ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 24 JANUARI 1942 A UT abonnement. ZlEiUKZEESeK^COURAOT DE OORLOG IN OOST-AZIË P-rijs: in Zierikzee [ƒ1.50, elders [ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnemantan r«sp. Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 18 en 15 cents. Losse nummers 5 oents. Girono. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt iederen werkdag. 98STE JAARGANG No. 14841 ADVBRTBNT1BS3 Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents, Inzending tot 's morgens 9 nor. OPMARSCH NAAR SINGAPORE LANDING OP OOST-BORNEO Brittan trekken op Singapore terug Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" van het jfront op Maiakka- meldt, zijn de Japansche strijdkrachten, die langs de Westkust oprukken, door de vijandelijke stellingen heen gebroken en bevinden zich in stormachtigen opmarsch naar Singapore. In midden-Johore blijft de vijand nog hardnekkigen tegenstand bie den De „Yomioeri Sjimboen" meldt, dat' verdere-doeltreffende luchtaanvallen op Singapore zijn gericht, waarbij Donderdag 12 Hurricanes zijn neergeschoten. Volgens berichten van het front op Maiakka rukken de Japansche colonnes, die over de Moear naar het Zuiden zijn opgetrokken, tegen de Britsche troepen op, op een punt ongev.eer 20 kilometer ten Westen van Jongpeng. Een andere Japansche afdeeling, die in midden-Ma- lakka oprukt, heeft Donderdag een punt op '10 kilometer ten Noordwesten van Labis bereikt. Bij Jongpeng moeten de Japansche af- deelingen, naar Domei meldt, de Britsche troepen heftig aanvallen. De Britten be schikken over houwitsers van 10 en 12 cm. In .den sector Labis zij 1000 man Britsche troepen, die over 8 stukken veld geschut beschikken, ingesloten. Sedert Dinsdagavond trekken de Brit sche strijdkrachten, in het nauw gebracht door de van twee kanten oprukkende Japanners, terug langs den hoofdweg!, die naar Singapore leidt. BRITSCH MALAKKA Dn bizonder® beteekenis van hat schiereiland Britsch Maiakka is een verzamelnaam voor een drietal staatkundige organisa ties: de „Straits Settlements" de pro vincie Wellesley met het eiland Penang, de Dindings, Maiakka en Singapore met Kokoseilanden, een viertal Britsche ne derzettingen aan de Westkust van de Straat van 'Maiakka, de Geconfedereer de Statpn van Maiakka, een aantal af hankelijke vorstendommen en vier in naam onafhankelijke staten, Kedah, Ke- lantan en Trenggau in het Noorden, Jo- hore. waartoe Singapore feitelijk behoort, in het Zuiden. De straat van Maiakka was reeds in de eerste tijden, toen de Portugeezen den handel op het Verre Oosten begonnen, van zeer groot belang, schrijft het Hdbl. Zij vestigden zich er in het begin van de 16e eeuw; de Engelschen waren juist een eeuw later ook hier hun opvolgers. De Vereenigde Oost-Indische Compagnie poogde eveneens in de eerste helft van de 17e eeuw zich op Zuid-Malakka te vestigen, tot den Franschen tijd heeft de V.O.C. een negorij te Maiakka aan den overwal van Sumatra^— gehad, maar Engeland, dat na den Vierden Engel schen cfürlog, in 1786, reeds een neder zetting op Poulau Pinang had gesticht, nam Maiakka in 1795 in bezit. Raffles die gedurende den Franschen tijd gouverneur van Java is geweest sloop te Maiakka; van de vestingwerken der Companie is slechts één poort blijven staan tot den huidigen dag (indien deze bij den strijd der laatste weken niet is verwoest). Raffles -had het oog ge vestigd op Singapore; in 1819, juist toen Nederland Maiakka weer had geoccu peerd. maar later weer had verlaten,, stichtte hij deze stad, welke de handels metropool van het Óósten zou worden. Drie dihgenhebben 'grootelijks bijge dragen tot de bijzondere beteekenis van het schiereiland van Maiakka; de groei van Singapore tot wereldhaven en ver keersknooppunt, de tin en de rubber. Raffles had in 1819 zeer goed de bui tengewone beteekenis _van een punt als Singapore ingezien. Het scheepvaartver keer in deze haven bedroeg na den vorigen oorlog 10 tot 15 millioen ton per jaar, waarvan ongeveer één vijfde onder Nederlandsche vlag. Maiakka is de 'grootste tinproducent der wereld en ook d e grootste rubberproducent. De productie van beide artikelen concen treert zich voornamelijk in het*' Zuiden in Joh ore en het Westen van het schiereiland; het grodte sultanaat Pa hang is een nog vrijwel onontgonnen' gebied. Pahang heeft nog géén 200.000 inwoners of niet meer dan 6 per vier- Japansch® landing bij Tarakan Naar de „Nitsji-Nitsji" uit Saigon meldt, is te Batavia toegegeven, dat nieuwe Ja pansche strijdkrachten met succes aan land zijn gezet aan de Noordoostkust van Nederlandsch Borneo. Deze landing zou in de streek van Tarakan zijn ge schied. Het Japensche hoofdkwartier deelt me de: Japtrsehe marinevliegtuigen hebben sedert 15 Januari bij aanvallen op strate gisch belangrijke steunpunten in Neder- landsch-Indië 10 Nederlandsch-Indische vliegtuigen, waaronder 6 vliegbooten, neergeschoten of op. den grond vernield. Zware schade werd toegebracht- aan do vijandelijke vliegvelden. Tot de aangevallen punten behooren Balik Papan op 'Borneo, Makassar, Pa lopa. Kolonedale en Kendari op Celebes, Ternate en Laboeha op de Halmaheira- groep en Ambon. Op 16 Januari hebben marinevliegtuigen de havens van Sabang en Medan op Sumatra aangevallen. Zij vernielden daar havenwerken en deden een schip van 2000 ton in de lucht vliegen. Volgens officieele mededeelingen uit Ba tavia valt een grootere activiteit 'van de Japensche luchtmacht boven den Archipel waar te nemen, in het bijzonder langs de kust van Noord-Sumatra. kanten kilometer! Het geheele verkeers- net is dan ook gelegen langs de West kust, hetgeen het begrijpelijk maakt, dat de Japanners, hoewel ze uit het Oosten kwamen, toch langs de Westkust van het schiereiland zijh ingedrongen. THAILAND EN B RMA Een derds front om don Bbmaweg af ta snijden De „Nitsji Nitsji Sjimboen" publiceert een extra-bericht van het front aan de grens tusschen Thailanden Birma, voi- igens hetwelk de Japansche strijdkrachten, die aan de N.W.-grens van Thailand ge reed stonden, in de ochtenduren van den 20 Januari de rivier de Salwein, idie op deze plaats de grens tusschen ide twee landen vormt, overschreden. Dit beteekent, dat de Japanners bij de operaties tegen Bima reeds een derde front hebben geschapen, met het doel, door een snellen opmarsch den belangrij ken Birma-weg ten noorden van Rangoon at te snijden. Tegelijkertijd worden daardoor alle vij andelijke strijdkrachten, die zich in het gebied van Moulmein en Rangoon en nog verder ten noorden daarvan bevinden, van drie zijden bedreigd, namelijk, uit zuidelijke richting van Tavoy uit, ten tweede uiit het gebied ten oosten van Moulmein en ten derde door de boven genoemde operatie over de rivier de Salwein. Daarmede zou niet alleen de laatste mogelijkheid voor de levering van oor logsmet e^eel aan Tsjoengking worden afgesneden, doch het zou den Britten ook onmogelijk worden, troepen uiit N.- iBirma of uit het aangrenzende Chineesche gebied naar het zuiden te zienden. Overigens wordt uit Tokio gemeld, dat de Japanners zich bij het begin van hun operaties tegen Birma voor groote ter- reiwmoeilijkheden zagen geplaatst. Zoo moesten de troepen, die rechtstreeks in westelijke ;rjiöhting naar Moulmein optrek ken, eerst een bergketen passeeren, die 2000 meter hoog ils en doe als een natuur lijke ,muur de grens tusschen Thailand, en Birma vormt. Voor deze operaties werdien snelle formaties gebruikt, die op verscheidene plaatsen gelijktijdig over hiet gebergte naar Birma doordringen. Na het passeeren van di't gebergte spelen de operaties ,zich deels in een heuvelachtig deels ;im een volkomen vlak gebied af. SJFVT. meldt uit Londen: De aartsbisschop van Canterbury, dr. Cqsróo Gordon Lang, die eind Maart van dit jaar wegens zijn hopgen leeftijd zal aftfeden, wordt, naar alhier wprdt bekend gemaakt, opgevolgd "door den bisschop van York. Succesvolle tegenaanvallen op het Oostfront DUITSCHLAND STRIJDT VOOR ffelROPA Het opperbevel van de weer macht maakte Vrijdag bekend: In het Oosten nog steeds he vige gevechten. Bij een tegenaan val jin het centrale deel van hét front werden den vijand wederom zware bloedige verliezen toege bracht. 35 kanonnen, alsmede tal rijke zware wapens» vielen in onze handen. In het zeegebied rondom Engeland hebben (gevechtsvlieg tuigen een vrij groot vrachtschip met bommen beschadigd. Nachte lijke aanvallen der luchtmacht wa ren gericht tegen havens en mili taire inrichtingen in Zuid- en Zuid- Oost Engeland. In N.-Afrika hebben Duitscbè en Italia ansche troepen den versla gen vijand achtervolgd. Tot dus ver werden 10 Britsche pantserwa gens, 46 kanonnenen méér dan 100 auto's buit gemaakt of vernield Formaties van de Duitsche en'Ita- liaansche luchtmacht hebben in het gebied, (ten Zuiden van Agedabia op de vlucht gedreven Britsche troepen [nieuwe Zware vérliezen toe gebracht.' Op het eiland Malta zijn lucht- en zeesteunpunten van den vijand overdag en des nachts door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebomr bardeerd. Britsche bomme^F^jnaejs: in ^den_alS2iüw!-Duitsch- land, p a. op woonwijken en open bare gebouwen te Munster brisant- en brandbommen 'geworpen. Een heden der marine hebben 3 bom menwerpers neergehaald. GENERAAL ROMMEL ONDERSCHEIDEN Het DN.B. meldt: De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft generaal van het pantserwapen Rommel, bevelhebber der .pantsergroep Afrika, op 20 Januari het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis verleend en hem het vólgen de telegram gezonden: Dank zij uw schit terend optreden hebt gij wederom in samefmverking met onze bondgenooten de Engelsch-Amerikaansche voornemens door een afweeroverwinning tegen verre su perieure tegenstanders doen mislukken. In dankbare waardeering voor uw succes en den heldhaftigen strijd van de onder u staende Duitsche en Italiaansche troe pen, verleen ik u als zesden officier der Duitsche weermacht het eikenloof met de zwaarden bij het (ridderkruis van het ijzeren kruis". DE CONFERENTIE TE RIO Berlijn neemt «en afwachtende houding aan Na-ar aanleiding van het voorstel tot het afbreken dier diplomatieke betrek kingen met de staten van het Driiemo- gendhedenpact, dat aan 'de conferentie te- Rio is voorgelegd, wordt ite Berlijn, aan het ANP van bevoegde zijde ver klaard, dat men het resultaat der stem ming en de juiste formuleering van het besluit wiil afwachten. In ieder geval beschouwt men het voorstel als een on derdeel van het programnm om de Z.- Amerikaansche staten geleidelijk in een oorlogstoestand met de drie mogendhe den te verwikkelen, precies zooals de oorlogsophitsers stap voor stap de V.S. zelf in den oorlog hebben gedreven. Als zoodanig noemt men 'thier een staaltje van „echt Rooseveltsche huichelarij" en zelfbedrog der betrokken Latijnsch-Ame- rikaansche landen, die even goed als wie ook weten, dat Japan door de V.S. tot zijn verdedigingsstrijd werd gedwon-, gen, zoodat niet Japan de aanvaller is, doch uitsluitend en alleen Washington. Uit de formuleering, dat de Ameri1- kaansche republieken de betrekkingen Duitschland, Italië en Japan niet voort zetten, omdat deze mogendheden den Vereemigden Staten den oorlog „hebben verklaard, aldus gaat het ANP verder, zou volgen, dat de Rio vertenwoordig- de ptaten zich bij de Noord-Amerika an sche these van de „agressie" zouden. aansluiten. In Duitsche politieke kringen constateert men ten aanzien hiervan, dat niet b.v. een aanval der As op de Ver. Staten, wel echter de toenemende pro vocatie van Roosevelt geleid heeft tot den oorlogstoestand, idie als een zuivere agressie .van Roosevelt tegen Europa moet worden beschouwd. Wat den zoogenaamden aanval van Japan betreft wijst men te Berlijn op de welbewuste inmenging der Ver. Sta ten jn het ordeniingsproces van het Oost- Aziatische gebied en de pogingen tot economische en financieele kneveling van Japan, alsmede het streven der Ver. St. ondanks ,alle Japansche waarschuwingen het eene steunpunt na - het andere m het Zuidzeegebied te versterken. Uit tal rijke .verklaringen van verantwoordelijke politici der Ver. Staten blijken de on dubbelzinnige aanvalsbedoelingen tegen Japan'. Japan heeft te Pearl Harbour niets anders gedaan dan den strop, die het ojn den hals moest worden gelegd, ver- nielen. De formuleering van het vooirstel zoo- als Reuter haar geeft gaat, naar men verder,te Berlijn doet opmerken, de wer kelijk klassiek geworden uatdagingspoli- tiek van Roosevelt stilzwijgend voorbij. Zij is typeerend voor de verdoezelings manoeuvres van Roosevelt en zijn advi seurs. Op de gevolgen van een éventueel af breken der betrekkingen met de -staten vaai het Driempgendhedenpact, gaat men te Berlijn niet verder in. Men wijst hier op de verklaring, die de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken Togo m zijn Rijksdagrede hieromtrent heeft af gelegd. Itallaansch weermachtsbericht Het opperbevel m=^l"n-.Ln weermachtsbericht het volgende bekend: De vijand versnelde gisteren zijn af tocht in de richting van Agedabia on der krachtigen druk van de gemechani seerde Italiaansche en Duitsche afdee- lingen. Tijdens de krijgsverrichtingen wer den talrijke gevangenen gemaakt. De buit bedraagt tot dusver 47 stuks artillerie, eenige tientallen tanks en pantserwagens, terwijl meer dan 100 vrachtauto's werden 'vernield of buit gemaakt. De Italiaansch- 'Duitsche luchtmacht, welker superiori teit door de overwinning wordt beves tigd zet onvermoeid haar taak voort en doet aanvallen op kolonnes gemot.o ris eer de strijdmiddelen, concentraties vijande lijke troepen, opslagplaatsen en vijande lijke hoofdkwartieren. De aanval lever de voortreffelijke 'resultaten op. Een Ita- liaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. De luchtmacht zette ook energiek het "bombardement van Malta voort. Op den grond staande vliegtuigen, barakken en militaire gebouwen werden door treffers geraakt. BROODRANTSOEN WORDT NIET VERMINDERD I Donderdag heeft in het Schuttershof te Middelburg de directeur-generaal van de Voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, de 14e tentoonstelling „Voeding in dezen Tijd" geopend. In zijn openings woord vond spr. gelegenheid'de geruch ten, dat binnenkort het broodrantsoen nog verder zou moeten worden terug gebracht, absoluut tegen te spreken. Ten opzichte van de aardappelvóorzie- ning zeide de directeur-generaal van de voedselvoorziening, dat men in de gTOo- te steden wel eens vraagt: waar blijven de goede klei-aardappelen? Dat komt, omdat Nederland op het_ oogenblik zoo veel meer aardappelen eet, want hoe- wel de hoeveelheid klei-aardappelen in Nederland grooter is dan normaal, en er vermoedelijk nog meer van voor de consumptie beschikbaar komen, is het aardappelverbruik zooveel toegenomen, dat men thans veenaardappelen voor de consumptie moet bestemmen, waarvan door de aardappelziekte de kwaliteit ze ker nog wel is verminderd. Spr. kon verzekeren, dat op 't oogen blik inzake de aardappeldistributie geen aanleiding is voor ongerustheid, en dat het stopzetten van winterardappelen voor opslag alleen een kwestie van beleid is. Hij verzekerde, dat de overheid alles doet, wat in haar vermogen ligt om, indien mogelijk, aan de wenschen van velen 'tegemoet te komen, wat o.a. blijkt uit het extra-boterrantsoen; alsmede het terugbrengen van het boterrantsoen van 184 op 200 gram. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon ODder 18.11. Morgen (Zondag) zon op 9.33; zon onder 18.12. Maandag zon op 9.35 zon onder 18.14. Maan onder 2.10; op 13 23 Maan onder 3.14, op 2.75 TnsBohen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eer-te kwartier Zaterdag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari. Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zondag 15 Februari. D1STRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 24 Januari niet meer geldig: 01 t/m. 03 D Reserve. 01 C Reserve. F en G Rijst. 01 Brood, Vleesch. 179 t/m. 19 J Algemeen. geldig t/m. 31 Januari. Bonnen 195 Algemeen (Peul vruchten) blijven geldig t/m. 21 Februari. BESCHERMING VAN ENKELE DIERSOORTEN In de .Staatscourant van 16 dezer is afgekondigd een besluit van de secre tarissen-generaal van landbouw en vis- scherij* en van justitie, waarbij in de Jachtwet 1923, voor zooveel noodig in afwijking van artikel 1 van die wet, on der wild mede wordt verstaan grofwild moefflons èn wilde zwijnen; kleinwild: fazanten; pelswild; dassen, steenmarters, boommarters, zeehonden en otters. Voorts is afgekondigd een besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij, waarbij het Koninklijk besluit van 14 Februari 1924, Staatsblad no. 45, is gewijzigd met dien verstande, dat voor de toepassing van de artikelen 54, 55 en 56 der Jachtwet 1923, thans onder schadelijk gedierte worden verstaan: ko nijnen,vossen, bunzings, hermelijnen, we zels en verwilderde katten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, nu de moefflons, wilde zwijnen, fa zanten, dassen, steenmarters, boommar ters, zee honden en otters in het geheele j land tot wild worden gerekend, zij onder hevig zijn aan de bepalingen van de opening en sluiting van de jacht. DE NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER OPGERICHT Besluit van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten betreffende de instelling van 't persgilde en het theatergilde. Op grond van artikel 35, le en 3e lid, van de verordening no. 211/1941 betref fende de Nederlandsche Kultuurkamer en i in overeenstemming met de artikelen 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette N/eder- landsche gebied wordt bepaald: i Artikel 1. Het persgilde en het theater- gilde worden op het tijdstip van afkondi- 1 ging van dit besluit ingesteld. Artikel 2. Door de instelling van boven genoemde gilden is de Nederlandsche cultuurkamer opgericht. Artikel 3, Dit, besluit wordt afgekon digd in de Nederlandsche Staatscourant. VGravenhage, 22 Januari 1942. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten - (w.g.) T. Goedewaagen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1