ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE WOENSDAG 14 JANUARI 1942 OPöENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Brij»: tn Zierikzee y 1.60, elden 'J 1.9Q 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeaohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hooldred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14832 ADVERTENTIES I Rrl]«: 22 cenU per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. DE OORLOG IN OOST-AZtË Ook in iniulinds woedt thans dm strijd Tarakan capituleerde en Menado werd bezet De Zweedsche pers citeert de gevechts handelingen in een United Press-telegram uit Batavia, dat meldt, dat een groot aantal Japansche parachutisten aan den strijd deelnam. Voorts landden op vele punten op Borneo, Celebes en Tara kan, vliegtuigen met landingstroepen. Tegelijkertijd ondernamen troepen infan terie landingspogingen met groote vlot ten. United Press vermoedt, dat ide stra tegie der Japanners er op gericht is de zeestraat tusschen Celebes en de Mo- lukken af te sluiten, ten einde den Ame rikanen te beletten haar te gebruiken. De beteekenis der bezetting van het eiland Tarakan, zoo meldt de Britscne nieuwsdienst, ligt in de eerste plaats in de belangrijke petroleumbronnen op het eiland. Van groot strategisch belang is evenwel het feit, dat Japan van hier uit' zich met zijn andere strijdkrachten in Borneo kan vereenigen en dan in Z.- westelijke en Westelijke richting tot den groofcen aanval op Singapore kan over gaan. De Min ah a ss a aldus voegt DNB aan dit bericht toe 'is een vruchtbaar gebied, waar koffie, rijst en cocos groeien. Het garnizoen heeft verbitter den tegenstand geboden. Stefani schrijft omtrent deze operaties dat, terwijl de operaties op de Philip- pijnen haar einde naderen en die tegen Singapore in sneller tempo worden voort gezet, het Japansche opperbevel, dat toont zoowel den wil om op te rukken te bezitten als de middelen, -den aanval op Nederlandsch-Indië is begonnen. Het eiland Tarakan, lang ongeveer 25 km en breed plm. 18 km, ligt voor de Oostkust van Borneo, geheel in het Noor den, dicht bij de grens van (Bratsch-Noori- Borneo. Het eiland zelf is zeer onvrucht baar en onbeteekenend, maar het ontleent zijn belangrijkheid aan de aardolie, die er gewonnen wordt door de B.P.M. Ta rakan is een van de weinige plaatsen in de wereld, waar de gewonnen aard olie niet geraffineerd behoeft te worden doch, na van water te zijn ontdaan,) onmiddellijk geschikt is voor stookolie. Sedert vele jaren betrokken de Japanners dan ook geregeld groote hoeveelheden olie van Tarakan. Eenige jaren geleden waren op het eiland aanwezig plm. 600 Europeanen, 3000 Chineezen en 7000 Inheemschen. Behalve over zee woMt de verbinding tusschen Java en Tarakan door de lucht onderhouden door de KNILM. De Minahassa is het uiterste N.O.-deel van den Noordelijksten uitlooper van het eiland Celebes. De hoofdstad is Menado, waar de resident gevestigd is en waar 'het garnizoen ligt. De band tusschen de inheèmsohe bevolking en de Nederlanders dateert van het jaar 1679, toen het eerste verbond tusschen beiden gesloten werd. De bevolking vormt een op zichzelf staan de bevolkingsgroep, die bijna geheel tot het Christendom is overgegaan en diie reeds een hoog peil van ontwikkeling heeft bereikt. Het voornaamste product van de Minahassa is de coprah. JAPANSCHE verklaring •mïront Nsd.-lndift Bet DNB meldt uit Tokio: Met betrekking tot het ingaan van den staat van oorlog tusschen Japan en Ne- landsch-Indië heeft het inlichtingsbureau der Japansche regeering een officieele verklaring uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt Ofschoon de Japansche .regeering aan cle Vereenigde .Staten en het Britsche Rijk den oorlog verklaard heeft, heeft zij ervan afgezien, tot vijandelijke maatre gelen tegen Nederlandsch-Indië over te gaan. Zij heeft dit gedaan in het oprechte verlangen, zoo mogelijk te vermijden, dat ook de bewoners van Nederlandsch-Indië dóór de verschrikkingen, van d'en oorlog zouden worden geteisterd. De regeering van Nederlandsch-Indië heeft echten* aan de Japansche regeering meegedeeld, dat zij zich genoodzaakt zag, met het oog op de beginnende (vijandelijk heden van de zijde van Japan tegenover de Vereenigde Staten en het Britsche Rijk, waarmede Nederlandisch-Indië onaf scheidelijk verkonden is, te constateeren dat tusschen Japan en Nederlandsch-Indië den staat van oorlog bestaat. Daarenboven hebben de Nederlandsch- Imdische strijdkrachten sindsdien de meest uiteenioopende vijandelijke handelingen jegens Japan begaan. Japan koestert ten opzichte van de onschuldige bevolking van Nederlandsch-Indië geenszins vijan delijke voornemens. Met het oog echter op de noodzakelijkheid, het vijandige op treden van Nederlandsch-Indië te onder drukken en leven en eigendom der daar wonende Japanners te beschermen, heb ben het leger en de marinestrijdkrachten van Japan 11 Januari de militaire opera ties tegen de strijdkrachten van Neder landsch-Indië geleid. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA ring pleit er voor, dat tusschen Enge land en de Sovjet-Unie dingen zijn be sproken, die men slechts in voorrichti- gen vorm ter kennis durft brengen van de Turksche regeering. Daarbij is de uitdrukking „te zijner tijd" bijzonder ver dacht. Dover beschoten Het opperbevel van de DuitsChe weermacht deelde Maandag mede: De gevechten in het centrale deel van het Oostelijke front en in 'het Waldai-gebied duren voort. In de overige sectoren geen gevechtshan delingen van beteekenis. Een batterij verdragend gieschut der marine heeft Dover besöhoten. Waargenomen kon worden dat schoten doel troffen. Onderzeebooten hebben op den Atlantischen Oceaan een Britschen torpedojager tot zinken gebracht en er een op de Middellandsche Zee getorpedeerd. In N.-Afrika levendige verken ningsactiviteit. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben den kustweg van Cyrenaica, alsmede Britsche vliegvelden op het eiland Malta gebombardeerd. In het tijdvak .van 1 tot 10 Ja nuari'heeft de Britsche luchtmacht 42 vliegtuigen verloren, waarvan 19 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 9 eigeii vliegtui gen verloren. Bij de in het weermachtsbericht van 7 Januari gemelde Sovjet-Rus sische landingsacties op de Krim liet de vijand in taaie gevechten in de huizen en op de straten 600 doode soldaten en 1300 partij gangers op het slagveld achter. Er vielen ons 203 gevangenen in handen. Dit succes is in het bijzonder te danken aan het vastberaden op treden van den eersten luitenant von Boddien, die als commandant der verkenningsafdeeling eener jn- fanterie-divisie in deze gevechten is gesneuveld. De Führer en opper bevelhebber der weermacht heeft dezen dapperen officier posthuum met het eikenloof behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren kruis onderscheiden. SOVJEl-UNIE EN BOSPORUS De diplomatieke correspondent van het DNB schrijft: In zijn verantwoording voor het La gerhuis over het resultaat van zijn be sprekingen te Moskou heeft Eden toe gegeven, dat ook over Turkije is ge sproken, Bezwaren, die in Turkije op, grond van de historische ervaringen van dat land en wegens zijn geographische positie zouden kunnen opduiken, heeft hij willen voorkomen door de verzeke ring, dat Engeland en zijn vrienden in het bijzonder belang hebben bij een sterk, bloeiend Turkije, waarbij hij nadrukkelijk wees op de bij verdrag erkende inte griteit der Turksche grenzen. Dat volgens Britsche opvatting derge lijke verplichtingen niet in tegenspraak behoeven te zijn met militaire hypothe ken op bepaalde steunpunten, leert het voorbeeld van het nabuurland van Tur kije, Iran, dat eveneens vóór het bin nenrukken van Britsche en bolsjewisti sche strijdkrachten „kalmeerende pillen" in den vorm van integriteit- en souverel- niteit-garanties had ontvangen. Het ba- lang, dat de Sovjet-Unie heeft bij steun punten in het Zuid-Oosten, vooral aan den Bosporus, schijnt in Moskou, naar uit bepaalde omstandigheden kan wor den afgeleid, niet stilzwijgend te zijn voorbijgegaan. Op grond daarvan verdient de mede- deeling van Eden aandacht, dat de Brit sche ambassadeur in Ankara zich te zij ner tijd met ide Turksche ministers in verbinding zal stellen aangaande de be sprekingen te MoskqpDeze formulee DE P.T.T. IN DEZEN TIJD Een onderhoud met Ir. v. d. Vegte Het ANP, heeft een onderhoud gehad met ir. W. L. Z. tan der Vegte, dan nieuwen directeur-generaal der FIT en opvolger van ir. M. H.. Damme, over den toestand van het bedrijf en de om vangrijke taak, welke hij op rich heeft genomen. Ir. van der Vegte memoreerde in ide ■eerste plaats al het goede, dat onder leiding van den heer Domme tot stand 'is gekomen en de groote vlucht, dié het bedrijf gedurende diens werkzaam heid. heeft genomen. Hetgeen het bedrijf te doen heeft, noemde ir. Van der Veg te een zeer belangrijke staatszaak, om dat het voor een groot deel zorgt voor het verkeer, rij het ook post-, telefoon- en telegraaf verkeer en alles, wat daar mee annex is. Men dient daarbij op het standpunt te staan, dat de dienst er is voor het volk, hij moet dus al zijn krachten inspannen om te bewijzen, dat hij die taak verstaat. Daarom is het be drijf ook commercieel opgezet; het draagt zooveel mogelijk een particulier karak ter. Verstarring wordt daarmede voor komen. Daarbij moet het bedrijf steeds de techniek bijhouden. De automatiseering van de telefoon is daarvan een voor beeld. Nederland is op dit gebied een van de best voorziene landen in Euro pa en alleen Zweden en Denemarken komen nog. een stuk boven ons uit. Met de automatiseering is men zoo gloed als met driekwart van het land gereed. Het ideaal voor de toekomst is een soort telefonisch snelverkeer over het geheele land, met zeer kleinen wacht tijd dus. Ir. Van der Vegte wees op de meest verfijnde snufjes van de techniek, welke worden toegepast. Wat b.v. niet ieder weet is dit: over een enkel paar draden kunnen thans tot twintig gesprek ken tegelijk worden gtevoerd, zonder dat men van elkaar iets hoort. Dit is wel een toppunt van technisch kunnen. Iets nieuws voor het bedrijf is nu de ver zorging van de omroepzenders en van de radiodistributieoentrales. De belangstelling voor de radio was volgens den directeur-generaal groeiend Het bedrijf heeft tengevolge van de oorlogsomstandigheden met zeer veel be lemmeringen te kampen. Men denke al leen maar eens aan het gebrek aan ben zine en banden. Hier en daar is heti onmogelijk het vervoer op peil te hou den. Ook door de verduistering wordt het werk bemoeilijkt. Wij rijn dan ook genoodzaakt ten deze de medewerking van het publiek in te roepen, Het is juist in dezen tijd erg moeilijk over de toekomst te spreken. Op so ciaal gebied is er echter nog een ruim arbeidsveld, aangezien het bedrijf meer dan 40.000 employé's heeft. Vooral een deel van hen, dat op arbeidscontract werkzaam ia, moet van kleine inkomens rond komen. Wij zullen onderzoeken, of er mogeijkheden zijn. om deze lager aan- gestelden op een beter niveau te bren gen, aldus ir. v. d. Vegte. VERSCHILLENDE BERIGHTEN 5000 gu'den verduisterd In opdTacht van den officier van justi tie tyeeft de politie te Amersfoort een onderzoek ingesteld naar de verduis tering van een betrag van f5000 ten na- deele van den dienst der registratie en domeinen. Hierbij is o.a. aan het licht gekomen, dat personen, die boeten, hun door den kantonrechter opgelegd, aan 't kantoor hadden betaald, toch een aan maning ontvingen om deze binnen de daarvoor vastgestelden tijd te voldoen. De verduisteringen betroffen echter ook gel den, die door deurwaarders werden ge stort en gelden bestemd voor de domei nen. De ambtenaar met het innen van deze gelden belast is de 49-jarige P, die deze gelden ten eigen bale heeft aange wend en in dit verband hangende het onderzoek naar een andere afdeeling ie overgeplaatst. De verduisteringen loopen over een tijdvak van zes jaren en zijn nooit eerder door den rijkecontróledienst ontdekt. Kinderbijslagen verhoogd Met betrekking tot de voorgenomen uinforme verhooging, van den kinderbij slag deelt „Het Volk" het volgende mede Daar het op korten termijn niet moge lijk bleek het geheele stelsel der kin derbijslagen te herzien en de gestegen levenskosten juist voor de grootere ge zinnen een verhooging! der inkomsten noodzakelijk maakten, heeft het NVV stappen ondernomen, om de bestaande kinderbijslagen te doen vergrooten. Het plan bestaat de bijslagen uniform met tien cent te verhoogen. Voor alle toon groepen bedraagt de verhooging 10 cent Deze plannen behoeven nog de goedkeu ring der autoriteiten in Den Haag. Af gezien hiervan is het NW van meenin£, dat een algeheele herziening van het systeem der kinderbijslagen noodzakelijk is. opdat het compromis-karakter er uit verdwijne. De verhooging van de kin derbijslagen beteekent een voorlooplge maatregel, welke aan (een algeheele her ziening van de Kinderbijslagwet vooraf gaat, Inval In aan spaalhuis Sedert êenigen tijd bestond het vermoe den, dat er in een perceel aan de David- straat te Groningen hazard werd ge speeld Zondagavond hebben inspecteurs van politie met eenige manschappen een overval gedaan in het perceel. Hier trof fen zij in de voorkamer een gezelschap aan van 11 personen, dat op den vloer met drie dobbelsteenen het bekende trek ken en vallen speelde. De dobbelaars werden met de revolver in bedwang ge houden pn per overvalwagen naar het politiebureau overgebracht. Na verhoor zijn allen op vrije voeten gesteld, behalve de bewoner van het perceel. Deze werd nog eenigen tijd der beschikking van den hoofdcommissaris van politie gehouden, maar is ook thans weder in vrijheid Vervalichlng van dlftrlbutietoewijzingen De centrale crisis controledienst te 's-Gravenhage heeft een goeden greep gedaan door de hand tè leggen, op den hoofdverdachte in een groote verval- schingsaffaire van distributietoewijzingen In November j.l. stelde deze dienst een onderzoek in naar de herkomst van eenige toewijzingen van duizend rant soenen, die bij een stoomzuivelfabriek te Naaldwijk waren aangetroffen en waar van het vermoeden bestond, dat zij wa ren vervalscht. De marechaussee te Loos duinen werd in de zaak gemengd om de eigenlijke vervalsching aan een nader onderzoek te onderwerpen en de ambte naren van den C.C.C.D. stelden pogingen in het werk om de herkomst van de af geleverde boter op te sporen. Het resul taat er van was, dat drie hoofdverdach ten in verzekerde bewaring konden wor den gesteld. •Zekeringen" of «stoppen" Sinds 7 Januari kunnen installateurs en winkeliers in electrische artikelen geen smeltveiligheden, ook wel genoemd „ze keringen" of „stoppen" aan het publiek afleveren, tenzij door den kooper een even groot aantal oude wordt ingeleverd. De oude exemplaren mogen lichte be schadigingen vertonnen, maar gebroken stoppen wOTden niet aangenomen. Indien dus in uw electrische installatie een smeltveiligheid doorslaat, gooi dan het defecte exemplaar niet weg. U heeft het noodig om van uw leverancier een nieuw te koopen, x Dansen in een Rijnaak Den taatsten tijd trokken te Lem mer opvallend veel jongelui tegen den avond naar de werkhaven aldaar, zonder dat zij terstond weder terugkeerden. De politie stelde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat een in de werk haven liggende 650 ton metende Rijnaak, tot „diansschiip" was gepromoveerd. Het groote leege ruim was daar zeer geschikt voor. Ongeveer 50 personen waren aan wezig. Een harmonica en een primitief slagwerk werden gebruikt, voor de bege leiding en de paartjes zweefden over den dansvloer. Het ruim was verder, om de stemming te verhoogen, versierd met vlaggen van verschillende firma's. Juist zou weer een dans worden inge zet toen de politie aan 'boord stapte, proces-verbaal opmaakte en, de namen van '50 aanwezigen noteerde, wegens over treding van het dansverbod'. De moord te Driebergen De 21-jarige melkslijter, G. van der N., verdacht van den moord te Drie bergen, die sedert de vorige week voort vluchtig wae, it to Blo is wijk gearresteerd. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 17.54. Morgen (Donderdag) zon op 9.44; zon onder 17.55. Maan op 7.57, onder 16.49 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe Maan Vrijdag 16 Januari. Eerste kwartier Zater dag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari Laatste kwartier Zondag 8 Febr. V. d. N. is naar Driebergen overge- bracht en daar verhoord. Hij heeft zijn misdaad bekend en noemde als mede dader, behalve den vroeger genoemden S„ nog een zekeren Theo uit Utrecht, wiens achternaam hij niet kende. In nader verhoor noemde S. den naam. Het was de 22-jarige Theo M. Hij is aangehouden te Utrecht en heeft ook een bekentenis afgelegd. Thans zijn dus alle drie de daders in verzekerde be waring gesteld. Met de arrestatie van drie jongeman nen, die den moord op den achttien- jarigen Hornkamp in een Driebergsch bosch hebben gepleegd, heeft de politie een gevaarlijk drietal .achter slot en gren del. Gebleken is, dat de verdachten een complot vormden om jonge mannen te verleiden en aan te sporen tot straf bare handelingen, inzonderheid op zede lijk gebied. De Utrechtsche jongeman, die werd vermoord, had dit spoedig begrepen en wenschle zich van het drietal los te maken. Uit vrees, dat hij hen dan aan de politie zou overleveren, hebben zïj hem toen vermoord. Aardschok geregistreerd In den nacht van 13 Januari, om streeks 3 iuur, is in De Bilt een scherpe aardschok geregistreerd, waarvan de oorsprong op korten afstand in Zuid- Oostelijke richting was gelegen. De hoofddirecteur van het Nederland- sche meteorologisch instituut verzoekt be richten in ie zenden, doch slechts dan, wanneer nauwkeurige bijzonderheden kunnen worden medegedeeld.. Winterhulp Nederland Geen Nederlander blijve achter op 23 en 24 Januari af. Op die dagen houdt n.l. Winter hulp Nederland haar straatcollecte met verkoop van verkeersspeldjes. MANNEN VAN DE N.S.K K. Mannen van de NSKK, Nederlanders, die aan het Oostfront geweest zijn, zul len u kunnen vertellen over de toestan den daar dn het veroverde gebied van de SÓwjets. Zij zullen u kunnen vertellen, hoe arm en ellendig daar de bevolking leeft^ en hoe deze arme stakkers uitge teerd zijn, na jarenlange onderdrukking door ,de communistische machthebbers. Zij zullen u ook kunnen vertellen hoe de geesel van dezen oorlog over dit arme volk is gegaan en hoe de Sowjets hebben huisgehouden alvorens zij het veld ruimden voor de zegevierende Duitsche troepen. Mannen (van de NSKK zullen u ver tellen, hoe dringend deze bevolking hulp behoeft. Wij zullen u vertellen hoe u kunt bij dragen om het leed van gewonden en burgers te verzachten. Steunt de Nederlandlsche agbulance. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 BOEKEN EN BROCHURES RADIO-KALENDER VOOR DE JEUGD. De Nederlandsche Omroep gaf een programma-kalender voor de jeugd uit. De abonné's ontvangen elke week zeven losse kalenderblaadjes als vervolg en ter vervanging van de zeven voorgaande. Elk blaadje bevat het vèrvolg van een kinderverhaal, korte vertellingen, raad sels en plaatjes, benevens het jeugdpro gramma van den dag met toelichting. Het is dus een nieuwe vorm van radio programma, speciaal voor de jeugd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1