ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OPGEN ZIERIKZEESCHE COURANT ZATERDAG 10 JANUARI 1942 1797 - 5389 ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen r*sp. Uitgave: N.V, Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 is en ie cents. Losse nummers 6 cents. Giro no. 137677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag. 98STE JAARGANG No. 14829 ADVBRTBNTIHS P-rijs: 22 cents per regel, minimaal 88 Cents. Bij contract speciale prijzen. Sue cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 aar. DE OORLOG IN OOST-AZIË Kwala Loemponr rssds gsvallsn 7 Japansche stoottroepen hebben Woens dagmiddag een niet nader genoemde stad in de provincie Selangor ingenomen, die zooals een bericht van het front van j Malakka meldt, stevig versterkt was om een bepaalde stelling van zeer groote l strategische beteekenis in het gebied van j Selangor te verdedigen. Daarmede hebben ook de operaties in de provincie Selangor een uiterst gunstig I verloop genomen voor de Japansche strijdkrachten, die thans verder oprukken naar het Zuiidep, door heuvelachtig ter rein. Het is niet bekend of met de niet genoemde stad Kwala Loempoer wordt bedoeld. Toch bestaat de mogelijkheid dat, zoo dit strategische knooppunt nog niet genomen mocht zijn, er reeds ge vechten om worden leleverd. Naar de „Ya" uit Londen meldt ver diept men ziich te Londen op het oogen- blik in vergaande besehoujvingen over de mogelijkheid van Singapore om weer stand te bieden. Daaruit blijkt, dat men in Briisehe deskundige kringen het voorterrein van het schiereiland Malakka reeds heeft op gegeven. Gesprekken van dien aard ver oorzaken het Britsche publiek bittere te leurstelling, daar men in Britsche des kundige kringen de verovering van het schiereiland Malakka steeds als een on mogelijke onderneming heeft voorgesteld Ve»rk'firir>Q'irt van dr. von Mock Volgens verklaringen van den in Aus tralië aangekomen luitenant-gouverneur- generaal - van Nederlandsch-Indië, Van Mook, verdwijnt in Nederlandsch-Ihdische kringen de hoop, dat het generaal Wavell zal gelukken den' toestand op het schier eiland Malakka te redden, aldus het D. N.B- Hit 2ja»gk«*x. Van Mook verklaarde, dat rekening moet worden gehouden met de moge lijkheid van een isolement van Singapore, waarmede deze vesting haar beteekenis voor de verdediging van Nederlandsch- Indië verliest. Daar Nederlandsch-Indië zelf niet in staat is zich te verdedigen zijn overal voorbereidingen getroffen voor de ver nieling van voor den oorlog belangrijke installaties, vooral van de petroleumbron- nen. De autoriteiten hebben in de bedreigde gebieden reeds bevolen, dat de olietrans- portinstallaties moeten worden wegge voerd. Wat niet voor vervoer naar elders ge schikt is wordt vernield en de petroleum bronnen in geval van nood in brand ge stoken. De luitenant g.g. gaf echter toe, dat de vernielingsmaatregelen de petroleum- bronnen in ieder geval slechts zes maan den zouden kunnen stilleggen. HEI BRITSCHE OFFENSIEF IN NOORD-AFRiKA is opnieuw vastgeloopen In aanvulling op het Duitsche weer machtsbericht van Donderdag wordt nog het volgende vernomen: De haven van Feodosia op de Krim, die de bolsjewieken niet alleen gebruikten voor ontschepingen, doch ook noodig heb ben voor hun ravitailleering, was op nieuw het aanvalsdoel van de Duitsche luchtmacht. Het buitenland orakelt, welke doelen de bolsjewieken bij hun landings acties op de K t i m voor oogen hebben Dat deze acties moesten dienen om het omsingelde Sebastopol te ontlasten, kan als zeker worden aangenomen. Het staat zonder twijfel vast, dat dit doel tot dus ver niet is bereikt en dat de bolsjewie ken door het bombardeeren van de ont schepingsplaatsen zware verliezen hebben geleden en dat hun daardoor moeilijk heden worden veroorzaakt. In N o o r d-A f r i k a zijn de bestaande moeilijkheden, waarmede de Engelschen hebben te kampen, door het weer nog vergroot. Hun achterwaartsche verbindin gen zijn langer geworden en staan bloot aan aanvallen van de Duitsche luchtmacht Op vele plaatsen vinden zij de wegen in slechten toestand. Hun met zooveel pro pagandistisch lawaai en overmoedige voorspellingen aangekondigde „zegetocht" tot aan de westelijke grens van Itali- aarosch-Libye is opnieuw vastgeloopen Er hebben geen belangrijke krijgsopera ties plaats gehad. Alleen in het gebied van Solloem, waar zich in den rug van de Engelschen nog Diritschers en Italianen bevinden, ontstond een leve- dig artillerieduel. Op 19 November dus reeds anderhalve maand geleden began het tweede Brit sche offensief tegen Italiaansch-Noord- Afrika. Ondanks, het feit, dat veel meer troepen in den strijd Werden geworpen en ondanks een veel grondiger voorbe reiding is dit offensief nog eerder vast geloopen dan het eerste. Generaal Rom mel heeft .in deze gevechten zijn strate gische superioriteit, zijn vermetele en snelle besluitvaardigheid, alsmede zijn sol dateske hardheid bewezen. Hij heeft ont zaglijke prestaties van de Duitsche en Italiaansene eenheden geëischt, doch zij hebben aan zijn eischen voldaan. 'Bij het begin van het offensief ver klaarde Churchill, dat thans voor de eerste maal Britten en Duitschers met een gelijkwaardige uitrusting tegenover elkaar standen en dat de Britten veel sterker waren. De Britsche openbare meening geloofde derhalve een snelle en zekere overwinning te kunnen ver wachten. Het is alles geheel anders ge- loopen Onder de heldendaden van^dezen oorlog zal datgene, vyat het Duitsche corps in Afrika en zijn Italiaansche bond- genooten in Noord-Afrika hebben ge presteerd, steeds worden vermeld. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht maakte gisteren bekend: In de centrale- en de Noorde lijke zone van het Oostelijk front duren de afweergevechten voort. Daarbij zijn vijandelijke strijdkrach ten door geconcentreerd vijandelijk afweervuur vernietigd en talrijke J^ehlviiXgtuigen 'ên stuka's onder steunden -de afweergevechten van het leger. In Noord-Afrika duurt het vijan delijk artillerievuur op |de Duitsch- Italiaansche stellingen bij Solloem voort. In het gebied van Ageda* bia wederzijdsche verkenningsbe drijvigheid. Duitsche gevechtsvUeg tuigen en stuka's bombardeerden Britsche autokolonnes. Bij luchtge vechten hebben Duitsche jagers, zonder verliezen te lijden, zes vij andelijke vliegtuigen neergeschoten Overdag en des nachts zijn Bnti sche vliegvelden op Malta met suc ces gebombardeerd. Itallaansch weermachtsbericht Strijd in Cyranalca duurt voort Het 686e weermachtsbericht luidt als volgt: Bij den ^aanval van stormbootlen der Italiaansche marine in de haven van Alexandrië, waarvan reeds melding is gemaakt in het weermachtsbericht van gisteren, is, behalve een slagschip, nog een tweede slagschip beschadigd'. In Cyrenaïca herhaalde activiteit der artil lerie tegen onze stellingen in het ge^ bied van Solloem. Italiaansche en Duit sche vliegtuigen hebben met succes ten tenkampen gebombardeerd en met hun booröwapens op marsch zijnde afdeelin- gen in de buurt van Agedabia aange- vallen. In talrijke luchtgevechten hebben Duit sche jagers 6 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Een van' ,onze verkennings vliegtuigen, dat boven Benghazi door 5 Hurricanes werd aangevallen, schoot 2 Hurricanes neer en keerde met talrijke vijandelijke treffers op zijn basis terug. De verkenningsofficier werd gedood en 3 leden der bemanning gewond. Onze luchtdoelartillerie schoot een vij andelijken bommenwerper neer, die in de buurt van Solloem neerstortte. Een ander v liegtuig dat door het welgericht afweervuur van een ,onzer torpedobooten werd getroffen, stortte bij Tripolis in zee. Ondanks het aanhoudende slechte weer ftn de Middellandsche zee zette de luchtmacht haar aanvallen op het eiland Malta voort. Naar de Londensche correspondent van de „Goeteborgs Posten" meldt, zijn de oorlogskosten van Engeland thans tot 13 millioen pond per dag gestegen, het geen de breede massa steeds meer ge voelt, daar vele kleine loontrekkers, die tot nog tóe niet belast waren, thans eiken Vrijdag in den vorm van èftrek van het loon belasting moeten betalen. .BLANCO-VOLMACHT VOOR STALIN" De concessie van Engeland aan de So«j«ts verleend In de Berliner Börsenzeitung schrijft Karl Megerie onder het opschrift „blan co-volmacht voor Stalin" een artikel, waarin hij zich bezig houdt met de con cessie, die Engeland de Sowjetunie heeft gedaan ten aanzien van de hegemonie in Europa. Engeland, aldus schrijft Megerie, heeft het tot dusverre niet gewaagd zich te verdedigen tegen de aanklacht, dat Eden Europa aan het bolsjewisme heeft ver kocht. Met verwijzing naar de pogingen van Eden om zijn concessies aan Moskou te verkleinen, citeert Megerie de Ameri- kaansche journaliste Helen Patrick, die gemeld heeft, dat de bolsjewisten bij de besprekingen met Eden alle kwesties heb ben aangeroerd, die reeds voor den oor- ilog ter sprake zijn. gekomen en dat er daarom geen reden is om aan te nemen, dat de Söwjet-edischen van toen, waaronder de uitlevering der Randstaten, van Bessarabië en de Boekowina en „de noodzakelijkheid van een uiterst nauw contact met Bulgarije", zijn verminderd. Het is zeer waarschijnlijk, aldus schreef Helen Patrick, dat niet alleen deze, maar ook andere punten uitvoerig zijn bespro-" ken. i j i Megerie 'constateert, dat de Engelsche censuur slechts de hier geciteerde mede- deelingen van de Amerikaansche jour nalisten heeft doorgelaten en de ver melding van de belangrijker punten heeft verbaden. Maar het noemen van Bulgarije en de aanwezigheid van den Britschen ambassadeur te Ankara .-geven de rich ting aan, waarin zich de Engelsch- bolsjewistische besprekingen hebben be- ÏKflg°Ys ^\Tef "allèêh' maar op geheel Roemenië, het vroegere Zuid-Slavië, Turkije en vooral de zee engten. Alle authentieke berichten, over Eden's onderhandelingen, aldus besluit Megerie, bevestigen, dat Stalin ten aanzien van deze streken en Noord-Europa nog har der en onbuigzamer tegenover de Engel schen is geworden dan hij in den zomer van 1939 was en dat de Engelschen, be dreigd als zij zijn, elke blanco-volmacht tegen Europa, die Stalin voorlegde, moes ten teekenen. ■*- (DNB) ROOSEVELT'S PROGRAMMA te Berlijn onuitvoerbaar geacht De boodschap van den Amerikaanschen president aan het congres en de daarop gevolgde beschouwingen in de Ameri kaansche en Engelsche pers over het Amerikaansche wapeningsprogram heb ben te Berlijn intense belangstelling ge vonden. Dat Roosevel met de aankondi ging van zijn program ook een groot propagandistisch effect hoopt te berei ken acht men hier volkomen duidelijk en daarover wil men weinig woorden ver liezen. In de eerste plaats houdt men zich natuurlijk bezig met een onderzoek van de kwestie, of de Amerikaansche industrieele en wapeningscapaciteit zoo danig kan worden verhoogd, dat inder daad Roosevelt's program binnen afzien- barera tijd zal kunnen worden' gerealiseerd Te Berlijn wijst men erop, dat Duitsch- land op het gebied van wapening over een uitgebreide en veelomvattende er varing beschikt. Men weet uit eigen, nog slechts weinig jaren achter ons liggend velleden, dat b.v. voor een verhooging van de productie van militaire vlieg tuigen in een omvang zooals de Ameri kaansche president dat wil zien verwe zenlijkt, een z.g. aanlooptijd van ten minste eeniige jaren noodig is. Het 'program van president Roosevelt noemt een productie nog don dit jaar van 60.000 vliegtuigen en zoo mogelijk het in dienst stellen daarvan. Dit betee- kent, vergeleken met het afgeloopen jaar, toen plm. 15,000 toestellen werden ver vaardigd, een verviervoudiging van de productie. Voor het jaar 1943 kondiigde de Amerikaansche president zelfs een productie van 125.000 toestellen aan. Om verschillende redenen twijfelt men in Duitschland aan de mogelijkheid van realisatie van het verstrekkende plan van Roosevelt. Wij noemen b.v. dat naar Duitsche meeniimg voor dit doel de ter beschikking staande fabrieken onvol doende in getal zijn en in de meeste) gevallen ook nog niet op zulke groote eischen zijn ingesteld. Voorts de onbe twistbare moeilijkheden op het gebied van de grondstoffen, welke speciaal tot uiting zullen komen lm de vliegtuigin Duitache vrouwen eyn thana ook in one land druk bezig met het vervaardigen van wollen kleeding voor de soldaten aan het Ooatfront. Een kjjkje in de breikamer van de N. 8. Frauenschaft te Den Haag. (Polygoon~Sagere) dustrie en tenslotte, en dat niet in het minst, tekort aan de nu eenmaal ver- eisebte geschoolde arbeiders. Nog een tweede door den Amerikaan schen president voorziene productiever- hoogiing Wordt hier niet uitvoerbaar ge noemd, nl. die betreffende de scheeps- tonnage. President Roosevelt heeft aangekondigd, dat reeds in dit jaar koop- vo/i~liisch^rM*n met een totaal van 8 ixiUl. voert men hier aan, dat Amerika in 1941, toen reeds de bedrijvigheid op de Ame rikaansche Werven sterk was geïntesi- veerd, !tot circa ll/j millioen ton heeft gebracht. De totale Amerikaansche scheepsruimte, exclusief de schepen op de binnenwateren, bedraagt niet meer dan 9 tot 10 millioen ton. Deze beide cijfers 'voor oogen houdend acht men het zonder meer duidelijk, dat ook op dit gebied het program van president Roosevelt nimmer in zulk een korten tijd zal kunnen worden verwezenlijkt. DE R.T.M. IN 1940 Uit het thans 'gepubliceerde jaarver slag der Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij over 1940 blijkt, dat de exploi tatierekening sluit met een nadeelig saldo van f78 532 ((vorig jaar f70.430). Het verlies over 1940 bedroeg, excl. afschrij vingen, f115.587 (vorig jaar f 112.219). Bij de beoordeeling van den gang van zaken bij de Maatschappij gedurende het verslagjaar moet een scheiding worden gemaakt tusschen de periode vóór 10 Mei, den datum waarop ons land bij den oorlog werd betrokken en de periode daarna. In de eerste periode, waarin de exploi tatie vrijwel normaal kon plaats-vinden, waren evenals in de vier hieraan- voor afgaande maanden van het vorige jaar de bijzondere ontvangsten uit het vervoer van militairen belangrijk en het normale reizigers- en goederenvervoer bleef zich op bevredigende wijze in stijgende lijn ontwikkelen. Gedurende de tweede periode moest de exploitatie onder zeer moeilijke om standigheden worden voortgezet. Door het gemis van eenige stoomsche- (pén moesten in twee veren geruimen tijd belangrijk kleinere en voor den dienst minder geschikte booten in dienst wor den besteld. Ook moesten enkele autobus- diensten worden stopgezet, Dit maakte noodzakelijk dat de tram- dienst op eenige zijlijnen moest worden hervat. Door een en ander nam het normale reizigers- en goederenvervoer met de tramdiensten belangrijk toe en stegen de ontvangsten tot f 1.527.028 (vorig jaar f 1 229.680). Tegenover deze vermeerdering van ont vangsten staat echter een belangrijke vermeerdering van de exploitatie-uitga ven, welke Jot f 1.605.561 stegen tegen f 1.300.111 in 1939. Ook in dit jaarverslag moge worden gewaarschuwd tegen al te optimistische verwachtingen omtrent de positie die de stoomtramwegen thans in het vervoers- Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 17.47. Morgen (Zondag) zon op 9.47; zoo onder 17.48. Maandag zon op 9.46 zon onder 17.49. ÏUCWIU w.v- Maan op 4.19, onder 14.21 Tnaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. "Nieuwe Maan Vrijdag 16 Januari. Eerste kwartier Zater dag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari bestel innemen of in de toekomst even tueel zlulen innemen en derhalve tegen te hooge verwachtingen ten aanzien van de bedrijfsresultaten in komende jaren. Het feit, dat in de ontvangsten over het verslagjaar pl.nu f 200.000 zijn be grepen uit vervoer, dat thans reeds ver vallen is en uit vervoer dat in het be gin van 1941 zal komen te vervallen, ter wijl het overige .vervoer van tijdelijken aard is, duidt aan dat te hooge ver wachtingen omtrent de bedrijfsresultaten niet gerechtvaardigd zijn en zelfs lïiet aan verhooging der tarieven zal kunnen worden ontkomen om tot een sluitende rekening te geraken-. In totaal werden per tram vervoerd 297,018 ton goederen met een opbrengst van f 410,497 en 22,435 stuks vee met een opbrengst van f32,421 tegen 13,862 stuks vee met een opbrengst van f 18,926 in 1939. Reizigersvervoer. Stoomtramwegen op de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilan den: f591,404 (v. j. f356,857), autodiensten ,f 122,560 (177,604), veerdiensten f 100.901 (106,750), totaal reizigersvervoer f814,866 (641,299). .Volgens een mededeeling van het Deen- sche bureau voor de statistiek bedroeg de bevolking van Denemarken op 1 Juli 1941 3.863.000 zielen. De bevolkingsaan was sinds 1 Juli 1940 heeft 31.000 zielen of 0.81 procent bedragen, en was groo- ter dan gedurende vele jaren het geval! is geweest. Blijft de Deensche bevolking in hetzelfde tempo toenemen, dan zal het land in 1945 de 4 millioen bereikt hebben. (Poli tike n). De Londensche correspondent van „Nye Dagligt Allehanda" meldt, dat reeds uit gebreide voorbereidingen zijn getroffen voor het Amerikaansche expeditiecorps voor Groot-Brittannië. Amerikaansche in genieurs zijn maandenlang bezig geweest met het aanleggen van een steunpunt in Noord-Ierland. Volgens verklaringen uit New York, zoo gaat het blad verder, zullen twee nieuwe steunpunten in Schot land worden aangelegd, (DNB)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1