ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 31 DECEMBER 1941 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 r" eerste blad Met Duitschland woor een vrij Nederland ABONNEMENT P-rijs: in Zierikzee [f 1.60, elders 1.9Q per kwartaal. Weekabonnementen resp, 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee* Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14822 J ADVBRTBNTIBS Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en. Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. TREFFERS OP EEN SOVJET UNIESCHIP Geslaagde aanvallen op schepen onder de Afrikaansche kust Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Maandag mede: Aan het Oostelijke front duren de afweergevechten met on verminderde hevigheid voort Zware artillerie van het leger heeft vijf treffers op een Sowjet-linieso.np voor Leningrad geplaatst. Bij nieuwe luchtaanvallen op vijande lijke troepen- en scheepvaartbewe- gingen in de straat van Kertsj zijn een transportschip tot zinken ge bracht en zes transportschepen, als mede talrijke kleinere vaartuigen beschadigd. In Noord-Afrika heeft de vijand een verkenningsactie onder nomen tegen de Duitsch-Italiaan1- sche stellingen in het gebied van Agedabia. Bij geslaagde tegenaan vallen werden 58 Britsche pantser wagens en een groot aantal ge pantserde verkenningswapens en auto's vernield. In Cyrenaica zijn vliegvelden en troepenconcentraties van den vijand gebombardeerd. Ten Noorden van Tobroek hebben Duit- .sche gevechtsvliegtuigen verschei dene treffers geplaatst op een Brit- schen torpedobootjager en een in konvooi varend koopvaardijschip. Ter hoogte van Mersa Matroe heeft een Duitsche duikboot een aanval gedaan op een militair konvooi. Twee Britsche transportschepen, met een gezamenlijken inhoud van DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA ongeveer negenduizend' ton, wer den tot zinken gebracht, een derde schip werd door torpedotreffers beschadigd. Overdag en des nachts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed gevolg aanvallen gedaan op Britsche vliegvelden en havenwer ken op Malta. Britsche bommenwerpers vielen an Iden nacht van 28 op 29 December plaatsen in West-Duitschland en an het Noord-Duitsohe kustgebied aan De burgerbevolking leed vooral in Keulen verliezen aan dooden en ge wonden. Negen van de aanvallende bommenwerpers - werden neerge schoten. Een ander Britsch vlieg tuig Werd' bij de poging om overdag inaar de bezette gebieden te vliegen, omlaag geschoten. Bij "de gevechten der laatste da- gén heeft zich de eerste luitenant Mügge ,als leider van een bataljon infanterie, op bijzondere wijze on derscheiden. Mèt de zeer zwakke strijdkrachten van zijn bataljonstaf verdreef hij in een tegenaanval, dien hij op eigen besluit had onder nomen, den stérk superieuren vijand mam hij een do,or den vijand bezette plaats in en wist hij die tegen nieuwe hevige aanvallen te-hand haven. De Führer heeft den eersten luitenant Mügge het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. RADIOREDE tr. A. A. MUSSERT Nederland in hat Niauwa Jaar Over beide zenders heeft ir. A. A. Mussert een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat 1942 met groote zorg wordt tegemoet gezien. Groote zorgen drukken ons en ver eenigen ons. Het isgoed deze uit te) spreken, lichter zullen zij dan te dragen zijn. Daar is dan de zorg om het te verdienen dagelijkseh brood, een zorg rus tend op ongetelde duizenden, drukkend loodzwaar. Daar is dan de schaarschte aan levensmiddelen en kleeding. Een lami als het onze met zijn enorme bevolkings dichtheid van bijna driehonderd menschen op den vierkanten kilometer, heeft het natuurlijk uiterst krap, wanneer nu zoor als in 1917 en 1918 door ide 'blokkade, de invoer van overzee is afgesloten. Het stelt eischen aan allen, maar in het bij zonder aan de huismoeders, den midden stand en de overheid. Boven de persoonlijke zorgen'uit, rijst de bekommernis om de toekomst der natie. Velen zijn er bezorgd om het vaderland hier. Een zorg die ik begrijp, maar niet deel, omdat ik het geloof en het vertrouwen heb in een toekomst, beter en schooner dan het naaste ver leden, om van het heden niet te spreken. Maar wat ons allen, de geheele natie, vereent, dat is de zorg om onze kolo niën, in Oost en WesVom de tierv duizenden volksgenooten, die, afgesneden van het moederland, daar met hun ge dachten hunkerend zijn bij ons hier in de lage landen aan de Noordzee. Maar dit alles zou licht te dragen zijn, als( er niet was die haat, die vervloekte haat van volksgenoot tot volksgenoot, .de in een reeks van jaren zorgvuldig aange kweekte haat. De Jiaat, die met jalouzie samen elke redelijkheid ontkent en eiken opbouw belemmert. De haat en de ja louzie, die uit-den duivel zijn. De Kerstklokken luidden, niet alleen in ons vaderland, maar in geheel Europa Het is de duisternis niet gelukt om het licht in Europa te dooven. Er is( niemand, die niet weet, dat als de god- looze, menschonteerende Sovjetmacht over Europa gekomen was, dat er dan reeds nu geen Kerstmis meer te her denken zou zijn, dat dan de duisternis 't licht wel verzwolgen zou hebben. In 'den eeuwigen strijd tusschen de goede en de kwade machten, is de kwade macht althans op dit punt bezweken. De dank baarheid daarvoor overheerscht al het andere. Dankbaarheid jegens God, dat Hij Eu ropa gered heeft, dankbaarheid jegens #alle werktuigen in Zijn hand, van den hoogsten bevelhebber tot den eenvouiig- sten soldaat, die in offervaardigheid en plichtsbetrachting de dreigende vernieti ging van allé cultuur en gods dienst hebben afgewend. Dat wij daar-' bjj met onze gedachten zijn bij de 200.000 die hun leven daarvoor gaven, het hoog ste offer brachten en bij de 600.000, die gewond werden, spreekt Vanzelf. Dat wij in het bijzonder denken aan de Neder landers, die daarbij vielen, en him ver wanten, •''die zij- achterlieten, het zou on natuurlijk zijn, wanneer dit anders, ware. Maar er is voor ons "als natie nog) meer reden tot dankbaarheid. Nog nie mand is hier van honger of ontbering omgekomen. Daarop hoop ik, dat, hoe zorgelijk Kerstmis 1941 ook was, de natie het oog gericht zal houden, niet op hetgeen zij Ontbeert, maar op hetgeen reden geeft tot groote dankbaarheid en dat is tenslotte nog zoo oneindig veel. Laten wij ons opmakenom naar eer en geweten de natie en elkaar te dienen in het nieuwe jaar, dat op den drempel Istaat. De belangrijkste wensch, die wij1 moe ten koesteren voor het nieuwe jaar is, dat de haat nog verder zal wijken van. ons. Het jaar 1941 eindigt, wat'dit betreft, al veel beter dan het jaar 1940. Er zijn teekenen onmiskenbaar, die er op wijzen, dat de haatkoorts afneemt, dat dienten gevolge de redelijkheid toeneemt. Mij nerzijds zal wat dit betreft, gedaan worden wat mogelijk is, want diep ben ik er van doordrongen, dat een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is, niet kan bestaan. De groeiende eenheid der natie is de grondslag voor de wederopstanding Hebt onwrikbaar geloof in de toekomst. Wij belevep de geboorte van een nieuw Europa Ook deze geboorte geschiedt in bloed en tranen. Honderdduizenden hebben reeds met mij het geloof, dat als de vrede eeni maal gekomen zal zijn, dit nieuwe Euro pa zich ontplooien zal, beter en schoo ner dan^het oude, dat van ons heenging en dat in dit nieuwe Europa ons Neder- landsche volk in vrijheid zal kunnen le ven. Wij ,'gelooven, dat ons volk weeij een volk van kerels zal worden, dat eenvoud, moed, werklust, eerlijkheid en trouw naast bekwaamheid de oud-vader- landsche eigenschappen zijn. die tot nieuw leven zullen komen in ons volk. Daar door kunnen wij ons als volk weer een bestaan veroveren. Gerechtigheid zal heerschen. blijmoedigheid en levensvreugd de zullen terugkeeren. Het is de moeite Waard om daarvoor zijn leven in te zetten Moge dit geloof gemeengoed der natie worden in het jaar 1942, opdat een| ieder daarnaar zal handelen en de we deropstanding van ons volk zich in ge leidelijkheid Idoch vastberadenheid zal voltrekken, Afleveren wollen goecferen, bontmussen, jassen enz. verboden Voorrad*!) mo*t*n word*n opgegeven en ingeleverd De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaL?t deelt in opdracht van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied mede aan alle ingeschrevenen 'van de vier rijksbureaux voor textiel (den Haag, Amsterdam, Am- hem en Tilburg): Dé voorraad van de goederen in deze verordening (genoemd, welke heden in bezit is van fabrikanten, grossiers en winkeliers, wordt geblokkeerd en ter be schikking igesteld van het rijksbureau Dis- tex in Den Haag. De directeur van het rijksbureau voor distributie van textielproducten zal voor schriften geven omtrent aflevering van deze .producten. Het is ten strengste verboden genoem de goederen te verkoopen of af te le veren. Iedere fabrikant en handelaar dient op 29 December 1941 direct zijn voor-} raad nauwkeurig op te nemen en opi lijsten in 4-voud te schrijven. Het rijksbureau Distex, Den Haag, zal de adressen opgeven, waarheen deze goe deren moeten worden gezonden en de wijze van factureeren etc. voorschrijven. Voor zoover de in deze lijsten ge noemde goederen, zooals bontmutsen, jas sen en vesten van leder e.d. in voor-l raad zouden zijn bij firma's, die niet vallen onder 'een van de bovengenoem de rijkbsureaux, doch onder het" rijks bureau voor huiden en leer, is ook dit voorschrift van kracht. Laatstbedoelde zaken dienen de totale voorraadlijsten van deze producten vóór 3 Januari 1942 in te leveren aan het rijksbureau voor huiden en leer te Ami sterdam. De verplichting tot sluiten van indus- trieele en handelsbedrijven op 29, 30 en 31 December 1941 vervalt voorzoover werkzaamheden moeten worden verricht in verband met deze verordening. VERSCHILLENDE BERICHTEN NscUrlandicha vlischsrtschspsn door Engelichsn bsstookt Wederom hebben vorige week Engel- sche vliegtuigen twee Nederlandsche vis- schersschepen aangevallen, n.l. de stoom trawler „Ita", IJm. 22 van de reederij; N.V. de Daad en de Katwijker logger) KW 122 van de reederij C. Ouwehand. Beide schepen voeren met een visch- vangst huiswaarts, toen zij Woensdag morgen half tien, door twee vliegtui gen met mitrailleurvuur werden aange vallen. Er ontstond een paniek onder de bemanning van den stoomtrawler Ita. Sehpper P. v. d. Bent uit Katwijk, werd dfoor een schot in zijn kaak getroffen. Van de opvarenden van den logger KWi 122. werd een matroos, J. Hoek, uit Katwijk aan Zee door een schot in zija knie* gewond. Beide visschers hebben zich na aankomst in de haVen onder medi sche behandeling gesteld. T« goed bewaard Een ingezetene, van Huizen h'eeft bij de politie aangegeven, dat- zijn vrouw toen hij met zijn gezin uitging, de distri butiebescheiden "in den oven van het for- _nuis had gelegd, om diefstal te voorko men. Bij zijn thuiskomst had de man, die dit niet wist, het fornuis aangemaakt. Eerst een paar uur later dacht zijn vrouw eraan, dat de bonnen nog in den oven lagen. Zij waren toen echter al verbrand IN DE WlNTERSTELLINGEN Aan het Oostfront is het Duitsche le ger in zijn winterstellingen getrokken, doch dat wil niet zeggen, dat er geen strijd wordt geleverd. Nog dagelijks pro- beeren de sowjet-troepen door vertwij felde uitvallen een bres te slaan in den ijzeren muur, welke hen van hét nieuwe Europa scheidt. En telkens weer wor den zij I met bebloede koppen terugge wezen, Nog dagelijks woedt de strijd, nog dagelijks vallen er slachtoffers. Vergeet daarom de Nederlandsche ambulance niet. Stort uw bijdrage* iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 'a-Gravenhage Japan's bevolkingsaanwas Fabslschtig snelle groei fHet is interessant, den groei der Japansche bevolking op den voet te volgen. Volgens de volkstelling van 1872 werd de kern van Japan bevolkt door 33 millioen menschen. In 1889 was deze bevolking langs den natuurlijken s' weg en door gèbiedsaanwas aangegroeid tot 40 millioen. Twintig jaar later waren hier opnieuw 10 millioen bijgekomen, van 1909 tot 1920 volgde daarop de groote sprong naar de positie van groote mbgendheid, die er n^ar streefde, het Oosten te be- heerschen. Dit ging gepaard met een bevolkingsaanwas van 27 millioen. Van het jaar 1920 af speelt de natuurlijke toename van de bevolking weder de voornaamste rol. In 1935 bedroeg het geboortecijfer 31.6 °/o per jaar. Het ge boorte-overschot bedroeg in Japan ge durende de jaren 1930—'35 niet minder dan gemiddeld 924.000 zielen per jaar. Volgens de statistiek" van 1925 bedroeg de bevolking van Japan 83 millioen; in 1930 waren er niet minder dan 93 mill, inwoners (waarbij rekening moet worden gehouden met het feit, dat de telling methoden waren verbeterd). In 1935 wa ren de 93 millioen aangegroeid tot 97.6 millioen, in 1939 tot 100.5 millioen, ter wijl de laatste statistieken zelfs spreken van 105 millioen. Deze^ cijfers hebben natuurlijk niet al leen betrekking op het eigenlijke eilan denrijk Japan, doch ook op de buiten bezittingen: Chosen (Korea), Taiwan (For mosa), Karafoezo (Zuid-Sachalin), Kwan- toeng en Nayo-cho, het mandaat in den Stillen Oceaan. 146 Inwonars ptr vlsrkantan kilomstar In het eigenlijke eilandenrijk hielden volgens dé" laatste officieele tellingen van 1' October 1938T 72.2 millioen inwoners verblijf. Alleen Tokio telt reeds 6 mill, inwoners, Osaka niet minder dan 3 mil lioen, Nagoya en Kyofea (de eerste een groote industriestad, de laptste gedurende duizend jaar de hoofdstad en na 1868 nog altijd het cultureel© middelpunt) elk ruim 1 millioen. Voegt men daarbij Kobe met 950,000 en Yokohama met 750.000 inwoners, dan komt men voor deze ste den alleen reeds tot een inwonertal van 13 millioen. pen bevolking van meer dan 70 mill, menschen is samengedrongen op een op pervlakte van slechts 382.545 vierkante kilometer. Zelfs Groot-Japan alléén wijst nog een bevolkingsdichtheid van 146 zie len per vierkanten kilometer aan. Op Formosa bereikt men precies het ge middelde, terwijl Kwantoeng als typische stedelijke nederzetting niet minder dan 441 inwoners per vierkanten kilometer telt. Korea, dat --221.000 vierkante kilo meter beslaat en 23 millioen inwoners telt (104 per vierkanten kiLometer) heeft ook niet veel ruimte over althans in theorie. Overigens zijn Korea en For mosa agrarische gebieden van groote be- teekenis voor het Groot-Japansche rijk; bovendien bevat de bodem waardevolle schatten. Zooals men weet^&perkt devinvloeds- en machtssfeer van~ Japan zich niet uit sluitend tot zijn eigen bezittingen! Het werkt nauw samen «niet Mandsjoekwo en het Nationale China', welke landen in vereeniging met Japan een driehoek vor men, welke jp het Verre Oosten een niet te ..versmaden macht uitmaakt. De eerste verordening van de bedrijfs organisatie voor 1 vee en vleesch wordt met ingang van 1 Jan. a.s. van kracht; hierin zijn de handel in slachtvee, de toewijzftg van vleesch aan de slagers- bedrijven, ide bereiding van vleeschwaren en verschillende andere onderwerpen ge regeld. aaa Ipo, de hoofdstad der Maleische pro vincie Perak, is door de Japanners .ge nomen. (Ipo is een der voornaamste cen tra van de tinwinning op Malakka, welke van zoo groote beteekenis is voor de Britsche en Amerikaansche bewapenings industrie. Van Ipo voert een spoorlijn, maar ook een moderne autoweg naar Singapore. Ipo, is juist halverwege tus schen de grens van Thailand (Siam) en Singapore gelegen. Red.) a.a Naar Jomioeri Sjimboen meldt hebben de Britsche autoriteiten met het oog op de voortdurende Engelsche nederlagen op Malakka meer dan honderd schepen bij eengebracht te Singapore, ter voorbe reiding van een massale evacuatie van de stad, Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 17.36. Morgen (Donderdag) zon op 9.60; zon onder 17.37. Vrijdag komt zij op om 9.50 De maan komt morgen op om 17.10 en gaat onder om 8.19; Vrjjdag komt hij op om 18.00 en gaat onder om 8.19. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle Maan Vrjjdag 2 Jan. Laatste kwartier Zaterdag 10 Januari. Nieuwe Maan Vrij dag 16 Januari. Eerste kwar tier Zaterdag 24 Januari. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. DREISCHOR. Oudejaarsavond half 8 ds. Sieren.Nieuwjaar geen dienst. OUD-VOSMEER. Nieuwjaar. Ned. Herv. Kerk. 11 ure ds. Van Eist. Ger. Kerk. 11 ure ds. Vreugdenhil. Oud-Ger. Kerk. 11 ure leesdienst, POORTVLIET. Nieuwjaar. Ned. Herv. kerk, 11 uur leesdienst. Ger. Kerk. 11 uur ds. Steenblok. Ger. Gem. 11 uur leesdienst. ST.-MAARTENSDJJK. Nieuwjaarsdag 11 uur, ds. De Bres. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Da pott op Niauwjaandag Op Nieuwsjaarsdag hébben de post- telegraaf- en telefoonkantoren dienst als op Zondag. Sommige telegraaf- en tele foonkantoren zijn op dezen dag bovendien nog een uur geopend. In het geheele land zal één briefpost- bestelling worden uitgevoerd. De buslichtingen worden op 1 Januari geregeld overeenkomstig de behoefte. Nadere inlichtingen verstrekken de kan toren. Burgarlljka Steed vmm Zierlkzae Geboren: 29. Alphonsus Petrus Maria, te. van A. P. Luijben en G. de Vos. Gehuwd: 23. L. A. Verburg, 23 j. j.m., en J. Beije, 22 j. j.d. Overleden: 23. Cornelia van der Sijde, 76 j., echtg.e van J. Catshoek. n&zm cufóyd e&si "óxJcA WÊA ctad -^efpcuxAsé cóè papiói Polygoon-Brandt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3