ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s WOENSDAG 17 DECEMBER 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT OORLOG IN DEN STILLEN OCEAAN Met Duitschland voor een vrij Nederland ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 'J 1.60, elders yi.SO 1797 - 1889 prstraravjr. per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 eents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche nieuwsbode, Zierikzee, schuim. B 34, Tel, Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14813 ADVERTENTIES I Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje» op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. VICTORIA IN ZUID-BIRMA BEZET JAPANNERS LANDDEN OP BRITSCH-BORNEO Japanners landden op Britsch-Borneo Het DNB meldt uit Tokio: Het Japansche hoofdkwartier heeft me- dedeeling gedaan van een geslaagde Ja- pansche landing op Britsch-Borneo. Naar j het Japansche hoofdkwartier meldt, is de landing op Britsch-Borneo Dinsdag j vroeg in den ochtend volbracht, in weer- wil van een storm van 20 meter per, i seconde en in het gezicht van den vij-» j and. Nadere mededeelingen over de plaats der landing worden niet gepubli ceerd. Victoria In Zuld-Blrma bezet Volgens den Engelsehen berichtendienst heeft het hoofdkwartier van het Birmaan- sche leger te® Rangoon het volgende be- kend gemaakt: Als gevolg van sterke pressie van Japansche strijdkrachten heeft ons kleine garnizoen van Victoria zich „volgens de plannen en na de noodza kelijke vernielingen" teruggetrokken. (Victoria ligt in de uiterste zuidpunt van Birma). Hat gavaar voor Singapore De Britsche berichtendienst citeert een bericht van Malakka, waarin wordt toe gegeven, „dat het wellicht met het oog op gebrek aan vliegtuigen raadzaam kan zijn, onze strijdkrachten op Singapore j terug te trekken, waar wij een beleg zouden kunnen doorstaan. Tot daar an deren versterkingen, vooral vliegtuigen, wórden aangevoerd". Men kan zeggen, aldus vervolgt de Britsche berichtendienst l dat het initiatief in Japansche handen schijnt te zijn, doch dat de geallieerden trachten een tegenwicht tegen de vijan delijke meerderheid in de lucht te ver krijgen, hetgeen natuurlijk tijd vraagt. De bezetting van Guam Het DNB meldt uit Tokio: Het eiland Guam is thans volledig be zet en van den vijand gezuiverd, zooi berichten de afdeelingen leger en ma rine van het Japansche hoofdkwartier. De zuiveringsactie is op 12 December begonnen. Bij de bezetting is gebleken1, dat op Guam omvangrijke verdedigings werken1 in aanleg waren, die in 1942 moesten zijn voltooid. Een militaire be zetting zou dan, zoo wordt hieraan toe gevoegd, uiterst moeilijk zijn geweest. Japannar» In Zuld-Malakka De Britsche nieuwsdienst bevestigt, aldus meldt DNB uit Stockholm, dat het den Japanners thams is gelukt tot het uiterste zuiden van- het schiereiland Ma lakka door te dringen. De nieuwsdienst legt verder den nadruk op de hevigheid van den strijd, welke in het noordwes ten van bet schiereiland en ook tegen over Penang woedt. Volgens een mededeeling van het Ja pansche Keizerlijke hoofdkwartier hebben de op Malakka gelande Japansche troe pen in snelle opmarsch een uiterst be langrijk steunpunt aan de Westkust van het schiereiland bezet. DE STILLE ZUIDZEE Een eilandënbrug in het Verre Oosten De Stille Zuidzee beslaat een opper vlakte, die bijna tien maal zoo groot is als die van den Atlantischen Oceaan. De Pacific neemt een ruimte in van bijna 162 millioen vierkante kilometer. Van het einde der vorige eeuw af heb-* ben de Amerikanen er ijverig naar ge streefd, dit reuscahtige gebied te over dekken met een net van steunpunten^ dat zij hoe langer hoe meer uitbreidden en dat aan hun in den Stillen Oceaan) opereerende vloot veilige bases bood. Met behulp van deze uit strategisch) oogpunt zoo belangrijke posities drong Amerika steeds verder in de aan grond stoffen zoo rijke gebieden van Oost- Azië. Thans strekken de verbindingsüj!- nen tusschen de Amerikaansche steun punten in de Stille Zuidzee van het centrum der Hawaii-eilanden zich uit naar China, naar Nederlandsch-Indië, naar den Zuidzee-archipel, naar Japan, naar Australië en naar Nieuw-Zeeland. Het begon met de verovering van de Philip pijn en. Deze eilanden waf en in 1570 door. de Spanjaarden veroverd. De groep bestaat uit 3000 grootere en kleinere 'eilanden en is in haar geheel oneveer zoo groot als Groot-Brittannië en Ierland. Zij vormen een koloniaal ge bied. dat met zijn rijkdom aan kost bare grondstoffen, als suiker, rijst, co- prah, hennep en tabak, van buitenge woon groote beteekenis is. De inheem- sche bevolking, die ongeveer 13 millioen zielen sterk is, bewaart nog steeds de Spaansche zeden en gebruiken en toont over het algemeen weinig toenadering tot de Amerikanen. Met het culureele leven van de .Philippinos hebben .de Amerikanen zich weinig bemoeid, zoo dat het Spaansch zich heeft kunnen hand haven als de gebruikelijke taai in de politiek en in den omgang. In het jaar 1934 wachtte den Philip pinos een aangename verrassing: de Vereenigde Staten verklaarden zich be reid hun de vrijheid terug te geven), maar eerst in 1944. Tot zoo lang zou de Philippijnsche regeering een Hoogen Commissaris naast zich krijgen. En de Amerikanen maakten een voorbehoud ten aanzien van het steunpunt voor de vloot. Twee jaar later, in 1936. werden de Hawaii-eilanden ingeschakeld in de ellandenbrug tusschen Noord-Amerika en het Westen. Deze eilandengroep, op 4000 kilometer van San Francisco gelegen, bestaat uit acht groote en een aantal kleinere eilandm. Er worden suiker, ananas en bananen verbouwd. De be volking telt 430.000 inwoners, waaron der niet minder dan 150.000 Japanners. Met enorme moeite en kosten heeft de regeering te Washington 'het grootste van deze paradijsachtige eilanden, Oahöe. waarop het bekende Honoloeloe ligt, hervormd in een steunpunt voor de vloot van den allereersten rang. De versterking van Pearl Harbour heeft de zélfs voor de V.S. niet onaanzienlijke som van 5 millioen dollar versjonden. Thans is Pearl Harbour echter dan ook herschapen in een haven, waarin de geheele Amerikaansche vloot kan wor den geborgen. Met haar geweldige ver sterkingen vormt zij als het ware een van het Amerikaansche vasteland naar Japan uitgestoken vuist. Halverwege tusschen Hawaii en de Ma- riannen-eilanden bevindt zich het kleine koraaleiland Wake, dat in de laatste' dagen herhaaldelijk in de legerberich- ten is genoemd. Dit werd ingericht tot een onontbeerlijk kabel- en kolenstation op de route naar de Philippijnen. Voorts werd er ook een vliegtuigbasis gevestigd. Tenslotte moet ook nog worden ver meld het eiland Goeam, dat 544 vier kante kilometer groot is. Dit maakt deel uit van de Mariannen-eilanden, dieon der Japansch mandaat staan, terwijl de eveneens Japansche Palau- en Karolinen- eilanden in de onmiddellijke nabijheid! liggen, zoodat te voorzien was, dat het spoedig in handen van de Japanners' zou vallen. Itallaansch weermachtsberlcht Vlootactie In de Middellandsche Zee Het Italiaansche weermachtsbericht no 561 luidt als volgt: De aanhoudende vijandelijke druk in het gebied van Ain-ei- Gazala stiet op den taaien tegenstand van onze troepen .die overal tot den tegenaanval overgingen Aanvallen, op de steunpunten van Sol- loem en Bardia werden afgeslagen. De aanvaller 'liet enkele gevangenen in onze handen achter. De luchtmacht der spil heeft in sterke mate deelgenomen aan den strijd. Zij bestookte vijandelijke aanvalscolönnes met mitrailleurvuur en vernielde concen traties van pantserwagens. Twintig vij andelijke vliegtuigen werden neergescho ten, waarvan dertien door Italiaansche en Duitsche jagers, zeven door de luchtdoel artillerie. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Bij vijandelijke aanvallen op Derna en Cirene vielen twee dooden en een ge wonde te betreuren. Schade werd niet aangericht. AANVALLEN OP HET OOSTFRONT AFGESLAGEN' t DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht maakte Maandag bekend: In het Oosten werden op ver schillende plaatsen van het front vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afge- De luchtmacht bestreed met Suc ces concentraties van den vijand in de bocht van de Donetz als mede spoorlijnen tusschen Don en Donetz Sterke strijdkrachten van gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers brachten, onder be scherming van jagers, vernietigende slagen toe aan pantsertroepen en aanvallende colonnes van de bolsje wieken in den eentralen sector'Van het front. De vijand leed hier bij zonder gevoelige verliezen aan zw.are wapens en róllend materieel. Ook in den sector van Woltsjof alsmede aan de Moermanskspdbr- lijii hadden aanvallen van de lucht macht succes. Duitsche marlnevaartuigen bescha digden in de' Egeïsche Zee met dieptebommen een Britsche duik boot, die als verloren kan worden beschouwd. In Noord-Afrika werden nieuwe Britsche aanvallen afgeslagen. Duit sche en Italiaansche formaties duik bommenwerpers plaatsten voltref fers van zwaar kaliber op vijande lijke cojoiines en geschutstellingen ten Zuidwesten van Tobroek. Op een vliegtuigbasis geraakten opslag plaatsen van brandstof in brand door de uitwerking van bommen van Duitschegevechtsvliegtuigen. Artillerie' der Duitsche marine schoot' aan de kust van den Atlan tischen Oceaan twee Britsche ge vechtsvliegtuigen iqtmlaag. Tijdens een actie in de Middellandsche Zee werden twee van onze lichte krui sers door torpedotreffers toft zinken ge bracht. Bijna de geheele bemanning kon gered worden. Een vijandelijke torpedo jager van de voormalige Nederlandsche marine is tot zieken gebracht.De duik boot, onder bevel van den kprvetkapi- team Torri, heeft in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee een Engel schen kruiser aangevallen en hierop een torpedotreffer geplaatst. De duikboot, onder bevel van luitenant-ter-zee eerste klasse Campanella heeft in het centrale deel van de Middellandsche Zee een an deren vijandelijken .kruiser getorpedeerd Aanvallen op Bardia afgeslagen Het 562e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het front van Ain el Gazala is gisteren lang en verwoed gevochten. De herhaalde aanvallen der vijandelijke infanterie en pantserwagens op onze stel lingen waren hardnekkig en hevig. Ita liaansche gemotoriseerde en gepantserde divisies hebben met steun van sterke Duitsche- afdeelingen met de grootste vastberadenheid gestreden. Zij brachten den vijand ernstige verliezen toe. Zeer veel gemechaniseerde en gepantserde strijdmiddelen raakten in brand of wer den vernield. Er zijn talrijke gevangenen gemaakt, onder wie een brigadecomman dant. Aanvallen op een versterkte stelling te Bardia werden afgeslagen. De Duit sche luchtmacht hieeft gisteren zes vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Italiaansche toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Bij een vijandelijke luchtaanval op de stad Benghasi zijn twee slachtoffers gevallen. De schade is van geen beteekenis. In den afgeloopen nacht heeft de Britsche luchtmacht Ta rente gebombardeerd. Eenige gebou wen werden niet ernstig getroffen. Er vielen geen slachtoffers onder de burger bevolking. Het afweergieschut, dat on middellijk in actie kwam, schoot drie vliegtuigen neer. Bommen, die op Algus- ta en in de provincie Brindisi vielen, hebben geen schade aangericht. Ook in den afgeloopen nacht hebben onze luchtformaties installatie» van lucht macht en vloot op Malta gebombar deerd, Do viering van het 10-jarig bestaan der N.S.B. heeft te Utrecht pleats gehad Een overzicht van de groote hal van de groenten- en vruchtenveiling aan de Croe8élaan, waar een massa herdenkingsbijeenkomst werd gehouden. De plaats vervangend leider der N.S.B., de heer C. van Geelkerken, herdacht dé^gevallen kameraden. Polygoon-8agers-m De Rijkscommissaris, dr. Seyss-In quart, begroet den leider der N S.B., I ir. Mussert. Polygoon-Sagers-m Vergeldingsmaatregelen in Frankrijk Een boet* van een milliard francs Het DN.B. meldt uit Parijs: De militaire bevelhebber in Frankrijk heeft in verband met de recente her haalde aanslagen op leden van de Duit sche weermacht bekend gemaakt, dat de daders tot dusver niet gepakt zijn. Ten einde de aanstichters van deze laffe mis daden te treffen, heeft de militaire bevel hebber de volgende maatregelen gelast: 1. Den Joden van het bezette Fransche gebied wordt een geldboete opgelegd van een milliard franc*. 2 Een groot aantal joodsch-commu- nistische elementen wordt naar arbeids kampen in het Oosten overgebracht. 3. Honderd Jioden, communisten en anarchisten, die in contact staan met den kring van de daders, worden doodge schoten. fc In de mededeeling wordt verder ge zegd, dat deze maatregelen niet het Fran sche volk treffen, doch slechts individuen, die, in dienst van de vijanden van Duitschland, Frankrijk in het ongeluk wil len stoTten en een goede verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk willen saboteeren. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 17.26. Morgen (Donderdag) zon op 9.46; zon onder 17.27. Maan op 9.15; onder 18.07 Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe Maan Donderdag 18 December. Eerste kwartier Donderdag 25 December. Volle Maan Vrjjdag 2 Januari. Het A.N.P. meldt uit Washington: Tur kije heeft den Vereenigde Staten mede gedeeld, dat het in het nieuwe conflict dat zoo juist begonnen is, fleutraal zal blijven. Een nota met deze mededeeling is door den Turkschen ambassadeur aan het staatsdepartement overhandigd. De gouverneur van Californië, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst volgens een D.N.B.-bericht uit Stockholm, heeft voor geheel Californië den noodtoestand afge kondigd. De gouverneur wees er op, dat hij den noodtoestand met het oog op het oorlogsgevaar in het belang van de be volking acht. De vijand heeft de laatste dagen, zoo wordt in de proclamatie ge zegd, met verkenningsvliegtuigen boven Californië geVlogen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1