ZIERIKZEESCHE HIEUWSBODE DONDERDAG 8 JANUARI 1942 OPCiENOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENT Prijs: in Zierlkzee rJ 1.60, elders 'f 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt lederen werkdag. i mui Uitgave: N.Y. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee,™Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14827 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. BiJ contract speciale prijsen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 nor, j AMERIKA EN AUSTRALIË Een militair bondgenootschap op komst Naar het DNB verneemt, zal te Was- liiijgiim een mük-aii- bondgenootschap tus schen de Vereenigde Staten en Australië worden gesloten. De Vereenigde Staten verplichten zich daarin de militaire be scherming van Australië op zich te nemen De Australische regeering verklaart van haar kant accoord te gaan met de vesti ging van Amerikaansche garnizoenen m de bij Australië behoorende eilanden. De vlootbasiis van Port Darwin wordt on middellijk aan de marine der Vereenigde. Staten Naar het heet zijn de desbetreffende onderhandelingen tusschen Canberra en Washington reeds sedert gerui- men tijd en bulten medeweten van de| Britsehe regeering gevoerd. Chiurchdll hoorde er eerst van bij zijn aankomst; in de Vereenigde Staten en werd aldus voor een voldongen feat geplaatst. Als eerste gevolg van deze overeenkomst heeft de Britsehe regeering er in moeten toestemmen, dat Australië niet onder het commando van Wavell valt. In diplomatieke kringen te Washing ton hecht men zeer groote beteekenis aan het militaire bondgenootschap. Men verklaart, dat Australië daarmede prac- tïsch uit het Britsehe rijk treedt ern tot 49en Amerikaanschen staat wordt. De Australische regeering moet in het be roep op de Vereenigde Staten het eenige middel 'gezien hebben voor die verde diging der dominions, nadat het meeren- dieel van haar eigen strijdkrachten door de Emgelschen in de Middellandsche Zee was iOpgeofierd. GENERAAL WAVELL Opperbfiv*ih«bbe*r In Zuld-Oost-Azlë De onlangs benoemde opperbevelheb ber der geallieerde strijdkrachten in O. Azië Wavell, stamt uit een typisch mi lieu van beroepsofficieren. Zijn vader was generaal-piajoor, zijn moeder offi ciersdochter en Wavell zelf heeft op de gebruikelijke wijze carrière gemaakt. Na als jong luitenant aan den Boeren-l oorlog te hebben deelgenomen, werd Wavell naar het Westen van Voor- Indië overgeplaatst. Dit gebied op 'Ie grens der Russische invloedssfeer en de landen onder Engelsche controle trekt in hooge mate zijn belangstelling. Hij leert Russisch, bezoekt den Kaukasils en wordt langzamerhand een autoriteit voor de problemen van het Midden-Oosten. De strijd in Frankrijk tijdens den We reldoorlog is slechts een episode. In 1916 gaat hij weer terugi als verbindings officier tusschen de Engelsdie en Rus sische legers langs den Kaukasus; twee jaar later is hij chef van den» generalen staf onder generaal Allenby. Het einde van den oorlog brengt hem terug naar Londen, waar hij door zijn vooruitstrevendheid op het conservatieve ministerie van oorlog veel oppositie ver wekt. Als de gevaren voor het Britsehe Rijk dreigend worden, gaat Wavell in 1937 wederom de wijde wereld in. Als op perbevelhebber in Palestina doet hij te gen de verwachting zelfs geen poging om tot een vergelijk te komen; met| ruw geweld wordt de onafhankelijkheids beweging onderdrukt. Na 't uitbreken van den huidigen oorlog wordt hij opper bevelhebber in het Nabije Oosten, eerst onder Weygand, later als diens opvolger In die functie onderneemt Wavell het groote offensief in Li bye, dat hem weliswaar groote populariteit verschaft, maar het einddoel Tripolis niet bereikt. De benoeming tot opperbévelhebber in het Midden-Oosten schijnt zelfs een te rugzetting te zijn, die eerst door den strijd in de Sovjet-Unie wordt opgehel derd. Door zijn ambtsgebied loopt de voornaamste toevoersweg naar den bols- jewistischeir bondgenoot en in den Kau kasus wordt een ,,Wavell-linie" aange legd. De vijandelijkheden in den Stillen Oce aan richt zijn aandacht op de bedrei-, ging van Burrya en op de persconfe renties te New-Delhi geeft hij zijn on gerustheid over den gang van zaken duidelijk te kennen. Spoedig wordt iiij tot opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Zuid-Oost Azië benoemd Wavell krijgt gelegenheid zijn bekwaam heid te toonen.' maar zal zelfs „Enge- lands beste generaal" de krijgskans nog kunnen doen keeren? OM CORREGIDOR, het kUin-Gibraltar bij Manilla Na de inneming van Manilla is de Istrijd om Corregidor in vollen gang. Hoewel dit punt, indien het nog een tijd lang in het bezit van de Amerikanen bleef, den Japanners betrekkelijk weinig schade zou kunnen toebrengen, is het be grijpelijk, dat de Japansche strijdkrach ten alles in het werk stellen om zich van Corregidor meester te maken. Cap Avery en Fort Mills, twee van de voor naamste steunpunten op wat de Amerika nen gewoonlijk „Klein Gibraltar" noem den, liggen reeds onder het vuur vait de zware Japansche artillerie en van de Japansche vliegtuigen.' Uit tal van voorbeelden uit de laatste jaren beeft 'men kunnen constateeren, dat een vesting op den duur niet bestand is tegen geconcentreerde aanvallen. Ook bij Corregidor zal dit het geval blijken te zijn, al is het een feit, dat de vesting voor maanden met proviand is voor-zien en ook verder toegerust voor een bele gering van langen duur. De waterstaat, tusschen de Zuidpunt vain het schiereiland Bataan en Noord- Corregidor, die ruim 4 kilometer breed is, en de zeearm tusschen den Zuidkant van het eiland en het dichtstbijzijnde punt op het vasteland van Luzon Kaap Restiga in de provincie Cavita welke 15 kilometer breed is, vergemakkelijken wel is waar de verdediging, doch zij zul len niet bij machte blijkep, een energiek doorgezetten aanval van de Japanners te weerstaan. De Amerikanen mogen spreken van „Klein Gibraltar", doch deze vergelijking gaat in tal van opzichten mank. Het is gemakkelijk genoeg, een willekeurig steunpunt te vergelijken met Gibraltar; 'doch de ligging van Gibraltar aan den in gang van de Middellandsche Zee, in den loop der jaren enorm versterkt en van de modernste verdedigingsmiddelen voor zien, is in werkelijkheid niet met eenig ander punt ter wereld .te vergelijken en zeker niet met Corregidor. Eenigen tijd zal deze vesting nog wel weerstand kunnen blijven bieden, doch binnen niet al te langen tijd zal zij zich gedwongen' zien, de overmacht van haar tegenstan der te erkennen en zal zij de vlag moe ten strijken. STALIN WIL STRAFEXPEDITIE tot aan dan Rijn De Duitsche regeering; beschikt over authentieke inlichtingen over de overhan- delingen van Eden te Moskou, welke aan de hierbij belanghebbenden regeeringen ter kennis zijn gebracht, aldus het'ANP. Op welke voet de onderhandelingen zijn gevoerd, blijkt trouwens, naar men in de Wilhelmstrasse verklaart, ook uit de door de "Times" gepubliceerde ver klaring, waarin openlijk tot uiting komt. dat Engeland zijn domineerende positie aan de Sovjet-Unie heeft afgestaan en deze als een integreerend bestanddeel voor de nieuwe ordening van Europa erkent. Dit artikel van de „Times" moet vol gens de opvatting ,te Berlijn vooral door de neutrale staten van' Europa aandach tig wordefi bestudeerd, omdat hierin de in Duitschland reeds lang verkregen over tuiging, dat Eden te Moskou Europai heeft verkocht, wordt bevestigd. Op grond van de hierboven bedoelde inlichtingen kan men te Berlijn recon- strueeren, wat het Króml met het" oog, op den noodtoestand en de dwangposi tie, waarin Engeland verkeert, van den vertegenwoordiger van Engeland heeft geëischt. Zoo verneemt men o.a. dat Stalin een .Strafexpeditie" tegen Europa eischt, wel ke zich zou uitstrekken tot den Rijn. In een hoofdartikel van de „Timesl" (waarschijnlijk de hierboven bedoelde ver klaring van het Engelsche blad Red.) wordt de nauwere politieke samenwer king tusschen Groot-Brittannië en Tde Sovjet-Unie, „waarvan Eden sprak", een (pendant genoemd -van de zich ontwik kelende samenwerking tusschen Enge land en de Vereenigde Staten. Volgens berichten van den zender te San Francisco, die te Saigon zijn opge vangen, zou er op 600 mijl ten Oosten van Mindanao een slag hebben plaats gevonden tusschen twee Amerikaansche slagschepen en verscheidene Japansche torpedojagers. Een der slagschepen zou tot zinken gebracht, het tweede bescha digd zijn. Ook vliegtuigen zouden aan den strijd hebben deelgenomen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Luchtaanvallen op groote schaal Het opperbevel der weermacht deelde Dinsdag mede De gevechten in de middenzone van het Oostelijke front duren voort Onze troepen brengen den vijand door afweervuur en tegenaanvallen overal zware verliezen toe. Bij den oorlog in de lucht heeft rich een formatie Kroatische vliegers door moedige aanvallen in scheervlucht bijzonder onderscheiden. De bij Feo- dosia aan land gezette Sovjetstrijd- krachten en schepen voor Eupa- toria zijn met succes door gevechts- en jachtvliegers aangevallen. Een motortorpedoboot werd tot zinken gebracht, 3 transportschepen 'wer den beschadigd. Bij de Faroër en aan de West kust van Engeland zijn 2 vijande lijke koopvaardijschepen door bom men beschadigd. In Noord-Afrika levendige ver- kennings- en artillerieactie in het gebied van Solloem «n bij Age- dabia. Op Engelsche stellingen en ravitailleeringswegen zijn doeltref fende aanvallen gedaan. Op Malta rijn Engelsche vlieg velden gebombardeerd. Sovjfttinval op d* Krim afgeslagen Het opperbevel van de ^itsche weermacht maakte Woen^®g be kend: Op de Krim zijn vijandelijke strijdkrachten,die onder bescher ming van oorlogsschepen in Eupa- tonia waren geland,, door snel in grijpen, in taai verzet, tot in de huizen, vernietigd. Een ten Z.W. van Feodosia gelande kleine strijd macht werd door Rumeensche for maties verslagen. Formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen, duikbom menwerpers en jachtvliegtuigen heb ben doeltreffende aanvallen onder nomen op de landingstroepen van de sovjets op d e Krim en op de verbindingswegen boven de Zwarte Zee. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostfront zijn bij afnemende vorst ook gisteren tal rijke aanvallen van den vijand mis lukt. In het gebied ten N.O. van Charkow werd een plaatselijk binnendringen van den vijand in onze linies door een tegenaanval ite niet gedaan. Aan de Engelsche Oostkust werd een koopvaardijschip van 300o brt. dóór bommen tot zin ken gebracht, terwijl verscheidene bomtreffers werden geplaatst op een groote fabriek. In N.-Afrika geen belangrijke gevechtshandelin gen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Britsehe vliegvelden in de Marmarica en op het eiland Malta met succes aangevallen. derdduizenden menschen, die voor hun leven hebben gevreesd, tienduizenden, die de bolsjewisten van hun bloedver wanten hebben beroofd, konden aldus met verbazing hooren, hoe de bekleedsr van het hoogste kerkelijke ambt van de Anglicaansche staatskerjc bad voor de overwinning van het bolsjewisme. De menschen konden het niet begrijpen: De aartsbisschop van Canterbury bidt voor onze beulen. Meneer de aartsbisschop, voor het bols jewisme en rijn overwinning hebt gij uw gebéd gericht tot den Almachtige, Ik 'ben er zeker van dat het uur niet meer ver is, waarop gij zelf zult inzien, dat gij daardoor ,uw ambt hebt misn bruikt". Itallaansch weermachtsbericht Eerendlge activiteit bij Agedabla en Solloem Weermachtsbericht no. 583 van het Italiaansche hoofdkwartier Levendige activiteit van de wederzijd- sche artillerie aan de fronten van Age- dabia en Solloem. In Cyrenaica hebben Italiaansche en Duitsche luchtformaties die veelvhldige aanvallen ondernamen op de achterwaartsche verbindingen van den vijand, belangrijke verkeercentra, con centraties van gemotoriseerde strijdmid delen en op marsch zijnde troepen be stookt. Talrijke'pantserwagens werden in brand geschoten. De luchtmacht van de as zette 'met duidelijk resultaat haar of fensief voort op de luchtbases en haven van Malta. Tijdens luchtgevechten haalden Duitsche jagers drie Hurricanes en een Blenheim neer. Open brief aan Aartsbisschop van Canterbury Aanklacht van Estlendschen pradlkant Het blad „Das Osten" publiceert een open brief van den Estlandschen do minee Hjalmar Poehls aan den aarts bisschop van Canterbury, waarin wordt .Veertien maanden onder communisti sche heerschappij hebben onuitsprekelijk leed gebracht over Estland en zijn be woners. Ik heb de taak op mij geno men daartegen een aanklacht te doen hooren namens de zeer vele slachtof fers en ik zie daarin een opdracht der Voorzienigheid. Daartegenover kan het geen opdracht der Goddelijke Voorzienigheid zijn ge weest, dat gij, meneer de aartsbisschop in staat zijt geweest juist voor dat bols jewisme en zijn overwinning te bidden, d.w.z. voor de verdere verbreiding van deze bloedige geweldheerschappij over nog meer christelijke volken. Zelf hebt gij nog slechts enkele jaren geleden een protest laten hooren tei gen deze reusachtige gruwelijke chris tenvervolging, die in de Sovjet-Unie plaats vond. Uw gebed is thans door de Moskoqsche radio ter kennis gebracht vaft het geheele Estlandsche volk. Hon- BONAANWOZ NG VOOR VASTE BRANDSTOFFEN De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met 30 April 1942 de bonnen genummerd 13 H.K. en 17 H.K. van de brandstoffenkaarten J. en K., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die hun woning door middel van haarden en kachels verwarmen, elk recht geven op het koopen van een eenheid* vaste brand stoffen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de bonnen 23 C.V., 24 C.V., 25 C.V.., 26 C.V„ 27 C.V., en 28 C.V, van de brandstoffemkaart L., welke aan verbrui kers is uitgereikt, die hun huis doormjd- del van een centrale verwarming ver warmen, eveneens recht op het koopen van een \e»enheid vaste brandstoffen. De bonnen 21 C.V. en 22 C.V. van de kaart L, zullen niet worden geldig verklaard en kurnen derhalve worden vernietigd De aandacht wordt er op gevestigd, dat de overblijvende bonnen van de kaarten J., K. en L. of van de periode bonstellen in geen geval mogen worden vernietigd* j Tevens geven gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met 30 April 1942 de met de woorden brand stoffen een eenheid zevende periode en brandstoffen een eenheid achtste pe riode gemerkte bonnen van de periodte- bcmstellen, recht op het koopen Vhn een eenheid vaste brandstoffen. Zooals bekend _zijn de periodebonstel- len uitgereikt aan verbruikers, die voor een extra rantsoen van ten minste twaalf eenheden in aanmerking komen, of aan- kleinverbruikers in de groepen B., C. en D., welker rantsoen ten minste twaalf eenheden bedraagt. Voorts zal in de maand Januari wor den overgegaan tot het uitreiken van de toewijzingen voor de zevende en achtste periode aan grootverbruikers in de groepen B„ C. en D. en aan de in aan merking komende verbruikers in de groep E. De plaatselijke distributiediensten zul len het tijdstip van deze uitreiking nader bekend maken. DISTRIBUTIE VAN PEULVRUCHTEN De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat geduren de de periode van Donderdag 8 tot en met Zaterdag 24 Januari a.s. tegen afgifte van den met 195 genummerden bon van de bonkaart algemeen de peulvruchten mogen worden afgeleverd, welke gedu rende het tijdvak van 15 December tot en met 3 Januari j.l. besteld zijn door af gifte van den met 169 genummerden bon van de bonkaart algemeen. Uitsluitend degenen, die bon 169 hebben afgegeven ten einde peulvruchten te be stellen, kunnen deze peulvruchten dus thans bij hun leverancier, waar die bon is ingeleverd,' verkrijgen tegen afgifte Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 17.44. Morgen (Vrijdag) zon op 9.48; zon onder 17.46. Maan op 1.34, onder 12.52 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Laatste kwartier Zaterdag 10 Januari. Nieuwe Maan Vrij dag 16 Januari. Eer»£e kwar tier Zaterdag 24 Januari. Volle maan Zondag 1 Februari van bon 195 van de bonkaart algemeen Per bon kan 250 gr. peulvruchten worden gekocht. DISTRIBUTIE VAN RUNDVET De secretaris-generaal van landbouw en visscherij 'maakt bekend, dat de met 03 genummerde bon van de vetkaart ten de met vet 1-2 rantsoen, 1117 Jan. gemerkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan personen, die zwaren en zeer zwa- ren arbeid verrichten, nog tot en met Zaterdag 10 Januari a.s. bij de slagers mogen worden ingeleverd ter verkrijging van gesmolten rundvet. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, zal dit gesmolten rundvet eerst gedu rende de periode van 15 tot en mleti 23 Januari a.s. door de slagers mogenj afgeleverd worden. Een rantsoen gesmol ten rundvet bedraagt 200 gram. Degenen, die boter in plaats van spijs-» vet wenschen te koopen, kunnen boven genoemde bonnen daartoe tot de voor deze bonnen aan te wijzen periodes ba- waren. HAVERMOUTPAP OP DEN GORTBON De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de ter verkrijging van gort e.d. aangewezen bon dus thans bon „191" van de bonkaart algemeen in den vervolge tevens recht zal geven op het koopen van een hoe veelheid havenmoutpap, tarwebloempap of rijstpap dan' wel een hoeveelheid in flesschen verpakte vla, waarin resp. 250 gram havermout, tarwebloem, rijst, maï zena, gustard of aardappelmeel is ver werkt. De voorraden van de voor deze pap en vla benoodigde grondstoffen bij de papbereiders zijn gering, zoodat be- vengenoemde producten waarschijnlijk slechts gedurende korten tijd en niet bij alle papbereiders verkrijgbaar zullen zijn. De beschikbaarstelling geschiedt, tenein de de voorraden der bedoelde grondstof fen bij de papbereiders op te ruimen. KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerk. Aan het versdienen jaarboekje van de Chr. Geref. Kerk voor 1942 ontleenen/ we, dat het aantal dienstdoende predikan ten 78 bedraagt en het aantal emeriti 17. Voorts zijn er twee voorgangers, die niet de rechten van een predikant heb ben, benevens 2 miss. predikanten, die op 't zendingsveld' te Mamasa werkzaam zijn. Van de voorgangers ging er één over tot de Geref. Kerken en één tot de Ouid^ Geref. gemeenten. Het aantal studenten aan de Theol. SChool te Apeldoorn bedraagt 11; aan de litterairische af deeling studeeren vier personen. Het aantal gemeenten bedraagt 136, waarbij inbegrepen zijn enkele sta tions. Van deze gemeenten zijn er niest minder dan 50 vacant. In 1942 herdenkt de Chr.' Geref. Kerk dat het een halve eeuw geleden zal zijn, dat zij zelfstandig bleef voortbestaan en niet meeging met de Chr. Geref. Kerk (de Geref. Kerken A) en de Dolearenda Kerken (Geref. Kerken B). De Britsehe nieuwsdienst meldt uit Singapore, dat Japansche „guerilla-strij- ders", die door de T engi-m oer assen naar het Zuiden oprukken, een verdere ver plaatsing van het Britsehe front tusschen Ipo en Kwala Loempoer, -de hoofdstad van Selangor, hebben afgedwongen. In Oost-Malakka hebben Japansche afdeelin- gen de stad Kwantan met vliegveld be zet, waardoor Singapore, dat ruiAi 250 km naar het Zuiden ligt, binnen helj bereik van de Japansche jagers komt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1