ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 JANUARI 1942 OPCsENOI ZIERIKZEESCHE COURANT duitschland strijdt voor europa predikbeurten ABONNEMENT P-riJs: in Zierlkzea [ƒ1.60, elders [ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14828 ADVERTENTIES S P-rijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje# op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 nar. WAVELL TE BATAVIA waar zij* hoofdkwartier is gevestigd Uit Rangoon wordt aan het DNB ge meld, dat het hoofdkwartier van Waveli definitief te Batavia is gevestigd. Volgens een ANP-bericht uit Vichy melden de bijzondere correspondenten van de Britsche agentschappen uit Sin gapore dat daar de evacuatie op groote schaal is begonnen. Generaal W a v e 11 heeft de balangrijkste militaire bureaux en archieven laten gereed maken voor overbrenging naar Java. Het plan tot evacuatie van Mexicaansche en Brit9öne onderdanen naar Sumatra is wegens het gevaar van een Japansche landing op dat eiland opgegeven. Na den luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, Van Mook, is is t hans ook de gouverneur-generaal, jhr. mr. T jar da van Starkenburgh Stachouwer in Aust ralië aange komen. Het doel van deze reis zou zijn* na het tot stand brengen van één enkel opperbevel in het Zuidwesten van de Stille Zuidzeë te onderhandelen over het geheele probleem van den Stillen Oceaan Naar in Camberra is beltend gemaakt, zullen de eilanden, die behooren tot de Australische verdedigingssfeer, evenals Noordkust van het Australische vasteland onder het bevel van generaal Waveli: worden geplaatst; de Australische regee ring zal controle blijven oefenen op de landsverdediging. De Australische minis ter van marine heeft verklaard, dat de Australische marineleiding en de Ameri- kaansche marineleiding in den 'Stillen Oceaan volledig zullen samenwerken. HOE KAN SINGAPORE WORDEN VERDEDIGD? Da maritieme macht van Japan De Londensche correspondent van het Spaansche persagentschap E.F£. ^schrijft volgens het D.N.B., dat men in dé Brit sche hoofdstad op het oogenblik voor het groote vraagstuk staat: Hoe kan Singapore worden verdedigd? De supe rioriteit van de Japansche strijdkrachten is volgens den Spaanschen correspondent op alle oorlógstooneelen gebleken. Enge land kan in den strijd tegen Duitschland niet één van zijn schepen missen en de Vereenigde Staten, welker Pacific-vloot gereduceerd is, moeten eventueel den Atlantischen Ocêaan van strijdkrachten ontblooten om eenheden naar den Groo- fen Oceaan te zenden. Volgens verklaringen van den Ameri- J'^fnschen schout-bij-nacht Stirling be schikt Japan op den Stillen Oceaan over 14 slagschepen, 13 vliegtuigmoederschepen 52 kruisers, 150 torpedojagers en 65 duik- booten. Bovendien heeft het een lucht vloot van ruim 5000 toestellen. De perspectieven voor een doeltreffende verdediging van Singapore zijn daarom zeer gering. De gevolgen van een even tueel verlies dezer zeevesting zijn daar bij onoverzienbaar. De zender van Singapore heeft, vol- gens een D.ty.B.-bericht uit Bangkok, Woensdag de vraag gesteld: Waar is de Amerikaansche vloot? Waarom komt zij niet naar de Chineesche Zee? Hieraan j werd toegevoegd, dat in Singapore scher- pe critiek wordt geoefend op de afwezig- i heid van de Amerikaansche vloot. Te Tokio volgt men met groote belang!- stelling de berichten, volgens welke Chi- neesche troepen- naar beweerd wbrdt i reeds in Birma zijn aangekomen. De En- gelschon trachten thans, naar de „Nitsji- Nitsji Sjimboen" schrijft, met alle moge- lijke middelen de verdediging van Birma te versterken,- want zij hebben moeten inzien, dat geen doeltreffende hulp van de Vereenigde Staten kan worden ver wacht. j DE OORLOG IN OOST-AZ^Ë Algemeen offensief op Malakka Het DNB meldt uit Tokio: Na een krachtigen opmarsch door de bergen gten aan de grens tusschen dei sultanaten Selangor en Perak hebben de Japansche strijdkrachten Woensdag het algemeene offensief geopend, naar blijkt uit gisteravond alhier ontvangen berieh' ten' van het front. De tegenstanders maken gebruik van de rimboe en van hooge borgstellingen om den Japanschen opmarsch tegen te houden. De Briitsche nieuwsdienst meldt uit Singapore, dat daar officieel is bekend gemaakt, dat schout-bij-nacht Spooner, die te Singapore blijft, het bevel voert over alle strijdkrachten der marine in de Maleische wateren. Sovj«t-aanvafUn mat varllazan afgeslagen Het opperbevel van de weer macht maakte gisteren bekend: In de centrale en Noordelijke zone van het 'Oostelijk front herhaalde de vijand ook gisteren onder bloe dige verliezen zijn aanvallen. Op enkele plaatsen zijn de gevechten nog aan den gang. De luchtmacht heeft kade-installaties en seheeps- - doelen in de haven van Fe odo- si a met succes aangevallen. In de overige frontsectoren zette zij de doeltreffende bestrijding van de sovjet-aanvallen en bombardeerden de achterwaartsche verbindingen van den vijand. Voor de Schotsche kust hebben gevechtsvliegtuigen overdag een koopvaardijschip van 6000 brt. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door bomtreffers zwaar be schadigd. In Noor d-A f r i k a levendig vij andelijk artillerievuur. In de overi ge sectoren van het front geen belangrijke (gevechtshandelingen. De luchtaanvallen op Britsche vliegvel den op het eiland Malta werdén met succes voortgezet. In den vroe gen ochtend van den 7 Jan. heb ben enkele Britsche vliegtuigen bommen geworpen op plaatsen in West-Duitschland en in het Noord- Duitsche kustgebied. Er ontstond geen schade. Deze mededeeling as gedaan na net vertrek van vice-admiiraal Sir. Geoffrey Layton, den opperbevelhebber der Oost- Aziatische vloot, naar een met nader genoemde plaats van bestemming. Layton zou de Oost-Aziatische vloot reorganisee- ren. Naar het DNB uiit Stockholm meldt, schrijft de Times dn een hoofdartikel, 'dat de laatste berichten van Malakka verontrustend zijn. Het blad gééft on omwonden toe, dat de Britsche troepen aan de Westkust opnieuw tot den terug tocht moesten overgaan tengevolge van nieuwe Japansche landingen. Afgezien van de strategische beteekenis van Sin gapore is het reeds een eirastig gevaar voor de Britsche oorlogsindustrie, dat rubber, tin en andere kostbare grondstof fen iri handen der Japanners zijn ge vallen. De Daily Mail schrijft: Men heeft ge zegd, dat al het zware geschut te Penang op zee gericht was en dat men niet, heeft getracht de vesting aan de land zijde te beschermen. Is Singapore mis- schiien ook alleen aan den zeekant on-j neembaar gemaakt? Italiaansch weermachtsberlcht Bij Solfoam an H«lf*j« j Het 584e communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: i „De daig van gisteren bracht niets van beteekenis in het gebied van Agedabia. Hevig artillerievuur tegen onze stellin-, gen in den sector Soli oem—Halfaja. In Cyrenaïca en de Middellandsche Zee werd de bedrijvigheid Itl de lucht zeer beperkt door het ongunstige weer. Onze formaties hebben niettemin binnen een eng gebied met succes aanvallenj gedaan op colonnes gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand. j De Italiaansch—-Duitsche luchtmacht heeft herhaalde aanvallen op militaire doelen op Malta gedaan. Een Engelsch vliegtuig, dat Syracuse trachtte te na deren, werd door het welgerichte af- weervuur getroffen en moest op het schiereiland Magnisi (ten Z. van Augusta) dalen. Twee onderofficieren wetndeïfifge- vangenomen". Slagschip gatroffan, krulsar gazonkan In zijn 585e communiqué deelt het Ita- liaansche opperbevel 'het volgende mede: 1 In den nacht van 17 December zijn aanvallende strijdkrachten van de Ita* liaansche vloot de haven van Alexandrlë binnengedrongen en hebben een aanval gedaan op twee Engelsche slagschepen die voor anker Jagen. Thans heeft men de bevestiging ontvangen dat een slag schip ernstig beschadigd is en in het droogdok van Aadoeb ligt. Voorts heb ben onze eenheden kunnen vaststellen, dat de Britsche kruiser „Phoebe" door drie torpedo's van onze vliegtuigen voor Tobroek is getroffen en gezonken. Een verstikkende wind, die zich met kracht deed gelden, verhinderde krijgsverrich tingen van beteekenis in Westelijk Cy renaïca. De vijandelijke druk op onze stellingen te Solloem en Halfaja wor den met hevigheid voortgezet. De lucht macht ontwikkelde een zeer beperkte ac tiviteit als gevolg van het slechte weer. Onze luchtmacht deed aanvallen op ra- vitailleeringseentra waar branden uitbra ken. De vijandelijke luchtmacht liet bom men Vallen op Tripolis, waar onbetee- kenende schade werd aangericht. De ac tie in de lucht van de strijdkrachten van dë as op het eiland Malta werden voort gezet. 1 1 ROOSEVELT'S PROGRAM aan hat Congrac overhandigd SPTi meldt uit Washington: President Roosevelt heeft zijn program ma persoonlijk aan het Congres overhan digd. In zijn rede, die de president bij deze gelegenheid voor het Congres hield, schilderde hij eerst Ide voorgeschiedenis van dezen oorlog en herhaalde in dit verband Zijn aanklacht tegen de mo gendheden van de spil. Over de oorlogs industrie sprekend, zeide Roosevelt, dat deze tot het uiterste moet worden op gevoerd, daar zij in de eerste plaats eigen legier en vloot moet voorzien'. Na zijn rede noemde de president een aantal maatregelen noodzakelijk voor het uitvoeren van zijn programma. Mannen en vrouwen moesten samenwerken, 24 uur per etmaal en zeven dagen pen week. De helft van het nationale inko men zal moeten worden gebruikt. De president eindigde zijn betoog met de woorden: ,,Het moet kunnen en het kan. Een ieder is daarvan overtuigd".* Associated Press meldt uit Washing ton, dat president Roosevelt in rijn re devoering voor het Congres o.a. bekend heeft gemaakt, dat Jand-, lucht- en zee strijdkrachten van de Ver. Staten zou worden gestationneerd op dé Britsche e;landen. De strijdkrachten van de Ver. Staten, aldus Roosevelt, worden niet al leen gebruikt ter verdediging van het Westelijke halfrond, doch ook buiten dit halfrond, en derhalve moeten rij dien overeenkomstige steunpunten betrekken. De Ver. Staten zullen in dezen strijd wellicht een hoogen prijs moeten beta len. Vervolgens maakte Roosevelt be kend, dat voor het oorlogsprogram van het nieuwe financieele jaar 56 milliard dollar noodig zullen zijn. VERKLARING DER DEENSCHE REGEERING ovar .Vrij Danamarkan* Het DNB meldt uit Kopenhagen: De Deensche regeering heeft een ver klaring gepubliceerd naar aanleiding van een uitlating van den vroegeren Deen- schen gezant te Washington, Kaufmann. Zij keert zich daarin in scherpe be woordingen tegen een „vrij" Denemar ken. In de verklaring wordt er op ge wezen dat Kaufmann in April 1941 uit den Deenschen staatsdienst werd ont slagen, omdat hij onder misbruik van derf naam van den koning vart Dene marken een overeenkomst met de regee ring der Ver. Staten had gesloten over de vestiging van Amerikaansche steun punten op Groenland. Verder wordt er in geconstateerd, dat hij sedertdien er naar heeft gestreefd tweedracht te zaaien onder de Denen. Op 3 Jan. van dit jaar heeft Kauf- mann zich volgens berichten in radio en buitenlandsche pers met een ver- klaring tot de Amerikaansche regeering gericht, waarin hij zegt, dat de Denen in de vrije wereld zich aansloten bij de in de verklaring van 1 Januari 1942 vervatte principes, alsof deze verklaring onderteekend was door een „vrije Deen sche regeering". Deze verklaring van Kaufmann is een nieuw bewijs vöor zijn onverantwoordelijke houding. Kaufmann diende te Weten, dat, ook indien Dene marken niet bezet ware, er geen sprake zou kunnen zijn van een Deensche aan sluiting bij de genoemde verklaring, daar dit in regelrechte tegenspraak zou zijn met Denemarken's traditioneele politiek bij conflicten tusschen groote mogend heden. Tenslotte volgt nog een schrijven van den Deenschen koning van 13 December 1941, waarin deze Kaufmann zijn bezorgd heid te kennen geeft, dat Kaufmann de opvatting had gehuldigd, een ander De nemarken te rpoeten vertegenwoordigen, dan, datgene dat door den koning* en rijn regeering wordt bestuurd. DISTRIBUTIE VAN BOTER. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de geldig heidsduur van de, met „vet, half rantsoen, 28 Dec. tot 3 jan." gemerkte bonnen, welke zijnuitgereikt aan personen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verich- ten, wordt verlengd tot en met Zaterdag 10 dezer. Tot en met dien datum geven elke twee van deze bonnen tezamen recht op het koopen van 250 gram boter, waar bij de gebruikelijke reductie van 22i/2 cent zal worden verleend. VOLDOENDE AARDAPPELEN bij dn bavolkingscantra opgaslagan E enigen tijd geleden is voor particulie ren de mogelijkheid geschapen oni, voor de vorst intrad, een wintervoorraad aard appelen op te doen. Tevens is daarbij medegedeeld, dat zij, die niet tot opslag zouden overgaan, op hun bonnen het ge bruikelijke rantsoen aardappelen te kun- nèïi betrekken. Om deze laatste gelofte gestand te kunnen doen, zijn bij de bevolkingscentra groote reserve-voorraden aardappelen op geslagen, die thans reeds voor ten min ste vier weken toereikend zijn, terwijl de aanvoer voor de dagelijksche behoef te normaal blijven doorgaan. Ter illustratie diene, dat, rekeninghou dend met de sterk gestegen consumptie, de centraal gevormde voorraad voor Am sterdam, Rotterdam en Den Haag voor zeven weken voldoende is. Met de bevoorrading van particulieren is voor zoover het vervoer, dat door de algemeene voorraadvorming, de ge wone voorziening, enz. sterk werd. be-, last, zulks toeliet, zoo snel mogelijk voortgang gemaakt. Gezien de noodzaak de klqiaardappelen, voor de voorjaarsmaanden te reserveeren, mag worden aangenomen, dat de maxi-, le voorraadvorming bij of in de bevol kingscentra nu wel ongeveer is bereikt Om al deze redenen is besloten de winterbevoorrading van particulieren thans stop te zetten. Uit het bovensaande blijkt wel, dat zelfs b.ij invallen van strenge vorst geen gevaar behoeft te bestaan voor een stagnatie van de voor ziening. Consumenten, die op hun afgestem pelde bonnen geen opslagaardappelen hebben ontvangen kunnen deze bonnen op de normale wijze gaan gebruiken, zoodra de betreffende bonnen voor net betrekken van aardappelen worden aan-' gewezen. Zij, die in strijd met de voorschrif ten hun afgestempelde bonnen, zonder daarvoor aardappelen te hebben ontvan- 1 gen, aan een handelaar ter hand hebben gesteld, zullen goed doen deze bonnen van den handelaar terug te vragen. Hier- bij dient men echter rekening te houden met de mogelijkheid, dat de handelaan deze bonnen niet meer heeft, doordat hij ze tegen toewijzingen bij het Dis- j tributiekantoor heeft ingeleverd. In dat j geval zal de handelaar te zijner tijd in de gelegenheid worden gesteld om op - die toewijzingen de voor dagelijksch ge bruik bestemde aardappelen te betrek- ken en deze ,op zijn beurt aan den consument af te leveren telkens, wan neer één der bonnen 05 t.m. 14 wopdt geldig verklaard. j Wanneer .verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 17.46. Morgen (Zaterdag) zon op 9.47; zon onder 17.47. Maan op 1.47, onder 13.19 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Laatste kwartier Zaterdag 10 Januari. Nieuwe Maan Vrij dag 16 Januari. Eerste kwar tier Zaterdag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari WELKE BONNEN THANS GELDIG 4 Jan. tot en met 10 Jan. 02 A brood, 4 rants, bftod of gebak. 02 B brood, 1/2 rants, brood of gebak. 02 A vleesch, 1 rants, vleesch of vl.w. 02 B vleesch, 1/4 rants, vleesch of vl.w. 02 A aardapp., 13/4 kg aardappelen. 02 B aardapp., 1/2 kg aardappelen. 28 Dec. tot en met 24 Jan. 1942. 184 algem., 1 kg suiker. 01 C of 01 D reserve 50 gr. cacao. 189 algem., 500 gr. jam. 185, 186, 187, 188 algem., 1 rants, bloem, brood of gebak. 02 D—03 D reserve, 250 gr. rijst 190 algem., 250 gr. havermout of peul vruchten. 191 algem., 250 gr. gort. 192 algèm., 100 gr. vermicelli ofmaizena 179 tot en met 183 algem., 100 gr. kaas; 01 A tot en met 04 A melk I, 31/2 L melk 01 B tot en met 04 B melk 1,13/41. melk 28 Dec. tot en met 5 Jan. 1942. 01 boter, 125 gram boter. 01 vet, 125 gram boter met reductie; 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algem., 250 gr. koffie-surrogaat. BIJZONDERE RANTSOENEN. 21 Dec. tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter, 125 gr. boter. 57 vet, 125 gr. boter met reductie. DIVERSE ARTIKELEN. 28"Dec. tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum, 2 liter petroleum. 4 Jan. tot en met 14 Febr. 26 petroleum, 2 liter petroleum. 1 Jan. tot en met 31 Jan. 194 algemeen, Zeep. L van de textiel- kaart scheerzeep (tot 30 April). De haven van Soerabaja zou, naar uit wel ingelichte kringen te Londen ver luidt, aldus meldt Reuter, in zeer korten tijd versterkt rijn om een vlootsteunpunt van dezelfde beteekenis als Singapore te worden. De dokinstallaties zouden aan zienlijk rijn uitgebreid, zoodat zij alle schepen, met uitzondering van liniesche pen, kunnen opnemen. Amerikaansche in- structoren leidden er Hollandsche vliegers op, aldus eindigt die Bernsche correspon dent van de Köln. Ztg. zijn bericht. In Turkije zijn nieuwe petroleumter- reinen ontdekt; bij Ursa aan de Syri sche grens en bij Boyahat, zoomede bij Egirdir. De onderzoekingen worden met het oog op de moeilijke voorziening met petroleum van Turkije, zooveel mogelijk bespoedigd. Verder worden onderzoekin gen naar goudertsen ingesteld, waarvan groote beddingen bij Akiliköy in het Relayet Hatay rijn ontdekt. De bevolking der Philippijnsche hoofd stad is naar haar woningen teruggekeerd en het leven in de stad heeft met deii intocht der Japansche troepen snel weer normale vormen aangenomen. De trams réden reeds weer (op 4 Januari en de spoorwegen rijden weer sedert Woens dag. De verduisteringsbepalingen rijn op geheven. Het aantal gevangenen op, de Philippijnen neemt voortdurend toe. Naar Domei meldt, heeft het hoofd kwartier der Japansche strijdkrachten in midden-China bekend gemaakt, dat de Japanners Tsjangsja weer hebben ont ruimd en op hun uitgangspunt zijn te ruggekeerd. Tijdens de bezetting heb ben de Japansche troepen alleinstal laties van militair belang vernield. Zondag 11 Januari. Ned. Berv. Kerk. Zierikzee. Kleine kerk. 9.45 ure, ds. Pynaoker Bordijk, 11 ure, ds. Valeton en 4 nre, ds. Biezen ven Dreieohor. Gerei Kerk. 10,30 en 3.30 ure, ds. Leene. Chr. Geref. Kerk 10.30 ea 3.30 ure, da. Boogen doorn, Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 10.30, 3 en 7 nre, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Leger des Heils Lu tb. kerk (Gnt ven Westen) 10, Heiligingssaraeukomst en 7 ure, Ver- lngsingssamfDkomgt. - Donderdag 8 ure, Bailigiogssamenkomst, leidster mej. O. Bas,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1