ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 2 JANUARI 1942 OPGEH.O] ZUER1KZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE FUHRER - DE TOEKOMST Met Duitschland voor een vrij Nederland ABONNBMBNT Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [f 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp, 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14823 ADVBRTBNTIBSi Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje# op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur, DOOR RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER Dr. SEYSS INQUART Wij zijn het afgeloopen jaar ingetreden in het bewustzijn, dat dit jaar 1941 het jaar der beslissing zou zijn en dat deze beslissing slechts in gevechten van den grootsten omvang verworven kon worden Wij wisten niet waar wij voor deze be slissing zouden aantreden, maar wij had den het woord van den Führer als richt snoer voor or.s denken en handelen. Op 22 Juni van het afgeloopen jaar werd het duidelijk. Tot dat oogenblik kon deze oorlog den schijn hebben van een Euro- peeschconflict ter herordening van de krachten van dit oude werelddeel. Maar ook toen den Engelsehen het .spel van intriges op den talkan scheen de geluk ken, was dit een actie binnen het bestek van het toen als Europa aan te duiden vasteland. -De poging om deze oorlogs handeling tot een beslissende te maken werd door de overweldigend groote mi litaire macht van het Duitsche ..Rijk weg gevaagd. Toen ontstond, gedreven door de ni hilistische en parasitaire krachten van het Jodendom, uit den herostratischen waanzin van een Churchill, de godslas terlijke huichelarij van een Roosevelt en het de vernietiging van Europa yerkon- digend wereldcommunisme van Stalin de coalitie van het kapitalisme met bolsjewisme om niet alléén Europa, maar de geheele wereld voor altijd te onderwerpen aan de heerschap pij en uitbuiting van de .materialistische krachten van het geld en van de raslooze massa, met alle middelen van geestelijke verblinding, oeconom'sche wurging en ten slotte brutaal geweld. Nog was het de wereld niet duidelijk voor welke (beslis sing zij' gesteld was, n.l. dat het ging om de vrijheid van het volfcsche leven tegen de slavernij van internationale samen zweringen. Op 22 Juni 1941 verbrijzelde de Führer met weergaloozen moed en hecht ver trouwende op zijn volk deze plannen en dwong de wereldvormende be slissing af, wetende, dat de voor naamste last van dezen oorlog gedragen zou worden door het Duitsche Jeger in de:i strijd tegen de sedert tientallen van' jaren meedoogenloos uitgevoerde bewa pening van een dictatuur over 180.000.000 menschen. Deze veldslagen zijn geleverd. Waren de overwinningen van 1940 van een tot toen nimmer bereikten omvang, de overwinningen van 1941 zijn de groot ste van alle tijden. Nog staat een harde taak voor ons. Sedert 22 Juni van het afgeloopen jaar en sedert het deelnemen van .Japan aan deze wereldworsteling zijn wij op het beslissende keerpunt van het lot geko men, dat voorde komende eeuwen be palen zal, welke zedelijke krachten Jiet leven dér volkeren zullen vormen. Wij twijfelen er niet aan, dat onze tegen standers alles wat in hun vermogen ligt zullen concentreeren om ons het hoofd te bieden, nu hun plan om ons na de bewapening en mobilisatie van alle krachten hunner wereldcoalitie op het door heil gekozen tijdstip te overvallen, door de vastberaden daad van den Führer is verijdeld. Wij en onze bond- ger.ooten zijn echter na de ervaringen van den eersten wereldoorlog even vast besloten om alle en ook onze laatste krachten op te roepen voor de vrijheid van gns volksche leven en in dezen eindstrijd te werpen. Den waanzin van omvangrijke en .onder de heerschende wintersche omstandig heden nutteloioze aanvalshandelingen la ten wij rustig over aan de bolsjewieken tegelijk met de, tengevolge van ,den in vloed der koude buiten verhouding ge stegen totale verliezen, want de onder zulke omstandigheden in .den aanval ge wonde soldaten vriezen meestal dood, voordat hun hulp kan worden gebracht. Het voorjaar van 1942 echter zal ons le ger niet in het westen van Galicië, maar voor Moskou en Rost of in den aanval zien, vastbesloten om ieder voordeel tot het uiterste uit te buiten. Uit Ih'et Oosten komen de door ieder mensch, die soldatesk denken kan, ver- wacjite, maar alleen voor de door God met blinheid geslagen kliek van R o o - velt verrassende militaire successen der Japanners. Dit volk van 100 milLioen menschen is op grond aan zijn traditio- neele houding militair superieur van zijn tegenstander. Het heeft reeds de beschik king over het oeconomiische potentieel van een door driehonderd tot vierhon derd millioen menschen 'bewoond gebied en de reeds geslaagde doorbreking der oeconomische blokkade dpet een zooda- nigen stroom van goederen van zooda- nigen aard verwachten, dat reeds in den oorlog de tot dusverre toegepaste oeco nomische bezuinigingsmaatregéSen ver zacht konden worden. De Engeischen, die Duitschland willen bestrijden in een oorlog op twee fronten, zien- zich thans in, een oorlog op drie' fronten verwikkeld. Op het eiland houdt hun vrees voor een invasie een millioe- nenleger vast, dat machteloos staat te genover den nieuwen Westwall aan de kust van Europa. In Cyrenaiica zou, wan neer de gegevens van de Britsche pro paganda juist zijn, hetgeen wij ditmaal willen hopen, een 3/4 millioen soldaten met het bijbehoorende materiaal het beste Engelsche leger, naar gezegd wordt in het veld gebracht zijn. Hiet eerste succes was het verlies van eenige gene raals, wien de opperbevelhebber achter nagezonden werd. I l -| i Thans hebben de Britten weliswaar eenige duizenden vierkante kilometers woestijn bezet, zij moesten echter over deze steppen, als glacis voor deDuitsch- rtaddaamsehe stellingen blootgesteld aan de aanvallen der verbonden luchtstrijd krachten, steeds nieuwe reserves aan voeren om dan tenslotte toch slechts vast te zijn geloopen op een neven-tooneel van den oorlog, dat het militaire dilet tantisme van Churchill heeft uitgezocht en dat aan den kant der spilmogendhe- den weliswaar in kwaliteit uitmuntende, numeriek echter geen gewicht in de schaal werpende krachten, bindt. Iedere man, en iedere tasnk, die aan de Britsche zijde hier in het veld worden gebracht, man- keeren op het oogenblik in ieder geval in Oost-Azië. Ook de Vereenigde Staten, dae na het aanmatigende, politieke en mili taire dilettantisme van hun president Roo sevelt door hun optreden den oorlog be slissen en deaj vrede naar hun goeddun ken verdeden wilden, zien zich met toenemend ongenoegen (gewikkeld in een oorlog op (t)wee fronten, waarvan het eene door "de Japanners met doelbewuste zekerheid wordt geliquideerd. Het zal niet lang meer duren, dan zal Roosevelt op zeer drastische wijze door de ontwik keling van den toestand én Oost-Azië teruggebracht zijn tot de wijze 'beginselen van een van zijn voorgangers, Monroe, en de Amerikanen beperkt zien tot Ame rika, Wat echter de oeconomische capaciteit betreft, het aantal werkende handen en industrieele installaties, die dien spilmo- gendheden in de door haar gecontro leerde gehieden dus practisch geheel Europa en Oost-Azië ter be schikking staan, is thans grooter dan het aantal, waarover Engeland, de Ver eenigde Staten en de nog onbezette sow- jetgebieden inderdaad als tot actie in staat beschikken. Rekening houdende m<A. de waarschijnlijke ontwikkeling in het Oosten van Europa en in Oost-Azië, tiet op de knieën houden van Enigeland en de door de deelneming aan den oorlog noodzakelijk geworden bewapening der Vereenigde Staten, bijna van het nul punt af, zal deze superioriteit naar alle waarschijnlijkheid effectief blijven. Het Duitsche leger heeft in den zomer van 1941 het resultaat van een bewape ning, die ongeveer 20 jaren heeft gei duurd met onderdrukking van de imeest primitieve levensbehoeften van een volk vpn 180 millioen, vernietigd. De geheele en nog belangrijk opgevoerde bewape ningsproductie van alle^ vijandelijke sta ten is niet in staat in de eerstvolgende jaren dezen overvloed van wapens tos vervaardigen, die inx handen waren van geoefende millioenenlegers, waarmede de soldaten van Duitschland enzijn bond- genooten in nauwelijks een half jaar hebben afgerekend. Onze productie wordt dagelijks grooter en beter. De productie der Ver. Staten, waarop onze vijanden als laatste redding hun hoop stellen, moet nog eerst op gang gebracht worden. Deze oorlog met zijn bijzondere om standigheden, door de uitgestrekte ge bieden, waarin hij gevoerd wordt en voor al tegen de ons in diepste wezen vij andige tegenstanders, valt buiten alle ge bruikelijke normen. Hij vormt niet alleen een aangelegenheid van de soldaten, de militaire organisaties en dus van den ge- neraien staf, maar is geworden tot een volkenworsteling met alle krach ten en op alle levensgebieden, waarin ile naar hun volksche vrijheid strevende naties de physieke en geestelijke grond slagen van hun bestaan veroveren en beveiligen. Daarom doet het overnemen door den Führer van het opperbevel van het Duit sche leger, dat de eigenlijke drager van dezen strijd is, aan als een dringend; beroep op ide natie, zooals in alle be slissende situaties der wereldgeschiedenis steeds slechts één man als leider het zwaard en den geest van het de toekomst} vormende volk bestuurd heeft. Wij ver mogen slechts aan te voelen, wat het lot ons geschonken heeft, toen het aan ons en weliswaar alleen aan ons, het Diiitsche volk, in onzen Führer het ge nie van den grootsten staatsman en den grootsten legerleider heeft gegeven. Wij, nationaal-socialisten, wisten dit, daarvoor zijn wij aangetreden en daaraan hebben wij geloofd. Het Duitsche volk ziet rustig en ern stig, werkzaam envastbesloten het nieu we jaar tegemoet, met alle inspanningen, zorgen en beproevingen, die maar kun nen komen. Bij de jaarswisseling heeft de Führer ,ons door zijn oproep voor de inzameling voor het oostelijk front aaneengesloten tot een levende eenheid met (p nze soldaten en tot een actieve gemeenschap. Meer dan duizend kilome ter afstand zijn uit ons bewustzijn wegge vallen. Wij allen leven met de gevechts handelingen van ,onze soldaten mede. En het is goed zoo. Deze strijd brengt het Duitsche volk zijn wereldbeteekenis. Deze moet met den inzet der laatste krachten veroverd worden, want het bewustzijn van dezen inzet moet als erfdeel in het Duitsche volk eeuwig levend blijven. Dan zullen komende generaties datgene we ten te behouden en steeds bereid zijn; opnieuw te veroveren, wat thans door den Führer en de door hem opgeroepen krachten van het volk en van de volken' van het Germaansdhe Europa in wapen en lotsgemeenschap met het Italiaansche en het Japansche volk en onze andere, bondgenooten tot stand wordt gebracht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel der weermaght deelde Dinsdag mede: In verschillende zones van het Oostelijk front zijn krachtige vijan delijke aanvallen in nauwe samen werking tusschen leger en lucht macht verijdeld. In de Zwarte Zee hebben gevechtsvliegtuigen een Sov jet-torpedojager tot zinken gebracht en een kruiser beschadigd. Aan het front van M.oermansk hebben Duitsche troepen van 21 toit 28 December hardnekkige aan vallen der bolsjewisten bij' zeer strenge vorst en tijdens sneeuwstor men met volledig succes afgeslagen. De vijand leed zware, bloedige yer- liezen. Sterke afdeelingen gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht een voor den oorlog belang rijke ravitailleeringshaven aan de Oostkust van Engeland aange vallen en goedp resultaten behaald^ Overdag is ten Westen - van de' Faroer een koopvaardijschip door bommen tot zinken' gebracht. Duikbooljagers, die konvoo.dienst deden, hebben van zes aanvallende Britsche bommenwerpers er drie neergeschoten. Alle gekonvooieerde schepen bereikten veilig hun plaats van bestemming. In Noor d-A f r i k a hebben de Duitsch-Italiaansche troepen in het gebied om Agedabia nieuwe plaat selijke successen behaald. Het aan tal vijandelijke pantserwagens, dat bij den tegenaanval onklaar is ge schoten, is gestegen tot 74. Ver scheiden honderden Britten werden gevangen genomen. Op het eiland Malta zijh over dag en des nachts vijandelijke vlieg velden aangevallen. Voor La Valetta hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrij groot zeilschip tot .zinken gebracht. Bij' luchtgevechten hebben Duitsche jageTs vijf Britsche vlieg tuigen neergeschoten, terwijl een zesde toestel op den grond vernield werd. ^De Rijkscommissaris woonde dezer dagen in een lazaret te Amsterdam de viering van het Kerstfeest bff. - Qok de zwaargewonden, die niet in de feestzaal tegen-™ woordig konden zijn, werden niet vergeten. Dr. Seyts Inguart tfjdens z$n bezoek ~aan deze patiënten. 0Stap f-Mol WELKE BONNEN THANS GELDIG 4 Jan. tot en met 10 Jan. 02 A brood, 4 rants, brood of gebak. 02 B brood, 1/2 rants, brood of gebak. 02 Avleesch, 1 rants, vleesch of vl.w. 02 B vleesch, t/2 rants, vleesch of vl.w. 02 A aardaijjp., 13/4 *kg aardappelen. 02 B aardapp., J/2 kg aardappelen. 28 Dec. tot en met 24 Jan. 1942. 184 algem,, 1 kg suiker. 01 C of 01 D reserve 50 gr. cacao. 189 algem., 500 gr. jam. 185, 186, 187, 188 algemj., 1 rants, bloem, brood of gebak. 02 D—03 D reserve, 250 gr. rijst. 190 algem., 250 gr. havermout of peul-^ vruchten. 191 algem., 250 gr. gort. 192 algem., 100 gr. vermicelli ofmaizena 179 tot en met 183 algem., 100 gr. kaasj 01 A tot en met 04 A melk I, 3i/2- 1. melk 01 B tot en met 04 B melk 1,18/41. melk 28 Dec. tot en met 5 Jan. 1942. 01 boter, 125 gram boter. 01 vet, '125 gram boter met reductie. 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algem., 250 gr. koffie-surrogaat. BIJZONDERE RANTSOENEN, 21 Dec. tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter, 125 gr. boter. 67 vet, 125 gr. boter met reductie. DIVERSE ARTIKELEN. 28 Dec. tot en met 21 Maart 1942- 15 petroleum, 2 liter petroleum. 4 Jan. tot en met 14 Febr. 26 petroleum, 2 liter petroleum. 1 Jan. tot en met 31 Jan. 194 algemeen, Zeep. L van de textiel-' kaart scheerzeep (tot 30 April). Na Zaterdag 3 Januari zijn niet meer geldig 01 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Aardappelen. Bonnen F en J. rijst blijven geldig tot en met 21 Jan. 1942. Diftributis ran gmsmolUn rundvt De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat van 15 tot en met 23 Januari a.s. voor de hou-) ders van vetkaarten gelegenheid zal be staan om met den bon van de vetkaart. .welke voor genoemd tijdvak zal worden aangewezen, namelijk 03, gesmolten rund- ^vet te koopen, in plaats van boter. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik willen maken, dienen in het tijdvak van Woensdag 31 Deoember tot en met Za terdag 3 Januari a,s. den met 03 ge-I nummerden bon van de vetkaart bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ont vangstbewijs kunnen verlangen. Per twee bonnen wordt eén rantsoen (dat is 200 gram vet), beschikbaar gei steld. De prijs bedraagt 25 cent per rant soen van 200 gram. Degenen, die ook ditmaal boter wenséft- ten te betrekken, dienen hun bonnen als gewoonlijk gedurende de geldigheidspe riode, dus van 15 Januari tot en met 23 Wannaer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 17.38. Morgen (Zaterdag) zon op 9,50; zon.onder 17.37. Maan op 18.56, onder 9.09 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle Maan Vrjjdag 2 Jan. Laatste kwartier Zaterdag 10 Januari. Nieuwe Maan Vrij dag 16 Januari. Eerste kwar tier Zaterdag 24 Januari. Januari a.s. bij den winkelier in te le veren, waarbij de gebruikelijke reductie zal worden verleend. Vrijzinnig# proteitamcha jeugddag De centrale commissie voor het Vrij zinnig Protestantisme, vraagt op^ den tweeden Zondag in Februari den Vrij zinnig Protestantischen jeugddag te hou den. Deze dag zal staan in het teekeh van „verbondenheid en trouw". Het thema voor dien dag zal zijn „Levende Steenen in een geestelijk huis" Er wordt gevraagd een gemeenschappe lijke kerkdienst van ouderen en jonge ren; daarnaast een groote bijeenkomst voor alle groepen van jnter-kerkelijken aard. PREDIKBEURTEN Zondag 4 Januari. Ned. flerr. Kerk. Zierikzee. Kleine kerk. 9.45 ure, d«. t. d. Poel en 11 ure, de. Valeton. Gerei. Kerk. 10.30 en 3.30 ure, da. Leene. Ghr. Geref. Kerk. 10.30 ea 3.30 ure, de. Hoogeudoorn. Gerei. Ge«. (St.-DoHusstraat) 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gent 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Leger dee Hei Is Lutb. kerk (Gat ren Westen) 10, Heiligingssnaenkoniflt en 7 ure, Ver- loiBingAsemenkoBBt. Donderdag 8 ure, Heiligingeeaaenkonst, leidster Mej. O. Kas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1