RADIO-PROGRAMMA Donderdag 8 Januari HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.; 7.45 ochtend£ymnastiek 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 8.35 Ochtendgymnastiek; 8.45 Gr. 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gram,.; 11 Voor de kleuters; 11.20 Orkest Malan- do; 12 Orgel en viool; 12.40 Almanak;^ 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten; 13 Productieslag; 13.15 Klaas v. Beeck en zijn orkest; 13.45 Gram.; 14 Haarlemsche orkestvereniging; 18 Bijbel lezing; 16.20 Zang met pianobegeleiding 16.45 Orkest Malando en solist; 17.45 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Or gelconcert; 18.10 Sportwetenswaardighe- den; 18.30 Uitzending voor Ned. arbeiders in Duitschland; 19 Actueel halfuur; 19.30 Amusementsorkest; van 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over een lijnver binding met de studio beschikken; 20.15 Gram.; 20.45 Wintertijd in Vlaanderen 21 Het Roemeensch orkest Gregor Ser- ban; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22BNO: Engeksche uitzending: Economie News from Holland of gram.; 22.15—24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I; 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10-40 Rot terdam, lezing; 11 Zang met pianobege leiding; 11.30 Gram.; 12 Ensemble Joan Lancé; 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten; 13.05 Gevarieerd program ma; 15 Voor de vrouw; 15 45 Het kleine Omroeporkest; 16.30 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten; 17.30 Romancers, so liste en orgelspel; 18.30 Verborgen rijk dommen in het waardelooze; 18.45 Gr.; 19 Actueel halfuur; 19.30 Gram.; 19.45 Reportage; 20 Gram.; van 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over eeni lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Zang met pianobegeleiding; 20.45 Gram.; 21 Boekbespreking; 21.15 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; 22,10—22.15 Avondwijding. Interessante grepen uit het programma van den dag Donderdag 8 Januari Ernstige muziek. De Haarlemsche Orkeètvereeniging be sluit de Mozartcyclus in den Nederiand- schen Radio-Omroep met de serenade .voor 2 yiolen, met viool, cello, contrabas, Istrijkorkest en pauken KV 239 en de Symphonie in g kl.t. KV 550. De altist Fred. Leidner, brengt een Concertino van Ottmar Gerster ten ge- hoore: het concert besluit met een sym- phonisch gedicht van den Hollandseheir componist Hugo van Dalen „Jobeïde"* Dit werk is" opgedragen aan de H.O.V. en haar dirigent Toon Verhey. Voor de vrouw: Over den zender H'sum II hoort U van 15 30—15.45 uur de Vraagbaak. Me. A. C. fialkes vertelt ons over het on derwerp „Hoe moeten wij smock- en ajcurwerk aanbrengen?" Deze kunst WQrdt U door mej. Halkes spoedig bij gebracht. Reportages: „Het Gordijngaat open" brengt U flitsen uit een nieuwen film of nieuw tooneelstuk. (H'sum II 19.45—20.00). Voor de jeugd, „Dat doen wij in onzen vrijen tijd". Uitzending van 16.45—17.05 uur over den zender H'sum II. De jeugd, van de Mid delbare scholen aan het woord. Sport „Sportwetenswaardigheden" hoort U over den zender Hilversum I van 1810 —18.30 uur. Een overzicht van de ko mende sportgebeurtenissen. M M M M M M Wie niet zich zelf beveelt, blijft altijd knecht. Feuilleton GEWEZEN KAPITEIN DER MARINIERS ter beschikking van de regeering gesteld Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Voor zoover het mede tot de taak der volksvoorlichting behoort de betee- keauis van daarvoor in aanmerking ko mende rechterlijke uitspraken ook bui ten den engeren kring van deskundigen te doen begrijpen, wordt het wenschelijk geacht de aandacht te vestigen op de onlangs door het Vredegerechtsihcxf ge geven uitspraak, waarbij de gewezen ka pitein der mariniers P. J. van der En-de ter beschikking van de regeerimg werd •gesteld. Er zij aan herinnerd, dat hij tij dens den oorlog eenige Nederla-md'sche volksgenoot-en deels gedood, deels zwaar had gewond. Daar de rechtbank te 's-Gravehhage Van der Einde onmiddellijk rin vrijheid had doen stellen, omdat hij, naar het oordeel dier rechtbank, wegens ziekelijke storing 2ijner geestvermogens niet voor zijn daad strafrechterlijk verantwoordelijk kon wor den gesteld, heeft -de procureur-generaal bij het Vredegerechtshaf getracht een nadere uitspraak in deze zaak te ver krijgen1, teneinde zoo mogelijk te voor komen, dat deze man, tengevolge van zijn kranken geestestoestand, -opnieuw een gevaar voor de gemeenschap zou opleveren. Het Vredegerechtshof heeft deze vrees van -den procureur-generaal gedeeld en Van der Ende, zij het óok niet gestraft^, waartoe de ook door het Hof aan wezig geachte ziekelijke storing van zijn geestvermogens ingevolge -de wet niet kon leiden dan toch ter beschikking dier regeerimg gesteld, teneinde van ha rentwege te worden verpleegd. 'Het Hof heeft op deze wijze de volks gemeenschap tegen mogelijke gevaarlijke gedragingen van Van der Endie willen beschermen, want -daartoe is -de maat regel van ter beschikking der regeerin-g- stelling (bedoeld in artikel 37, lid 3 van het Wetboek van Strafrecht) een -geschikt middel. Deze maatregel ,is bestemd voor person-en, (die zich op het grensgebied bevinden tusschen krankzinnigheid en een normale geestesgesteldheid en -die nog niet, af niet meer in een krankzinnigen gesticht thuis behooren, d-och gevaar op leveren voor de maatschappij. Hi] brengt mede, dat de betrokken persoon aanvan kelijk voor den tijd van twee jaren' ter verpleging wordt geplaatst in een Rijks- asyl (een bepaaldelijk daartoe ingerichte Rijksinstelling), terwijl ook op andere wijze in zijn verpleging kan worden voorzien onder toezicht van regeerings- wege. Het voorstel -daaromtrent gaat uit van het openbaar ministerie van het^ ge recht dat -de ter beschikking stelling heeft bevolen (in het onderhavige geval dus de procureur-generaal bij,, het Vredege rechtshof). Deze behandeling sluit uiteraard in, dat niet slechts de persoon van den ter be schikking gestelde ais patient wordt verzorgd, maar zeker niet minder, dat ai -datgene wordt gedaan, wat ter be veiliging van de gemeenschap is vemeiseht Dit laatste staat zelfs ook naar de be doeling van de wettelijke bepaling op den voorgrond. Is de aanvankelijke ter mijn, waarvoor de ter beschikking stel ling is bevolen, verstreken, dan kan de procureur-generaal verlenging van den termijn vorderen, waaromtrent het Hof andermaal uitspraak doet en zoo ver volgens. i Uit het voorgaande blijkt, dat door den door het Vredegerechtshof toegepas- ten maatregel de bescherming der ge meenschap in voldoende mate is ver zekerd. Het Nederlandsche volk heeft er recht op te weten dat de volksgenooten zijn gevrijwaard tegen aantasting hunner veiligheid door iemand als den gewezen kapitein der mariniers Van der Ende, die blijk heeft gegeven daarvoor - een groot gevaar op te leveren. Roman van Christel Broehl-Delhaes 36 Nadruk verboden 1 Hij keek haar somber en voor 't eerst zonder begrijpen, aan. Je praat als een schoolmeester of als mijn moederzei hij boos. Zb keek naar zijn jongensmond, die er kinderlijker en trotscher uitzag dan ooit, maar antwoordde niet. Jo.... riep hij zacht, ik houd toch van je! Want haar zwijgen verontrustte hem zoo, dat hij meende haar verloren te hebben. We moeten nog.... groeien.,., ant woordde ze, maar ze bedoelde hem al leen, niet zichzelf. Nooit was hij haat jonger en onrijper voorgekomen dan bij deze korte scène. Zijn moeder had ge lijk: hij was te jong voor haar. Te jong1. Zij sloot haar pogen, want ze kon hem nu niet aanzien, omdat ze hem al te zeer lief had. dezen grooten jongen, uit wien nog eens een voortreffelijk man zou groeien. I Eenige dagien later kwamen de eerste berichten en het oordeel van den uit gever. Het werk was aangienomen en zou tot titel krijgen: Uit het rijk van Johanna Gahl, dertig reproducties in kleurendruk naar schilderijen van Erich Kyber. Johanne zelf moest er een inleidend woord bij schrijven en zij' deed dat op haar eenvoudig, overtuigende wijze. Moedertje kon maar niet begrijpen, dat Johanne een vrouw was geworden, een zelfbewuste, verstandige en bovendien nogf gevierde vrouw; voor moedertje bleef ze altijd de Jo, die met een smal bleek gezicht aan haar schrijftafel zat, zich met onvermoeiden ijver aan den drang van haar begaafdheid onderwierp en met het mooiste en beste, dat zij in zich had om -de gunst van het critiseerencfö, maar geenszins tot critiek bevoegde menschdom bedelde. Deze Jo was echter reeds lang boven zichzelf en buiten de beperkte grenzen van haar vroeger bestaan uitgegroeid; zij 'hoorde -den roep, van de wereld, die naar haar verlangde ien derhalve moes ten zij scheidert: Jo en moedertje. Een oogenblik had zij er over gedacht haar mee te nemen, maar eenerzijds .zou dat voor de bejaarde vrouw te vermoeiend worden, terwijl anderzijds -Jo daardoor te veel in haar vrijheid zou worden be lemmerd. Zoo kwam men dus overeen, dat me vrouw Gahl voorloopig met mevrouw Kyber naar Abenden zou gaan, om daar VERSCHILLENDE BERICHTEN Moordzaak opgahaldard Omtrent de moord te Driebergen worden nog de volgende bizonderheden medegedeeld r Op 17 December vonden arbeiders in een der bosschen van deze landelijke gemeente het in yerregaanden staat van ontbinding veTkeerbnde lijk van een jonge man. Om den hals van hét slachtoffer was een strop gewrongen; men,had dus kennelijk met moord te doen.Daar ech ter het lijk geheel was bprpofd, had de politie 'in den aanvang geen enkel aan- knoopingspunt. Ook werd nergens méde- deeling gedaan van vermissing van een jonge man van dezen leeftijd. Later bleek eerst waarom de ouders de politie niet hadden gewaarschuwd. Toch mocht een inspecteur van politie succes boeken bij zijn langdurige speur tocht door het land. Vast kwam n.lt te istaan, dat het slachtoffer op 30 Sept. j.l. «net eenige vrienden, waaronder de .thans voortvluchtige uit Driebergen, in de bosschen aldaar was geweest Om streeks half tien des morgens werd hij -daar gezién. De vermoedelijke dader werd te Utrecht gearresteerd en aan, een streng verhoor onderworpen. Aanvankelijk ontkende hij iets met -de verdwijning te maken te hebben. Hij had hem in den loop van. den zomer het laatst gezien. Maar toen men hem over den 30stén September be gon te vragen, viel hij spoedig door den mand en bekende hij met zijn vriend uit het dorp den jongeman te hebben vermoord. Thans werd bekend op welk een wijze hier te werk was gegaan. De dader en zijn vriend zijn ml. zee,r ongure types en het slachtoffer wist, dat zij zich op hielden met pracfijken, waarop zeer strenge straffen staan. Hij was daarom een voort durend. gevaarvoor hen en het was, Tiaar hun opvattingen, beter hem uit den- weg te ruimen. Zij wachtten tot zij wis ten, dat hij een belangrijk bedrag aan -geld, dat hij met den hand-el verdient, bij zich zou hebben. Zij lokten hem on der voorwendsels naar het bosch en ver moordden hem door wurging en met enkele slagen op het hoofd, waarna zij hem van zijn geld en zijn papieren be roofden. Aan de ouders lieten zij na eenigen tijd «weten, dat zij gehoord had den-, dat hij naar het buitenland was vertrokken. Deze waren dus niet onge rust en waarschuwden de politie niet. V»rmi»t of ntel vermist.? Omtrent Ds. E. R. 'O. Richard, Ned. Herv, pred. te Z u n d e r t, die sedert Zaterdagmiddag werd vermist, werd gis teren gemeld, dat hij weder in zijn wo ning #as teruggekeerd en door een ge heugenstoornis was getroffen, zoodat hij zich in 't geheel niet meer zou kunnen herinneren waar hij was geweest. De N.R.Ct. berichtte gisterenmorgen, dat zij van het geval een andere lezing heeft ontvangen, welke het waarschijnlijk maakt dat het beriehf op een betreurenswaar dige vergissing berust. Volgens deze le zing had Ds. Richard eenigé dagen va cantia genomen met medeweten van den kerkeraad. Frauds te Hoofdplaat Te Hoofdplaat 'is de gemeente-secre taris, tevens ontvanger, gearresteerd en naar Middelburg óvergebracht._ Hij wordt verdacht van fraude. Het onderzoek is in vollen gang. ((D. v. Z.) Oni b«volkmosc}jf«r Naar het Maandschrift van het Centraal Bureau voor -de Statistiek meldt, bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 September jl. 8.974,068 tegen 8.967.090 op 1 Augustus. De toeneming over Aug. bedroeg dus rond 7000, terwijl er op 1 Sept. nog 26.000 minder waren danj negen millioen, Op -grond van dit tempo zou idie bei volking op Nieuwjaarsdag dus iets boven )de 9 (millioen gestegen kunnen zijn, zoo dat in -de tweede helft van December het gromde cijfer bereikt zou kunnen zijn. een paar weken vacantie door te brengen. Nu was het de mooiste tijd van het jaar: niet meer zoo- warm, de bosschen in hun mooiste tooi en de nachten wat langer, zoodat er wat meer van slapen en werkelijk rusten zou komen. Bovendien konden ze volop fruit eten, dat men maar zoo van de zwaar beladen boomen behoefde te plukken, kórtom een betere oplossing was eenvoudig niet denkbaar Hèrmine beloofde de beide dames af en toe eens te zullen gaan opzoeken; zij toonde zich ook in deze weer de trouvy- hartige en hulpvaardige vriendin, die niet eerst gesmeekt behoeft te worden, maar het als een buitenkansje voorstelde, dat ze van tijd tot tijd de stoffige stad eens zou kennen ontvluchten om eens. naar hartelust in de Roer te gaan zwemmey, waarvan ze een dolle liefhebster was. Bo vendien hadden Hermines toegezegde be zoeken dit voordeel, dat mevrouw Gahl, tijdens Johannes afwezigheid, met deze toegewijde vriendin het best over haar dochter kop praten. Mevrouw Kyber had het eenige moeite gekost om tot een besluit te komen. Erich zat tot over zijn ooren in het werk; hij vergat zelfs te eten en te drinken,. Maar daarvoor verbaasde hij den gemeen teraad dan ook met zijn geniale ontwer pen. Braubach, wien als gedeeltelijken schenker, alle9 ter beoordeeling en goed keuring werd voorgelegd, besloot den veelbelovenden vervaardiger van deze RECHTZAKEN De moord op don koopman van Aert Na een vooronderzoek, dat vele maan den heeft geduurd, heeft de rechtbank te Rotterdam de zaak in behandeling genomen tegen de twee mannen, die er van worden verdacht den Bredaschen koopman P. van Aert op 12 November 1940 in een pand aan de Franschelaan in da Maasstad om het leven te hebben gebracht. Op 12 November verliet de heer Van Aert zijn woning te Breda om, naar hij had verteld voor zaken naar 's-Graven- hage te gaan. Kort daarop verscheen het bericht in de couranten dat de heer j Van Aert was vermist. Aanvankelijk werd j vermoed, dat de koopman was veronge- lukt, doch toen men de gangen van den koopman nauwkeurig naging, kwam men i tot andere gedachten. Het bleek, dat de Bredanaar, volgens een van te voren gemaakte afspraak, te 's-Gravenhage een ontmoeting had gehad met een manufacr j turier uit Bussum, De politie zocht onmid- j dellijk coiitact met den Bussemsehen koopman en deze vertelde dienzelfden dag met den vermiste naar Rotterdam te zijn gereisd, waar hij hem, op Verzoek in contact had gebracht met twee mannen ëen Amsterdammer en een Rotterdammer, - die buiten de distributie om goederèn konden leveren. i De ontmoeting geschiedde in een' café aan de West Kruiskade. Na de kennisma- I king was de Bussummer naar zijn woon- t plaats teruggekeerd. De heer Van Aert was later met de mannen naar een pand in de Maasstad gegaan, waar de goederen zich zouden bevinden. i Het was weldra bekend, wie de Am sterdammer moest zijn. Betreffende dep Rotterdammer had men geen enkel ge geven. Wel wist men dat de Amsterdam- mer in relatie stond met een bewoner van de Franschelaan. Men ontbood dezen man, niet omdat men er hem van ver- dacht betrokken te zijn bij een moord op den heer Van Aart het stond immers nog niet vast, dat de heer Van Aert in Rotterdam was vermoord maar omdat- men verwachtte dat deze inlich- tingen zou kunnen geven betreffende de verblijfplaats van den Amsterdammer en zijn Rotterdamsche relaties. j Groot was de verbazing toen de be- woner van de Franschelaan, nóg voor hem iets was gevraagd, bekende samen j met den Amsterdammer den heer Van Aert in zijn woning te hebben vermoord met de bedoeling hem te berooven en het lijk onder den betonnen keldervloer van hetzelfde pand- te hebben verstopt. De Amsterdammer heeft zich later vrij- MWWW—.1 I'LL?. P.JJÜP. Jl_ 9 willig gemeld. Hij verklaarde dat niet hij maar de Rotterdammer dan Bredanaar heeft vermoord. Tijdens het vooronderzoek heeft de Rot terdammer zijn aanvankelijk afgelegde be kentenis Ingetrokken. Hij verklaarde toen dat de Amsterdammer alleen den heer Van Aert heeft vermoord. Beiden be kennen samen het lijk te hebben verstopt. Het O.M. heeft 50 getuigen in deze zaak gedagvaard. Beiden 'verdachten is moord subs doodslag, voorafgegaan door geweldpleging om den diefstal te Ver gemakkelijken, subs, diefstal vergezeld van geweldpleging, den dood tengevolge hebbend, subs, mishandeling den dood tengevolge hebbend, alsmede het verber gen van een lijk ten laste gelegd. De sierraden en het geld, die de vermoorde bij 2ich had, heeft men later niet meer op het lijk gevonden. Bonr.«n gottoUn en verhandeld In December j.l. werden te Arnhem eenige persorien gearresteerd, die zich schuldig maakten aan zwendel met dis tributiebescheiden. Het betrof twee amb tenaren van de distributiebureaux, die van het vertrouwen, dat in hen was ge steld; misbruik hadden gemaaktdoor een._ aantal distributiekaarten wég te nemen en te verkoopen aan stadgenooten, die ook in arrest werden gesteld. Allen had den zich voor den economischen rechter te verantwoorden. De eerste verdachte was de 38-jarige kantoorbediende A. P. M. Schepers, die op twee distributie-bureaux werkzaam was en bij de uitgifte van-nieuwe tex- tielkaarten drie partijen, conform 100 kaarten achterhield. Op de afrekenings- lijsten vulde hij verkeerde stamkaartnum mers in. Alle kaarten verkocht hij -aan een .koopman voor f 2 per kaart. "Deze kocht in samenwerking met een verwar mingsmonteur de kaarten en verhandelde ze vo,or -prijzen tot f5. Een belangrijk deel ervan, 70 stuks, kwam voor dien prijs in danden van een anderen .koop man, dié er een paar voor f8 per stuk aan den man bracht. De officier van justitie achtte het noo- dig, dat de verdachte zwaar werd ge straft en eischte een jaar gevangenisstraf. De tweede verdachte was de 31-jarige kantoorbediende A. J. P. Gofferjé te Arn hem, die eveneens o-p een distributie bureau werkzaam was en geknoeid heeft met vetkaarten. Tegen hem werd acht maanden gevan genisstraf geëischt. De koopers en verkoopers van de dis tributiekaarten werden ieder tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van preventieve hechtenis. MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door G. Th. Rotman Nadruk verboden) 69. Ja, de boer sloofde zich werke lijk uit. Hij stuurde zijfi knecht naar' den molenaar, om diens ezel te halen en haalde zelf een paard uit de stal.- ^Hij ziet er een beetje raar uit", zeil hij. Inderdaad, het beest had van vóren X- en van achteren O-beenen, „maar 't is een schat van een beest. U zult e$ plezier van hebben". 70. Nu, meneer Pimpelmans nam het aanbod met beide handen aan, want hij had nóg minstens anderhalf uur te fbopen. Terwijl de zon weer van den hemel straalde, hobbelde het brave echt paar in een kalm en waardig gangetje voort over de Epscheutensche Polderweg, alsof ze uitsluitend voor hun -pleziert uit waren geweest. ontwerpen niet alleen in 'het oog te houden, maar zich wat nauwer, met hem in verbinding te ttellen. Tenslotte was het Ericb zélf, die zijd moeder wist over te halen zich bij me vrouw Gahl aan te sluiten. Hij wilde wel pens graag een poosje alleen zijnmet zijn ,werk. Bovendien hinderde "hem de vorschende -oogen van zijn moeder, wie zijn teleurstelling over Johanne's afwe zigheid stellig niet zou ontgaan. En hij schaamde zich plotseling, dat zijn moe der zijn liefde voof Johanne zou kunnen ontdekken-. Zij stond immers afwijzend tegenover een verbintenis tusschen hen beiden! Hoewel hij zich met alle kracht daartegen trachtte te verzetten, knaagde het a-an. zijn ziel, -dat de buitenwereld Johanne oud noemde. Men achtte hem dus in staat -een oudere vrouw het diof te maken, omdat hij zich tegenover haar verplicht voelde..",. Maar hield J>ij dan niet van Johanne? Voor het eerst begreep hij deze vrouw, waar het h-dhr diepste gevoelens betrof. Zij had den tweestrijd, waarin hij zien nu reeds bevond, voorzien. Zou hij tegen over deze dingen nuchterder hebben ge staan, wanneer hij ook voor -de buiten wereld Johanne's verloofde was geweest? Dat was toch nauwelijks aan te nemen. Zij ha-d gelijk: hij was nog niet rijp. Het oordeel van de massa was* in. staat hem te beïnvloed/eb en uit zijn evenwicht te brengen. Hij leed er onder, maar hij vermocht zich niet met succes tegen deze s gedachten te verzetten. In -deze dagen pa"kte Johanne Gahl haar koffers voor een reis door het land. Zi] begon met een lezing voor de radio in Keulen, vanwaar zij eerst nog naar huis zou terug keeren. En daarna zou ze dan weken achtereen wegblijven. Ze was vastbesloten-, ook al mochten het ten slotte maanden worden, haar woonplaats al dien tijd te vermijden. Intusséhen zou dan Erich Kyber kun nen toonen, wat hij zonder vreemde hulp zonder -de aanwezigheid van het ideaal van zijn.jeugd, presteerde. Daartoe aangespoord door het korte gesprek met Gitta Menschlin over Jo hanne Gahl, besloot Rupert Braubach de jonge schrijfster eens te beluisteren, wan neer zij in de studio >te Keulen voor de microfoon zou optregen. "Meiischlins doch ter had op -even 'hatelijken als vijandiger» toon over Johanne Gahl gesproken; wan neer dergelijke vrouwen tot zulke mid delen haar toevlucht nemen, -dan is daar -gewoonlijk wel een bijzondere reden voor Vermoedelijk was deze jonge schrijfster im werkelijkheid een zeer interessant per soontje, van wie men zeer wel kon ver wachten, dat zij in staat was een genialen jongeman als Kyber tot volle ontplooiing te brengen. I yordl vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2