ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 29 JANUARI 1942 OPüENO! ZIERIKZEESCHE COURAHT SOVJETS OP DE KRIM TERUGGEDREVEN ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 1/1.60, elder$ 'J 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp, 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag. uw gggaarifeBBBmem 1797 - 1889 - Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Schnith. B 94, Tel. 32 Qironö. 137677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14845 ADVBRTHNTIHS! Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. SUCCESSEN VOOR LENINGRAD MALTA VOORTDUREND BESTOOKT Britsche vfootformatl* aangevallen Da buit In Noerd-Ahïka Kruiser In ds Middel). Zee getroffed Het opperbevel der Weermacht maakte Maandag bekend: In het Oosten voortdurende ge vechten. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht ten Westen van Pembroke een vrij groote vrachtboot met bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij ver loren geacht kan worden. Andere nachtelijke aanvallen der lucht macht waren gericht op een haven aan de Zuidwestkust van 't (eiland. In Noord—Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche formaties den verslagen tegenstander achtervolgd en hem in nieuwe gevechten nieuwe zware verliezen aan men- schen en materieel berokkend. - Alleen reeds gisteren werden 96 tanks, 38 stukken geschut en om vangrijk ander oorlogstuig buitge maakt of vernietigd. In de Middellanidsehe Zee heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Tobroek een Brit sche vlootformatie tot stilleggen gedwongen en voltreffers op een lichten kruiser geplaatst. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvlieg tuigen overdag op het vliegveld Haifa op het eiland Malta werden bommen op hangars en tusschen geparkeerde vliegtuigen geplaatst. Duitsche jagers schoten hierbij m luchtgevechten zonder eigen ver liezen 8 Britsche vliegtuigen neer. Het opperbevel van de weer macht deelde Woensdag mede: De aan de Zuidkust van d e Krim gelande groepen vijandelijke strijd krachten zijn in gevechten van ver- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA scheidene dagen teruggeworpen en met uitzondering van slechts kleine resten vernietigd. Op talrijke plaat sen van het Oostelijk front hebben de Duitsche troepen met succes plaatselijke aanvallen ten uitvoer gelegd. Tanks, kanonnen en ander oorlogstuig werden buitgemaakt of vernietigd. Voor Leningrad hebben formaties van de Waffen-SS, bij een' actie van stoottroepen, 58vij andelijke kazematten en gevechts- stellimgen vernietigd. Het luehtwa- pen heeft doeltreffende aanvallen gericht op troepenbewegingen, x.a- vitailleringskolonnes, spoortreinen en luehtsteunpunten der bolsjewie ken. In Noord-Afrika wederzijd- sehe verkemmgsaetiviteit Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben barak kenkampen en concentraties van vrachtauto's der Britten in Noord Cyrenaïca gebombardeerd. Overdag en des nachts uitgevoerde aanval len van Duitsche gevechtsvliegers waren gericht op haveninstallatie op het eilahd Malta. Voltreffers met* bommen van zwaar eir het allerzwaartse kaliber richtten voor al op de staatswerf schade aan. Bij het afweren van een aanval van Britsche bommenwerpers op Duitsich gebied in den nacht van 26 op 27 Jan., heeft een eskader nachtjagersr— onder leiding van kapitein Lent en van den le luit, zur Lippe—Wiesenfeid zijn 100e vliegtuig neergeschoten. ltallaanscbweermachtsbericht Êngelsche pantsertroepen lijden groot* verliezen Het Itaiiaansehe weermachtsbericht van Maandag luidt: De in het gebied ten N.O. van Ageda- bia opereerende gemotoriseerde en pant serstrijdkrachten der As hebben Zondag" sterke Engelsehe pantserformaties aan gevallen en haar' zware verliezen toe gebracht 38 kanonnen en 96 tanks en pantserauto's, onder welke eenige van het nieuwste Amerika ansche- type, 13 vliegtuigen, een groot aantal vracht- auto's en zeer groote hoeveelheden mu nitie en oorlogsmaterieel werden, naar wordt geconstateerd op dezen zegevie renden dag vernield of buitgemaakt De nederlaag van den tegenstander, welker omvang nog schijnt toe te ne-" men, heeft onzen afdeelingen uiterst ge ringe verliezen gekost. De vijandelijke verliezen bedragen van 21 tot 25 Jan. totaal 118 stukken "(geschut, 239 tanks en pantserauto's, 28 vliegtuigen, ripm düizend- gevangenen en oorlogstuig, zoo als vrachtauto's, in zeer groote hoeveel heid. Zware zandstormen hebben hét Itaii aansehe en het Duitsche luchtwapen ver hinderd den landstrijdkrachten hun op de vorige dagen verleende hulp ten -deel te doen vallen. Een Hurricane werd neer geschoten. Drie van onze toestellen zijn niet op hun steunpunt teruggekeerd. Een nieuw groot convooi, is, ondanks felle en nadrukkelijke tegenactie van den vijand, in Libye aangekomen. Een der talrijke schepen van het convooi werd getroffen en ging vervolgens onder. Het schip had troepen aan boord, die bijna allen op in convooi varende torpedoboot- jagers zijn overgenomen, en die even eens op de plaats van bestemming zijn aangekomen. De andere schepen en de convoyeerende vaartuigen hebben niet de minste schade bekomen. .Een van onze duikbooten is niet op haar steunpunt teruggekeerd. De doelen op Malta zijn met bommen van elk kaliber aangevallen; er ontston den groote branden en aanzienlijke ver nielingen. Het Ital. hoofdkwartier maakte Woens dag het volgende bekend Aan het front in Cyrenaïca hebben dï Duitsch-Italiaansche pantserdivisies giste ren het contact (gehandhaafd met de vij andelijke strijdkrachten, die zich op den terugtocht bevinden en door dé -lucht macht gebombardeerd en met schietwa- pens werden aangevallen. De door den vijand in' den loop der gevechten geleden verliezen zijn volgens de nieuwste cijfers gestegen tot 127 stukken geschut, 283 tanks van allerlei slag, 28 vliegtuigen, behalve die, welke door de luchtmacht waren vernietigd, benevens 563 vracht- auto's. Duitsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een Engelsch konvooi ten Oosten van Malta en een voltreffer geplaatst op een schip van 5000 ton, benevens op een torpedojager. De ha ven. van La Vaietta en de vliegvelden van het eiland Malta werden eveneemjs herhaaldelijk 'door bommen van middel baar en zwaar, kaliber getroffen. DE STRIJD TEGEN DE SOVJETS ziet men te Berlijn kalm tegemoet Van Sowjet-2ijde zijn berichten gepu bliceerd over een bolsjewistische over winning in den sector tusschen Cholm en Toropets, aldus meldt het A.N.P. uit Ber lijn. In bevoegde kingen der Duitsche hoofdstad worden deze berichten be schouwd als een nieuw bewijs, dat het Sowjet-commando niet in staat is ge weest uit het verloop van de gevechten in den zomer en den herfst de juiste conclusies te trekken. Men gaat zelfs in Berlijn zoo ver, dat men deze nieuwe overwinningsberichten der bolsjewisten in terpreteert als' een tee ken te meer, dat het Sowj et-commando nog steeds geen overzicht heeft over het geheele front, laat staan over den totalen oorlogstoe stand of dat de Sow jet-legerleiding nog steeds niet haar wil heeft kunnen door zetten tegenover de zuiver politieke doel matigheidsoverweging van het propagan- da-apparaat te Samara. Te Berlijn ziet men meer dan ooit de gebeurtenissen aan dé fronten, in het bijzonder in het Oosten, kalm tegemoet. Van militaire zijde wordt geconstateerd, dat de toestand aan het Oostelijk front een toestand is, die door de Duitsche militaire leiding systematisch tot stand is gebracht. De bolsjewisten hebben tot dsuver ondanks de door hun propaganda geuite bewering van het tegendeel, op geen enkel punt van het front een groo- ten aanval" trachten te ondernemen, wan neer men daaronder verstaat het in den strijd werpen van verscheidene legers in een bepaalden sector van het front, met de bedoeling door de strijdkrachten van deu tegenstander heen te breken en het vijandelijke front dan aan de flanken op te Tollen. DE OORLOG IN OOST-AZIË Strategische punten op 'Malakka bezet Naar Domei meldt, zijn de strategische belangrijke plaatsen Ayer Itam en Kloe- ang in het- centrum van Zuid-Malakka door de Japanners ingenomen. _De laatste berichten van het front op Malakka melden, dat die vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten in de om geving van Kelang groote vorderingen maakt en dat de Japanners 'in dezen sec tor-snel oprukken. De aan de Westkust optrekkende troe pen staan in de buurt van Seniggarang, 15 km ten Oosten van Batoe Pahat. Volgens een Reuterbericht wordt van Engelsehe zijde; officieel bevestigd, dat de Japanners Batoe Pahat hebben bezet. Militair* installaties ta Singapore' vernield Volgens de laatste berichten van het front naderen de vermetigingsigeveehteh tegen ongeveer 15.000 Britsch-Indiërs, Australiërs en Ettgelschen ten Zuiden van Klang op Malakka hun einde. Deelen van den verslagen vijand trekken, achtervolgd door Japansche gemotoriseerde eenhe den:, terug op J ah o re-B aroe. De Ja pansche luchtmacht bombardeert de we gen, waarlangs de vijand terugtrekt, en de vesting Singapore. Naar verluidt is de belangrijke plaats Mersiing "San de Oostkust van Maiaikka door de Japansche troepen bezet. Naar uit een gepubliceerde overzicht van het Jap ansche hoofdkwartier over de periode van 15 tot 23 Januari nog blijkt, heeft de luchtmacht van het Ja pansche leger sinds 15 Januari Singapore met groote formaties bommenwerpers en jagers herhaalde malen zeer hevig aan gevallen en belangrijke militaire instal laties in het centrum- der stad grondig Vernield. In tonaal werden op Singapore door de luchtmacht van. het leger sedert het uitbreken van den oorlog 28. aan vallen1 Thailand trekt-ten strijd* De plaatsvervangende minister van bui- tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat Thailand Engeland en den Ver. Staten den oorlog heeft verklaard. Onmiddellijk na de oorlogsverklaring! is aan het Thailandsche leger, dat se dert meer dan een maand tezamen met het Japansche leger de grens verde digt, bevel tot oprukken gegeven. Het Thailandsche leger is op 25 Jan. des* middags door zijn opmarsch op Birmeesch gebied het offensief begonnen. De Bangkok Chronicle meldt, dat de Chineesche bevolkingsgroep in Thailand steeds nauwer met de regeering samen werkt. (De Chineesche kamer van koop handel ite Bangkok heeft onder de Chi neesche bewoners een inzamelleg gehou den, die 100.000 tiekal heeft opgebracht. Dit- bedrag heeft zij ter ^schikking, van de Thailanclsche regeering gesteld als" blijk van steun aan de politiek der re geering. De Japansche bladen kenschetsen een stemmig de Thailandsche oorlogsverkla ring ,aan de Anglo-Amerikaansché mo gendheden als een „dapper en conse quent besluit". Naar in Tokio verluidt, zouden 100.000 man Thailandsche troepen aan de Thai landsche grens zijn samengetrokken. Hun optreden, zoo zegt men, zal van beslis- senden invloed op den toestand in Birma zijn. DIJXHOORN EN TERMIJTELEN IN AMERIKA Besprekingen over oorlog in den Pacific De chef van den marinestaf in Ned.- Indië, schout-bij-nacht Termijtelen, en de minister v. defensie Dijxhoorn, zijn vol gens een bericht in den „Westdeutscher Beobachter" in de Ver. Staten aange komen. VolgensReuter zullen zij bespre kingen voeren over den oorlog in den Stillen Oceaan. Van (Officieele zijde te Batavia wordt in dit verband gemeld, det men zich daar thans ook" bewust is van het acute gevaar, dat het rijke koloniale gebied ^©dreigt, nadat de heerschappij over den noordelijken arm van Celebes In een oogwenk verloren ging. Door de bezet ting van de Minahassa, aldus deelde de Nederlandsche woordvoerder mede, hebben (dé Japanners een steunpunt ge kregen, dat nog slechts 650 KM ver wijderd is van het vlóotstation Ambön, dat een rol van doorslaggevende be- teekenis moet spelen bij de verdediging van geheel Ned.-Indië. Op de vraag van een Amerikaanschen journalist, hoe men van Nederlandsche zijde het snelle verlies van de Mina hassa verklaarde, antwoordde de voord- voerder ,te Batavia, dat dit een gevolg was van de „bekende bliksem-oorlog"- methoden, welke de Japanners hier met succes hadden toegepast. De ondersteu ning van de Nederlandsche troepen door luchtstrijdkrachten, aldus besloot de woordvoerder, was volkpmen onvoldoen de. en men kon daarom van de mili taire leiders niet verwachten, dat zij zoo ver uit elkaar liggende posities on- beperkten tijd zouden behouden. Dr. Ir. G.'L. F. PHILIPS OVERLEDEN Grondlegger van het Philips-concern In den ouderdom van ruim 83 ^aar is te 's-Gravenhage overleden dr. ir. Ge rard L. F. Philips, de grondlegger van het Philipsconcern. De overledene werfd op( 9 October 1858 té Zaltbommel geboren. Nadat hij in 1883 te Delft het diploma had behaald', ging ir. Philips zich toeleggen op den jongsten tak dertechniek, n.l. de elee- tro-teehniek. Hij vertoefde hiertoe lan gen tijd te Glasgow, waar hij o.m. ge? legenheid vond, in het laboratorium van den grooten natuurkundige lord Keivin, te werken. Na een verblijf te Berlijn, keerde hij naar Nederland terug, waar hij te Amsterdam de belangen der A.E.G. behartigde bij de concessie-aanvrage voor het nieuw op te richten elektriciteitsbe drijf. Na acht jaren van rondtrekken en studeeren, ging ir. Philips met fi- nancieele hulp van zijn vader, Frederik Philips, zich een zelfstandigen werkkring scheppen en wel in de jonge electro-* technische industrie. Te Eindhoven begon hij in 1891 met de fabricage van gloeilampen.- Met dit bedrijf, oorspronkelijk bedoeld als zui ver nationale fabriek, legde hij den grond slag voor een onderneming, die van groo ten. invloed zou worden op het weten schappelijk, technisch en commercieel aan zien in de geheele wereld. EXTRA UiTKEERING AAN ONDERSTEUNDEN Wachtgelders aan steuntrekkers gelijk gesteld Zooals indertijd is gemeld wordt aan werklaoze arbeiders, die ingevolge de bepalingen der rijkssteunregeling onder steuning genieten, een extra-winteruitkee- ring verstrekt. Als gevolg van deze verhooging der steunbedragen kwam het niet zelden voor, dat arbeiders, die. uit- keering genoten krachtens een goedge keurde wachtgeldregeling, minder ontvin gen dan de uitTioofde van de steunrege ling gesteunde werkloozen. Hieraan is thans een einde gemaakt. Dè secretaris generaal van sociale zaken heeft bepaald, dat de door de ondernemingen uitbetaal de wachtgelden met een extra uitkeering mogen worden verhoogd, doch slechts binnen zoodanige grenzen, dat wachtgeld plus extra uitkeering gelijk wordt aan het bedrag, dat de betrokken arbeiders j anders, aan .steun zouden hebben ontvan- j gen. In de op dezen voet verstrekte extra- uitkeeringen kan subsidie worden ver- f vleend tot het percentage, dat voor elke 'wachtgeldregeling afzonderlijk geldt. Dit subsidie wordt slechts toegekend voor- 1 extra-uitkeeringen, die ten hoogste 10 pet. van het wachtgeld bedragen. Een en ander geldt voor- het tijdvak van 26 Januari tot en met 11 April 1942. j DE NIEUWE REGELING VAN DE LUCHTBESCHERMING j De ook in ons blad gepubliceerde nieu we regeling van de luchtbescherming waardoor de Wet tot Bescherming der Bevolking tegen Luchtaanvallen van 1936, i welker gebreken en tekortkomingen in j het verloop der jongste ontwikkeling ook voor buitenstaanders zijn duidelijk ge- worden, wordt opgeheven roept een uniforme, onder de opperleiding van den hoofdinspecteur voor de luchtbescher ming straf verbonden organisatie In het Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 18.20. Morgen (Vrijdag) zon op 9.26; zon onder 18.22. Maan op 7.49onder 16.47 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle maan Zondag 1 Februari Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zon dag 15 Februari, riüerste kwar tier Woensdag 23 Februari. leven, die ressorteert onder het ministe- rie van justitie. Aan den anderen kant verschaft de verordening duidelijkheid over den om vang der verplichtingen ten dienste van de luchtbescherming, welker naleving zoo wel door de -overheid als door parti culiere en bedrijfsinrichtingen, zaken en ondernemingen en tenslotte ook door den individueelen burger dient te ge schieden. Het is te hopen, dat de lucht bescherming öp dezen grondslag voortaan het hoofd zal kunnen bieden aan eiken toestand, die door vijandelijke luchtaan vallen op Nederlandsch grondgebied, kan ontstaan. DE PERSONEELE BELASTING Opschorting van den arbeid voor de h»ff<ng 1942 Nu dezer dagen is bekendgemaakt, dat op de inspecties de werkzaamheden voor de Personeele beIasting-1942 zijn opge schort, hebben velen zich onwillekeurig afgevraagd of deze belasting hun nu voortaan geschonken zal worden. Er heb-, ben daarnaast nog verschillende lezingen de ronde gedaan. Eenerzijds verluidde, dat het bedrag van de Personeele belas ting in de inkomstenbelasting verdiscon teerd zou worden, andere berichten spra ken van een nieuwe heffing, een Huur belasting, overeenkomende met de Duit sche „Mietesteuer", waarbij, de huurder van een perceel een bedrag, gebaseerd op de huurwaarde, aan den verhuurder zou moeten afdragen. Wij vernemen thans, schrijft de Tel., dat hieromtrent nog niets vast staat en dat op dit oogenblik ook niet gezegd kan worden, dat de Personeele belasting reeds in voorbereiding staat om herzien te worden. Aanleiding tot het stilleggen van de aan deze belasting verbonden werkzaamheden is slechts de omstandig; hejjd geweest, dat de Loonbelasting en het opleggen van vflprloopige aanslagen voor de nieuwe Inkomstenbelasting een verschuiving van arbeid van de ontvang kantoren naar de inspecteurs hebben te weeggebracht. Op de inspecties heeft men nu" geen tijd om zich met de Personeele belasting bezig te houden. Men meene echter niet, dat de fiscus nu heeft "afgezien van het bedrag, dat de belastingbetaler door middel van de Personeele belasting in de schatkist bracht Verwacht mag worden, dat omstreeks Juni a.s. bekend zal zijn, op welke wijze de bevolking deze belastingpenningen zal' moeten opbrengen. Zij, die giewoon waren om voor deze belasting maandelijks een bedrag te reserveeren, zullen er dus goed aan doen, deze gewoonte vol te houden. ONS LAND TELT THANS 9 MILLIOEN INWONERS Naar |thans uit de getallen van" de Bevolkingsregisters kan worden opge- maakt, is omstreeks St.-Nicolaas 1941 in Nederland de 9 millioenste inwoner ge- boekt. Wie dat was. een pasgeborene of bijvoorbeeld eéri Nederlander, die uit het buitenland terugkeerde om zich hier te lande te vestigen, is niet uit te maken. Het Centraal Bureau voor de StatisS- tiek heeft theoretisch berekend, dat Ne derland omstreeks 5 December het aan tal van 9 millioen inwoners heeft over schreden. 'Ons land telt thans 271 in woners per vierk. K.M. Schiedam is het dichtst bevolkt; daar verzamelen zich op een vierkanten kilometer van den wereldvermaarden grond 7712 inwoners. De inwoners van Schiermonnikoog staan of loopen elkaar het minst in den weg, daar treft men er, 5 per vierk, K.M,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1