RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 13 Januari HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7 55 Gram.; 8 Politiek weekpraatje (opn.); 8]l5 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.46 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9 25 Gram.; 10 Piano- vQordracht; 10.35 Gram.; 11 Voor de vrouw; 1120 Ensemble Jack der Kin deren en solist; 12 Roemeensch orkest Gregor Serban; 12.40 Almanak; 12.45BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Boerenland in boek en krant; 13.15 Zang met pianobegeleiding; 13.45 Gram.; 14.30 De lichte toets; 15 30 Fluit, viool en alt viool; ca. 15.50 Gram.; 16 Bijbellezing; 16.20 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- beursberichten; 17.30 De Ramblers; 18 Voor de-plattelandsvrouw; 1815 De Ro mancers; 19 Actueel halfuur; 19 30 „Het A.B.C. in de Lichte Muziek"; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken; 20.15 Klaas van Beeck en zijn or kest; 20.45 Amsterdamsch Trio; 21.30 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" of Gram.; 22.15— 24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—8 Zie programma Hilversum I; 8 Gram.; 8.15—8.45 Zie programma Hil versum I; 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Orgelconcert (opn.)10.40 Vroeger en nu; 11 Zang met pianobegeleiding; 11.35 Gram.; 12 Frans Wouters en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten; 13.05 Orkest Malando,' so list en gram-.; 14 Amhemsche Orkest- vereeniging; 15.30 Voor de zieken; 16 „Jules Massenet", causerie met gram.; 16.45 Viool met pianobegeleiding; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten; 17.30 Otto Hendriks en zijn or kest; 18.15 „Het Jodenvraagstuk"; 18.30 Gram.; 18.45 „In een nieuw Licht bezien" (Voorbereid door de NSB); 19 Actueel (halfuur; 19.30 Reportage; 20 Gram.; Van (20,15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken; 20.15 Amusementsorkest, het Kleine Omroepmannenkoor en solisten; 21 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Toelichting op het Weermachts- bericht22.10—22.15 Avondwijding. RADIONIEUWS Interessants grepen uit het programma van den dag Dinsdag 13 Januari Ernstige muziek. Over den zender Hilversum! I hoort u om 15.30 uur Max Reger's serenade in D< gr. t. Op 77 A, uitgevoerd door Jan de'Vente, fluit, Jonas Pieterè, viool, en Frits Kloek, altviool. Om 20.45 uur brengt Hilversum! P een optreden van het Amsterdamsch Trio Frans Vonk, viool, Jean Aerts, cello, Jo- han LigteÜjn, piano, ten gehoore gebracht worden het Trio op. 8 in B. gr. t. van Joh. Brahms. Lichte Muze: De Melodisten met Albert Klein Jr., de charmante Annie de Reever, chan- sonnière, begeleid door Dick Willebrandts en Theo Femminks, meester op de ac cordeon, zullen de luisteraars een aan gename verpoozing brehgen van 44.30— 15.30 uur Hilversum I. Reportages: ,,Wij slaan de handen ineen" hoort ge van 19.45—20 uur over den zender Hil versum II. w w c*> c* w <A> Tegenspoed legt het karakter bloot, voorspoed bedekt het. VERSCHILLENDE BERIGHTEN Verwerking van haarafval Men is in Nederland begonnen met de inzameling van haarafval bij de kappers,' om 'diiit te verwerken tot nuttige pro ducten. In steden met meer dan 10.000 'inwoners is een ophaaldienst ingesteld, Daan is overal een handelaar aangewe zen, die het haarafval in jutezakken van 50 kg naar Amsterdam stuurt. Daar wordt het gesorteerd en voorloopig opgeslagen. De aanvoer bedraagt thans ruim 2000 kg per week. Het haar moet na de sorteering ge- wasschen worden, wat lis opgedragen aan de Tilburgsche Wolwasscherij. Er zal een constante aanvoer van 2000 kg per woek noodig zijn om tot een nuttig rendement te komen. Men hoopt het ook zoo ver te brengen met de medewerking van de kappers iin den lande. Het gewas- schen haar dient voorloopig nog alleen voor vulmateriaal van autokussens en spoorwegkussens. Men zal ook trachten het mêt koehaar te mengen tot grond stof voor een verspinbaren vezel. Het zou dan kunnen dienen als kettimggaren voor tapijten. En tenslotte is 'tna per sing waarschijnlijk ook te gebruiken voor isolatiemateriaal in het bouwbedrijf.- Slagar varmiet De gehuwde 49-jarige slager A. H. H. te Apeldoorn is sinds 23 December spoorloos verdwenen. Hij was dien avond op bezoek geweest bij een jarigen col lega en te tien over half twaalf per fiets huiswaarts gekeerd, zoodat hij nog voor middernacht thuis kon zijn. .Sinds dien zijn alle nasporingen vruchteloos geweest. Bij de familie heeft de over tuiging! post gevat, dat hier misdrijf in het spel is. Het was bekend dat H. vaak veel geld bij ziclv had. Verduistering op registratiekantoor Op het kantoor der registratie eir do meinen te Amersfoort zijn knoeie rijen ontdekt in de administratie en het beheer van de gelden. Van 1933 tot en met 1939 heeft de kassier, de 49-jarige P., een bedrag van f4600 verduisterd, dat hij ten eigen bate heeft -aangewend. Het betreft hier gelden voor registratie rechten, de u rw a ardersdep ts t ell ingen en ook boeten van veroordeelden, die nu een tweede aanmaning kregen, omdat hun betalingen niet waren geboekt. De ambtenaar P. is geschorst; een ernstig 1 onderzoek wordt ingesteld'. Roman van Christel Broehl-Delhaös 38 Nadruk verboden Braubach blééf staan en stuurde den chauffeur naar een restaurant, waar hij zich voornam te dineeren. Toen de auto wegreed, voelde hij zich vrijer. Hij liep nu wat vlugger door, bekeek van tijd tof tijd de verlokkende étalages der g!roo- te winkels, maar hij vermocht zich met dat al niet te onttrekken aan de ge! dachte, dat de vrouw, die hij zocht, stellig nog met hem in dezelfde stadf vertoefde en dat hij slechts door huizen en menschen, door het jachtende, on-, verschillige stadsleven van haar geschei den was, hoewel hij niets vuriger ver langde dan haar stem nog eenmaal te hooren. Het schoot hem te binnen,- dat hij naar het station zou kunnen gaan om post te vatten bij eiken trein, die naar hun gemeenschappelijke woonplaats ver trok, maar zelfs nog voor hij had kun-' nen overwegen om aan dit dwaze plaff uitvoering te geven, drong het tot hem door, dat hij Johanne Gahl niet eens persoonlijk kende. Hij wist wel, dat haar boek indertijd groot opzien had gebaard Kolangaivargiftiging I Vrijdag zijn te Kerkrade in het perceel Gulpenenstraat 30, dood op hun I bed gevonden, de 40-jarige coiffeur J. S. en diens tweejarige zoontje. De 'echtge noot© en een zesjarig meisje zijn in, bewusteloozen toestand naar het zieken huis gébracht. Hun toestand is ernstig. Een geneesheer constateerde dood door kolengasvergiftiging. In de keuken, die grenst aan de slaapkamer, brandde des nachts een fornuis. De schoorsteen was verstopt. Een verheugend resultaat Ter- gelegenheid van Kerstmis zijn in de Zeeuwsche bioseoopen collecten voor Winterhulp gehouden. Als we vermelden, dat de opbrengst in één bioscoop op; Walcheren Jc 157,78 bedroeg, en dat in een plattelandsgemeente in Zeeuwsch Vlaanderen, waar in de Kerstweek slechts twee bioscoopvoorstellingen werden ge geven, f53,78 werd gecollecteerd, blijkt, dat de offervaardigheid van het Zeeuw sche publiek ten behoeve van het Win- terhulpwerk zich in stijgende lijn bevindt Arti van dan N.V.D. I Tot arts dn vasten dienst van denj Nederlandschen Volksdienst in Zeeland iis benoemd Dr. G. A. Catalan!. Deze heeft zijn werkzaamheden voor de volksge zondheid in ons gewest bereids aange- vangen. en dat haar foto in tal van bladen had! gestaan, maar hij was in die dagen op een buitenlandsche reis geweest en daar door waren al deze dingen, zij het dan- tegen zijn gewoonte, aan hem voorbij gegaan. Toevallig kwam hij langs een grooten boekwinkel. Diep in gedachten bleef hij' voor de étalage staan, niet omdat hij) iets wilde koopen, maa» eigenlijk alleen, omdat hij even een rustpunt zocht; toen hij opkeek, viel zijn blik op den licht groenen band met het gouden opschrift van „De grond ider vaderèn". Hij [ging den winkel binnen en kocht het boek; Des avonds kwam hij bijna te laat voor het concert. Hij had in zijn res^ taurant een stil hoekje gevonden en was daar, diep in een grooten clubfauteuil; genesteld, met de lezing van Johanne Gahl's boek begonnen. Het werk boeide hem dermate, dat Jiij den tijd vergat., De kellner kwam er hem discreet aan herinneren, dat hij het voornemen te kennen had gegeven '(het phllharmonisch orkest te gaan hooren. Hij had het bijna vergeten. Nochtans dacht hij er geen oogenblik aan het concert te verzuimen. De auto reed over de, in kunstlicht/ badende brug over den Rijn naar hetj Jaarbeursgebouw. De deuren waren reeds gesloten. Braubach verlangde binnen ge laten te worden, maar hij stiet op feen ijzigen weerstand van den suppoost. Daar op nam hij [zijn toevlucht tot een ligt. Kat familiadrsma in Dan Haag Bij het verhoor van de 27-jarige mej. J., die haar 62-jarige moeder, mevrouw de wed. J. met messteken van het leven j. heeft beroofd, zijn nog eenige bijzon- derheden aan het licht gekomen. Sedert langen tijd was de verstand - houding tusschen moeder en dochter I minder goed, hoofdzakelijk tengevolge van een geloofskwestie. De doch ter was het met haar moeder niet eens over het geloof en meermalen kwam het tot conflicten daarover. Vooral den I laatsten tijd was de verstandhouding 1 steeds slechter geworden. Donderdagmor gen heeft de spanning ineens, zonder een bijzondere oorzaak, tot een uitbar- ting igeleid. Het gevolg was, dat de doch ter in heftige woede ontstak en in de slaapkamer, waar haar moeder nog in bed lag, een daar liggend knipmes greep en hier in blinde woede mee op haar moeder losstak. De psychiater van den geneeskundigen dienst te Den Haag heeft geadviseerd de jonge vrouw te doen opnemen in een inrichting voor geesteszieken. Zij is nu daarheen overgebracht. KLEEREN EN WOL VOOR HET FRONT Da inzameling in Nederland De inzameling van kleeren, wol enz. voor de soldaten aan het- Oostelijk front heeft ook in Nederland een zeer goed resultaat opgeleverd, waarbij in het bij zonder kan worden .genoemd de hraiactie wélke Duitsche en Nederlandsche vrou wen hebben gehouden. In totaal zijn hier bij ongeveer 10.000 kg wol verwerkt tot pullovers, sokken, kniebesehermers, oor- beschermers enz. Wanneer men aanneemt dat een zeer goede breister 10 gr. wol" per uur verwerkt, dan zijn hiervoor on- geveer een millioen arbeidsuren noodig geweest, waarvoor duizenden vrouwen in alle doelen van ons laind zich beschikbaar hebben gestéld. Deze vrouwen werkten gedeeltelijk thuis en gedeeltelijk in ge- meenschappelijke bijeenkomsten. Het laat- f ste was vooral in de groote steden het geval. Voorts hebben veel vrouwen zich nuttig gemaakt bij het sorteeren, verpakken en eventueel repareeren vaji dé geschonken kleed'ingstukken. Gebleken is, dat onder de geschonken voorwerpen zeer kostbare stukken zijn, zooals damesavondbontmain- tels, pelsdekens, pelzen en dekens van zeer goede kwaliteit. Het groote resultaat -van de inzameling blijkt wel het duidelijkst uit het feit, dat I reeds negentien wagons uit Neder- land naar het Oostelijk front konden worden gezonden, thans gaan nog iederen dag. twee of drie wagons uit ons land daarheen, gevuld met gaven voor de strijders in het Oosten. In het bijzonder is het opgevallen, dat de geschenken, die van Nederlandsche zijde binnenkomen, dikwijls vergezeld worden door kleine „Liebesgaben", zooals sigaretten, en bonbons, ook zijn dikwijls brieven bijgevoegd, waarin de soldaten voor een ibezoek worden uitgenoodigd. worden aan de hand van het vorenstaan de met ingang van? genoemden datum herzien. Óok zal voor enkele gevallen, waarop reeds afwijzend werd beschikt, alsnog vergoeding kunnen worden toe gekend. Er behoeft geen aanvrage om herziening te worden ingediend, aange zien deze door de desbetreffende instan tie automatisch zalmplaats virtden, UITVLUCHTEN Het is een bedroevend verschijnsel, dat wanneer een beroep op iemands vrij gevigheid gedaan wordt, men naar uit vluchten omziet om er „onderuit te ko men". Men geeft niet omdat het doel niet in de lijn ligt of omdat men er anders over denkt. Men geeft niet omdat het gfeld niet terecht komt- waar het terecht moet ko men, men geeft niet omdat men zelf al een vereen i gin get je h eeft, dat hetzelf de doel nastreeft. Men geeft niet omdat... ja, wat wordt er al niet aangevoerd om er van af te komen. Maar er is een ding waar uitvlichten niet kunnen gel den. Dat is de Nederlandsche ambulance. Immers de Nederlandsche ambulance is de eenige hulpexpeditie die straks naar het Oostfront zal worden gezonden. De Nederlandsche ambulant arbeidt onder het Roode Kruis. De Nederlandsche am bulance kent daarom geen partij) alleen maar de hulpbehoevende menschen... Daarom kunt u zich nimmer wijsma maken dat- u gerechtigd zou zijn uw beurs voor de Nederlandsche ambulance gesloten te houden. Dagelijks wordt er een beroep op u gedaan. Thans weer.... wat kan uw uitvlucht zijn? Stort uw bijdrage ,op (girorekening 87600 van'de Nederlandsche ambulance, Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Da postcheque an girodienst in December Gedurende de maand December 1941 zijn bij den postcheque- en girodienst 4.294.849 giro-o verschrijvingen geboekt, totaal bedrag f 1.074.387.284). De giro- af- en overschrijvingen beliepen 87 pet. van den totalen omzet. Op de rekenin gen werden bijgeboekt 1.538.818 stortin gen (totaal bedrag" f208.784.269). Van de rekeningen werden afgeboekt 569.356 chèques, (totaal bedrag f 116.264.752). Op den laatsten der maand' was het iaantal rekeningen gestegen ,tot 427.330. Abonné's buiten Schouwen Duivelend, Tholen en St. Philips- land, welke het abonnementsgeld over het vierde kwartaal van 1941 ad f 1,90 nog moeten voldoen, en dit willen gireeren worden verzocht dit te doen voor 18 dezer. Na dien datum zal over «genoemd bedrag, ver hoogd met f 0,15 incassokosten worden gedisponeerd. De Directeur. RECHTZAKEN Da moord op don htar van Airt Vrijdagmiddag heeft zich voor de Rot- terdamsche rechtbank de laatste acte af gespeeld van het proces, dat vier dagen lang gevoerd is tegen den 36-jarigen huis schilder T. A. F. Slont uit Rotterdam en den 47-jarigen reizigér J. H.. J. Dils. uit Amsterdam, welke beiden er van verdacht worden den Predaschen koop man P. B. G. van Aart op 12 November 1940 in een pand aan de Franschelaan aldaar van het leven te ^hebben beroofd. Dezen middag heeft mr. H. Schadee, verdediger van den eerstgenoemde ver dachte zijn pleidooi, dat hij den avond tevoren had moeten afbreken, voortge zet. Vervolgens hééft mr. W.. Noordijk als verdediger van verdachte Dils zijn pleidooi gehouden en tenslotte hebben de verdachten een laatste woord ge sproken. Uitspraak 22 Januari as. MARKTBERICHTEN - Coöperatieve Veiling Zierikeee Veiling van 9 Januari. Uien A f5.30; Uien, afwijkend f4.24; Uien, stek f3.18; id. Picklers f5.30; Kool rapen f2.70; Prei f7.80; Witlof f26; p. 100 kilogram. Aanvoer Uien 400.000 k.g. Aanvoer Koolrapen 5500 kilogram. ST.-ANNALAND. Geveild werden: 71316 k.g. uien f5.30; 985 k.g. afwijkende f4.24 3652 k.g. peeën f4.80—3.90. Groep Scher- penisse: 13312 k.g. Uien f5.10; 19936 k.g. id. f5.30; 2890 kjg. afwijkende f4.80 s—4.24; alles per 100 k.g. Nacterlandsch* Arbaidsdianit De Kostwinnersvergoeding Naar aanleiding van de nog bij velen bestaande onzekerheid nopens de vraag of en tot welk bedrag voor ,het vrijwil- lig en verplicht verblijf in den Nederland schen Arbeidsdienst kostwinnersvergoe ding wordt toegekend, wordt medege deeld, dat met ingang van 1 Januari 1942 een nieuwe regeling tot stand is gekomen, welke behelst, ,dat, indien het :gezin, waartoe de vrijwilliger of dienst- plichtige behoort, niet over voldoende j middelen tot levensonderhoud beschikt, een, kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, op basis van de voor de werkverruiming geldende loonen. j Alle kostwinnersvergoedingen, welke zijn toegekend t.a.v. vrijwilligers, die vóór dezen datum reeds in den Neder landschen Arbeidsdienst verbleven, wor- MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 73. Meneer Pimpelm'ams kroop druipend, uiit de sloot, sneed het touw door en} probeerde /het paard aan den kant te lokken.» Bles scheen het bad echter héér lijk te vinden. Meneer Pimpelmans pre senteerde hem een bos gras met dq prachtigste bloem er in, die hij kon] vinden. „Poes, poes!" riep hij, maar „poes" verkoos niet te komen. 74. Er hielp niets aan; het echtpaar Pimpelmans kon net zoo lang in het gras gaan zitten wachten, tot Bles er, na een goede drié kwartier, genoeg van had'en. naar de kant kwam. Dit had het voordeel, dat meneerls eostuum terwijl tijd kreeg om te drogen. De damp, sloeg er aan alle kanten af. Ik ben de beste vriend van Furt- wangler. Ik ben jzooeven van een reis teruggekeerd én 'heb nog het eens ge-t tegenheid ;giehad me te verkleeden. Daan bij wees hij overtuigend op zijn donker-, grijs colbert en zijn ietwat stoffige schoe nen. Tegelijkertijd nam. hij" een bankbil-' jet uit zijn portefeuille en drukte dat! den man in de hand. 1 Vooral dit laatste gebaar miste Zijp uitwerking niet. De suppoost scheen hem werkelijk te gelooven, wierp nog een vluchtigen blik op het toilet van den laten bezoeker en zei: Ik heb zooeven} voor een beroemde dame, die ook opi het laatste oogenblik kwam, een tuin- bankje naast de deur gezet. Als U daar mee genoegen wilt nemen, dan kunt U daar nog wel naast zitten. Braubach knikte en de man leidde hem behoedzaam naar de zaal, waar het licht reeds gedoofd was en het enthou siaste begroetingsapplaus langzaam weg stierf. Nauwelijks had Braubach de hem aangewezen plaats ingenomen, of de be roemde dirigent hief zijn stok op voor het begin van de vijfde symphonie van Beethoven. Braubach kijkt nog even snel opzij en zoekt zijn buurvrouw. Maar alles wat hij, onderscheidt is een scherp profiel en hij kan slechts vermoeden, dat in idit, gezicht een paar groote, warme oogen moeten domineeren. Dan vraagt de mui ziek zijn volle aandacht. Furtwangler, groote onder de grooten uit het onmetelijke rijk der muziek,legt zijn sterkste, innerlijkste' kracht in de vertolking van dit geweldige werk van den grooten componist. Het is een in tens genot met dit feilloos spelende Phll harmonisch orkest te beluisteren, de har monische klanken op zich te laten in werken en zich daaraan, ten volle oven te geven. Braubach herinnert zich een prent, die hem als jongen diep getrof-; efn heeft: Beethoven speelt en zijn toe hoorders zitten en liggen met verrukte, der werkelijkheid geheel onttrokken ge zichten om hem heen. Onophoudelijk moet hij nu aan dit tafereel denken en on-( willekeurig trekt hij een parallel tusschen de warme, innemende stem van Johanne Gahl en de magisch aantrekkingskracht vag, Beethoven's werk. Op hem had zij denzelfden invloed uitgeoefend als de groote componist op zijn toehoorders. Zijn gedachten wijlden weer bij de radio lezing en zijn zoo plotseling opgekomen besluit, dat op een hopelooze teleurstel ling was uitgeloopen. Waarom zat hij hier eigenlijk? Om nog meer, nog ster ker alleen te zijn, zich eenzamer te voelen dan ooit? De muziek neemt hem op, versterkt zijn diep geworteld ver langen en het is, of hij, 'zwevend door de ijle ruimte, zoekt naar den mensch, deni enderen mensch, dien hij ontbeert.;. De vrouw aan zijn zijde beweegt zich nauwelijks merkbaar. Hij ziét, hoe zij het hoofd naar achteren buigt, ontwaart haar gesloten oogleden en de langej zwarte wimpers. Hij tilt zijn hand opl en legt die op den vreemden arm, dia naast den zijnen ligt. De vrouw reageert in gleen enkel op zicht; zij, schijnt de aanraking niet eens bemerkt te hebben. Die stem de mu-» ziek die vreemde vrouw alles is. een de eenzame midden in het leven, ontmoet haar in een sfeer, waarin hijj tot dusver tevergeefs naar de verwante ziel heeft gezocht. Wanneer het slotaccoord verklonken is, het licht plotseling weer aanflitst en het gejubel der duizenden toehoorders losbarst, neemt hij zijn hand weg en nu zien zij elkaar in de, door een innerlijk licht stralende oogen. Ja, Beethoven zegt Braubach, alsof hij slechts voor zichzelf sprak. Zij knikt slechts, wendt dan haar blik af en kijkt in het programma. Zij staan niet op en gaan niet naar tie koffieka mer zooals de andere bezoekers. Onbe weeglijk zitten zij naast elkaar op de bank, die niet in deze zaal thuis hoort en zij spreken geen woord metelkaar, j' Het tweede deel van het concert hul digt Pfitziier en Tsjaikowsky. Twee schep pende genieën, elk in zijn eigen, bijzon deren aard, staan hier de fascineerend tegenover elkaar ascetisme en een schier gloeiende blijdschap der zinnen. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2