Bericht i ADVERTENTIES. gesloten gaat NIET door Kapsalon PANDORA Abonneert U op dit Blad Brouwershaven Bekendmaking. SUCCESJES DE KERN enz. van groot belang zou zijn. staan, wat voor regeling van concoursen Bij het gehouden artsexamen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde o.a. onze vroegere dorpsgenoot de heer J. C. Hage. THOLEN. Geboren: Jannetje Helena, d. van A. v. Dijke en M. E. Knuist; Hen drik Wilhelm, z. van J. J. Kramer en K. M. Weber; Simon, z. van Chr. U de Korte en J. A. Schot; Bartholomew z. van J. Batelaan en M. D>. Opdien. De vischvangsten waren, gezien de korte werkweek, zeer gering. De aan voer van haring en sardijn was met! groot; ook de verzending van mosselen bedroeg slechts ruim 2000 ton van 100 kilogram. De oesterverzending was nor maal en de prijzen vast. Voor ide luchtbescherming in deze gemeente is een veterinaire dienst inge steld, welke bij bominslag op een boer derij enz. ide eerste hulp moet verrich- ten inzake het afmaken en redden van getroffen vee. Tot hoofd hiervan is be noemd de gemeentekeurmeester B. Krij ger, terwijl 2 Slagers en 3 landbouwers, als personeel zijn aangewezen. j HET ZIEKENHUIS VOOR SCHOUWEN-DU1VELAND De Zaterdagmiddag in het hotel Vanv Oppen te Zierikzee gehouden alge- meene vergadering van bovenstaande ver- eeni«ing, werd geopend door den waar nemend voorzitter dr. W. H- Ittmann, welke mededeelde, dat in de voorzitters- vacature-U. J. Boogerd, door het alge meen bestuur de heer J. J. Geluk tot voorzitter was gekozen en dat in de be- stuursvaeature, in de plaats van wijlen den heer C. J. Boogerd, Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeye is benoemd. De lei ding van de vergadering droeg spr. daar na over aan den heer J. J. Geluk. Deze sprak allereerst een woord ter nagedach tenis van den overleden voorzitter, die van Jiet begin bestuurslid en van 1938 voorzitter der vereeniging is geweest, hem dankend voor hetgeen hij in die jaren voor de vereeniging heeft gedaan. Dan deelde de voorzitter mede, dat de doktoren de Koelt en Vleugels Schutter hadden bedankt als lid van het algemeen bestuur. Deze vacatures zullen niet wor den vervuld, daar Bruinisse en Ooster- land toch vertegenwoordigd zijn. De rekening over 1940, die was nage zien door 'n financieele commissie, werd accoord bevonden. De rekening sloot met een totaal bedrag van f 3557.3,84, met een goed slot per 31 Dec. 1940 van 7417,34^ ((v.j. f 2650,83). De aftredende leden van' het algemeen bestuur, de heeren Haring- man, dr. 'Boogerd, dr. Niemeijer, Jhr. van Citters en Baas, werden bij accla matie herbenoemd. De voorzitter deelde daarna het een en ander mede over den bouw van het nieuwe ziekenhuis. In dén loop van dit najaar is een vergadering gehouden met de verschillende burgemeesters en het Dag. Bestuur over een aan te gane lee ning voor de voltooiing van den begbn- nen bouw. Een leening was niet gemak kelijk te plaatsen zonder een zekere ga rantie van de deelnemende gemeenten. Naderhand kwam het idee naar voren de vereeniging om 'te zetten in een gemeen telijke instelling. Daarvoor is overleg gepleegd met den waarnemend commissaris der provincie, welke zich voor dat idee verklaarde en toezegde deze kwestie het betrokken de partement, over te leggen. De voorstellen uit Middelburg zijn bereids in Den Haag. Binnenkort kan een beslissing hieromtrent worden verwacht. Dr. Frederiks heeft medegedeeld, dat hij achter dit plan staat. Bij de Rijkspostspaarbank kan de lee ning geplaatst worden, wanneer door voor de gemeenten garant zijn. Met deze leening, ad f 50.000, kan het nieuwe zie kenhuis te Noordgouwe verder 'gereed komen. Een nieuwe algemeene vergade ring zal moeten worden belegd voor de vaststelling van nieuwe statuten, terwijl dan ook over de vraag: liquidatie der huidige vereeniging of oplossing in een gemeentelijke instelling, zal rtioeten wor den beslist. Particulieren verstrekten fi nanciën tot pl.m. f 40.000, waarvan pl.m. f24.000 renteloos. Over het resteerende id eel zal pl.m. 2 jpet. rente moeten worden betaald. Na deze mededeelingen volgde sluiting der vergadering. „SCHUTTEVAER" Onder voorzitterschap van den heer Jac. de Rijke H'z., te Zonnemaire, hield de afdeeling Schouwen-DuLveland van de Schipper,svereeniigmg „Schuttevaer" op Woensdag 24 Dec. hare jaarlijksche leden vergadering in het hotel „Storm1' te Bruinisse. 4 Na opening heette de voorzitter de aanwezigen welkom. Van een algemeeno beschouwing over het afgeloopen jaar onthield spreker zich; allen kennen de moeilijkheden vooral wat betreft de mo torvaart. Spr. hoopte dat spoedig betere tijden zullen mogen aanbreken/.. De rekening en verantwoording van den penningm. over 1941, welke sloot met een batig saldo, werd nagezien door de heeren W. Hoogerheide -en S. Beekman Vervolgens werden enkele (ingekomen stukken voorgelezen en behandeld". De voorzitter deelde mede, dat hij van de Gemeentebesturen Bruinisse en Ziierikzee een schrijven had ontvangen betreffende haven- en kadegelden, welke door hem zijn beantwoord, doch tot heden zonder resultaat. Hierna bracht de heer W. v. d. Berg uitvoerig verslag uit van de algemeene vergadering welke dit jaar te Utrecht •is gehouden, j Vervolgens werden enkele voorstellen besproken, o.a. het artikel in het Rijks- 1 reglement ,en Binnenaanvaringsregllement betreffende het oploopen in nauwe vaar- 1 waters. De eere-voorzitter, de heer J. v. d. Berg—Jumelet, bepleitte nogmaals j het aanleggen van tunnels en geen brug- j gen. De aftredende bestuursleden ide heeren Jae. de Rijke en P. J. v. d. Doe* j resp. voorzitter en secretaris, werden met algemeene stemmen herkozen. Als afge vaardigde naar ide algemeene vergade ring werd gekozen de secretaris, "de heer P. J. v. d. Doe. Hierna sluiting-. I VOOR KL8NE TUINEN Dacambs r-btzighedan Turf wordt in deze dagen veel meer dan voorheen als brandstof gebruikt. Geen wonder, dat vele brandstoffenhan- delaren nogal wat turfmolm te verkoopen hebben. Wij, kleine tuinders, kunnen dat turfstrooisel uitstekend gebruiken om on zen moestuin nog, beter geschikt te ma ken voor het telen van groente. Vooral zwanen grond kunnen we er veel mee verbeteren! Omdat deze turfresten nogal goedkoop zijn te krijgen, is het verstandig om die nu te koopen. We maken, .voorzooverwe er materiaal' voor hebben, nu opk de bakken klaar, waarin de volgende maand spinazie, sla, raapstelen e.d. kunnen worden gezaaid. De eenvoudigste manier om een broei- bakj e te maken is nog altijd die met bla deren, De aarde binnen de bak wordt ca. een meter diep uitgegraven en vol gestort met bladeren, die gelijkmatig aan gestampt worden. De laag teelaarde, waarin we straks de vroegste groente zaaien, brengen we er pas in het voor jaar op: wel gaat nu het raam over den bak. Sedert de beide laatste weken is er weinig winterkou van beteekenis opgetre den December was tot nog toe tamelijk zacht. Van dit weer kan dan ook ge profiteerd worden door b.v. nog stekken te snijden van bessenstruiken en Ligus- trum. Van oude bessenstruiken worden hiertoe gave topscheuten genomen van ca. 30 cm.lengte. Deze stekken planten we niet direct uit, -want dan zou er gevaar bestaan dat ze zouden „opvrie zen", dus lqs in den grond 'zouden ko men te staan. Beter is het dus om' dat stekmateriaal op te kuilen, dicht bij el kaar om ze in het voorjaar uit te planten - Hetzelfde idoen we met Ligustrumstek- ken die we van dit jarige scheuten snij den ter lengte van 10 a 12 centimeter. Ook .deze stekken dus opkuilen tot het voorjaar. Verder kan in December nog (ge- bluschte) kalk worden uitgestrooid. Deze meststof kan dan nog vóór de lente behoorlijk ver in den grond doordringen en de haarwortels bereiken. Ook onder vruchtboomen, vooral die, welke steen vruchten leveren (pruim, perzik, kers) is een geregelde kalkgift noodzakelijk en de gunstige' resultaten ervan zijn dan ook steeds waar te nemen. Landbouwkalk wordt in poedervorm geleverd, is wel-is- I waar ongebluscht, maar komt in de open lucht direct in den vereisehten toestand Gelukkig is er nog kalk te krijgen en we igevën niet gauw teveel! Nogmaals herin neren we er aan, dat we geen kalk uit- strooien op grond, waar we in 'het ko* mende seizoen aardappelen verbouwen i Kalk heeft een schadelijken invloed op het aardappelgewas: maakt de knollen pokkerig, schurftig De werking van kalk j op het aardappelgewas is het meest gun- stig, wanneer deze een of twee jaar] tevoren werd uitgestrooid- Door deze deelen wij mede dat alléén in het nummer van 31 December Nieuw- jaarswenschen kunnen ge plaatst worden tegen 1 5 ct. per regel. DE DIRECTEUR TELEGRAMMEN MINISTER EDEN TERUG TE LONDEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de Engelsche minister van Buiten-, landsche Zaken Eden te Londen terug gekeerd, na zijn besprekingen met Sta lin en Molotow te Moskou, DE LUCHTAANVALLEN OP. MALTA. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn in de afgeloopen week 30 lucht-f aanvallen op Malta gedaan. Zondag was er vier maal en Maandag zelfs vijf maal luhtalarm. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 29 Dec. Vlas. De handel geschiedt nog steeds op 'hqt land. Eri j was heden ter beurze geen aanvoer. Zandaardappelen f5.12 per 100 kilo-, gram. Aanvoer voldoende, handlel tegten vastgestelde prijzen. Zoo lang het nog open (vorstvrij) weer is, planten we nog rozen of 'andere vaste planten, zooals Doronioums (q kent ze toch wel, die langstelige, gele voor jaarsbloemen?) Primula's, violen enz. Moet een geheel nieuwe border worden aangelegd, idan kiezen we zooveel mo gelijk planten, die op verschillende tijden bloeien. Doronioums, Primula's en tul pen, 'die het eerst bloeien, kunnen; dan \yorden opgevollgld door vasteplant lupinen, rozen e.d., terwijl ideze op haar beurt weer worden opgevolgd door Phloxen, Mignon-dahlia's, Montbretia, enz De laagst-bloeiende gewassen houden we vooraan; zij vormen de voorhoede. Te Londen ds officieel medegedeeld, dat de Britsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, een bezoek heeft ge bracht aan Moskou en onderhandelingen heeft gevoerd met Stalin en .Molotow.. De voorbereidingen voor deze conferen tie waren reeds getroffen voor het uit breken van den oorlog op den Grooten Oceaan. Eden bevond zich toen reeds op weg van Londen naar Moskou. De Manchester Guardian meldt, ,dat de leden van het Engelsche Lagerhuis uiterst bezorgd zijn over de ontwikkel ling yan den militairen toestand in Oost» Azië. Deze zorgelijke stemming heerseht ook in breede kringen van het Engel sche publiek. Vele leden van het Lager huis hebben .voorgesteld, het Huis zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen, ten einde den militairen toestand in Oost- Azië te bespreken. PREDIKBEURTEN Woenidag 31 Deo. en Donderdag 1 Jan. (IOudejaar en Nieuwjaar) Kerkwerve. Oudejaar '9 ure, da. Veen (Coll. pred.-wed. en weezen). Nieuwjaar 11 ure, ds. Veen. Serooskerke. Oudejaar 6.30 ure, da. Veen Bargh. Oudejaar 8 ure, da. Saraber (Coli. emer.-pred. en wed.) Renesse. Oudejaar 4 ure, ds. r. d. Poel van Zierikzee. Nieuwjaar geen dienst. Noordwelie. Geen dienst. Eikerzee. Oudejaar 4 ure, da. Bosohloo. Nieuwjaar 11 ure, idem (Bev. ouder 1. en diakenen). Geref kerk. Oudejaar 4 ure, ds. v. d. Berg. Nieuwjaar 11 ure, idem. Brouwershaven. Oudejaar 4 ure, ds. Ninok Blok (Extra-ooll. voor pred.-wed. en weezen). Geref kerk. Oudejaar 4.30 ure, ds. Meester. Nieuwjaar 11 ure, idem. Zonnemaire. Oudejaar 8 ure, da. Tons- beek (Extra-coll.) Nieuwjaar 11 ure, idem (B^r. ouderl. en diaken). Geref. kerk. Oudejaar 3.30 ure, ds. v. d. Linde. Nieuw jaar 11 ure, idem. Noordgouwe. Oudejaar 8 ure, da. v. Griethuijaen. Nieuwjaar 11 ure, idem. Dreischor. Oudejaar 7 ure, da. Biezen. Nieuwjaar 11 ure, idem. Nieuwerkerk. Oudejaar 4 ure, da. Wes terhof (Extra-ooll. voor pred.-wed. en emiriti). Nieuwjaar 11 ure, ds. Wetterhof. Geref. kerk. Oudejaar 3 ure, ds. Venema. Nieuwjaar 11.30 ure,' idem. Geref. gem. Oudejaar 7.30 ure, ds, Barth, Nieuwjaar 11 ure, idem. Oosterland. Oudejaar 8 ure, dr. Weeda in het Herv. jeugdgebonw. Nieuwjaar 11 ure, idem. Geref. kerk. Nieuwjaar 10 ure, ds. Venama. Geref. gem. Dinsdag 30 Deo. 6.45 ure, ds. Barth van Nieuwerkerk (Oudejaarapreek). Nieuwjaar 11 ure, Leea- dienst. Oud-geref. kerk. Nieuwjaar 11 ure, Leesdienst. Sirjnnsland. Oudejaar 7.30 ure, da. Aalbera. Nieuwjaar 11 ure, idem. Brninisse. Oudejaar 3.30 ure, da. Mara- mao. Nieuwjaar 10 ure, idem (Bev. ambts dragers). Geref. kerk. Oudejaar 4 ure, ds Ungor. Nieuwjaar 10.30 ure, idem (Be>. ambtsdragers). Geref. gem. Oudejanr 3 ure, da. Barth. Nieuwjaar 10.30 ure, Leeakerk. Oud-geraf. kerk. Nieuwjaar 10 ure, Leeakerk St.-Flllpsland. Oudejaar 3.30 ure, d\ Batalaan van Tholen (Oudtjaareoolleote). Nieuwjaar geen dienst. Geref. gem. Oude jaar 7.30 ure, Leesdienst. Nieuwjaar 11 ure, idem. Oud-geref. kerk. Oudejaar 7 ure, da. Blaak. Nieuwjaar 10.30 ure, idem. Tholen. Oudejaar 8 ure, ds. Batelaan. Nieuwjaar 10 30 ure, idem. Geraf. kerk, Oudejaar 4 ure, da. Swierta. Nieuwjaar 10.30 ure, idem. Geref. gem. Oudejaar 6.30 ure, Leeadienst. Nieuwjaar 10.30 ure, idem. Vrqe geref. gem. Oudejaar 6.30 ure, ds. Baaij. Nieuwjaar 10 ure, idem. St.-Maartensdljk. Oudejaar 3.30 ure, ds. de Bres (Ooll. inw. sending). Nieuw jaar 11 ure, ds. de Bres, Soherpenisse. Oudejaar 3.30 ure, da. de Haan. Nieuwjaar 11 ure, idem. Geref. gem. Oudejaar 7.30 ure, Leesdienst. Nieuw jaar 11 ure, idem. Stavenisse. Oudejaar 7.40 ure, ds. Dam- stó. Nieuwjaar 11.10 ure, idem. Oud-geref. kerk. Oudejaar 7.10 ure, Leeskerk. Nieuw jaar 11.10 ure, idem. St.-Annaland. Oudejaar 4 30 ure, ds. v. Griethuysen. Nieuwjaar 11 ure, idem. j Geref. gem. Oudejaar 7.10 nre, Leeskerk. Nieuwjaar 11.10 ure, idem. Geboren JOZINA LEENDERINA dochter van J. W. CAPELLE en F. L. GA?ELLE-Beije. Zierikzee, 29 December 1941. fn plaats van kaarten Met JJieuwjaar verloven ADRI COTJMOU en WIM VAN DIENST. Zierikiee, Nieuwstraat C 197 Bohuddebeurs, Kioosterweg B 39. Heden overleed, zaoht en kalm, na een langdurig geduldig gedragen lijden, onze geliefde eohtgenoote en der kinderen zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder, LENA v. d. BERGE, in den ouderdom van 73 jaar. P. DORREMAN en Kinderen. Rotterdam, 29 Deo. 1941. Putsohebooht 43. Heden overleed onze ge liefde vader, behnwd- en grootvader, HUBRECHT AKKERDAAS. in den leeftijd van ruim 75 jaar. A. AKKERDAAS. K. K. M. AKKERDAAS— Wiakerke. J. AKKERDAAS. C. AKKERDAAS— Kosten. J. P. AKKERDAAS. S. J. FLOHIL— Akkerdaas. A. FLOHIL. J. P. KLOET— Akkerdaas. W. J. KLOET en Kleiukinderen. Noordgouwe, 29 Deo. 1941. Heden overleed, zaoht en kalm,, mijn geachte patroon, de heer H. AKKERDAAS, in den ouderdom van ruim 75 jaar. J. v. d. KASTEELE. Noordgouwe, 29 Deo. 1941. Wegens sterfgeval is de smederjj te Noordgouwe Vrijdag 2 Januari nïi 12 uur Voor de vele blijken van deel neming, betoond bij de ziekte en het overlijden van onzen innig-ge liefden man, vader, behuwd- en grootvader, JAN CORNELI8 VER- JA AL, betuigen wij, mede namens de wederzijdse familie, onze hartelyke dank. Uit aller naam, Wed. A. VERJAAL—Vijverberg. Zierikzee, December 1941. L. Matthijsse en Echigenoote Boebh. - A dm. .Belastingzaken Hooge zoom, Renesse g. n. J. H. BORGMEIJER RENESSE. Van Woensdag 31 Dec. t/m Zaterdag 3 Januari afwezig. De Boerenleenbank te Nieuwerkerk is voor bankzaken Dinsdag 30 December, den geheelen dag open Vereeniging THALIA DREISCHOR De hedenavond te geven Uitvoering en wordt tot nader order uitgesteld. Hiermede deelen wij onze clientele mede dat onze zaak morgen, Woensdagmiddag, om 3 uur, GESLOTEN is. Verzilvering vacantiebons 30 Jan. 9-10 n.m. bjj Ringelberg Ondergeteekende bericht biermede dat hij met 1 Januari 1942 zijn metselaarsbedrijt beëindigt. Tevens betuigt hij zijn dank voor het genoten vertrouwen. Brouwershaven, 30 Deo. 1941. J. J. VAN DE VELDE. Aan hetzelfde adres eenige MATERIALEN te koop. Houlverkooping „Heesterlust". j Deurwaarder G. VAN DUIN te Zierikzee is voor- pPBSiey nemens op ZATERDAG 3 JANUARI 1942, des voormiddags 11 uur (w.t.) publiek te verkoopen i Een partij Esschen- en Iepen Hakhgut, w.o. zeer geschikt voor bakens. Betaaldag 1 Mei 1942. Verstrekking vitamine D-ta.bletten. De Burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat ter voorkoming van raohitisj gedurende de wintermaanden van rijkswege vitamine D-tabletten zullen worden verstrekt ten behoeve van a. Alle kinderen in den leeftijd van drie maanden tot drie jaren b. Aanstaande moeders gedurende de laatste drie maanden van haar zwangerschap. Zij, die de vitamine D-tabletten voor hunne kinderen voor den daarvoor gestelden termijn nog niet hebben afgehaald, worden als nog in de gelegenheid gesteld dit te doen op vertoon van de distributie- stamkaart ten name van het kind, te wiens behoeve de tabletten wor den verstrekt, aan het "Wijkgebouw in het Jannewekken op Woensdag 31 Dec. 1941, des namiddags tuseohen 2 en 4 uur. Aan alle ouders wordt in het belang van hun kinderen dringend aanbevolen van deze mogelijkheid om vitamine D-tabletten te kunnen verstrekken aan hun kinderen, ge* bruik te maken. Het gehalte ven de tabletten is zoo gekozen, dat één tabletje per week voldoende is om rachitis (Engelsohe ziekte) te voor komen. Zij, die bij de eerste uitreiking reeds een papieren zakje ter bewa ring der vitamine D-tabletten hebben ontvangen (bewaring van week tot week), worden verzocht om dit zakje bij de volgende uitreikingen mede te brengen. OudersDe gezondheid nwer kinderen wordt door het gebruik der vitamine D-tabletten ten zeerste gebaat. Zierikzee, 29 December 1941. De Burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE. Bevelander pootaardappelen te koop, klasse N, maat 28/35-35/45. J. O. Geluk, Zonnemaire - Paardenmesf Ie koop Te bevr. Hótel //Juliana", Zierikzee H.H. Landbouwers Zend Uw bestelbonnen van GRAS- en KLAVERZADEN naar A. v. d. Linde, Nieuwerkerk Huisorgel <e koop gevraagd Aanbiedingen: Agent L. A. Bakker, Renesse. Boonen te lezen gevraagd bn A. de Bruine, Straatweg A 331. Oosterland. Gevraagd: Een arbeider woning beaohikbaar, bij J. Koopman, Gouwe veer Biedt xioh aan: Huishoudster (P.G.) Brieven onder letter D, Bureau van dit blad. Mevrouw VRIE8ENDORP' VAN RENESSE te Renesse vraagt een net Keukenmeisje van alle goede reclame CO ÜR ANTENRECLAME

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1