ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 19 JANUARI 1942 OPOENO! ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 FELLE STRIJD IN HET OOSTEN ABONNEMENTs Brija: ln Zierikzeo yi.BO, eldet* 'J\M per kwartaal. Weekabonnementan nap., 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen 'werkdag. Uitgave: N.V. ZierikzeeacheJMiftuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A.J.de'Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14836 ADVERTENTIES I Brij»: B2 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje! op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. IN EN OM DE KRIM Het opperbevel van de weermacht maakte Vrijdag bekend In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front duren de gevechten voort. Bij den aanval op sterke vijandelijke cavalerie in den centralen frontsector heeft een Duitsch bataljon infanterie op 14 Januari na feilen strijd een belang rijk plaatsje ingenomen en tien stuk ken geschut; talrijke machinegeweren, granaatwerpers, honderden geweren en 850 paarden buitgemaakt. De vij and liet meer dan 1300 dooden op het slagveld achter. Door onze luchtaanvallen op. scheepsdoelen bij Feodosia en Kertsj (Krim) werd een transportschip van 1500 brt. tot zinken gebracht en wer den een vrij groot transportschip en een torpedojager ernstig beschadigd. In het Westelijke vaarwater van de Witte Zee werd een ijsbreker van de „Stalin"-klas£e door verscheiden voltreffers van bommen zwaar be schadigd. In den nacht van 15 op 16 Jan. vielen gevechtsvliegtuigen havenwer ken aan de Oostkust van Engeland aan en plaatsten verscheiden voltref fers op een vrij groot hoogovenbedrijf In Noord-Afrika zette de vijand de beschieting van de Duitsch-Itali- aansche steunpunten in het gebied van Solloem voort met behulp van Strijdkrachten te land en ter zee. In het Westelijk" deel van Cyrenaica geen gevechtshandelingen van betee- kenis. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen Brit sche colonnes voertuigen en vliegvel den in Cyrenaica, alsmede tenten kampen bij Mersa-Matroeh aan. De luchtaanvallen op Britsche vlieg velden en verdedigingswerken op het eiland Malta werden overdag en des nachts doeltreffend voortgezet. Duit sche transportvliegtuigen schoten op 12 Januari boven de Middellandsehe Zee twee aanvallende Britsche tor pedovliegtuigen omlaag. DUITSCHJLAND STRIJDT VOOR EUROPA Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht Embden en andere plaatsen in het Noordduitsche kustgebied aangevallen. De burgerbe volking leed verliezen aan dooden en gewonden. Drie der aanvallende Britsche bommenwerpers werden om- laaggeschoten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend Aan het front bij Sebastopol hebben Duitsche en Roemeensdie troepen herhaaldelijk vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den tegen stander afgewezen. Aan, de Westkust van de Krim dwong een Duitsche kustbatterij vijandelijke oorlogssche pen zich terug te trekken. In den Midden- en Noordelijken sector van het Oostelijke front heb ben troepen van het Duitsche leger met steun van sterke formaties der luchtmacht in, zwaren defensieven strijd den vijand ook gister zware verliezen berokkend. 'Ten Oosten van Koersk werden bij een onderneming van een aanvalströep drie* stukken geschut en verscheidene machinege weren buitgemaakt of vernietigd. Aan de "Oostkust van Engeland is een Britsche mijnenveger door bom men zwaar beschadigd. In Noord-Afri ka duren de le vendige aanvallen en het hevige ar tillerievuur op de Duitsch-Italiaansche stellingen bij Solloem voort. Colonnes Britsche tanks en vrachtauto's bene vens vliegvelden en tentenkampen in Cyrenaica en aan de kust van Egypte werden met succes gebombardeerd Duitsche gevechtsvliegtuigen deden overdag en des nachts doeltreffende aanvallen op schepen .en haveninstal laties te La Valetta, benevens op Brit sche vliegvelden op het eiland Malta. DE OORLOG IN OOST-AZIË De strijd om Singapore Het DNB meldt uit Tokio: Naar- "Domei van het front van Ma- lakka meldt, is het laatste Britsche steun punt op het vasteland van èritsdh Ma- lakka, het vliegveld bij Batoe Pahat, Vrijdag in handen der Japanners geval len. Na dezen slag blijven voor de Brit sche luchtmacht nog slechts drie steun punten over. vanwaar zij het reeds krach tig geschokte Singapore kunnen verde digen, t.w. Seletar, Tengah en Semba- wan op het eiland van Singapore. In middels zijn Japansehe zuiveringstroepen langs de Oostkust van Malakka tot de Pahangrivier doorgedrongen en hebben op den Zuidelijken oever van dezen stroom het gebied van Temerloh bereikt, vanwaar zij de rest der Britsche troepen achtervolgen. In de jongste berichten wordt gezegd, dat de Japanners- thans mede bezig zijn, een vernietigenden slag tegen de Engelschen voor te bereiden. Japansehe stuka's en pantsers hebben dagochtend in den sector van Batoe Pa hat, ongeveer 80 KM. van Singapore verwijderd, opgetrokken en hebben iri den loop van den dag de Britsche een heden voor zich uitgedreven, die zich op ordeloozen aftocht naar Singapore be vonden. Het waren dezelfde eenheden, die Vrijdag de strategisch belangrijke haven Malakka hadden ingenomen. Ge meten naar hun gemiddelde dagmarseh van meer dan 60 K.M. zouden de Ja panners reeds in den loop van Zondag aan de poorten van het eiland Singa pore kunnen kloppen. Japansehe stuka's en pentsers hebben ongeveer de helft van het achtste Austra lische regiment vernietigd, dat in den sector van Gemas verzet bood. Bij de snelheid van den Japanschen opmarsch hadden de Engelschen niet eens tijd, hun uitrusting te vernietigen, zoodat aan de Westkust 720 vrachtauto's en 15 lo comotieven in handen van de Japan ners zijn gevallen, D» strijd om Luzon I Domei meldt van het front van het Japansehe leger in Bataan: de troepen van generaal Mc Arthur, die op het schiereiland Bataan hardnekkig weerstand bieden, zijn algemeen op den terugtocht naar de kust van de baai, van Manilla, vermoedelijk in de hoop toevlucht te vinden in Corregïdor. Sedert Japansehe eenheden op 15 Januari nieuwe landin gen hebben ondernomen en optreden te gen de Amerikaansche troepen, konden deze niet meer stand houden tegenover den druk. Verkenningsvliegtuigen meld den, dat de bedieningsmanschappen van het geschut de stellingen verlaten en dat lange colonnes zich aansluiten bij den algemeehen terugtocht naar de baai van Manilla en de Westkust van het schier eiland Bataan. Gaullistische overval op schepen van de spil Het DNB meldt uit Madrid: Een Gaullistische torpedobootjager -is de baai van Santa Isabel op het Spaan- sche eiland Fernando Poo (voor de kust van Kameroen) binnengedrongen en wierp d aa r dieptebommen uit om de ankerkabeÉi van drie koopvaarders van de mogend heden van de spil te vernietigen. Daar na werden deze schepen geënterd en uit de haven weggesleept. Deze overval geschiedde op een obgjen- blik. waarop de officieren der schepen aan land waren. Naar verluidt, zijn de aan boord achtergebleven leden der be manning door de Gaullisten doodgescho ten. De overval op Fernando Poo, zoo meldt Stefani, heeft groote verontwaar diging veroorzaakt in Spanje. Officieele kringen hebben hun standpunt nog niet bepaald, doch de openbare meening luidt unaniem, dat de Britsche provocaties on duldbaar geworden zijn. Uit welingelich te bron wordt vernomen, dat te Londen een protest zou zijn ingediend, dat in zeer energieke bewoordingen is gesteld. Itallaansch weermachtsberlcht Krachtig* tegenstand bij Sollosm •n dm Halfoja'pat Het Italiaansche weermachtsberlcht luidt als volgt: De vijandheeft met land- en marine- geschut van zwaar kaliber onze stellin gen te Solloem en Halfaja beschoten, waartegen ook hevige luchtacties op nieuw werden gevoerd. De Italiaansch- Duitsche garnizoenen leggen tegen deze pressie krachtigen tegenstand aan den dag, ondanks de groeiende ravitaillee- ringsmoeilijkheden. De patrouilles heb ben hun verkennlngsactie ten Zuid-Wes ten van Agedabia versterkt. De luchtmacht viel herhaaldelijk ravi- tailleringscentra en kruispunten van we gen in de achterhoede van den vijand aan. Troepenkampen en concentraties van auto's werden eveneens met goed gevolg bestookt met mitrailléurvuur en bommen Tijdens de gevechten, vermeld in het weermachtsbericht van gisteren zijn vier en niet drie Britsche vliegtuigen neer geschoten. De Duitsche luchtmacht heeft nieuwe besliste successen geboekt tijdens ope raties tegen het eiland Malta. La Var letta werd doeltreffend gebombardeerd. HET TWEEDE JAAR VAN WINTERHULP NEDERLAND In dm «srste helft reeds pi.m. 4 miffloen ontvangen Toen1 op den eersten October van het afgeloopen jaar Winterhulp Nederland rekening en verantwoording aflegde en teix tweede male een appèl richtte tot -de sociale gevoelens van het 'Nederlanii1- séhe volk om het W.H.N.-werk te steu nen door igiffcen en -medewerking, ge loofde men in breeden kring, dat def resultaten van het eerste wintérhulpjaar niet bereikt zouden worden en een te rugslag moest verwacht worden. Daarom is het belangwekkend na het verloop van de eerste helft van het tweede actie jaar (de maanden October, November en December) op de ontwikkeling te 'kunnen wijzen1, die zich in het. winterhulpwerk 1941/42 heeft, voltrokken. Uit .giften, en collecten waren tot en met 3l' December 1941 3.885,661.80 gulden j binnengekomen, daarmede zijn de resul- 'j taten per 31 Dec. 1940 van de dnz.ame-i j lingen ,en giften bijna verdubbeld. De door huis- en straatcollecten binnengeko men bedragen zijn in vergelijking met de eerste WJLN.-aetie op gelijke hoogte gebleven, wat dés' te merkwaardiger is, daar, zooals bekend moge worden geacht, de opbrengst der eerste collecte buiten gewoon hoog ds uitgevallen, aangezien men 'in de meening verkeerde, dat net hier een collecte gold, die slechts een maal plaats zou hebben-. De toeneming van de gezamenlijke op brengst is te danken aan een sterke, vèr- hooging van de giften, welke zich naar verwacht mag worden, ook in de maan den Januari, Februari en Maant zal af- teekenen en een verdere opwaartscie ontwikkeling zal" veroorzaken. Gelijken tred houdend' met dezen in- drukwekkenden groei- ider giften heeft W.H.N. haar ondersteuningswerk voor 't volk reeds tastbaar kunnen opvoeren en honderduizenden Nederlamdsche families een flinke ondersteuning kunnen geven. Op bijzonder groote schaal werd door uitreiking van waardebonnen gedurende de maand December geholpen, nadat reedis in November ongeveer 2l/a mill, gulden voor ondersteuning waren besteed Het evenwicht tusschen de groote on- 1 dersteuning en de binnengekomen giften vormt, naar bekend kan worden geacht, de W.H.N.-loterij, die juist ook in- de laatste maanden een zeer goed verloop heeft gehad. Hoe verheugend het groei ende begrip en de bereidheid tot -hulp van vele kringen der bevolking voor de sociale noodtoestanden in het eigen volk ook zijn mogen, tot een allesomvattende ondersteuning in den geest van de stich ting Winterhulp Nederland, strekken de resultaten nog niet en het zal ook in de toekomst een onvermoeibaar streven van de Winterhulp zijn steeds meer Ne derlanders te winnen voor de gedachte van sociale gemeenschapszin. Tot voorzitter der commissie ter ver dediging van het halfrond op de con ferentie te Rio de Janeiro is, naar Liet DNB meldt, op voorstel van Sumner Wel les, de Braziliaaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Aranha, benoemd, die reed» voorzitter der conferentie 1». 1, Mevrouw Seyss-Inquartt echtgenoote van den Rijkscommissaris, werkte ijverig mede temidden der vrouwendie door de NSV en de NS VO in Den Haag waren opgeroepen voor een gemeenschappelijk breien voor de soldaten aan hel Oostfront Meer dan duizend Nederlandsche en Duitsche vrouwen hadden aan dezen op roep gehoor gegeven. Stapf-Mól. Het betreden van militair beveiligingsgebied ln het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad noi. 3 is opgenomen een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de strafbaarheid van het be treden van militair beveiligingsgebied. De verordening luidt als volgt: Op grond van par. 6 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegdhed-en in Neder land van 18 Mei 1940 (r.w.b. 1, blz. 778) bepaal ik: Artikel I. (1) Hij -die zonder daartoe bevoegd te zijn de grenzen van een door -omheining of verbodsbord kenbaar ge maakt, voor het openbaar verkeer afge sloten beveiligingsgebied of eenige an dere als zoodanig kenbaar gemaakte mi litaire afsluitingslijn overschrijdt, wordt met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met gel-dboete van ten hoog ste tien duizend gulden of met één -dezer straffen gestraft. (2) Poging tot het plegen van net strafbare feit is strafbaar. (3) Indien het strafbare feit a-an schuld te wijten is, vindt veroordeeling plaats tot hechtenis van ten hoogste zes weken en tot geldboete van ten hoogste -dui zend .gulden of tot één dezer straffen. (4) De -krachtens lid 1 tot en met 3 strafbare handelingen zijn strafbare fei ten Ln -den zin van par. I, onder I, der Verordening No. 12/1940 betreffende de bevoegdheid van -den D-uitschen Krijgs raad. DE PERSONEELE BELASTING Voorlooplg geen aangiften Ter kennisneming van hen, die voor het jaar 1942 voor de personeele be lasting belastingplichtig zijn, wordt me degedeeld, dat de werkzaamheden voor die belasting op de inspecties der be lastingen tot nader order zijn opge schort, in verband met den arbeid voor de uitvoering van andere belastingwetten Tengevolge daarvan ontvangen de be lastingplichtigen voorloopig geen aangif te-biljet en behoeven zijn geen aangifte te doen voor het gebruiken van een perceel of voor het houden van dienst boden, paarden, motorrijtuigen, plezier vaartuigen en biljarten. Ook de z.g. beschrijving), waarbij door de ambtenaren wordt geïnformeerd naar belaste objecten, blijft voorloopig achtar- wege. Voorts wordt nog medegedeeld, dat zij die het voornemen hebben de door hen gehouden motorrijtuigen of* plezier vaartuigen het geheele jaar 1942 niet te gebruiken, kunnen nalaten -de inspecties der belastingen daarvan in kennis te stellen. Verzegeling zal voorloopig niet plaats vinden. Wanneer verdulste e Heden (Maandag): zon onder 18.02. Morgen (Dinsdag) zon op 9.39; zon onder 18.04, Maan op 11.21, onder 22.48 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eerste kwartier Zaterdag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari. Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe -Maan Zondag 15 Februari. DE VERJAARDAGSSTORTING Er zijn gisteren heel wat Nederlanders jarig geweest. Vandaag zullen er-onge twijfeld, niet minder hun geboortedag vieren. U kent de verjaardagsstorting. De verjaardagsstorting is een bijdrage voor -de Nederlandsche ambulance. De verjaardagsstorting is een bijdrage die bestaat uit evenzoovele dubbeljes, k^vartjes of guldens al naar gelang de beurs het toelaat als men jaren telt. Wel nu, is u vandaag jarig? Van harte gelukgewenscht, ook namens de jongens in de vel-dlazeretten en zie kenhuizen achter het Oostfront, Maar.... begin uw nieuwe levensjaar met een goede daad: -doe mee aan de verjaar dagsstorting op gironummer 87600 Ne derlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, s'-Gravenhage. Het aantal auto's met generator in België beliep einde November 1941 vol gens de officieele cijfers reeds 6514 auto's, waarvan 800 door middel van houtgas werden aangedreven. Tot het einde van het jaar is het aantal tot circa 7500 gestegen en zal misschien, indien de plannen zonder stagnatie kunnen wor den uitgevoerd, per maand gemiddeld met ca. 1000 toenemen. Het Hamburger Fremdenblatt wijdt een uitvoerige beschouwing aan het^ doel der conferentie te Rio de Janeiro, welke begonnen is. Het blad schrijft, dat de Verèenigde Staten op deze confe rentie een politiek offensief ondernemen met de duidelijke bedoeling, alle staten tot Straat Magelhaes tot aandeelhouders in de Anglo*Amerikaansche oorlogsfirma te maken. S.P.T. meldt uit Londen: Alle in Enge land wonende Nederlanders, -die nog niet in militairen dienst zijn, in de leeftijd van 18 tot 20 en 38 en 41 jaar zullen zich voor den militairen dienst in Indlë moeten melden. U

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 5