radionieuws marktberichten i rechtzaken Godidl«nillfl« uitz.ndlng«n in d. w..k v.n 25 t/m. 31 J.nu.rl Vrijdag 30 Januari. 10-10.15 uur, Hilversum II, Morgen- wijding. 1 16—16.20 uur, Hilversum I, Biibel]®zm2 door Ds. R. J.'Aalberts, em. Prejjlkant te Hilversum. Tr 22.1022.15 uur, hilversum ii, avond- wijding. Zaterdag M Januari 10—10.15 uur, Hilversum II, Morgen- W16—16.20 uur, Hilversum I, Bijbellezing door Ds. H. O. Molenaar te Halfweg- 22.10—22.15 uur, Hilversum II, Avond wijding. - lnt*re««ant* grepen uit het prograWima van den dag Vrydag 30 Januari Ernstige muziek. Van 20—21.05 uur, Hilversum II, brengt het koor „Excelsior" uit "den Haag, o.l.v. Anton van der Ho?5t, gedeelten uit: „Les Béatitudes" van César Franck ten ge- hoore. Van 14—16 uur, Hilversum I, concer teert de Arnhemsdie Orkest- Vereeni- ging. Uitgevoerd wordt een suite voor sopraan en orkest van Johanna Borde- wijk Roopman. De solo wordt gezongen door Irma Timmerman. Maria Stroo speelt een onbekend pianoconcert van Mozart K.V. 452. Betty Smit, sopraan en Frans v. d. Ven, bariton, zingen, aan den vleugel begeleid door Fred Boshart, duetten van een 17 den eeuwschen Italdaanschen com ponist Alessandro Stradella en van G- F. Handel (17.45 uur, Hilversum I). Reportages: In de rubriek „Het gordijn gaat open" wordt van 19.45—20 uur, Hilversum TI, de nieuwste film van deze week be sproken. Voor de rijpere jeugd. Vandaag is van 16.30—17 'uur, Hilver sum II, de jeugd vain de Middelbare school aan het woord over het onder-< werp: „Wat doen wij in onze vrije tijd" Sport: Van 18.10—18.30 uur, Hilversum I, wordt een beschouwing gegeven over de ko mende sportgebeurtenissen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Bruigom «tal aan Ito* De politie te Delf t heeft den achttien- jarigen V. aangehouden wegens diefstal *Van een koe. De jongeman legde een bekentenis af. Hij vertelde tevens, (lat hij bruidegom was en .geld noodig had voor zijn uitzet. Daarom had hij de koe gestolen. (ANP) Ged«*»k d»n vogalu I Ik weet het, 'tis in dezen tijd moei lijk, maar wanneer ieder dagelijks ieis .afzondert, is al veel gewonnen. Vroeger ontwaarde men vele menschen dié den vogels iets ten beste gaven, thans is dit uit. vandaar de zeer buitengewone tam heid der vogels, -die thans reeds groot gebrek lijden. De meeuwen verschijnen in de tuinen, hetgeen ten mijnent nog nooit is ge schied. Nu is de winter nauwelijks be gonnen. Waar moet dat heen in 'de volgende maanden als weer ijs en sneeuw water en grond versperren! Zoo ge nog wat brood kunt missen, snijdt dit zoo klein mogelijk, aangezien het na eenige uren te hard is om door de vogels te worden yerwerkt. <A> W 't Is noodig, dat een mensch een standaard heeft, Waarnaar hij op kan zien, waarvoor hij leeft Feuilleton Verkoop van broad De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft, in ver band met de huidige omstandigheden, toegestaan, dat in afwijking van de Ar beidswet, van heden tot en met Zater dag 7 Februari a.s, brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigien dag gebakken ,of opgewarmd is, van 7 uu? 's morgens af uit het gebouw met aan- hoorigheden, waarin zich de broodbak kerij bevindt, wordt vervoerd. Dit brood mag van halfacht af worden verkocht of afgeleverd. G*sl pt en verdronken Een 18-jarige jongeman uit Monniken dam vond den verdrinkingsdood in 'liet Binnen-IJ te Amsterdam, toen hij poogde om nog op de van de De Ruy- terkade juist afvarende IJ-pont te sprin gen, Door de gladheid mislukte-de sprong' en de ongelukkige verdween in het mef stukken ijs overdekte water. De sterke (stroom sleurde den jongen naar de diepte en alle reddingspogingen waren ver- geefseh. Het lijk werd Tater door de havenpolitie opgehaald. Oud* man v*rbrand In den nacht van Zaterdag op Zondag is er brand ontstaan in een pand aan de Kalkhaven te Go.rinchem, bewoond door de wed. Den Besten, met negen kinderen en den 74-jarigen vader G van Stenis. Te vier uur heeft een der kinderen rook bemerkt en zijn moeder gewekt. Toen bleek, dat beneden in de kamer van den. ouden vader brand was uitge broken. Daar bleek niets meer ,te redden. De vader was reeds verbrand. i^nrtinq op v*rdt«n«t*n voor dan ilaun De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken maakt bekend, dat hij, gelet op de buitengewone om standigheden, aanleiding heeft gevonden goed te keuren, dat alle verdiensten, verband houdende met werkzaamheden, welke buitenshuis worden verricht uitsluitend gedurende de huidige sneeuw- periode bij- de berekening van den steun niet v"oor 2/8, maar slechts voor 1/3 behoeven te worden gekort. 74000 sigaren gastolen Vorige week hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot een sigarenfabriek aan het Merwedekanaal te Utrecht. De in brekers hebben kans gezien een partij sigaren van 74.000 stuks, benevens een partijtje^ onbewerkte tabak ter gezamen lijke waarde Tvan f7000 te stelen. „Verdwaald*" oo*d*ren Van de zijde der Nederlandsche Spoor wegen was de aandacht der Rodegraaf- sehe politie er op gevestigd, dat er den laatsten tijd aan het station aldaar be- j langrijke hoeveelheden goederen, die aan de Spoorwegen ter verzending waren toe- vertrouwd, in verkeerde handen moesten geraken. j Merkwaardigerwijze betrof het hier geen voor Bodegraven bestemde góede ren, die niet aan de geadresseerden wer den afgeleverd, maar goederen, dié bijv. van Maastricht naar Den Haag moesten worden vervoerd, dus in het geheel niet in Bodegraven behoorden aan te komen De eigenlijke oorzaak van dit „verdwa len" moest te Gouda liggen, waar zich het groupagekantoor van den vrachtgoe derendienst bevindt, en waar de pakket ten vóór de verschillende, onder Gouda behoorende stations, worden verzameld, en gesorteerd. Daar moest men kans hebben gezien de pakketten in denver keerden wagon, welke dus naar Bode graven ging, te plaatsen en op dit station was er dan wel iemand, die zich er over ontfermde.* De opzet was bijzonder listig en het heeft wel eenigen tijd ge- duurd vóór de spoorweginstanties had- j den uitgevonden, wpar zich het lek bé- vond. De-politie is er tenslotte in geslaagd de samenzweerders op heeterdaad te be trappen. Er werd een inval gedaan bij een expediteur, bij wien een geheele Koman van Christel Broehl-Delhaes 54 Nadruk verboden Erich Kyber was aanvankelijk door zijn moeder met bittere verwijten over laden. Woorden als v,zijn geluk met voe-, ten treden", „zijn carrière vernietigen" en „gebrek aan karakter te hebben ge toond';' keerden, daarbij telkens terug. Het was wel zeer hard door zijn eigen altijd zorgzame moeder met dergelijke vernietigende verwijten te .worden over laden en niet de waarheid te mogen zeggen. Maar Erich bleef zwijgen. Hij vond er zelfs langzamerhand een zekere bittere voldoening in zijn vrijheid en zelf standigheid door zulke zware offers te kunnen koopen. Geleidelijk echter werd zijn moeder wat kalmer. Zich moeizaam beheerschend, trachtte zij achter zijn ge heim te komen. Zeg het me toch, jongen! Wat is er dan gebeurd? Wié^ heeft je het hoofd op hol gebracht, dat je zoo ondoordacht kon bandelen? Spreek toch, jongen! Wie kan het nu beter met je meenen dan je móeder? Maar Erich klemcle zijn lippen opeen, Schudde zijn hoofd en ging weg. Zijn zwijgzaamheid boezemde haar schrik in. Zit het zoo diep? vroeg ze en ze huiverde bij de gedachte, dat een nietswaardige vrouw hem in haar .netten kon hebben verstrikt. Erich zelf zou hebben kunnen lachen ■om deze dwaze vermoedens, maar het bezorgde gezicht van zijn moeder ging hem aan het hart. Daarom zei hij slechts Je behoeft je niet in het minst ongerust te maken, moeder! Ik weet heusch wel, wat ik doe! Maar zij betwijfelde het wel in zeer ernstige mate. Hij was altijd niet alleen een dweper, maar ook een driftkop ge weest en met deze zelfde eigenschappen was hij tot een man gerijpt. Onbezonnen daden waren bij hem altijd te vreezen.., In (deze dagen vond een merkwaardige brief zijn weg naar Capri. op welk zon overgoten eiland een mensch een laat sten droom doorleefde. Braubach had nog nooit een vrouw als Johanne ontmoet. Er zijn vrouwen, ook zeer hoogstaande, die zidhzelf in een korten geluksroes kunnen verliezen: Jo hanne Gahl doorleefde alles met zeld zame intensiviteit, maar haar geheele wezen schonk zij blijkbaar alleen aan menschen, die zij lief had.... partij van diefstal afkomstige goederen, o.a. vet, levensmiddelen, rookartikelen enz. werd aangetroffen en die bekende, dat «leze uit de verdwenen pakketten afkomstig «teren. Behalve deze expedi- teur zijn nog andere personen gearres teerd, waaronder twee arbeiders van de Spoorwegen. ■*- .AMSTERDAM, |26 Jan. Binnenl. granen (boerennoteeringen C klasse). Witte tar we fl3,.41; roode tarwe f 13.41, roggle f 12.91; Chevaliergerst f 12.06; Winter- gerst f 11.66; Haver f 9.68; Duiveboonen f 14.80; Paardebponen f 14.80; Br. Bqonen f21.55; Groene Erwten f 14.42; Vale Erw ten ft8.05; Koolzaad f 18.75; alles per 10(^ kg., exclusief zak. ROTTERDAM,) 26 Jan. Vlas. *Beurs) .Aanvoer 300 kg. blauw f 1 1.40; 1200 lig. Holl. gepl f 1—1.45. Op het land is nóg steeds flinke han del. De vlasaanvoer ter beurze was klein. *Ook hel beursbezoek was uiterst gering. nvasBsa DENKT U DAT HEUSCH Denkt u ,nu heusch, dat, wanneer het Sowjetleger er in geslaagd zou zijn den opmarsch tegen Europa in te zetten en daarbij het Duitsche leger overrompeld had, dat Staliais horden bij onze grenzen halt gemaakt hadden? Dienktt u heusch, dat zij ons land onge moeid gelaiten hadden, terwijl zij in het Oosten kerk en kruis vernietigd hadden? DenJkt u heusch?....' Natuurlijk denkt u dat niet Maar ligt daar dan niet in opgesloten, dat u zich aan de zijde moet scharen van die mannen, die thans met de Ga penen in de vuist het' Sowjet-monster den kop afhakken, en zoo Europa voor zijn ondergang bewaren? Immers, zij beschermen ook uw huis en haard. Daarom as het uw plicht deze menschen, wanneer zij het slachtoffer van hun frianmoedigen inzet worden, en gewond raken, te helpen, Nederland' heeft deze plicht begrepen en zendt een hulp expeditie: de Nederlawdsche ambulance. Zij verdient uw sympathie en waar- deering. Steunt haar naar uw vermogen en stort uw bijdrage, iets meer dan; u kunt mis sen', op -girorekening 8-7-è-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. M shandaling Te Utrecht stond voor den vrederechter terecht de 22-jarige kraanmachinist T. F.. Lakerveld uit Wilnis, terzake van belee- diging van een bepaalde groep van de bevolking en mishandeling van een N.S.B. lid te Vinkeveen op 6 Juli van het vorige jaar. Aldaar heeft 'Verd. den nat.-socialist zoodanig mishandeld, dat deze spoedig^ bewusteloos geraakte en naar later bleek een hersenschudding had op geloop en. De vrouw van den N.S.B.-er kwam al gillende aanloopen, trachtte haar man te .bevrij den, doch dat gelukte haar .niet. Verd. bleef den bewustelooze slaan en schop pen en gaf en passant ook de vrouw nog" een f linken trap. - De officier van justitie requireerae een gevangenisstraf voor' den tijd van acht maanden. De vrederechter vónd dit ook een ernstige mishandeling en veroordeel de L. tot 4 maanden gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de 30-jarige monteur C. L. Reitsma, thans werkzaam op het hoofdkwartier van de N.S.B., ter zake van mishandeling van een 12-jarigen jongen in Juni 1941. "De officier van justitie meende dat het nooit <2p den weg van een gewonen N.S.B.-er mag liggen om eigenmachtig op te treeën. Spr. requireerde een geld boete van 15 gulden subs. 10 dagen'. De vrederechter zeide, dat verdachte zich bemoeid heeft met dingen waar hij niets mee te maken had. Het vonnis luidde conform den eisch 15 gulden subs. 10 dagen hechtenis. Voedzame gerechten van gezonde samenstelling "Alle huisvrouwen hopen in stilte, dat 4) voor |iet einde van dezen winter nog eenige keeren- in de gelegenheid worden gesteld, om erwten of boonen te koopen. De behoefte daaraan is niet denkbeeldig, omdat peulvruchten een te kort aan vleesch, brood en aardappelen aanvullen,. De meeste soorten bevatten veel koolhydraten, veel eiwit en weinig vet, alleen sojaboonen en arachide-noot- jes of pinda's zijn vetrijker. De meest gevraagde boon en-soorten zijn bruine boonen, witte boonen, capucijners en groene erwten en dan in den vorfti van spliterwten om hiervan soep te koken Er bestaan echter nog vele andere soor ten boonen en erwten, met even hooge voedingswaarde en even goeden smaak. Het zou dus zeer conservatief zijn, deze minder bekende soorten te- negeeren. Hiermee schaadt mei^ zich zelf en zijn gezin. Naar wij vernamen, heeft de Nederl. Akkerbouwcentrale een- groot quantum z.g.n. „schokkers" beschikbaar gesteld. Een vrij .onbekende erwtensoort in ons land, hoewel zij hiér verbouwd wordt en voorheen in groote partijen naar Enge land ging. j i li Erwtenpannenkoftkcrs (4 stuks) 250 dr. groene erwten, _150 gr. gekookte aardappelen, 1 ui of prei, zout, (peper), (nootmuskaat), 40 gr. vet of boter. De erwten gaar koken (zie een vorig bericht) fijn maken en vermengen, met de fijn ge snipperde ui of prei, zout, peper, noot muskaat. De massa met wat erwtenwater smeuig makén. Wat boter of vet in een koekepan lichtbruiif laten worden, het beslag er in leggen, den koek aan één zijde bruin bakken, een deksel *op de pan leggen en deze omkeeren, zöodat de koek andersom komt te liggen. Op-» nieuw een stukje boter in de pan smelten, de koek er in laten glijden en aan de tweede zijde bruin bakken. Van de over gebleven boter en het erwtennat een brui ne saus maken. Bruino saus 40 gr. boter of minder, 40 gr. bloem, 1/2 liter erwtennat, een half uitje, peper en zout. In de boter de 'fijngesnipperde ui .(of prei) liehtbruinbakken. De bloem toevolgen en blijven roeren tot het meng sel gelijkmatig van kleur is. Het erwten nat toèyoegen, even lateh doorkoken en de saus afmaken met peper en zout. Wintervoeten en hun BEHANDELING Velen worden in deze dagen geplaagd door wintervoeten. Misschien kunnen zij hun voordeel doen met dp volgende uit eenzetting, welke Dr. P. H. van der Hoog in ,,Het Vaderland" geeft:' Wintervoeten ontstaan door een be paalde reactie van de bloedvaten van de huid op matige koude en het is dus een ander proces dan dat, hetwelk b.v. bij bevriezing door .zeer lage tem peratuur plaats vindt. Bij bevriezing wordt de geheele huid bloedarm, bij winterhanden en wintervoeten worden al- leen de opperste lagen van de huid' bloedarm, terwijl de lagen daaronder met langzaam stroomend bloed over- vuld zijn. Door die slechte bloedcircu-. latie treedt vochtuittreding in de weef sels op, waardoor bindweefsels afster ven, die op hun beurt weer. tot' ont steking aanleiding geven. Hiefxïoor ont- staan de zwelling, de pijn bij druk en jeuk. Een eigenaardig verschijnsel is, dat in de koude al die klachten minder zijn, terwijl ze juist verergeren zoodra de wintervoeten aan warmte worden bloot gesteld. Dit komt omdat in de koude ook de dieper gelegen bloedvaten sa mentrekken, wat aan het ontstekings proces tfen goede komt. De behandeling bestaat hierin dat men tracht om te zetten in pen actieven bloedrijkdom'en dat men. derhalve begint de spieren van de bloed vaatjes uit de oppervlakkige lagen van de huid, die krampachtig zijn samenge trokken, te verlammen. Verder zal men nooit mogen masseeren zoolang er nog pijnlijkheid bij druk ont staat. Dat wordt dikwijls vergeten. Het eerste kan me.n bereiken door zeer heete en langdurige voetbaden te gebruiken, afgewisseld met een korte onderdompe ling in koud water, (b.v, telkens twee minutem in heet, vijf seconden in koud water). Is de pijn I5ij druk geheel weg dan kan men tot massage overgaan om het lichte eczeem, dat door den ver traagden bloedstroom was opgetreden, weer te doen verdwijnen. - Tenslotte kan door disthermietbehande- ling. .afgewisseld, met hoogtezonbestra- lingen, het lijden geheel tot genezing worden gebracht. In de lichtere gevallen van winter voeten, zoolang deze niet open zijn, kan men veel baat vinden bij het inpen- seelen der pijnlijke plaatsen driemaal daags met een 10 procent monochloor- benzoloplossing in alcohol. Men mag nooit vergeten dat de beste vorm van n. ii sage om de bloedcirculatie te Te- vorderen een flinke wandeling is, ge daan met goedzittend1 schoeisel, waarin warme inlegzool en met poreuze wol len kousen aan". Johanne had,— en dit was. ook wel niet anders mogelijk zeêr veel over Braubach nagedacht. Met het fijne in stinct van de vrouw voelde ze, dat hij haar meer dan louter vriendschap toe droeg en zij igaf zich rekenschap van het gevoel, dat zij daartegenover stelde. Vaalt was Rupert .Braubach haar zoo lief, heerschte er .tusschen hen beiden Seen zoo "volkomen '.harmonie, dat zij zich aan zijn sterke gevoelens zou hebben willen overgeven, maar steeds meer ging zij tenslotte beseffen, dat zij voor een verbintenis met dezen grooten, volkomen ontwikkelden en tot volle rijpheid ge komen man nietoud genoeg was. Haar natuur verzette er zich tegen slechts door weelde en goedheid te worden om ringd; zij moest worstelen en strijden, zichzelf trachten te handhaven en niet anderen een weg voor haar laten banen. Ze vergeleek den blonden, vooruitstre- venden doorzetter, Erich Kyber, met den ervaren, wilskrachtiger groot-industrieel, Rupert Braubach en deze vergelijking viel ten gunste van Erich uit. Braubach genoot haar groote, oprechte bewohde- ring: Erich Kyber dat besefte ze nu had ze lief. Waarom had ze niet om hem gestre den? Waarom "had ze hem aan dat domme kind-, dat niet de minste rechten op hem kon doen gelden, overgelaten? Ze behoefde immers slechts een „vinger MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH donr d Th. R 'tman (Nnflruk verboden} 101. Twintig minuten later stonden ze met z'n drieën: meneer Pimpelmans, de agent en Knol, voor den commissaris1 van politie. „Hij heeft m'n stier willen stelen!" zei Knol. „Mijnheer de com missaris!", zei meneer Pimpelmans, „neem me jdeze grove taal niet kwalijk, maar hij liegt. Die stier is een zenuwpatiënt en hoort op de openbare weg niet thuis, en die man is zelf ook eqjj zenuwpatiënt 102. Pof! ',Dét liet Knol zich niet zeg gen, -en voordat de anderen er ver- .dacht ;0p waren,gaf 'hij meneer Pim pelmans een opstopper voor het eenige goeie oog, dat deze nog overhad. I^u waren allebei de oogën blauw en was het evenwicht hersteld. „Mijnheer de com missaris!" fiep meneer Pimpelmans uit, „zegt u nou zelf: zie ik er uit als! iemand, die stieren steelt?" uit te steken, om hem tot haar terug te brengen. Onzin 1 In zijn eigen belang en voor zijn eigen geluk had ze hem vrij gegeven; zoozeer had ze hem dus altijd al lief gehad. En nu kwam deze hoogst merkwaardige brief midden in de bezonnen stilte van het vredige Capri. Hij was afkomstig van Hermine, wier burgerlijk fatsoen in verzet kwam tegen het ontstellende nieuws, dat' ook haar ter - core was gekomen Je prentbriefkaarten openbaren een sprookjesland. Ik benijd je en ben blij, dat het je zoo goed gaat. Maar is het niet mogelijk een dergelijk schandaal te ver mijden als dat, waartoe je onbegrijpelijke gedragingen aanleiding geven? Hoe kan jij,, mijn lieve, trotsehe Jo nu met een getrouwd man op reis gaan? De geheele - stad is er vol van! Misschien is er 1 bij jou werkelijk sprake van liefde voor dien meneer Braubach," hetgeen ik me zou kunnen begrijpen, maar ook in dat geval is dc weg, dien jullie nu bewande- I len, "niet de juiste. Zijn vrouw vertelt j aan iedereen, die het hooren wil, dat hij j haar in allen ernst heeft verzocht in een j scheiding toe te stemmen, maar zij denkt j er niet aan dat verzoek in te willigen, j Ze heeft een bekende advocaat uit Berlijn laten overkomen. Hij woont al een paar dagen in „Bellevue" en confereert dage lijks mei zijn cliënte. Naar verluidt, zal ook de Jongen tegen cfen vader moeten geteigen.... Tot zoover 'las Johanne. De 'zwarte, haastig neergeschreven letters dansten haar voor de oogen. Dat alles, wat zij daar las, was 'eenvoudig monsterachtig, Misschien droomde ze het alleen maar. Het stond er heelemaal niet. Met moeite, dwong ze zich den brief ten einde te lezen. Tenslotte stond daar hog: Erich Kyber doet overigens niet voor je onder. Ook hij heeft zijn schan* daaltje, waarmee -ée stad zich in al even ruime mate bezig houdt. Men zegt, dat de dochter van den burgemeester hun geheime verloving heeft verbroken, om- dat hij haar op een of, andere manier heeft bedrogen. Eigenaardig, maar dat komit.mij zeer onwaarschijnlijk voor. Daar zal wel iets anders tusschen zitten. Kyber neemt 'me alles veel te kalm op. Als hij inderdaad schuld had, zou hij zich stellig veel meer verdedigen, maar hij doet hel voorkomen, of hij met alles accoord gaat. Wie weet, heeft hij werkelijk een groote liefde getöhd en laat hij daarom al die aantijgingen en lasterpraatjes rus tig over zijn kant gaan. Ik kan nog steeds niet gelooven, dat die groote jon gen in st£at is te huichelen. En het is in deze leugenachtige wereld toch helaas zoo noodig, dat men op z'n tijd weet te huichelen (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2