ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE optëm lm DINSDAG 27 JANUARI 1942 IER1K2£SSCHE COURANT 1797 - 188S ABONNEMENT Rrtjs: in Zlerlkxe# yi.B0, elder» yi.» per kwartaal. Weekabonnementan rasp, IS en 15 cents. Losse nummers 5 cents, Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith/B 94, Tel. 32 Giro uo. 187677 - Dir.: A.J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14843 ADVBRTBNTIBS! Brl]*: M cents per regel, minimaal 89 Cents. Bij contract speciale prijxen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag eo Donderdag: 70 cents, Inzending tot *S morgana 9 uur, DE OORLOG IN N.-AFRIKA Verdediging van den weg near Indië De oorlog ^in Noord-Afrika golft op en neer. Dank zij hun numerieke meer derheid hebben de Britten een ,tijd gele den de Italianen, die reeds tot in Sidi el Barani waren doorgedrongen, kunnen terugdringen tot aan de Groote Syrte, Dit resultaat werd nadien weer te niet gedaan door de Duitsche troepen, die in Noord-Afrika werden ontscheept en met de Italianen op hun beurt tot een krachtig offensief overgingen. Wat bewoog de Engelsehen om op nieuw een offensief te ontketenen? Was het, om Stalin wat lucht te verschaffen op dit nieuwe front in Noord-Afrika? Werd het begonnen, om een prestige-suc- ces te bereiken? Dit offensief werd on dernomen om de oplossing te vinden voor. een probleem, dat de levensbelangen van Engeland raakte. De bedoeling was, den zeeweg naar Indië en Australië, die door de Middel- landsche Zee, het Sue2kanaal en de Roode Zee loopt, weder vrijte maken. Het verlangen, dit geheele traject weder in eigen handen te krijgen, was de drijf veer' voor het optreden van Engeland in Afrika. In Londen hield men trouwens rekening met de mogelijkheid om in dien het plan met goed gevolg ten uit voer werd gebracht ook meer invloed te kunnen uitoefenen op de Fransche kolonies in Afrika. Op het oogenblik is de geheele zeeweg niet in het bezit van Engeland. Eerst heeft het geprobeerd om de oogenachijn- lijk zwakste plek, in Oost-Afrika aan te vallen, ten einde de verbinding met Indië en Australië te herstellen. De van het moederland afgesneden Italiaansche troe pen in Abessynië werden aangegrepen; de invloed van Italië op het verkeer in de Roode Zee moest worden uitgescha keld. Daarmede was echter het probleem slechts ten deele opgelost. Het Suez- kanaal bleef gevaar loopen; dit kon ook van het Westen worden aangevallen De omstandigheden in de Middellandsche Zee blijven ongunstig voor Engeland. In het begin van den oorlog had het niet alleen de beschikking over zijn eigen bases (Gibraltar, Malta, Cyprus, Haifa en Alexandrië), doch ook de Fransche ha vens stonden open voor de Engelsche schepen, terwijl zij vermoedelijk ook ge bruik maakten van de Grieksche havens. Na den ommekeer van Frankrijk zijn evenwel-de Fransche havens voor Enge land gesloten, evenals na den Balkan oorlog de Grieksche havens. Ook Malta heeft niet veel waarde meer. Een zwaar verlies voor de Engelschen beteekentook de bezetting van Kreta door de Duit" schers. Aangezien de Aegëische Zee en de in die Zee liggende eilanden door de spilm ogendheden worden beheerscht en een deel van de Noord-Afrikaansche kust zich nog in Italiaansche handen bevindt, wordt het Engelsche scheepvaartverkeer door de Middellandsche Zee zoowel uit Noordelijke als uit Zuidelijke richting be dreigd De Engelsche vloot van haar kant is voornamelijk aangewezen op de in het Oostelijke bekken van die zee gele gen havens op Cyprus, alsmede Haifa en Alexandrië. Aan dezen greep tracht Engeland zidh te ontworstelen, door de Italiaansch-Duit- sche troepen uit Noord-Afrika te verdrij ven. Het ligt evenwei voor de hand dat de spilm ogendheden hardnekkig we derstand bieden. Het verloop van den strijd heeft bewezen, dat de Engelschen hun kracht hebben overschat. DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN Corragldor onder voor De «trijd op de Phildppijnen concen treert zich op het laatste belangrijke •trategische ,pun<t, op het terdege ver sterkte eiland Corregidor, aan den in gang van de Baai van Manilla, dat heftig wordt bestookt door de Japanners. Dit feit vestigt eens te meer de aan-t dacht op den zonderlingen toestand, dat dergelijke bolwerken, die op ide kaart nog minder dan een stipje vormen, een zoo gewichtige taak te volbrengen heb ben. Wij hebben slechts te wijzen op Gibraltar, op Hongkong, op Singapore. Ook de FaKkland-eilaoden, Aden en algemeenen zin de keten der nieuw aangelegde steunpunten der V.S., waar van de meeste tot het Engelsche bezit behooren, zijn onderdeelen van het tot dusver gevormde systeem. Inmiddels zijn de geweldige gebieden, welke daartusschen in liggen, zoo goed als geheel onbeschermd gebleven, men heeft er zelfs geen. strategische waarde aan gehecht. Doch intusschen heeft da toestand zich grondig gewijzigd. Juist de omstandigheid, dat men dit achter land heeft verwaarloosd, heeft geleid tot het ontstaan van een gevaar, dat niet Is te overzien. Waneer zooaJis het geval was met Hongkong, en thans met Corre gidor de verdediging van een uitge strekte zóne nog slechts aan een zijden draad hangt, valt het buitengewoon zwaar om zich te verdedigen tegen de moderne aanvalsmiddelen en oorlogsmethoden. Bovendien: als de vijand reeds in het bezit js van het geheele omringende ge* bied wordt de ibeteekenis van dergelijke 1 steunpunten en vestingen vrijwel tot nul gereduceerd. De poging .van de Ameri kanen om hun gezag op de Philippijnen te handhaven door middel van het bezit van Corregidor is niets meer dan een leeg en nutteloos gebaar. Men kan moei lijk verwachten, dat het eiland nog lang weerstand zal kunnen bieden aan de Ja- pansche zware artillerie en aan de vlieg tuigen, die het onophoudelijk bestoken. HET 5e WERELDDEEL AUSTRAL'Ë Wol mn tarwo do voornaamst» uitvoerartikelen -"Het reusachtige Australische gebied wordt (door nauwelijks 5 millipen men- schen bewoond. Dit geheele werelddeel bezit dus nog minder Inwoners dan Londen. Dit geringe aantal inwoners is verdeeld over de staten Ni«uw-Zuid-Wa- les, Victoria, Queensland, Zuid-Australië, West-Australië, Tasmanië en het Noor delijke territorium. De groote steden in Australië, vooral de milnoenonsteden Sid ney en Melbourne, onderscheiden zich met haar'atraten en parken, verkeers wezen, openbare gebouwen emz. weinig van een groote stad in Europa. Alleen zijn zij grootscheepscher aangelegd. De hoofdstad Canberra is geheel vol gens moderne opvattingen aangelegd. De Australische industrie bestaat oit onge veer 20.000 fabrieken, die werk verschaf fen aan ongeveer 500.000 arbeiders. Het zijn echter niet deze fabrieken, welke de intrinsieke economische waarde des lands uitmaken, doch de onafzienbare vlakten in het binnenland. De landbou wers en veefokkers bewonen het land van |de „roode aarde", in het district, dat men omvat, wanneer men op d» landkaart ongeveer 500 kilometer van de kust een ring trekt om het binnen land. Deze ring romsluit het land van de wol en (in mindere mate) het land van de veeteelt. Op deze „roode sarde" worden ver over de 100 millioen scha pen gehouden. Alleen reeds de wol ver tegenwoordigt ieder jaar een waarde van ruim 750 millioen gulden, buiten de waarde van het vleesch. Wol en ta'Vwe zijn de voornaamste uitvoerartikelen van Australië. JEr zijn nog reusachtige stre ken, waar de schapenteelt en de land bouw nog niet worden beoefend. Zoo dra deze ontsloten zijn, belooft de ex port een enorme vlucht te oemen. BOMMENWERPER CONTRA SLAGSCHIP De proef op de som In een Noorsch tijdschrift wordt gewe zen op een man, die indertijd in Amerika aan heftige aanvallen blootstond. Deze man was de brigade-generaal William Lendrum Mitchell, die vijf jaar geleden gestorven is. Hij werd zelfs voor egn krijgsraad gedaagd, omdat hij scherpe critiek had geoefend op de conservatieve meeningen van zijn superieuren. „Billy" Mitchell, zooals hij In het Amerikaansehe leger werd genoemd, had na afloop van den wereldoorlog te kennen gegeven, dat hij er van overtuigd was, dat het luchtwapen een omwenteling in de stra tegie beteekende en dat het vliegtuig de waarde van do Dreadnoughts sterk had verminderd. De legerleiding en den opperbevelheb ber van dé marine, dia deze meenmg bestreden, verweet hij „misdadige nala tigheid". Reeds ta den zomer van 1921 nam hij eeh proef om de waarheid van zijn stelling aan te toonen. Als assistent- directeur van het Amerikaansehe luchtwa pen wist hij gedaan te krijgen, dat d« Geallieerden het na den eersten wereld oorlog uitgeleverde Duitsche slagschip „Ostfriesland" ter beschikking stelden, om van de lucht uit gebombardeerd te wor den. V I Da asrsta poging*» gsy«» g—a mub taat, ofschoon het dek door verschillends zware bommen werd getroffen. Nader hand herhaalde Mitchell het experiment met bommen van 1000 kilogram. Nadat twee bommen waren geworpen, die niet eens direct het doel troffen, lieten de pant*erplaten los, tengevolge van de hef tige explosies en de „Ostfriesland" zomk in de diepte. De Amerikaansehe vllegtuigoonstructeur Glenn Martin, die de proefneming bij woonde, was reeds toenmaals van oor-~ deelgeen enkele vloot kon zich be veiligd achten tegen .bombardementen uit de lucht, als zij niet tevens het luchtruim beheerschte. Mitchells stellingen, welke hij zoo hardnekkig verdedigde, zijn. be vestigd geworden door de jongste ge beurtenissen in de Stille Zuidzee. Ook in Amerika heeft men hoewel wat laat moeten toegeven, dat de proef op de som is geleverd! DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN HET OOSTEN D* kouds hssft wslnlg vat op haar activiteit Hel ANP. meldt uit Berlijn: De activiteit van de Duitsche lucht macht tijdens den Russischen .winter is door de toepassing van electrisch ver warmde kleeding voor de bemanning, verwarmde cabines, alsmede vooral door de grondige opleiding in het blindvlia- gen in grooten omvang mogelijk geweest, zoo schrijft de Militarische Correspon ded ,aus Deutschland. Bijna dagelijks kan in het Duitsche weermachtsbericht gemeld worden, dat de luchtmacht ook onder de moeilijkste omstandigheden met succes de gevechten van hét leger ondersteunde. Ongeacht de dikwijls ongelooflijk sléchte weers omstandigheden en bij een vorst van 40 graden volbrengen de Duitsche for maties jachtvliegtuigen en gevechtsvlieg tuigen onverstoorbaar haar taak. Toen verscheidene weken geleden de Russi sche winter in volle hevigheid begon; werd er in de commentaren op de oor logsgebeurtenissen veelvuldig op gewe zen, dat thans de activiteit van de Duit sche luchtmacht drastisch beperkt zou moeten worden en niet meer voor steun* verleening aan het leger in aanmerking kwam. Diegenen, die geloof hebben ge schonken aan dergelijke beweringen, heb ben buiten de organisatorische en tech nische voorbereidingen gerekend, welke de Duitsche luchtmacht voor den winter- oorlog in het Oosten had getroffen. Deze voorbereidingen compenseeren d* grootere ervaringen», welke de bolsjewis ten misschien bij de oorlogvoering in de lucht in den winter hebben. Afge zien van het feit, dat het z.g. gewend' zijn van de bolsjewistische vliegers aan den winter aanzienlijk ovërschat wordt. De Duitsche luchtmacht heeft zich goed en snel aangepast aan de harde eischen van den Russischen winter, .want ten slotte heeft zij reeds in^ den koudeu winter 1939-'40 ondanks zeer hevige koude haar verkenningsactiviteit tegen Groot-Brittannië uitgevoerd en hierbif eveneens belangrijk» ervaringen opge daan. Uitreiking lnl*gg«ld»n voor do dlstributloitamkoart D» Secretari»-Generaal ran h«t Da- parlement van Lhndbouw en Visscheri) maakt bekend, dat gedurende het tijdvak »ani 2 Februari 1942 tot én met 28 Febr, 1942 op mader door de plaatselijke distri butiediensten bekend te maken tijdstippen de uitreiking van inlegvellen voor de distributiestamkaart sal plaats vlnd«n. j Na 1 Maart 1942 zullen de distributi»- j diensten bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen naast de afkrui- ling van een vakje van den distributie- Istamkaart tevens een bon van.het bij de distributiestamkaart behoorende inlegvel afscheuren. Hierbij dient dus zoowel de f distributiestamkaart als het daarbij be* hoorende inlegvel te worden overgelegd. Indien men derhalve niet in het bezit i» van een inlegvel voor de distributiestam kaart, zal men de bonkaarten voor le vensmiddelen niet in ontvangst kun nen nemen. Het is voor het publiek ver baden van het inlegvel bonnön te verwij deren of ongeldig te maken. Indien men dit toch doet, zal men ten minste één stel bonkaarten voor voedingsmiddelen niet kunnen ontvangen »n loopt men te vens de kans strafrechtelijk te worden vervolgd. Hei is noodzakelijk de inlegvellen zorgvuldig mogelijk te bewaren, daar ejechta bij verlies tengevolge van brand en bominslag nieuwe Inlegvellen zullen worden verstrekt. Inzake de uitreiking van nieuwe bonkaarten voor voedingsmid delen zullen evenwel te zijner tijd nog ■tfadere berichten worden gepubliceerd. Aan houders van boterkaarten zal een ander inlegvel dan aan de houders van vetkaarten worden uitgereikt, terwijl de- xe hoofdgroepen wederom worden onder verdeeld naar den leeftijd. Op het inleg vel wordt door den distributiedienst het nummer van de betreffende distributie- istamkaart overgenomen. Houders van boterkaarten, welke vóór 2 Januari 1921 zijn geboren,, ontvangen een inlegvel K 1. Houders van boterkaar ten, geboren nè 1 Januarb 1921, doch vóór 2 Januari 1928, zullen een inlegvel K 2 (ontvangen, terwijl houders van bo terkaarten, geboren nè 1 Januari 1928, doch vóór 2 Januari 1938 een inlegvel IK 3 'zullen ontvangen. Houders van boter kaarten, geboren nè 1 Januari 1938 zullen leen inlegvel K 4 ontvangen. Voor houders van vetkaarten geldt dezelfde onder scheiding naar leeftijd. Zij zullen respec tievelijk inlegvellen L 1, L 2, L 3 of t. 4 ontvangen. Bij de uitreiking moet de dietributie- Btamkaart worden medegebracht. Tevens zal bon 13 van de bonkaart „Reserve" worden ingenomen. Personen, geboren vóór 2 Januari 1942 dienen bon Reserve 13A mede te brengen, personen, geboren nè 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari" 1928, bon Reserve 13 B, personen, geboren na 1 Januari 1928, doch vóór 2 Januari 1938 bon Re serve 13C en personen, geboren na 1 Januari 1938 bon Reserve 13D. Evenals zulks voor de gewone bon kaarten voor voedingsmiddelen het geval is, zullen inlegvellen slechts worden uit gereikt aan personen, die in het bevol kingsregister van de gemeente, waar de uitreiking plaats vindt, zijn opgenomen. Indien de distributiekring uit meer dan één gemeente bestaat, zal de uitreiking slechts plaats vinden aan personen, die in het bevolkingsregister van- één van de tot den distributiekring behoorende gemeenten zijn opgenomen. Het is uit sluitend aan de volgende personen toe gestaan hun inlegvellen af te halen bij den distributiedienst van een gemeente, waar zij niet in het bevolkingsregister ?ijn opgenomen, doch waar zij slechts tij delijk verbljjf houden: ft. schippers en woonwagenbewoners, -welke hnu inlegvellen in ontvangst kun nen nemen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij ligplaats hebben gekozen b de vaste bevolking van kostscholen, gestichten en dergelijke 'inrichtingen; c. aan gedetacheerde mareehaussée's, die hun inlegvellen in ontvangst kunnen nemen bij de gemeente, waar zij gedeta cheerd zijn daan hen, die ten gevolge van de oor logsomstandigheden tijdelijk elders ver blijven. Deze personen kunnen hun .inleg vellen in ontvangst nemen bij den distri butiedienst van de gemeente, waar zij tijdelijk verblijf houden. In alle andere gevallen dient men zich dus tot den distributiedienst van de ge meente, waar men in het bevolkingsre gister is opgenomen, te wenden. De dis tributiediensten zullen er door de open- Welling van de kantoren op sommige avonduren of op Zondag ieder hiertoe de gelegenheid geven. Indien het .in som mige gevallen volkomen onmogelijk is de inlegvellen zelf vóf te halen of te doen afhalen, - dient men de distributiestam kaart aangete ekend naar den dis tributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen; j to eendon. OUDE TEEKENS «n nfsaw» muntsn i Van -heed oude bewoners van idiverse deelen van Europa heeft men teekens en afbeeldingen' gevonden, geometrische ti- I guren of ook wel afbeeldingen van men- schen en dieren. Zeker zal heel veel ver loren zijn gegaan, doch' uit datgene, wat bewaard bleef, heeft men veel over de heel vroegere tijden kunnen loeren. Daar uit heeft men levensomstandigheden soma ook wel typische gebruiken der oude bewoners van allerlei streken kunnen af leiden en men heeft ze door diepgaande bestudeering van de ontwikkel ingsge- schiedenis van de aarde ook kunnen in- deelen in de eigen tijdsruimten. Soms waren het werktuigen, die men vond, dikwijls heel primitief, soms ook ver- si*ring*n op werktuigen en aardewerk Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 18.17, Morgen (Woensdag) zon op 9.29; zon onder 18.18. Maan op 15.0 8; onder 6.11 TflBschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle maan Zondag 1 Februari L« atatp kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zon dag 15 Februari. Ferstw kwar tier Woensdag 23 Februari. Juist deze vondsten vertellen van de nederzettingen der oude stammen, van hun levensomstandigheden of levenswijze soms. Ook vond men sieraden, deels ge vormd en bewerkt en deels van natuur lijke oorsprong: kralen, spelden, ringen Vooral toen men aandacht ging besteden aan. de plaatsen, waar men vroegere ne derzettingen meende te kunnen vermoe den of waar men vermoedde dat de bewoners in de g rijze oudheid hun dooden verbrandden of begroeven, kwamen er steeds meer vondsten voor den dag en werd daarmee de kennis van het voor geslacht van. vele eeuwen geleden grooter en uitgebreider. Vele van die versieringen, die men aantrof op datgene, wat het volk naliet, zullen" een diepere beteekenis gehad hebben, zullen het symbool geweest zijn van bepaalde omstandigheden, gebeurte nissen, vele ook slechts uitsluitend ver sieringen geweest zijn. Van die oudere symboolteekens of zinnebeelden zijn er bewaard gebleven, die men ook in onze tijd nog terugvindt als versiering, die op onnaspeurlijke wijze den tijd'hebben getrotseerd en die zich steeds weer heb ben weten te handhaven merkt de N.R.C. op. Want ook in veel latere tijden wer den dergelijke zinnebeelden van oudere volken weer gebruikt als ornament of uit traditie overgenomen, beelden en uit beeldingen, die een groote tijdsafstand hebben, overbrugd. Zoo zijn er ook diverse zinnebeelden die overgebleven zijn van de "oude volken •die West^Europa bewoonden, In de laat ste tijd is vooral voor datgene, wat de Germaansche bewoners nalieten aan zin nebeeldige teekens belangstelling geko men. De nieuwe munten, die we thans ontvangen, getuigen daar ook van, want hierop zijn nu Saksische en Friesche zinnebeelden afgebeeld: op, de stuiver de- Saksische paardekoppen met het zon- nesymbool. Op de halve stuiver het Frie sche oelebord met de zonnevogels, de beide zwanen, die zooveel geveltoppen van Friesche boerderijen versieren. Het zooveel grooter geworden dubbel je ver toont een tulpendriespruit, die het zinne beeld is van de vruchtbaarheid en ie kracht voor het volk en voor het land. En op het nieuwe kwartje zien we een varend Vikingschip, een Noorsch zinne beeld voor een zeevarend volk. Generaal Pabst, die gezant van Neder landse Tokio was, is Zaterdagochtend] aldaar in den ouderdom van 68 jaar overleden. LAND- EN TUINBOUW Extra nsntsounan voor tuinders •o tufnarb*fd«rs Naar hel orgaan van het Centr. Bu* reau voor de Tuinbouwveilingen in Ne derland mededeelt, zullen de tuinders en hun vaste arbeiders in de glasbol drijven van den tuinbouw, waarin vroe- ge groenten worden geteeld, van 1 Fe- bruari a.s. af in aanmerking komen voor een volle extra broodkaart. Tuinders en hun vaste arbeiders iri andere bedrij- ven, dus glasbedrijyen, waarin geenrvoor teelt van groenten .onder glas wordt, be oefend. alsmede de bedrijven op den vollen grond, zullen eveneens een dub bele broodkaart ontvangen ea wel "van 15 Maart a.s. af.. Voor beide groepen zal de regeling duren tot 15 October a.s. De regeling) geldt niet voor bloemisterij- en boom- kweekerijbedrijven; evenmin voor d» bloembollencultuur,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1