AKKERTJE Neem 'n RADIO-PROGRAMMA Wotnsdag 21 Januari HILVERSUM I. 415.6 M. - 7.16 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Grarü.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.26 Gram.; 10 Orkest Malondo; 11 Voor de kleuters; 11.20 Ge rard Lebon en zijn orkest; 12 Gram.; 12 40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten13 Bij den kleinen boer in den Achterhoek; 13.15 Viool en piano; 13.45 Nederlandsche Orkest muziek (opn. en gram.); 13.55 Gram.; 14.15 Omroeporkest; 15 Voor de vrouw; 15.20 Zang met pianobegeleiding; 16 Bij bellezing; 16.20 Voor de rijpere jeugd"; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, econo mische- en beursberichten; 17.30 Nationale jeugdstorm-kwartier; 17.45 Zang, piano en gram.; 18.15 Rundertuberculose en volksgezondheid; 18.30 Ramblers; 19 Ac tueel halfuur; 19.30 Melodie en poezie. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales, die beschikken over een lijnver binding met de studio. 20.15 Amusements orkest en gram.; 21.45 BNO: Nieuwsbe richten; 22 BNO: Engelsche uitzending: „The Dutch achievements in the Nether lands Indies" of gram.; 22.1524 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I; 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Orgelconcert (op namen); 10.40 Voordracht; 11 Zang met pianobegeleiding; 11.35 Gram.; 12.15 Klaas van Beek en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 05 Melodisten, soliste en pianosoli; 14.15 Uit Neerlands Gouwen; 14.35 Omroepor kest en solisten (opn?); 15.30 Gram.; 17 Voor de jeugd; 17.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten; 17.30 Het groote Omroeporkest18gram; 18.16 't groote Omroeporkest; 19 BNO: Bra- bantsch praatje; 19.10 BNO: Nieuwsbe richten; 19.20 Omroep-Volkszangkoor; 19.45 In en om de N.S.B. (voorbereid door de 'N.S.B.); 20 Omroep-Symphonie- orkest en solist; (Van 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnver binding met de studio beschikken); tó 45 De zandhoek, een nationaal schandaal 21 Omroep-Symphonie-Orkest21.45BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; 22.10—22.15 Avondwijding. De zware storm op de Middel!andsche Zee, die den - ondergang van het Fram- sche passagiersschip Laimorciiere en van het vrachtschip Jumieges ten gevolge heeft gehad, waarbij ruim 330 personen om het leven zijn gekomen, heeft, naar uit Tunis wordt gemeld, het verlies ge- ëischt van nog een schip. Het betreft een 15.000 ton metend tankschip van een wijnexportmaatschappij in Tunis, welk schip op de terugreis van Marseille naar Tunis, ter hoogte van kaap Negro - Vrijdag is gestrand en moest worden opgegeven. De bemanning kon worden gered. Het DNB meldt uit Sjanghai: Het Za terdag te Batavia uitgegeven communi qué meldt, dat het eiland Ambon, waarop de Japanners in de laatste 24 uur reedis twee aanvallen hebben gedaan, opnieuw is aangevallen. Door dit nieuwe bombar dement, in twee golven ondernomen, is in de haven schade veroorzaakt. Verder is een vliegveld op Celebes door Japan- sche vliegtuigen aangevallen. Naar van semi-officieele zijde te Ma drid verluidt, heeft de Spaansche regee ring Zaterdag door tusschenkomst van haar gezant te Londen een krachtig pro test tegen den overval op de Spaansche haven Santa Isabel ingediend. Een nota van denzelfden inhoud werd overhandigd aan den Engelschen gezant te Madrid1, Sir Samuel Hoare. M M M M M M W W W w Ook in de uiting van den waren hu mor sal de tragiek niet ontbreken Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 46 Nadruk verboden Nu kon ook mevrouw Gahl haar tra nen niet meer bedwingen. Het was een stil, duister verdriet, waaraan zij ten prooi waren, maar geen van beid'en ver ried ook maar iets van zijn oorsprong. 's Middags ging Jo naar Hermine, die aan haar blijdschap over het weerzien uiting gaf door een uitgelatenheid,.welke in de gegeven omstandigheden weldadig aandeed. Zij verheugde zich in het voor uitzicht van een hernieuwd samenzijn met haar vertrouwde vriendin, van hoe tijdelijken aard dit dan ook zou zijn, op nieuwe gemeenschappelijke wandelingen en intieme thee-uurtjes bij den haard Hoewel Johanne alle Ihoeite deed het pijnlijke thema te omzeilen, kon zij toch niet voorkomen, dat Hermine het in den loop van het gesprek even aanroerde: Wat zeg je wel van Kyber? Haast niet te gelooven, hè? Een paar maanden ge leden nog een ondergeschikt ambte naartje en nu de toekomstige schoon zoon van den burgemeester 1 j Gemengd stoken van brandstoffen Het zal den brandstoffenhandelaar in het algemeen niet mogelijk zijn aan alle wenschen van zijn afnemers, wat betreft de soort, kwaliteit en afmeting van de brandstof, te voldoen, aangezien de tel kens beschikbaar komende verschillende soorten brandstof zoo redelijk mogelijk over het publiek moeten worden verdeeld. Reeds eerder is hierop de aandacht ge vestigd. Teneinde het publiek in staat te stellen de brandstoffen, welke zij zullen ontvan gen, zoo doelmatig mogelijk te gebrui ken, volgen hieronder eenige aanwijzin gen betreffende het gemengd stoken van brandstoffen. Eierbrike-tten of eierkolen worden ge maakt van anthraciet-fijn en pek. Stookt men nu eierkolen ondeskundig, dan zal het pek zich in de kachel afzetten en in het bijzonder de rookgascirculatie van een haard vervuilen en verstoppen. Dit bezwaar wordt verminderd als men de eierkolen mengt'met anthraciet ((of met magere kolen). Men bereikt het beste resultaat als de slukgrootte van de anthraciet ongeveer gelijk is aan die van de eierkolen. Bovendien moet men er bij het stoken van eierkolen ((al dan niet met anthraciet gemengd) op letten, dat men het vu.ir in de kachel niet al te ver mag laten wegbranden om de kachel dan weer ineens geheel te vullen met versche brandstof. Hierdoor wordt de afzetting van teer in de hand gewerkt. Men moet derhalve de eierkolen tel kens bij kleine hoeveelheden op het vuur brengen en pas weer opnieuw bijvullen als de bovenste laag goed doorgebrand is. Na eiken keer bijvullen moet men het vuur een ongenblik flink laten doorbran den en het dan pas temperen, aangezien de teerbestanddeelen dan grootendeels zijn verdwenen. Cokes heeft een hooge ontstekingstem- peratuur en het gevolg hiervan bij het stoken van cokes is, dat een cokesvuux, als men het tempert, snel dooft. Tempert men dus een kachel, welke met cokes wordt gestookt op de normale wijze zooals men bij het stoken van anthraciet gewend is, dan zal het vuur den volv genden morgen uit zijn^, Tempert men bij het stoken van cokes het vuur gedurende den nacht minder sterk, dan loopt men het risico, dat de kachel den volgenden morgen geheel leeggebrand is. Bovendien bestaat de kans, dat men bij het stoken van cokes de kachel of haard stuk stookt Dientengevolge kan men cokes onver mengd in het algemeen dan ook eigenlijk alleen stoken in salamanderkachels, welke voorzien zijn van een vuurvaste binnenbe- kleeding. Het bovengenoemde bezwaar van cokes verdwijnt als men de cokes mengt met anthraciet of magere kolen van een zelf de stukgrootte. Men dient er op te letten, dat men deze brandstoffen deugdelijk door elkaar mengt. - VERSCHILLENDE BERICHTEN Belangrijke galdcom vermist Een kantoorbediende uit - Amersfoort, in betrekking bij het filiaal van een Haag- sche firma, kreeg opdracht een groot bedrag in contanten van dit filiaal en van het filiaal te Utrecht naar het hoofd kantoor in Den Haag over te brengen1. Hij deed het geld in een aktentasch en begaf zich daarmede naar Den Haag. In de omgeving van het Hollandsche Spoorstation werd de kantoorbediende evenwel door de koude bevangen. Hij zakte bewusteloos ineen waarbij de ak tentasch, waarin zich ook zakenbrieven bevonden op straat terechtkwam. Voor bijgangers snelden toe en brachten den bewusteloozen kantoorbediende een win kel binnen, waar hij spoedig op zijn verhaal kwam. Tot zijn groote ontstelte nis bemerkte hij evenwel, dat de porte feuille met het aanzienlijke geldsbedrag spoorloos was verdwenen. Een-der voor bijgangers moest zich ermede uit de voeten hebben gemaakt. Zijn ze dan al verloofd? vroeg Johanne, zoo onverschillig mogelijk. Nee, dat niet. Ik geloof, dat het met Kerstmis publiek wordt. Jo girtg hier niet verder op in, maar Hermine, die iets vermoedde, vroeg met een openhartigheid, die zij zich als oude vriendin wel mocht veroorloven. En ik had toch heusch altijd gedacht, dat hij meer voor je voelde, dan uitsluitend ver eering voor je werk. Bij zulke jonge menschen kan je dat nooit precies zeggen, Hermi, ant woordde Johanne en daarmee gaf ze noch een bevestiging noch een ontken ning van de door haar vriendin geopper de veronderstelling. Van Hermina, die haar innerlijk wat vreemd was geworden in deze weken en maanden van alleen zijn, ging Johanne naar mevrouw Kyber. Zij kwam met bloemen bij de vrouw, wier zoon zij lief had, maar die nu voor haar verloren was. Niets in haar onbewogen gezicht verried ha^r ware gevoelens, toen zij het huis betrad, dat een ander eens als verloofde en dochter zou binnen gaan. Mevrouw Kyber begroette Johanne met een hartelijkheid, die allen twijfel om trent de vraag, of zij ooit iets van haar ware verhouding met Erich had ver moed. te eenen male uitsloot. Mevrouw Kyber verwonderde zich, dat Jo al terug was (blijkbaar had men haar dus niet Landelijk* kadercurtuiien Nad. Middenstandsbond De Nederlandsche Middenstandsbond organiseert in 27 plaatsen van ons land cursussen voor kadervorming, opdat men in de toekomst over voldoende geschool de krachten vpor bestuursfuncties kan beschikken. Deze cursussen geven on derricht in staathuishoudkunde, staatsin richting, bedrijfshuishoudkunde, sociale-, economische-, middenstands- en .belasting wetgeving, organisatiewezen enz., en du ren negen maanden. Aan deze cursussen nemen 800 personen deel. Sigaretten uit da lucht In sommige kringen hebben langm tijd verhalen de ronde gedaan over En gelsche vliegers, die op 30 Augustus; 1941 pakjes sigaretten hebben uitgewór- pen. In ,,De Misthoorn" van 17 Januari deelt de propagandaleider van de NSB, Ernst Voorhoeve mede, dat hijhet pu bliek om1 den tuin heeft, geleid door deze pakjes Oranje-sigaretten" te laten maken en verhandelen! Men weet welke prijzen er grif voor werden: betaald: van f2.50 tot f30, f40 en f50 toe. Leege omhulsels kwamen voor f25 aan de markt. De propaganda- afdeeling van de NSB heeft zich op deze wijze een bedrag van f 30.000 voor haar werk verschaft. Schaatsenrijder vermist Sinds Zondagmiddag een uur wordt de 18-jarige J. N, de Beurs, kantoorbedien- diende en wonende te Schagerbrug, ver mist. Hij was van plan per schaats vaii Sehagerbrug in de richting Schagen te rijden. Daar er nog wakken waren, vreest men dat hij onder het ijs is geschoten Het zoeken wordt nog voortgezet. Samenstelling van brood wordt gewijzigd Prof. Sleeswijk schrijft aan de Tel. dat sedert de eerste week van deze maand het meel in de fabrieken naar de volgende samenstelling wordt bereid. 43 proc. tarwe 40 rogge 7 gerst 10 erwten Dit wordt uitgémalen tot 85 pet. Aan 90 kg. van dit mengsel wordt 10 kg. aardappelmeel toegevoegd. Wij eten echter het hiervan gebakken brood nog niet, aldus prof. Sleeswijk. Telkens wanneer er een wijziging in de samenstelling van de grondstoffen van ons broodmeel moet worden gebracht, duurt het nog! 4 a 6 weken, alvorens de voorraden der oude samenstelling uit de verschillende depots zijn opgebruikt. Dit zal, evenals in vorige gevallen, ook nu geleidelijk geschieden. Een voetverwoicdlng Een voetverwonding bij veertig graden vorst is reeds noodlottig. Hebt u daar over wel eens nagedacht? Weet u, dat, - wanneer een soldaat metveen schot in den voet of in het beert aan het strijd- tooneel aan het Oostfront valt. hem dit dan zijn leven kan kosten? Immers een voefverwonding belet hem verder te gaan, hij zal op hulp moeten wachten en wanneer deze niet spoedig komt. loopt hij gevaar dood te vriezen. Daarom moet nu vooral alles er op ge zet worden om de gewonden zoo spoe dig mogelijk te helpen. Stelt daarom niet meer uit, aar stort uw bijdrage voor de Nederlandsche ambulance op girorekening 87600 Nederlandsche Ambu lance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage Naar de Daily Telegraph meldt, heeft admiraal Lord Chatfield in een rede te Londen verklaard, dat de Britsche koop vaardijvloot in dezen oorlog ongeveer 10.000 zeelieden door vijandelijke actie heeft verloren. Het DNB meldt uit Praag: De waar nemende voorzitter van de regeering, dr. Krejci, heeft dr. Emil Hacha het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. De president heeft dit ontslag aanvaard en dr. Krejci onmiddellijk met de vorming van een nieuwe regeering .belast. zoo heel erg jg^raist!) en stortte zich daarna onmiddellijk op het heugelijke feit. dat haar leven van nu af béheersch- te: Erichs aanstaande verloving met de buremeesterdochter. Johanne hoorde het rustig aan, hoe lief en charmant Gitta Menschlin was; Johanne kreeg alles te zien, wat Gitta Menschlin reeds voor haar toekomstige schoonmoeder had mee gebracht letterlijk niets bleef haar als vertrouwde vriendin bespaard. Mevrouw Kyber had ook reeds ettelijke malen met Gitta's auto tochtjes gemaakt en ze ver telde vol stralende betvondering, dat het kind reed als een taxi-chauffeur, even hard, maar ook minstens even veilig- Als dat mijn man nog eens hai mogen beleven, zei ze tenslotte. Hij kon niiet erg ibest opschieten met den burgemeester, die de bijzondere kwali teiten van mijn man niet op de juiste waarde wist te schatten. En nu haalt zijn jongen diiiens dochter weg. En idat scheen mevrouw Kyber een alleszins ver diende revanche. Zeer vermoeid ging Jo tenslotte naar huis. Mevrouw Kyber had er met geen woord over gerept, hoe het nu eigenlijk met het verloofde paar zelf gesteld was. Ze houden <&1 veel van elkaar, had Johanne willen hooren, zelfs wanneer het haar pijn zou hebben gedaan. In ieder geval zou dat dan een zekere com pensatie voor het door haar geleden DE ZEEUWSCHE BOERDERIJ is uitgesproken Frankisch II. Voor een doelmatig' gebruik is geen betere plaats voor deze keete (wasch. hok) te bedenken, vlak bij de keuken, maar is het niet tegelijk gave architec tuur? Het geestige klompenrek bepaalt nog even, vooral niet -te nadrukkelijk, den hoek. Wat verder langs het weggetje waar een breede dam, geflankeerd door twee hoog opgaande populieren, toegang igeeft tot het bedrijfserf, is het hek veel eenvoudiger. Ruwe ongeschaafde plan ken, waar alleen de bovenste aardig ge schulpt is uitgezaagd, hangen aan zware gehengen in een paar eenvoudige palen. Het is zw.art geteerd, afgezet met breede witte banden. Maar ihet is meer dan alleen een beweegbare afscheiding; het is de ingang van een gave ruimte, die rondom de boerderij voor het bedrijf is gereserveerd. De mestvaalt mét het varkenshokje, markeeren de scheiding aan de eene zijde en aan den anderen kant is de schooaie 'levende muur van het hoog opgaande hout. Zoo'n boomerisingel is uitermate" prac- tisoh. Zij breekt den wind en geeft over al lu\vfe, maar tevens is het een ruimte bepalend element geworden. Het verfwerk is in Zeeland levendig; veel hardgroen en wit met een enkele maal gele oker of hard blauw. Het rooi van de wagenwielen en stoelen, dat al tijd overheerschte in de mobiele vbor- werpen, de werktuigen en de meubels, wordt iin den 'laatsten tijd ook met een enkele bies aan de' huizen gebruikt. Voorzichtig en met mate toegepast kan het zeker gehandhaafd blijven. Maar meer dan door deze kleur wordt het Zeeuw- sche coloriet bepaald door de zwarte geteerde schuren. Groote zwarte gebou wen zijn niet zno aantrekkelijk, maar in Zeeland wel, omdat ze daar opge fleurd worden door breede witte banden. In den allerlaatsten tijd is het Fran kische karakter wat aan .het verdwijnen. De doorgaande dwarsdeelen, kwamen uit op de mestvaalt en het practische nut van het doorrijden over deze deel wordt daardoor nogal problematisch. Daarom wordt de stal doorgetrokken langs den geheelen langsgevel en verdwijnen aan één zijde de groote deuren. Erger is, dat de houten schuren vervangen worden door groote steenen bouwsels in een leelijken fletsrooden Belgische baksteep. Het pan- nendak ruiimt zelfs haar plaats voor ge- golfde platen, die gelukkig allemaal stuk- waaien en de gaten worden wéér met pannen gedicht. Daarom zal het euvd .vanzelf weer verdwijnen, zooals zooveel, wat even aanvaard werd, omdat liet nieuw, niet omdat het beter was, dan Dat nare kriebelige gevoel in Uw keel is de voorbode van 'n verkoudheid of griep! - Wacht dan niet. Voorkom die narigheid direct. Neem nog vanavond 1 of 2 AKKERTJES. Morgenochtend voélt Ge weer echt „fit". De Nederlandsche Pijnstiller het oude en, beproefde. Maar ongerept blijve, hier en elders, de geest, waaruit ook de gave Franki sche hoeve tot een groote schoonheid kwam Financieel Weekoverzicht In de beursstormen der laatste weken bleef één afdeeling op de aahdeelenmarkt en bleef de geheele markt der vaste rente dragende fondsen onaangetast door de ineenstorting op vooral de koloniale afdeelnnjgen. Dit was echter niet die van de Nederlandsche industrie-aandeelen, maar diie van de aandeelen der bank instellingen, die haar bedrijf uit sluitend tot het moederland beperken. Zelfs zijn de aandeelen der groote ban ken zonder uitzondering nog iets geste gen. Daarmede komt ongetwijfeld het oor- MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door Q. Th. Rotman (Nadruk verboden 85. Maar niet zoodra was hij in de stad. of de stier stootte hem tegen z'n elleboog, waardoor meneer Pimpelmans z'n stuur kwijt raakte. Met suizende vaart stoof de auto regelrecht op het stop sein af, zoodat de verkeersagent in aller ijl beenen fnoest maken om niet vermor zeld te worden. 86. Een eind verder was juist een nieuw sigarenmagazijn geopend en de verver was juist bezig, dit feit op het winkelraam wereldkundig te maken. Let ter voorv letter vloeide uit zijn kunst vaardige hand en Zoozeer was hij in zijn werk verdiept, dat hij niets van het rumoer achter zich hoorde... verlies hebben beteekehd. Er was slechts van eerzucht en geluk, van een goede partij en geld en vooruit komen sprake geweest. 'Ze had echter niiets gehoord van liefde. Maar misschien werd dat niet van zóóveel belang geacht, dat men het moodi'g vond ook daarvan te gewa gen. 's Avonds werd er bij Johanne hard aam ide huisdeur gebeld. Even later stormde Erich de trap op naar Johanna's werkkamer, en trok met een forschen rule de deur open.4 Daar zat ze aan haar) schrijftafel en keerde zich half om, eep vertrouwde beweging uit een bijna ver geten verleden,, die hem onmiddellijk aangreep. Het was als vroeger: Johanne Gahl lachte hem toe en hij kwam met langstelige, gele theerozen, die nog im zijdepapier gewikkeld waren; het was als vroeger. En toch anders. De Johanne, die daar voor hem zat, leek hem ouder en rijper dan. die, welke in zijn herinnering voortleefde. En het lange mensch, dat daar zoo ongegeneerd de kamer kwam binnen vallen, zooals dat zijn gewoonte was, was eveneens veran derd. Hij was breeder in de schouders rechter en mannelijker geworden. Ter weerszijden van den neus liepen een paar. scherpe lijnen, die- daar vroeger niet waren geweest, naar den mond. Jo zei Erich. Het klonk, alsof er nog meer zou volgen, maar hij wist blijkbaar niet goed, wat hij zeggen moest. Dag beste Erich, antwoordde Johan ne. „Wil je niet gaan zitten? Hij bleef echter achter haar stoel staan en zijn handen omklemden krampachtig de leuning. Je bent vanmiddag bij mijn moeder geweest, begon hij, en je zult Baar heel wat gehoord hebben. Ik kan je niet ik weet niet, hoe.... Hij beet zich op zijn lippen van woede, omdat hij niet spreken, doch alleen maar stamelen kon. Maar Erich, dat wist ik immers al- lang. En het is toch goed zoo.... Ik was toch geen vrouw voor je.... veel te oud. Weet je, daarom wilde ik ook -niet, -dat je onze verloving publiek maak te.... Hij staarde haar aan en vroeg: En van dit alles trek je je maar niets aan? Verwondert het je dan niet en heb je er dan pok niet een klein beetje' verdriet van? Hij werd wreed, zoo gekrenkt voel de hij zich. Zij keek hem open aan en antwoordde: Ik zei toch, dat alles 'oeter is, zooals het nu is.... De bet eekenis van haar woorden scheen nu plotseling tot hem door te dringen. Jo, je weet niet hoe ik me schaam. Maar Erich, als je van een meisje houdt, behoef je je toch niet te scha men.... (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2