ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 19 DECEMBER 1941 VERANDERD KARAKTER VAN„DEN STRIJD IN HET OOSTEN Met Duitschland 1 voor een vrij Nederland ABONNEMENT 2 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee [f 1.60, elders 'J 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen rasp. - Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. Bj94, Tel. 32 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag. 98STB JAARGANG No. 14815 ADVBRTENTIBSj P-rijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract specialè prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot I 's morgens 9 uur. |l| PLYMOUTH EN DOVER WERDEN UIT DE LUCHT BESTOOKT Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: In het kader van den overgang uit de aanvalsoperaties tot den stel lingenoorlog-van de wintermaanden^ worden.op het oogenblik in ver scheidene sectoren van het Ooste lijke front de noodige correcties en verkortingen van het front volgens de plannen ten uitvoer gelegd. De luchtmacht heeft met sterke af deelingen gevechts- en jachtvlie- gers haar aanvallen op Sovjettroe pen in het gebied van den Don en in de centrale zone van het Oostelijke front voortgezet. Con centraties van troepen en pantser wagens werden verstrooid, batte rijen buiten gevecht gesteld en een groot aantal auto's vernietigd. Ook in den sector Wbltchow leed de vijand door luchtaanvallen groote verliezen. Aan de Engelsche zuidkust heb ben gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht de havenwerken en ravitailleeringsbedrijven van Ply mouth en Dover gebombardeerd. Ter. Noord-Oosten van Fraserbo- rough is een koopvaardijschip van middelbare tonnage door bommen beschadigd. In Noord-Afrika duurden tie zwa re afweergevechten ten westen van Tobroek ook gisteren voort. Krach tige vijandelijke aanvallen bij Bar- dia werden met aanzienlijke ver liezen voor den vijand afgeslagen. Zwakke af deelingen van de Brit- sche luchtmacht hebben in den af- geloopen nacht brand- en brisant bommen laten vallen op eenige plaatsen in het kustgebied van N.- West-Duitschland. In woonwijken werden huizen beschadigd. Vier Britsche vliegtuigen zeer neerge schoten. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag be kend: Doior onze luchtaanvallen in den centralen sector van het Oostelijk front, heeft de vijand ipok gisteren groote verliezen aan menschen, pantserwagens, kanonnen' en mate riaal geleden. Ten Westen van de Kadalaksja baai hebben gevechts vliegtuigen doelen aan de Möer- manskspoorlijn, alsmede vliegtuig bases met bommen bestookt. Aan de Oost- en Zuid-Westkust van Engeland zijn in den afgeloiopen nacht havenwerken gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben gisteren geen groote gevechtshandelingen plaats gehad. In de wateren van Cyrenaica geraakten Duitsche ge-' vechtsvliegluigen in contact meteen vrij grooteformatie Britsche zee strijdkrachten en plaatste twee treffers en luchttorpedo's op een kruiser. Onze jagers en 'luchtdoel- artillerie schoten 7 Britsche vlieg tuigen omlaag. Bij nachtelijke aan vallen van de Britsche luchtmacht op de.bezette gebieden in het Wes ten verloor -de vijand 4 bommen werpers. In den tijd van 10—16 December schoten formaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van 'de Duitsche marine 74 Britsche vlieg tuigen neer, waarvan 52 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 17 eigen vliegtuigen .verloren. STELLING-OORLOG AAN HET OOSTFRONT Ds doeleinden van dsn Duitschen vsldtocht De bekende militaire deskundige, luite nant-kolonel Soldan, schrijft in de Völ- kischer Beobachter over het onderwerp „van de aanvalsoperaties naar den stel lingenoorlóg" het Volgende: Evenals de oorlog in de woestijn, is ook de oorlog in het Oosten afhankelijk van bijzondere omstandigheden van het klimaat. Het Duitsche leger nestelt zich in stellingen, die het niet alleen tegen de ongunstige weersgesteldheid, doch ook tegen vijandelijke invloeden moeten be schermen. Deze door het seizoen voor geschreven frontwijziging veronderstelt uiteraard, dat bepaalde ver in het vij andelijke gebied vooruitgeschoven aan- valswiggen worden achteruitgeschoven. Een dergelijke wijziging van frontlijn is evengoed onderhevig aan de geboden van de strategie als tevoren de aanvals operaties. De overwegingen van de Duit sche legerleiding zijn niet gelijk die van het Britsche opperbevel of van het bolsje wistische leger door prestige-behoeften voorgeschreven. De Duitsche veldtocht tegen de Sowjetunie streeft drie doel einden na: 1. de vernietiging van de bolsjewistische strijdmacht; 2. de ver nietiging van de voornaamste bewape ningscentra; 3. de bescherming van die gebieden, die het Europeesche continent noodig heeft om bestand te zijn tegen de blokkade. Na vier maanden oorlog zijn deze voor waarden grootendeels vervuld. De vol tooiing van deze taak kan door de kli maatsomstandigheden van het jaargetijde wel vertraagd, maar nooit in twijfel ge trokken worden. Men zou in dit verband nog een vierde, een politiek doel kun nen noemende vernietiging van den bolsjewistisehen staat als groote mogend heid en wereldmogendheid. Ook dit doel is reeds thans verwezenlijkt op een wijze, die niemand, die de kracht van de Sowjet unie kent, op 22 Juni gedroomd had. Het uitbreken van den oorlog in Oost- Azië toont aan, dat de Sowjetunie als factor van de wereldpolitiek reeds uit gespeeld is. Het Siberische leger, d.w.z. de laatste militaire reservés van de Sów- jetunie, staat thans in West-Rusland of vertrekt derwaaTts. Niemand, die de toe standen op het Oostelijke oorlogstooneel kan beoordeelen, zal eraan twijfelen, dat aa de winterpauze deze Siberische divi sies hetzelfde lót zullen ondergaan als het Duitsche leger in het Oosten tevoren had doen ondergaan aan de hoofdmacht van den vijand in de'vernietigende slagen bij Bialystok en Minsk, bij Smolensk, in de .Westelijke Oekraine, bij Gomel, bij Welikijeloeki, bij Kiew, bij Brjansk en Wjasma. BORNEO EN JAPAN'S OLIEVOORZiENING De Japansche bladen schenken, naar het DNB uit Tokio meldt, de allergrootste aandacht aan de berichten over de suc cesrijke landing op Britsch-Borneo. In het bijzonder wijzgp de bladen op de belangrijke oliebronnen aldaar. Met de landing op Britsch-Borneo staat niet Slechts, zoo schrijven zij, een nieuw steunpunt van Engeland in het Zuiden van tjen Stillen Oceaan voor *de ineen storting, maar deze operaties" zijn tege lijkertijd van vèrstrekkenden invloed op het toekomstige 'militaire optreden tegen Singapore. Britsch-Borneo wordt, naar de Tokio Nitsji Nitsji meldt, door deskundigen een uiterst productief oliegebied genoemd, dat niet alleen tot dusverre groote hoeveel heden olie heeft geproduceerd, maar welks opbrengst door eèn systematische uitbuiting zoo kan worden opgevoerd, dat Japan's olievooTziening daardoor een belangrijke aanvulling zou krijgen, nog geheel aigezien van de andere grond stoffen van Borneo. De Japan Times and Advertiser schrijft dat behalve de hulpbronnen van Indo China en Thailand ook weldra de rijk dommen van Malakka, welks verovering door de Japansche strijdkrachten een kwestie van* tijd schijnt te zijn, spoedig tot de algemeene welvaartssfeer zullen behaoren De opneming van deze landen in de algemeene welvaartssfeer beteekent voor Japan een groote aanvulling van de verzorgingsbronnen voor strategisch belangrijk materiaal en levensmiddelen Japan zal instede van gebrek aan mate riaal te hebben, dit in grootere mate bezitten Daardoor zal de twijfel, of Japan een oorlog van langen duur zal kunnen uithouden, worden opgeheven. Itallaansch weermachtsbericht Het 564e Communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Vijandelijke in fanterie en pantserwagens hebben vruch- telooze aanvallen gedaan op de vesting Bardia. Aan het front van Solloém le vendige bedrijvigheid der artillerie. Italiaansche en Duitsche pantserafdee- lingen hebben krachtige vijandelijke pant- serafdeelingen, die tegen onze stellin gen in de zóne van Air-el-Gazala op rukten, tot staan gebracht. Detachemen ten van de divisie Brescia hebben zich bijzonder onderscheiden bij hevige tegen aanvallen. Pogingen van vijandelijke gemotoriseer- groepen om onze stellingen binnen te dringen werden eveneens verijdeld. Ge motoriseerde voertuigen werden buit ge maakt en de bemanning gevangen ge nomen. Onze luchtstrijdkrachten hebben ook gisteren concentraties van troepen en oorlogsmateriaal gebombardeerd. Bij El Agheila is een Hurricane, die getrof fen was, gevallen en vernield. Bij vij-> andelijke luchtaanvallen op 'dorpen in Dzjebel vielen eenige slachtoffers onder de inheemsche „bevolking. In den avond van 16 December zijn eenige bommen geworpen op Tarente, zonder dat dit gevolgen had. Een onzer duikbooten, die ook 22 gevangen genomen Engelsche of ficieren aan boord had, is niet op haan basis teruggekeerd. HULP DOOR WINTERHULP Op 22—23 December a.s. wordt weer een collecte voor Win te rhulp ge houden. En het is deze collecte waarop de speciale aandacht gevestigd wordt, ook vooral in verband met het komende Kerstfeest, dat vreugde brengt in vele gezinnen. Wanneer men rond een warmen haard is gezeten, genietend van wat nog te verkrijgen was, teneinde de Kerstsfeer goeddeels te kunnen handha ven... dan denke men ook eens aan den nood van vele anderen onder onze meds- burgers, die veel, soms zeer veel moeten missen, die zich niet zoo. goed kunnen wapenen tegen den ongunst van dezen tijd en vaak aan den rand van gebrek zijn komen te staan. Een kort geleden gemaakte rondgang heeft ons van den nood van velen overtuigd. Die nood dient te worden gelenigd. En dat kan wanneer de gaven voor Winterhulp rijkelijker vloeien dan tot nu toe het geval is geweest. Dan kunnen de gaven ook met milde hand worden rondgestrooid in die gezinnen waar een straaltje levensgeluk i opbeuring en vertroosting kan brengen, waar de giften van Winterhulp welkom' zijn, vooral nu, in het midden van dén winter, in dezen duisteren tijd. Wij hadden eens den naam van een liefdadig volk te zijn. Het 'is goed' lief dadig te zijn in tijden van voorspoed; het is vérheven liefdadig te zijn in da- gen van tegenspoed. Wanneer óp 22 en 23 December men aanklopt voor de Winterhulpcollecte, dan geve men met ruime hand uit een ruim denkend gemoed, hopend dat ook de' minder bedeelden met Kerstfeest niet i zullen worden vergeten, maar een lieht- straal schijne op hun dikwijls zoo duis teren levensweg. Offer daarom aan Winterhulp! ONZE TABAKSSITUATIE De vooruitzichten Voor de vervaardiging van sigaretten en pijptabak zijn we thans bijna geheel aangewezen op de leveranties uit het nabije Oosten. Maar de kwaliteit van de daar komende tabakssoorten is niet j best. Bovendien liggen stagnaties in de aanvoeren voortdurend in de lijn der ver wachtingen. Ook op het gebied van de sigaren! wordt het meer en meer behelpen. De voorraad dekblad van Sumatra en Vor stenlanden raakt uitgeput, zoodat men er reeds» toe over is moeten gaan omj het omblad dat binnen in de sigaar om het vulsel zit als dqkblad te gebruiken. Dit omblad wordt dan ver vangen door papier. Aannemende, dat het papier in de ge- wenschte hoeveelheden beschikbaar zal komen, hoopt men op die manier de Industrie nog eenigen tijd te laten draaien", zij het ook op sterk vermin derde capaciteit. Ook door het model Op 22 en 23 December zal de groote Kerstcollecte van Winterhulp worden ge houden. By honderdduizenden zyn te Gennep de Kersthangertjes vervaardigd, die ten bate van het goede doel verkocht zullen worden. Pax Holland-LenartS'B. der sigaren !te verkleinen, zoodat er uit eenzelfde hoeveelheid tabak meer sigaren zullen komen komen, tracht men nog zooveel mogelijk sigaren in het bereik van den consument te brengen. Met al deze hulpmiddelen hoopt men de fabricage van sigaren nog ongeveer een jaar, van sigaretten tot in het eerste kwartaal van *1943 en van kerftabak tot eind 1942 te kunnen' volhouden. INLEVERING BONNEN VOOR CACAOPOEDER Het is gebleken, dat hier en daar mis verstand bestaat aangaande de inlevering van .consumentenbonnen voor cacaopoe der. Degenen, die cacaopoeder wenechen te koopen, dienen de voor een periode van vier weken aangewezen bonnen in de eerste week van deze periode bij hun leverancier in te leveren. De detaillisten betrekken gedurende de tweede week van deze periode dé cacaopoeder, welke zij dan gedurende de derde en vierde week van de periode kunnen leveren aan de klanten, die daarvoor bonnen hebben af gegeven. De thans loopende (tweede) periode voor cacaopoeder is begonnen 30 Novem ber jl. en eindigt dus 27 December a.s. Aflevering van de cacaopoeder, waar voor bonnen zijn afgegeven in de week van 30 November tot en met 6 Decem ber j.l. volgt dus thans in het tijdvak van 13 tot en met 27 December. Wan neer evenwel bonnen ter verkrijging cacaopoeder na 6 December j.l. zijn in geleverd, kan eerst aflevering plaats vin den in de laatste til wee weken van de eerstvolgende distributieperiode, derhalve gedurende het tijdvak van 11 tot en met 24 Januari a.s. De aflevering geschiedt dan dus tege lijk met de aflevering van cacaopoeder, welke tegenafgifte van den voor het tijdvak van 28 December tot en met "24 Januari daarvoor aangewezen bon in de week van 28 pecember tot en met 3 Januari a.s. wordt besteld. MAXIMUMPRIJZEN VOOR EIEREN Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van 5 December, maximum prijzen voor eieren zijn vastgesteld, wel ke gedurende het winterseizoen 1941-'42 zullen gelden. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tusschen versche kippeneieren versche eendeneieren, alsmede koelhuis- en kaikeieren. De prijs bij verkoop door den pluimveehouder aan een verzame laar is gedurende het tijdvak tot en met 21 Februari a.s. voor versche kip peneieren bepaald opi ten hoogste f 1.32 per k.g. De detaillist mag tot 1 Maart aan den consument voor versche kippen eieren van klasse 3 (57—58 k.g. per 1000 stuks) 10 ct. per stuk in rekening brengen. Gelijk bekend, worden de eieren op het oogenblik hoofdzakelijk bestemd vöor ziekenhuizen en zieken en zal alleen bij bijzondere gelegenheden tot algemeene distributie kunnen worden overgegaan. Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 17.26. Morgen (Zaterdag) zon op 9.49; zon onder 17.26. Maan op 11.07onder 20.23 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Et^ste kwartier Donderdag 25 December. Volle Maan Vrjjdag 2 Januari. Laatste* kwartier Vrjjdag 9 Januari. NIEUWE MELKKAARTEN De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op nader door de plaatselijke distributiediensfen bekend te maken tijdstippen voor 25 deZer in de gebieden, waar de verkoop van volle melk is toegestaan, nieuwe melkkaartén zullen worden uitgereikt ten behoeve van personen, die vóór 2 Januari 1928 geboren zijn en woonachtig zijn in de betrokken gebieden. Deze kaarten, Welke in de plaats komen van de roode „R-melkkaarten" zijn gemerkt met „DT" en zijn blauw met zwarten ondergrond. Een DT-kaart bevat veertien bonnen. Op eiken bon komt achter het bonnummer de letter B voor. Elke nader aan te wij zen bon geeft uitsluitend in de gebieden waar DT-kaarten worden uitgereikt, ge durende een week recht op het koopen van 13/4 1. volle melk. Detaillisten, die bonnen van DT-kaarten in ontvangst nemen, dienen deze op af zonderlijke opplakvellen te plakken, dus niet tezamen met bonnen van DM- of DN-kaarten. Er dient hierbij rekening me- •de te worden gehouden, dat elke bon van de DT-kaarten een rantsoen vertegen woordigt. Het A.NJP. meldt verder uit Batavia: De plannen om lieden die de naburige Britsche gebieden, speciaal Malakka, ont ruimd hebben, in Nederlandsch-fndië on der te brengen, zijn reeds in vergevor^ derden staat van voorbereiding. Nu de opmarsch va^ de Japanners in Malakka dit vraagstuk urgent maakt, is in Neder- landsch-Indië een commissie benoemd tot regeling van het onderbrengen van deze menschen.: t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4