AKKERTJES radio-programma De Nederlandsche Pijnstil let U Zenuwpijff Woentdag 14 Januari HILVERSUM I. 415.5 M. 1 7.16 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.26 Gram.; 11 Voor de kleuters; 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest; 12 Orgelconcert; 12.26 Gram.; 12.40 Almanak: 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten; 13 Bedrijfsreportage; 13.15 Clavecimbelvoordracht; 13.45 Gram.; 14.15 Omroeporkest; 15 Voor de vrouw; 15.20 Zang met pianobegeleiding; 16 Bij bellezing; 16.20 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Nationale Jeugd storm Kwartier; 17.45 Viool met-piano begeleiding; 1815 Volksgezondheid; 18.30 Orkest Malando: 19 Actueel halfuur; 19.30 Vroolijk programma. Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken. 20.15 De Ramblers; 20.45 Gram.; 21 De Romancers en soliste; 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22J3NO: Engelsche uitzending: „The Dutch Achievements in the Nether lands Indies" of Gram.; 22.15—24 Gram. HILVERSUM II; 301,5 M. 7,15.-8.45 Zie programma Hilversum I; 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.40 Voordracht; 11 Zang met pianobegeleiding; 12 De Melodisten en soliste; 12.45 %BNO: Nieuws- en econo mische berichten; 13.05 Gram.; 13.15 Otta Hendriks en _zijn orkest; 14.15 Voor dracht; 14.35 Fragmenten uit de» opera „Die Meistersinger von Nürnberg"; (gr.' pl.); 16 Pianovoordracht; 16.30 Gram.; 17 Voor de jeugd; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten17,30 Klaas van Beeck en zijn orkest; 18 Om- roepoperette-orkest; 19 BNO: Brabantsch praatje; 19.10 BNO: Nieuwsberichten; 19.20 Omroepvolkszangkoor; 19.45 ,',In en om de NSB" (voorbereid door de NSB); 20 Concertgebouworkest. (Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.50 Gram.; 21 IJsland, het sagenland; 21.15 Concertgebouworkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; 22.10—22.15 Avondwijding. VERSCHILLENDE BERICHTEN Van wachtm*«st«r tot officier bevorderd Zaterdag is dn de kazerne van het politie-opleidiragsbataljon te Schalkhaar bij Deventer de tweede luitenant dier Maréchaussée ,C. L. «Schols, wiens be noeming van wachtmeester tot officier eerder een feit werd, geïnstaleerd. Dat een onderofficier tot officier bevorderd wordt is een geheel nieuwe figuur in ons land. Vroeger immers was het berei ken van den officiersrang afhankelijk van zekere omstandigheden, o.a.^het bezit van bepaalde diploma's. De tegenwoordige opvattingen daaromtrent zijn gewijzigd. Gewicht in de schaal leggen thans ook andere eigenschappen, die elke man voor zijn taak geschikt doen zijn en de juiste man op de juiste plaats brengen. De installatie geschiedde op die binnen plaats, waar de compagnieën in carré- vórm stonden opgesteld. Nadat de batal jonscommandant het bataljon had geïnspecteerd en het benoemingsbesluit had voorgelezen, beloofde luitenant Schols, terwijl een koor, gevormd uit.de recruten van het politie-opleidingsbatal- jon, het zesde couplet van het Wilhelmus zong, -in handen van den bataljonscom mandant zijn land en zijn volk als offi cier der Maréchaussée onder alle om standigheden naar eer en geweten trouw te zullen dienen. Ruzi* In woonwagenkamp In het woonwagenkamp, dat aan de buitenzijde van Roermond is gele gen, is het de laatste dagen steeds on rustig en herhaaldelijk werd het mes getrokken. Tijdens een twist tusschen de neven L„ waarmee zich verscheiden fa milieleden bemoeiden, liep een van da neven een messtek ,op in den rug. De behandelende geneesheer achtte spoedi ge overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De neef, die den steek had toegebracht en die aanvankelijk was op gesloten, is later ,op vrije voeten ge steld. Doch nauwelijks was deze steek partij afgeloopen of oen andere was al weer aan den gang. Nu ging het tusschen enkele kamp bewoners en een drietal zigeuners, die van Almelo af in het kamp waren aan gekomen. Ditmaal was het de vrouw", waarover de twist liep. Deze liep zoo hoog, dat buitenstaanders (de maréchaus sée waarschuwden. Deze arriveerde spoedig, doch toen wa ren {de harde klappen reeds gevallen. Een hunnerkreeg een steek in de lin kerzijde vlak onder ide ribben. Zijn toe stand was zoo ernstig, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een tweede kreeg een steek in het been, terwijl de derde piet een of ander voor werp- zoo'n klap tegen de knie kreeg, dat hij niet meer kan loopen. Eng*l«ch« luchtaanvallen op ons land Tijdens het weekeinde hebben Engel sche vliegtuigen op enkeile plaatsen vluch ten boven Nederlandsch igebied onderno men. Zij lieten een aantal brisaht- ien brandbommen vallen, die meerend'eels op apen land terecht kwamen. In een plaats werd 'n broeikas vernield, waarbij groote glasschade werd aangericht. In een plaats in het Noorden des landis werden twee woonhuizen door bommen zwaar bescha digd. Een gering aantal personen werd het slachtoffer van deze bomaanvallen. ONDERWIJS Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 1218 Januari 1891. Te Z i c- r ik zee overleed de heer C. J. v. Zan- idijk, de laatst overgeblevene van een zeer oud Zierikzeesch geslacht. I Op 14 Jan. overleed de heer P. Labrijn Da., sinds 1858 waterbouwkundig ambtenaar van het waterschap Schou- j wen. Tot brievengaarder te Burgh werd 1 de heer C. de Glopper benoemd, Aan de Chr. School te Zierik- zee werd benoemd ide heer C. v. d. Baan te Kampen. Brouwershaven telde op 31 De cember 1891 1465 inwoners, Tholen 3022 Duivendijke 604. j Tot onderwijzer te Oud-Vosse in e e r werd benoemd de heer J. Stroo,- sniider te Ossenisse. I De door den Führer bevolen i n z a m e- ling van bont, wollen en winterarti- kelen voor het front is Zondagavond ger sloten. In 16 dagen heeft het Duitsche volk voor de soldaten een prestatie vol bracht, die. in de geheele wereld haar weerga zoekt. Het voorloopig resultaat tot gistermid dag omvat reeds 56.325.930 stuks in totaal, waaronder 2.958.155 - stuks bontartikelen en 1.174.748 paar ski's. Reeds zijn 3056 wagons met de ingezamelde goederen vertrokken. R«cht van banoamlng «n ontslag Beschikking nr. 5/42 van den rijks commissaris opent de mogelijkheid tot het verleenen van ontslag aan docen ten, hoofden van onderwijsinstellingen, inspecteurs en hoofdinspecteurs, die hun functie uitoefenen op een wijze, welke in strijd is met een vruchtbare ontwik keling ,van het Nederlandsche onderwijs. Het ontslag wordt verleend door een bijzonderen gevolmachtigde van den se cretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, die daarbij terzijde wordt ge staan door een adviseur, benoemd door den secretaris-generaal. Tegelijk wordt beslist, of, en zoo ja, in welke mate de ontslagene wachtgeld ontvangt. Hierbij moeten de bepalingen van beschikking nr. .124/41 over de ver zorging van ontslagen ambtenaren wor den toegepast. De ontslagene mag zijn beroep niet uitoefenen, zoolang de se cretarie-generaal niet vaststelt, dat de voorwaarden voor het ontslag zijn ver vallen. Wie in strijd met deze bepaling, het beroep van docent uitoefent, met ontdui king van het verleende ontslag dooreen ander laat uitoefenen, wie dit verboden onderwijs uitlokt, mogelijk maakt, zijn hulp toezegt of verleent of als leerling daaruit voordeel trekt, wordt krachtens [artikel 6 der verordening nr. 138/41 over de bescherming van de orde gestraft met gevangenisstraf tot twee jaar of met 'een boete van onbeperkte hoogte of met beide straffen. KERKNIEUWS De vacatures in de Ned. Herv. Kerk Het aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk bedroeg ,op. 1 Jan. jl. totaal 186 tegen 202 op 1 'Juli 1941 en 207 op 1 Jan. 1941. In Groningen bedraagt het aantal vacatures 23, in Friesland 34, Drente 5, Overijssel 5, Gelderland 24, Utrecht 7, Noord-Holland 43, Zuid-Holland 27, Zee land 9, Noord-Brabant 7 en Limburg 2. In 1941 werd aan 27 predikanten eme ritaat verleend, terwijl 6 uit het ambt traden en 15 zijn overleden. Er werden 5 nieuwe predikantsplaatsen gesticht, ter wijl 4 werden gecombineerd of opgehe ven. 5 emeriti traden opnieuw in den actieven dienst. i Na ruilbaurf, ruilwakan Die figuur van iden predikant, die met name op tweede feestdagen of in drukke perioden als rondom Kerstmis en Nieuw jaar, een beurt ruilt met zijn 'collega uit ,de naasteomgeving, waardoor hij een preek minder heeft te maken, is m het kerkelijk leven igeen onbekende. Thans heeft niet alleen de ruijbeurt, maar ook de ruilweek haar intrede ge daan. Da. S. Riemens toch, Ned. Herv predikant te Willemsoord, heeft 14 da gen van gemeente geruild met zijn zwa ger, Ds. F. A. Westhoff van Leermens (Gron.). 'Zij zullen niet alleen twee Zon dagen voor elkander preeken, maar ook 14 idagen in elkanders gemeente dén ambtelijken arbeid verrichten en oordee- len dit als een zekere verademing na de drukte van Kerstmis. LAND- EN TUINBOUW Zllvcr«n jubileum Centraal Bureau van do Veilingen De groote organisatie van de Neder landsche tuinbouw, het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, zal heden (Dinsdag) het 25-jarig bestaan her denken. Dat is voor onzen tuinbouw een dubbel jubileum, want zijn leider, dhr. F. V. Valstar, heeft dan de geheele be- staansperiode zich gewijd aan de belan gen van alles wat in ons land met den tuinbouw in verband staat. Het Centraalbureau is de top-organi- satie op tuinbouwgebied. De Nederland sche tuinbouw heeft zeer veel te danken aan het werk van het Centraal Bureau, waarin de secretaris, Mr. Niemoller, een belangrijke taak vervult, doch bijzonder ook aan den jubileerenden voorzitter. RADIONIEUWS Interessante grepen uit het programma van den dag Woensdag 14 Januari E mistige muziek. Om 1315 uur valt over den zender Hilversum I een programma voor clave- cimbel te beluisteren, dat door Janny van Wering wordt uitgevoerd. Hierin komt o.a. een merkwaardige compositie Voor van H. Couperin „Les Fastes de la grande et ancienne ménestrandise". Van den Finschen componist Erkki Me- lartin wordt om 16.00 uur over Hilversum II een compositie gespeeld in een pro gramma, uitgevoerd door den pianistAIex van Amerongen. Voor do vrouw: Mevrouw J. Jansen—van Balen spreekt om 15—15.20 uur.over Hilversum I over het onderwerp„U leunt er iets aan ij doen". In deze uitzending behandelt de spreekster opvoedkundige problemen, i Voor de jeugd. Over Hilversuml I valt van 16.20—17 uur I de vragenbeantwoording deer Oom Henk I te beluisteren. 1 Voor de schoolgaande jeugd vindt over Hilversum II van 17—17.15 uur een uit zending plaats. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 12 Jan. Zandaardappelen f 5;62 per 100 kg. VLAS. 2050 kg blauw f 1—1.40; 1426 kg HoU. geel f 1—1.45; 150 kg Zeeuwisoh wit f 1—1.45 per kg. KALENDERS De n.v. tot exploitatie van suikerfa brieken te Dinteloord zond ons 'een maandkalender voor het reeds begonnen jaar. Fotoreproducties op ieder blad ge ven een indruk van dit enorme bedrijf wat ruimte, techniek ien laboratoria be treft. f j i VOOR DE HUISVROUW Recept voor schordijn voor 4 perionen Gebakken schardijn. IV2 k.g. sprot (schardijn), zout (pe per), 40 gr. boter of minder^ bloem. De sprot wasschen, van kop en ingewan den ontdoen, laten uitlekken en door bloem vermengd met wat zout (en- pe per) wentelen. De boter smelten en heet. maar niet bruin laten worden. De visch jes erin leggen en op een niet te heet vuur aan weerszijden bruin bakken. De rest van de boter met wat water ver dunnen en als jus er bij geven. Sc hard ij n in het zuur. 1 k.g. sprot (schardijn), 1 flinke ui, wat laurierbladen, zout (peper), azijn. De vischjes op bovenbeschreven manier schoon maken, met zout bestrooien en gedurende een nacht in een vergiet la ten staan. In jampotten of andere in- maakflesschen een paar. laurierbladen en schijfjes uitleggen en daarop een laagje met wat peper bestrooidé vischjes. Daar op weer een laagje kruiden en zoo doorgaan tot de flesschen bijna vol zijn. De flesschen bijvullen met azijn en 'npaar dagen laten staan. Ook de graatjes wor den dan zacht. De gemarineerde sprot moet niet langer dan 2 of 3 weken bewaard worden. De vischjes bij de bo terham £geven of bij een maaltijd met sla en aardappelen. Sla van gemarineerde schardijn. 150 gr. gemarineerde vischjes, 2 ge kookte bieten, 8 koude aardappelen, 1 zure appel, uitjes en augurkjes uit het zuur en eèn slasaus je van hangop of kwark (peper), zout en azijn en 1 thee lepel suiker. De vischjes van de graten ontdoen.en in stukken snijden. De aard appelen, bieten, appelen en augurkjes fijn snijden en met de visch en de sla saus tot 'een smeuïge massa vermengen. De sla op een schotel leggen en gar- neeren met wat augurkjes, uitjes en wat vischjes. BOEKEN EN BROCHURES ONS WERK van het Centraal Bureau. Van de coöp. aan- en verkoopvereeni- ging Centraal Bureau te Rotterdam is een fraai geïllusteerde brochure versche nen, waarmede beoogt wordt een aan schouwelijk beeld te geven van het werk van het C.B. ten bate van den boeremi stand. Bovendien wordt hiermede me ar bekendheid gegeven aan de uitgebreide werkzaamheden van het C.B. MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door Q. Th. Rotman (Nadruk verboden) 75. Nadat het paard aan wal gehol pen was, werd de reis weer op dezelf de voet voortgezet. Het beest had ech ter volstrekt geen lust meer, om hard te loopen en zoo duurde het een half uur. eer ze eindelijk de èpoorwegover-- gang bereikten, die natuurlijk precies voor hun neus gesloten werd. 76. Meneer Pimpelmans beefde als een rietje, want hij voorzag al, wat er ge beuren zou. En net was hijvan plan, zich van het paard te -laten glijden, of daar vloog met hevig geratel en gestamp de trein voorbij. Bles maakte van schrik een sprong, zooals hij van z'n leven nog niet gemaakt had, keerde zich om, en... Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 39 Nadruk verboden Het kan niet anders, of Braubach en de vrouw naast hem blijven bij elkaar, wan- j neer zij zich door den stroom laten meedrijven naar den uitgang. Buiten zegt hij:. Mijn naam is Braubach! Men dient zich nu eenmaal voor te stellen, hoen wel het op sommige oogenblikken en in bepaalde situaties ontzettend banaal kan klinken. Mag ik u misschien mijn auto aanbieden? 1 Nee, dat kunt u niet! antwoordt. ze met een glimlach. Ik heb nog, een ontnuchterende treinreis vhn een half uur voor den boeg. Zonder zich te bedenken zegt hij m^t verbijsterende openhartigheid: Ik ben den geheelen middag en 'avonid al op zoek geweest naar een stem, die me, I tenslotte ook naar het concert dreef. Schenkt u mij een beetje stille vreugde voor den aangebroken avond! Een treinreis van een half uur as riiet 1 ver. Waar mag ik u heenbrengen? Zij kijkt hem groot aan en vergeet te lachen, zoo wonderlijk is zijn gezicht. Wij moeten denzelfden weg naar I huis, meneeer Braubach, zegt ze. U I schijnt me niet te kennen ik ben, I Johaime Gahl. Met bevreemding ziet ze, hoe zijn ge zicht plotseling asehgrauw wordt. Zij stonden minutenlang onder dien mil- den herfsthemel, waaraan hier en daar teere sterren flonkerden. Het zou heel gewoon en volkomen begrijpelijk zijn ge weest, als Johanne nu afscheid had ge nomen met een opmerking over het prachtige concert en met een vriendelijk, maar gereserveerd lachje. Zij kon het niet; Deze man, dien zei tot dusver alleen maar van naam had gekend, stond voor haar, alsof hij haar deemoedig gesmeekt had hem nu niet j te verlaten. Daarbij was zijn houding meer dan correct, elk zijner bewegingen j was volkomen beheerscht en zelfs de blik van zijn oogeh had niet dringends. Johanne bleef. De hand van dezen man bad op haar arm gerust en zij voelde nog den stroom, die van den, toen nog vreemden man in haar was overgegaan. Nauw bedwongen verlangen, moeilijk te verbergen eenzaamheid had in dit ge baar gelegen. En deze man, die eigenlijk op haar antwoord wachtte, zei nu plotse ling: Ik heb u den geheelen middag gezocht f Het lag haar op de lippen om te vra gen: Mij? Maar ze deed het nietj Ze besefte, dat er in dezen grootenl,' beheerschten man een verandering had plaats gegrepen. Verwondert u dat niet? vroeg Brau bach, toen zij nog steeds bleet zwijgen. Ze schudde ontkennend het hoofd.- Als u mij gezocht hebt dan zult u daar ook wel een reden voor hebben gehad. Hij keek haar verbaasd en .tegelijker tijd dankbaar aan. Het gaf zooiets ge ruststellends, dat zij mets vroeg. Zooveel tact en fijngevoeligheid had hij toch niet. van haar durven verwachten. Zij stonden voor den ingang van het gebouw en links en rechts drongen druk pratende en lachende menschen larugs hen heen. Zij begrepen, dat ze hier min of meer in den weg stonden. Braubach wees op zijn wagen, die in de file wachtte. Ik mag u toch met mijn auto naar huis brengen, vroeg hij. 1 Jo knikte. Ze verlangde er naar hier weg te komen en de vele lawaaierige menschen om haar heen niet meer tel hooren. Zevoelde zich na dit concert min of meer plechtig gestemd en de onverwachte ontmoeting met Braubach had deze stemming nog versterkt. Of mag ik u eerst nog ergens anders heen brengen? bedacht hij zich, toen ze samen naar de auto liepen. j Ik moet onmiddellijk naar huis, wees ze zijn panbod gedecideerd van de hand. i Ik ga morgen voor langen tijd op reis. Hij kon hier niet meer op antwoorden, want ^ij hadden nu de -auto bereikt. Braubach hielp haar bij het instappen, gaf den chauffeur het doel van den rit op en nam daarna, naast Johanne, achterin de auto plaats. Zij gleden gQ_- ruischloos, het rumoer van stemmen en ronkende auto's achter zich latend, door de duisternis van den nacht. De Rijn werd aan beide oevers begrensd^ door ontel bare lichtjes, die tot een enkelen ketting aaneengeregen schenen. Het was eenbe- tooverend schouwspel. Eenige minuten lang zocht de wagen zich een weg door het drukke verkeer van de binnenstad, dan bereikte hij den grooten verkeers weg. Zij lieten de stad achter zich; vóór hen lag, als een donkergrijs lint, nog Slechts de breede betonweg onder het felle licht van de sterke zoeklichten Braubach dwong zichzelf een gesprek te beginnen. Hij kon niet zoo zwijgend naast deze vrouw blijven zitten zonder onbeleefd te schijnen. Ik ben zoo blij, dat ik u gevonden heb, zei hij. Zijn ongedwongen manier van spre ken schiep de juiste sfeer. Ze vond een lachje en zei: Ik begrijp het eigen lijk (niet goed. Bent u blij, dat u me gevonden hebt, omdat ,u mij den heelen middag gezocht hebt? Hoe wist u, dat u me bij het concert zou kunnen vinden? En toen hij bleef zwijgen, vervolgde ze, wat gejaagder dan anders haar gewoonte wes: Ik heb nog wat door de stad gewandeld, toen ik van den omroep kwam Geheel alleen. Ergens viel mijn oog op een aanplakbiljet van het concert van Furtwanigier en toen kwam ik plotse ling op het ,idée om daar heen te gaan. Met groote moeite is het me gelukt om toch nog een plaats machtig te worden. Hoe korx u dus weten, dat ik daar was? Ik wist niet, dat u daar was. Maar ik heb onafgebroken naar u gezocht! Een zeldzaam toeval! mompelde Jo hanne. Neen, antwoordde Braubach, het was een speling van het lot. Misschien', dat er in mijn wil iets was, dat mij op den goeden weg bracht, dat me als het ware naar u toedreef. En wat wilde u dan van me? vroeg Jo, eeinklaps ongerust door zijn stem en de beheersching, die er van zijn woorden uitging. U.... hooren spreken, biechtte Brau bach en zijn gezicht stond zoo ernstig dat ze het niet waagde te lachen. Daarop zwegen ze beiden weer gerui- men tijd. De ,auto suisde over Tien vrij wel verlaten weg. ,Jo voelde zich aller minst op haar gemak en ze hoopte, dat hun woonplaats nu maar spoedig in zicht zou komen. (Wotdl vervolgd). bi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2