ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 7 JANUARI 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: In Zierlkzee'J 1.60, elders y 1.9(1 per kwartaal. Weekabonnement» rasp. 13 en 13 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797-1689 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee,'(Schuith. B 94, Tel.%2 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14826 ADVERTENTIES I P-rlJs: 23 cents per regel, minimaal 88 cents. BIJ contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag an Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 nor. DE OORLOG IN OOST-AZIË De toestand in het ZuicUn van dan Stillan Ocaaan De bekende Engelsche militaire publi cist, kapitein Liddell Hart, schrijft naar het ANP uit Genève meldt, in een be schouwing over den algemeenen toestand en over de gebeurtenissen in Oost-Azië o.a. het volgende: In het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan is de toestand in >de afgeloopen weken voor de Engelschen en Amerikanen voortdurend slechter geworden. Nog steeds is niets te bemerken van een) of andere actie van de Amerikaan se he vloot in den Stillen Oceaan, die -alleen nog den toestand zou kunnen rei den. De Japanners hebben daarom zoo wel te land, alsook met hun'Verschillende overzeesche aanvallen groote successen behaald. Zij zetten hun opmarsch voort. Britsche en Amerikaansche gebieden zijn door hen zonder bedenken bezet. Hong kong is gevallen, d e Philippijnen verkeeren in ernstig gevaar en de ver binding met Noord-Borneo is afgesneden Op Malakka heeft de vijand reeds waar devolle rubberplantages en tinmijnen be zet en Nederlandsch-Sumatra, ,alsmedle Singapore komen steeds meer fn het gebied der krijgsoperaties- te liggen. Het is zelfs mogeelijk, dat de Japanners eerst door luchtaanvallen en later door aan vallen van hun leger met succes zullen trachten de Engelsch-Amerikaansche le veranties voor China in Rangoon af te •nijden. •Het gevaarlijkst is echter de Japansche opmarsch op de Philippijnen en in het Noorden van Borneo. Zouden deze krijgs operaties op N e d e r 1 a n d s c h -1 n d i e overslaan, dan zou zelfs Engelsche weer standsvermogen hierdoor worden ver zwakt, daar de geheele rubberproductie der wereld den Japanners in handen zou vallen. Deze bedreiging had door Enge land en Amerika kunnen worden ver meden. Japan heeft intusscben in het westelijke deel van den Stillen Oceaan een zooda nige overheerschende positie als zeemo gendheid veroverd, dat het moeilijk zou zijn, deze aan Japan te ontnemen. De sleutel voor de oplossing van dit- voor Engaland en Amerika ernstige vraagstuk ligt bij de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan. Bevindt zij zich op weg naar Singapore of houdt meen deze als gevolg van de in Pearl Harbour ge leden verliezen achter. Voor het uitbreken van den oorlog in den Stillen Oceaan was berekend, dat de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan ongeveer veertien dagen noodig zou hebben voor den overtocht van Pearl Harbour naar Singapore. Intusschen zijn reeds drie weken verstreken en nog ner- gens is iets van. een actie van deze vloot te bespeuren. In dezen tijd hebben de Engelschen en Amerikanen aan alle fron ten in den Stillen Oceaan nederlaag na nederlaag geleden, zoodat de tijd, waarin men Japan nog doeltreffend het hoofd zou kunnen bieden, steeds korter wordt. Gaat echter het westelijke deel van den Stillen Oceaan verloren, dan zal het zeer moeilijk zijn, dit in een tegenoffensief te heroveren. Itallaansch woermachtsbericht Havlge artilierfeactie tegen Solloam In zijn weermachtsbericht no. 582 maakte het Italiaansche hoofdkwartier Maandag het volgende bekend: Uit den sector van Agedabia valt niets bijzonders te vermelden. Hevige actie van artillerie en luchtmacht tegen onze ver sterkte stellingen van SolLoem. Tijdens luchtgevechten hebben jachtvliegtuigen van de spil twee vijandelijke machines neergeschoten. Aanvallen van belangrijke strijdkrach- ten der Italiaansche en Duitsche lucht- j macht op Malta hadden opnieuw een duidelijk zichtbare uitwerking. Er braken j groote branden pit en talrijke vijande- lijke vliegtuigen werden vernield of op den Jbeganen grond beschadigd. Tijdens gevechten met vergezellende Duitsche ja gers werden twee Hurricanes neerge haald. Engelsche vliegtuigen hebben zon der penig gevolg bommen laten vallen op het Grieksche eiland Salamis. In den afgeloopen nacht heeft de vijand een aanval gedaan op Castel Vetrano (Si cilië) en weinig belangrijke schade aange- Ticht. Acht menschen werden gedood en 15 gewand. Een vijandelijke bommenwer per werd door het luchtdoelgeschut neer gehaald. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Vergeef «che Sovjet-aanvallen In den centralen sector Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag bekend In den centralen sector van het Oostelijke front werden weer tal rijke vijandelijke aanvallen met suc ces afgeslagen. In de overige sec toren slechts plaatselijke gevechts actie. Aanvallen van sterke forma ties gevechts- en jachtvliegtuigen waren gericht op vijandelijke stel lingen' en schepen in net gebied van Feod|Osia (Krim). Vijf groote schepen geraakten na bom- treffers in brand. Twee torpedo- typotjagers en een groot koopvaar dijschip werden door volle treffers zwaar beschadigd. In het bestek van de gewapende verkenning tegen Grqot-Brittannië vielen gevechtsvliegtuigen overdag havenwerken en radio-installaties op de Far,oer- en de Shetlandj- eilanden alsmede industrieele in stallaties aan de Oostkust van Engeland .met succes aan; DuikbOiOten brachten op den At- lantischen Oceaan, in de Noorde lijke IJszee en in de Middelland- sche Zee vier schepen tot zinken, waaronder een groote tankboot. Deze vaartuigen hadden een ge- zamenlijken inhoud van 20.000 brt. Twee andere schepen werden door torpedotreffers 'beschadigd. In Noord-Af rika vonden geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. Formaties van de DAtsche luchtmacht vielen Britsche vliegvel den, pieren en stellingen luchtdoel geschut bij Bengazi aan en. be stookten den kustweg op doeltref fende wijze met bommen. In lucht gevechten werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Op het eiland Malta werden de luchtaanvallen op Britsche vlieg velden met' succes voortgezet. Po gingen van afzonderlijke Britsche bommenwerpers ,om het Noord- Duïtsche kustgebied aan te vallen, hadden geen succes. De burgerbe volking had eenige gewonden. INZAMELING VGOR 'T FRON7 Meer dan 32 mlllioen stuks reads ontvangen Volgens de eerste voorloopigje telling van gistermiddag heeft de inzameling van bont-, wollen- en winterkleeding voor het front een beslist overweldigend resul taat gehad. Tot op dit moment zijn niet minder dan 32.144.201 stuks van aller hande soort ingekomenonder deze voor werpen bevinden zich o.a. 1.511.079 bont- mantels, bontvesten en andere bontarti kelen. Tot dusver zijn reeds 1260 wagons .met warme wollen kleeding naar het Oosten afgezonden of naar de herstel inrichtingen gebracht. In tal -van steden van eeniigen omvang kregen de troepenformaties, die naar het Oostelijk- front vertrekken, op het station winteruitrustingsstukken uit de opbrengst. Het Duitsche volk heeft aan den oproep vaii den Führer om zijn sol daten in de koudie woestenijen van het Oosten door schenkingen van winterar- tikelen te helpen, .gevolg gegeven met een geestdrift, die nauwelijks te over treffen valt. Vandaag was op de inza- melingsbureaux het gedrang zoo groot, dat vele duizenden niet meer konden worden geholpen, zoodat de inzameling moest worden verlengd. Behalve de bontartikelen zijn nog in geleverd 1.274.353 hemden, 1.208.660 on derbroeken, S.008.601 borstrokken, pullo vers en wollen vesten, 3,714,630 sjaals, 1.092,388 lendengordels,5.026.583 paar kou sen en sokken, 376.229 paar ski's, 1.779.940 hoofdbeschermers, 2.219.171 paar hand- echoenen, 3.963.790 paar polsmoffen, 1.324.068 oorbeschermers, 2.678.169 klee- dingstukken van allerlei soort, en een geweldige hoeveelheid van andere pas sende wollen en bontartikelen. Voorts tal van kostbare hermelijnen _en persianer mantel# voor do verpleegsters in 't Oosten WINTERGOEDEREN VOOR HET FRONT In het Verordeningenblad is opgenomen de verordening van den Führer van 23 December 1941 ter bescherming 'van de inzameling van wintergoederen ten be hoeve van het front. Deze verordening luidt als volgt: „De inzameling van wintergoederen ten behoeve van het .front is een offer van, het Duitsche \folk voor zijn soldaten Der halve bepaal ik: Hij, die zich met inge zamelde goederen of met goederen, welke door degene, die gerechtigd is er over te beschikken voor de inzameling zijn bestemd, verrijkt of zoodanige goederen anderszins aan hun bestemming onttrekt, wordt met den dood gestraft. Deze verordening treedt in werking met haar afkondiging door de radio. Zij geldt in het Grootduitsche rijk, in het Gouvernement-Generaal en in de door de Duitsche troepen bezette gebieden". Ter uitvoering van bovenstaande veror dening heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de vol gende verordening uitgevaardigd: Artikel 1. De verordening van den Führer ter bescherming van de inzame ling van wintergoederen ten behoeve van het front is op 23 December 1941 in het bezette Nederlandsche gebied in werking getreden. Artikel 2. De bij de in artikel 1 be doelde verordening strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der Verordening nr. 53/1940 betreffende Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij de verordening*nr. 123/1941 Artikel 3. Met de in artikel 1 bedoelde verordening bedreigde straf wordt even eens gestraft hij, die zich met winter-, goederen verrijkt welke buitten de inzar mëling van het Duitsche volk om zijn bijeengebracht, of door degene, die is ge rechtigd er over te beschikken, zijn klaar gemaakt om ten behoeve van het front te worden gebruikt, dan wel zoodanige goederen op andere wijze aan hun be stemming onttrekt. ATtikel 4. De bij artikel 3 strafbaar ge stelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der verordening 59/1940 betreffende Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is ge wijzigd bij de verordening nr. 123/1941. Artikel 5. Artikel 2 dezer verordening treedt heden in werking met terugwer kende kracht "van 23 December 1941 af; 'de artikelenl 9 en 4 treden heden in wer king. NEDERLAND EN DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME Het ANR meldt uit Berlijn: Ir. Mussert heeft hier Zaterdagavond voor de overvolle groote zaal vun het Lehrervereinhaus, na zijn bezoek aan de Nederlandsche soldaten van het Oostfront, gesproken. De bijeenkomst was belegd door het district Noord- en Oost-Duitsch- land van de NSB ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland. De groote rede van ir. Mussert, die ruim een uur duurde, had vooral teri doel te wijzen op de groote gebeurtei nis van dezen tijd, n.l. de ingrijpendste revolutie van alle eeuwen, welke voor honderd, tweehonderd, misschien wel vijf honderd jaar het lot van de wereld zal bepalen. Niet het goud zal meer heer- schen, doch moed, trouw, eerlijkheid', godsdienstzin en arbeidzaamheid. Ons ouderen benauwde de neergang van de vorige periode, die met de Fran- sche revolutie aanving, de Untergang des Abendlandes. waardoor dreigde, dat niet langer Europa over de gereld, doch dé wereld over Europa zou 'heerschen. Dat is nu echter anders; doorvhet nationaal- socialisme en het fascisme ontstaat een nieuw Europa. En evenals, de behouden- de machten vóór 150 jaar tevergeefs? j trachtten de Fransche revolutie te ver- nietigen, pogen ook nu tevergeefs de machten der reactie het nieuwe Europa te omsingelen. De revolutie heeft den Engelschen in- vloed weggeveegd uit Europa. Het groot ste succes van het afgeloopen jaar is echter, dat door het genie van HitleU en de staatsmanswijsheid van Mussolini aan het bolsjewisme is belet Europa on der den voet te loopen. Een ieder weet, dat het ginds nog niet is afgeloopen. Ook eenige duizen den Nederlanders staan daar aan het front en wij kunnen hen nooit dank baar genoeg zijn, dat zij zich opofferen voor gansch Europa, De NationalSozialislische Volkswohlfarht heeft een groote actie op touw^gezet voor het inzamelen vangassen, wollen kleeding, pelsen, enz. voor de Duitsche soldaten, die in de felle koude hun plicht aan het front vervullen voor het Vaderland. Dat er heel wat binnenkomttoont bovenstaande foto 0Stapf-Mol Ook de Engelsdie macht gaat ten on der, aldus spr., hetgeen ons als Euro peanen niet behoeft te verheugen, doch Engeland liet zich door de Joden over- heerschen. Ons gelaat moet weer van Engeland naar het Oosten worden ge keerd. Do binnenlandsche politiek Overgaande tot de geschiedenis van de beweging, weesspreker erop, dat het program van de NSB in tien jaar in niets gewijzigd behoefde, te worden. Als wij aan de macht waren geweest, had het nooit tot een tienden Mei 1940 gekomen, doch waren wij met Duitsch- land opgemarcheerd. Men begrijpt, dat onze positie niet gemakkelijk is. b.v. idoor de blokkade. Er zijn er die zeggen: de nieuwe orde, dat is leege borden (al zijn die nogl niet zoo leeg). Maar het is thans den laatsten keer, dat Engeland Europa kan blokkeeren. Ten aanzien van ide houding van de r.k. en orthodox-protestantsche kerksn verklaarde spreker: Wij willen geen strijd tegen de kerk; integendeel, doch de kerk zal zich tot haar taak hebben te be-> palen, depolitiek voeren wijwij zijn ook geen reformatoren. Thans is dan de NSB. tot draagstee dér politieke gedachte, tot staatspartij geproclameerd.- Zij moet de toekomst van ons volk op de schouders nemen. Wijl hebben nu 100.000 leden, doch de geest is van meer beteekenis. Van die 100.000 is de helft vrouwen en van de mannen staan er 11.000 als vrijwilligers in het veld, die de Nederlandsche vlag weer een beetje omhoog hebben gehaald. Wij staan er thans even slecht voor als in het rampjaar 1672. Hoe kon de regeering te Londen den oorlog aan Japan verklaren en (daarmee in gevaar brengen het kostbaarste wat wij in meer dan 300 jaar hebben opgebouwd. Cura sao was al |door de Engelschen bezet (Aruba niet, want daar zitten onze men schen in concentratiekampen) en Suri name door de Amerikanen. De vlag waait halfstok en wij hebben de taak die weer omhoog te halen. Ons dichtbevolkt land moet ergens aan meedoen, en door Hitier kunnen wjj me dewerken aan het nieuwe Europa. Be halve de Standarte Westland hebben wij het legioen, waarvan spreker op oude jaar afscheid nam en 4000 man in de NSKK. Spreker hoopte, dat die 11.000 van thans er J200.000 zullen worden. Al dus schakelen wij langzaam ons volk om van vijand tot bondgenoot van ons broe dervolk. Spreker besloot met hulde te brengen aan den Führer aller Germanen, Hitier. Tot slot werden het Deutschlandlied. het Horst-Wessellied en het zesde cou plet van het Wilhelmus gezongen. MAX BLOKZIJL OVER ZIJN REIS NAAR OOST-PRUISEN Maandagmiddag heeft die heer Max Blokzijl op de wekelijksche persconferen tie in het bureau van den gevolmachtigde Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 17.43. Morgen (Donderdag) zon op 9.48; zon onder 17.44. Maan onder 12.05, op 23.22 TnsBchen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Laatste kwartier Zaterdag 10 Januari. Nieuwe Maan Vrij dag 16 Januari. Eerste kwar tier Zaterdag 24 Januari. van den rijkscommissaris te Utrecht den journalisten een en ander verteld over zijn reis naar Oost Pruisen waar hij het bezoek van ir. Mussert aan het Neder landsche legioen heeft meegemaakt. Het legioen dat voor een belangrijk gedeelte is gevormd uit leden der W.A., is onder gebracht in de groote barakken van een omvangrijk oefenkamp. Deze W.A.-man- nen, die nadat ir. Mussert eenigen tijd geleden in den Haag van hen afscheid! had genomen, via Brabant in Ket Oosten zijn aangekomen om dahr te worden op geleid, staan onder bevel van Duitsche officieren van de Waffen S.S. De dienst, zoo zei de heer Blokzijl, viel in den, beginne lang niet mee omdat de ge oefendheid in het bijzonder ook de licha melijke, welke in het Duitsche leger wordt geeischt, zeer hoog is. Dat was dan, ook de reden dat de Nederlandsche of ficieren niet onmiddellijk commando's kregen overeenkomstig hun rangen en zelf eerst een intensieve opleiding moes ten doormaken. Ook de soldaten hadden in den beginne soms een zware dobber. De heer Blokzijl wees er in dit verband op, dat de Hol- landsche jongens zich vooral vertrouwd moesten maken met de wijze waarop de onderofficieren bevelen gaven en dat zij inplaats van het besef een meneeq Pieterse of een meneer Jansen te zijn, zich dat van eenvoudig soldaat te wezen eigen moesten maken waarbij in den aan vang het „anschnautzen" wat eens ver keerd wera uitgelegd. Thans zijn zij aan hun omgeving gewend en voelen zich er goed, niettegenstaande de heersohenda koude welke echter wegens de geringere natheid beter dan eerste is te verduren. De lage temperatuur in het Oosten gaf den heer Blokzijl aanleiding nog eens een beroep te doen op hen die wollen) goederen en dergelijke kunnen missen. Deze kunnen in het Nederlandsche legioen uitstekend worden gebruikt, want vooral de nachtdiensten bij de daar heerschende lage temperaturen zijn zwaar wat niet wegneemt, dat de heer Blokzijl de man schappen welgemoed en zingend van de oefeningen naar hun kamp zag terugkee- ren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1