Uil Slad en Provincie Z1ERIKZEE. Morgen Dinsdag 20 Januari zal de heer Joh. C. Krijger den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Stoom drukkerij v/h. Lakenman Ochtman, alhier. Na de eerste jaren het handzetten 'to hebben uitgeoefend, werd hij later maebinezetter, in welke branche hij nog dagelijks werkzaam is. Wij wenschen den jubilaris van harte geluk en ^preken hierbij de hoop uit, dat hij nog tal van jaren in een goede gezondheid zijn werk zaamheden mag vervullen. ZIERIKZEE. Een 250-tal kinderen van 8—14 jaar was Zondagmiddag in .Ju liana" present, gehoor gevend aan den oproep van den Nederl. Volksdienst tot 't bijwonen van een cabaret-revue, zoo als Woensdag per advertentie was aan gekondigd. Mevr. Boogerd—Keijzer ver welkomde de jeugdige toehoorders, voor wie zij een korte uiteenzetting gaf van de beteekenis van den NVD en tegelijk dhr. Bilius, district-bestuurder van het NVV, dank zei, die gezorgd heeft dat dit kinderfeest kon doorgaan. De afd. van het NVV Vreugde en Arbeid", die ontspanning en ontwikkeling bevordert, had in samenwerking met de NVD de zen middag bereid. De kinderen kregen eerst een tractatie van WHN voor het gordijn openging van de poppenkast van den heer Henri Nolles, die de jeugd op uitstekende wijze kan bezighouden en activeert tot medespelen. De sprekende pop Jonas en Marina v. Goudswaart trok evenzeer de belangstelling cn niet min der de debutanten die- meer of minder schroomvallig !het podium betraden en een lied ten beste gaven. De samenzang verliep spontaan, onder leiding van dhr. Marcello en met begeleiding van dhr. Driesen op zijn accordeon. De jeugd had een prettige middag. Des avonds vond, eveneens in „Julia na", uitgaande van Vreugde en Arbeid de aangekondigde uitvoering plaats van Marcello's Cabaretrevue „Wie lacht be taalt". De groote zaal was zoo goed als geheel gevuld toen de districtleider van het NVV, de heer M. M. Bilius, de bijeenkomst opende met een woord van welkom, waaraan hij een krachtig propagandistisch woord voor het NW vastknoopte. Met een praatje 'van cfèn humorist- conferencier Marcello, nam het cabaret- programma een aanvang, dat de aan wezigen enkele uurtjes aaangenaam heeft bezig gehouden. Marcello zelf ontpopte zich als een vlotte conferencier die er met een mop, een liedje en een praatje goed de stemming vfóst in te houden. Ook in de schets „De Slaapwandelaar ster" had hij veel succes. De zangeres Helene Moretti. die enkele" liedjes ten beste gaf, bleek over een goede stem te beschikken. We hadden haar gaarne meer gehoord! Ook de pia nist-accordeonist Pierre Driesen, toonde zich een goede zanger, hoewel hij als begeleider aan de piano en in zijn ac cordeon-repertoire, zeer verldiend ook veel succes oogstte. De buikspreekster, Marina van Goudzwaart en de gooche laar Henri Nolles, die ook in 't vorige programma optraden, bevestigden ten volle den goeden indruk van toen. Ook zij deelden terecht in het applaus dat het geheele gezelschap ten deel viel. Er kan dan" ook niet anders gezegd worden, dan dat ook deze „Vreugde en Arbeid"-avond ten volle geslaagd is. De jeugd van heden behoeft niet meer met verlangende blikken te staren 'naar oude gravures van ijspret of met kwalijk bedwongen spijt te luisteren haar ijsverhalen van vader en moeder, die in hun jeugd langs de baan zwierden. Neenl De hedendaagsche jeugd vindt de laatste jaren, voor korter of langer tijd, haar baantje gespreid in den vorm van dicht gevroren vaarten, grachten en slooten, waarop de schaatspret kan uitgevierd worden. Zaterdagmiddag is de ijsbaan hier voor de leden opengesteld en vooral Zondag is er .een druk en dankbaar gebruik van gemaakt. Maar toch is er niet meer zoo'n animo onder de ouderen als eenige jaren terug. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal „Olympia" dit jaar hare jaarlijksche uitvoering op 29 dezer geven. Wegens overgroote belang stelling is het bestuur genoopt deze door een tweede uitvoering te laten volgen en wel oj) 26 Februari a.s. Eventueel teleurgestelde donateurs en belangstel lenden worden zoodoende in de gele genheid gesteld toch de prestaties van Olympia" te aanschouwen. Aan de hand van het programma kun nen wij een genotvollen avand voorspel len. KERKWERVE Tijdens het dorschenbij den landbouwer B. J. Boot alhier, had de arbeider J. de J. waarschijnlijk door de gladheid van zijn klompen, hef onge luk met zijn linkervoet in de dorsch- machine te geraken. Gelukkig liep da delijk de riem van den motor, waardoor terstond de machine stil kwam te staan. Niettemin is de voet ernstig gehavend en is de J. ter verpleging opgenomen in het Ziekenhuis te Noordgouwe. Wij vernemen dat de Kookcursus uitgaande van de Stichting „Voorlichting ten Plattelande, die in October j.l. werd uitgesteld, thans zal aanvangen op a.£ Woensdagavond 8 uuf in het Gemeente huis. RENESSE Sinds eenigen tijd is onze dorpsgenoote,*mej. A. C. Houtman, aan gesteld ten kantore van de Distributie kring Haamstede. Het schaatsenrijden viert in deze gemeente reeds eenige dagen hoogtij. Hoewel niet meer in die mate als in den tijd onzer voorvaderen, begeven toch nog velen zich naar de bekende pleis terplaats der schaatsenrijders(sters) n.l. „De Reekjes", gelegen aan den voet der duinen. Bij het jongere geslacht neemt het schaatsenrijden niet die plaats in als bij de oudere garde, die behoorlijk ver tegenwoordigd is, hoewel warme choco lademelk, punch en sdiroosels ontbreken NOORDGOUWE. Voor de op Vrijdag 16 Januari bij den heer Coomans ge- houden vergadering van de IJsclub „Noordgouwe" bestond |goede belangstel ling. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend, deelde de voorzitter, de heer B. A! Kloet, mede, dat nu hij aan de beurt van aftreden was, hij zich) niet meer beschikbaar stelde. Hij was van de oprichting af gedurende 22 jaar voorzitter geweest en achtte nu de tijd gekomen, dat een jongere kracht zijn plaats in het bestuur zou innemen. Na herstemming werd als voorzitter geko zen de heer A. P. Kort, terwijl in diens plaats als bestuurslid werd gekozen de heer H. A. van Griethuijsen. Met al- gemeene instemming der vergadering werd de heer B. A. Kloet tot eere-voor- zitter benoemd. Besloten werd op Maan dag 19 Januari wedstrijden voor de schooljeugd en op Dinsdag d.a.v. voor de ouderen te houden. Verder werd me degedeeld. dat ten opzichte van den aanleg van de nieuwe ijsbaan het be stuur steeds diligent is gebleven. De onderhandelingen zijn in een vergevor derd stadium gekomen, terwijl alleen de bijzondere omstandigheden er schuld aan zijn, dat niet reeds dezen winter van de nieuwe ijsbaan gebruik gemaakt kon worden. Na een geanimeerde rondvraag wordt de vergadering gesloten. STAVENISSE De gemeentepolitie heeft tegen den klein-landbouwer W. Q. en den slagersknecht M. P. alhier proces verbaal opgemaakt wegens het frauduleus slachten van een rund ih de schuur van eerstgenoemde. Het ijs op de baan van de IJsclub „Eendracht Bindt" verkeert in een uit stekende conditie. In tegenstelling met andere jaren wordt thans druk gebruik van de ijsbanen gemaakt. Tengevolge van brandstoffen- schaarschte en de groote koude, waar door de lokalen met de beschikbare brandstof niet warm gestookt kunnen worden, is de openbare lagere school te dezer plaatse tijdelijk gesloten. Aan den plaatselijken directeur van de stichting W.H.N. is voor een bedrag van f700 aan waardebonnen ter hand gesteld, om deze aan de daarvoor in aanmerking komende personen uit te reiken. Naar wij vernemen zullen bij door gaand vriezend weer de bootdiensten op Rotterdam gestaakt moeten worden. Waar belangrijke hoeveelheden levens middelen bestemd voor het geheele eiland per boot "aangevoerd worden, .daar zal deze stagnatie hopelijk niet van langen duur zijn. LAND- EN TUINBOUW Het Pachtbailuit Blijkens de St.-crt. van Donderdag is bepaald, dat, indien vóór het in wer king treden van het Pachtbesluit. doch ina 1 Juli 1936, een hoeve voor bepaal den tijd is verpacht, «ie pachter den in pachtzaken bevoègden rechter kan ver zoeken de pachtovereenkomst te ver lengen. Uit de Nieuwsbode an vóór vijfentwintig Jeer Van 19—25 Januari 1917. Tot tij delijk onderwijzeres te St.-Philipsland werd benoemd mej. J. L. Janssens te Vlissingen. De agent van politie te Z i e r i k- z e e I. Polly werd benoemd tot veld wachter te Kapelle a.d. IJssel. De heer A. J. Bierens herdacht zijn zilveren ambtsjubileum als burgemeester te St.-Annaland. De heer C. Boot van Kerkwerve werd benoemd tot adspirant-houtvester bij het boschwezen in Ned.-Indië. STANDEN VAN DE MAAN IN JANUARI 19 Januari 10.53 21.36 20 11.21 22.48 21 11.45 23.58 22 ,1 12.09 23 12.33 L05 24 ,1 12.67 2.10 (Eerste kwart 25 1323 3.13 26 13.53 4.15 27 14.26 5.15 28 1506 6.11 29 16.53 7.03 30 0 16.47 7.49 31 17.47 8.30 WELKE BONNEN THANS GELDIG 18 Jan. bot en met 24 Jan. 04 A brood, 4r ants. brood of gebak. 04 B brood, V2 rants, brood óf gebak. 04 A vleesch, 1 rants, vleesch of vl.w. 04 B vleesch, 1/4 rants, vleesch of vl.w. 05 A aardapp., 13/4- kg. aardappelen. 05 B aardapp., t/o kg. aardappelen. 28 [>ec. tct en met 24 Jan. 184 algem., 1 kg suiker. 01 C 'of 01 D reserve 50 gr. cacaa 189 algem., 500 gr. jam. 185, 186, 187, 188 algem/., 1 rants, bloem, brood of gebak. 02 D—03 D reserve, 250 gr. rijst. 190 algem., 250 gr. havermout of peul vruchten. 191 algem., 250 gr. gort. 192 algem., 100 gr. vermicelli ofmaizena 179 tot en met 183 algem., 100 gr. kaasi 01 A tot en met 04 A melk I, 31/2 1. melk 01 B tot en met 04 B melk 1,13/41. melk 1-5 Jan. tot en met 31 Jan. 03 boter, 125 gram boter. 03 vet, 125 igram boter met reductie.* BIJZONDERE RANTSOENEN. 21 Dec. tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter, 125 gr. boter. 57 vet, 125 gr. boter met reductie. DIVERSE ARTIKELEN. 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algem., 250 gr. koffie-surrogaat. 28 Dec. tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum, 2 liter petroleum. Van 6 tot en met 24 Jan 195, 250 gr. peulvruchten; Van 19 Janbot en met 7 Febr. 04 B, 04 C, 04 D reserve 1 ei voor personen tot 20 jaar. 4 Jan. tot en met 14 Febr. 26 petroleum, 2 liter petroleum. 1 Jan. tot en met 31 Jan. 194 algemeen, Zeep. L van de textiel- kaart scheerzeep (tot 30 April). Het DNB meldt uit Berlijn: Generaal- veldmaarschailk von Reichenau, die, als gevolg van een beroerte ernstig ziek was, is tijdens het vervoer naar zijn woon plaats overleden. De Führer heeft gelast, dat de veldmaarschalk, die zich zoo bui tengewoon verdienstelijk heeft gemaakt, op staatskosten zal worden begraven. wtó /«fcT wnerf LUCHTVAART VOGELS ALS VOORBEELD Het vliegen hebben de rtienschen van de dieren geleerd. Van de 420.000 soor ten'dieren, die wij op onze aarde kennen, zijn 260.000,' derhalve, 62 pet., de vlieg kunst machtig. Aan de spits van deze 62 pet. staan de insecten. De meesten hunner bezitten vleugels en bedienen zich daarvan om zich in het luchtruim te be wegen. De insecten, de vogels en de vleermui zen zijn van nature vliegers. In voorhisto rische tijden zijn er nog andere en veel grootere dieren ^éWéejSÏj die konden vliegen. Opmerkelijk is vooral het feit, dat alle dieren hun eigen „vliegapparaat" bezitten, dat den mensfch in velerlei op zichten tot voorbeeld heeft gediend. Men denke daarbij slechts aan den z.g. „vlie genden draak", die op Sumatra voor komt. Dit is een lid van de familie der hagedissen, die zich hoog in de lucht kan verheffen. De dieren hebben sterk verlengde ribben, waartusschen de huid zich uitspant; bij het neerkomen uit de lucht werkt deze huid als een soort valscherm, dat den val breekt. J)e vleermuizen hebben den vliegtuig bouwers^ in vele opzichten tot voorbeeld gediend, evenals de vlinders, die er een zeer bijzondere vliegtechniek op nahou den Aan deze-laatste herinnert de vlieg machine met den smallen, lichten romp en de breede draagvlakken. Een com binatie van deze beide diersoorten heeft geleid tot de beweeglijkheid en het ge mak, waarmede het vliegtuig zich door de lucht beweegt. De vogels zijn natuurlijk de beste vliegers ter wereld. De snelheid, die zij kunnen bereiken, is vaak enorm. De zwa luw houdt het record, met 150 km per uur. Daarop volgen, wat menigeen zal verbazen, de eenden en de zwanen, die 100 tot 150 km per uur affleggen. De duiven brengen het tot 80 100 km per uur. NIJVERHEID EN TECHNIEK BIJ DEN KAPPER VAN TROJE „Neemt U plaats", zei de kapper van Troje in het jaar 323 vóór Christus, ter wijl hij den scheersteen wentelde om tien volgenden klant een warme zitting te besparen. Scheren!" klonk het even be nauwd als kort. „Met plezier", antwoord de de kapper, die meteen met zijn lin kerhand een steenen sikkel greep en met de rechter" het gezicht van zijn klant met water besprenkelde. Twee be dienden hielden armen en hoofd vast en het scheren begon.... „Mes goed, mijnheer?" De klant kon echter geen woord uitbrengen, want hij hield de tanden stijf op elkaar geklemd, om rauwe kreten het ontsnappen te be letten. Ja, er was moed voor noodig om bij den kapper van Troje binnen te gaan en zich aan zoo'n afschuwelijke schraap- partij over te geven; geen enkele Hel leen kwam er vandaar zonder een jaap van jewelste over zijn wang. Maar het moest, want Alexander de Groote had het dragen van een baard verboden ert derhalve onderging iédere man, bij den wil des keizers, minstens eens per week zuchtend deze kwelling. Het ligt voor de hand, dat de verzuch ting: „Was ik maar van dat akelige scheren af", ook bij die oude knapen vrij algemeen was. Het leidde er toe, dat pientere landgenooten zalven samen stelden, die den haargroei ^moesten be lemmeren. Gek toch, dat sinds die tijden de mensch op dit punt bij moeder Natuur geen voet aan den grond heeft kunnen krijgen. Zelfs heden ten dage heeft men nog niets kunnen bedenken om den baard groei te belemmeren. Gelukkig echter, dat de gemakkelijke, pijnlooze en zinde lijke wijze van scheren in onze dagen, met als eenige moeite een stekker in een stopcontact te duwen, een prettige tegenstelling vormt met de manier, waar op de kapper van Troje zijn klanten glad trachtte* te maken. De bekende Amerikaansche actrice, Carole. Lombard, die gehuwd is met Clark Gable, is omgekomen bij een vliegtuig ongeluk in het gebergte ten Westen van Los Angeles. In dit toestel zaten be-i halve haar moeder nog 17 passagiers, van wier lot niets bekend is. KERKNIEUWS SCHERPENISSE. Woensdag 21 Januari Geref. Gem.: 4 en 8 ure, ds. van den Berg. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 19 Januari. flOOo: 1959, 2036, 5915. f200: 2186, 3524, 6738, 10399, 15113, 21831. f100: 4343, 6204, -6390, 10475, 14808, 16367, 16517 18525. BOEKEN EN BROCHURES DE PRINS! - HET LEVEN Aan de beide belangrijke steden van het verre Oosten, Manilla en Singapore, is een mooi geïllustreerd artikel gewijd. Een schrille tegenstelling daarmee is het volgende dat beelden geeft uit net „Sovjetparadijs". „Een bronzen beeld ontstaat", schetst op interessante wijze het werk van een 'beeldhouwer. Verder bevat het nummer, als gewoonlijk diverse foto's uit bin nen- en buitenland, de belangwekkende damesrubriek, kinderbijvoegsel, puzzles, humor, enz. WEEKBLAD ,WIJ". Dat de Nederlandsche Spoorwegen wa ken over haar passagiers, bewijst het artikel „Veiligheid voor alles" in woord en beeld. Aan de Japansche millioenen- stad Kioto is een volgende reportage gewijd. Interessant is ook hetgeen over schildpadden, „de natuurlijke duikbooten" geschreven is. Foto's van overal, korte verhalen; knippatronen en humor vullen verder het nummer van deze week. Ook de kleine „Wij" zal wel weer de be langstelling van de jeugdige lezers heb ben. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 20 Januari HILVERSUM I 415.5 M. 7.15 Grim.; 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gram.; 8 Politiek weekpraatje (opn.); 8.15 Gram.8 20 Oohtendgymnastiek 8.30 BNO: Nieuwsberiohten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw9.25 Gram. 11 Voor de vrouw; 11.20 HetSylvestre Trio; 12 Orgelconoert12.40 Almanak; 12 45 BNO: Nieuwe- en eoonotnisohe be- riohten; 13 Voor de plattolendsjeogd 1315 Gram.; 13.45 Het Miller Qaartet; 14.30 De liohte Toets; 15 30 Viool en piano; 16 Voor de aifken; 16 20 Gram.; 16.46 Sport en spel voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, eoonomisohe- en beureberiohten17 30 Gram.; 18 Voor de werkende vrouw18 15 De Romancers; 19 Actueel halfuur; 19.30 Vreugde en ar- beid. Van 20 15 alleen voor Radiocentrales, die over een lijnverbinding met de etudio beschikken; 20.15 Gram.; 20 45 Fioit en olaveoimbel21.30 Gram.; 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten22,00 B.N.O. Engelsohe miaaiiri r owjks uitsending «Eoonomio News from Holland" of Gram.22.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 78 Zie Hilversum I. 8 Gram.8.15 8 45 Zie Hilversum I; 8 45 Gram.10 Morgenwijding; 10.15 Zang en piano; 10.40 Vroeger en nu11 Gram 12 Ensemble Rentmeester12 45 B.N/>. Nieuws- en eoonomisohe berichten 13 05 Omroep-Harmonie-Orkest14 Groninger Orkestvereniging; 15.30 Voor de zieken: 16 Het volkslied (met muzikale omlijsting) 16.30 Gram.17.15 B.N.O.Nieuws-, eoo nomisohe en beursberichten. 17.30 Amusementsorkest; 1815 Boekbe spreking; 18 30 Gram.; 18 45 In een nieuw lioht bezien" (voorbereid door de N.8.B);19 BNO.: Cultureel allerlei1910 BNO: Nienwsberiohten 19.20' Orkest Malando; Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio Centrales, die.over een lijnverbinding met de studio beschikken 20 15 Gram. 21 Vreugde en arbeid, gevarieerd pro gramma; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNA; Toelichting op het weermaohts- bericht22.1022.15 Avondwijding. DE NIEUWE PASMUNT IN CIRCULATIE Oudé munten worden ingetrokken Dezer dagen is bekend gemaakt, dat maatregelen zijn genomen om nieuwe pasmunt in oironlatie te brengen,' waar door aan een groot ongerief wordt tege moet gekomen. Een redaotenr van het A.N.P. heeft hierover een onderhond gehad met den wnd. seoretaria-generaal van fiaanoieo, mr. M. Roet van Tooningen, die een toelichting heeft gegeven op dezen belangrijken maatregel. De reden hiertoe was de steeds toene mende sohaarsohte aan munten, bij het publiek, dat deze om de meest verschil lende redenen achterhield. Van staats- financieel standpunt, aldus de secretaris generaal, bestond hiertegen geen bezwaar, aangezien de staat door deze handelwijze een groote winst kon maken, zoodat zij in dit opzicht den hamsteraars slechts dank is verschuldigd. Indien echter het Nederïandsohe publiek een bijzondere voorlie'de koestert voor het verzamelon van munten, dan was het niet noodig hiervoor metalen te gebruiken, die op andere wijze nuttiger konden wor den aangewend. Zoo rees vanzelf de vraag, of men nieuwe munten zou uitgeven, waarbij men rekening kon houden met de ver zamelwoede v»n het publiek en waar door men da ^mosilijkheden zon kunnen wegnemen, die de hamsteraars aan do neringdoenden veroorzaakten. In alle stilte heeft de rijksmunt te Utrecht reeds sinds vele maaoden de nieuwe muDten geslagen. Zij werkt thans op* volle kracht, zoodat binnen met al te langen tijd geen sprake meer zal zijn van sohaarsohte aan geldstukken. Op de vraag, of de oude munten naast de nieuwe raanten in circulatie zuilen blijven, antwoordde de secretaris-generaal, dat zulks inderdaad nog gedurende korten tijd het ge»fcl zal zijn. Op een nader vast testellen tijdstip zullen de oude munten eohter de kracht als wettig metaalmiddel verliezen, zoodat d«n uitsluitend d e n ie uwe muntsoorten in circulatie zullen zija. Voor da verzamelaars zal zulks eohter geen v?rliezen mee behoeven ta breDgen. Zij zullen nl. in de gelegenheid worden gesteld tot een bepaalden datum de oude verzamelde munten in te wisselen tegen de nieuwe munten Degenen, die van deze gelegenheid tot verwisseling,van de munien geen gebruik maken, setenken het rijk bet verschil tusséhen d- wan» de van het metaal, dat in de munt is verwerkt, en de geldende muntwaarde. Rijksdaalders en guldens niet medegerekend, waren er volgen* den secre taris-generaal tientallen millioenen stuks munten aan de ohculatie onttrokken. Hij schatte, dat 40 50 procent van het in oiroalatie gebrachte munt- materiaal is gehamsterd. Het on gemak, dat hierdoor is veroorzaakt, zal spoedig zijn verdwenen, want de nieuwe munten zullen ia een dergelijke hoavee heid worden geslapen, dmt binnen enkele maan den van ecbaarschte geen sprake meer zal zijn. KUNST EN CULTUUR Keuring van tooneaitaksten Het departement van Volksvoorlichting en Kaneten, afdeeliog Theater en f>anp, brengt ter kennis van alle liefhebbe ij- tooneelvereéoigingen, rederijkerskamers en zangvereenigiogen, dat tooneelstnkken, re vue's, voordrachten on liederen, welke voor 1 Maart 1942 zonden moeten gespeeld of gezongen worden, na 19 Januari niet meer ter keuring kunnen worden aange nomen SPORT Elfitndnntocht De Elfstedentocht zal definitief Dohderdeg a.s. worden gehouden. Dit jear zal de route, evenals in 1940, eerst naar het Zuiden gean, naar Sneek en Statoren en vervol gens over Harlingen en Dokkom naar Leenwarden terug. De Mirt in Leeuwarden is op de Schenkenschans, terwijl liet eind punt in de ^Groene Weide" zal zijn De w»dstrijdrijders vertrekken om zes uur des morgens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2