ZIEWKZEESCHE NIEUWSBODE V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten ZATERDAG 31 JANUARI 1942 Z^KZiESCHiNCOURAHT ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee f 1.60, elders ft.W per kwartaal. Weekabonnementen resp. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schnith. B 94, Tel. 32 13 en 16 cents. Losse nutnmere 5 cents. Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt iederen werkdag. 98STE JAARGANG No. 14848 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. NA NEGEN JAAR Negen jaar geleden, op 30 Jan. 1933 ontving de grijze- Rijkspresi dent von Hindenburg, Adolf Hitler in audiëntie en benoemde hem tot Rijkskanselier, waarop de Führer het nieuwe kabinet samenstelde. Er heerschte in die dagen angst en verwarring in Duitschland; velen vrees den door het aan het bewind kömen van de N.S.D.A.P. hun bestaan bedreigd. De stemming was buiten de kringen der Partij allesbehalve rooskleurig. En toen: men kon den indruk niet van zich afzet ten, dat er op dat oogenblik iets zeef groots gebeurde, dat wellicht het nieuwe Duitschland werd geboren.... Vandaar ook, dat de regeèringsproclamatie, welke Hitler op 1 Februari 1933 voor de radio voorlas, ondanks alle onrustige, verwarde gevoelens, weerklank vond bij velen, die overigens buiten de partij stonden. Het zou te ver voeren om in dit bestek, deze proclamatie van den Führer te ci- teeren, doch wij kunnen een ieder, die zich waarlijk interesseert voor de poli tieke geschiedenis der volkeren, aanraden haar nog eens op te slaan. Zelden hoor de men een regeeringsverklaring, welke van zóó verstrekkende gevolgen voor de historie zou blijken. Zelden heeft men een regeeringsprogramma gehoord, dat op zoo onverzettelijke wijze werd door gevoerd in de praktijk, zelfs toen door het samenspannen van alle anti'-Duitsche machten ter wereld de consequenties van dit politieke beginsel een wereldoor log blekten te zijn. Het Duitschland van begin 1933 was, in den wurgeilden greep van het dictaat van Versailles, een staat welke de ontbin ding met reuzenschreden tegémoet ging, terwijl het Duitsche volk ten doode ge doemd scheen, zoozeer was het ten prooi gevallen aan ontbindende invloeden. Duitschland had praktisch geen stem in het kapittel der grooté-mogendheden, ondanks het feit, dat elke buitenlandse.ie staatsman in theorie althans inzag, dat het uitschakelen van Europa's groot ste en krachtigste natie, leidde tot een economische malaise, welke op den duur doodelijk kon blijken voor alle volkeren van dit continent. Negen jaar geleden kwam Adolf Hitler aan het hoofd van het verarmde, ver scheurde en verdeelde 'Duitsche volk, dat acht millioen werkloozen telde en dat in de politiek der toenmalige groote mo- gendheden alleen op het tapijt verscheen, als deze mogendheden het noödig had den. Het Tiationaal-socialistisehe bewind vatte, onder leiding van Adolf Hitler, de teugels in handen^ en het bleek, dat 'er vvèl een oplossing mogelijk was voor het werkloosheidsprobleem, het bleek dat j de verpauperde middenstand niet ten ondergang gedoemd was, dat de boeren stand geen verdwijnend anachronisme was, doch de basis van het volk% Het bleek dat een volk, zoolang het nog maar de kiemen der levenskracht in zich droeg, niet als een overwonnen natie ten onder behoefde te gaan, wanneer slechts de gemeenschapsgedachte in de plaats wordt gesteld van individueel winstbejag en klassenstrijd. j Reeds enkele jarefl na de overneming van de macht door Hitier, bleek Duitsch land in de internationale politiek weer een mogendheid ^an den eersten rang te zijn en het beste bewijs, dat de op bouw en welvaart in het nieuwe Duitsch land geen bedrog waren, wordt ge vormd door het feit, dat ineenstorting, welke werd voorspeld door de profeten der democratiën, zelfs in dezen grootsten oorlog van alle tijden, slechts een der vele Britsche illusies blêek. DE STRIJD OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN In een extra weermachtsberieht deelt het hoofdkwartier van de weermacht mede: Duitsche duikbooten hebben tij dens de voortzetting van haar aan vallen op de ravitailleéringsscheep- vaart, in de Amerikaansche en Ca- nadeesche wateren, nog 13 schepen van 174.000 brt. in totaal in den grond geboord. Hierbij heeft de duikboot van den korvettenkapitein Kals zich bijzonder onderschei den. Sedert haar eêrste optreden aan de overzijde van den Atlan- tischen Oceaan hebben onze duik booten hiermede aan de kust al daar 43 vvijandelijke koopvaarders van 302 000 brt. in totaal tot zinken ken gebracht. KEERPUNT IN DEN WOESTIJNOORLOG Rommvl In don aanval in Oost-Azië hiervan hebben doen af zien. In ieder geval zette de spil alles op het behoud van Tripolitanië. Groot- scheepsche luchtaanvallen op Malta en j Italiaansche vlootconcentraties in het cen trale deel vqn de Middellandsche Zee maaktqn den weg voer convooien. vei liger dan deze in maanden gleweest was. Ook de luchtmacht werd aanzien lijk versterkt. Zoo werden gunstige voor waarden voor een doeltreffende verde- deging en naar nu blijkt, zelfs een te genaanval geschapen. Voorloopig betrachten Duitsche mili taire kringen terughoudendheid met het doen van voorspellingen omtrent het verdere verloop van Rommels actie. Een zoo snelle opmarsch als in Maart 1941 lijkt, met het oog op de wederzijd- sche krachtsverhouding, uitgesloten. Er schijne.1 wel Australische troepen uit Li- bye naar Oost-Azië te worden overge bracht. maar geenszins in die mate, dat de Britsche legers érnstig verzwakt zijn. De tijdens den veldtocht in de Cyre naïca geleden verliezen zijn regelma tig aangevuld in zooverre de toestand in andere landen in het Nabije Oosten dit toeliet. Te Berlijn neemt men dan ook aan, dat de strijdkrachten van Auchinleck die van generaal Rommel in aantal nog overtreffen. De uitslag van de gjevechtep in de Cyrenaïca is tenslotte in groote mate afhankelijk van dè mogelijkheid voor beide partijen de gelfeden verliezen, aan te yullen. Beide partijen hebben zeer lange verbindingswegen. Het voor de Duitsch-Italiaansche troepen bestemde ma- Staatssecretaris dr. jhr. Roland Freieler hield Maandag in het gebouw Kneuterdijk te Den Haag een lezing over het ontwerp „Das Rechtsdunken des jungen Europas'', welke lezing o.mw erd by gewoond door den Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-In quart. Poly goon-Meyer Sedert eenige dagen voeren Duitsch- Italiaansche strijdkrachten onder generaal - Rommel aanvallende operaties uit, die teriaal wordt over zee naar Tripolis Het departement van oorlog te Was hington deelt in een communiqué mede, dat Amerikaansche troepen in N.-Ierland (Ulster) zijn geland; zij staan onder be vel van den divisie-generaal Hartle, al dus verneemt het DNB via Rio de Ja neiro. Uit Dublin meldt de Britsche berich tendienst, dat de Valera in een Dins-i dagavond gepubliceerde verklaring heeft geprotesteerd tegen de aankomst van Amerikaansche troepen in Noord-Ierland. Hij verklaart, dat zijn regeering! tevoren noch dopr de Britsche noch door de Amerikaansche regeering is geraadpleegd hen reeds tot voorbij Agedabia brachten. Uit den grooten buit valt af te leiden, dat niet slechts de voorhoede, maar ook de hoofdmassa der Britsche troepen, in den strijd is gewikkeld. De krijgskan^ op het wisselvallig oorloglstooneel in Li- bye heeft wederom een keer genomen. De huidige gang van zaken vertoont een zekere overeenkomst met dien in Maart 1941. In moeizamen strijd van eenige maanden had Wavell de Cyre- naica bezet en tenslotte El Agheila aan het begin van den grooten kustweg naar Tripolis bereikt. Misschien reikte de op zet van zijn offensief niet verder, misr schien ook waren zijn troepen met het j oog op de te verwachten oorlog op den Balkan te zeer verzwakt, in ieder geval kon generaal Rommel het Brit- i. sche leger in achttien dagen naar de Egyptische grens terugdrijven. I Hoewel nog onzeker is of Rommels initiatief ook ditmaal van zoo wijde strek king is. heeft de herovering van Ageda bia in ieder geval de bedreiging van Tripolitanië zeer verminderd. Zoodoende heeft de recente opmarsCh in Libye zijn f eigenlijke doel gemist. Het ging bij den lang voorbereiden aanval, die eenige maanden geleden werd óndernomen, om een zeer grooten in zet, Weliswaar werd het doel niet pre cies geformuleerd, maar het was duide lijk, dat geheel Noord-Afrika op het spel stond. Een onwenteling in Fransch N. Afrika, beheersching van de Middelland sche Zee, misschien zelfs een Amerikaan sche landing (in West-Afrika doemden in teien ver verschiet op. Voorwaarde voor verwezenlijking was echter de ver overing van 'geheel Libye, een landver binding met Tunis dus. Reeds terstond bleek de opmarsch op van Engelsche zijde niet verwachte moei lijkheden te stuiten. De mogelijkheid tot een omsingelingsslag, die het bezit van Tobroek, na Wavell's veldtocht in En gelsche handen 'gebleven,, bood, kon niet worden uitgebuit, Want de gleniale Rom mel steunend op zijn dappere solda ten, verbrak den ring en bracht den aanvallers zeer zware verliezen toe. Daar de bezetting van de Halfaya-pas stand hield, kon de aanvulling van deze ver liezen niet langs den kustweg, geschie-, den. Na den slag in de grensstreek trok Rommel in vrij snel tempo terug naar het gebied, waar de nogj eenigszins vruchtbare Cyrenaica plaats maakt voor de barre woestijn, Vooruit gereed ge maakte stellingen bij El Agheila, kwis- tig van mijnen voorzien, namen zijn troepen op. Britsche strijdkrachten be- zetten Agedabia, ruim 150 Kilometer ten i Oosten hiervan gelegien en voerden ver- 1 kenningen üit. i Waarschijnlijk was het Engelsche op perbevel van plan de operaties in de richting van Tripolis na eenigen tijd voo^t te zetten. Het is ook mogelijk» dat de geleden verliezen of de oorlog en verder langs den kustweg getrans porteerd. De. Engelsche etappe tot Suez loopt geheel over land. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het. opperbevel van de weer macht maakte Vrijdag het volgen de bekend Aan het Oostelijk jfront voort durende gevechtsacties. Op de Fa- roer-eilanden en aan de N.O.-kust van Schotland hebben gevechts vliegtuigen havenwerken en ravi- teilleeringsbedrijven gebombardeerd Voor de Zuid-Westkust van Enge land heeft de luchtmacht een koop vaarder van 3000 brt. tot zinken gebracht. Duitsche 'gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers heb ben Britsche kolonnes voertuigen bij Bardia en Oostelijk van Sol- loem, alsmede in het woestijnge bied van de Cyrenaïca, bestookt. Bij eenige aanvallen op de haven van Tobroek werden bomtreffers geplaatst op havenwerken en lucht doelsteunpunten. Vliegvelden op 't eiland Malta werden door gevechts vliegtuigen overdag en des nachts met bommen bestookt. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 31 Januari niet meer geldig: 05 Aardappelen. 06 Brood, Vleesch, Aardappe len, Boter, 57 Boter. Bonnen 195 Algemeen (Peul vruchten) blijven geldig t/m. 21 Februari. Itallaansch weermachtsberieht Benghazi harovard Hot 608e bericht van de weermacht luidt: Bij de gevechten, welke leidden tot de herovering van Benghazi werden talrijke gevangenen gemaakt en aanzien lijke buit. Bij den aanval op de stellino gen in de Dzjebel heeft een heel batal jon zich aan onze troepen overgege-i ven. Ofschoon de Duitsche en Italiaan sche strijdkrachten hinder ondervinden van de regens en zandstormen, blijven zij druk uitoefenen op den vijand, die naar het Oosten terug trekt achtervolgd en bestookt door de luchtmacht. Het* af weergeschut van onze groote eenheden heeft twee Engelsche vliegtuigen neer gehaald. Ondanks de ongunstige weersgesteld heid hebben de bommenwerpers van de as de actie tegen Malta voortgezet. Wij vielen met kustvliegtuigien aan en be schadigden verscheidene geparkeerde vliegtuigen. De Japansche luchtmacht heeft, naar Domei meldt, Donderdagmiddag, on danks het slechte weer, bij verrassing een aanval ondernomen op het vliegveld van Rangoon. In luchtgevechten schoten de Japansche vliegers 5 van |de 20 vij* andelijke toestellen neer. VOEDINGSVOORLICHTING Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft o.m.: Het publiek, dat de regelmatig, zoowel in de dagblad- als periodieke pers ver schijnende artikelen en raadgevingen van het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad leest en opvolgt, zal thans ook op andere wijze benaderd* worden. Door middel van middenstandsorgani saties zullen binnen korten tijd een groot aantal vouwbladen kosteloos onder het publiek worden verspreid. Nog deze week verschijnen de eerste vouwbladen, te we ten „Bestrijd het bederf" en „Gort". ,Daarna verschijnen binnen eenige weken vouwbladen over de- volgende onderwer pen: aardappelen, koolsoorten, winter groenten, peulvruchten, kaas. Eenige andere onderwerpen zijn nog in studie. Naast tal van recepten (berei dingswijzen) bevatten de vouwbladen o.a. adviezen over de beste wijze van bewa ren der betreffende levensmiddelen, ter wijl vooral ook de voedingswaarde hier van in het bijzonder zal worden be handeld. DE DILETTANTEN MUZIEK- VEREENIG NGEN IN NEDERLAND De secretaris-generaal van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten en de commissaris voor niet commerci- eeie vereenigingen en stichtingen maken bekend, dat krachtens een door laatst genoemde op grond van art. 1 eerste lid, der verordening no. 41-1941, genomen besluit alle dilettantenmuziekvereenigin- gen in Nederland met ingang vam 1 Jan. 1942 geacht \vordfen te zijn aangesloten bij een landelijke organisatie. Ten gevolge vaiC dezen maatregel zijn zij dan automatisch aangesloten bij den Nederlandschen Bond van Dilettantenor- kesten en tevens gehouden zich onver wijld tot de landelijke organisatie harer keuze te wenden, teneinde de tenuitvoer legging van de aansluiting te bewerk stelligen. Zondagarti#>ndl«nst Zlarikza*» Zondag 1 Februari: Dr. Boogerd en Dr. van ,Hoorn. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag)zon onder 18.24. Morgen (Zondag) zon op 9.23; zon onder 18.26. Maandag: zon op 9.21; zon onder 18.28. Maan op 1&52, onder 9.07 Maan op 19.55onder 9.38 Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle maan Zondag 1 Februari Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zon dag 15 Februari. Eerste kwar tier Woensdag 23 Februari. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking ran 28 Jannari f 10(10: 5747, 6822, 11351. f 400 5124, 5221, 6306, 7089, 8294, 12948. f 200: 10493, 12650, 16110. f 100 2189, 4721, 5373,12588,12844, 14803, 15042, 15991, 16320, 16583,16710, 19912, 20885. Gezond en krachtig van lichaam en geest Nederlanders. Ook Uw vaderland is in ge vaar. Helpt mede het Bolsjewisme te ver nietigen door dienst te nemen b$ de Waffen 8.8 Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Waffen 8.S., Stadhouders laan 32, Den Haag. foto Fellinga-Peters,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1