie, resp. van f5 en f2,50. Van de vereenigtog Landbouwbelang was een su/bsidiie ad f80 ontvangen. De rekening werd goedgekeurd met die volgende bedragen: ontvangsten f100,68; uitgaven f88,24; goed slot f 12,44. Tot bestuurslid werden m.ajsf. herkozen d» heeren Adr. Gaakeer en Joh. Burgers. Met ingang van 1 Febr. j.l. is tot .agent van den distributiedienst alhier benoemd de heer G. Heijboer Wz. THOLEN. Te Gravenhage slaagd« voor het einddiploma Kraam verpleging onze stadgenoote Janny M. Krijger Bd. Zij genoot haar opleiding aan de Kraam kliniek ,,Frankenslag I" te Den Haag, Vrijdagavond j.l. werd voor de afd. Tholen van het Nut vertoond, de be kende film „De Spooktrein"» en na de pauze „De zoutwinning te Boekelo", als mede een „Tocht door de Zwitsersche Alpen". Het geheel was ^erftelijk boeiend en interessant en viel zeer in den smaak' van de aanwezigen. In de laatste Nuts- avond zal hoogstwaarschijnlijk „Cats" een tooneelavond geven. IANP- EN TUINBOUW Arbeidsbemiddeling in den landbouw In verband met het scheuren van gras land, het uitbreiden van de tuinbouw- productie, de toeneming van den ver bouw van'meer arbeidsiiUensieve gewas sen (o.a. vlas; aardappelen en suiker bieten), het tekort aan meststoffen en machines en tenslotte de intensivesring van de productie, zal de vrafcg naar landarbeiders in het komende seizoen op verschillende tijdstippen aanzienlijk grooter zijn dan in vorige jaren. Vandaar dat thans r eeds maatregelen worden ge troffen om een doelmatige voorziening in de behoefte aan landarbeiders zooveel mogelijk voor te bereiden. Onder leiding van den secretaris-gene raal van sociale zaken is een commissie gevormd, bestaande uit vertegenwoordi gers van verschillende bij de landbouw- productie geïnteresseerde instellingen, die tot taak heeft alle vraagstukken, welke bij de plaatsing en verplaatsing van land arbeiders in geding "komen, te onderzoe ken, en, zoo noodig, voorstellen tot het treffen van maatregelen te doen. Deze commissie is reeds met haar werkzaam heden begonnen. Zij zal zich op korten termijn uitspreken over de loonvoorwaer- den, de vergoeding van reiskosten voor trekkende arbeiders, het regenverzuim, d® huisvesting en wat dies meer zij oogenblik zeer fatsoenlijke, een burger lijke levenswijze huldigende mannen, die zich door zoo'n kleine vampier het hoofd op hol laten brengen, die aanvankelijk slechts liefhebben en begeeren, zich ver volgens vernederen en tenslotte, omdat zij niets meer voor zichzelf hebben ach ter gehouden, worden bedrogen. In dit geval zou Johanne het hebben verloren Maar Jo had het niet verlorenl Jo, die op den achtergrond bleef, was sterker. Jo was dus de ware liefde. Hij filosofeerde met zichzelf, kraamde de, door zijn belevenissen opgedane er varing voor zich uit, overwoog en verge leek, deduceerde en analyseerde. Toen de trem wederom stopte, keek hij, uit zijn gepeins opschrikkend, uit het raampje en daarbij kwam hij tot de ontdekking, dat hij Abenden reeds voorbij was ge reden en dat de trein nu op het punt stond de halte Mlens alweer te verlaten Met een hardgrondige verwensching sprong Erich uit den coupé en nu stond hij op het verlaten perronnetje evenzoo alleen als hij in den trein had gezeten Jo was in Abenden en hij stond sloom en lang, een eóhte, onverbeterlijke droo- mer een station verder en staarde den wegrijdenden trein na. Wat moest hij «u beginnen? Terug naar Abenden, maar per pedes apostolorum, en haar daar zoeken? (Wordt vévvolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2