Eszierikzeesche NIEUWSBODE VRIJDAG 16 JANUARI 1942 OPGEN ZIERJKZEESCHE COURANT DE OORLOG IN OOST-AZIË ABONNEMENT Prijs: In Zierikzee [ƒ1.60, elder* [ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 18 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94,"Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14834 ADVERTENTIES J Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 Cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 nor. JAPANNERS RUKKEN JOHORE OP MALAKKA BINNEN HUN DUIKBOOTEN OPEREEREN IN DE NEDERLANDSCH- INDISCHE WATEREN Opmarich uit Johore In den avond van den 14 Januari zijn de Japansche troepen, naar Domei van het front op Malakka meldt, 'van 'hét Oosten en het Westen uit, de provin cie Johore binnengerukt, waar zij hun bliksemsnellen opmarsch voortzetten. On geveer 30.000 Britsche soldaten van het verdedigingsfront van Singapore zijn vol komen ingesloten. De in Menado gelande speciale Japan sche formaties hebben, naar te Tokio verluidt, alle militaire steunpunten en de luchthaven over de N.O.-punt van Ce lebes bezet. In een later bericht meldt het keizerlijke hoofdkwartier dat een speciale af deeling Japansche marinesol daten die op Menado op Celebes uit opereeren, op 14 Januari de bezetting van alle vijandelijke vliegvelden van de Minahassa in 'het N. deel van Celebes voltooid hebben. In het communiqué wordt voorts me-' degedeeld. dat de Japansche strijdkrach ten in het verloop der operaties een groot aantal vijandelijke pantserwagens, veldkanonnen, machinegeweren, ontplof bare stoffen, munitie en ander oorlogs materiaal hebben buitgemaakt. Duikbooten in dsn Indiichen Archipel Het J apansche hoofdkwartier meldt, dat Japansche duikbooten, die in de Nèd.- Indische waterenopereeren, op 15 Jan. vier vijandelijke schepen met een geza- M|iuïiJ[WJÜ!Uü1 liA«Lvap 3700» J W tot zin ken hebben gebracht. ïfi^Cezelfde wa teren hebben Japansche oorlogsschepen drie vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 4000 ton, opgebracht. Het communiqué deelt voorts mede, dat Japansche oorlogsschepen, die met de luchtmacht samenwerkten, ,op 9 Jan. in den Stillen Oceaan 2 vijandelijke düik- booten tot zinken hebben gebracht. Volgens te Sjanighai ontvangen berich ten, worden de gevechten in Ned.-Indië gekenmerkt door een levendige bedrijvig heid in de lucht van weerskanten. De Japansche luchtmacht heeft de haven van Balikpapan op Borneo en de bij Singa pore liggende Lingga-archipel aange vallen. Aan de Westkust van het schiereiland Malakka, na de grens te hebben over schreden, hebben de Japansche troepen het strategisch belangrijke spoorweg knooppunt Gemas, dat aan de spoorlijn naar Singapore ligt, stormenderhand ge nomen. Ds actie tegen Ned.-lhdfë Het DNB meldt uit Tokio: De reden voor het optreden van Japan tegen Nederlandsch-Indië noemde de woordvoerder van de Japansche regee ring de vijandelijke gezindheid van de Nederlandsch-Indische regeering, die zich als werktuig van Engeland en Amerika laat misbruiken- De militaire maatregelen van Japan, zoo verklaarde de woordvoerder, ricü- ten zich echter geenszins tegen de in boorlingen der betrokken gebieden, noch tegen die landen, welke onder dwang vijandelijke handelingen tegen Japan ple gen. De houding van Japan tegenover de inheemsche bevolking blijkt reeds uit de omstandigheid, dat de Japansche troe pen b v. op Malakka en op de Philip- pijnen zijn verwelkomd door de bevol king, die haar bereidheid tot medewer king tot uitdrukking bracht. Tegenover deze bevolking koestert Japan evenmin vijandelijke gevoelens als tegenover alle andere volken van Oost-Azië, die met Japan willen samenwerkdfe. Deze volken kunnen derhalve van een overeenkom stige behandeling door Japan zeker zijn. S1ERKTE EN ZWAKTE VAN SINGAPORE Do landzijde do kwetsbar* plok Nu de Japanners Singapore tot op: zoo korten afstand zijn genaderd, valt het volle licht der hedendaagsche ge schiedenis op deze machtige zeevesting en komen ook haar gebreken aan het licht. De oorlogshaven ligt in het Noorden van het eiland, aan de Straat van Jo hore. Hierin kan de geheele Engelsche vloot een onderkomen vinden. Er zijn twee enorme dokken, waarin ook de grootste oorlogsschepen huneven- tueele schade kunnen herstellen. Het eene is een drijvend dok van 50.000 ton, dat in 1928 uit Europa naar hier werd vervoerd. Tien jaar later werd het tweede, een droogdok, -ingewijd; hierin kunnen twee slagschepen tegelijk worden opgenomen. De oorlogshaven beschikt over herstel- werkplaatsen, voorraadzolders» arsenalen en kazernes. Zij vormt een stad op zich zelf, bezit een spoorwegnet ter lengte van 100 kilometer, dat de verschillende afdeelingen zoodanig verbindt, dat het verkeer nooit kan blijven stokken. Er zijn onderaardsche petroleumtanks, dia een oppervlakte van meer dan 100 H.A. beslaan. Deze zijn door een gecompli ceerd buizensysteem verbonden met alle aanlegplaatsen en1 werven, waar de scne- pen tegelijkertijd brandstof, smeerolie, water, electriciteit en gecomprimeerde lucht kunnen innemen. Singapore wordt verdedigd door bat terijen met buitengewóón sterk geschut. Deze liggen overal op het eiland zelf verstrooid en ook op de kleine eiland jes, die voor de kust "liggen en. den toegang tot- Singapore verdedigen. De betrekkelijk smalle waterwegen kunnen gemakkelijk door middel van mijnenvel den Versperd worden. Binnen de grenzen van het mogelijke is Singapore in sterken staat van ver dediging gebracht. Doeh elke vesjing is slechts zoo sterk, als zij op haar kwetsbaarste plek is. Nu is het waar, dat in den allerlaatsten tijd de vesting' werken aan de landzijde aanmerkelijk zijn uitgebreid en versterkt; maar het blijft niet minder ,waar, dat zich hier de zwakste plek in het verdedigings systeem van de vesting bevindt. Het eiland, waarop Singapore is aan gelegd, wordt slechts door een zeearm van 1500 meter breedte van het vaste land gescheiden, In deze Straat van Jo hore heeft men een daim gèlegd, waar over het spoorwegverkeer wordt geleid en die ook door auto's kan worden ge bruikt. De Engelschen hebben de fout begaan, te meenen, dat do jungle voldoende bescherming bood voor de „achterdeur van Singapore". Hierop vertrouwden zij even sterk als op hun kustbatterijen aan de andere zijde. In verband met deze vermeende zekerheid hebben de Britten hun in Singapore liggende troepen dan ook geoefend in het voeren van dein jungle-oorlog. Veel succes hebben zij daarmede niet gehad, getuige de uitslag van den strijd op Malakka. STRATEGISCH KANAAL DOOR MALAKKA Piannen opnieuw op 't tapijt In de plannen der Japanners speelt de landengte van Kra weder een zekere rol. Men zal zich herinneren, dat er reeds in vroeger jaren sprake van is geweest om het schiereiland Malakka dat op deze plaats niet meer dan 42 kilometer breed is, door te steken. Het Oostelijke deelv an Malakka behoort tot Thailand, het Westelijke tot Birma. De Zuidelijke spits van Senasserim zooals het gebied beet wordt gevormd door Kaap Victoria, een grensvesting, die ongeveer 1200 kilometer boven Singa pore ligt. Hier zou het eindpunt moeten zijn van het te graven kanaal, beneden Kaap Victoria, dus buiten het gebied van Birma. Men had zelfs reeds een naam gevonden voor het kanaal, dat het Kanaal van Kra zou heeten, naar het Thailandsche stadje van ge lijken naam aan de Golf van Siam, waar de eerste spade in den grond zou wor den gestoken. Dit kanaal zou van groote beteekenis worden voor de scheepvaart. Immers,, het scheepvaartverkeer tusschen Europa en het Verre Oosten zou er inaanzien- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Aanvallen van Sovjetstrljdkrachten afgeslagen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het Zuidelijke deel van het Oostelijk front werden ver scheidene vijandelijke aanvallen af geslagen. In het centrum en in het Noorden duren 2ware gevechten voort. Door afweervuur en tegen aanvallen van Duitsche troepen en ook door het ingrijpen van het luehtwapen in den strijd op den grond leed de vijand ook gisteren hooge, bloedige verliezen. In de Noordelijke IJszee hebben gevechtsvliegtuigen een han delsschip' van 500 ton tot zinken gebracht. Een duikboot onder com mando van kapitein-luitenant Lüth heeft in taaie aanvallen uit een sterk beveiligd konvooi op den Atlantischen Oceaan vier vijandelij ke handelsschepen met in totaal 21.000 ton inhoud tot zinken ge bracht. Op de Oostkust van Enge lland hebben Duitsche gevechts vliegtuigen overdag een industrie terrein en havenwerken met succes met bommen aangevallen. Zij brach ten een handelsschip van 8000 brt. tot zinken en hebben een ander koopvaardijschip, even groot, met bommen .zwaar beschadigd. In N 00 r d-A f r 1 k a heeft de vij and zijn heftige aanvallen gesteund door het vuur zijner zeestrijdkrach-, ten op de Duitsch-Italiaansche stel lingen in het gebied van Solloem voortgezet. In het Westen van Cy ren ai ca activiteit van verkenners en van artillerie aan beide kanten. Duit sche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben Engelsche colonnes, geparkeerde voertuigenen vliegvelden aangevallen. Luchtaan vallen waren bij nacht en bij dag gericht op de havenwerken van La Valetta en op Engelsche vliegvel den op Malta. Drie vijandelijke bommenwerpers werden hierbij neergeschoten. lijke mate door worden verkort en men zou Singapore kunnen vermijden. Vooral dit laatste echter woog zwaar voor de Engelschen, die zich op grond van strategische overwegingen met hand en tand tegen het plan verzetten. Zij wilden hun contrólepurit Singapore, hun sleutelpositie in het Verre Oosten, niet prijs geven. De herinnering aan de politieke scher mutselingen, verbanden aan de kanaal plannen, worden thans weder opgerakeld, nu de Japanners een groot deel van het schiereiland bezet houden en ook een troepenafdeeling bij Kra hebben gestati- omneerd. Op het oogenblik staat dit ver moedelijk slechts in zeer verwijderd ver band met hun eventueele plannen tot het graven van een kanaal op die plaats; doch men kan er zeker van zijn, dat zij deze plannen met kracht ten uitvoer zullen leggen, zoodra de toestand is ge stabiliseerd Het zal waarschijnlijk niet zoo lang meer duren of de droom van het kanaal van Kra wordt verwezenlijkt. Itallaanschweermachtsberlcht Vliegvelden van Derna an Tobroek zwaar gabombardaarfl j Het Italiaansche wéermachtsnberichf van Woensdag luidt als volgt: Gisteren zijn onze stellingen in den sector van Solloem en Halfaya voort durend hevig door lucht-, land- en zee- strijdkrachten gebombardeerd. Niets be- langrijks te melden in West-Cyrenaica. De Duitsche luchtmacht heeft met ge weldige strijdkrachten de haveninstalla- j ties en vliegvelden van Derna en To- broek aangevallen; bommen van middel zwaar en zeer zwaar kaliber troffen doel, waarbij in de -installaties en op slagplaatsen aanzienlijke schade werd aangericht en groote branden uitbraken. Opeenhoopingen van tanks en transport middelen werden eveneens getroffen. 2 vijandelijke vliegtuigen werden ;neerge* haald. i Italiaansche escadrille* hebben dank zij een soutmoedigen aanval in scheervluclït een sterke vijandelijke colonne bij ver rassing vernietigd; meer dan 25 vracht auto's beladen met munitie en brand stoffen vlogen in de lucht, een gemo toriseerde batterij werd vernietigd en troepenafdeelingeii werden uiteengedre ven. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene malen Malta gebom. bardeerd. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. In zijn weermachtsbericht 592 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: In de zóne van Solloem heeft het hevige artillerievuur den vij and in staat gesteld het kustgebied te bezetten. Onze voornaamste vestingwerken zet ten het felle verzet voort. De Italiaan sche en de Duitsche luchtmacht heeft een drukke verkennmgsactie ontwikkeld en met goede resultaten de ha ven war- ken en achterwaartsche verbindingen van den vijand bestookt. Engelsche vliegtui gen wierpen eenige bommen uit in het gebied van Tijpolis, welke echter geen schade van beteekenis aanrichtten en geen slachtoffers maakten. Goede resul taten zijn verkregen bij de herhaalde aanvallen van de luchtmacht op de mi litaire doelen van het eiland Malta. Een Italiaansch konvooi, dat door vijande lijke vliegtuigen werd aangevallen, heeft zijn reis kunnen voortzetten zonder ver liezen te lijden. Twee der aanvallende vliegtuigen zijn omlaag gestort, na ge troffen te zijn door het vuur van het afweergeschut. DE OASE'AGEDABIA Aan all* zijdlan omringd door de woestijn In de legerberichten wordt tha®s her haaldelijk melding gemaakt van Ageda bia. Deze oase ligt aan de Groote Syrte, die tot diep in Noord-Afrika dringt. Cy- -renaica vertoont in het Dzjebel-(berg)- gebiied hoogten van soms 800 meter, die vrij gemakkelijk verdedigd kunnen wor den; doch de streek .rondom Agedabia is geheel vlak en biedt' geen enkele mogelijkheid voor het aanleggen van ver dedigingen. Hier worden op het oogen blik hardnekkige gevechten geleverd. Het land aan de Groote Syrte tusschen Ben- ghasi en Misoerata bestaat bijna geheel uit woestijngebied, ever een lengte van 800 kilometer. De doortocht door dit ge bied stelt zeer hooge eischen aan de soldaten en ook aan den ravitaillerings- dienst De eenige verbinding tusschen Agada- bia en de buitenwereld wordt gevormd door de Litoranea, de groote Lybiscne kustweg. Deze loopt langs de West- en Zuidkust van de Syrte en maakt bij Age dabia een omweg van 30 kilometer, om de oase te bereiken. Hierdoor heeft de. plaats sterk aan beteekenis gewonnen. Voor den oorlog telde de oase 6000 inwoners, een vrij groot aantal voor déte grootendeels onvruchtbare streek. Het zijn meest Arabieren en Berbers; onder hen bevinden zich slechts een honderd tal blanken van Italiaansche herkomst. Het is dius een feit, dat Agedabia meer inwoners bezit dan Tobroek, Bardia of Solloem. Na het einde vam den wereldoorlog hebben de Italianen vooral het centrum van de plaats uitgebreid. Zij gaven er een modern karakter aan, zonder daar om een storemden indruk te maken op het geheel. Men vindt er een ziekenhuis, een school, een poststation en een vlieg veld. De overdekte markt en een klein, op moderne leest geschoeid hotel be- hooren tot dq voornaamste gebouwen. De bevolking leeft, zooals in alle andere oasen in Noord-Afrika, van landbouw en 1 veeteelt. Van Agedabia uit bereikt men 'langs weinig gebruikte karavaanwegen in Z.- Oostelijke richting de oase Audsjila, die 224 kilometer verder ligt. Op 100 kilome ter ten Westen van Agedabia ligt het dichtsbij zijnde dorp, El Agheila, in een oase, idie van weinig, beteekenis is. DE WERELDBEVOLKING Sinds 1800 verdrievoudigd De "wereldbevolking wordt voor het be gin der 19e eeuw geschat op 800 mill, personen. En hoe groot is zij thans? 1910: 1.620 millioen, 1920: 1.811 milli oen, 1930: 1.890 millioen, 1940: 2.200 mill, ï&en zal ons moeten toestemmen, dat dit een zeer aanmerkelijke groei is. I* het aantal geweldig groot? Zoo op het eerste gezicht zou men zeggen, dat deze twee milliard en 200 millioen per- Wanneer verduiste e Heden (Vrijdag): zon onder ,'17.57. Morgen (Zaterdag) zon op 9.42; zon onder 17.58. Maan op .9.43, onder 19.07 Tusschen zonsondergang en .zonsopgang mqet worden ver duisterd. Nieuwe Maan Vrijdag, 16 Januari. Eer-te kwartier Zater dag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari Laatste kwartier Zondag 8 Febr. sonen nooit in een land als zeg Neder-> land „geborgen" zouden kunnen worden. Maar, men weet het, er gaan veel makke schapen in een hok en wij zijn aan het cijferen gegaan en kwamen tot den con clusie, dat deze 2.2 milliard gemakkelijk ',im onze provincie Utrecht zouden kunnen staan. Het is niet prettig om te staan, maar het gaat dan toch. Welnu, deze pro vincie heeft een oppervlak van 136.253 ha, d.i. f.362.530-000 vierkante meter. Zet men twee personen op 1 m2, dan komt men tot een aantal van 2.725 millioen... wel, zoo groot is de wereldbevolking nog niet. De bevolkingdichtheid der aarde is nauwelijks 16 personen per vierkante km. Bij de berekening zijn gebieden in aanmerking, genomen waar geen men- schen kunnen wonen, zooals in. de Pool streken. In grove trekken mag! gezegd worden, dat de wereldbevolking zich sinds 1800 verdrievoudigd heeft. Het aantal perso nen, dat er in onze eeuw bijgekomen is,' bedraagt, eveneens in grove trekken, bijna, evenveel als er omstreeks 1800 waren, in 30 jaren tijds is het met 1/3 gedeelte toegenomen.... Moeten wij ons ongerust maken? Zou er een absoluut teveel aan menschen kunnen komen? Zou er een tijd kunnen komen, dat er geen voedsel (daar gaat het om) meer is, althans voldoende? Er zijn verschillende berekeningen ge maakt omtrent de voedselcapaciteit der aarde in verband met het aantal men schen. Zij bewegen zich 'tusschen 51/2 en 13.3 milliard. In elk geval zal de bevolking rationeel verdeeld moeten wor den ep wel in verband met klimaat- en bodemfactoren. Men ziet, „speling" is er zeker nog wel. KEUR NG VOOR WAFFEN SS. EN NED. LEGIOEN Het wervingsbureau der Waffen-SS Er- gaenzungsstelle Nordwest te 's-Graven- hage, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat keuring voor de SS Standarte „West- land" en het Vrijwilligers Legioen Ne derland in de onderstaande plaatsen zal worden gehouden. Mannelijke personen van 17 tot 40 jaar, minstens 1.65 m. lang, kunnen worden aangenomen. Voor de, familieleden van kostwinners wordt zorggedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van de woonplaats naar de plaats van keuring kunnen bij de Ergaenzungstelle Nordwest, Stadhouderslaan 132, 's-Gra- venhage, worden aangevraagd. Kosten van de terugreis worden ter plaatse van de keuring uitgereikt, onge acht of de gekeurde wordt aangenomen of wordt afgekeurd. 20.1.42 10.00 uur Tilburg, Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68. 22.1.42 16.00 uur Maastricht, Hotel Mo- mus, Vrijthof. 22.1.42 16.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat,. 23.1.42 11.00 uur Arnhem, Deutsches Haus 23.1.42 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus 24.1.42 11.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 24.1.42 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 25.1.42 10 uur Amsterdam,' Deutsches Haus. 25.1.42 15.00 uur Utrecht, Deutsches Haus 26.1.42 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haüs. 27.1.42 10.00 uur Den Haag, Wehrmachts- heim, Zondagartsendienit Zierikzee ZONDAG 18 JANUARI: Dr. van Hoorn en Dr, Verspyck,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1