Uit het oog, maar niet uit het hart, RADIO-PROGRAMMA Zondag 18 Januari HILVERSUM I.. 415.B M. 8 Gewijde muziek, gram.; 8.15 De zin van het boer zijn; 8.30 Gram.; 9 BNO: Nieuwsberichten; 9.45 Voor de jeugd; 9.45 Gram.; 10 Zang en piano, opn.; 10.30 Strijkorkest; 11.30 Omroep-meisjes- koor; 12 Gram.; 12.46 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Gram.; 13.05 Ned. Verbond voor Sibbekunde; 13.20 Het Sylvestre Trio; 14 Klaas van Beeck en zijn orkest; 14.25 Accordeon; 14.45 Ra- 1 diotooneel; 16 Omroep-Operette-Orkest; 17 Zondagmiddagcabaret; 17.45 Clavecim- bel-voordracht; 18.20 Sport van den dag 18.50 Gram.; 19 Actueel halfuur; 19.30 Zang met pianobegeleiding; 20 Gram.; Van 20.15 alleen voor de radiocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Bonte klankenwerve ling; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Engelscho uitzending: ,,An Ameri can sees Holland" of gram.; "22.15.24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 8 Gram.; 9 BNO: Nieuwsberichten; 9.15 Vroegdienst; 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen; 11.30 Gevraagde platen; 12 ,,God en het kwaad der wereld"; 12.15 Paasch- bergkoor en Arnhems die Orkestvereeni- ging, opn.; 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten; 13 Amusements-or- kest; 14 „Nederlandsche schrijvers spre ken over eigen werk"; 14.20 Omroep- Symphonie-Orkest. In de pauze: Toelich ting en gesproken Berlijnsche Theater- brief; 16 Woninginrichting; 16.15 Jeugd- concert; 17 Duitsche Taalcursus; 17.25 Gram.; 17.30 Voordracht met muzikale omlijsting; 17.45 BNO: Nieuwsberichten en sportuitslagen; 18 Ramblers, opn.; 18.30 Onze Nederlandsche Taalclub; 19 BNO: Nieuwsberichten; 19.20 Vierhandige, pia no-voordracht; 20 Spiegel van de week; Van 20.15 alleen voor de radiocentrales die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken; 20.15 Kamermuziek, gr.; 21 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Toelichting op het weermachts- bericht: 22.10—22.15 Gram. Maandag 19 Januari HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.: 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gram.; 11 Voor de kleutersj. 11.20 Ama- bile sextet; 12 Zang met pianobegelei ding; 2.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Practische wenken aan boer en tuinder; 13.15 Strijk kwintet: 14 Otto Hendriks en zijn orkest 15 Voor de vrouw; 5 45 Gram.; 16 Gods dienstige lezing; 16.20 Drie fagotten; 16.45 Voor de jeugd; 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten; 17.30 Mu- sette-orkest; 18 Landmans Lust; 18.30 Roemeensch orkest Gregor Serban; 19 Actueel halfuur; 19.30 Residentie-orkest; van 20.15 alleen voor de radiocentrales dieover een lijnverbinding met de stu dio beschikken; 20.15 Gram.; 20.35 Resi dentie-orkest; 21.30 Gram.; j21.45 BNO: By SR! EP erf /NFiUENZA zal Abdijsiroop dadelgk die nare hoest temperen en snel doen verdwenen. De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S 's Werelds beste Hoestsiroop M M M M M M W W W W Aanvaarding van lijden is opheffing van lijden. Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 43 Nadruk verboden Op een ochtend aan het ontbijt zei mevrouw Kyber: Vandaag spreekt Jo- hanne voor de radio te Koningsbergen. Ik ga vanmiddag naar mevrouw Gahl om met haar samen te luisteren. Johanne? Radio? Koningsbergen.Erich hoorde de woorden wel, maar hun be- teekenis drong niet tot hem door. Jo hanne? Hemel, ja, Jo! Had had Jo ver geten. Na het ontbijt vloog hij de trap op naar zijn atelier, maar daar was weinig dat aan haar bestaan herinnerde. Hij stond voor een paar schaarsche frag menten van zijn Eifel-aquarellen, bekeek ze wat nader en voelde een steek in' zijn binnenste. Hij verwonderde zich dat hem zooiets pijn kon doen; langen tijd was hij daarvoor volkomen immuum ge weest. Maar zoo besloot hij bijl zou vanmiddag, als zijn moeder wegwas, naar huis komen. Koningsbergen inscha kelen en naar Johanne's lezing luisteren Hij huiverde, even, toen hij er aapi dacht, want hij kon zich haar stem niet meer voorstellen. Niettemin voelde hij Nieuwsberichten; 22 BNO: Engelsche uit zending: .Things worth knowing about Holland, of gram.; 22.15—24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 815—8.45 Zie Hilversum I; 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.40 Le zing; 10.50 Orgelconcert; 11.80 Repor tage; -11.40 Cello en piano; 12 Ensemble Joan Lancé; 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten; 13.05 Om en Om- programma; 14 Pianovoordracht; 14.30 Gram.; 15 Ensemble „De Kwintslag"; 15.45 Boekbespreking; 16 Salonorkest; 16.45 Gr. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Zang en piano; 18 Omroeporkest, solist en gram.; 19 BNO: Friesch praatje over actueele vragen; 19.10 BNO: Nieuwsberichten; 19.20 Klaas van Beeck en zijn orkest; 19.45 Politiek weekpraatje; 20 Klaas van Beeck en zijn orkest; van 20.15 alleen voor de radio- centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken'; 20.15 Orkest Ma- lando en solist; 20.45 Muzikale actuali teiten van de week; 21 Melodisten; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram,'v 22.10- 22.15 Avondwijding. ken vooral jongelui op zich voor deze cursus op te geven, omdat het vangroot belang is, wanneer men zijn aardappel gewassen zelf kan selecteeren en zoo doende zelf zijn pootgoed kan telen. Bij de verder voorkomende zaken, wer den tot de buurtcommissie Posthuma ver schillende vragen gericht betreffende landbouwaangelegenheden. De voorzitter van deze commissie, de heer P. L. Vis, beantwoordde de verschillende vragen, of deelde mee, dat deze in overweging genomen zullen worden. Zij; die lid van de oude vereeniging waren en 't leden- register van de nieuwe Coöp. vereeni ging nog niet hebben geteekend, zulleji door den secretaris bezocht worden, ten einde hen in staat te stellen alsnog dit register te teekenen. Hierna sluiting1. OUD-VOSSEMEER. Dhr. A. M. de Graaf, waarnemende het Agentschap der dis tributie ,te St.-Annaland, heeft tegen 1 Februari a.s.' ontslag uil: zijn betrekking gevraagd. Tegen dhr. v. D. alhier, is proces verbaal opgemaakt, wegens het onbe- i voegd voorhanden hebben van twee var- ikens. Beide dieren zijn in beslag ge- Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. De heer M. J. C. Jacobi alhier is door den burgemeester van Axel benoemd tot aankomend bouwkun dig-teekenaar-typist ten kantore van den gemeente-architect aldaar. De heer W. v. d. Linde te Dreischoir, thans, assistent districts-secretaris L.C.O. alhier, is met lingang van 1 Februari a.s., benoemd tot controleur-administrateur buitendienst te Goes. BURGH. Onder voorzitterschap van den heer W. G. Boot Jz., hield de Coöp. Landbver. ,,C. et C." Woensdagmiddag in hotel De Koster haar jaarvergade ring. In zijn openingsrede gaf de voorz. een overzicht van het afgeloopen jaar, waarbij hij de uitkomsten van de ver schillende gewassen de revue liet pas- seeren en waaruit bleek, dat over het geheel de opbrengsten niet aan de ver wachtingen hebben beantwoord. Na voor lezing der notulen las de secretaris het jaarverslag. Ondanks de vele moeilijk heden en beperkte bepalingen der dis tributie bedroeg de afname van de Aan koopver. Schouwen en Duiveland nog een bedrag van f22468. Subsidie's en me dewerking werd verleend bij de Silo- bouw en het grondonderzoek in Wes telijk Schouwen. De oude vereeniging telde pl.m. 70 leden, de nieuwe Coöp. momenteel ruim 30 ingeschreven leden, hetgeen vooral hieraan is te wijten, dat nog steeds vele leden het ledenregister niet hebben geteekend. Ondanks den druk der tijden was dit jaarverslag optimis tisch van toon. De rekening van den penningm. gaf aan in ontv. en uitg. resp. f 1071 en f661, zoodat er êéii goed slot was van f410. De financieele commissie adviseer de bij. monde van den heer v. Toledo, tot goedkeuring- der rekening, waarna den penningmeester décharge werd' ver leend. Als bestuursleden werden herko zen de heeren P. L. Vis en M. A. Beije. Nadat een financieel verslag van het Musschengilde was voorgelezen, werd be sloten aan deze vereeniging: maximaal f100 subsidie te verleenen, ter bestrij ding van vogelschade." De contributie werd vastgesteld op 50 ct. voor de leden met minder dan 3 H.A. land en op fl voor hen die meer dan 3 H.A. land bezitten, terwijl hetentreégeld op 50 cent bepaald werd. Het salaris van den secretaris-penningmeester werd voor 3 jaar vastgesteld op f150, met een ieder jaar vast te stellen gratificatie tot een maximum van f50. De gratifi catie voor den voorzitter werd op f 15 paald. Verder werd besloten bij Ide Dienst voor de Gewassenkeuring voor Zeeland te vragen iemand beschikbaar te stellen voor een cursus in aardappelselectie. Er zal een oproep voor deze cursus in de Nieuwsbode geplaatst worden. Wij wek- iimerlijk, dat daarmee iets reins verbon den was, iets, dat hij langen tijd niet, had gekend. Ja, hiij zou Jo weer hooren en dan zou hij weer de oude worden. De oude? Had hij dan een schuld tegenover haar? Stond1 hij bij Jo in de schuld 3 Wat had hij dan gedaan? Dat hij zich in gedachten met een ander bezig had gehouden, was het dat? Alleen in ge dachten of bestond er meer tusschen Gitta en hem? Hij liep een paar maal het vertrek rond, het hoofd achterover, starend naar het glazen dak boven hem; het gelukte hem niet zijn gedachten te ordenen. Het was hem, of hij zijn jeugd reeds ver achter zich had, alsof hij een met zorgen en moeilijkheden beladen oude man was. Zoo jong was hij nog. Het lezinghalfuurtje van Johanne Gahl begon om vijf uur. Mevrouw Kyber zou reeds tegen vier uur naar mevrouw Gahl gaan om met haar thee te drinken. •Om halfvijf keerde Eriich alweer van zijn bureau terug en hij kwam juist op tijd om van den brievenbesteller een om vangrijk pakket in ontvangst te nemen. Den laatsten tijd werden door zijn werk zaamheden aan den bouw van het zie kenhuis wel meer groote postpakketten bij hem thuis bezorgd en hij sloeg er daarom aanvankelijk weinig acht op. In die huiskamer schakelde hij allereerst de radioi in. Hij wilde zich overtuigenl dat het station zonder storing te hooren Ondergeteekende deelt hierdoor zijn geachte cliëntèle beleefd mede, dat zijn Dameakapsalon VERPLAATST wordt van Poststraat naar FONTEIJNE Beleefd aanbevelend, A. Phernambucq, Dameskapper WELKE BONNEN THANS GELDIG 18 J(tn. tot en met 24 Ja*1. 04 A brood, 4r ants, brood of gebak. 04 B brood, V2 rants, brood of gebak. 04 A vleesch, 1 rants, vleesch of vl.w. 04 B vleesch, 1/4 rants, vleesch of vl.w. 05 A aardapp., IV4 kg. aardappelen. 05 B aardapp., 'V2 kg. aardappelen. 28 Dec. bet en met 24 Jan. 184 algem., 1 kg suiker. 01 C of 01 D reserve 50 gr. cacao. 189 algem., 500 gr. jam. 185, 186,'187, 188 algent., 1 rants, bloem, brood of gebak.. 02 D—03 D reserve, 250 gr. rijst. 190 algem.,250 gr. havermout of peul vruchten. 191 algem., 250 gr. gort. 192 algem., J00 gr. vermicelli of maïzena 179 tot en met 183 algem., 100 gr. kaas. 01 A tot en met 04 A melk I, sy2 1. melk 01 B tot en met 04 B melk I, 18/4 1. melk 15 Jantot en met 31 Jan. 03 boter, 125 gram boter. 03 vet, 125 igram boter met reductie^ BIJZONDERE RANTSOENEN. 21 Dec. tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter, 125 gr. boter. 57 vet, 125 gr. boter met reductie. DIVERSE ARTIKELEN. 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algem., 250 gr. koffie-surrogaat. 28 Dec. tot, en met 21 Maart 1942. 15petroleum, 2 liter petroleum. Van tot en mei 24 Jan' 195. 250 gr. peulvruchten. Vcm 19 Jantot en mei 7 Febr. I 04 B, 04 C, 04 D reserve 1 ei vojor personen tot 20 jaar. 4 Jan. tot en met 14 Febr. 26 petroleum, 2 liter petroleum. 1 Jan. tot en met 31 Jan. 194 algemeen, Zeep. L van de textiel- kaart scheerzeep (tot 30 April). De o bonnummers 04a en '04b van de aardappelkaart zullen niet worden gel dig verklaard en kunnen derhalve wor den vernietigd. Na 17 Januari is 03 brood, vleesch eii' aardappelen niet meer geldig. De Turksche regeeriing zal een wets voorstel aan de nationale vergadering1 voorleggen, dat alle ambtenaren verplks it precies op te geven wat hun bezit en hun inkomen ;is. Bovendien zullen alle voorraden van levensmiddelen of andere voor het levensonderhoud noodzakelijke goederen moeten worden opgegeven. Ver der zullen scherpe bepalingen warden uitgevaardigd tegen hamsteren en sluik- handelen. (SPT) wasi (en liet daarom voor alle zekerheid het orkest, dpt zich op dit oogenblik liet hooren, aant staan. Daarna maakte hij het zich behaaglijk óp den divan, stak een sigaret op en keek op de klok. Het bleek, dat met deze voorbereidingen slechts vijf minuten gemoeid waren ge weest. Meer om den tijd te dooden, dan wel uit nieuwsgierigheid, greep hij naar het postpakket, dat hij achteloos op tafel had gelegd. Zonder veel belangj- stelling peuterde hij de touwtjes los en het volgende oogenblik kwamen de voortreffelijk geslaagde reproducties van zijn Eifel-schilderijen te voorschijn. Op alles, behalve op dit, was Erich Kyber voorbereid geweest. Het was, of iemand hem hardhandig door elkaar had geschud. Als verdwaasd staarde hij op de bovenste van den stapel platen: „Stir- chensmusel".... En 's nachts, terwijl ieder een sliep, was hij langs hgt latwerk om hoog geklommen om voor Jolhanne zelf geplukte bloemen op de vensterbank te leggen. Daarna had hij de „Wilde jacht van Abenden" geschilderd.... Wanneer was dat ook weer geweest? Jaren geleden? In een ander tijdperk? Johanne.... waar was Johanne? De A'rem- berg! Daar had hij haar in zijn armen gehouden, samen hadden zij langen tijd naa" den gloeienden avondhemel gestaard En kort daarop had hij haar gekust. Zooals men een madonna kust... Johanne! MadonnaI Wat was er dan gebeurd? Zoo is het met het prachtige zelfwerkend waschmiddel Persil, maar de andere schitterende Persil-producten Henco, Ata, iMi en Sil bren gen nu uitkomst voor de huisvrouw, meer dan ooit. De vraag wordt echter steeds grooter, zoodat hieraan niét steeds door Uw winkelier kan worden voldaan. De Persil- fabriek doet haar uiterste best, zooveel mogelijk en regelmatig te leveren. Nederlandsche Persil-Maatschappij N.V., Amsterdam. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. ONDERWIJS Bewaanchoolondarwijt in 1940 Het verslag ,over de scholen voor voor bereidend onderwijs en over den toe stand van dat onderwijs bevat angeveer dezelfde vaststellingen, klachten en wen- schen als zijn voorganger. Geconstateerd wordt een lófwaardigen ijver toewijding bij de onderwijzeressen. Geklaagd wordt over tijdsgebrek bij de inspectie van het lager onderwijs, waaronder de bewaar-, scholen staan en over de onderkundig heid ervan. Geklaagd wordt verder over de financieele moeilijkheden van vele dier scholen met onvoldoende salarissen, wel ke moeilijkheden nog grooter geworden zijn. door de bezetting van vele scholen en het gebruikmaken van de lokalen voor andere diensten. Vastgesteld wordt ook dat het montesorionderwijs niet groeit, 'dat de fröbelinimohtingen zich be wegen naar vrijen individueelen arbeid. Het aantal gediplomeerde leerkrachten neemt toe. De wenschén blijven: een wet- Wat was er vóór dien gebeurd met haar en met hemzelf?.... In zijn verbeelding ziet hij haar weer op straat loopen in den tijd, toen ze hem nog niet \eens kende. Ze kijkt den jeugdigen bewonderaar met groote hel- dere oogen aan.... Johanne, Jo, kleine, groote J.... 1 Er wordt gebeld. Waarom laat hij ze niet eenvoudig bellen? Het kan toch best 1 zijn, dat er niemand thuis isl Maar er is iets, dat hem dwingt van den divan op te staan. Hij weet niet wat hem daarbuiten te wachten staat, maar hij i voelt zich als door een onzichtbare macht naar de deur gedreven. Als hij open doet staat Gitta Menschlin voor hem. i Ze is zonder haar onafscheidelijke auto en ze glipte gejaagd langs hem heen naar binnen. Doe gauw dicht! zegt ze. Ik hoop, dat niemand het gezien heeft. Moeder is niet thuisstamelde Erich. Hij is eenvoudig perplex. Weet ik Nu lacht ze; zich veilig voelend tusschen de zwijgende, bescher mende muren en haar lachje breekt als een zonnestraal, een bevestiging van haar bloeiende jeugd in de onheilspellende, schier beangstigende stilte. Hoe Zij spreken beiden slechts afgebroken zinnen. Niet vragen 1 fluistert ze, hem be lettend aan het woord te komen en daar door de geheimzinnige sfeer, die tusschen hen beiden hangt, te verbreken. Ik I telijke regeling van het voorbereidend onderwijs en der daar gegeven salarissen en een eigen deskundige inspectie. RECHTZAKEN Economlich® Rechtor t« Middelburg Zitting van 15 Januari. Onder meer wérd gedagvaard: J. van Hekken, 50 jaar, landbouwer te S t.-P h i- 1 i P s 1 a n d, wegens het voorhanden heb ben van 694 kg. gerst. Eisch en uitspr. f100 of 50 d. h. met verbeurdverklaring. K. v. D., landarbeider te Anna-Jacc- b a p o 1 d e r, heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 19 De cember 1941, waarbij hij wegens mishade- ling is veroordeeld tot f10 boete of 5 dagen hechtenis. moest naar je toe ik heb je ge zocht eerst op kantoordaar was je niet. Toen dacht ik ze komt steeds dichter naar hem toe vandaag spreekt Johanne Gahl. Hoe kwam het? Moest hij dien mond verstikken, omdat hij dien naam uit sprak? Hij strekt zijn handen uit en het volgende oogenblik heeft hij het meisje aan zijn borst liggen. Haar ar men slingeren zich om zijn hals, dwin gen hem toe te geven aan haar wil, die nu sterker is dan de zijne. De naam van hhar, die nog slechts weinige minuten geleden zijn gedachten beheerschte, blijft weliswaar niet onuitgesproken, maar hij gaat verloren in een .hartstochtelijke om helzing, die al het reëele doet verzinken in een roes van alles verterende geluk zaligheid. Moeten*we hier blijven staan? vraagt Gitta na een poos, wanneer hij haar eindelijk vrij laat, nog duizelig van zins- begoochelende passie. Hij schudt het hoofd' en duwt de deur naar de huiskamer open. Uit den mond van den luidspreker klinkt het pauze- teeken van Koningserben. Direct, ove.* een paar seconden zal de omroeper Gitta snelt vooruit. Erich achter zich latend, en trekt met een overmatig har den klik den schakelaar om, wanneer de radio plotseling zwijgt. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2