ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 17 JANUARI 1942 OPGENl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE OORLOG IN OOST-AZIË ABONNEMENTi Brijm: in Zierlkzee yi.BO, elder» 'fïM per kwartaal. Weekabonnementen reap. IS en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. ZierikzeeaoheJHieuwabode, Zierikzee,*Schuith. B 94/)Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14835 ADVERTENTIES 1 Brfjs: E cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. HET SPOORWEGKNOOPPUNT GEMAS STORMENDERHAND VEROVERD - DRIE COLONNES RUKKEN OP NAAR DE ZEEVESTING SINGAPORE Da strijd op Malakka Het keizerlijk Japansche hoofdkwartier heeft in een overzicht over de gevechts handelingen op Malakka tot Woensdag bekend gemaakt, dat Japansche colonnes, die aan de Westkust van Malakka op rukken, Woensdagavond Gemas, een stra tegisch belangrijk spoorwegknooppunt, vanwaar een spoorlijn naar Singapore loopt, stormenderhand hebben ver overd. Intusschen was de linkervleugel aangekomen in de nabijheid van Peka, 273 km ten Noorden van Singapore. Met den val van Kwala Loempoer op 11 Januari zetten de Japanners de achtervolging van den vijand naar het Zuiden voort, en op 12 Januari-passeer den zij Kajang en andere punten in, beneden Selangor. Na het gebied van Negri Sembilan te zijn gepasseerd over schreden de Japansche troepen die grens van den staat Malakka en bestormden zij Woensdagavond het spoorwegknoop punt Gemas. De Japansche troepen val len thans onophoudelijk de Britsche troe pen aan* dfie zich ijlings terugtrekken. Omtrent de operaties aan de Oostkust maakt het offioieele bericht bekend, dat gemotoriseerde strijdkrachten der Japan ners, die van Kwantan naar het Zuiden oprukken, thans de buurt van P e k a n hebben bereikt. Japansche legervlieg tuigen maken voor het vechtwagencorps den weg vrij door vernietigende aanval len op vijandelijke artilleriestellingen en troepenconcentraties. De Japansche troepen, die op Malakka reeds de grens van Joh ore hebben overschreden, rukken op in drie colon nes, nl. een langs de Oostkust, een langs de Westkust en een, die in het centrum cvan het schiereiland ongeveer langs den spoorweg naar Singapore oprukt. Deze drie colonnes sluiten zich steeds nauwer aaneen en konden de breedte van het front reeds tot ongeveer 130 kilo meter verminderen. De afstand naar ide zuidelijke punt van het schiereiland be draagt nog slechts ongeveer 150 km Da toestand In Singapore wordt crltiak Vluchtelingen uit Singapore, die in Kwala Loempoer zijn aangekomen, matten melding van groote branden in de stad. Verscheidene groote gebouwen, o.m. het hoofddouanekantoor, zijn 'vernield. Voorts melden de vluchtelingen, dat ide laatste week dagelijks drie vier maal lucht aanvallen op Singapore zijn ondernomen De grootste bezorgdheid heerscht in Singapore over in gevaar komen van de watervoorziening der stad, aangezien het Waterreservoir op het Zuidelijke deel van het schiereiland is gelegen, .terwijl de buisleidimgen over de brug tusschen 't eiland Singapore en het vasteland loopen Bij de vernieling van deze verbinding zou dus de eilandvesting ten zeerste an gevaar worden gebracht Volgens de verklaringen van gevan gen genomen Indiërs heerscht in Singa pore de grootste verwarring, zoo wordt gemeld in een frontbericht in de Tokio Nitsji Nitsji Voorts melden de gevan genen, dat talrijke Engelsche vrouwen en kinderen per vliegtuig naar Sumatra zijn gevlucht. De stroom vluchtelingen uit het Noorden neemt voortdurend toe hetgeen de voorziening van water en levensmiddelen steeds moeilijker maakt. Zoo wordt water nog slechts tweemaal per dag verstrekt. Aanvallen op Ambon an Ternate Blijkens een communiqué van het Ja pansche Keizerlijke hoofdkwartier, heb ben vliegtuigen van de Japansche marine Donderdag ook zeer uitgebreide aanval len ondernomen op de eilanden d/er Mo- lukken (o.a. op Ambon), op Nieuw-Guiir nea (o.a. op Babo Sorang), alsmede óp het Australische eiland Nieuw-Brittannië. (Dit laatste eiland, dat aan de Noordoostkust yap. Nieuw-Guinea liigt, wordt ook wel Nieuw-Pommeren ge noemd). Bij deze operaties werden mili taire installaties vernield of in brand geschoten. GOEBBELS BESPREEKT DEN OORLOGSTOESTAND Radding van bat bolsjewistisch gevaar Rijksminister dr. Goebbels heeft voor de leidende figuren van het politieke en cultureele leven in Hamburg een rede voering uitgesproken over den toestand. Hij begon met een uiteenzetting van de noodzakelijkheid van den historischen 22 Juni 1941 voor den eindstrijd voor de j redding van Europa van het bolsjewis tische gevaar. De Duitsche soldaten heb- f ben met eigen pogen gezien hoe ver de bolsjewistische voorbereidingen voor meedoogenlooze vernietiging vanDuitsch- land en daarmede ook van Europa reeds gevorderd waren. Wanneer de oorlog tegen ide Soyjet- Unie hard is en verbitterd en door de tegenpartij met alle stompe taaiheid wordt uitgevochten, is dat voor ons slechts een bewijs te meer voor de groot te van het gevaar, waarin wij allen verkeerd hebben". Japan lijdt onder dezelfde onopgeloste problemen als Duitschland en Italië. Het past volkomen in de wereldbekende ge borneerde arrogantie der Engelsch-Ame- rikaansche oorlogsopruierskliek, dat zij de militaire capaciteiten van Japan vol komen verkeerd hebben beoordeeld en deze vergissing onmiddellijk in het be gin hebben moeten betalen met een leer geld, dat voor hen waarlijk schrikwek kend is. Wanneer in het derde oorlogsjaar Ja pan aan de zijde van de spil ten oorlog is getrokken tegen het Ameriikaansche im perialisme en de Britsche wereldvoogdij, dan is dat, behalve van machtspolitiek ©n strategisch belang voor het bondge nootschap, voor' de wereld een bewijs te meer voor den goeden en volstrekt zekeren stand van pnze zaak, aldus dr. Goebbels. Wij behoeven thans nauwelijks het ge loof aan onze nationale onoverwinnelijk heid te hulp te roepen om onze komende overwinning te kunnen voorspellen als iets stelligs en onveranderlijks. Da rakaning klopt Dit geloof vloeit voort uit de werkelijke feiten, die ondubbelzinnig voor ons spre ken. Onze rekening klopt. De illusionaire rekening van onzen tegenstander .is niet in de laatste plaats gegrond op de vol komen onjuiste waardeering van onze po litieke en militaire leiding; Zulke spe culaties mogen in den eersten wereld oorlog succes hebben gehad, thans bren gen zij den vijand zelf slechts de grootste schade. Voortgaande schilderde dr. Goebbels de wereldhistorische beteekenis van de hui dige worsteling en ging verder: „deze oorlog vormt in werkelijkheid de samen vatting van een reeks oorlogsconflicten, die wanneer zij thans niet uitgevochten werden, over enkele jaren zouden komen. Dat mogen wij nooit vergeten. Belangrijker dus dan de kwestie, wan neer deze oorlog eindigt, is de vraag1 ho> hij eindigen zal. Wanneer wij hem winnen, aldus de Rijksminister, dan is alles gewonnengrondstoffen- en voe dingsvrijheid, levensruimte, grondslag der sociale reorganisatie van onzen staat en de mogelijkheid van een volksch uitleven voor de spilmogendheden. Wanneer wij den oorlog zouden verliezen, zou echter evenzeer dit alles ën nog meer worden verloren: namelijk ons nationale leven in algemeenen zin en in zijn geheel. De minister verklaarde, dat men ook slechts van dit standpunt de opofferingen mocht opvatten, die in dezen oorlog aan allen worden opgelegd en ook moeten worden opgelegd. Wat het front voor het vaderland doet, kan door het vaderland nooit worden vergolden. BONT- EN WOL-INZAMELING IN DUITSCHLAND lavarda ruim 67 mlliioan stuks op Minister Goebbels heeft per radio het Duitsche volk het resultaat der wolinza meling medegedeeld, dat den voorloopi- gen uitslag van J.l. Zondag met bijna 11 millioen atujes overtreft. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Afwaarsiag In hat Oostan voortgezet Hat opperbevel van de weer macht maakt bekend: Bij Feodosia en op het schier eiland Kertsj viel het luchtwapen vijandelijke tropeen-concentraties, stellingen afweergeschut en vlieg velden met goede uitwerking aan. In de Zwarte Zee en in de Zee van Azof werden (drie vijandelijke koopvaardijschepen door bommen beschadigd. In het gebied van Ta ganrog herhaalde de vijand na krachtige ariillerievoorbefeiding zijn aanvallen zonder resultaat. In den centralen en den Noor delijken sector van het Oostelijk front duurt de afweerveldslag voort Bij een tegenaanval heeft de Duit sche infanterie, vergezeld door stormgeschut, acht kanonnen, als mede veel ander oorlogsmateriaal buit gemaakt. De vijand verloor hierbij ongeveer 600 dooden. Bij een succesvolle actie van een stoottroep aan het front van Le ningrad drongen deelen van een door pioniers gesteunde infajnterie- compagnie over 200 meter breedte de vijandelijke stelling binnen en vernietigde twintig bunkers met haar bezetting. In Noord-Afrika duurt Jiet vijan delijke artillerievuur op de Duitsch- Italiaansche steunpunten in het ge bied van Solloem met onvermin derde hevigheid voort De vijand be haalde eenige plaatselijke succes sen. Aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers richtten zich tegen Brit sche autocolonnes, alsmede haven werken en vliegvelden in het ge bied ten Zuiden van Agedabia en in Tobroek. La Valetta en de Britsche vlieg velden op het eiland Malta wer den overdag en des nachts met effect gebombardeerd. Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op verscheiden plaatsen in het Noord- Duitsche kustgebied. De burgerbe volking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Verscheiden huizen werden verwoest of bescha digd. Drie der aanvallende bom menwerpers werden neergeschoten. Goebbels dankt allen, die aan de inza meling hun krachten hebben gegeven, vooral de vrouwen, die de kleeding on vermoeid hebben, gemaakt en hersteld. Uit het resultaat blijkt ditmaal nog meer dan bij andere gelegenheden de goed- geefschheid van ons volk, aldus de mi nister. Slechts onze vijanden hebben aan deze zaak een politiek karakter trachten te geven. Als Engelsche kranten enkele da gen geleden schreven, dal deze Inzame ling door het geheele Duitsche volk ver ontwaardigd werd afgewezen en dat zij slechts uitvoerbaar was doordat de po litie den voorbijgangers met geweld bont mantels en jassen van het lijf rukte, als de Londensche Tadio wist te melden, dat Berlijnsche vrouwen het vertrek der goe derentreinen met de wol- en winterarti- kelen naar het front probeerden te be letten door op de rails te gaan liggen, dan bespaar ik mij de moeite daarop te antwoorden. Dergelijke even gemeene als domme en dwaze leugens veroordeelen zichzelf. Nog vanochtend kwam de Moskousche radio met het bericht, dat de inzameling maar een zeer schralen éoogst heeft op geleverd: in totaal zouden 22 bontman tels bijeengebracht zijn. Ook hier ga ik er niet 'toe over het aantal van bijna 4 millloen opgehaalde bontmantels als overtuigend tegenbewijs aan te voeren. Het Duitsche volk heeft van de inza meling, waarvan onze vijanden een poli tiek dispuut wilden maken, een politieke daad gemaakt. Zij is'thans derhalve meer dan een aangelegenheid van gemeenschap-» pelijko hulpverleening, zij is een overtui gend bewijs voor de vastberadenheid, waarmee het Duitsdie volk bereid is de zen oorlog tot de overwinning voort t« li .-; vy 1 DE TOESTAND VAN NEDERLANDSCH-INDIË Java hat laatita centrum van ytrzat De correspondent van de Frankf. Ztg. te Bern meldt dat men te Landen den toestand in Nederlandsch-Indië en in Britsch-Borneo als bijzonder bedreigd be schouwd. De Times constateert, dat niets in staat is verdere landingen op Borneo te verhinderen, te meer daar er, gelet op de geweldige uitgebreidheid van de Nederlandseh-Indische kusten, onvermijde lijk zwakverdedigde punten moeten zijn. Slechts een beslissende meerderheid van de geallieerden ter zee en in de lucht zou het Japansche offensief tot staan kunnen brengen; tot deze toestand is- bereikt, zou men ten hoogste kunnen pogen de onvermijdelijke verliezen zoo gering mogelijk te maken. Ook Reuter beschouwt den toestand als dreigend en hoopt slechts dat het den Nederlanders gelukt is, de petroleum velden ter rechter tijd volkomen te verwoesten. Deze Sowjet-methaide van de „verbran de aarde" wordt door de z.g. geallieerden thans reeds als iets volkomen normaals beschouwd. NederlancLsche kringen in Lon den zinspelen er op, dat men rekenen moet op het .verlies van alle Neder landseh-Indische eilanden, Java uitgezon derd, Dit eiland moet als laatste centrum van tegenstand worden verdedigd. Op de overige eilanden zal men er zich toe moeten beperken den aanvaller vast te houden en door uitgebreide en gron dige vernielingen hun bruikbaarheid voor de veroveraars onmogelijk maken. Op Tarakan moeten de olievelden voor een half jaar onbruikbaar zijn gemaakt; als dat juist is, dan zal toch niemand willen beweren, dat de Japansche voorraden niet zoolang Teiken. Op Java staat volgens Nederlandsche verklaringen een leger van iets meer dan 200.000 man, waarvan 50.000 main beroepssoldaten* zijn met een langjarige opleiding Of die krachten toereikend zijn om den Japanschen stormloop tegen te houden, die eventueel van vele kanten tegelijk te verwachten is, zal, zoo be sluit de corr. van de Frankf. Ztg., moe ten blijken. VERSCHILLENDE BERICHTEN Frauduleus gaslacht „Ala het overgekomen is, telefoneer dan even". Deze mededeeling trof de Zwol- sche politie aan op een pak, dat bestemd was om per bode naar Enschede te worden verzonden. Nieuwsgierig gewor den, stelde zij een anderzoek in naar den inhoud van het pak, dat een geslacht schaap bleek te bevatten. De afzender, woonachtig te Zalk en Veecaten, kreeg zijn telefoontje prompt, maar in eenigs- zins anderen vorm dan hij bedoeld had. Hij is thans op het politiebureau te Zwol le opgesloten wegens frauduleuze slach ting. Op haetardaad betrapt Op vermoeden van clandestiene slach ting hadden de manschappen van de marechaussee zich verdekt opgesteld in de nabijheid van de woning van E. van der B. te Leidschendam, alwaar zij even ttvoren een koe hadden zien binnen voeren. Kort daarop hoorden zij een schot en na zich toegang te hebben verschaft tot de woning van Van der B. troffen zij daarin de zoojuist doodge schoten koe aan. Het dier is in beslag genomen. E. van der B. is in arrest gesteld. Opvermoeden van medeplichtigheid, namelijk levering van het dier, is nog aangehouden de landbouwer H. van den A. Ook deze ia opgesloten. Vleesch zondar bon Tijdens het dorschen yam graan in de gemeente Kruiningen trachtte een rat, die onder de schoven zat, een goed heen komen te zoeken, doch een der werk lieden wist het dier aan zijn hooivork te rijgen. Om het zieltogende dier weer kwijt te zijn, zwaaide de werkmari met de vork, zoodat de rat van de vork af vloog in,.,. 4p spekpan, die buiten op een fornuis stond en waarin de vrouw des huizes spek braadde. De portie spek is niet geconsumeerd. (De Z.) Geb'U'k van vraamda woordan Zoowel van Nederlandsche als van Duit- tche zijde heeft men aanstoot genomeft aan het feit, dat herhaaldelijk met name in advertenties en andere aankondigingen Wanneer verdulste e 7 Heden (Zaterdag): zon onder 17.58. Morgen (Zondag) zon op 9.41zon onder 18.00. Maandag zon op 9.40zon onder 18.02. Maan op 10.20; onder 20.22 Maan op 10.53, ander 21.36 Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eerste kwartier Zaterdag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari. Laatste kwartier Zondag 8 Februari. Nieuwe Maan Zondag 15 Februari. van feestvoorstellingen, muziekuitvoerin gen, variété's, enz. geheel onnoodig En gelsche namen en uitdrukkingen worden gebruikt. Aan de bladen is derhalve ver zocht, voortaan zulke advertenties of aan kondigingen niet meer op te nemen. (ANP), Winterhulp Nederland Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Januari zal wecjer een straatcollecte worden gehou den en dan zullen opnieuw de yerkeerS- teekens waarvan de serie is uitge breid als draagspeldjes worden aange boden. In de meeste plaatsen van beteekenis werkt de politie ijverig mede om deze inzameling, die tevens een goede pro paganda is van veilig verkeer, te doen 'slagen. De gemachtigde voor de reor ganisatie van de Nederlandsche politie heeft hiertoe een beroep op de plaatse lijke politiechefs gedaan, hetgeen, naar men mag verwachten, niet tevergeefs zal zijn geschied. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de bonnummers 04A en 04B van de aardappelkaarten niet zullen Worden geldig verklaard en der halve kunnen worden vernietigd, De thans lit gebruik zijnde toeslag- kaarten' voor zwaren en zeer zwaren arbeid bevatten evenwel de aardappel- bonnen 01A tot en met 04A. Daar bon 04A niet wordt aangewezen is hiervan het gevolg, dat de (houders van de hierbedoelde toeslagkaarten in het tijdvak van 28 December jl. tot en met 24 Januari 1942 over één bonnum- mer te weinig beschikken. Dit wordt echter in het tijdvak van 25 Januari as. tot en met 21 Februari 1942 vergoed, daar op de toeslagkaarten voor laatstge noemde periode vijf bonnummers voor aardappelen voorkomen in plaats van vier. De eerste Amerikaansche krijgsgevan genen zijii in Japan aangekomen. Hst betreft hier 442 op 12 December bij dp bezetting van Guam gevangen genomen Amerikanen. Zij zullen geïnterneerd wor den in kampen op het eiland Sjikokoe. (DNB) PREDIKBEURTEN Zondag 18 Januari. Nad. fiarr. Kerk. Zierikzee. Kleine kark. 9.30 ure, da. r. d Poel, 11 are, dn. V»leior, 2.30 ure, da, Pijnaeker Hordijk en 4 are, geen dienst. Gerei, Kerk. 10.30 en 3.30 ure, de. Leene (Voorbsr. H. Arondn.) Gbr. Gcref. Kerk. 1030 ea 3,30 ure, ds. Hoogendoorn. Gerei. Gem. (St.-DonuRstraet) 10.30, 3 en 7 are, Leeskerk, Oud-Gerei. Gen 10.30, 3 en 7 ure, Lee*kerk. Leger des Heils. Luth. kerk (Get ran Westen) 10, Heiligingssanenkomst en 7 ure, Var- lossiogMattieinkonst. - Donderdag 8 ure, Hailigingssanenkonst, leidstar mej. O. Ras.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1