ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 30 JANUARI 1942 OPCiEHO] ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 'f 1.60, elders f l.ÖQ 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee,"Schuith. B 94, Tel. 82 Uirono. 187677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14847 ADVERTENTIES S Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht deelde Donderdag medie: Op de Krim en in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijk front, tenge volge van zware sneeuwjacht," ge ringe gevechtshandelingen. Bij de in het weermaichtsberiicht van Woensdag vermelde vernietiging van een vijandelijke formatie /Op de Zuidkust van de Krim, vielen 840 gevangenen, 12 kanonnen, als- mede 111 machinegeweren en gra naatwerpers in handen der Duitsch- Roemeensche troepen. Aan het Do netsfront hebben Duitsch-SlowaaK- sche formaties plaatselijke aanval len der Sowjets afgeslagen. Eigen tegenaanvallen hadden succes. In den middensector van het front viel de vijand op verscheidene plaatsen zonder succes aan. Bij eigen aanvallen werden tal rijke plaatsen na hevige gevechten ingenomen en een aantal kanon nen buitgemaakt. In den Noorde lijken sector van het Oostelijk front zette de vijand zijn aanvallen voort De gevechten zijn voor een deel nog aan den gang. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer aan het omsin- gelingsfront van Leningrad en aan het Duitsch-Finsche front in Lap land geslaagde acties van eigen stoottroepen. Sterke formaties ge- vechts- en jachtvliegtuigen hebben in het bizonder in den Centralen en Noordelijken sector in ,de ge vechten op den beganen grond in gegrepen. Talrijke Sowjetvliegtui- gen 'werden in brand geworpen. In Noord-Afrika levendige bedrijvigheid van tanks, alsmede in Cyrenaïca. Geslaagde luchtaanval len waren gericht op Britsche auto- kol onnes, t roepenconcentraties en benzinedepöts in het Noord-Afri- kaansche kustgebied van Benghasï tot Mersa Matroeh. Bij aanvallenn overdag en in den nacht van Duit sche vliegers op het eiland Malta werden verscheidene 'geparkeerde vliegtuigen beschadigd. Britsche bommenwerpers die m den af geloopen nacht trachtten Mun ster aan te vallen, werden door de krachtig© afweer verdreven en wier pen lukraak bommen in Noord-West Duitschland. De burgerbevolking had geringe verliezen. Op enkele plaatsen ontstond schade aan woon huizen. 3 Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. De dulkbootactlé voor de Amerikaansche kust In aanvulling op, het weermachtsbe- richt van heden verneemt het D.N.B.: Uit het feit, dat wederom twaalf koop vaardijschepen met te zamen 100.000 B.R.T. in de Amerikaansche wateren door Duitsche duikbooten tot zinken zijn ge bracht, blijkt, dat de aanvallen Vhn* het Duitsche duikbootwapen op de vijande lijke scheepvaart in het Noordelijke deel van het Westen van den Atlantischen Oceaan voortdurend en met buitengewoon goede resultaten worden voortgezet. Noch de kust-, noch de konvooibeschermingen konden de Duitsche duikbooten in haar succesvolle operaties belemmeren. Als totaal resultaat van de tot dusver in deze wateren door het Duitsche duik bootwapen uitgevoerde operaties, vallen 30 koopvaarders met te zamen 228.000 B.R.T. te vermelden, dus een tonnagë- verlies, dat reeds groot gewichtin de schaal legt. Nog onaangenamer zal even wel in de V.S. en Canada het feit ge vonden worden, dat thans een effectieve blokkade van hun voornaamste toegangs wegen over den Atlantischen Oceaan be* gonnen is. "Onder tot zinken gebrachte dertig sche pen bevonden zich niet minder dan elf lankbooten, dus een hoog percentage. Dit beteekent een niet gemakkelijk te ver vangen verlies aan speciale schepen. Er kan op gerekend worden, dat de aanval len van de Duitsche duikbooten in de Noord-Amerikaansche wateren zullen wor den voortgezet. Echter ook in de Middellandsche Zee zijn de Duitsche duikboóten nog steeds met succes in actie. Zij slaagden er hier in de Britsche vlpot een ernstifcen slag toe te brengen door het torpedeeren van een slagschip van de „Barham'-klasse, De Britten moeten de versterking van hun zeestrijdkrachten op de Middelland sche Zee sedert November van het vo rige jaar betalen met zware verliezen of door het uitvallen van schepen door zware beschadigingen. Itallaansch weermachtsbericht Bedrijvigheid in Cyrencïca Het 606e weermachtsbericht van hef Italiaanschè .opperbevel luidt als volgt: Ver^enningsafdeelingen hebben gisteren een groote bedrijvigheid ontplooid te Dzjebel in de Cyrenaïca. Ondanks de voortdurende hevige zandstorm heeft de Italiaansch-Duitsche luchtmacht verschei dene doeltreffende aanvallen onderno- op d'e achterwaartscfhe verbindingen van den vjjand. Dp luchtstrijdkrachten van de As ondernamen nieuwe aanvallen op Malta en bombardeerden militaire doelen. Een vijandelijk vliegtuig werd in een luchtgevecht neergehaald. Britsche vlieg tuigen hebben Tripolis aangevallen; eeni ge gewonden, beperkte schade. Een Engelseh toestel, dat eën verkennings vlucht maakte, is bij Catanzaro bij Mar- cellinara neergestort. De bestuurder werd door een afdeeling soldaten gevangen ge nomen. NEDERLAND TELT 9 MILLIOEN INWONERS Een millioen meer in 10 jaar De heer Lenfz, hoofd van de rijks-in spectie van de bevolkingsregisters te 's-Gravenhage, heeft in een radiorepor tage meegedeeld,"" (dat het aantal inwo ners van Nederland thans de negen mil lioen heeft overschreden. De 9-millioen- ste is, naar het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft vastgesteld, al omstreeks dien 5den December bereikt. Maar wan néér het feit zich precies heeft voltrok ken en wie de 9-milM.oenste is, kan voors hands nog niet worden vastgesteld'; pas over enkele maanden zal men nauwkeuri ger de periode van twee of drie dagen kunnen bepalen, waarin de dag is ge vallen1, waarop de Nederlandsche bevol kingsboekhouding, die het aantal invvo- .ners registreert, negen millioen persoons kaarten in haar registers had staan. Geheel nauwkeurig is het niet gemakke lijk vast te stellen, daar niet alleen ge boorte, maar ook vestiging uit den vreemde hierbij een rol speelt. Over de bevolkingstoeneming van 8 op 9 millioen heeft Nederland tien jaar en drie maanden gedaan. In 1931 was ons bevolkingscijfer dus 8 millioen. In 1844 bedroeg het 3 millioen. De volgehde mil- lioenen werden volgemaakt, respectieve lijk in. 1879, 1897, 1911 en 1922. Wat het geboortegeta 1 betreft: dagelijks worden gemiddeld 500 kinderen geboren; dagelijks overlijden ongeveer 220 personen. Hierdoor komt men tot een igeboorte-overschot van 100.000 per' jaar. De vermindering hiervan door emi gratie enz. kan men practisch verwaar- loozen. Deze bedraagt nog geen 1000 per jaar. De provinciën N.-Brabant en Limburg staary met hun geboortecijfer b o v e n a a n. Voor een deeL is dit ge legen in het-feit, dat deze een agrari sche bevolking hebben met een weinig eischend levensniveau. Vaii 1940 op 1941 steeg het 'geboorte cijfer aanmerkelijk, vooral door toene ming Van het aantal huwelijken. Nov. 1941 gaf echter een absoluut laagtepunt te zien met 17.5 per 1000 inwoners. Be droeg het geboortecijfer in 1940 ongev. —184.000, Voor 1941 mag maar schatting ge.rekend worden op 183.000. Thans telt Nederland 271 inwoners per km.2. Binnen ons land zijn Schiedam en Den Haag het dichtst bevolkt. Schiedam telt volgens de gegevens van 1939, 7712 in* woners per km.2. Schiermonnikoog heeft verhoudingsgewijs het kleinste aantal in woners met 5.01 per km.2. Wat het totaal aantal inwoners be treft, gaven de jaren 31 en 37 een voort durende stijging te zien. Na een inzinking in 37 begon heit aantal in 38 en 09 •weer te stijgen, in 1940 begon het weer af te nemen- Volgens te Batavia ontvangen berich ten is Emmahaven (Padang, Sumatra's Westkust), uit de lucht aangevallen. Twee koopvaardijschepen werden getroffen. Men neemt in Nederl.-Indië aan, dat Balik Papan (Oost-Bojrneo)in het district Kendari, op Celebes, bezet zijn. EINDE VAN DIT JAAR ZAL ALLE TABAK OP ZIJN Hoe staat het met onze tabak? Niet al te gunstig, zoo blijkt uit de beant-i woording van een desbetreffende vraag1, welke het ANP- ter bevoegder plaatse heeft gesteld. Van het tijdstip af, dat Nederland in den oorlog werd betrokken, hebben wij op onze voorraden overzeesche tabak moeten teren. De overheid trok zich de zorg voor onze tabakspositie aan. Het Rijksbureau voor tabak en tabakspro* ducten werd opgericht en op 28 Mei 1940 begon het zijn werkzaamheden. De sigaren boden de meeste moeilijk heden. Voor de fabricage daarvan toch is een verscheidenheid van grondstoffen noodig. Voor dekblad is slechts Indische tabak bruikbaar en de voorraad aan Sumatra- en' Vorstenlanden was natuur lijk beperkt. Met de kerftabak was het iets anders gesteld. Zij kwam in nor male tijden uit Ned.-Indië, Amerika en Turkije, maar zou te vervangen zijn door nie-overzeesche tabakken uit Zuid-Oost- Europa: Hongarije, Servië, Bulgarije en Griekenland en verder uiit Frankrijk en Algiers. De oogst in deze landen echter in het afgeloopëri jaar niet mee gevallen. Tenslotte kan nog worden gebruik ge maakt van onze Nederlandsche tabak, maar deze productie is slechts gering. Een enkel cijfer kan dat duidelijk ma ken. In het laatste normale productie jaar gebruikten we 31.5 millioen kg. tabak,-terwijl onze Nederlandsche tabaks teelt ongeveer 45.000 kg. verschaft. Welk perspectief is er nog? zoo vra gen de rookers zich menigmaal af. Zui ver objectief gezien, moesten de rook artikelen duurder worden bij afnemen de kwaliteit en geringer productie. Vast staat, dat er weinig kerf- en sigaretten- tabak is. de laatste van niet al te beste' kwaliteit. Wel is er nog eenige aan voer van het nabij liggende Oosten, maar het transport gaat uiteraard niet vlot. Voor sigaren zijn de kwantiteiten aan tabak sterk verminderd en de kwali teiten konden evenmin gehandhaafd wor den. De aan de fabrieken toegestane productie is reeds lang belangrijk te ruggebracht. Wij zijn thans aangewezen op een productie van iets meer dan 25 pet, van het verleden. Men zal zich dus in het rooken steeds meer moeten beperken Loopt het met den te verwachten im port van grondstoffen niet al te on gunstig, dan mag worden aangenomen, dat met de vervaardiging van rookarti kelen nog zal kunnen worden doorge gaan tot ongeveer tegen het einde van dit jaar. Voor de onderscheidene soor ten kan de eindtermijn iets verschillen, maar gemiddeld zal de afloop wel te gen eind van 1942 kunnen worden ge steld. GEEN FUSIE VAN N.S.B. EN N.S.N.A.P. Van bevoegde zijde deelt men ons me de dat naar aanleiding van de vergade ring van leden van de vroegere N.S.N.A.P. die Zaterdag in Den Haag heeft plaats gehad, onjuiste voorstellingen in een deel tfhn de pers zijn verschenen. Dr. Van Rap- i pard heeft zich solidair verklaard met de beginselen van de N.S.B. en met» haar politiek, gelijk die nog eens zijn bevestigd in de rede te Utrecht van ir. Mussert van 14 December jl. Dientengevolge heeft dr. Van Rappard Zaterdagavond de leden van ide vroegere N-.S.N.A.P. opgewekt ?ich onder leiding van ir. Mussert te scharen. Dit beteekent echter geenszins een fusie van de N.S.B. en de N.S.N*A,P. Noch in beginsel, noch in het pro- gremma van de N.S.B. is ook maar de geringste wijziging gekomen. j ONWRIKBAAR f In het Oosten is een onwrikbare mu-ir opgericht, waartegen de herhaalde aan- vallen, ondernomen door de bolsjewisti- sche horden, te pletter loopen. In felle koude staan millioenen dappere strijders 1 op waqht en verdedigen de westersehe beschaving tegen de massa's die, op- 5 gezweept door politieke commissarissen, trachten den muur te forceeren en Euro» i pa onder den voet te loopen. In dat Eiiropeeschè front tegen het bolsjewisme staan ook landgenooten, op dat ook ons. land een deel zal zijn en, wat meer zegt, ook deelgenoot zal zijn van het nieuwe Europa, opdat ook óns volk in dat nieuwe Europa een geluk kige toekomst tegemoet zal gaan. Om Wanneer verduisteren? Hedeti (Vrjjdaj): zon onder 18.22. Morgen (Zaterdag) zon op 9.24; zon onder 18.24. Maan op 11.41onder'8.81 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle maan Zondag 1 Februari Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zon dag 15 Februari. Eerste kwar tier Woensdag 23 Februari. dat te" bereiken trotseeren duizenden dappere Nederlandsche kerels nu die fel le koude en zullen zij straks, als het weer lente is, mede oprukken om de rest van Stalin's legerscharen te vernie tigen of terug te werpen tot achter den Oeral. Onwrikbaar staan onze mannen in de barre vlakten in het Oosten en wij hier in Nederland, wat doen wij?- Inderdaad, tienduizenden begrijpen wel ke offers onze mannen daar aan het Oost front brengen, maar er zijn nog honderd duizenden, die geen besef hebben hoé groot die offers zijn en hoe noodzakelijk voor onze toekomst. Het is mogelijk, dat de ouderen onder hen te zeer zijn afgestompt, om "nog eenige liefde voor ons vaderland te voelen. Deze generatie is dan onwrikbaar en het nationaal- socialisipe zal in Nederland gegrondvest worden zonder en ondanks haar. Maar van de jongeren wordt ver wacht, dat zij oyer zooveel idealisme en werkelijkheidszin beschikken, dat zij wel beselfen wat daar: in het Oosten gebeurt. Van hen wordt verwacht, dat hun eer gevoel er tegen in opstand komtnog langer te aarzelen. Van hen wordt ge vraagd hun plicht te doen, mee te helpen een nieuwe toekomst 'voor ons land en volk te bouwen, dus aan te treden in de gelederen van hun kameraden en zieh te melden bij het Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22, 's-Graven hage. BrJsch* bomm*n op oni land Woensdagavond zijn tal van Engelsche vliegtuigen boven ons land verschenen'. Verscheidene plaatsen werden aangeval len. Terwijl de talrijke brand- en brisant bommen op de meeste plaatsen onaan zienlijke schade veoorzaakten, werd een stad Ln het Zuiden des lands zwaar ge troffen. Hier werden door de Engelsen© vliegers volkomen lukraak woonwijken in het centrum der stad aangevallen, waar bij natuurlijk bijna uitsluitend woonhuizen werden getroffen. Onder de burgerbe volking ontstonden vrij groote verliezen aan dooden en gewonden. Voor zoover tot dusver bekend, zijn er 24 dooden, 61 zwaar en 'n'groot aantal licht gewonden Voorts werden nqg 2 personen vermist. In een andere plaats werden enkele woonhuizen vernield. Van de bewoners worden 2 personen vermist, die waar schijnlijk onder de puimhoopen liggen. KUNST EN CULTUUR Het departement van volksvoorlichting en kunsten, afdeeling theater en dans, deelt mede: le. Tooneelstukken, wélke niet indruk zijn verschenen, alsmede voordrachten, liederen, revue's en cabaretnummers moe ten ter goedkeuring in duplo worden in gezonden. Na behandeling wordt een exemplaar - der goedgekeurde stukken, voordrachten, enz. teruggestuurd. '2e. Van alle stukken, voordrachten, ge dichten, enz. moet de naam van den schrijver en van liederen ook de naam van den componist worden vermeld; bij vertalingen of bewerkingen moet ook de naam van den oorspronkelijken schrijver worden opgegeven. 3e. Rederijkerstooneelgezelsehappen en liefhebberij-revué-geie's2happen, zcomede gelegenheids-declamators en liedjeszan gers moeten door bemiddeling van den burgemeester of door het plaatselijk hoofd van politie 8 weken voor den dag der op- of uitvoering hun tekst of repertoire ter keuring door het dramaturgisch bu reau. van het departement van voorlich ting en kunsten inzenden. Beroepsgezelschappen of beroepsdecla mators en cabaretiers of liedjeszangers, evenals schrijvers en uitgevers, kunnen rechtstreeks inzenden. 'Inzendingen, welke niet aan voornoemde voorwaarde voldoen, worden ter zijde gelegd. CHURCHILL VOOR HET LAGERHUiS Kabinetswijziging van da hand g«wez«n Installing van aan i Pacific-road Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Winston Churchill dezë week bij den aanvang van zijn verklaring in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij over den politieken toestand wilde spreken. Hij zei, dat hij de pojtefeuille-kwestie wilde stel len, omdat „het slecht geloopen is met de gebeurtenissen en nog slechter kan loopen". Churchill heeft in het Lagerhuis ver klaard, zoo meldt de Britsche berichten dienst, dat tengevolge van het slechte weer een kleine -belemmering is opgetre den in de leveranties, dfe aan Stalin waren beloofd. Overgaande tot de gevechten in Noor d-A f r Lk a zeide Churchill, dat Rommel tot dusver nog slechts „op het nippertje niet verslagen" was. Na twee en een half jaar oorlóg, aldus Churchill ten aanzien van den veldtocht in Libye verder, is het slechts juist gelukt ons hoofd, boven water te houden. Maar wij beginnen onzen weg te kunnen overzien en het ziet er thans meer dan ooit tevo- ren naar uit, alsof wij- de overwinning zullen bevechten. De Britsche verliezen in Libye, zoo ^rklaarde Churchill verder, bedragen 18.000 man aan dooden, gewon den en gevangenen'. In strijd met hetgeen tot dusver is vastgesteld beweerde hij, dat het grootste deel hiervan Engelschen waren. De Engelsche nederlaag in Noord- Afrika verklaarde Churchill met te zeg gen: „Wanneer wij onze middelen over geheel Oost-Azië versnipperd hadden, zou dat onze ondergang geweest zijn". i Ge«n kabinetswijziging 1 Churchill wees kabinetswijzigingen van de hand. Hij zeide: „Ik ben verantwoor delijk, wanneer zich eenigerlei tekortko mingen voordoen. Waarom zou ik zonde bokken moeten vinden om het geschreeuw van een zeker deel van de Britsche en Australische pers te kalmeer en 7" Churchill noemde zich voorts alleen verantwoordelijk voor de beslissende vraag, welke in het debat ter sprake zal komen, of het besluit gerechtvaardigd was, dat men het oorlogsmaterieel in de eerste plaats zond naar de Sowjetunie, Libye en den Levant, toen er in Oost- Azië nog vrede was. Hij weigerde daar om uitdrukkelijk, Duff Cooper, „voor de wolyen te werpen".' Tén aanzien van den toestand in Oost- Azië verklaarde Churchill, dat de aanval op Pearl Harbor de Amerikaansche Paci- fic-vloot „voorloopig heeft lam geslagen", zoodat de suprematie in den Stillen Oce- - aan en den Maleischen Archipel Van de Vereenigde Staten en Engeland is over gegaan op J a p a n. Hij voorspelde, dat de Japansche meerderheid ter zee lang ge noeg zou duren om het Japan mogelijk te maken, al zijn tegenstanders talrijke zwa re en smartelijke verliezen toe te bren gen. Wanneer wij echter zouden kunnen volhouden, aldus meende Churchill, zou de verhouding weer omkeeren. Singapore zal tot den iaatsten duim gronds door de Britsche, Australische én Britsch-ln- dische strijdkrachten verdedigd worden. Een Pacdic-raad Aan het ^slot van zijn rede in het Lagerhuis heeft Churchill maatregelen -aangekondigd tot het instellen van een „Pacific-raad". Het staat nog niet vast, aldus zeide hij, of deze raad te Londen of te Washington zal vergaderen. Austra lië en Nieuw-Zeeland hebben zich uit gesproken voor Washington. De Britsche regeering heeft zich accoord verklaard met het verlangen van Australië en Nieuw-Zeeland, die bij het vaststellen van de politiek gehoord wenschen te wordem. Overigens treffen Engeland en de Vereenigde Staten talrijke maatregelen tot het vergroeien van de veiligheid van Australië en Nieuw-Zeeland en tot het zenden van versterkingen aan wapens en uitrusting. Er kan geen sprake van zijn, dat men den oorlog in den Stillen. Oceaan als een operatie van den tweeden rang beschouwt,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1