ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 21 JANUARI 1942 OPGEN ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT t Rrlji: ln Zierlka» J 1.80, elder* JIM t797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reap. IS en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. ZierikzeeaoheJNieuwsbode, Zierikzee, Sohnith, B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14838 ADVERTENTIES Bit)*: B cents per regel, minimaal 83 Oents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tol morgens 9 oor* - I I' FEODOSIA WEER IN DUlTSCHE HANDEN Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag bekend Duitsche en Roemeensche troe pen onder opperbevel van generaal der infanterie van Manstein hebben in samenwerking met de formaties van het luchtwapen van generaal- vlieger Ritter van Greim na zware gevechten van verscheidene dagen de Sowj et-strijdkrachten, die aan de Zuidkust van de Krim waren ge land, teruggeslagen en de stad Feodosia in vastberaden aanval weer in bezit genomen. Tot dusver 2ijn reeds meer dan 4600 gevan genen gemaakt en bovendien 73 tanks, 77 stukken geschut en om vangrijk ander oorlogsmaterieel ver overd. Aan het geheele front van de Donets heeft de vijand met sterke strijdkrachten aangevallen. De ge vechten zijn nog gaande. In den midden- en Noordelijken sector leed de vijand bij de voort zetting van zijn aanvallen opnieuw zware verliezen. Bij een Zaterdag en Zondag gedanen tegenaanval van formaties Duitsche infanterie en tanks werden in totaal 35 stukken geschut, 23 granaatwerpers, 46 ma chinegeweren en omvangrijk ander materieel buitgemaakt. De vijand verloor hierbij 430 dooden en 140 "gevangenen. De luchtmacht heeft in de wateren van Moermansk een grooten koopvaar der met bommen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben aan de Zuid-Westkust van Engeland haveninstallaties gebombardeerd en op de Shetlands een munitie-depot met bommen getroffen. In Noord-Afrika is bij succes rijke ondernemingen van verkenners een aantal gevangenen gemaakt. 'Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen haveninstallaties en vliegvelden aan de kust van Cyrenaica aan. In de groote Syrte werden bij een lucht aanval op een Britsch konvooi ver- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA scheidene groote koopvaarders door bommen zwaar beschadigd. Bij de herovering van Feodosia heeft de drager van het ridderkruis kolonel Müller, zich opnieuw onder scheiden door uitnemende persoon lijke dapperheid, besluitvaardigheid en omzichtige aanvoering van zijn regiment. Het opperbevel van de weer macht maakte Dinsdag bekend: Op de Krim werden de vijande lijke strijdkrachten, die strijd le verden in het gebied ten N.O. van Feodosia, verder Oostwaarts terug gedrongen. Aan het Donetz-front, alsmede in den centralen en Noor delijken sector, duren de afweer- gevechten voort. Bij succesvolle ondernemingen van stoottroepen hebben Slowaaksche troepen den vijand bloedige verliezen toege bracht. De luchtmacht ondersteunde aan het geheele Oostfront, onder uiterst moeilijke omstandigheden, de gevechten op den beganen grond. De Moermansk-spoorlijn werd op verscheidene plaatsen doorbommen gestagneerd. Een trein werd met bommen in brand geworpen. In Noord-Afrika activiteit van verkenningstroepen en artillerie. Doeltreffende luchtaanvallen in Cyrenaica waren gericht op haven- werken en op den weg langs de kust. In het gebied ten Zuiden van Agedabia werden Britsche vrachtauto's en troepentranspor, ten met bommen bestookt. In da wateren rondTobroek beschadig den Duitsche gevechts vliegtuigen een groot koopvaardijschip door verscheidene bomtreffers. Het bom bardement op La Valetta en op Britsche vliegvelden van het eiland Malta door Duitsche gevechtsvlieg tuigen werd met krachtige uitwer king voortgezet. DE HEROVERING VAN FEODOSIA bsteelcent een succes op de Krim In aansluiting op het weermachtsbe- richt verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat het groote succes op de Krim dooj* Duitsche en Roemeensche troepen behaald, wederom bewijst, dat het den Bolsjewisten, hoe roekeloos zij hun men- schen ook gebruiken, niet gelukt hun doel te bereiken. Het was te begrijpen, dat zij door hun voorgenomen herovering van de Krim een sterken druk wilden oefenen op de zui delijke flank der Duitsche troepen en tevens de spilmogendheden wilden ver- drijven uit de stelling, die, de Zwarte Zee beheerscht. Sedert December hebben de Bolsjewis- len»'steeds weer getracht, den ring om Sebastopol stuk te slaan en de Krim weer geheel in hun bezit te krijgen door verschillende landingen aan Zuid- en Westkust. De meeste dezer landingen kon den zeer spoedig ongedaan worden ge maakt. Pas een landing op grootere schaal bij Feodosia bracht den Bolsje wisten een tijdelijk succes:, de Duitsche troepen moesten uit Kertsj worden te ruggenomen, opdat ze niet zouden wor den afgesneden. Thans heeft een energieken tegenaanval van Duitsche en Roemeensche afdeelingen omdef bevel van den generaal der infan terie von Manstein de- aan land gebrachte Bolsjewisten over een aanzienlijken af stand naar het Oosten teruggeworpen. De belangrijke stad Feodosia werd hun weer ontnomen. Hoe sterk de Bolsjewistische strijd krachten hier zijn geweest, blijkt uit het feit, dat de DuitSchers verscheidene dui zenden gevangenen hebben gemaakt en 73 pantserwagens, 77 stukken geschut en veel ander materieel hebben vernield of buitgemaakt. Uit het succes van generaal von Manstein blijkt tevens, dat onder eenigszins «gunstige klimaatsomstandighe- den-de Duitsche soldaat nog steeds de meerdere is van zijn Bolsjewistischen te- genstander. Ook de Roemenen hebben een groot aandeel "in dit succes gehad. De Duitsche luchtmacht heeft een zeer doeltréffenden steun verleend. De gevechten op de Krim blijven zich voor de Bolsjewisten ongun stig ontwikkelen. DE OORLOG IN OOST-AZIË Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier maakt bekend, dat legervliegtuigen bij een aanval overdag op Singapore op 18 Januari militaire doelen hebben vernield of in brand gestoken, terwijl zij een olie-opslagplaats in het Zuide lijke deel van Sembawan hebben ver woest. Tijdens luchtgevechten werden 15 vliegtuigen, waarbij drie bommenwerpers en 12 jagers, neergeschoten. Een an dere formatie jagers, die in den om trek iv an Ma lak ka met de strijdkrach ten op den grond samenwerkten, 6choot vier Britsche vliegtuigen neer en ver- nielde twee Blenheims op den grond. De Japansche strijdkrachten, die langs de westkust van Malakka over Caputra, Pontian en Besar (40 k.m. ten westen van Johore Baroe) oprukken, vallen de Britsche verdedigersnaar Domei meldt, thans aan op een plaats, die minder dan 40 k.m. van Singapore verwijderd is Activiteit op en rondom Mindanao Naar het hoofdkwartier van de Ja pansche marine mededeelt, hebben Ja pansche luchtstrijdkrachten op de Phl- lippijnen telegraafstations bij Glan aan de zuidelijke, punt van Mindanao ver nield. Japénsche vliegtuigen hebben voorts volle treffers geplaatst op vij andelijke koopvaardijschepen ten Zuiden van de Cebu-eilariden, die ten Noorden van Mindanao liggen. Verder werd de eilandvesting Corregidor met groot suc ces aangevallen. Voorts meldt hét hoofdkwartier van (de marine, dat luchtstrijdkrachten die vliegvelden van Rpbaul en Woenakokor op New Briain Island (Nieuw-Pommeren) hebben aangevallen. Verder heeft een landingsafdeeling van de marine Likoepang aan de Noordelijke punt van Celebes bezet. Da toastand op Malakka crltlak gaacht Het DNB meldt uit Buenos Aires: Met het oog op den Japanschen ze getocht op het schiereiland Malakka moe tan de Engelschen toegeven, daft de Ja panners de kust van Oost-Azië volko men beheerschen en langs de kust van Malakka ongestoord troepen een land kunnen zetten, zoo blijkt uit een ver slag van .Beattie, den Londenschen cor respondent der Prensa. Als gevolg van de numerieke superioriteit aan strijd krachten, tanks en vvliegtuigen van da Japanners, zijn de Engelschen tot «den aftocht genoodzaakt. De Japansche op- marsch berooft niet alleen Singapore van zijn beteekenis als vlootbasis, doch oefent bovendien invloed op andere oorlogster reinen. De Engelschen zijn ongetwijfeld uiterst verrast over het snelle optreden iderJapanners. In Londen wordt de toe- stand zeer kritiek geacht en overal hoort men de opvatting verkondigen, dat op een spoedige wijziging in «da situatie niet gehoopt kan worden. j DE PHILIPPIJNEN éls bron van ertsen De opmarsch van die Japanners op dï Philippijnen is niet alleen uit militair, doch ook uit economisch oogpunt van het grootste gewicht. De verovering van dit gebied draagt nl. aanmerkelijk bij tot de uitbreiding van de Japanscae- gronidstoffenbasis. De Philippijnen be- behooren tot de jongste mijnbouwgebie- den ter wereld. Eerst na «den wereldoor log begon de mijnbouw zich te ontwik kelen, toen werd vastgesteld, dat er in vrij grgote hoeveelheid goud voorkwam. Thans is de exploitatie van dien aard,1 dat jaarlijks 34.000 kg van dit kostbare metaal wordt «gewonnen, waardoor de Philippijnen de zesde plaats innemen onder de goud produceeirende landen. Verder worden op verschillende plaat- sen op de eilanden bruinkolen van goede hoedanigheid aangetroffen, voor namelijk op Luzon. In 1940 werd er een hoeveelheid van ongeveer 59.000 ton kolen geproduceerd; er moest echter nog zeven maal zooveel worden ingevoerd. Ook werd de aanwezigheid van petro leum geconstateerd; er werden boringen ondernomen, doch tot dusverre hebben deze niet veel resultaat opgeleverd. De exploitatie van de koperertsmijnen heeft echter reeds een groote vlucht ge nomen, hoewel deze eerst in 1937 ter hand werd genomen. In het jaar 1940 werd naar schatting 9.259.000 ton aan de oppervlakte gebracht; 60 pet. daarvan ging naar Japaij, de rest naar de V.S. Van buitengewoon groot gewicht zijn de ijzerertsmijnen op de Philippijnen, gezien de ijzerarmoede van het Verc-eOosten. De productie van ijzererts steeg in de laatste jaren tot 1.236.000 ton, «dank zij vooral het Japansche initiatief. In het Noorden van het eiland Min danao werden onlangs aderen ontdekt, die ongeveer 1 milliard ton beloven op te bTengen, met een ijzergehalte van 50 pet Het uitbreken van den oorlog heeft de exploitatie tijdelijk onderbroken. Deze bevond zich in Philippijnsch-Amerikaaii- sche handen, doch de uitvoer ging uit sluitend naar Japan. Ook de ongev. 58.000 ton mangaanerts gingen naar Japan. On der de chroomerts produceerende landen, nemen de Philippijnen de «derde plaats in IND1Ë VRAAGT WASHINGTON OM VLIEGTUIGEN Het ANP. meldt uit Lissabon: De heer van Mook, de luitenant-gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, die in de Vereenigde Staten vertoeft om president Roosevelt in te lichten over de ernstige positie waarin Nederlandsch- Indië zich bevindt, koestert volgens me- dedeelingen uit Amerikaansche bron, het voornemen een bppèl tot het Ameri kaansche volk te richten om het te be wegen vérstrekkende hulp aan Neder-' landsch-Indië te verleenen. De hulp zou Idan voornamelijk moeten bestaan in het leveren van vliegtuigen. De heer van Mook zou er op hebben gewezen, dat het van groot belang is voor het verdere verloop der oorlogshandelingen, dat Ne derlandsch-Indië in staat wordt gesteld tegenstand te kunnen blijven bieden aan de Japanners. Tot dusver hebben de besprekingen van Van Mook weinig re sultaat gehad, aangezien de Vereenigde Staten niet in staat zouden zijn de ge vraagde hulp aan Nederlandsch-Indië te geven. Itallaansch W4ermachtsb*rlcht Voortdurende aanvallen op Malta Het Italiaanscbe weermachtsberlcht van Maandag luidt als volgt: Onae luchtmacht heeft vijandelijks ver- kennings afdeelingen in West-Cyrenalca aangevallen en uiteengedreven en boven dien hevige bombardementen en beschie ting met machinegeweren van vijande lijke autocolonnes en rsvltailleeringsbases hervat. Ondanks het slechte weer heeft de Duitsche luchtmacht de operaties tegen installaties en luchthavens op Malta voortgezet. De Engelschen hebben een aanvalge daan op Augusta en Syracuse, waardoor enkele branden werden veroorzaakt, die men terstond meester was. Er zijn geen slachtoffers gesignaleerd. REGEERINGSWISSELING IN HET PROTECTORAAT Nieuw* regeerlngskoers PRAAG, 19 Jan. (DNB). De waarnemen de voorzitter der regeering, dr. Kejci, heeft dr. Emil Hacha het ontslag van het gehealé kabinet aangeboden. De president aanvaardde «diit en be lastte dr. Krejci onmiddellijk met ide vor ming van een nieuwe regeering. Reeds des middags kon dr. Krejci den president de nieuwe lijst van regeerings- leden overhandigen. Dr. Hacha heeft de nieuwe regeering ontvangen voor het afleggen van den eed. Bij die gelegenheid hield hij een rede, waarin hij o.a. zeide: Op een oogenbliik waarop bijna alle souvereine staten van Europa op ondub belzinnige wijze positie kiezen voor de herordening van het vasteland volgens den wil van «den Führer en actief met Duitschland samenwerken, acht ik het noodzakelijk, dat in het protectoraat een geheel nieuwe regeeringskoers van posi tieve, activistische krachten wordt inge- slagen. Ik heb derhalve besloten, met toestemming van den plaatsvervangenden Rijksprotector een nieuwe regeering te i benoemen, die in- onze landen zonder, compromis de nieuwe orde moet op bouwen en ook hier alle voorwaarden voor de overwinning van het Groot-Duit- sche Rijk moet scheppen. Deze taak der nieuwe regeermg zal door een vergaande zakelijke hervor ming van onze centrale bestuursinstantiès belangrijk verlicht worden. Een verdere belangrijke hulp zal zeker de vooraan staande ambtenaar van het Duitsche Rijk zijn, 'die de directe leiding overneemt van een «der belangrijkste zaken van onze economie en arbeid. Ik verwacht van de onmiddellijke, nauwe deelneming van dezen belangrij ken Duitschen vakman aan de regee- rittig een groot voordeel voor de gemeen schappelijke belangen van het protecto raat en het Duitsche Rijk. .VOED.NG IN DEZEN TUD" Tentoonstelling te Middelburg. Niemand zal kunnen ontkennen, dat er in den tegenwoordigen tijd ontzettend veel van de huisvrouw gevergd wordt. Niet alleen de bonnen vragen dagelijks) haar aandacht, maar vooral de - vraag „wat zullen wij eten?" kost haar enorm veel hoofdbrekens. Daarbij komt dan nog de verantwoordelijkheid waarvan vele huismoeders zich terdege bewust zijn om uit de beschikbare voedingsmiddelen zooveel als maar mogelijk is te halen. Dankbaar worden dan ook alle ge legenheden door haar aangegrepen om zich op dit gebied op de hoogte te stel len De overheid, die zich vooral in dezen tijd bewust is van haar taak om op voe- dingsgebied voorlichting te moeten ge-, ven, is de huisvrouw zooveel mogelijk in deze van dienst. Pers, film, réclamé en tentoonstelling heeft zij gemobiliseerd om aan denieuwere denkbeelden op voe- dingsgebied «op zoo uitgebreid mogelijke schaal bekendheid te geven. Vele huisvrouwen hebben dan ook reeds danbaar gebruik gemaakt van de voor- dichting, welke de tentoonstelling „Voe- dingSn dezen tijd" geeft. De tentoonstel ling gaat uit het van Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, met medewerking van den Voedingsraad; in vele plaatsen werd zij reeds georgani seerd Ook in Middelburg in het Schut tershof, zal deze tentoonstelling thans te bezichtigen zijn van 22 tot 25 Januari. Deze plaats zal voorloopig de laatste zijn waar de tentoonstelling wordt ge houden. Het doel, dat de* overhied met deze tentoonstelling wil bereiken, is tweele dig. Op de eerste plaats wil zij belang stelling wekken voor het voedlngsvraag- stuk in hot algeméén door het publiek Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 18.03. Morgén (Donderdag) zon op 9.37; zon onder 18.06. Maan op 12.09, onder Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eerste kwartier Zaterdag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari. Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zondag 15 Februari. als het ware in een groot opengeslagfen prentenboek interessante en leerzame plaatjes te laten bekijken, en in de twee de plaats beoogt zij, dat als,.resultaat van haar voorlichting wordt bereikt, dat in de gezinnen beter bereide maaltijden wor den genuttigd, waardoor onze volkskracht op peil wordt gehouden.- Dit laatste vooral is van eminent'belang en daarom is het zoo noodig, dat de huisvrouw, door wier handen dagelijks het voedsel gaat, dat ide gezondheid middels de voeing1 van het gezin op peil moet houden, goed is doordrongen van haar verantwoorde lijkheid en bovendien weet hoe zij op de meest economische wijze met de voe dingsmiddelen moet omgaan. Zij zal dan niet uit onverschilligheid of onoordeel kundigheid kostbare voedingsstoffen ver loren dogn gaan. Deze tentoonstelling geeft voor een ieder, die op de een of andere wijze met het bereiden van ons dagelijkseh voedsel heeft te maken, het noodige te zien. Rotterdamsch* Tramwag-Maatfchappij Dezer dagen heeft een rapport, sa mengesteld onder toezicht van prof. W. E. Boerman, hoogleeraar aan de Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam en onder wetenschappelijke en technische leiding van dr. H. J. van Zuylen te Rotterdam, over den sociaal- en econo- misch-geografischen toestand van de Hoeksche Waard, de beteekenis der Rot- terdamsche Tramweg Mij. in verband met het vervoersvraagstuk der Hoeksche Waard, in het licht gesteld. Dit rapport werd besproken op een vergadering, ge houden op 12 Januari j.l., waarop, be halve alle burgemeesters uit de Hoek sche Waard, ook ir. A. Kuiper, direc teur van de Rotterdamsche Tramweg Mij., prof. W. E. Boerman en dr. H. J. van Zuylen,met eenige van zijn mede werkers, aanwezig waren. Het rapport werd door de vergadering met alge- heele instemming" ontvangen en ook de overige betrokken autoriteiten hebben zich met den inhoud geheel kunnen ver eenigen. De belangrijkste conclusie in het rap port. is dat de tramweg in de Hoeksche Waard niet kèn en niet mag verdwij nen en tevens, dat de wijze waarop de exploitatie dient te geschieden, grondig moet worden herzien. Generaal-veldmaarschalk Von Brau- chitsch heeft zich aan een operatie moe ten onderwerpen. Dezie operatie «is on danks het hartgebrek, dat zich twee maanden geleden voordeed, bevredigend verloopen. De veldmaarschalk bevindt zich op den weg naar genezing en zal daarna nog een kuur van geruim en duur doormaken. De Führer heeft den veld maarschalk zijn beste wenschen doen toekomen. (DNB), Stefani meldt uit Rome: Het militaire mededeelingenblad zal binnenkort de volgende mutaties in de hoogere leger leiding bekend maken. Generaal Viittorio Ambrosio, commandant van het elfde leger, is met ingaing van 20 dezer be noemd tot chef van den generalen staf. Generaal Mario Roatta, thans chef van den staf, neemt bet bevél over bet tweed-si leger op zich. «r Naar Domei meldt uit Britsch-Borneo, maakt het herstel van de olievelden van Miri en Seria benevens van -de raffina derij Loete zoo snelle vorderingen, dat de productie volgende maand reeds kan w of den hervat. Op de olievelden van Miri is ook met succes naar nieuwq olie geboord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1