ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG FEBRUARI 1942 OP6ENO! ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee |/1.60, elders 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 18 en 16 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 SBB Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwabode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Eoaten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14852 ADVERTENTIES] Prijs: 22 cenls per regel, minimaal 88 cents. BIJ contract apedale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 'amorgena 9 uur. DE OORLOG IN OOST-AZIË Japanscho luchtaanvallen in den Indischen Archipel Het DN.B. meldt uit Tokio: De in Pontianak aan land gezette Ja- pansche troepen hebben bij Sanggin in het Noord-Westelijke deel van N eder- land sch-Borneo een zwaar gevecht geleverd met 200 man Nederlandsche en 700 man Indische troepen, die na achter lating van 300 dooden vluchtten. De Ja panners maakten drie tanks en pantser wagens, alsmede talrijk ander oorlogs materiaal buit. Het Japansche -hoofdkwartier deelt me de, dat vliegtuigen der marineluchtmacht Vrijdag massale aanvallen hebben ge richt op vliegvelden op het eiland Ambon, op Namlea op het eiland Boeroe, op Koepang op Timor, in het gebied van de Banda Zee, en daarbij zeven vliegtuigen van den tegenstander hebben neergescho ten, terwijl militaire installaties werden vernield. Singapore uit do lucht bestookt Het Japansche hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat bij den massalen luchtaan val, die Zaterdagmiddag op Singapore is ondernomen, militaire installaties op het vliegvéld van Selatar werden vernield. De Japansche legervliegtuigen dwongen 19 Hurricanes en twee Buffalo-vliegtuigen boven Singapore tot een gevecht en scholen daarbij tien vijandelijke toestel len met zekerheid, drie andere waar schijnlijk neer. Een Japansch vliegtuig stortte bij den aanval op het gestalde doel neer. Een Japansche marineverkenner heeft volgens het frontbericht van Domei Vrij dag geconstateerd, dat de Engelschen te Singapore voorbereidingen treffen om op 25 transportschepen troepen en bur gers weg te brengen en om militaire in stallaties en inrichtingen te vernielen. Naar het^ schijnt, zoo zegt het bericht, zien de Engelschen de doelloosheid in van hun p^ing om Singapore te houden Ook Rangoon aangevallen Volgens een bericht van Domei uit Rangoon wordt toegegeven, dat tijdens de evacuatie van Moelmein Zaterdag de Britsche troepen door machinegeweer vuur en artillerievuur, en door voortdu rende bombardementen tijdens hun ope raties werden belemmerd en zware ver liezen hebben geleden. Zondagmiddag heeft Rangoon twee maal luchtalarm gehad en Maandagoch tend is de stad wederom door Japansche luchtstrijdkrachten aangevallen. Als Singapore valt Het DN.B. meldt uit Stockholm: Er zijn niet veel Engelschen, die, wanneer zij den toestand in het Oosten gadeslaan, zich probeeren wijs te maken, dat de Japansche overwinningen over twee of drie maanden zullen ophouden, zoo meldt de Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda. Men houdt thans te Londen rekening met de mogelijkhaid, dat Singapore zal vallen. Wanneer Sin gapore valt, dan zal de volgende stap van de Japanners vermoedelijk bestaan in de -poging om de strijdkrachten van de ABCD-mogendheden van elkaar te scheiden en zoodoende een Australische groep in het Oosten en een Indo-Chin neesche in het Westen te krijgen. Het ravitailleeringsprobleem van de Indo- Chineesche groep van Amerika, resp Engeland uit is zeer moeilijk, alleen al door het gebrek aan inlandsche arbeids krachten voor het lossen der schepen. Zeegevecht bij de Marshall-Eilanden Het Japansche -hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat Zondagmorgen in de vroegte een vijandelijke vloot van vlieg tuigmoederschepen, kruisers en torpedo- bootjagers in het gebied van de Marshall- eila nden (Japansch mandaatgebied) is verschenen. Eenheden yan de Japansche marine gingen onmiddellijk tot den aan val over. Een vijandelijke kruiser werd in brand geschoten, terwijl elf vliegtuigen werden neergehaald. Voorts werd aan zienlijke schade aangericht aan andere schepen. De Japansche strijdkrachten leden slechts geringe schade aan een klein hulpschip. De andere Japansche schepen bleven, evenals de militaire installaties op het eiland, onbeschadigd. Acht en twintig personen werden gedood of ge wond ((De Marshall-eilanden liggen tus- schen het eiland Wake en de Gilbert-, eilanden ten Noordoosten van Nieuw- Guinea, Bed,) Tarwao op Britsch-Borneo "bezet i Naar het keizerlijk Japansche hoofd kwartier meldt hebben de Japansche troe pen, idae in Noord-Borneo opereeren op 24 Januari de stad Tarwao, een strate* gisehe havenstad op plm. 100 km ten Noorden van Tarakan aan de Oostkust - van Britsch Borneo, bezet. De al daar wonende Japanners houden zich bezig met de rubber, cocoshennepèub tuur.° 587 Japansche staatsburgers, die sedert het begin van het uitbreken van den oorlog in arrest zaten, werden be vrijd. AMERIKA'S VLOOTPROGRAM ONUITVOERBAAR Schepen van 65.000 ton, maar geen voldoende dokruimte Het Japansche tijdschrift „Contem- temporary Japan" heeft onlangs .twijfel uitgesproken over het, fedit, of het in het leven roepen van een twee-Oeeanen- vlioot voor de V.S. wiel zoo gemakkelijk zou zijn. Het blad is van meening dat een zoodanige vloot, zelfs wanneer zij geheel gereed, ,i&, noodt het overwicht zou kunnen behalen op de vereeni'gde vloten van Japan, Italië en Duitschland en dat is toch de bedoeling. Het driemo- gendheden verdrag heeft de- V.S. in een, weinig benijdenswaardigepositie gedron gen. De bewegingsvrijheid van Groot- Brittannië is voor een groot deel verhin derd. De spanning, idlLe op den Atlanti- schen Oceaan heerschte, is th^ns over geslagen op den Stillen Oceaan. Het genoemde Japansche tijdschrift voertaan, datAmerika geen vloot uit den grond kan stampen, die het kan opnemen tegen de verf>pni®df» vlo,ten vam de drie mogendheden. Bij deze bewering laat de „Contemporary Japan" de Brit sche vloot gdheel buiten beschouwing. 5 Het voornemen van de V.S. om het tempo van den vlootbouw ongemeen te versnellen en de vloot enorm uit te brei den moet natuurlijk, leiden tot een on gehoorde© bewapeningswedstrijd. De „Contemporary Japan" is overigens van meening, dat „de soep nooit zoo heet wordt (gegeten, als zij van het vuur komt" Al kan men dit standpunt deelen, zoo moet men' toch niet uit het oog verlie zen, dat de Amerikanen zoowel uit tech- nisch-practisch oogpunt een hoogen graad van ontwikkeling hebben bereikt^ en dat zij buitendien, als bewoners van een rijk, welvaren, ten volle toegerust en tot dus ver voor oorlogservaringen gespaard land, over arbeidsmogelijkheden beschik ken, die nog niet geheel zijn te voorzien. Toch blijft er plaats voor gerechtigden twijfel, of het vlootbouwprogram aan gene zijde van den Oceaan zoo glad van stapel zal loopen, als men zou wen- schen. I1/, milliard voor fabriokouitbreiding Het Japansche blad wijst 'er op, dat sedert Juni 1940 niet minder dan ander half milliard dollar iis uitgetrokken voor de uitbreiding van de regeerings- en an dere fabrieken1, die voor dé bewapening werken. In de eerste plaats is deze reus achtige som gebruikt om de mogelijk heid te scheppen, zware pantserplaten te fabriceeren. Zelfs in de V.S. rekent men, dat de voorbereidingen voor de fa bricage dezer platen in het groot 2 jaar zullen duren, zoodat men er zeker niet voor begin volgend jaar mede zal kun nen beginnen. Dit is, volgens het Ja pansche blad, mede een van, de redenen, waarom men niet dadelijk heeft kunnen beginnen met den bouw van het slag* schip „Illinois" van 55.000 ton. De „Contemporary Japan" voert een 1 tweede voorbeeld aan, waaruit de moei lijke positie van de V.S. blijkt, De Ame- kanen beschikken namelijk wel over 16 dokken voor schepen van maximaal 45.000 ton. Nu echter denkt men er ern stig aan, nog veel grootere schepen op stapel te zetten. Volgens een mededee- ling van den New Yorkschen correspon dent van de „Times" van den 20sten Maart van het vonige jaar heeft de af gevaardigde Maas, deel uitmakend van de Commissie voor Marine-aangelegen heden van het Huis van Afgevaardigden, zich er over uitgelaten dat de nieuwe slagschepen van de V.S. een waterver plaatsing zouden krijggn van 60.000 tot 65.000 ton. Zij zouden de grootste oor- j logsschepen ter wereld worden. De vraag ia nu: waar moeten deze schepen gedoKt worden? Het mag worden betwijfeld,of men dit probleem tijdig onder het oog heeft gezien m de V.S- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht maakte Woensdag bekend: Aan het Oostelijk front levendige gevechtsactiviteit. 'Gevechtsvliegtui- gen hebben in den afgeloopén nacht havenwerken in Zuid-West-Enge- land gebombardeerd. In N.-Afrika zijn Indische strijd krachten, die den Britschen terug tocht moesten dekken, verslagen en terug gedreven. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben autocolon nes in het gebied rondom Tobroek alsmede vijandelijke opslagplaatsen van materiaal bij Mersa Matroea met bommen bestookt. De lucht aanvallen op vliegtuigsteunpunten, luehtafweerstellingen en andere mi litaire werken op de eilanden Mal ta en Gozo werden voortgezet. Itallaanschwaermachtsbericht Opmarsch naar Torna Het italioansche opperbevel deelt het volgende mede: Strijdkrachten, die tot taak hadden, den Engelschen terugtocht in Oost-Cyrenaïca te beschermen, héb ben een zware nederlaag geleden. De opmarsch der troepen van de as, die krachtig door de luchtmachten werden gesteund, gaat voort in de richting van Derna. Duitsche vliegtuigformaties heb ben militaire werken, hangars en opslagl- plaatsen van Malta gebombardeerd. In de doelen, die verschi jn ene malen wer den getroften, werden branden en ont ploffingen waargenomen. HARDE STRIJD TEN OOSTEN VAN CHARKOW Afweergevechten ia het Donetsbekken Naar het DNB in aanvulling op het weermachtsbericht van Maandag ver neemt. bewijzen de troepen van het Duitsche leger dagelijks, ondanks de voor hen volkomen ongewone omstandigheden waaronder strijd moet worden geleverd, hun superioriteit. Als voorbeeld daar voor kan de verdedigingsactie van een legercorps worden genoemd, dat in den loop van Januari in een betrekkelijk smallen sector meer dan 8000 doodè bolsjewisten geteld en ongleveer 750 ge vangenen gemaakt heeft. Reeds daaruit blijkt dat dit legercorps een sterken vijandelijken druk heeft opgevangen. Dit wordt bevestigd door het feit. dat 83 stukken geschut, 83 pantserwagens, 75 stuks pantserafweergeschut. 212 automa tische pistolen en nog talrijke andere wapens en gereedschappen wérden buit gemaakt of vernietigd. Daar dit leger corps zijn stelling heeft gehandhaafd^ waren de offers der bolsjewisten volko men vergeefsch. Bij de zware afweergeveChten aan den Donets heeft een divisie infanterie* wel ker soldaten grootendeels uit de Do- naulanden afkomstig,zijn, dagenlang stand gehouden tegenover aanvallen van sterke bolsjewistische strijdkrachten in het ge bied ten Oosten van Charkow. Dagen lagen dreef de vijand vier versch aany gevulde regimenten met sterken steun van artillerie steeds weer naar de Duit sche stellingen, waar golf na golf in het vuur der Duitsche afweerwapens bleef liggen. De bolsjewisten verloren in den sector van een Duitseh regiment 885 dooden en ruim 100 gewonden. QUISLING'S AMBTSAANVAARDING wettigt geen conclusies ta.v. de toekomst van andore landen Doo1.' het uitroepen van Quisling tot minister-president van Noorwegen is de staatsrechtelijke positie van dat land mis schien direct nog niet gewijzigd, doch in ieder geval is de verandering tegen over Duitschland daardoor duidelijk' ge worden, aldus verzekerde men van be voegde zijde te Berlijn aan het ANP. Men legde er den nadruk op, dat het in dezen tijd van den strijd op leven en dood tegen het bolsjewisme en tegen de over- heersching van Engeland voor deEuro- peescho landen in hun verhouding tot Duitschland een kwestie is van vertrou wen tegenover vertrouwen. Duitschland kan natuurlijk slechts samenwerken met diegenen, die eveneens deze beide vijan den van het Europeesche continent be strijden en van wie dus Duitschland geen „dolksteek in den rug" te vreezen heeft. Zooals Quisling in zijn rede te kennen gaf, is de ontwikkelingdoor de huidige wijziging nog niet beëindigd, zij gaat voort. Rijkscommissaris Terboven gaat niet weg: hij is de vertegenwoordiger van den Führer en moet de Duitsche belangen in Noorwegen behartigen Er is natuurlijk niets tegen, dat Noorwegen te zijner tijd een afzonderlijken- vrede met Duitschland sluit: alleen zullen, zoo lang de oorlog duurt, vérschillende maat regelen in het belang van de oorlogvoe ring gehandhaafd moeten blijven Vroeger kende men in Noorwegen een college van gelijkwaardige ministers, on der wie één met den naam van staats minister als eerste-minister. De titel en rang van minister-president voor Quisling zijn dus iets nieuws. Ook zijn aan deze nieuwe functie de bevoegdheden verbon- den, welke vroeger de Noorsche koning in en tegenover den raad- van state en Storting had Het koningshuis werd, naar bekend, in 1940 te Oslo vervallen ver- klaard. j De overdracht van eenige der vroegere koninklijke bevoegdheden op den nieuwen minister-president prejudiceert niets ten aanzien van den status van Noorwegen als koninkrijk of republiek. Zij beteekent slechts het ingang vinden van de autori taire beginselen. Of deze gang van zaken nog door een vrije volksstemming aan het oordeel der Noorsche bevolking zal worden voorgelegd, valt thans nog niet te zeggen. Natuurlijk is het gebeurde in Noorwegen een symptoom van de vor ming van- een nieuw Europa, doch het raakt voorshands alleen Noorwegen: men Iron fTfljiriiif .-nm+c a-flnirlATi +An nnnsrifin van de toekomst van Nederland. België, Frankrijk of andere landen. Met Frankrijk ligt de zaak uiteraard heel anders, ook wat betreft een afzonderlijken vrede. DE VERDEDIGING VAN MALTA Havens, forten en vliegvelden Het eiland? Malta, vooral de vlootbasis La Valetta eri vliegvelden, wordt den liaatsten tijd hevig gebombardeerd. De resultaten van deze Duitseh -Italia ansche actie blijken o.m. uit het feit, dat con- vooien veiliger dan in de afgeloopen maanden Libye kunnen bereiken. Blijk baar zijn de militaire installaties op Malta zoo zwaar beschadigd, dat het eiland' zijn - rol van ver in de Italia ansche zee verbindingen vooruitgeschoven post niet meer .kan vervullen. Engeland heeft'Malta, gelegen in den nauwen doorgang tussehen Afrika en Si cilië, na de opening van' het Suezkanaal tot een geer sterk vlootsteunpunt gemaakt Het middelpunt werd gevormd door de beide havens van La Valetta, beschermd door oude forten. De opkomst van het luchtwapen en de versterking van het Italiaamsohe eilandje PanteWaria hebben de beteekenis van Maltai, dat slechts 100 km van Sicilië verwijderd is, verminderd; zelfs verliet de Britsche vloot Malta tij dens de internationale spanning in 1935. Toch is de versterking van het eiland, in 1936 tot kroonkolonie verheven, sinds dien niet verwaarloosd. De hoofdstad La Valetta is nog steeds de belangrijkste basis niet vele dokken, werven en pakhuizen. De havens zijn echter betrekkelijk nauw, terwijl de ervaring van dezen oorlog leert, dat uit gestrekte ankerplaatsen een voor anker liggende vloot betere bescherming bie den. Overigens geeft een nauwe haven aanvallende torpedovliegtuigen minder bewegingsvrijheid. Op de bergen rond de hoofdstad lig gen:, evenals langs die geheele kustforten, die de laatste jaren rijkelijk van luchtaf weergeschut zijn voorzien. Deze zijn be stemd voor de verdediging tegen groote oorlogsschepen, terwijl tegen onderzee booten, motortorpedobooten, stormboioten en andere moderne wapens, naast be wakingsschepen, verkenningsvliegtuigen, een groote rol spelen. Ook bommenwer pers voor offensieve acties en. jachtvlieg tuigen ter bescherming tegen luchtaan vallen (en begeleiding der bommenwerpers zijn in groeten getale aanwezig. Het. pro bleem hoe dgze vliegtuigen tegen lucht aanvallen beschermd kunnen worden,, heeft men trachten op te lossen door verspreide opstelling op zeer groote vlieg velden. Nog onlangs zijn de vliegvelden Micabba, Gudia én Halfar onderling ver bonden. Wannéér verduisteren? Heden (Donderdag): zon onder 18.33. Morgen (Vrjjdag) zon op 9.14; zon onder 18.36. Maan onder 11.25; op 24.00 Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Laatste kwartie.r Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zon dag 15 Februari. Eerste kwar tier Woensdag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart AMBON EN AMBOINEEZEN In 1505 heeft de Ned. Oost-Indische Compagnie zich op Ambon (Amboina) ge vestigd. Vóór haar zijn de Portugeezen er geweest, die een vrij groot deel van de bevolking tot hun geloof wisten te bekeeren. De eerste hoofden doopten zij er in 1518. In 1548 bezocht Franciscus Xaverius de Christelijke gemeente op 't eiland Ambon waar-'' de Portugeezen in 1598 een vesting voltooiden (het huidige fort Nieuw-Victoria) ten Zuiden waarvan eën nederzetting gelegen was, waaruit 'later de stad Ambon ontstond, thans hoofdstad van de residentie Molukken. Ten Zuiden en ten Noord-Oosten van het fort wonen de Europeanen, (in 1930 waren het er ruim 2000, er woonden toen 900 Chineezen, 750 andere vreemde Oosterlingen en een 14.000 imheemschen). Het dn de Banda-zee gelegen eiland Ambon hooft oon opporvlolcto voa 761 km.2. Het bestaat uit twee schiereilan* den door de landengte of pas van Ba- goeala met elkaar verbonden; het Noor delijke heet Hitoe, het Zuidelijke Letti- mor. Zij -worden gescheiden door een breede baai, die ter hoogte van de hoof df plaats Ambon schepen een veilige lig plaats biedt. Vroeger werd de bevolking onder scheiden in burgers (orang burger) v© negorij lieden, beiden zoowel Christenen als Mohammedanen. Aan de Noordkust van Hitoe is de landstaal bewaard ge bleven, maar meer in het bijzonder in de Christen-negorijen en door de bur gers wordt overal Maleisch gesproken. Met 4e opheffing van de Ambonsche schutterij werd ookde onderscheiding burgers en niet-burgers opgeheven (1923), De landbouw is op Ambon van weinig beteekenis, de gesteldheid van den bo dem maakt dezen niet voor alle cultu res geschikt Als dultuurgewassen zijn kruidnagelen en notemuskaat het be langrijkst al wordt er ook wat koffie en cacao verbouwd, evenals klappers. Volgens berichten uit Havanna heeft het geheele personeel van de Cubaan- sche koopvaardijvloot het werk neer gelegd. Zij eischen loonsverhooging en bescherming tegen het duikbootengevaar. Als gevolg, van de staking ligt in de haven van Havanna alles stil. hl Het DNB meldt uit Boedapest: Vol gens het voorloopige resultaat der volks telling tin het herkregen gebied in liet Zuiden telt de bevolking daar 1.024.876 zielen. De bevolking van geheel Hongarije is daardoor gestegen tot 14.733.000 zielen Behandel uw schoenen met xorg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1