Neemh AKKE/ftJE RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 24 Januari HILVERSUM I. 415.5 M. 7.16 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 Brandende kwesties; 8.15 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek; 8.80BNO Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.25 Gram.; 10 Ernstige- ^nu2iek (opn.); 11 Voor de vrouw; 11.20 "Zang met pianobegeleiding; 11.40 Gram.; 12 Orgelconcert en zang; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws* en economische be richten; 13 „De organisatie van de vis- schers"; 13.15 Orkest Malando; 14 Onze Nederlandsche Taalclub; 14.20 Na gedanen arbeid... muziek en vroolijkheid15.50 Gram.; 16 Bijbellezing; 16.20 Pianovoor dracht; 16.50 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Giam.; 17.35 Duitsche taalcursus; 18 Gram.; 18.15 Het kwartier van den ar beid; 18.30 Rotterdamsch kamerensemble; 19 Actueel halfuur; 19.30 Bonte avond. Van 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Gram.; 20.30 Concert gebouworkest (opn.); 20.45 Gram.; 21.45 BNO; Nieuwsberichten; 22 BNO: Engel- sche uitzending: „Dutch News Reel" of gram.; 22.15 Hongaarsche muziek (opn.);, 22.45 Gram.; 23.15—24 Dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM II. 301,5 M. 7.lè—8 Zie Hilversum I; 8 Gram.; 8.15—8.45 Zie Hilversum I; 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.30 Lichte muziek (opn.); 12 Zang met piano begeleiding; 12,45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten; 13.05 Omroep-Har- monie-orkest; 13.40 Voor de jeu§d; 14 Rotterdamsch Philharmonisch orkest; 14.45 Eenige opmerkingen over cultuur in het algemeen en kunst in het bijzonder; 15 Het .Rotterdamsch Philharmonisch orkest; 15.45 Hier W.A.16 Otto Hendriks en zijn orkest; 17 Voor de binnenschippers; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Orgelconcert; 18 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voor bereid door de NSB); 18.15 De Ramblers; 18.45 Als ik 't voor 't zeggen had; 19 BNO: Praatje in Groningsch dialect; 19.10 BNO: Nieuwsberichten; 19.20 Cello en piano; 20 Causerie over Jan H. Eekhout; 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban; 20.45 Bonte avond; 21.30 Filmpraatje; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht 22.10—22.15 Avondwijding. DE OVERTU G'NG VAN EEN W H N. BLOKHOOFD Een blokhoofd van de W.H.N". in Zee land schrijft aan het Provinciaal Bureau der Winterhulp te Middelburg: Hoe kopit het dat ik steeds meer ben gaan gevoelen vqfr het werk der Winter hulp? Vanaf het. begin heb ik deelgenomen aan de WHN-collecten. Het eerste jaar liep ik als velen mee, met zeer veefli twijfel in mijn hart. Maar sedert 'het begin van het seizoen 1941—1942 ben ik voorgoed gewonnen. Ik kan me niet voorstellen het werk nog ooit te zullen opgeven, zoolang ik daartoe niet ge dwongen wordt. En wel, omdat het col- lectewerk mij een sterke overtuiging heeft gegeven. Bij de eerste lijstcolleete van dit jaar moest ik in een klein Zeeuwsch stadje collecteeren in een arbeiderswijk^ waar waar de meeste gezinsinkomens vele ja ren varieerden van twaalf gulden en in vele gevallen nog minder in de jaren van werkloosheid, tot hoogstens twintig gulden per week. Sedert geruimen tijd kende ik er van nabij de armoede, welke er geleden werd. Het jaar tevoren had ik er ook gecollecteerd, maar de resul taten waren toen zeer gering. In ver schillende gezinnen hield men er zelfs <F> In belangrijke omstandigheden moet men er zich minder op toeleggen om 'gelegenheden te scheppen dan om de gelegenheden, die zich voordoen, te be- nujten. de deur gegrendeld. Na een jaar Winter hulp was de stemming echter geheel om geslagen. Vrijwel geen huisje of er werd gegeven; een kwartje of twee kwartjes. In één gezin waar de man in Frankrijk werkte een man, die ik jarenlang als werklooze had zien rondloopen ont ving ik zelfs een gulden. Met de inge vulde lijst bezocht ik daarna een deur waarder, die liog nooit aan de Winter hulp gegeven had: „Nou moet je eensl kijken", zei ik hem vol geestflrift en :lan- baarheid over het bereikte verrassende resultaat. „Zouden al die menschen aan Winterhulp gegeven hebben, als ze de beteekenis van diit werk niet begrepen?" De deurwaarder, die deze gezinnen zoo goed kende als ik, tastte in zijn porte- monnaie eh bleef sedert dien een gul gever. j Het was dien middag of ik een meta- i morfoze had ondergaan, 's Avonds vond een blokhoofdenvergadering plaats en ik zag de lange gezichten van hen, die collecteerden in de buurten der welge- j stelden. „Indien ik bij wijze van beloo- ning maar eens per jaar mog collecteeren in de buurt, die ik vanmiddag bezocht, dan wil ik voor de rest van 'tjaar daar gaan, waar nieai niets of zoo goed als niets geeft", riep ik uit. Ik had verre weg de hoogste gemiddelde opbrengst behaald en ik was eerlijk waar ontroerd, door wat ik geleerd had. Toen kwam er nog een verhaal ter tafel van een arm bestuur dat in een miseriegezin met zeven kinderen en een invaliden vader nooit meer. dan een paar guldens per week had verstrekt, terwijl, de bakker er al zooveel crediet had gegeven', dat zijn vorderingenver boven de honderd gul den bedroegen. Ik kende den bakker als een man, die zijn geld heusch niet over de balk smeet. Maar toch had hij duizend keer meer verantwoordelijksbesef tegen over zijn arme stadigenooten getoond dan het armbestuur. Wat die man gèdaan had tegenover dat gezin noemde ik voor taan volksch, wat het armbestuur gedaan had de geste van een innerlijke vermolm de instelling, dat een ziek gezwel vormde in onze samenleving. Ik spotte sedert dien dikwijls met de menschen, die door hun eeuwige kléin- kruideniersmentalateit de door Winter hulp gesteunde gezinnen bevitten met opmerkingen over het koopen van een haarpermament en het eten van door waardebonnen verkregen koekjes. Alsof een arm meisje niet op precies dezelfde manier mag trachten te behagen als de meisjes van de welgestelden en alsof or iets onnatuurlijks in zat, dat ook de ar men graag koekjes eten! Ik heb in de laatste maanden, zeer veel gepraat over Winterhulp en er is geen argument meer, dat men kan aanvoeren tegen Winter hulp of ik kan het op afdoende manier weerleggen Tegenover den felsten te genstander. Heusch ik heb het herhaal delijk beproefd en uiteindelijk steeds ge lijk gekregen. Waarom, zoo vraag ik mij nu herhaal delijk af, zijn er dan toch nog zooveleni, die er wel voor gevoelen en toch achter wege blijven om het werk te doen gedijen zooals het moet gedijen. Vooral in de kleine dorpen en stadjes van Zee land weten toch zoovelen hoezeer de nood dringt, hoe gemakkelijk hier een ideaal Winterhulpwerk kaïi geschapen worden. Wanneer er op iedere 25 gezinnen een blokhoofd komt, is het een werk van Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 49 Nadruk verboden Zich innerlijk ergerend over zichzelf, gaf Gitta aan de uitnoodiging gevolg. Zij vond eenvoudig niet het groote woord, waarmee ze deze hatelijke vriendelijk heid als volkomen ongewenscht kon af wijzen. Ze praatte en gaf antwoord, maar het klonk stug en vijandig en ze nam niet eens de moeite om haar inner lijke leegte te verbergen. Johanne schrok van de grenzenlooze oppervlakkigheid, waarvan haar wporden getuigiden. Wat kon Erich, de intelligente, fijngevoelige Erich, in dit meisje hebben aangetrokken? Zou het dan toch eerzucht zijn ge weest. eerzucht om als schoonzoon van den burgemeester van een vrij giroote ge meente tot roem en aanzien te komen?" Öf was het alleen maar de charme, die er van dit bekoorlijke schepseltje uit ging, welke hem blind had gemaakt voor haar vele innerlijke tekortkomingen? Kyber wendde zich plotseling tot Jo- hanne, kennelijk verlangend haar in hun gesprek te betrekken. Meneer Braubach vertelt me daar een en ander van zijn reiservaringen in Italië en Egypte. Jo. Ik geloof, dat hij je heel wat adviezen van waarde kan geven, waardoor je dan straks tenmin ste niet wildvreemd tegenover alle mo gelijke. gebruiken komt (e staan. Gitta Menschlin greep dit onderwerp onmiddellijk dankbaar aan, in de hoop nu toch eindelijk een wapen te hebben gevonden, waaribee ze haar tegenstan- ster op de knieën zou kunnen brengen. Ach, bent u nog nooit in het bui tenland geweest, juffrouw Gahl? Dat is haast onbegrijpelijk. Men beweert alge meen, dat men de beste levenservarin gen op reis opdoet. Als klein meisje ben ik al met mama naar Spanje ge weest en later naar Schotland en Scan dinavië. Italië en den Balkan hebben we al herhaalde malen bezocht. Erich fronste, pijnlijk getroffen, zijn wenkbrauwen en Braubach had moeite een schampere opmerking te onderdruk ken. Jo liet het kind, dat slechts wilde imponeeren, rustig uitspreken. Nee, ik ben tot mijn spijt nog nooit in het buitenland geweest, juffrouw Menschlin, omdat het me tot dukver steeds aan het daarvoor benoodigde geld heeft ontbroken. Ongetwijfeld schuilt er niets om zich in te zetten. Het blok hoofd heeft dan niets anders te doen, dan zich op de hoogte te houden van den toestand der gezinnen, op te geven, waar geholpen dient te worden, hoog stens eens om de 14 dagen een uurtje te collecteeren en daar de waardebons te brengen waar ze noodig zijn. Laat men nu eindelijk eens iin alle gemeenten zorgen, dat dit in orde komt. Dan hebben we het allerbeste verricht voor ons Nederlandsche volk, wat wij in deze dagen kunnen verrichten. Ge staalt bovendien Uw kraikter. Ik- lach al lang om de verdrietigheden, die ge bij het werk tegenkomt, omdat ik de eerlijke overtuiging heb, dat er niemand in geheel Nederland te vinden is, die mij kan afpraten dat ik geen goed werk verricht.. RADIONIEUWS IntaroMante grepen uit het programma van don dag Zaterdag 24 Januari Ernstige muziek: De bekende sopraan zangeres Ruth Horna zingt op, 12.01 uur Hilversum I een programma"*van Schumann, Schubert- en Brahms liederen. Van 14—14.45 uur en 15—15.45 uur Hilv. II speelt de solist bij het Rotter damsch Philharmonisch Órkest Klaas de Rook behalve Webers Concertino voor klarinet en orkest ook nog Debussy's zelden gespeelde klarinèt-rhapsodie. Een Haydn-symphonie, Beethoven Leonore II en de symphonische fragmenten uit Franck's Psyche voltooien het programma. Het geheel staat o.l.v. Eduard Flipse. Piet Lentz cello, en Cor de Groot piano, spelen om 19.20 uur Hilv. I een recital van Sonate's (o.a. de Sorihte op. 5 no. 3 van Pieter Hellendaal),. dat om 20.15 uur Hilv. II wprdt vervolgd met „Pohadka" van den Tsjechischen com ponist van Leos Janaczek. Lichte Muze: Van 1930—2015 uur Hilv. I en van 20.45—21.30 uur Hilv. II is de uitzending wederom gewijd aan het amusement. In het eerste gedeelte zullen de Melodisten in samenwerking met het Dameskoor „Aethercharme" een vlot en onderhou dend programma uitvoeren, terwijl de Ki- lima-Hawaiians hun typische en zoozeer geliefde melodiën doen hooren. In het tweede gédeelte speelt Klaas van Beek, waarbij ter afwisseling ook de „Venlo-zangers" zullen optreden. Reportages. Van 19.45—20 uur Hilv. II zijn „De wetenswaardigheden yan de week'.'. LANDBOUW EN VEETEELT Geleide van dieren Wij vestigen nog eens de aandacht op Afd. V van de Wegenverkeersregelingl, waarin wordt voorgeschreven, dat rij dieren, trekdieren en vee een geschikten bestuurder of geleide^, moeten hebben Aan den bestuurder of geleider wordt "de eisch gesteld, dat zij in voldoende mate invloed op de dieren kunnen uit oefenen. De rij- en trekdieren moeten voor hel verkeer geschikt zijn, anders zal de verkeerspolitie het gebruik ervan moeten verbieden of er voorwaarden aan verbinden. Vee moet op den wegberm worden voortgedreven; waar geen berm is, mag van den rijweg gebruik worden gemaakt. Paarden, welke geleid worden, moeten aan elkaar gekoppeld zijn, terwijl op elke vier paarden een geleider aanwezig moet zijn. Bij duisternis of mist moeten bij het begin en het einde witte of geelachtige lantaarns worden meegevoerd, alleen bij het geleiden van paarden is één lantaarn voldoende. (L.S.B.D.) Zondagartscndianst Zierikzaa Zondag 25 Januari: Dr Boogerd en dr Verspyck. veel waars in uw woorden, dat men door ite reizen veel levenservaring op doet. maar dat neemt niet weg, dat men ook in eigen omgeving, van mensch tot mensch, zeer veel kan leeren. Gitta Menschlin verzette zich tever geefs tegen een gevoel van brandende schaamte over haar nederlaag. Dat is ook volkomen mijn meening, zei Braubach. Erich wachtte zich wel een oordeel uit te spreken, maar zijn ontstemd gezicht bewees voldoende, hoe hij er over dacht. Johanne kreeg plotseling medelijden, met het meisje. Het kind wist tenslotte niet beter. Het was natuurlijk van huis j uit verwend en met de noodige opper- vlakkigheid opgevoed in qen gezin, waar het geld geen rol speelde. Waarschijn lijk zou ze wel niet veel meer geleerd hebben dan ze noodig had om in haai* kringen niet voor onbeschaafd te wor- den aangezien; wat haar ontbrak, meen- de ze door haar knap gezichtje, en haar vrijmoedig optreden te kunnen compen- seeren. Het moest een dankbare taak zijn in dit mooie lichaam de mooie zieT te wekken. Johanne was plotseling vast besloten dit experiment te wagen. Ze stak Gitta met een hartelijk gebaar.haar hand ,toe en haar blik was zoo drin gend warm, dat Gitta deze hand ook aannam. Het Calemiteuze Waterschap Bruinlsse Een afscheid dn een installatie. In de Woensdag in „Het Veerhuis" te Bruinisse gehouden vergadering van den Dijkraad van de waterkeering van het calamiteuze waterschap Bruinisse heeft de voorzitter de heer S. Hage, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, als zoodanig afscheid genomen. Na de gebruikelijke opening memo reerde de heer Hage, hoe juist op dezen dag, 70 jaar geleden, de waterkeering calamiteus werd verklaard en dat al dien tijd het ambt van voorzitter werd waargenomen eerst door zijn vader ge rende 42 jaar en nu door hem 28 jaar. Hij heeft in die 28 jaar verschil-' lende leden van den Dijkraad zien ko men en gaan. De heer van der Sluis^ die reeds zitting had toen spreker zijn ambt aanvaardde is thans nog als Be stuurslid hier aanwezig. Verder zijn al leen de heeren C. J. Hanke en I. Hagel nog in leven. Hij richtte tenslotte nog een persoonlijk woord tot de leden van het Bestuur, tot de leden van den Dijk raad en tot de ambtenaren. Als blijk; van waardeerin'g voor de aangename sa menwerking gedurende een lange reeks van jaren bood' "dé heer van Vessern; namens allen d'en scheidenden voorzit ter als herinnering een boekwerk in 4 deelen aan: het bekende geschiedkun dige standaardwerk van dr. Jan Ro- meijn „Erflaters onzer Beschaving". De heeren Krepel, namens 'het bestuur, van der Sluis als oudste lid van den1 Dijkraad, Zeijler namens de Dijkraadsle- den van den aangrenzenden polder, Krij ger in zijn kwaliteit van secretaris-ont vanger, Leendertse als waterbouwkun dig ambtenaar en Ir. Swaters namens den Prov. Waterstaat spraken ieder op hun beurt den scheidenden voorzitter toe, waarbij door allen de ondervonden aan gename samenwerking geroemd werd. Hierna werd overgegaan tot de in stallatie van den nieuwen voor zitter, als hoedanig door den secre taris-generaal van Waterstaat is benoemd de heer F. D. van Vessem. De voorzitter las het desbetreffende schrijven van den secretaris-generaal als mede het proces-verbaal van de eeds aflegging in handen van den burge meester van* Bruinisse, aan de verga dering voor en sprak daarna den heer van Vessem toe, hem feliciteerende met zijn benoeming. Hij memoreerde hoe ook de vader van den heer van Vessem lan gen tijd deel heeft uitgemaakt van het bestuur der waterkeering. De heer van Vessem zelf neemt nu reeds vele jaren de plaats van zijn vader, eerst als lid van den Dijkraad en later als lid van het bestuur in. Als zoodanig heeft hij altijd veel activiteit getoond. Spr. hoopte dat deze activiteit in het belang der wa terkeering ook in zijn voorzittersloop baan tot uiting zal komen. De heer van Vessem vervolgens zelf aan het woord komende, dankte de auto riteiten die tot zijn benoeming hebben medegewerkt en hoopte dat de op hem gevallen keuze werkelijk een goede zal blijken te zijn geweest. Hij zal, om dat te verwezenlijken, zijn beste krachten geven. Als lid van den Dijtfraad sinds 1916 en als bestuurslid sinds 1926 was er altijd een goede verstandhouding on derling en een aangename samenwerking Hij hoopte dat dit als voorzitter zoo zal mogen blijven en richtte zich daarbij speciaal tot de vertegenwoordigers van den Provincialen Waterstaat, met wien hij nu in het vervolg meer dan voor heen in directe aanraking zal komen. Ook met hen hoopt hij in het belang van de waterkeering op een aangename samenwerking. De heeren Krepel, Zeijler, Flohil, Leen dertse, Krijger en Ir. Swaters wensch- ten allen op hun beurt den heer van Vessem geluk met zijn benoeming, de -verzekering uitsprekende dat alles zal worden gedaan om de goede gang van zaken en de prettige en aangename sfeer, waarónder onder de oude voorz. mocht worden gewerkt, te handhaven en te bestendigen. In de vacature als bestuurslid, ont slaan .door de benoeming van den heer F. D. van Vessem 'als voorzitter van dat bestuur, werd de volgende voor dracht opgemaakt: 1. W. van den Berg Dz., 2. A. Flohi^ en 3. B. Jonker. Voelt U weer krachtiger - méér fit en vrij van Pijnen Juist nu moet ge zorgen voor weer standsvermogen en hebt ge behoefte aan een versterkingsmiddel. Daarom be gin vandaag nóg de beroemde Kruschen- kuur. Kruschen is door zijn samenstel ling het bloedzuiverende versterkings middel bij uitnemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aansporende werking uit op lever, nieren en inge wanden. Reeds bij een kort maar regel matig gebruik van Kruschen kunt U dat merken. Uw spijsvertering wordt beter, ge voelt U krachtiger, jeugdiger, ooik meer fit envrij van Rheumatisc.iei pijnen! Kruschen het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. f 1.47, 0.76, 0.41. Geef Uw leège Kruschen-flacons aan Uw Apotheker of Drogist terug, zij ver goeden per onbeschadigde flacon met deksel, resp. 5, 3 of 2 cents naar grootte. (Adv.) MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT AI^VEER PECH door Eh. Th. Rotman Nadruk verbodtiv) 91. Onderwijl was pieneer Pimpelmans op het* Turfplein gearriveerd, waar een agent het verkeer regelde van een prach tige „verkeerstoren" uit, waar hij hoog en droog stond. Weer kreeg meneer Pimpelmans een duw tegen zijn arm en wéér raakte hij z'n stuur kwijt 92. Bons! Daar ging de heele verkeers toren de lucht in en in 't zelfde oogen blik lag de agent op den rug van den stier. Vlak achter de auto kwam op dat oogenblik boer Knol aan, die zijn motorfiets gepakt had en meneer Pim- peln\ans achternagekomen was Ik hoop, dat u mij er niet van verdenkt te willen schoolmeesteren, want dat ligt allerminst in m'n bedoeling, maar ik 2ou het prettig vinden, wan neer we bij mij thuis over dit thema; nog eens wat uitvoeriger zouden kun nen babbelen. Mag ik er op rekenen, dat u me eens komt opzoeken? Gitta was blind voor de gulle gave, die haar hier in den schoot werd ge worpen. voor de groote gunst van een waarlijk hoogstaand mensch, die zich te genover haar wilde uiten, een deel van diens eigen ik te mogen ontvangen. Koel. maar toch ietwat onzeker onder den blik van ideze mooie, bijna smeekende oogen, zei ze: Als ik er even gelegenheid voor kan vinden. Mijn tijd is helaas nogal beperkt. Erich en ik zullen waarschijn lijk wel gauw gaan trouwen en u be grijpt, dat daar heel wat voor komt kijken. Op deze woorden volgde een beklem mende stilte, welke Gitta in haar on zekerheid tenslotte zelf verbak door zich ongeduldig tot Erich te wenden. Ben je van plan hier den heelen avond te blijven hokken? Er zich on middellijk weer beheerschend, met een charmant lachje, dat voor den gastheer bestemd \vas: Laat meneer Braubach daarvoor zulke zalige dansmuziek ^pe len? De jeil|jd wil dansen, moest Brau- j bach toegeven, daarmee Gitta's verdwij ning excuseerend. Doe je plicht, Kyber, al valt het misschien wat moeilijk. Wij ouderen blijven nog maar wat hokken 1 en praten;-dat doen we veel liever. Johanne sloot, toen zij hoorde, hoe j Braubach haar als vanzelf bij de oude ren rangschikte, even haar oogen. En Gitta Menschlin had op 't laatste oogenblik toch nog haar triomf, al had ze er dan niet zoo heel veel plezier! van. Zij wist, dat ze de jeugd verper soonlijkte, maar dat dit feit alleen nooit in staat zou zijn Erich Kyber geheel aan zich te binden. Nog nagenietend van haar triomf, zag ze zijn duister gezicht en op dit oogenblik besefte ze, dat ze van dezen man hield, meer dan ze ooit van iemand gehouden had. Ze verlangde naar datgene, waar voor haar verborgen bleef. Ze vermoedde niet, dats ze evenals elke andere vrouw het zelf in de hand had gehad hem te be koren en zijn liefde onvoorwaardelijk te verwerven. Misschien zou Johanne Gahl haar daartoe den weg hebben ge wezen, maar dat vermoedde ze niet; achteloos en eigenzinnig ging ze deze groote kans van haar leven voorbij. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2