ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 22 JANUARI 1942 OPOENOÏ ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 lm G ABONNEMENT t Rrijt: in Zierikzee yi.BO, elder» JIM per kwartaal. Weekabonnementen resp, IS en 15 cents. Losse nummer* 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzèesche Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith.'B 94, Tel.HI Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14839 ADVBRTENTIE81 RriJ«: H «nf» per regel, minimaal 88 Cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje# op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 centa. Inzending tot 's morgens 9 nor. TOGO SPRAK IN DEN JAPANSCHEN RIJKSDAG over den opbouw van Groot-Ooit-Aziê De Japansche minister van buitenland- sche zaken Togo heeft in den Rijksdag een rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende betoogde: Het is overbodig te t zeggen, dat het zelfstandig maken of de verheffing van Oost-Azië bij de huidige leiders in Ame rika en Engeland geen weerklank vindt. Wij zijn er echter vast van overtuigd, dat of zij het ongaarne zien of niet het onze historische taak is Oost-Azië te emancipeeren en te ontwikkelen en wij gaan de vervulling ,van deze groote taak tegemoet. De rechtvaardigheid is op on dubbelzinnige wijze aan onzen kant, zoo als bewezen is door de schitterende mili taire prestaties van onze weermacht. Zooals reeds tijdens de vorige Rijks- dagzitting werd verklaard, heeft de oor log om een Groot-Oost-Azië te verkrijgen, tén doel de Amerikaansch-Britsche we reldheerschappij ten val te brengen, welke door zelfzucht, uitbuiting en .hoog moedswaanzin is opgericht. Het is een oorlog om de bevrijding van .geheel Oost- Azië en voor den opbouw van een nieuwe orde in de wereld. Dientengevolge hebben de Mandsjoerij- sche regeering en de nationale regeering van 'China van het begin af actief; met Japan samengewerkt, daar zij ons standpunt met betrekking tot den oorlog volledig begrepen. Ook Franseh-Indo China is op verschillende gebieden met ons samengegaan. Onmiddellijk na het uitbreken van den huidigen oorlog be sloot Thailand op moedige wijze zijn krachten aan Japan ter beschikking te stellen om den invloed van Amërika en Engeland, den wortel van alle kwaad in Oost-Azië, uit te schakelen. Het ligt in het voornemen van Japan om_ zooveel mogelijk met alle neutrale mogendheden in Z u i d-A m e r i k a en Europa vriendschappelijke betrekkingen te Onderhouden. Wij zijn bereid het stand punt van de Zuid-Amerikaansche landen volkomen te respecteeren, zoolang de ze zich niet door de dwarsdrijverij der Vereenigde Staten laten misleiden en te genover Japan geen vijandelijke of on vriendelijke houding aannemen. De Ja pansche regeering wijdt aan de confe rentie van Rio de Janeiro „een gespan nen aandacht. Het is alleen het Engelsch- Amerikaansche plan der wereldheerschap pij, dat Japan vijandig beschouwt. Ame rika en Engeland hebben niet geaarzeld derde mogendheden voor hun eigen be langen op te offeren. Japan koestert ook geen vijandschap jegens het volk van "N e d e r 1 a n d s c.h- I n d i Wij hebben er derhalve in de verste verte niet aan gedacht, dat Ne- derlandsch-Indië tot zijn eigen nadeel een werktuig van Amerika en Engeland kon worden. Nu echter, daar Amerika Engeland, «Tsjoengking en Nederlandsch- Indië zelf tot daden van openlijke vij andschap zijn overgegaan, waren wij ge dwongen krijgsoperaties ook tegen dit laatste land te beginnen. Er zijn nog zekere kringen in Tsjoeng king, die zich op Amerika en Engeland zouden willen verlaten. Ik geloof echter, dat de dag niet meer ver is, waarop zij over de gemeenschappelijke missie van geheel Oost-Azië zullen nadenken en het ware karakter van deze missie inziende, bij den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië zullen medewerken. Het doel van den tegenwoordigen oor log, n.I. het verkrijgen van een gemeen- schappelijken welstand in de sfeer van het Groot-Oost-Azië vindt zijn oor sprong in dezelfde geestesgesteldheid, die den .stoot gaf tot de oprichting van ons keizerrijk en is gebaseerd op 'de er kenning van de lotsverbondenheid en de taak van de volken in Oost-Azië. Het is derhalve heel natuurlijk, dat Japan de gebieden onder zijn controle plaatst, die ter verdediging van Oost-Azië absoluut onontbeerlijk zijn, DE OORLOG IN OOST-AZIË Japanners b»z«Uen dan spoorweg naar Singapore Het DNB meldt uit Tokio: De Japan- fiche strijdkrachten, die aam de Z.W/- kust van Malakka zijn geland en door een snellen opmarsch in Z.-O. richting den terugtocht der Britsche troepen hebben afgesneden, hebben volgens de laatste berichten van het front van Ma lakka, intusschen ook den naar Singapore loopenden spoorweg bezet. Versterkte stellingen, die vooral ter bescherming van deze spoorlijn waren aangelegd, wer den veroverd en de vijand werd na he- vigen tegenstand de oerwouden ingè- drongen. Intusschen heeft de vernietigingsslag tegen het omsingelde gros der .vijande lijke strijdkrachten een snel en gunstig verloop. Het waterleidingbedrijf op on geveer 30 km ten Noorden van Johcxre- Baroe zou, naar verder in de berichten gezegd wordt, in handen der Japanners zijn gevallen. Daarmede is de watervoor ziening van Singapore afgesneden. Het DNB meldt uit Tokio: Uit de laatste berichten van het front op Malakka blijkt, dat Japansche troepen die langs de Oostelijke en Westelijke kust oprukken, zich intusschen op een niet nader genoemde plaats in Zuid-Ma- lakka hebben vereenigd. Zoodoende is de Zuidelijke punt van Malakka voor een eventueel nog mogelijken terugtocht van de omsingelde vijandelijke strijd krachten ten Noorden van deze lijn vol komen afgesloten. Naar uit Bangkok wordt gemeld, is Singapore opnieuw door sterke for maties Japansche bommenwerpers aan- gevallen. Talrijke voor de oeconomische oorlogvoering belangrijke' gebouwen wer den vernipld. In een officieel bericht van het hoofdr kwartier van generaal Gordon Bennett, den opperbevelhebber van de Australi sche strijdkrachten - op het Maleische schiereiland wordt, zoo verneemthet DNB uit Sjanghai, gezegd, naaf uit Mel bourne wordt gemeld, dat de toestand op Malakka ernstig is. Enkele Austra lische troepeneenheden zijn ter verster king van de Britsche troepen naar den sector van de Moear gezonden, waar Indische troepen gedwongen werden zien terug te trekken Eegelsch Japanseh treffes in Birma Het ANPmeldt uit Stockholm- Volgens den Britschen berichtendienst heeft radio-Madras gemeld, dat de vijand op nog een plaats in Zuid-Birma is bin nengedrongen, Een afdeeling Thaüand- sche troepen heeft de grens ten Oosten van Myawadi overschreden. Ten Noor den van deze stad is een strijd aan den gang. Myawadi ligt ongeveer hon derd kilometer ten Westen van Moelmein en ongeveer 30 km over de Birmeesche grens. Naar gemeld wordt, hebben twee Ja pansche eskaders vliegtuigen bij Moel mein in Birma ten Oosten van Rangoon, Britsche troepenconcentraties aangeval len, waarbij zij groote verwoestingen aan kazernes, spoorlijnen, legerkampen en' vrachtauto's aanrichtten. Moelmein wordt als centrum van de eerste Britsche de fensie-stellingen in Birma beschouwd. D stad',is als groote havenplaats den laat- sten tijd sterk uitgebreid. De Engelschen hebben hier groote troepencontingentea samengetrokken, daar zij beducht zijn voor een spoedigen Japanschen aanval. Britich. tro.p-n uit Irak en Iran naar Z.O.-Axlë Krljgig*v«ng.n P.l.n xoudan hen varvangen Volgens geruchten, die reeds eerder te Berlijn de ronde deden en thans worden bevestigd, „trekken de Engelschen een be langrijk gedeelte van hun troepen uit Irak en Iran terug, om deze naar.Birma en Singapore te zenden. Indien deze hulp te laat voor Singapore komt, zullen de troepen naar Australië en Nieuw-Zeeland. worden gevoerd. Daar de Sowjet-Unie reeds eerder een zoo groot contingent troepen uit Iran heeft teruggetrokken om zooveel mogelijk strijdkrachten aan het Oostelijk front in het vuur te kunnen brengen, dat naar het door de Sowjet- Unie ontruimde deel van Iran Engelsche troepen gedirigeerd moest-en worden is in Voor-Azië, waar de «temming der bevol king jegens de bezettende macht zeer te j wenschen overlaat, een belangrijk tekort aan soldaten ontstaan. Teneinde hierin te voorzien heeft Lon- den thans met Moskou de overeenkomst gesloten, dat de Poolsche krijgsgevange- nen in de Sowjet-Unie, die naar Siberië zijn overgebracht en wier aantal volgens moeilijk te controleeren «chattlngen 300.000 zou bedragen in Voor-Azië in Engelschen militairen dienst gesteld zullen worden. Er is reeds eerder sprake van geweest, dat deze Poolsche krijgsgevangenen weer actief in dienst gesteld zouden worden' Dat was in den tijd, dat de Sowjet-Unie (waarschijnlijk onder Engelschen druk) met het Poolsche emigrantehcomité te Londen een verdrag sloot, waarbij da SOVJETAANVALLEN AAN HET DONETSFRONT AFGESLAGEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht (deelde gisteren^mede: Aan het Donetsfront is het ook giste ren tot verbitterde gevechten ge komen. Vijandelijke strijdkrachten, die aan den bovenloop der rivier de Duitsche linies binnendrongen, werden in tegenaanvallen terugge worpen. Daarbij verloren de Sow- jets 1100 dooden en e enige hon derden gewonden, benevens 19 ka nonnen en 30 machinegeweren. Ook in den centralen en Noordelijken sector zette de vijand zijn aan vallen voort Bij de afweergevéchten en bij succesvolle tegenaanvallen leed de vijand opnieuw zWare verliezen aan menschen en materiaal. De buit in den slag om Feodosia is thans ge stegen tot 10605 gevangenen, 85 tanks en 177 fcanonnejfc Het lucht- iwapen heeft in ide Straat van Kertsj een groote vijandelijke koopvaarder door het neerwerpen van bommen beschadigd, en aan het geheele Oostelijke front met succes in den afweerstrijd ingegrepen. Een duik- booj; heeft op de IJszee van een krachtig beveiligd vijandelijk kon vooi een torpedoboot jager en een stoomschip tot zinken gebracht en twee torpedoboot jagers en twei stoomschepen met torpedotreffera beschadigd. Bij ge'wapende verken ningen boven de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtui gen bomtreffers geplaatst op da- installaties en een groote fabric* aan 'de Oostkust' van Engeland, benevens op een radiostation in Zuid-Oost Engeland. In Noord- Afrik a zwakke ac tiviteit der wederzijdsche artillerie Bewegingen van Britsche troepen op den kustweg en scheepsdoelen voor de Noord-Afrikaansche kust, werden met goed effect gebombar deerd. Succesvolle luchtaanvallen zijn overdig en des nachts gericht op La Valetta en Britsche vliegvelden op het etfand Malta In den afge- loopen nacht, heeft de vijand met zwakke strijdkrachten bommen ge worpen in het kustgebied van N - W. Duitschland. Er ontstond eenige .schade aan huizen. 4 der aanval lende Britsche bommenwerpers wer den' neergeschoten. Hierbij behaalde de le luit. Becker zijn 9e, 10e en 11e nachtoverwinning. machthebbers van het Kremlin na den oorlog het bestaan van een vrije en onafhankelijke Poolsche republiek erken den. Tijdens de onderhandelingen, die tot dit verdrag leidden, was de mogelijkheid besproken de Poolsche krijgsgevangenen in het Roode leger in te lijven. Later zagen de Sow jets hiervan af, omdat zij de Polen, die inmiddels ruim iy3 jaar in Siberië hadden gevangen gezeten, ver moedelijk niet ten onrechte als onbe trouwbare 'elementen beschouwden. Itallaan*chw.*rmacht*b*rlcht Gevechten tusschen Agedebln en Marsa Brega Het Italia ansche weermachtbericht v*n Dinsdag luidt als volgt: Bij gevechten tusschen Agledabla en Marsa Brega hebben wij vijandelijke af- deelingen afgeslagen en ten deele gevan gen genomen. Eenige gepantserde strijd middelen werden door ons vuur vernield De Italjaansche en Duitsche luchtmacht was zeer actief boven'het terrein achter (het vijandelijke front en boven Shet eiland Malta. Onze forpedpvliegtuigen hebben een krachtig geëscorteerd konvooi in het Oosten van de Middellandsche Zee aan gevallen en een vrachtschip van ruim BOOo ton, dat troepen vervoerde, getrof fen. Een tweede vrachtschip werd door Duitsche vliegtuigen getroffen en zwaar beschadigd buiten Tobroek. Engelsche vliegtuigen hebben gisteren «en beperkt aantel brisant- en brand bommen laten vaiWn op Paterao en L*a- tini (Syracuse) en vanochtend op Cata nia en. Vizzini. Er was geen enkel slacht offer en de schade is van geen belang. Een Engelsche bommenwerper werd door het afweergeschut van Catania neerge schoten. In zijn weermachtsbericht 598 deelt het Italia ansche hoofdkwartier het vol gende mede: Zwakke activiteit van de artillerie aan het front van Cyrenaïca, Gemotoriseerde en gepantserde vijande lijke k'olonnes werden doeltreffend aan gevallen' door luchtformaties die met goed resultaat ook de havenwerken van Cerna en Tobroek bombardeerden en een voor anker liggend schip in brand schoten. Duitsche vliegtuigen lieten bom men vallen van groot en middelmatig kaliber op" belangrijke militaire doelen tijdens verscheidene aanvallen op het eiland Malta. Een schip van" middelbare grootte werd in de haven van La Va letta getroffen. In den nacht van Maan dag vlogen Engelsche vliegtuigen boven het gebied van Eleusisis (Griekenland) en wierpen brandbommen uit. d':e slechts eenige schade berokkenden aan woon huizen. BALIKPAPAN, OLIESTAD IN HET OERWOUD H«t bedrijf van de Bata»fich» Van ide Ned. Indische olieproductie, die 8 millioen ton jaarlijks bedraagt, brengt Ned. Borneo, zonder Tarakan, ruim 1 millioen ton voort. De verwerking, en uitvoer van déze olie heeft hoofdzakelijk over Balikpapan plaats. Derhalve heeft deze stad, gelegen aan de Oostkust van Borneo tegenover Celebes, groote bëtee- kenis, die ook uit de herhaalde Japan sche luchtaanvallen blijkt. De ruwe olie wordt uit het meer Noordelijk gelegen Koetai door middel van tankbooten en pijpleidingen, naar Balikpapan gevoerd. Daar wordt de „witte steenkool" in groote raffinade rijen tot benzine, stookolie, paraffine enz. verwerkt. Het geheele bedrijf is in handen der Bataafsche Petroleum- Maatschappij. Balikpapan is ontwoekerd aan het oer woud. Honderden kilometers strekken zich langs Borneo's Oostkust ondoor dringbare wouden uit, slechts op enkele plaatsen onderbroken door nederzettin gen. Als een lichte vlek ligt de mo derne oliestad in de wildernis. Het cen trum wordt gevormd door enorme fa briekscomplexen in een warnet van bui zen. De woonwijk der Europeanen be staat uit op palen gebouwde huizen te gen de hellingen der heuvels, die tot de zee reiken. Aan de andere zijde van de stad liggen de kampongs der inlanders. Maar Europeanen of inlan ders, administrateur of koelie, allen staan zij in dienst van de Olie, die Balik papan van een onaanzienlijk dorp 'tot een oliehaven van wenelclbeteekenis ge maakt jheeft, DE CONFERENTIE TE RIO In het beslissende stadium getreden Het D.N.B. meldt uit Berlijn De pers bepaalt in artikelen als „Roo- pevelt's afpersingspolitiek" haar stand punt ten aanzien van de conferentie van Ria en jschrijft, dat op de Zuid-Ameri kaansche deelnemers aan de conferentie een zwaren druk wordt uitgeoefend. De Völkiacher Beobacbter schrijft. Het is vol komen duidelijk 1 dat Zuid-Amerika in zijn geheel ge zien geen breuk wil met de groep Ber- lijn-Rome-Tokio, om'dat het zich b.ewust is, daarmede zijn toekomst te verspelen. 2.' dat Roosevelt door zijn afgezant te Rio, Sumner Welle®, besloten is, de breuk van de nog bestaande betrekkingen der Spaansch-Amerikaansche landen met Europa en Oost-Azië onder alle omstan- stigheden en met alle middelen tot stand te brengen. De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat de conferentie van Rio thans in het beslissende stadium is getreden en dat thans zal blijken, of de wil naarzelfstan digheid in Zuid-Amerika sterker is dan de vrees voor den lokkenden en dreigen den „goeden nabuur" te Washington. Men verklapt geen geheim wanneer men zegt, dat het den Vereenigden Skaten reeds ge lukt is, dezen wil tot zelfstandigheid in velerlei opzicht door druk van buiten of van binnen te schaden. Voor den aard der gebruikte middelen zijn de leeningen kenmerkend, die den met zware crises beladen Zuid-Amerikaansehen stalen gege ven yjn met de opmerking, dat een groot deel der verstrekte credieten als „voor waardelijk geschenk" moeten worden op- Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag): zon onder 18.07. Morgen (Vrij. lag) zon op 9.36; zon onder 18.09. Maan op 12.33, onder 1.05 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eer»te kwartier Zaterdag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari. Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zondag 15 Februari. gevat. Even kenmerkend zijn de bedekte dreigementen, die Summer Welles in zijn 'rede geuit heeft jagens die staten, die. eventueel „uit $e rij zouden loop en"," De eischen, die. men dezen staten stelt, zoo besluit het blad, beteekenen niet al leen het opgeven van hun natuurlijke afzetgebieden, doch ook van hun vrij heid. V Demoralisatie onder Sovjet troepen In Oost-Azië Oorlogstuig naar Europa gezonden Reizigers uit de Sowjet-Unie, die in Mandsjoekwo aankomen, melden, vol gens het DNB, dat de reusachtige ver liezen der Sowjet-troepen aan het Euro- peesche front zeer demoraliseerend- wer ken op de troepen in het grensgebied in Oost-Azië. De berichten over Duitsche gruwelen in de bezette 'gebieden hebben geen uitwerking meer, daar de troepen in Oost-Azië hoofdzakelijk bestaan uit mannen van omstreeks 50 jaar, die zich nog herinneren hoe humaan in den vo- rigen oorlog in de bezette gebieden werd opgetreden. Nog erger is volgens de reizigers het transport van oorlogstuig uit Siberië naar Europa merkbaar, aangezien daardoor 't moreel der massa wordt ondermijnd, zoo zeer, dat vergrijpen tegen officieren en ongehoorzaamheid meer en meer voor komen. Ook worden uit kazematten aan Mandsjoekwosche grens kanonnen weg gehaald en vervangen door looze stukken, teneinde goede stukken gesehut naar het Europeesehe front te zenden. Ook wor den nog steeds troepen uit Siberië naar Europa gezonden. Zestig procent van 't Sowj et-leger in Siberië bestaat ujt jeug dige recruten, die tot dusver slechts een groepsleiding hebben gekregen en niet zijn opgeleid voor optreden in groot ver band. Om de demoralisatie tegen te gaan, hebben de commandanten zeer streng bevolen, dat geen enkele soldaat een ba rakkenkamp mag verlaten, anders dan in gesloten verband. Om deserties te verhin deren, worden alleen aan op macht staan de soldaten winterjassen en vilten laarzen uitgereikt, welke na den wachttijd moe ten worden ingeleverd. Door gebrekkige kleeding en de krappe levensmiddelen rantsoenen zijn de lazaretten meer dan vol. Wettelijke en moreele plicht Als weggebruiker dient u de ver- keersteekens in acht te nemen, dat is uw wettelijke plicht Als Nederlander behoort u a.s. Vrijdag en Zaterdag een verkeers- teeken te koopen van Winterhulp ten bate van uw nooddruftige land- genooten, dat is uw moreele plicht Volgens te Madrid ontvanglen berich ten heeft een hevig noodweer de oude zakenwijk van de Cubaansche hoofd stad Havanna doen overstroomen. Er zijn vele, huizen ingestort. Twee perso nen hebben den dood gevonden. De aan gerichte jschade is zeer groot (DiNB) Officieel wordt medegedeeld, dat de Zweedsche regeering .3 Zweden, werk zaam in de oorlogsindustrie, wegens voorbereiding tot landverraad heeft ge arresteerd. Een der drie gearresteeden heeft reeds bekend, dat hij bijzonder heden omtrent de 'producten, die zijn firma vervaardigt, aan buitenlandsche gezantschappen te Stockholm te koopt heeft aangeboden, (SP.T)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1