ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 DECEMBER 1941 OPOEN ZIERIKZEESCHE COURANT Met Duitschland voor een vrij Nederland ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 'J 1.60, elders 'j 1.90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. ZierikzeegcheJNieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no.* 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14814 ADVERTENTIES I Prijs: S2 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tol 's morgens 9 uur. DE OORLOG IN DEN STILLEN OCEAAN Felle strijd om Honkong De vlootafdeeling van het keizerlijke Japansche hoofdkwartier maakt het vol gende bekend: Tijdens de operaties tegen Hongkong heeft de Japansche vloot in samenwer king met de strijdkrachten te land en in de lucht een kanonneerboot en zes torpedobooten tot zinken gebracht en voorts een - torpedojager, twee ka'non- neerbooten en een ander vaartuig zwaar beschadigd. Ook hebben Japansche mari nevaartuigen met hun granaten het fort Mount Davis en andere vestingwerken zwaar beschadigd. De Japansche vloot zet haar aanvallen in de lucht en ter^ zee tegen de Britsche kroonkolonie voort. Naar de radio hedenmorgen mededeelt is Hongkong in vlammen gehuld door de aanhoudende beschieting van de Japan ners. Malakka bedreigd De militaire overzichtschrijver van Reu ter verklaart, dat de berichten uit Oost- Azië niet bemoedigend zijn. De Japan ners hebben op energieke wijze gebruik gemaakt van den toestand, vooral op Malakka. De gebeurtenissen waren des te teleurstellender, daar de Engelscha zoowel als de Australische woordvoer-* der te Singapore den indruk had doen ontstaan, dat men op alles voor bereid was. De ramp van de beide slagschepen, aldus vervolgt de overzichtschrijver, heeft zonder twijfel de strategische plan nen der Engelsehen overhoop geworpen. In de wateren voor Malakka bezitten zij geen 'meerderheid ter zee, zoodat de Japanners „bijna ongehinderd" hun aan val op Noord-Malakka konden beginnen en zich van het vliegveld van K o t a B a r o e konden meester maken. De aanval op Pearl Harbour heeft ook de Amerikaansche berekeningen in de war gestuurd. De mogelijkheid van een gemeenschappelijke Amerikaansch- Britsche vlootactie is voorloopig natuur lijk uitgeschakeld. Daardoor kunnen de Japanners veel sterker troepenafdeelin- gen naar Malakka zenden dan men ver wacht had. Ondanks hun dapperen tegen stand moesten de Britsche troepen terug trekken. Het grootste gevaar is, dat de Japanners achter hun rug nieuwe strijd krachten aan land brengen. HONKONG ONDER VUUR Kauloen, door da Japaniche troapan bazat De Britsche kroonkolonie Hongkong, halverwege tsuschen Japan en Singapore, is het tooneel van hardnekkige gevechten. Enkele dagen na het uitbreken der vij andelijkheden werd Kauloen, dat op het vasteland ligt," bezet, zoodat de Engelsche troepen zich naar het eigenlijke eiland moesten terugtrekken. De Japansche strijdkrachten zijn zoodoende in staat een grootscheepschen aanval op Hongkong te ondernemen. Het kleine eiland voor de Zuid-Chi- neesche kust is door ligging en gesteld heid bij uitstek geschikt als economisch en strategisch steunpunt. Reeds omstreeks het midden der vorige eeuw wist Enge land er beslag op te leggen. Hongkong werd een. vrijhaven en ontwikkelde zich tot een der grootste Europeesche han delscentra in China. Tevens werd het eiland en na 1898 ook een stuk vasteland met de stad Kauloen versterkt, om in geval van oorlog als basis voor de Britsche vloot te dienen. In vredes tijd was hier het commando van het „China Station" gevestigd. Oorspronkelijk vormde de slechts 1 km breede zeestraat tusschen eiland en vaste land de voornaamste haven. Later is in het Z.W. van het eiland een nieuwe haven met een groot dok aangelegd. Bovendien liggen bij Kauloen marinewer ven, een radiostation en een vliegveld, die nu dus in handen der Japansche troepen zijn gevallen. De eigenlijke ves tingwerken met zwaar geschut bevinden zich op de berghellingen van de Peak, die het geheele eiland beheerscht. Toen het verdrag vhn Washington, dat ver dere versterking van Hongkong verbood, in 1936 ongeldig werd, is het eiland van moderne versterkingen voorzien: vlieg velden met in de rotsen gebouwde han gars, luchtdoelbatterijen en ondergrond- sche munitie- en benzinedepots. Deskun digen namen aan, dat de vesting een beleg van vele maanden zou kunnen uit houden. Waarschijnlijk is bij deze schat ting te weinig Tekening gehouden m#t een eventueelen aanval over land, zoo als dat nu het geval is. De bezetting van Kauloen stelt' Hongkong aan zware beschietingen op korten afstand bloot. Ook de voedselvoorziening zal nu een probleem worden, daar het dichtbevolkte eiland ruim 850.000 inwoners telt. TOJO VOOR .DEN JAPANSCHEN RIJKSDAG Hat prettige van hat rijk staat op hat spal De Japanache minister-president Tojo heeft in den Rijksdag een redevoering gehouden, waarin hij o.m. het volgende verklaarde „In eerbiedige overeenstemming met de wenschen van den keizer is het mijn, voornemen dezen moeilijken toestand, zoo als Japan in zijn geschiedenis nog nooit heeft beleefd, te boven te komen door hart en ziel in dienst te stellen van den staat en te handelen in den geest van den tenno. Sedert de vorige zitting .van den Rijks dag", zoo vervolgde Tojo, „heeft de re geering haar onderhandelingen met de Vereenigde Staten voortgezet. Zooala toen reeds verklaard werd, werden deze on derhandelingen gevoerd ,om derde mo gendheden er van af te houden Japan te verhinderen in een succesvolle rege ling van het Chineesche conflict en bo vendien ook om de verschillende mo gendheden, die Japan omringen, niet al leen te weerhouden van een rechtstreek sere bedreiging doch ook om bepaalde vijandige maatregelen zooals b.v. de eco nomische blokkade tegen Japan, weer ongedaan te maken en de normale han delsbetrekkingen te herstellen. Tenslotte was het hierbij ook de bedoeling uit breiding van den Europeeschen oorlog naar Oost-Azië te verhinderen. De Ver eenigde Staten hebben echter niet alleen geweigerd naar Japans rechtvaardige ar gumenten te luisteren, doch hebben ook hun oorspronkelijke voorstellen in getrok ken en in overleg met Groot-Brittannië Japan nieuwe voorstellen doen toekomen Nog eens herinnerde Tojo aan de eisehen van de Ver. Staten, die, zooals bekend, er van uitgingën Japan uit te dagen en op de knieën te dwingen. Indien Japan de Amerikaansche eisehen had aan genomen, dan zouden daardoor niet al leen de inspanningen van Japan om het gebied van Groot-Oost-Azië te stabilisee- ren, teniet gedaan zijn, doch zou ook het rechijstreeksche bestaan van Japan op het spel gezet zijn. Het vertrouwen in Japan zou verloren zijn gegaan, "indien het zich er toe had laten verleiden zijn aan de bondgenooten gegeven woord voor de medewerking bij het herstel van den wereldvrede te breken. Voor Japan bleef geen andere weg open dan naar de wapens te grijpen om zijn prestige en zijn bestaan te bescher men. in minder dan tien dagen tijd® zijn wij, aldus de premier, door de vijan delijke sleutelposities heengebroken. De hoofdmacht van de Amerikaansche vloot is vernietigd, de hoofdmacht van de Brit sche vloot in het Verre Oosten is ver pletterd, het omsingelingfront tegen Ja pan }s op verschillende plaatsen reeds aangetast. Aardverschuivingen en overstroomingen hebben in Peru (Zuid-Amerika) enorme schade aangericht. Te Huaraz, de hoofd stad der provincie Ancachs, heeft men reeds meer - dan 500 dooden geborgen, terwijl meer dan 4000 personen vermist worden. Een vloedgolf, die 50 meter hoog en een kilometer breed was, heeft het geheele Noorden der stad bedekt met een laag aarde van zes meter hoog. In het Zuidelijke deel van het eiland' Formosa is een hevige aardbeving ge voeld. Volgens de gegevens van het weer kundige bureau bevindt het centrum van de aardbeving zich nabij Formosa. In een communiqué van de prefectuur van politie van Formosa wordt gezegd, dat er tot dusver 180 dooden, 77 ernstig gewonden en 87 licht gewonden zijn. Bovendien zijn 612 huizen volkomen en 918 huizen ten deele ingestort. Van militaire zijde verneemt het DNB te Berlijn, dat Duitsche gevechtsvliegtui gen Dinsdagnacht met goed gevolg aan vallen hebben gedaan op militaire doelen te Plymouth en Dover. Volgens de tot dusverre binnengekomen rapporten zijn rechtstreeksche treffers geplaatst op ha vens en ravitailleeringsbedrijven. Voor al te Plymouth braken verscheidene bran den uit, die grooten omvang aannamen, ZWARE GEVECHTEN IN NOORD-AFRIKA Britsche kruiser getorpedeerd DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht maakte Dinsdag bekend: „Bij plaatselijke krijgsoperaties in verscheidene sectoren van het Oos telijk front leed de vijand ook gis teren zware verliezen. De lucnt- macht bombardeerde doelen bij S eb ast o pol en in het gebied rondom Worosjilofgrad en mengde zich met sterke formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers in den strijd te land. In het gebied van Wolchof, als mede op den weg over het ijs van het Ladogameer werd de vijande lijke ravitailleering door de lucht macht zwaar getroffen. In 'thoóge Noorden hebben duikbommenwer pers spoorwegdoelen van den Moersmansk-spoorweg, luchtdoel batterijen en barakkenkampen Van de bolsjewisten met bommen be stookt. In Noord-A frik a ontstpjiden in het gebied ten Westen van To- bröek opnieuw zware afweerge- vechten. Bij een tegenaanval ver sloegen de -Duitsch-Italiaansche troepen sterke deelen van den vij and. Hierbij werden verscheidene honderden gevangenen gemaakt, waaronder een brigade-generaal en een vrij groot aantal pantserwagens en stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. Gevechtsvliegtuigen wierpen ha venwerken bij Tobroek in brand. Andere aanvallen richtten zich tegen Aboe Sjaindan' in Noord-Egypte, 't eindpunt van een spoorweg. Een duikboot, onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Paulssen, heeft in het Oostelijk deel van ide MLdidellandsche Zee, voor Alexandria, een Britsche for matie kruisers aangevallen en door een torpedotreffer een kruiser tot zinken gebracht, die na een gewel dige ontploffing in tweeën brak en binnen enkele minuten zonk. Bij vluchten van vrij zwakke Brit sche luchtstrijdkrachten boven de Duitsche Bocht en bovende be zette gebieden in het Westen ver loor de vijand een bommenwerper. Itallaansch waermachtsbericht Da strijd in Weit-Afrlka duurt voort Het 563e weermachtsbericht van het ItaL opperbevel maakt het volgende be kend: De vijand hernieuwde de hevige artillerie-beschieting op de vesting Bar- dia en op de versterkte stellingen van Solloem. In de zóne van Air el Gazala duurden gisteren ddn heelen dag de he vige aanvallen en tegenaanvallen voort. De vijand voert zonder ophouden versche strijdkrachten voor den veldslag aan. De tijdens de gevechten gemaakte krijgsge vangenen, waarvan gisteren reeds is mel ding gemaakt, bedragen meer dan 800. De buit omvat eenige tientallen kanonnen, meer dan 100 tanks, pantserauto's en gemechaniseerde strijdmiddelen. Italiaansche en Duitsche formaties duik bommenwerpers hebben herhaalde malen met duidelijk zlchbaar resultaat, vijande lijke troepenconcentraties en gemechani seerde strijdkrachten aangevallen. Bij vij andelijke aanvallen boven Bengazi en Derna werden vliegtuigen door het lucht doelgeschut neergehaald. Eenige bommen kwamen neer op Argostoli in Griekenland, maar veroorzaakten geen schade. In den afgeloopen nacht werden Brindisi en Ca tania gebombardeerd. Er zijn geen slacht offers te betreuren; eenige huizen wer den beschadigd. Het luchtdoelgeschut van Catania haalde een vijandelijke machine omlaag. Italiaansche en Duitsche vliegtui gen bombardeerden herhaaldelijk militaire doelen :op het eiland Malta. MINIMUMRANTSOENEN VOOR ELECTRICITEIT Gssn scherper rantsosnssrlng Een jaar geleden werd de rantsoenee- ringsregeling voor gas en electricitedt af gekondigd. Aangezien de kolenpositie een opheffing van deze rantsoeneering niet toelaat, zal zij tot nader order pp den huldigen voet worden voortgezet. Het was derhalve noodzakelijk mini mumrantsoenen voor electriciteit voor ver lichting en huishoudelijk verbruik voor het tweede rantsoeneeringsjaar vast te stellen. Deze minimumrantsoenen worden in de Nederlandsche Staatscourant van 16 December, No. 245, als volgt gepubli ceerd: a. Voor hen, wier meter, na het in werking treden van de rantsoemeerings- regeling op 15 December 1940, voor de eerste maal werd opgenomen voor 16 Januari 1941, in de zes opeenvolgende perioden van ongeveer 60 dagen resp. 44, 33, 18, 36 en 52 kwh. en b. voor hen, voor wie die eerste mé teropneming plaats vond 15 Januari 1941 resp. 38, 25, 16, 24, 46 en 52 kwh. Deze minimumrantsoenen mogen onder alle omstandigheden worden verbruikt, dus ook indien 75 pet. van het verbruik i in de basisperiode een geringer aantal kwh zou te zien geven. Voor electrisca I koken kan bovendien wederom een mini- mumrantsoen worden toegekend, dat on gewijzigd op 150 kwh per periode is be paald. Hoewel bovenvermelde niinimumtant- soenen, voor zoover het de eerste -drie perioden betreft, lager zijn dan die van het eerste rantsoeneeringsjaar, be teeke nen zij geen verscherping van de rant soeneering, aangezien 't ramtsoeneerings- peroentage reeds op 1 Januari 1941 van 100 pet, tot 75 pet, werd teruggebracht, DE WONINGBOUW NU EN LATER Van stllzittee mag gaan sprake zija Onder de aandacht van alle gemeente besturen is o| wordt thans gebracht het vraagstuk van den woningbouw. Zulks geschiedt door tüsschenkomst van de commissarissen der provincies en met medewerking van den dienat der volks huisvesting. Te voorzien is een stijgend woningtekort en daarom kan ook in de zen tijd van stilzitten geen sprake zijn, hoewel het weTk wel voor het grootste deel moet bestaan uit het treffen van voorbereidingsmaatregelen. De centrale regelingen inzake bijdragen voor woningbouw en hypotheekregeling 1941 hebban in belangrijke mate de finan- cieele bezwaren, welke de verbetering van de volkshuisvesting in den weg ston den, ondervangen, Thans echter maken de hoóge bouwkosten en de groote schaarschte aan boüwmaterialen het moei lijk om tot uitvoering van woningbouw plannen te komen. Maar deze toestand is niet van blijvenden aard en met het oog daarop dient het huidige tijdsbestek ge bruikt te worden voor de voorbereiding van de komende taak op het gebied der volkshuisvesting, zoowel door woningon- derzoek om den omvang der behoefte te peilen als door gereedmaking van bouwplannen'en het bouwrijp maken van gronden, ten einde te kunnen begin nen, zoodra de gunstige tijd voor uit voering Sanbreekt. Den burgemeesters wordt opgedragen deze taak krachtig ter hand te nemen. LAND- EN TUINBOUW Ds vsrpllchts rundveelevering Het rijksbureau voor do Voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend Zooals reeds is bekend gemaakt, is de verplichte rundveelevering verlengd tot 1 December 1942. In verband met de mogelijkheid, dat de Romende levering in verschillende op zichten zal afwijken van de tot J. dezer geldende Tundveelevering, dienen^de veé- houders de afrekeningsbewijzen van alle runderen (dus met inbegrip van nuchtere kalveren éh graskalveren), geleverd na 1 dezer, op den nieuwen aanslag, niet bij de plaatselijke bureauhouders in te leveren, doch zorgvuldig te bewaren, tot dat hierover nadere mededeellngen zijn verschenen. Deze afrekeningsbewijzen moeten zijn voorzien van den naam en het adres van den leverancier-veehouder. Ten aanzien van runderen, welke nog fria 1 dezer moeten worden geleverd op den ouden aanslag, blijft de thans be staande regeling gehandhaafd. De afre keningsbewijzen v&n déze runderen moe ten dus op de normale wijze bij de plaat selijke bureauhouders woSden ingeleverd Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 17.26. Morgen (Vrjjdag) zon op 9.48; zon oider 17.26. Maan op 10.16; onder 19.12 Tnssehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver? dnisterd. Nieuwe Maan Donderdag 18 December. Eerste kwartier Donderdag 25 December. Volle Maan Vrjjdag 2 Januari. DE ZIEKENFONDSPREMIE De voorlichtingsdienst van het idepar- temeirt van sociale zaken meldt: Bij de vaststelling van ide premie, die, ingevolge het Ziekenfondsenbesluit, ten behoeve van de verplicht verzekerden moet worden voldaan, dient steeds te wprden uitgegaan van het zelfde loon bedrag, ais voor de berekening van de Ziektewet-premie in aanmerking wordt genomen. Tevens zij er 'op gewezen, dat, wanneer de werkgever op grond van het bepaalde in art. 1638c B.W. (doorbetaling van het loon bij ziekte), over de waehtdagen/ die de Ziektewet voorschrijft," loon uit betaalt, of later op het ziekengeld een bijslag geeft ten bedrage van 20 pet/ van het loon, ook van deze loonbetalin- gèn ziekenfondspremie moet worden vol daan. RADIONIEUWS Interessants grepen utt het programma van den dag Vrffdag 19 December Ernstige Muziek. Van 14—16 uur hoort u over den zen der Hilversum I de soliste Lida Lan- gerveld op het concert van de Arnhem-* sche Orkest-Vereeniging1. Zij zal het 3e vioolconcert" van C. Saint voordragen. Om 20 uur geeft het concertgebouw-» kwintet (bestaande uit Rubert Barwahser, fluit. Haakon Stotijn, hobo, Rudolf Galij klarinet. Jan Bos. hoorn, en Thom. de klerk, fagot) met Felix de Nobel (piano) een uitvoering van werken van G. Ph. Telemann, Mich. Haydn, en Jos. Jongen; welke uitzending over den zender Hil versum II te beluisteren vplt. Gesproken woord.. Deze rubriek brengt van 18.30—18.45 uur. over den zender Hilversum H de uitzending: ,,Onze Volkshuishouding", m. als ondertitel: Verborgen rijkdommen in het waardelooze". Van 20—4521 uur valt een causerie over de Romanprijsvraag van het tijd schrift ,,De Schouw" te beluisteren, door Dir. J. van Ham (Hilversum I). Sporl. In het programma „Sportwetenswaar- digheden" op Vrijdagavond Hilversum I hoort u van 18.1018.30 uur de weke- lijksche beschouwing over de komende sportgebeurtenissen. Reportages. In de rubriek „Het gordijn gaat open" (van 19.45—20 uur, Hilversum II) hoort u een reportage over het door liet Re sidentie tooneel opgevoerde stuk: „Man ken van Nieumeghen". U hoort o.a. frag menten uit dit stuk en een vraagge sprek met Johan de Meester. Voof de jeugd. Een kerstverhaal door Inge van Eijk valt van 17—17.30 uur over den sendés Hilversum II te beluistereo. t_j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 5