Uit Stad ess Provincie MAAR_ NIEUWE BANDEN KR.UGT H'J NEET! 15 RADIO-PROGRAMMA Donderdag 15 Januari HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7 55 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.26 Gram.; 11 Voor dekleulers; 11.20 Zang met pianobege leiding; 12 Klaas van Beeck en zijn or kest en soliste; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Alles groeit, maar hoe groeit het, zooals wij het willen? 18.15 Amusements orkest; 14 „Ars Nova et Antiqua" (opn.) 15 Zang met pianobegeleiding; 15.30 Voor de zieken; 16 „Godsopenbaring"; 16,20 Gram.; 16.30 Revida-sextet17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Het Groote Omroeporkest; 18.30 Nieuw Europa in woord 'en klank; 19 Actueel halfuur, 19.30 Omroepsymphonie- orkest; (Van 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio, beschikken); 20.40 Filmpraatje; ^0.55 Omroepsymphonie-or- ktst; 21.45 BNÖ: Nieuwsberichten; 22.00 BNO: Engelsche uitzending: „National Features of the Netherlands Indies" of Gram.; 22.15 De Melodisten en solisten (opn.) 23.00 Gram.; 23.30—24 Musette- orkest en soliste (opii.) HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I; 8.45 Gram. 10 Morgenwijding; 10.15 Pianovoordracht 10.40 Voor. de vrouw; 11 Gram.;. 11.20 Ensemble Rentmeester; 12 Otto Hendriks en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13.05 Frans Wou ters en zijn orkest; 13.45 Voordracht; 14 De Romancers; 15 Voor de vrouw; 15.30 Viool met pianobegeleiding; 16 Gram.; 1615 De Ramblers; 16.45 Voor de jeugd 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten; 17.30 Klarinet en piano; 18.15 Sport en lichamelijke opvoeding; 18.30 Cello met pianobegeleiding; 19 BNO Wat Nederl. schrijft; 19.10 BNO: Nieuws berichten; 19.20 Nieuws van de platen- markt; 19.3n Gram.; 19.45 Brandende kwesties"; 20 Gram.; 20.15 Concert voor de Duitsche Weermacht; 20.40 Radiotoo- neel; 21 Vervolg van 20.15; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Toelichting op 't Weermachtsbericht; 22.10—22.15 Avond wijding. Bonnen, welke kunnen warden vernietigd 1 De secretaris-generaal van landbouw en yisscherij ma'akt bekend, dat de vol gende distrubutieb escheiden niet zullen worden geldig verklaard en dus kunnen worden vernietigd. a) de met 50 genummerde bonnen van de thans niet meer in gebruik zijnde vleeschkaart, broodkaart, aardappelkaart en de met R gemerkte melkkaarten; b) van de oude bonkaart algemeen de bonnummers 165 en 166, alsmede de bonnummers 170 tot en met 178; c) de cacaokaart, waarvan, de bonnen zijn gemerkt met „één rantsoen cacao'; d) de z.g. groene melkkaart (groen met .zwarten opdruk), welke indertijd in gebruik is geweest bij volwassenen, zoo wel als kinderen; e) de bonkaart diversen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men de laatstgenoemde kaart niet moet verwarren met de thans ip gebruik zijnde bonkaart reserve, welke natuurlijk niet mag worden vernietigd. KERKNIEUWS ST.-PHILIPSLAND, Ger. Gem. Donder dagavond 19.30 uur, ds. Verhagen van Middelburg. V V V W Naarmate de stemming van zijn gemoed is, beoordeelt de mensch hetgeen hem omringt. Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 40 Nadruk verboden Plotseling alsof hij voelde, dat de vrouw aan zijn zijde hem innerlijk ont glipte, bracht Braubach het gesprek op een ander thema en hij openbaarde zich daarbij als een zoo geheel ander mensch dat het moeilijk was daarin den man van ..zooeven te herkennen. Hij sprak over haar kunst, haar prestaties en haar succes, hij informeerde naar haar nieuwe werken, naar het doel van haar reis en naar haar plannen. Zij raakten daarover niet uitgepraat, t0t4.de wagen voor Jo hannes woning stopte. Braubach hielp haar uitstappen en zei, dat hij het ern stig betreurde haar zoo langen tijd niet te zullen zien. Hij wenschte haar veel succes en voor hij haar liet gaan, kuste hij haar hand. Toen Johanne even later in- de don kere gang van haar woning stond haar moeder had zich allang ter ruste begeven staarde ze met kloppend hart door het raampje van de huisdeur op straat én ze begreep niet, wat haar overkomen was. Den volgenden dag vertrok ze. Haa/r Doopibedlenlng Volgens een besluit van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente-te Utrecht wor den bij de doopsbedlening aldaar een paar wijzigingen aangebracht. Zoo zal in het vervolg de dienstdoende ouderling blij de bediening naast der predikant gaan staan en krijgen de doop- ouders, zoowel de vader als de moeder, gelegenheid om samen hun kind .bij het doopvont te brengen. Vérder zal eiken £pndag voortaan indeze gemeente een doopsbediening plaats vinden, SCHERPENISSE AJhiev worden pogin gen in het werk gesteld om een gym nastiekclub op te richten. Een voorloopig bestuur is reeds gekozen, bestaande uit den heer Lacor, mej. M. Minderhoud, en Corrie v. d. Werff. Aan het gemeente bestuur zal een lokaal gevraagd worden voor het houden van repetities. Een 20.tal leden hebben zichr eeds aangemeld. STAVENISSE. Op 1 dan. 1940 bestónd de bevolking uit 93l m. en 889 vr.. totaal 1820 personen. Zij vermeerderde gedurende het jaar idoor geboorte met 24 m. en 11 vr., totaal 35 en dooi" vestiging met 14 m. en 13 vr., totaal 27 personen. Totale vermeerdering 62 personen. Zij verminderde gedurende het jaar door sterfte met 14 mP en 8 vr., totaal 22 personen en door vertrek met 20 m. en 19 vr., totaal 39 personen. Totale vermindering 61 personen. Op 31 December 1940 bestond de bevolking dus uit 935 m. en 886 vr., of in totaal 1821 personen. Door den burgemeester is de ge- meentebegrooting 1942 als volgt vast gesteld: Gemeentebegrooting in ink. en uitg. op f65385.80; Kapitaalsdienst in ink. en uitg. op f2500; Burgerlijk Armbe stuur in ink. en uitg. op f2919.70, met een gemeentelijke subsidie van f1800. De heeren P. van Iwaarden en W. Hanssens hebben bedankt voor het ambt vannotabele in de Ned. Herv. kerk. Na vele jaren het ambt van col lectant in de Ned. Herv. kerk te heb ben vervuld, heeft de heer C. Potappel als zoodanig ontslag genomen. In de vacature is voorzien door de benoeming van dhr. D. Wesdorp Jz. (Foto S R) De Weenschc mode is bijzonder ele gant, Weenen en Parijs deze beide steden hebben in Europa altijd den toon aangegeven. Van den tijd der crinoli nes tot den onzen loopt een roode draad van elegance, smaak en vernuft. Chic en eenvoud wisselen elkaar in de mode trouw af. Deze week brengen wij den eenvoud in twee*alleraardigste nouveau- té'p, o.a. een typisch jakje, dat zich uitstekend er voor leent om met bijpas sende rok als „deux pièces" te worden gedragen. Het voorpand van het jakje is gebreid uit bruine wol en met goud stik-, sel afgezet. In een combinatie van een aardige geruite stof is het effect heel aardig. j 1 LUCHTVAART Nieuw© vliegtuigmotor De ,Berlijnsche bladen bevatten artike len over een nieuwen Duiitschen vliegtuig motor. Het betreft hier den grootsten motor, ,3iie in Duitschland is serie wordt gebouwd. Hel ds een luchtgekoelde „dub- bël-stervormige" piotor, waarbij de twee cyliimjderblokken achter elkaar Liggen. De motdr wordt thans reeds ingebouwd m de nieuwste vliegtuigtypes, welke dit jaar worden ingezet. Zoo zal een tweemotorig „Sturzkampfflugzeug" van een geheel nieuwe uitvoering met deze motoren worden uitgerust. Een technische bijzonderheid is, dat het brandstofverbruik van dezen motor zoo laag ligt als bij welken anderen motor ook. Hij geeft bij bet kleinste gewicht een zoo hoog mogelijk rendement en mag worden beschouwd als een univer- seele motor, voor alle vliegtuigtypen bruikbaar. De nieuwe motoren, waarvan de begin- ontwikkeling terug gaat tot ver vóór den oorlog, zijn voorzien van een cen traal apparaat: slechts een enkele handle behoeft de vlieger te bedienen; de rest doet het centrale apparaat automatisch. De nieuwe motor, welke in talrijke vliegtuig-motorenfabrieken v wordt ge bouwd, is reeds in groote hoeveelheden bedrijfsklaar voorhanden. (Foto, S' R.) VOOR DE HUISVROUW Recept©n voor peulvruchten 250 gr. peulvruchten, 3/i liter water, 2 theelepels zout. De peulvruchten uitzoe ken, wasschen en 12—24 uur (heel oude 2 maal 24 uur) in het water weéken. De boonen met het week water opzetten en zachtjes gaar koken met het deksel op de pan. Het laatste half uur het 'zout toevoegen. (Kooktijd: nieuwe boonen en erwten 3/4 a 1 uur, oudere boonen en erwten iy2 uur, overjarige boonen en erwten 2 uur, grauwe erwten en capu- -cijners 21/2 uur). In de hooi kist koken. De gewasschen peulvruchten 1/2 uur ko ken in een vrijwel geheel gevulde pan. De pan daarna snel van het vuur in de hooikist of kranten plaatsen en daarin 6 uur laten staan of na 3 uur nog een kwartier kokerr en opnieuw in hooikist of kranten overbrengen. Peulvruchten met een kooktijd langer dan 11/2 uur in ieder geval na 3 uur opkoken en nogmaals 3 uur laten staan. moeder, Hiermine, Erich Kyber en zijn moeder brachten haair naar den trein. Terwijl Johanne haar moeder en Hermine ten afscheid kuste, kon zij Erich slechts de hand drukken, evenals zijn moeder, en zijn somber, verdrietig gezicht deed haar pijn. Ik zal veel schrijven, zei ze in het algemeen'. In werkelijkheid echter was deze belofte slechts bedoeld als troost voor Erich, maar niemand scheen dat te merken1. Hij ikeek haar diep en vastbe raden in haar oogen. Nooit zou ze dien) blik vergeten. Daarop zette de trein zich in beweging, dé menschen die haar lief waren, ver achter zich latend op eery rommelig nuchter perron.' Johanne voelde zien grenzemloos eenzaam en verlaten. Erich Kyber leefde als een asceet, 's Morgens heel vroeg, deed hij aan sport gymnastiekoefeningen, een lange wande ling of zwemmen en de rest van den, dag wierp hij zich dan op zijn werky I)e daarvoor aangewezen hoogere amb tenaren van Gemeentewerpen deden hun uiterste best de ontwerpen van den jon gen Kyber te overtroeven, maar dat bleek niet mogelijk. Het was onbegrijpe lijk, wat die jongeman met de eenvou digste middelen wist te bereiken. Brau bach, die zijn invloed steeds meer liet gelden, stond er op, dat Kyber de leiding van den bouw zou worden opgedragen!. De stad stond een paar dagen lang op haar kop en de oude gemeente-ardhi- tecten moesten met verbeten woede aan zien, hoe „die kwajongen" zich bovep hen verhief. Nu hij zijn üeel bereikt had, kon Erich weer wat vrijer, adem halen. Het werd ook hoog tijd, want zelfs zijn goed ge traind lichaam zou op den duur niet be stand &ijn gebleken tegen de. dubbele vermoeienissen van zijn beroepsbezig heden en het universiteitsbezoek. Misschien kunt u vöor vanavond mijn uitnoodiging eens aannemen?' vroeg Braubach hem, toen hij hem op een dag in het bureau van Gemeentewerken tegen het lijf liep. Erioh meende nu niet meer te kunnen weigeren, hoewel hij veel lie ver piet zou zijn gegaan. Hij was het *samen komen met andere menschen vol komen ontwend; den laatsten tijd had hij voor niets anders geleefd dan voor zijn werk en den wensch om vooruit te komen. Maar Braubach was tenslotte de eenige geweest, die zijn werk op de juiste waarde had weten te schatten en die zijn invloed te zijnen gunste had aangewend. Erich had in deze dagen en weken Rupert Braubach als een intel ligent mensch met een ruimen blik lee- ren kennen,, ja, meer dan dat, hij begon hem zelfs te bewonderen en heimelijk te vereeren. En derhalve nam hij de uitnoodiging aan. Het was voor het eerst, sinds Johanne's vertrek, dat hij een fees telijke bijeenkomst met andere menschen zou bijwonen en hij zocht een rechtvaar diging voor dit besluit in het feit, dat i E rw t e n s o e p. 250 gram groene erwten, 500 gr. aard appelen, 1 bos selderij, 1 bos peterselie, een selderijknol, prei en ui, 2 liter water of 11/2 liter water en 1/2 liter melk. De 'erwten wasschen, weeken en gaar koken )zie algemeene regelen) De erwten fijn stampen, de geboende en in, stukken gesneden aardappelen, de ge schilde en in blokjes gesneden selderij knol en de gewasschen en fijngesnipperde prei, ui en bladselderij en een deel van het water toevoegen. De soep nog i/2 uur koken, opnieuw glad roerpn en ver mengen met de rest van het water. Op het laatst de melk meekoken en vlak voor het opdienen de fijngehakte peterselie er door roeren. Deze soep is een goed voorgerecht op vleeschlooze dagen. Bruine boonen met and ij vie. 250 gr. bruine boonen, 500 gr. andijvie, wat boter of vet, wat zout, azijn. De boonen wasschen, weeken en gaar koken (zie algemeene voorschriften). De andijvie wasschen en zeer fijn snijden. De boonen laten uitlekken (het water voor de soep gebruiken), met de rauwe andijvie- ver mengen en met wat boter even door en door warm, doch de andijvie niet gaar laten worden. Naar smaak wat azijn, desnoods wat aroma toevoegen. Dit ge recht mei aardappelen eft boonensaus op vleeschlooze dagen g^en. Voor de saus het boonennat binden, op smaak afmaken met wat zout, desgewenscht wat azijn of gebakken uien. WATERLEIDINGEN :IN DEN WINTER Als de vorst invalt neme men maatregelen ter voorkoming van bevriezing van de waterlei ding. Men controleere, om te begin nen, de hoofdkranen en de leeg loopkraan. Is de afsluiting niet in orde, dan waarschuwe men het Waterleidingbedrijf. Bij [gesplitste binnenleidingen controleere men eveneens de stopkraan; zoo noodig - reparatie! Leidinggedeelten, welke niet wor den gebruikt, steile men af, na het water te hebben afgetapt. En vooral: men bescherme me ters en buizen tegen het indringen van felle koude. Dichtstoppen van ^roosters en inpakken der leidin gen in kranten kan veel onheil voorkomen. STANDEN VAN DS MA,AN IN JANUARI 14 Januari 6 50 15 50 7.57 16.47 16 8.54 17.54 (Nieuwe ma3n) 17 9.43 19.07 18 10.20 20.22 19 10.53 21.36 20 11.21 22.48 21 11.45 23.58 22 12.09 23 12.33 1.05 24 12.57 2.10 (Eerste kwartier) 25 13 23 3.13 26 13.53 4.15 27 14.26 5.15 28 15 06 6.11 29 15.53 7.03 30 16.47 7.49 31 17.47 8.30 MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 12 Jan. Kunstmeststof fen, Stikstofmeststoffen. De prijzen voor Januari luiden: Kalkammonsalpeter 20 0/0 los f 7.19, Kalksalpete'r 15 o/0 gezakt f 7.19, zwavelz. ammoniak 20 los f (5.99, alles per 100 kg. Prijzen zijn inclusief omzetbelasting, op de gewone condities van ijet C.ST.V. Voor leenzakken is een niéuwe regeling in voorbereiding, zoo lang deze nog niet in werking is ge- MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door Q. Th. Rotman (Nadruk verboden 77. Daar rende me het gedierte zoo waar de heele weg, die ze gekomen wa ren, weer terug, waarbij de ezel, die weer aan het paard vastgebonden was, natuurlijk moest volgen. Boomen, tele foonpalen, alles vloog als een wervel wind voorbij en nog 'geen kwartier la ter stoven ze het hek van den boer weer binnen. 78. Ziezoo, nu waren ze weer net zoover als anderhalf uur geléden. Loo- pen moesten ze, er zat niets anders op. Het was al schemer, toen ze eindelijk doodmoe en met knikkende knieën thuis kwamen. Nog denzelfden avond schreef meneer een brief aan den autohande laar, met het beleefd verzoek, de auto uit de sloot te laten halen, te reparee- ren en thuis te bezorgen. Johanne zelf het hem indertijd zeer kwa lijk had genomen, dat hij aan Braubach invitatie geen gevoig had gegeven. Hij ging er heen en kreeg een zeer be koorlijk, blodid meisje als tafeldame. Deze jonge vrouw, die straalde van jeugd en schoonheid, was de eenige dochter van den burgemeester: Gitta Menschlin. Ik ben indertijd zeer boos op u geweest, babbelde het knappe meisje met een charme, die op Kybers naief, on schuldig hart haar uitwerking niet mis te. Braubach had u als mijn tafelheer bestemd, toen u niet kwam, moest ik mij den heelen avond met een vreese- lijk vervelenden jongeling tevreden stel len. Erich antwoordde vriendelijk, dat hij hoopte dan nu het onrecht, dat hij haar buiten zijn wil had aangedaan, weer goed te kunnen maken, door dubbel at tent en galant voor haar te zijn. Zijn compliment was een beetje koel en on handig. Gitta Menschlin keek hem even vluchtig aan en haar vrouwelijk instinct ontdekte onmiddellijk'zijn zuivere, onge compliceerde natuur. Het was vergeeflijk, dat u niet kwam, vervolgde ze. U ging dienzelfden dag met Johanne Gahl den Eifel in. j Kyber vertrok geen spier van zijn ge zicht. toen hij antwoordde: Dat klöpt, ja. Ik was toen bezig aan de illustra ties voor haar boek. Gitta Menschlin brandde innerlijk van nieuwsgierigheid. Dit antwoord zei haar haar niets; ze moest meer weten, zeker heid hebben. Die juffrouw Gahl moet wel een buitengewoon charmante vrouw zijn. Ik ken haar niet persoonlijk, maar ik bewonder haar. j Het was waarschijnlijk niet de eerste leugen, die Gitta Menschlin in koelen bloede debiteerde, maar Erich, die naast Jiaar stond, bemerkte het niet. Haar j woorden verwarden hem, want zij brach- ten hem Johanne, die hij even vergeten was, plotseling weer voor den ©eest, Hij had willen zegglen: is de beste, edel ste vrouw, die er bestaat en ik heb haar j lief. Maar hij zei: Daar is ook ongetwij- feld reden voor, juffrouw Menschtin. Men i kan alleen maar van haar leeren. -Ze is i een goede, verstandige kameraad, een vrouw, op wien men bouwen kan. j Gitta keek omlaag naar haar flatteuze schoentjes en dacht: ze is geraffineerder j dan ik dacht. Blijkbaar is er niets tus- schen haar en den jongen geweest. Ver- j moedelijk houdt ze hem op de een of j andere manier vast. Ze schijnt volko- j men zeker 'van hem te zijn, dat ze zoo rustig op reis gaat en hem aan zijn lot over laat. Alsof hij hier aan geen enkel gevaar zou zijn blootgesteld. Ze mag zich wel een beetje in acht nemen! (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2