ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 24 DECEMBER 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURAMT Met Duitschland voor een vrij Nederland ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee TJ 1.60, eldeti 'j 1.90 per kwartaal. Weekabonnementiin resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeaehe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14819 ADVERTENTIES I Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje» op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tol 's morgens 9 nor, j DE OORLOG IN DEN STILLEN OCEAAN Successen der Japansche marine Aanvallen op de Philippijnen In precies twee weken na het uitbre ken van dien oorlog rondom die Stille Zuidzee heeft de Japansche marine tot zinken gebracht, beschadigd of buitge maakt: 47 vijandelijke oorlogsschepen, terwijl 38 koopvaarders -werden buitge maakt, evenals 350 kleine vaartuigen- Volgens officieele mededeeldmgen werden 114 vliegtuigen neergeschoten, terwijl 662 toestellen op den grond werden vernield De Japansche vlootverldezen bedroegen 1 lichte kruiser, die licht beschadigd; werd, een torpedojager, die tot zimkbn werd gebracht, een mijnenveger, :die eveneens' tot zinken werd gebracht en een tweede, die ernstig werd beschadigd'. Vijf duikbooten worden vermist, 72 vliegtuigen gingen verloren. Over de bezetting van Pen ang verneemt de „Asahi Sjimboen", dat de Britsche troepen tot een overhaasten te rugtocht overgingen, aldus meldt het DNB, De Engdschen hadden zelfs geen tijd, om de booten, die dienst doen tus- schen het vasteland en het eiland, te vernielen, zoodat de Japanners zonder moeilijkheden kónden overvaren en de stad konden binnenrukken zonder op ver zet te stuiten. Dat Penang zonder strijd is opgegeven, is te verwonderlijker, daar de Engelschen het eiland tot een steunpunt van deiv eersten rang hadden gemaakt en van daaruit de Straat van Malakka gemakke lijk konden beheerachen. Ook voor de verdediging van Singapore was Penang van groote beteekenis. Volgens te Rio de Janeiro- ontvangen berichten is in Manilla officieel gemeld dat de Japanners „met groote contin genten" op het Noordelijke deel van het eiland Luzon in den aanval zijn. Het communiqué geeft toe, dat de landin gen, welke de Japanners verricht hebben hun de 'beheersching der kust van Luzon zal verschaffen van Apari tot de uiterste Westpunt van het eiland kaap Blinao Vier Philippijnsche schepen van tezamen 13.188 brt. zijn tot zinken gebracht. Van twee andere schepen ontbreekt «Ik be richt. Volgens een bericht uit Washington, bevestigt het Amerikaansehe ministerie van oorlog de landing der Japanners aan de Westkust van Luzon. Men spreekt van 80,000 tot 100.000 man Japansche troepen en meldt, dat in de golf vanj Lingajen „een zware slag" wordt gele verd. - Uit Manilla wordt gemeld, dat Ide Japanners thans ook pantserwagens aan land hebben kunnen zetten en dat het reeds tot een hevigen pantsersliag is ge komen. HITLER NEEMT AFSCHEID VAN VON BRAUCHITSCH Oorlog nadart thans da beslissing Het persoonlijk afscheid Üat de Fühfer heeft genomen van jgleneraal-veldmaar schalk von Brauchitsch, had plaats in den waardigen, ernstigen vorm zoo verluidt te Berlijn van bevoegde zijde K- die past bij de grootheid en bij zondere beteekenis van een derglelijk oogenblik. Al is in militaire kringen te Berlijn op het oogenblik niets bekend omtrent een ander emplooi voor den generaal- veldmaarschalk, toch wijzen zij er op, dat de heer von Brauchitsch niet ter be schikking gesteld, noch ook gepension- neerd wordt, daar in Duitschland een ge- neraal-veldmaarsehalk steeds in actieven dienst is, zooals bijvoorbeeld ook geldt voor veldmaarschalk von Mackensen. In verband met het manifest van den Führer aan de soldaten, herhaalde men ,te Berlijn van officieuze zijde ten over staan van persvertegenwoordigers, dat de oorlog thans de beslissing nadert. Derhalve is het alleszins begrijpelijk, dat de Führer thans het opperbevel van het leger, dat het zwaartepunt der toe komstige operaties in bijzondere mate te dragen zal hebben, van nu af zel'f in handen |heeft genomen om een nog sterkere concentraties van de Duitsche weerkracht dan tot nog toe tot standi te brengen. In militaire kringen herinnert men er te dezen aan, dat zoowel de plannen voor den veldtocht in Polen in al zijn phases, als Ide unieke vermetelheid der onderneming in Noorwegen, de veldtocht In Frankrijk en op, den Balkan, de be- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Britsch vliegkampschip door duikboot vernield Het opperbevel van ide weermacht maakte gisteren bekend: De zware gevechten in de mid den-zóne van het Oostelijk front duren vóórt. Op verscheidene plaat sen 'hebben onze troepen krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. Zij hebben daarbij 19 jSovjet-pant serwagens vernietigd. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen en stuka's on dersteunden de gevechtshandelin gen te land. Zij brachten den vijand bloedige verliezen toe en vernielden talrijke pantserwagens en voertui gen en stelden verscheiden batte rijen buiten gevecht. In de wateren bij S eb as to poi heeft de luchtmacht een- oor logsschip der bolsjewisten door rechtstreeksche bomtreffers be schadigd. Ten Oosten van het schiereiland hebben gevechtsvlieg tuigen een vrachtschip van middel bare tonnage tot zinken gebracht. Een tweede koopvaarder werd in de baai van Kola idoor bommen beschadigd. - Zooals reeds in een extra bericht os gemeld, heeft een idüikboot on der bevel van kapitein-luitenant Bigalk, op den Atlantischen Oceaan een Britsch vliegkampschip aangevallen, dat een konvooi beschermde. De duikboot imaakté het vliegkampschip door torpedo- treffers stuurloos. Na twee torpe- dotreffers in het voor en midden schip zonk het vliegkampschip niet den neus omlaag. In Noord-Afrika kwam het gis teren in het 'gebied ten Oosten van Benghasi tot gevechten, die nog voortduren. Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in Cyrenïca troe penconcentraties/ (en kolomnes vracht auto^ verstrooid. Overdag en des nachts zijn militaire installaties op Malta gebombardeerd. Duitsche jagers schoten daarbij 2 Britsenj vliegtuigen neer. Zwakke strijd- krachten~°der Britsche luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht een klein aantal brisant- en brandbom men laten vallen op woonwijken' in eenige plaatsen* van de Duitsche bocht. Marine-artillerie schoot een vijandelijke bommenwerper neer. zetting van Kreta, de strijd vlin gieqeraalf Rommel in Noord-Afrika en vooral de geweldige vernietigingsslagen in het Oos ten alleen ien uitsluitend ontsproten zijn aan het geestelijk initiatief en de ge niale veldheerskunst van den Führer zelf, zoodat hij eigenlijk het Duitsche leger reeds altoos (heeft aangevoerd en in de vereeniging van ide leiding van de ge- heele weermacht met het opperbevel van het leger in zijn hand slechts de uitn schakeling van een tot dusver nog aan wezige bevelsinstantie kan worden ge zien. (ANP) Generaal-veldmaarschalk v. Brauchitsch heeft in een dagorder afscheid genomen van de soldaten van het leger en daarin medegedeeld, dat jhij wegens een hart kwaal ontslag yan de legerleiding had verzocht, welk verzoek is ingewilligd. CHURCHILL IN AMERIKA Besprekingen mat Roosevelt Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Te Londen is officieel medegedeeld, dat Churchill en Beaverbfóok zich in de Vereenigde Staten bevinden. Uit Washing ton meldt de Britsche berichtendienst, dat met Roosevelt alle vraagstukken zullen bespreken, die verband houden met de „gemeenschappelijke oorlogsin spanning". Volgens den Britsch en berichtendienst zou Churchill vergezeld Zijn van admiraal Sir Dudley Pound, van den chef van den generalen staf van het Britsche Rijk, Sfc John Dill, van den luchtmaarschalk Sir Charles Portal, van den Amerikaan- schen ambassadeur te Londen, Winant, en van den persoonlijken vertegenwoordiger van Roosevelt, Harriman. Naar de Britsche berichtendienst voprts meldt, is te Ottawa officieel medegedeeld, dat de Canadeesche minister-president, Mackenzie King, zich naar Washington zal begeven, om deel te nemen aan de conferenties met Roosevelt en Churchill. De Britsche berichtendienst spreekt van geruchten', volgens welke Churchill met een Clippertoestel te Baltimore zou zijn aangekomen. Later, aldus de berichten- dienst, werd die lezing echter tegenge- sproken. Op grond van de omstandigheid, J dat Churchill vergezeld is van een staf J van hooge officieren van leger, vloot en I luchtmacht, concludeert de Britsche be- j riehtendienst, dat met de chefs der Ame rikaansehe generale staven „gemeenschap pelijke plannen voor den oorlog op den Grooten ien Atlantischen Oceaan" moeten worden uitgewerkt. Iftallaansch weermachtsbericht Het 569e communiqué van het hoofd- kwartier luidt: J In Dzjebel, in Cyrenaica, waar bedrij vigheid rvan patrouilles viel waar te ne men, is de toestand onveranderd. De vij andelijke artillerie heeft haar actie tegen de stellingen van Bardia en Solloem ge staakt. De luchtoperaties werden beperkt door ongunstige weersomstandigheden Tobroek en Derna zijn beide doeltreffend door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Italia ansche en Duitsche vliegtuigen heb ben Malta, herhaaldelijk aangevallen en, in Veerwil van het levendige afweervuur, militaire doelen getroffen. 8-7-6-0-0 De Nederlandsche ambulance, die straks naar hot Oostfront zal vertrekken, moet gesteund en geschraagd worden door het geheele Nederlandsche volk. Eerst dan kan met recht van een. Nederlandsche ambulance gesproken worden. Het daarom zaak, dat iedere Neder lander medewerkt aan de totstandkoming van deze hulpexpeditie, die voor gewónde strijders van beide partijen zulk een heil- zamen arbeid kan verrichten. Hoe men kan medewerken? Heel eenvoudig: men storte een bij drage. op het bekende gironummer 8—7—6—0—0, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN De secretaris-generaal van handel, nij verheid >en scheepvaart maakt bekend, dat het in verband met de inventarisatie van de voorbaden schoenen hi^r .te lande noodzakelijk is, dat in de période van Donderdag 25 December 1941 tot en met Zondag 4 Januari 1942 het koopen, ver- koopen en afleveren van alle soorten schoeisel in den meest uitgebreid/en zin, met uitzondering van geheel uit hout vervaardigde klompen, is verboden, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden (ingeleverd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van ide schoenenbons, welker geldigheidsduur vervalt op een van de dagen tusschen 24 December 1941 en 5 Januari1942, wordt verlengd tot en met 11 Januari 1942. DE BORREL DUURDER In verband met de accijnsverhooging van onlangs en andere tarief- en prijs wijzigingen ten aanzien van gedistilleerd, waardoor de inkoopsprijs van gedistil leerd voor ide ondernemer van een res taurant ,of café hooger komt te liggen; dan voorheen, (heeft de secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en (Scheepvaart aan boven bedoelde ondernemers toegestaan hun prijzen van vóór Mei 1940 te verhoogen. Dientengevolge zal in zaken, in welke vóór 9 Mei 1940'voor jonge jenever en jenever met elixer per glas van 40 [gfam, minder dan 20 cents werd berekend, de prijs voor ""dezelfde hoeveelheid op ben ten hoogste (22 cents mogen worden ge bracht, terwijl voor diezelfde produc ten in bedrijven, in welke 20 cents of meer wordt berekend, de prijs van 9 Mei 1940 met maximaal1 5 cents verhoogd mag worden. In een bedrijf mag voor oude jenever branderak, fladderak, óitroenjenever, bes senjenever, oranjebitter, schilletje, voor burg en ;tip van Bootz voor een glas! van 40 gram een pfijs worden berekend, welke ten (hoogste 5 ets. hoqgler is dan voor een glas jongie jenever nu in dat bedrijf zal mogen worden gjevraagd'. Voor glazen met minder inhoud dan 40 gram zijn de [te berekenen maximumprijzen 2 cent minder per elke 5 gram of gei deelte daarvan, (dat het glas minder dan 40 gram bevat. Voor het overige niet met name genoemde gedistilleerd mogen de ondernemers jde thans geldende prij zen slechts verhoogen met het bedrag, waarmgde ide (inkoopsprijs is verhoogd. De aandacht iwordt er op gevestigd, dat ide volgens deze regeling berekende prijzen uitdrukkelijk Ide nu' geldende maxi mumprijzen zijn. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een kot par waak I Ambtenaren van den crisis-controle dienst en van de politie 'hebben op het station te Ede iemand uit Putten aange houden, „die in zijn koffer behalve kaas en boter een flinke partij frauduleus! geslacht veesch vervoerde. Bij onderzoek ten huize van den arrestant werd niets gevonden, maar wel bij1 zijn vriend, bij wien men een halve koe aantrof. Van de zen man leidde het spoor naar eenige andere Puttenaren, die ten slotte beken den, dat zij koeien kochten op de markt te Zwolle, waarna zij de dieren voor gezamenlijke rekening frauduleus slacht ten en verkochten. Sinds September hadden zij wekelijks een koe gekocht, jgleslacht en verkocht. Wegens Kerstmis haddén Zij' n,U| 2 koeien voor hun „klanten" gekocht en geslacht. Een hoeveelheid vleesch werd nog ach terhaald. Totaal Zijn 26 schuldigen aan frauduleuzen handel geverbaliseerd en drie hoofdschuldigen zijn in arrest gte- steld. Het défilé voor ir. Mussert op de Maliebaan te Utrecht, tijdens de viering van het 10-jarig bestaan der N.S.B. Polygoon' Fotodienst N.8.B. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 17.28. Morgen (Donderdag) zon op 9.50; zon onder 17.29. Vrijdag 26 Dec. zon op 9.51 zon onder 17.30. 24 Dec. maan onder 0.01, op 13.19; 25 Dec. maan onder 1.11, op 13.42; 26 Dec. maan onder 2.15, op 14.05. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eerste kwartier Donderdag 25 December. Volle Maan Vrjjdag 2 Januari. Laatste kwartier Vrjjdag 9 Januari. Zondagartsendlenst Zierikzee Beide Kerstdagen: Dr. Boogerd en Dr." Verspyck. Zondag 28 December: Dr. Van Hoorn en Dr. Verspyck. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 23 Dec. Heden werden ter Veemarkt aangevoerd: 1256 dieren, waaronder 700 runderen, 62 paarden, 69 (veulens), 9 (sfehapen, 242 nuchtere kalveren, 106 graskalveren en 66 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien f625515 —400; kalf koeien f620—520—400; vare koeien f 430—325275vaarzen f 395— 305—220; pinken f 300—220—185gras- 6 kalveren f190—150—75. De aanvoer van 'graskalveren was iets kleiner met stroeven handel en niet ge drukte prijzen. De aanvoer van melk en kalfkoeden was korter met kalmen handel en de prijzen van le kw. iets lager, verder Idan vorige week. Vare^ koeien aanvoer kleiner met sleependen handel en prijshoudend. Vaarzen en pin ken aanvoer iets ruimer met tamelijken handel en de prijzen bleven constant. PREDIKBEURTEN Ned. flerv. Kerk. Donderdag 25 - en Vrffdag 26 Dec. {Ie en 2e kerstdag) Zierikzee» le Kerstdag. Nieuwe Kerk. 10.30 uur ds. Vel et on. Zang Zondagssohool- kinderen. De kinderen van de Zondags school worden le kerstdag om 10.15 in de Nienwe Kerk verwacht. Kleine Kerk. 10.30, ds. v. d. Poel (Koor- xang en Extraoollen 3.30 ure, Kerstfeest viering Vrijzinnige Zondagsschool. Zondag 28 December. Kleine kerk. 9.45 ure, ds. Yaleton, 11 ure, ds. v. d. Poel. Gerei, Kerk. le Kerstdag 10.30 en 3.30 ure, ds. Leene. 2e 2.30 Kerstfeeslviering met de kinderen der Zondagsschool3 ure, Kerstfeeatviering te Bchuddebeurs. Z. 10.30 en 3.30 ure, ds. Leene. Ohr. Geref. Kerk. le Kerstdag 10.30 an 3.30 ure, ds. Hoogendoorn. 2e 10.30 ure, idem. Z. 10.30 en 3.30 ure, idem. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) Z. 10,30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. Z. 10.30, 3 en 7 are, Leeskerk. Leger des Heils. Luth. kerk (Gat van Westen) le Kerstdag v.m. 6 uur Keretwijding (opv. Kerstspel), r.m. 10.30 uur Beiligings- samenkomst, n.m. 3 uur Jeugduitvoering, n.m. 7 uur Verlossingasamenkomst (iniege- ning nieuwe leden.) 2e n.m. 7 uur Oud- Bollafadsohe Kerstavond. Z. 10, Beiligingssamenkoaaat en 7 ure, Ver- foasing8aamenkonast. - Donderdag 8 ure, Belligingssamenkoasst, leidster mej. O. Rde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3