ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 6 JANUARI 1942 OPOENöl ZIERIKZEESCHE COURANT SOVJET-AANVALLEN AFGESLAGEN IN ZWARE GEVECHTEN ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee 1.60, elders 'ƒ1.90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15' cents. Losse nummers 5- cents. Verschijnt iederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Koeten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14825 ADVERTENTIES 9 Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 nar, 257.000 TON BRITSCHE KOOPVAARDIJSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT IN DECEMBER Het opperbevel der weermacht deelde Zondag medq: In de Zuidelijke zönè van het Oos telijk front blééf de gevechtsactie"" bij strenge vorst beperkt tot plaat selijke verkenning en storingsvuur der artillerie. In de centrale en de Noordelijke zóne zette de vijand zijn aanvallen voort. Zij werden in zware gevech ten afgeslagen. Plaatsen, waar de vijand was binnengedrongen, wer den gegrendeld. De luchtmacht heeft overdag en des nachts havenwerken, schepen, alsmede het vliegveld van Feodosia aangevallen. Verscheidene vliegtuigen werden op den grond vernield of beschadigd. In de haven zonk een klein koopvaardijschip, dat door bom men was getroffen. Een vrij igroqte koopvaarder en een drijvende bok werden ernstig beschadigd. Andere aanvallen, welker zwaarte punt in het gebied om Moskou lag, waren gericht op mareheerende en rijdende colonnes, gereedstaande pantserwagensgarnizoensplaatsen,' spoorwegen en vliegvelden der Sov jets. De vijarjd leed daarbij aanzien lijke verliezen aan menschen en ma teriaal. In het hooge Noorden .werd da Moermansk-lijn op verscheiden plaat sen door bommen vernield. In Noord-Afrika levendige verken ningsbedrijvigheid aan weerskanten. In het gebied van Agedabia misluk ten eenige Britsche aanvallen. Ten ten- en barakkenkampen en colon nes voertuigen der Engelschen wer den mpt succes bestookt met bom men en schietwapens. Geslaagde luchtaanvallen weerden voorts gedaan op Tobroek. Op een vliegveld bij Benghasi konden talrijke bofhtreffers worden geplaatst tusschen gepar- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA keerde vliegtuigen. Voor Benghasi werd een vijandelijke torpedojager door bommen zwaar beschadigd. De dag en nacht voortgezette aan vallen van sterke afdeelingen Duit- sche gevechtsvliegtuigen en jagers hebben groote verwoestingen aange richt op de Engelsche vliegvelden op Malta. Bomtreffers op vlieglood- sen en tusschen geparkeerde vlieg tuigen veroorzaakten hevige bran den en ontploffingen. Van 27 December 1941 tot 2 Januari 1942 verloor de Sovjet-luchtmacht 98 vliegtuigen, waarvan 72 werden neer geschoten in luchtgevechten ,en 13 door luchtdoelgeschut. De rest werd' op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 12 Duitsche vliegtuigen ver loren. De Britsche marine heeftook in December zware verliezen geleden. Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht brachten tot zinken: 3 krui sers, een vliegkampschipi, 3 torpedo- bootjagers, 3 motortorpedo booten, een kanonneerboot en een duikboot. Bovendien werden ten deele zwaar beschadigd: 6 kruisers, 5 torpedo- bootjagers, 4 motortorpedobooten, een mijnenlegger^ bewakingsvaartui gen en 2 iduikbooten. In dèn strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart zijn In De cember 1941 74 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 257.000 ton tot zinken gebracht waarvan 23 schepen, met een gezamenlijken inhoud yan 115.700 ton door het duikbootwapen. DE OORLOG IN OOST-AZIË De situatie op do Philippijnen De chef van de persafdeeling van het hoofdkwartier te Tokio heeft verklaard, dat de bezetting van Manilla de behee'"- sching der Philippijnen beteekent, aange zien Manilla in ieder opzicht het centrum van het eilandenrijk is. De Amerikaansche troepen, aldus vervolgde hij, zijn echter nog niet vernietigd. Een groot deel daar van is ontkomen naar het vestinggebied in de baai van Manilla. Daarom zijn de Japanners onmiddellijk tot nieuwe aan vallen overgegaan, om de overgebleven Amerikaansche strijdkrachten volkomen te vernietigen. Dat zal dank zij de militaire meerderheid van Japan weldra geschie den. De vesting Corregidor wordt door Ja- pansche strijdkrachten gebombardeerd. Verkenningsvliegers hebben geconsta teerd," dat de Japanners den Amerikaan sche troepen, die trachten te vluchten, op de vrachtschepen, die in de baai van Manilla zijn bijeengebracht, opnieuw zware verliezen hebben toegebracht. De jongste berichten over den militairen toestand op de Philippijnen toonen aan, dat de kern der uit Manilla en omstreken vluchtende vijandelijke troepen zich heeft teruggetrokken in den vestinggordel binnen de baai van Manilla en in de oorlogshaven Olongapo in de baai van Sotbig ten Noorden van de baai van Manilla. Beide baaien zijn met mijnen be zaaid en tot ver in den omtrek omgeven door sterke formaties van de Japansche vloot. De Japansche troepen te land heb ben de volgende punten afgesloten: 1 De haven van Olangapo, waar 18 stellingen zware vijandelijke artillerie zijn, waargenomen. 2 De Zuidpunt van het schiereiland Balanga aan 'den Westelijken uitgang van <ie baai van Manilla. 3. Het tegenover liggende eiland Hiab aan den Zuidelijken uitgang van de baai van Manilla tegenover de-, eilandvesting Corregidor. Op Corregidor bevinden zich alle ge vluchte commandoposten, terwijl in Ca- vite resten van het Amerikaansche es kader in Azië gestationneerd zijn. De Japansche luchtmacht heeft reeds aan vallen op deze punten geopend. Do toostand op Malakka Een door den Engelschen nieuwsdienst verspreid officieel bericht uit Singapore over den militairen- toestand Op Malakka meldt, dat de Engelsche troepen zich in den loop van den nacht van "Zaterdag op Zondag verder Zuidwaarts hebben terug getrokken. Japansche pantserwagens ach tervolgen hen. Singapore is in den nacht van Zaterdag op Zondag 'opnieuw door Japansche bom menwerpers aangevallen. Volgens een be richt uit Bangkok blokkeeren de Ja panners doeltreffend de toegangswe gen naar Singa'pore. Dientengevol ge verwacht men binnenkort schaarsöh- te aan voedsel in de stad. De bekende Japansche vlieger Iinoema, die in April 1937 'Thet zijn vliegtuig, de „Wind Gods", een vlucht naar 'Europa blaakte, is op Malakka gesneuveld1. Het gelukte hem, zijn vliegtuig op zijn basis terug te brengen, doch hij stierf na de landing. Domei meldt, dat de Japansche strijd krachten; die op T Januari des ochtends een hevig offensief igeopend hebben op Malakka aan de overzijde van de rivier deFerak, op den avond van 2 Januari een belangrijke sleutelpositie in Centraal- Malakka hebben ingenomen, nadat zij in de voorafgegane gevechten aan de acht ste Anzac-divisie (Australiseh-Nieuwzee- landsche legercorps) zw^re verliezen hadden berokkend. Bij de vermelde ge vechten, waardoor de Japansche troepen ondanks intensief vijandelijk artillerievuur de rivier hebben weten over te steken, werd het grootste deel der Australische divisie in de pan gehakt. Ondanks de vernieling van ruim een dozijn brugr gen door den wijkenden vijand, trokken ide Japanners den stroom over en wierpen zieft met volle kracht op de Britsche Strijdkrachten, DE OORLOGSHAVEN SINGAPORE Waakhond over twee wereldzes ên Terecht wordt Singapore „het machtig ste Engelsche steunpunt in het Verre Oos- ten'' genoemd. Deze benaming verdient het door zijn versterkingen zoowel als door zijn ligging. Reeds in het jaar 1819 gaf Raffles blijk van een vóoruitzienden blik, toen hij het armoedige Maleische visschersdorp Singapore, gelegen op een eilandje aan het Zuidelijke uiteinde van het schiereiland Malakka, "in bezit nam1. Het kreeg den eevoudigen titel van „han delsnederzetting".' Raffles kende de omgeving beter dan iemand anders. Hij had een open oog voor de strategische beteekenis van Sin gapore, want reeds in dien tijd lag het eilandje aar. een der voornaamste poorten die toegang verleenden tot den Indischen •zoowel als tot den Stillen Oceaan. Sedert het Suezkanaal werd opengesteld, zijn practisch gesproken alle schepen, die van daar de reis voortzetten naar Japan, Chi na, of Australië, gedwongen, om de nauwe straat van Malakka in de nabijheid van Singapore te passeeren. De zeestraat van Singapore is, evenals het Panama- en het Suezkanaal, een der meest vooraan staande 'rvoutes voor het wereldscheep- vaai tverkeer geworden. Toch moesten er nog meer dan 60 jaar yeiloopen, voordat de Engelsche Admi- raliteit er toe', overging, Singapore mili- v. tair te versterken, iets, waarop Raffles altijd had aangedrongen. Eerst in 1882 werden de eerste versterkingen aange legd in de nabijheid van de nederzetting Een deel van de Engelsche vloot in het Verre Oosten werd in Singapore gesta tionneerd. De strategische beteekenis van Singapore kwam echter ee^st uit in den wereldoorlog. Nu werden de vestingwer ken met koortsachtige haast uitgebreid. Alle nieuwste uitvindingen werden er bij toegepast. Op eenige heuvels, die de haven be- heerschen, werden talrijke batterijen vér- dragend geschut opgesteld. Het militaire vliegveld, dat werd aangelegd, heeft een oppervlakte van 250 vierkant y kilometer, nl de oorlogshaven kunnen de grootste schepen, ja, zelfs geheele eskaders een ligplaats vinden. Een der dokken is be rekend op het opnemen van schepen van 50.000 ton. AMERIKA IN OORLOGSTIJD Gsitegen kosten van levensonderhoud 50 dar staatsontrangsten voor oorlogsdoeleinden De „Daily Mail" geeft uit New York een schildering van het l^ven in de Ver. Staten sinds deze zich in oorlog 'bevin den. In deze beschrijving wordt o.a- ge- zegdj Het gezicht van New York is vol komen veranderd. Advertenties voor luxe artikelen zijn in de dagbladen geheel verdwenen. Niemand wordt meer door reclame uitgenoodigd, nieuwe gestroom lijnde auto's en modellen 1942 te koopen Inmiddels is bét reeds moeilijk geworden om braadpannen, e.d. en zelifs papier in de winkels te koopen. In de Amerikaan sche bladen staan thans in plaats van de advertenties voor luxe-voorwerpen f groot opgemaakte oproepen van de re- geeriing of van de burgerlijke overheid, waarin van de Amerikaansche burgers rust en offervaardigheid verlangd wordt In de Ver. Staten begint men de buikriem nauwer aan te halen. Deze oorlog zal de Ver. Staten ongetwijfeld zeer hard treffen'. Het feit, dat de Ver. Staten het voornemen hebben, vijftig procent van de staatsontvangsten voor oorlogsdoelein den te besteden, zal stellig die oude ver houdingen in het land van de onbeperkte mogelijkheden omverwerpen. Reeds thans zijn de kosten van levensonderhoud in de Ver. Staten krachtig gestegen en de Amerikaansche burgers, die slechts over een matig inkomen beschikken, beginnen zulks sterk te gevoelen. Itallaansch weermachtsbericht Bij Solloem en Halfsja wordt gevochten Het 581ste communiqué van het Itali- aansehe hoofdkwartier luidt: Aan het front van Agedabia hebben wij plaatselijke aanvallen afgeslagen en detachementen pantserwagens van den vijand verstrooid. Bij Solloem en Hal- faja wordt gevochten. Afdeelingen Ita- liaansche en Duitsche vliegtuigen hebben talrijke aanvallen £p de vijandelijke ach-1 terhoede gedaan en batterijen en haven werken te Tobroek op doeltreffende wijze gebombardeerd. De vijand verloor vier vliegtuigen, Waarvan twee door het af weergeschut werden vernield. In het Oostelijke deel van de Miiddel- landsche Zee heeft een Italiaansch ver kenningsvliegtuig den strijd aanvaard met drie vijandelijke jagers. Het schoot één vliegtuig neer en slaagde er in zich; te bevrijden. De vijand heeft zonder resultaat een luchtaanval op Tripoli gedaan. Op een dorp in Libye werden eenige bommen geworpen, waardoor twee slachtoffers te betreuren zijn. De Italiaamsch-Duitsche luchtmacht heeft haar operaties tegen militaire installaties en vliegvelden op Malta 'in versterkte mate voortgezet. Eenige vliegtuigen wer den op den grond vernield. Men nam talrijke ontploffingen waar. Een munitie- opslagplaats, rechtstreeks getroffen, vloog in de lucht. OFFERZIN Een echt Nederlandsche eigenschap, bekend tot ver over onze grenzen. Voor een liefdadig doel heeft men nog'nim mer vergeefs een beroep op ons Volk gedaan. Ambulances voor Abessinië en Finland; deze kónden, dank zij de offervaardig heid van tienduizenden landigenooten, veel hulp bieden en veel nood lenigen. En de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront? Ook deze zal 'binnenkort vertrekken'. Uitstekend uitgerust. Het wordt de beste ambulance die ooit uit Nederland naar het front vertrok. Voor het geval dat u nog geen bij drage stortte, vermelden, wij nog eens het gironummer 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- WELKE BONNEN THANS GELDIG 7 4 Jan. tot en met 10 Jan. 02 A brood, 4 rants, brood of gebak. 02 B brood, 1/2 rants, brood of gebak. 02 A vleesch, 1 rants, vleesch of vl.w. 02 B vleesch, 1/2 rants, vleesch of vl.w. 02 A aardapp., 13/4 kg aardappelen. 02 B aardapp,, 1/2 kg aardappelen. 28 Dec. tot en met 24 Jan. 1942. 184 algem., 1 kg suiker. 01 C of 01 D reserve 50 gr. cacao. 189 algem., 609 gr. jam. 185, 186, 187, 188 algenty* 1 rants, bloem, brood of gebak. 02 D—03 D reserve, 250 gr. rijst. 190 algem., 250 gr. havermout of peul vruchten. 191 algem., 250 gr. gort. 192 algem., 100 gr. vermicelli ofmaizena 179 tot en met f83 algem., 100 gr. kaas, 01 A tot en met 04 A melk I, 31/2' 1. melk 01 B tot en met 04 B melk I, i3/4 1. melk 28 Dec. tot en met 5 Jan. 1942. 01 boter, 125 gram boter. 01 vet, 125 gram boter met reductie; 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algem., 250 gr. koffie-surrogaat. BIJZONDERE RANTSOENEN. 21 Dec. tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter, 125 gr. boter. 57 vet, 125 gr. boter met reductie. DIVERSE ARTIKELEN. 28 Dec. tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum, 2 liter petroleum. 4 Jan. tot en met 14 Febr. 26 petroleum, 2 liter petroleum. 1 Jan:, tot en met 31 Jan. 1 194 algemeen, Zeep. L van de textiel- 1 kaart scheerzeep (tot 30 April). 1 BOTER, EN VETDISTRIBUTIE De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 6 Januari a.s. tot en met "Woensdag 14 Januari 1942 de met „02" genummerde bonnen van de boter- zoo- wel als van de vetkaart elk recht geven op het koopen van 125 gram boter. Per I twee bonnen yan de vetkaart zal de I gebiuikelijke reductie van 221/2 cent per I 250 gram boter worden verleend. HET BROODPROBLEEM j IJni „Voeding", het maandblad van de 1 stichting tot wetenschappelijke voorlich ting op voedingsgebied, geeft dr. J. H. Schuringa eenige chemische en physiolo- gische beschouwingen over het „brood probleem". In de inleiding merkt hij op, Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 17.42. Morgen (Woensdag) zon op 9.49; zon Snder 17.44. Maan onder 12.03, op 23.21 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Laatste kwartier Zaterdag 10 Januari. Nieuwe Maan Vrij dag 16 Januari. Eerste kwar tier Zaterdag 24 Januari. dat het 'aantal wijs- en onwijsheden', dat over een voedingsmiddel in oorlogstijd geponeerd wordt, dikwijls omgekeerd evenredig is met de hoeveelheid van het betrokken voedingsmiddel, die verstrekt kan worden. Wel zeer sterk hébben wij dat kunnen merken in het geval van het voor ieder in letterlijken zin „dagelijksch brood", j Na een overzicht te hebben gegeven van het malen en builen van het graan, be handelt de schrijver den smaak, den bak- aard, maar vooral de voedingswaarde yani het brood en meer in het bijzonder van het koolhydraten, de eiwitten en de vita minen, die het bevat. Uit de chemische analyse van verschillende passageme ien van eenige graansoorten bleek, dat bij verhooging van den uitmalingsgraai tot 80 a 85 pet. een belangrijke winst aan eiwit van hooge waarde, aneurine en lactoflavine optreedt. De schrijver komt tof de volgende con clusies: Hoogere uitmaling van 't graan in oorlogstijd is niet alleen economisch, maar ook uit voedingsoogpunt gewenscht. Weliswaar is er een klein verlies aan calorische waarde, maar dit wordt, mits de uitmaling niet tot hooger dan b v. 85 a 90 pet. wordt voortgezet, ruim schoots gecompenseerd door de winst aan hoogerwaardige eiwitten en vitamine. De verteerbaarheidsonderzoekingen wijzen uit dat hoogere uitmaling de verteerb aarheiJ pas belangrijk gaat beïnvloeden bij volko- renproducten. Bij uitmaling tot 80 pet. is de winst nog altijd grooter dan net verlies. Het nuttige effect van nog hoo gere Uitmaling, dus van uitsluitend vol koren-gebruik, lijkt den schrijver gering; de verteerbaarheid daalt dan ineens sterk, terwijl' de winst aan eiwit en vitamines niet groot meer is. Binnenkort zullen nieuwe onderzoekingen worden ingesteld om dat nauwkeurig uit te maken. Del gersttoevoeging blijkt zeer gunstig; vol gens de proefpersonen wordt het brood er bovendien smakelijker van. KERKNIEUWS I Geref. Gem. ST.-PHILIPSLAND. Ds. A. van Stirf- venberg hoopt Donderdagmiddag 3.30 u. (doopsbediening) en 's avonds 8 uur voor te gaan. Ned. Herv. Kerk. ST.-MAARTENSDIJK. Woensdag 7 Jan, 8,30 uur (w.t.), in „Rehoboth", ds. A. de Bruijn, Herv. pred. 1;e Wemeldinge, VooQ I» HET CfcjWiC-uPAO vfc>OQH£T G^ÖÓTE. VEq^EEQ_DC. OQÓfrzvleG AX^T. 25 WeGENVElVfeC^SC^GCLiNO fUrxxm-fer»)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1