ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 3 FEBRUARI 1942 OPftEN 3EMKZEESCHE COOPAHT 1797 - 1889 HITLER'S JONGSTE REDE IN HET SPORTPALEIS ABONNEMENT Prij9: in Zierikzee ƒ1.60, elder* ƒ1.00 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesehe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith.^B 94, Tel. 32 Giro no. 187877 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14850 I ADVBRTBNTIPSI Prfjs: 22 cenls per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzem Suc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Dopderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. HERDENKING VAN DE MACHTSAANVAARDING OP DEN 30en JANUARI 1933 De rede van Hitler, die werd ingeleid door Rijksminister dr. Goebbels, gaf naar het karakter van de bijeenkomst een uitvoerig overzicht van hetgeen tot dusver bereikt werd; de Führer ging de oorzaken na van eersten en tweeden wereldoorlog, stelde Groot-Brittannië aan sprakelijk als schuldige aan de bloedige oorlogen, besprak de ineenstorting van het Duitsche volk. en zijn verheffing in het nationaal-socialisme. Toen Hitier de macht aanvaardde, was de erfenis van een vorig regime: een vernietigd bedrijfsleven, millioenen werk- loozen en nog eens millioenen met' een verkorten werktijd, financieele tekorten, een gebroken boerenvolk. De onvermijde lijk geworden oorlog verstoorde echter 2ijn opbouwenden arbeid in vredestijd. Ik kan u op dezen 30sten Januari echter verzekeren, zoo verklaarde Hitler: Of ,de oorlog dit jaar eindigen zal, weet ik niet, maar één ding weet ik het zal dit jaar wederom een jaar van groot» overwinningen zijn. Wat den strijd in het Oosten aan gaat, zeide de Führer: De groote ver wachting van dien tegenstander den winter zal niet verwezenlijkt warden. Vier maanden van den winter zijn thans voorbij. De vijand is op enkele plaatsen weinig kilometers opgerukt, doch over enkele weken zal de winter in het Zuiden reeds weer voorbij zijn en dan zal de lente verder naar het Noorden trekken. Het uur zal komen, waarop de grond weer hard en stevig is en dat wij den vijand zullen verslaan. Het beslissende was de omschakeling van den aanval naar de verdediging en deze omschake ling is gelukt. Wij hebben een tegen stander voor ons, die numeriek in de meerderheid moge zijn. Maar van ,het voorjaar zullen wij hem numeriek ge lijkwaardig zijn. Een terugblik De Führer begon, aldus het D.N.B.ver- slag van de rede, met een terugblik op het verleden, ten einde zich' „weer een» bezig te houden met de fundamenten van ons beslaan, onze ontwikkeling en onze overwinning". Wij hooren thans, zoo zeide hij, zeer vaak de opmerking, dat dezp oorlog eigenlijk de tweede wereld oorlog is. Men identificeert dus dezen jstrijd piet den eersten, dien wij zelf nog voor het grootste deel als soldaten mede beleefd feebben. En dat is niet alleen juist in dien zin, dat ook deze istrijd thank werkelijk bijna de geheele wereld omvat, maar het is nog veel juis ter, wanneer menj bedenkt, dat het om dezelfde doelstellingen, dat dezelfde krachten, die den eersten we reldoorlog hebben doen ontstaan, ver antwoordelijk zijn voor den tegenwoor- digen en dat deze krachten ën machten dezelfde doelstellingen nastreven, die indertijd Jn de kern der zaak de be doelingen van haar strijd vormden Het zijn niet alleen dezelfde oorzaken, maar het zijn vooral ook dezelfde per sonen. Ik mag daarbij met trots 1 zeggen, dat daarop een uitzondering wordt ge vormd, juist door de staten, die thans als bondgenooten worden belichaamd door het Duitsche rijk, Italië, Japan, enz. Want één ding kan niemand 'tegenspreken, M.l. dat wel Churchill reeds vóór 1914 een van de gemeenste f oorlogsophitsers van den toenmaligen tijd was, dat Roo sevelt toentertijd de kleine man is ge^ weest van president Wilson, dat de ka pitalistische mannen van thans ook toen reeds het gewicht van hun invloed in de schaal geworpen hebben voor den oor log, terwijl omgekeerd niemand kan be strijden. dat wij volkomen onschuldig geweest zijn aan den oorlog van toen. Wij waren allemaal slechts heel kleine1* soldaten}. Het zijn dezelfde drijfkrachten, die de schuld droegen aan den eersten wereld oorlog en die thans ook voor den twee den wereldoorlog verantwoordelijk zijn. De coalitie in 1914 Toen in 1914 voor d» eerste maal een wereldeoalitie tegen het toenmalige Duit sche Rijk bijeengebracht moest worden, had men daarvoor een paar motiveerin- gem. Men zeide toen, dat Duitichland Vrij moest worden, ten eerste ven *jj» keizer. Men aeide verder, dat het het militarisme was, dat het Duitsche volk volk ongelukkig maakte en kwelde Ten- plotte zei men, dat er heelemaal een einde moest komen aan den oorlog, dus oorlog aan den oorlog. Het zou prachtig geweest zijn, wanneer Engeland de we reld in afschuw voor den oorlog zou zijn- voorgegaan door de resultaten van zijn oorlogen vrij te laten en weer ter be schikking te stellen van de overige we reld. Onder „oorlog aan den oorlog" ver- ëtond men in Engeland echter iets-an ders, n.l. den oorlog tegen Europa, te gen do mogelijkheid het onrecht in deze wereld nog eenmaal weer goied te ma ken. Twm doelstellingen Dus: de macht aan dengene, die de macht heeft en iedere macht weg-van- hem, die haar niet heeft. Het is ongeveer zoo, zooals in het binnenlandsch politieke leven vele liedèn zeggen: wij willen geeri verandering in de maatschappelijke orde; wie rijk is. moet rijk blijven, die arm is, moet arm blijven, zooals het gegeven en gewild is en zooals het gewild is moet het blijven en de mensch mag niet in .opstand komen tegen datgene, wat gewild ia, omdat het gegeven is. Daartegenover kent'gij onze nationaal- «ocialistische opvatting. Wij zien in iede- ren toestand en op ieder oogenblik van de wereldgeschiedenis het resultaat van een zich nooit onderbrekend levenspro ces en het is .onmogelijk op een bepaald oogenblik te zeggen: nu houdt dit ont wikkelingsproces op. Veeleer ligt het in den aard der ontwikkeling van alle din- gin, dat iedere Bterilisatie van dit le vensproces moet leiden tot een afsterven. Het slagwoord: „Oorlog aan den oorlog" ie dus een volkomen leugenachtig parool geweest. Garantie-bëloftea Men streed toen met gelijke methoden al» thans. Men voerde eerst den strijd in den vorm van de samenstelling van coalities. Churchill heeft jarenlang door zijn voorgangers garantiebeloften laten aanbieden. Hij geeft, thans zelf toe, dat de Engelsohen heelemaal niet in staat geweest zouden zijn alleen te strijden. Maar zij hebben den Oostzeelanden ien den Balkanlanden garanties gegeven. Aan lederen staat verklaren zij, dat Groot- Brittannië met heel zijn macht achter hen zou gaan staan. Hun methoden zijn ook verder dezelfde gebleven: beloften aan al do lichtgeloovigen, kleingeloovi- gen of dommèn, die er dn wilden vliegen. Verder do poging om de eigen belangen zoo veel mogelijk door het bloed van .anderen te laten behartigen'. Steeds weer moet men bedenken, dat het Britsche wereldrijk in vierhonderd jaren nauwe lijks tien procent van het bloed in tal- looze oorlogen heeft moeten vergieten, dat Duitschland vergieten moest om •lechts zijn naakte bestaan te verdedigen VerepIintflrfBgimtthoden In den vorigen wereldoorlog zag En geland de mogelijkheid der versplintering Na de onmogelijkheid het Duitsche volk nog in dynastieke binnenlandsche crises te verwikkelen, zag men een nieuwe mo gelijkheid dn het tegen elkaar uitspelen van de partijen. Het is toen gelukt het Duitsche volk inwendig langzaam murw te maken. Er werd een gemeene opstand ontketend door marxistische, liberalis tische en kapitalistische belanghebbenden, achter wie al» drijvende kracht die eeuwige Jood stand. Zij hebben Duitsch land toen ten val gebracht. Wij weten thans uit de uitspraken der Engelschen zelf, dat zij in 1918 aan het eind waren, en voor hun eigen ineen storting stonden. De eerste wereldoorlog kon niet verloren worden door de ver diensten van onze tegenstanders, maar uitsluitend door onze eigen schuld. Het gevolg van deze ineenstorting was niet zoozeer dat Duitschland met open armen door de werelddemocratie werd opge nomen, integendeel, de gevolgen waren de meest ontzettende ineenstorting van politieke» en economische» aard, die een volk ooit beleefd heeft De wapenitilstand Ia dh vSrbaad bsriiuetfd# «ie Ftlhrer aan Wlltoin, die het Duitsche volk voor loog, dat wanneer Duitschland de war pens zou neerleggen, een algemeene over eenstemming zou volgen en een nieuw tijdperk van vrede, rechtsgelijkheid, be grip, enz. zou aanbreken. Zoo kwam indertijd, aldus ging de Führer verder, het oogenblik van die uiterst bittere teleurstelling, die begon op het moment waarop Duitsche on derhandelaars naar den salonwagen gin gen, en daar met de barsche vraag wer den ontvangen: „Wat wentchen de heeren hier?" Het Duitsche volk verzonk in enkele maanden- in een ondenkbaar diepe ver saagdheid. Het zag nergens meer hoop, het was een uitgehongerd volk, dat men zelfs zijn plaats niet teruggaf, toen het den wapenstilstand en den vrede had onderteekend, dat men ook toen. geen levensmiddelen gaf toen het reeds 'zon der wapenen was, dat men steeds weer afperste en met steeds nieuwe afper sing een nieuwe onderwerping afdwong. Wederoprichting In dien tijd ben -ik in het politieke tijdperk getreden met het besluit dit Duitschland weer op te richten.'Het was in de oogen van vele anderen een zoo dw.aas besluit, dat mijn naaste vrienden mij niet. begrepen. Ik heb de kracht tot dit besluit slechts verkregen door ken nis van .het volk. Het moesten wel gren- zenloozë. idealisten zijn, die toen tot mij kwamen, want zij hadden hëelëmaal niet» te winnen maar steeds alleen te ver liezen en op te offeren. Ik ben dezen Strijd begonnen tegen de domheid en traagheid van onze zoogenaamde hoogere kringen,' tegen de lafheid, die zich overal verspreidde... Ik moest voorts strijden, toentertijd, tegen zoovele belangen van alle enkelingen. Daarbij kwam de tra ditie, waarin iedere enkeling opgegroeid was en waarvan hij geloofde zich niet te kunnen losmaken. Het was een strijd tegen bijna alle levensgewoonten en bovendien nog een strijd tegen de meest natuurlijke belangen. Het was toen hel- 'dendom de eerste nationaal-socialist in een of andere groep, in een of andere fabriek te zijn, maar ook in een of an deren salon. Het buitenland - Toen kwamen de georganiseerde te genstanders, in het eerst zoo ongeveer 46 partijen. Toen ik den strijd toenter tijd begon, was ik mij er nauwkeurig van bewust, (dat het een strijd wa tegen een heele wereld en hoe moei-1 lijk het was. In dien tijd moest ik de beweging op de proef stellen en natuurlijk ook mijzelf. Het beslissende voor onze partij was daarbij misschien de overweging: overwinningen behalen kan iedere zwakkeling, slagen van nét noodlot doorstaan kunnen alleen de ster ken. Ik heb mij toen het woord van een groot Duitsch filosoof ter harte ge- j nomen: een stoot, dis een sterken man i niet omverwerpt, maakt hem alleen maar j sterker. En, aldus ging de Führer ver- i der, hoe was toen de houding van het buitenland,? Het nam van ons geen no titie. Want dit buitenland werd inge licht door zijn diplomaten en de diplo maten gingen om in kringen, waarin wij, nationaal-socialisten, niet konden ver- keeren. Deze diplomaten hebben prach tige rapporten aan hun regeeringen ge zonden, waarin zij een uiteenzetting ga ven van het geheele spel van krachten in Duitschland en de kracht over het hoofd zagen, die voorbestemd was zich eens met het geheele rijk te belasteru De opboüw Na een beschrijing te hebben gegeven van het geweldige opbouwwerk in- het binnenland, ging Hitier voort: In 1935 begon de vrijheid naar buiten zich reed» te verwezenlijken. Toen de oorlog be gon. had ik een program van cultureel, economisch en sociaal werk ter hand genomen, of voor een deel ook reed» voltooid. Wanneer deze oorlog niet zou zijn gekomen, zou men van ons tijdperk, i van ons allen en ook van mij gesprot ken hebben als scheppers van de wer- ken des vredes. Wanneer echter deze j oorlog niet zou zijn gekomen, wie zou dan van Churchill hebben gesprokén? Thans echter zal men van hem fep reken als van den vernietiger van een impe rium, dat hij zelf verwoestte. Hitier karakteriseerde Churchill als „onbekwaam om Iets te scheppen, iets te presteeren, een creatieve daad te vol- brengen, slechts in staat om te vernie- jen". Zijn „rotgenoot in het Witte Hui»" over wiad hij daarbij heelemaal niet to 80 JANUARI. Eensgezinder en geslotener dan ooit staat het Duittche volk achter zfjn Führer, vastbesloten den etrjjd om een gelukkige toekomst voor het Duitsche volk tot de eindoverwinning te voeren. Atlantic Holland willen spreken, noemde Hitler een arm zaligen dwaas. - Hoe meer wij werkten, aldus de Führer verder, hoe meer wij in orde brachten, hoe meer de haat toenam, want nu kwam daarbij de bekrompen haat vari maatschappelijke lagen, die in het bui tenland geloofden, dat het sociale Duit sche voorbeeld eventueel ook daar zou kunnen worden toegepast. Ik verlang niet, dat de nationaal-so- cialistisehe gedachten in het buitenland worden verwezenlijkt. Want ik ben er niet voor om te zorgen voor het geluk van andere volken, maar ik voel mij alléén verantwoordelijk voor mijn eigen volk. Eet politiek program Nogmaals gaf de Fühfer een uiteen zetting van het buitenlandsche politieke program, dat hij na het overnemen van de macht trachtte in te voeren: het voornemen om met drie andere landen, Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 18.29. Morgen (Woensdag) zon op 9.18; zon onder 18.32. Maan op 21.11; onder 10.08 Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zon dag 15 Februari. Eerste kwar tier Woensdag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart met Engeland. Italië en Japan een nauwe verhduding aan te gaan. Iedere poging, DUITSCHE TEGENAANVAL N.O. VAN KOERSK In de Cyrenaïca werden Barce en El Abiar bezet Het opperbevel vam de Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: Op verscheidene plaatsen aan het Oostelijk'front, hebben Duitsche, Ita- liaansche, Roemeensche en Slowaak- «ehe troepen bij het afweren van plaatselijke vijandelijke aanvallen, als mede bij eigen aanvals- ent stoottroep- acties dien vijand opnieuw zware ver liezen toegebracht. Daarbij werden 19 vijandelijke pantserwagens vernield en talrijke vijandelijke stellingen ver woest. In het gebied ten N.O. van Koersk heeft een tegenaanval van Duitsche infanterie-, en pantsertroepen, onder bevel van generaal-majoor Breath, na gevechten van verscheidene dagen tot een volledig succes geleid.. Eeri uit verscheidene divisies en pantser- formaties (bestaande vijandelijke strijd macht, die de Duitsche linies was binnengedrongen, werd met zwarre verliezen voor den vijand verslagen en naar het Oosten teruggedrongen. In ^het zeegebied rond Engeland hebben vliegtuigen in het, bestek van de gewapende verkenning een mili taire inrichting aan die Oostkust van het eiland aangevallen ert spoorweg doelen -in N.-Ierland met de toöord- wapens1 Ibeschotén. In Noord-Afrika verikeuntngsactie. In het Noorden van de Cyrenaïca heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerper» xen jachtvliegtui gen automobielconcentraties der En gelschen uiteengedreven. De aanvallen van de Duitsche lucht macht op vliegtuig- en vlootsteunpun- ten vaai het eiland Malta werden overdag en de» nachts met succes voortgezet. De «taatswerf te La Va- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA letta werd met brisant- en brandbom men bestookt. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag het volgende be kend In den Zuidelijken en Centralen sector van het Oostfront is het on danks hevige sneeuwstormen, tot krachtige gevechtsacties gekomen In deft Centralen en de Noordelijken sector zijn talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Artillerie van het leger heeft voor den oorlog vitale fabrieken doeltreffend onder vuur ge nomen. Voor de Zuid-Oostkust van Enge land hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen bomtreffers- geplaatst op 3 Britsche koopvaarders, w.o. een tank schip. In Cyrenaïca hebben voertuigen van het pantserleger Afrika, Barce en El Abiar bezet. Gevechtsformaties van het luchtwapen hebben de achtervol gingsgevechten gestetmd en materi aalopslagplaatsen van den vijand bij Mersd Matroeh iin brand doen vlie gen. Duitsche duikbooten hebben voor de kust van Canada een torpe- dobootjager tot zinken gebracht. Ten Westen van Gibraltar werd een kor vet in den grond geboord; en aan de kust van Cyrenaica en voor Moer- mansk een bewakingsvaartuig. In den tijd van 2430 Jan. heeft het lucht wapen der bolsjewisten 134 vliegtui gen verloren. Hiervan werden 94 tijdens luchtgevechten en 13 door af weergeschut neergehaald. De rest werd op den.grond vernield. In den- zelfden tijd gingen aan het Oostelijk front 33 eigen vliegtuigen verloren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1