ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE DONDERDAG 15 JANUARI 1942 OPCiENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DE OORLOG IN OOST-AZlË ABONNEMENT 1797 - 1889 Prija: ln Zierikzee 'ƒ1.60, elden ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen rasp. IS en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesoh^Nieuwsbode, Zierikzee, Schaith. B 94, Tel. 32 Giro no. 187677 - Dir.: A.J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14833 ADVERTENTIES 1 P-rlJs: Z2 cents per regel, minimaal 88 cents. Bi) contract apedale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 nor. 1 WAAROM JAPAN TEGEN NED.-INDIË EEN ACTIE INZETTE - AMERIKAANSCH VLIEGKAMPSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT In de Japansche ochtendbladen van Dinsdag, wordt volgens het DNB, ver klaard, dat er twee redenen waren, welke Japan noodzaakten een militaire actie 'tegen Nederlandsch-Indië te beginnen: 1. Het actieve, ingrijpen van Neder- landsclj-Indië in den Groot-Aziatischen oorlog en 2. De bereidwilligheid van Neder landsch-Indië om zijn gebied ter be schikking te stellen aan de Britsch Amerikaansche landen als basis voor ver^ dere operaties tegen Japan. De Nederlandseh-Iadische regeering danste' naar de pijpen van Engeland en Amerika, zoo schrijft de „Asahi Sjiim- boen". Zij heeft den waren zin van den Groot-Oost-Aziatischen oorlog verkeerd begrepen en zich bij het Britsch-Amerii- kaansche front aangesloten.. De operaties tegen Nederlandsch-Indië zijn zoolang uitgesteld, omdat Japan er op wachtte, dat Nederlandsch-Indië uit zijn droom zou ontwaken. In plaats hier van is het aan een Britsch-Amerikaanr sche overwinning blijven gelooven en. heeft het zich reeds voor den -oorlog bij het A.B.C.D.-front tegen Japan aan gesloten. Amerikaanse!» vJiegkampichip door duikboot g--to pedeerd Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat een Japansche duikboot op 12 Januari des avonds twee torpedotreffers heeft geplaatst op een Amerikaansch vlieg- kampschip van het type Lexington, groot 33000 ton De aanval vond plaats in de" warren bewesten Hawaii. De bemanning der duikboot kon niet met zekerheid zeggen of het vliegkampschip gezonken is, doordat de duikboot moest duiken töen zij door een torpedobojotjager werd aangevallen. Niettemin gelooft men, dat het Amerikaansche schip is gezonken, daar men twee zware ontploffingen ver nam nadat de duikboot was onderge doken. Het hoofdkwartier meldt voorts, dat een vijandelijke duikboot, die ope reerde in het Zuiden der Chineesphe 'Zee, op 10 Januari het 5000 ton metende Japansche hospitaalschip „Harkin Maroe" heeft getorpedeerd en tot zinken gebracht Met uitzondering van zès personen zijn de gewonden, die aan boord waren en de bemanning gered. Het hoofdkwartier verklaart, dat deze daad een onmenschelijke handeling en een flagrante schending van het internati onale protocol van 1912 beteekent-. Singapore gebombardeerd Het Japansche hoofdkwartier imeldt, dat Japansche vliegtuigen Dinsdagnacht twee aanvallen hebben- gedaan op militaire ba ses te* Singapore. Verscheidene militaire objecten werden getroffen. Eenige vlieg tuigen werden vernield, twee werden zwaar beschadigd. Afdeelingen van de Japansche luchtmacht,welke de vijan delijke troepen, welke van G o e a 1 a Liüempoer terugtrekken op den voet volgden, hebben zeven goederenwagens en negen vrachtauto's vol met' soldaten en .voorraden vernield. Andere Japansche bommenwerpers hebben voor de kust van Malakka zeven vijandelijke vaartuigen ver nietigd. Dreigend* gevaren Een lid van het Britsche Hoogerhuis, Lord Denman, verklaart in een inge zonden stuk in de „Tdmes", aldüs meldt het DNB uit jGenève, dat Australië en Nieuw-Zeeland zich moeten voorbereiden op een Japansdien'inval. Voor de ver dediging! van deze beide landen nu is het van belang dat men op Malakka zooveel mogelijk volhoudt. Zouden de Japanners daarentegen er in „slagen Singapore te veroveren of van de buitenwereld te isoléeren, dan komt op den weg naar, verovering van Austra lië en Nieuw-Zeeland eerst Nederlandsch- Indië aan de beurt. Wat Malakka zelf betreft, daar behoeft men in het .geheel niet op den ernst der situatie te wijzen. Want Engeland's en Amerika's rubbervoorziening verkee- ren in steeds grooter gevaar en dat be teekent een ernstige .reactie op de be- wapeningsbedrijven van beide landen. Indien men aanneemt, dat de Engel sehen en Amerikanen nog meer neder lagen in de Stille Zuidzee zullen lijden, dan zullen de Japanners misschien de verbindingen ter zee tusschen Australië en Azië eenerzijds en Engeand en 't Midden- Oosten anderzijds verbreken. Ook de zeeweg naar Rangoon en alle transpor ten ter ondersteuning van Tsjoenkinjg zou den door voortzetting van den Japan- schen opmarsch onmogelijk worden ge maakt. Het verlies van Australië als tuighuis van het Britsche Rijk zou een nieuwen last voor de eigen Engelsche bewape- ningsbedrijven beteekenen. ZWARE VERLIEZEN DER BOLSJEWISTEN In alle sectoren van het Oostelijk front DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel der weermacht deelde Dinsdag mede: Op de Krim en in de bocht van de Donetz slechts geringe gëvechts- actie. In het gebied ten Oosten van Charkov hebben onze troepen geslaagde verkenningsaanvallen op Vijandelijke steunpunten gedaan; Ide vijand verloor 219 dooden en 93 gevangenen, In de centrale zöne en in het gebied van Waldai du ren de- gevechten voort. Bij een operatie van een stoottroep aan x het omsingelingsfront van Lenin grad werden 22 vijandelijke kaze matten met de bezetting vernie tigd. Sterke afdeelingen gevechts vliegtuigen, stuka's en jagers gre pen in de gevechten te land in. De bolsjewisten leden bijzonder bloedige verliezen en verloren veel krijgsmateriaal. In talrijke garni zoensplaatsen en treinen werd brand veroorzaakt. In Noord-Afrika werden heftige Engelsche aanvallen in het gebied .van Solloem afgeslagen; de zware gevechten duren voort. Ten Zuid- Westen van Agedabia mislukte een vijandelijke pantseraanval. Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's bom bardeerden concentraties van En gelsche auto's en pantserwagens in het gebied van Agedabia, alsmede havenwerken en vliegvelden in Cy- renaica. Bij luchtgevechten werden drie vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Overdag en des nachts zijn de luchtaanvallen op vliegvelden op Malta met succes voortgezet. MINAHASSA, DE TUIN VAN CELEBES Welvarende streek met 300000 Inwoner» Het grillig gevormde eiland Celebes wordt gevormd door langgerekte berg- -ruggen, waarvan de Noordelijke uit loopt in de 'Minahassa. Dit landschap, dat altijd een bijzondere plaats in de Indische archipel heeft ingenomen, be staat uit eenige onderafdeelingen van de afdeeling Manado. Op een opper vlakte van ruim 5000 vierk. K.M. telt het meer dan 300.000 inwoners, zoodat dit gebied met een bevolkingsdichtheid van 60 per vierk. K.M. een der dichtstbe volkte deelen der buitenbezittingen is.. Het Nederlandsche gezag in de Mina hassa dateert uit de 17e eeuw, toen ter plaatse van de huidige hoofdstad Manado een fort werd gebouwd. Enkele jaren later verklaarden de hoofden der Mina hassa trouwe onderdanen der Compagnie te willen zijn en sindsdien heeft deze streek zich zoo gunstig ontwikkeld, dat zij söms „de twaalfde provincie van Ne derland" genoemd wordt. Reeds meer dan een eeuw is de geheele bevolking tot het Christendom bekeerd. De Minahassers zijn waarschunlijk uit het Noorden, van de Philippijnen, geëmi greerd, hetgeen o.m. nog uit hun eenigs- zins Mongoolsche trekken blijkt. Door godsdienst en onderwijs, dat hier reeds vroeg op ruime schaal werd gegeven, behooren zij tot de meest vooraanstaan de volken van Ned.-Indië. *Van nature niet licht geneigd tot kolie- en veld arbeid, zoeken mannen zonder grondbe zit. de „burgers", een bestaan bij legfer, bestuur of onderwijs en veelal met suc ces. Een gevolg hiervan is, dat meer dan 10 pet. der Minahassers buiten hun geboortestreek wonen. De zeer vruchtbare bodem heeft een intensieve landbouw in het leven geroe pen. Klappercultuur met de daarmede verbonden eoprabereiding en koffiecul tuur werken voor de Europeesche markt. Toch heeft de hoofdplaats Manado zich niet tot een handelscentrum van beteer kenis ontwikkeld. In de geheel uit hou-- ten huizen gebouwde stad vormt het oude fort Nieuw-Amsterdam, steunpunt van het Nederlandsche gezag in de 17e eeuw, het eenige steenen bouwwerk. DE STRIJD IN SOVJET-RUSLAND In de centrale zóne baglnt een stabilisatie Over de gevechten aan het Oostelijke front wordt in Duitsche militaire kringen verklaard, dat de situatie aan den be langrijken frontsector in het centrum, zich thans inderdaad begint te stabili- seeren, ofschoon de bolsjewisten al onge veer een week juist hier met een belang rijke hoeveelheid troepen en materieel de hefstigste aanvallen ondernemen. Al deze pogingen schijnen echter door den Duitschen tegenstand te zijh mislukt, seint de Berlijnsche corr. van de N.R.C. De Sow jet-Russische bewering, dat de druk op de Duitsche legers steeds groo ter wordt, spreekt men te Berlijn'tegen. Men noemt het in dit verband karak teristiek, dat het Sowjet-Russische leger- bericht in den laatsten tijd den omvang der successen niet meer nader omschrijft bv. door het noemen van bekende plaat sen, maar dat men zich beperkt tot het opgeven van een aantal dorpen. Aangezien de sowjet-Russische inspan ning gepaard gaat met groote offers aan menschen en materieel, neemt men de vijandelijke aanvallen, hoewel ze voor de Duitsche troepen in de heerschende koude groote moeilijkheden meebrengen, toch met een zekere voldoening waar, omdat, als de sowjet-Russische aanvallen wor den voortgezet, dit zijn uitwerking in het a.s. voorjaar, wanneer de bolsjewistische legers £1 hun krachten mo,eten samen vatten, niet zal missen. Wat den Zuidelijken sector en wel de Krim aangaat, beoordecdt men hier de situatie voorzichtiger. De~Sovjet-Rus- sen ^ijn, zooals bekend zal wezen, op ettelijke plaatsen op de Krim geland en pogen niet alleen de vesting Sebastopol - te ontzetten, maar schijnen zich bovendien het groote strategische doel te hebben gesteld naar het Noorden op te rukken om de landengte van Perekop te berei ken, ten einde zoodoende de Duitsche troepen óp de Krim van het gros der Duitsche Zuidelijke armee af te snijden'. In verband hiermede is vooral het Duit sche luchtwapen op de Krim krachtig versterkt om den sowjet-Russischen op marsch daar te bemoeilijken. DE DARDANELLEN Sovjet-Ruüiiche aspiraties jegens Turkije De kwestie -der Turksch-Sowjet-Rus sische betrekkingen of de Turksch-Engel- sche betrekkingen, is sedert eenige da gen .weer actueel geworden en vindt in de Duitsche openbare meening groote be langstelling. Een en ander is het gevolg van het bezoek van minister Eden aan de Sow- jetunie en de in verband daarmede te Londen afgelegde verklaringen, volgens welke Eden eenerzijds en de Sowjetunie anderzijds .onderhandelingen gevoerd en besluiten genomen hebben, die niet alleen - de Engelsch-Sowjet-Russische samenwer king gedurende dien oorlog, maar vooral ook na afloop van het huidige conflict betreffen. In .weerwil van het dementi uit Lon den jis men er te Berlijn, en klaarblijke lijk ,ook te Ankara, vast van overtuigd) seint 4e Berlijnsche correspondent van de (N'R-C., dat de kwestie der zee ën gten (tijdens de besprekingen van Eden ite Moskou niet alleen ter sprake is gebracht, maar zelfs een van de be langrijkste .punten van deze besprekin gen is geweest. In politieke kringen te Berlijn acht men jhet niet buiten het bereik der mo gelijkheden, (dat de Sowjetunie met haar eischen ,aan Turkije niet wacht tot het einde yan dezen oorlog, maar d'at ala gevolg (van de stagnatie op het Oostelijk front en de ontwikkeling van den strijd op de Krim, de steutelstelling voor het beheerschen ider Zwarte Zee, te Koejbys- jew een fcendenz bestaat tijdens den oor log de eischen aan Turkije naar voren te brengen en zoo mogelijk te realiseeren. Indien jde dingen zoo mochten verloo- pen, dan zal Turkije gedwongen zijn te opteeren en te beslissen of het aan het bondgenootschap met Engeland moet vasthouden, hetzelfde Engeland, dat bondgenoot js van de Sowjetunie of dat Turkije uit een dergelijke situatie de consequenties moet trekken en de vriend schapsbanden met Duitschland nog meer moet ^aanhalen. Men ,aeht het te Berlijn duidelijk wat Engeland jen de Sowjetunie wjillen: een ongehinderden .doortocht idoor de zee engten om op deze wijze een kortere verbinding tusschen beide lartden tot stand jte brengen. Hier bestaat dus de' indruk, (dat, wat Turkije aangaat, dingen gaande ^zijn. .Duitschland is in deze geen ongeïn teresseerde .toeschouwer, want het heeft een groot belang bij de handhaving van. de (integriteit van het Turksche gebied en (vooral van de Zeeëngtêh. Hieruit moest de sterke nadruk, waarmede ile Duitsche pers over Turkije en de dit land (dreigende gevaren spreekt, worden verklaard. DE JAPANSCHE VLOOT WAS GEREED Verklaring van Suetsugu Zooals men. zich zal herinneren, heeft admiraal Suetsugu, de voormalige chef- van de Japansche vloot, die de laatste jaren ju het Japansche keizerrijk een ról van het eerste plan heeft gespeeld, enkele maanden geleden plotseling het i Japansche kabinet verlaten, j Het vertrek van Suetsugu, die nog in 1918 volgens het plan van generaal Togo, de inneming van Canton had voorbereid, heeft destijds veel opzien gebaard en levendig commentaar uitgelokt. Zekere kringen spraken van ongenade, andere van een geheime belangrijke opdracht. De laatsten hadden gelijk. Dit is wel gebleken uit een interview, dat hij dezer dagen heeft toegestaan. Van 1938 af, aldus de admiraal, heb ik verklaard, dat Japan het doel na- i streefde een anti-communistische regee- ring te vormen" in Mandsjoekwo, een centrale regeering van dezelfde strek king in China, opdat de drie landen, Mandsjoekwo, China en Japan een po litiek, economisch en ideologisch blok zouden vormen, dat elke blanke inmen- ging"" in zaken, het Verre Oosten be treffende, van de hand zou wijzen, zfelfs als het moest ten koste van een oorlog, Ik -heb ook niet geaarzeld te verkla- ren, dat de Japansche vloot op een j oorlog tegen Amerika was voorbereid en I dat de Amerikaansche vloot een bedrei- ging beteekende voor de andere landen. Het is nauwelijks vier maanden geleden, dat ik nog heb verklaard, dat de Ja pansche vloot gereed was elke gebeur tenis ander het oog te zien, dat de Japansche .oorlogsmarine de beste was van de wereld en dat de Vereenigde Staten -- in geval van een conflict slechts schepen van een veel te ver ouderd type tegenover ons zouden kun nen stellen. De eerste operaties hebben reeds be wezen, wat onze drie wapens: de ma rine, het landleger en de luchtmacht, waard zijn. Doch het materiaal beteekent niet alles: zoowel het leger, als de vloot als de luchtmacht zijn bezield door een hoog ideaal. En het Japansche volk staat in een gesloten front achter ons. (S.R.) Domei meldt uit Tokio: I Volgens een officieele mededeeling! heb ben speciale landingscorpsen van de Ja pansche marine ook aan de Oostkust j van Celebes een succesrijke landing uit gevoerd. Op de Noord-Oostelijke punt van het eiland werd Kema bezet. (Kema. een plaats met een kleine duizend in woners, ligt aan de* Oostkust van de Minahasa, 30 K.M. van de stad Manado een de Noordkust. Red.) Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 17.55. Morgen (Vrijdag) zon op 9,43; zon onder 17.57. Maan-op 8.55, onder 17.57 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe Maan Vrijdag 16 Januari. Eerste kwartier Zater dag 24 Januari. VoLle maan Zondag 1 Februari Laatste kwartier Zondag 8 Febr. Itallaanschweermachtsbericht Verwoeds strijd bij Solloam In zijn weermachtsberieht no. 590 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: i Hevige aanvallen op onze stellingen in de zone van Solloem zijn afgestuit op I het heldhaftige verzet van onze detache- j menten. Er worden verwoede gevechten geleverd. Ten Zuidwesten van Agedabia is een aanval var. vijandelijke pantserwagens snel afgeslagen. Eenige vijandelijke strijd middelen werden vernietigd. Formaties vliegtuigen vielen herhaalde malen .den vijand met zichtbaar resultaat in den rug aan. De vijand verloor drie Curtiss-ma- chines tijdens luchtgevechten met Duit- schê jagers. Engelsche vliegtuigen deden aanvallen op Homes en Tripolis zonder ernstige schade aan te richten. De actie in de lucht op de doel witten van Malta wordt voortgezet. Boter en vet op bon 03 Gedurende het tijdvak van Donderdag 15 Januari tot en met Vrijdag 23 Ja nuari a.s, geeft bon 03 van de boter-i, zoowel - als van de vetkaart recht op het gebruikelijke rantsoenvan 125 gr. boter. Gedurende genoemd tijdvak kunnen houders van vetkaarten, idie hun met 03 gemerkte bonnen in de periode van 31 December j.l. tot en met 10 Januari 1942 bij hun slager hebben ingeleverd, per twee bonnen een rantsoen gesmol ten rundvet, d.i. 200 gram, betrekken. Tegen inlevering van bon 03 van de vetkaart, ter verkrijging van boter, zal, als gewoonlijk, een reductie worden ver leend van 221/2 cent per 250 grani. Het DNB meldt uit Tokio: Als voorhoede der Japansche strijd krachten 'heeft gistermiddag om 5 uur een tankafdeeling de grens van den staat Negri Sembilan overschreden bij de ach- tervolging van den vluchtenden tegen- t stander. De Britsche strijdkrachten trek ken ijlings terug, op de stad Malakka. De Italiaansche Minister van Buiten- landsche Zaken, Graaf Ciano, is even na middernacht Dinsdag in gezelschap van enkele hooge ambtenaren en den Hongaarschen gezant te Rome naar Boe dapest vertrokken. De zender van New York heeft een bericht gepubliceerd, volglens hetwelk aan de Canadeesche kust een groot stoom schip door een duikboot in getorpedeerd De Luitenanl-Gouverneur-Generaal vair N.O.-Indië, Dr. van Mook, is uit Australië te San Francisco aangekomen op doorreis naar Washington. Admiraal Hart, de 'bevelhebber der ver bonden marinestrijdkrachten in het Zuid westelijke deel van den Stillen Oceaan, is een week geleden „ergens op Java" aangekomen. United Press meldt, dat hij de reis gemaakt heeft in een onderzee boot. De totale verliezen, die de Ameriikaam- sche en de Engelsche vloot sedert het I begin van de gevechten in Cyrenaïcai hebben geleden, bedragen, naar «Stefani meldt, acht slagschepen, drie vliegtuig* moederschepen, negen kruisers, elf tor- j pedoboot jagers, alsmede 32 duikbooten, die gezonken zijn; bovendien zijn negen slagschepen, 27 kruisers en veertien tor- pedaboot jagers .zwaar beschadigd!,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1